ARABISCHE MINISTERS IN TRIPOLI BIJEEN Vietnam in 70 CHAOS IN TREINVERKEER 0 N.v. v. d. velde Citroën Paniek onder reizigers Na brand in centrale verkeerspost in Arnhem Minder zonnig Zuidmolukkers bereiden warm onthaal van Soeharto voor OVERLEG IN MOSKOU IS MOEILIJK GEEN SMOG IN RIJNMOND ©uc/ ©de, euivo Druppel Vervuiling Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 No. 33160 LEIDSCH m DAGBLAD Hnlf^aT^DrTT R soetonhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witw staKel 1 Lelden Glro 570" Hoofdredacteur. Drs. J. R. soetennorst Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 .O, f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillillllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Het eivolle perron in Arnhem I waar honderden reizigers lang en soms tevergeefs wachten op een trein. De hoofd verkeersleiding van de NS besloot vanochtend de dienstre geling voorzover het treinen met relatie tot Arnhem betreft dras tisch te beperken. Dit betekent o.a. dat treinfrequenties op enkele lü- nen aanzienlijk moesten worden in gekrompen. Dit besluit werd geno men om te voorkomen dat de dienst regeling heJemaal de mist in zou gaan. Vanochtend was in vele delen van ons land de olievlekwerking vian het uitvallen van het zenuwcentrum in Arnhem merkbaar. Op sommige, trajecten kwamen vertragingen voor van tien tot vyftien minuten waar door chaotische situaties ontston den. Op het traject Leiden Utrecht, TRIPOLIS, DAMASCUS (Reuter) AFP, AP) Een Syrische delegatie is vanochtend uit Damascus naar Tripoli in Libië vertrokken om daar deel te nemen aan een conferentie van Arabische ministers van Buiten landse Zaken en Defensie over het Amerikaanse vredesplan van minis ter Rogers. Syrië heeft dit plan offi cieel verworpen, maar is er niet zo fel tegen gekant als Irak en Algerije, die aanvankelijk besloten de confe rentie te boycotten. De deelnemende staten zyn thans: Egypte, Jordanië, Libië, Algerije, Soedan en Syrië. In de Sowjetrussische hoofdstad toonde men zich verontwaardigd over de scherpe kritiek, die Irak op presi dent Nasser heeft laten horen. Ook Nasser zelf liet felle kritiek op Irak horen. Irak heeft namelijk laten we ten, dat het de conferentie in Tripo li nutteloos acht en er niet aan zal deelnemen wanneer bepaalde Arabi sche landen hun besluit inzake aan vaarding van het Amerikaanse vre desplan niet herzien (intussen meld den sommige persbureaus, dat Irak toch aan het overleg zal deelnemen), ting, Heykal, beschuldigde de Iraakse De Egyptische minister van Voorlich ting, Heykal, beschuldigde de Iraakse ADVERTENTIE SYSTEMEN mma 1 BRRNDKRSTEN KRNTOORINRICHTING I HOOFDSTR. 186 I TEL: 01710-30797* BSSSl I LEIDERDORP IHIH troepen in Jordanië en Syrië ervan, dat zij er feitelijk al een bestand met Israël op nahouden. „Zij openen het vuur niet op de vijand, noch opent de vijand het vuur op hen", aldus Heykal, een vriend van Nasser, in 'n gesprek met een Libanees blad. Irak moet maar eens wat actiever worden aan het oostelijk front, een front, dat eigenlijk niet eens bestaat, inplaats van betogingen te houden en leuzen aan te heffen. Wat de gevechten in het Midden- Oosten betreft: een Israëlisch dag blad verklaarde gisteren, dat de Egyptische strijdkrachten aan het Suez-kanaal vierhonderd man aan doden per week verliezen. Het Egyp tische moreel zou totaal ondermijnd zijn door de geconcentreerde Israëli sche bombardementen. Intussen is de Sowjetrussische luchtmaarschalk Pa- De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: licht tot half bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige oostelij ke wind. Vrij warm. (Opgemaakt om 12.40 uur) DINSDAG 4 AUGUSTUS Zon op 5.05 uur, onder 20.26 uur. Maan op 7.19 uur, onder 21.10 uur. Hoogwater te Katwijk 4.28 en 16.52 uur, laagwater om 0.31 en 12.46 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's (Van onze correspondent» DEN HAAG (GPD) Zuidmoluk kers in Nederland bereiden zich voor op een „warm onthaal" van de In donesische president Soeharto, die begin sept. 'n staatsbezoek aan ons land brengt. Hoe heet 't zal toegaan en welke methodes worden toegepast moet een verrassing blijven volgens de president van de republiek Zuid- Molukken, ir. J. Manusama. Hij rea geerde vandaag op richten uit Dja karta. dat Soeharto bereid zou zijn tot een gesprek met de Zuidmoluk- ke-s. Overleg staat voorop. Als het doorgaat, wordt de ontvangst wel anders". Het valt echter sterk te betwijfe len of die plannen wel gewijzigd be hoeven te worden. Niet alleen staan de Zuidmolukkers zelf erg sceptisch tegenover Soeharto's bereidheid tot een gesprek, de Indonesische ambas sade zegt niets van een dergelijk overleg te weten. Ir. Manusama maakt zich niet on gerust over eventuele acties van Zuidmolukse jongeren, die zich niet aan de richtlijnen van hun leiders zullen storen. „Ik weet wel dat één van de jongeren is benaderd door een officiële instantie, die wilde weten wat zij van plan zyn". Er is overleg geweest met andere groeperingen, die waarschijnlijk, het staatsiebezoek zullen aangrijpen om tegen het huidige Indonesische be wind te ageren. „Wij hebben onze eigen doelstellingen en vertrouwen erop, dat men genoeg onderschei dingsvermogen heeft om die als zo danig te herkennen". wel Koetachow zaterdagavond met 'n speciaal vliegtuig in Cairo aangeko men. Hij werd op het vliegveld door hoge Egyptische officieren verwel komd. MOSKOU, BONN (AP) Na een week van overleg tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Sowjet- Rusland en West-Duitsland over een niet-aanvalsverdrag tussen beide landen, is volgens Westduitse zegslie den enige vooruitgang geboekt en be staat er hoop op slagen ondanks de grote moeilijkheden die nog voor de boeg liggen. De Westduitse minister Scheel heeft zaterdagavond voor de zevende maal vergaderd met zijn Russische ambtgenoot Gromiko en na twee uur werd een overeenkomst bereikt over een gedeelte van de tekst van het vedrag. zo deelde de Westduitse woordvoerder Von Wechmar mee. De onderhandelingen waren „moei lijk, hetgeen in overeenstemming was met de ernst van het onderwerp, maar verliepen in een prettige sfeer", zo voegde de woordvoerder daaraan toe. HU wilde niet vertellen op welke punten de beide ministers overeen stemming hadden bereikt. Scheel heeft opnieuw zyn bereid heid te kennen gegeven om vertegen woordigers van de Westduitse oppo sitieparty CDU-CSU te betrekken in het overleg binnen de Westduitse on derhandelingsdelegatie, dat vooraf gaat aan elke conferentie met de Russen. Von Wechmar zei dat afge vaardigden van de CDU elk moment welkom zouden zUn op de bespre kingen binnen de Westduitse dele gatie. In Bonn liet de CDU gisteren we ten, dat er geen reden is om een waarnemer te sturen naar Moskou die het overleg tussen de minister van Buitenlandse Zaken van beide lan den zou kunnen bywonen. „Er heeft zich geen nieuwe situatie voorgedaan' zo deelde de woordvoerder voor de partU, Eduard Ackermann mede, toen men hem vragen stelde in ver band met de uitnodiging van minister Scheel. De CDU had deze uitnodi ging al eerder afgewezen. Onze reisredacteur Henk Kolb heeft zijn indrukken van een verblijf in Zuid-Vietnam. waarover hij al eerder enige ar tikelen schreef, samengevat in enkele bijdragen, waarvan men het eerste op pagina 6 aantreft. Hierbij een foto van de contras ten van twee culturen: een weel derig bewerkte poort van het pa leiscomplex in de stad Hoeé, met daarvóór colaflessen en ingeblikt bierwaarmee de uiterst schaarse bezoekers worden opgewacht. De ze tegenstelling is vanzelfspre kend niet helemaal eerlijk, maar wel typerend. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NlfEVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL. 3013 7QETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 was alles echter normaal. Kleine ver tragingen traden op het traject Lei den R'dam en Leiden—Amsterdam. Reizigers naar Utrecht dienden ech ter rekening te houden met lange wachttyden op aansluitende treinen. Kortsluiting Volgens de spoorwegen ontstond de brand nadat bU een reparatie aan de bovenleiding kortsluiting was ont staan en de hoogspanning oversloeg op een relaishuis. Een spoorwegbe ambte waarschuwde de brandweer, die pas na enige tyd ter plaatse was. omdat de melding nogal onduidelyk was. Schattingen over de tüd die met een volledig herstel van de schade gemoeid zul zUn, lopen uiteen van en kele dagen tot enkele weken. Een uur na de brand begon het NS personeel met de herstelwerk zaamheden. Alle seinen en wissels op het emplacement waren buiten wer king gesteld. Om acht uur vanoch tend was er in Arnhem nog geen trein gearriveerd. Treinreizigers wer den by honderden naar de ont vangsthallen gedirigeerd voor ver voer met bussen naar nabUgele- gen stations in Velp en Wolfheze. Door het aanbrengen van noodvoor zieningen zyn in de loop van de och tend enkele rijrichtingen gebruiks klaar gemaakt. De spoorwegen heb ben alle wissels in noord-zuid rich ting vastgelegd. Hierdoor kon het treinverkeer naar Utrecht en Duits land en omgekeerd weer enigszins op gang komen. Verder werd ge tracht zoveel mogelyk treinen uit de richtingen Nymegen en Zwolle, Den Bosch. Winterswyk in Arnhem bin nen te loodsen, echter niet met al te veel succes. Door het uitvallen van, de seinen en wissels moest wor den omgeschakeld op handbediening, een uiterst ingewikkeld karwei. Pech De Nederlandse Spoorwegen wor den sinds de invoering van de nieu we dienstregeling op 31 mei door pech achtervolgd. Het uitvallen van de centrale verkeerspost in Arnhem vormt echter de ernstigste tegenslag na een periode waarin door allerlei calamiteiten vrUwel geen dag voor- by ging zonder treinvertragingen. Militairen In Arnhem is vanochtend na over leg met de garnizoenscommandant ter stede een compagnie militairen van de verbindingsdienst ingescha keld omdat ook de praatpalen niet meer werkten. Niemand kon echter voorkomen dat reeds vroeg een pa niekerige situatie ontstond, die tot diep in de middag voortduurde. De conducteurs hadden het daar- bU vooral zwaar te verduren. Als er een trein binnenkwam stroomde een enorme horde treinreizigers het per ron op om te informeren naar de mogelykheden van verder vervoer. De situatie was totaal onoverzichte- lyk met name op het kantoor van de stationschef waar de twee tele foons en walkie-talkies die deze tot zyn beschikking had continu in be- dryf waren. Treinen die normaal Arnhem op doorreis aandoen, werden zo snel mogelUk uit de toch al ontredderde dienstregeling genomen en in ge bruik genomen op trajecten die op, dat moment vrijwaren. Dit had tot gevolg dat mensen, die gewoontege trouw in dergelUke treinen blUven zitten, er op aanwUzingen van NS personeel uitvluchten alsof hun le ven er van afhing. Volkomen ontredderd en radeloos, bleven zy op het perron achter. Wat I nu? Gepakt en bezakt stonden vele vakantiegangers triest voor zich uit te kUken. Enkelen moesten naar Hoek van Holland, maar hadden nu door het missen van de trein in ie der geval ook de bootaansluiting met Engeland «mist. Het wetsvoorstel op de lucht- verontreiging, dat de Tweede Ka mer vlak voor de vakantie heeft aangenomen, is nog niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Ondanks al het werk ver toont dit ontwerp tal van tekort komingen. De basis lijkt ver ouderd en het gebrek aan coör dinatie, dat het ingrijpen bemoei lijkt, zal de wetgever nog wel op breken. Het komt er nu vooral op aan dat de bestaande verontrusting gestalte krijgt. En dat zal offers gaan eisen van onze consumptie maatschappij. Schone benzine? Best, maar dat kost geld. Schone industrie? Best. maar dat kost ook geld. Anders gezegd: een hoger wel zijn zal ten koste gaan van een stuk welvaart. Regering en par lement krijgen hier een bijzonder verantwoordelijke taak waarbij wellicht een en ander te leren valt van het buitenland. Want de verontrusting beperkt zich aller minst tot ons land. En dat is maar goed ook, want het gaat hier werkelijk om ons zelfbehoud. ROTTERDAM (GPD) Door het tydig waarschuwen van industrieën heeft de meld- en regelkamer van Rynmond het gevaar van het ontstaan van een „smogsituatie" dit weekeinde voorkomen. Vanmor gen om tien uur werd de waarschu wing ingetrokken. Met het toenemen van de wind nam het gevaar dat zich zondagavond by geringe wind voor deed. weer af. Van donderdagavond af zyn er voor avond- en nachteiyke uren con stant waarschuwingen aan de indus trieën (23) uitgegaan. De waarschu wingen houden in. dat aan de in dustrieën wordt verzocht lage stank bronnen af te sluiten en het schoon maken van leidingen uit te stellen. By de meldkamer kan men niet di rect constateren dat aan dat ver zoek gevolg wordt gegeven. Van morgen zyn Rynmondfunctionarissen begonnen met een onderzoek naar de uitwerking van de waarschuwingen. Het zomerse weer brengt met zich mee, dat er op enkele uren van de dag weinig wind is, waardoor er een zogenaamde inversielaag ontstaat, die een „plafond" vormt voor de af voer van kwaiyke dampen. Die laag lag vanmorgen op 150 meter. De lagen worden veroorzaakt door warmte-uitstraüng van de aarde. De dreiging van een smogsituatie was vanmorgen tot na het spitsuur nog aanwezig. Het intensieve auto verkeer veroorzaakt op dat tydstip een concentratie van nitreuze dam pen. De waarschuwing aan de bedrij ven duurde dan ook tot vanmorgen tien uur. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Augustus 1870: H.M. de Koningin heeft Zondag de voormiddag-gods dienstoefening in de Wout sche kerk te 's Gravenhage onder het gehoor van Ds. Van Hamel van Leiden bijge woond. Hedennacht omstreeks 1 uur is door twee mansperso nen inbraak gepleegd in de onbewoonde tapperij van J Weerlee, in de Vrouwensteeg alhier. De vermoedelijke da ders bevinden zich reeds in hechtenis en worden naai 's Gravenstein overgebracht 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII In een van die zeldzame Hol landse zomers blijkt het te kun nen gebeuren: een verontreini ging van de lucht die de burgers tot een lichte vorm van paniek brengt. De sluier van de roetmist, beroemd geworden voor de stad Londen, heeft heilloze navolging gevonden in tal van wereldsteden. En ook voor ons land dreigt het gevaar, het officieel optimisme van de industrie ten spijt. Publiek en wetenschap begin nen langzamerhand vertrouwd te raken met de problemen. Men raakt verontrust, de metingsap- paratuur wordt verbeterd, maar dat is nog maar een begin. Er is nog geen daadwerkelijke mobili- I satie tegenover de belangen van 1 de industrie. Er is nog geen spra ke van een daadwerkelijk ingrij- pen van de overheid. En dat ter wijl de gezondheid van de mens wordt bedreigd. De metereologen van De Bilt zien met angst en vrees het jaar 1980 naderen: tweemaal zoveel auto's als nu: ook tweemaal zo veel uitlaatgassen? Ja. tenzij er iets gebeurt op het terrein van de wetgeving. (Van onze correspondenten ARNHEM (GPD) Een brand in de centrale ver- keersleidingspost van de Nederlandse Spoorwegen van nacht op het emplacement in Arnhem heeft vandaag een groot deel van het landelijk treinverkeer totaal ontwricht. De centrale verkeersleiding, een soort zenuwcentrum waarin de opdrachten van de verkeersleiders automatisch worden uitgevoerd en de treinbewegingen worden gecon troleerd, ging in vlammen op nadat hoogspanning in de verkeerstoren was gekomen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1