ANVR WIL RICHTLIJNEN ZEKERHEID REIZIGERS DRUGS Amerikaanse economie: vriezen of dooien CHINA: MOSKOU TREKT TROEPEN SAMEN Moet er een vestigingseis komen voor reisbureaus Justitie laat jongeren gaan na drugvondst Woningbouw weer achter Staatsleningen uitgeschreven Een reus en de eenheid Benoemingen bij Defensie ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 LKID8CB DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze Juridische medewerkster) Om twee belangrijke redenen ls de situatie rondom de soft-drugs in be weging. Allereerst blykt het gebruik van deze hennepprodukten. vooral on der de schooljeugd, sterk toe te ne men. Voorts dringt steeds meer in formatie door, waaruit blykt dat de schadelijkheid van hasjiesj en marihuana veel minder ernstig is, dan men aanvankelijk aannam. De ze produkten werden vrijwel op één lyn gesteld met de z.g. harddrugs zoals heroïne, morphine en opium. De gevolgen van hard-drug gebruik zyn met name door de verslavende werking van deze produkten af schuwwekkend. De Leidse arts M. Kooyman stond enkele Jaren geleden nog alleen toen hij verklaarde dat het ernstigste ge vaar van het gebruik van hasjiesj en marihuana het risico is in de ge vangenis terecht te komen. Nu is deze zelfde uitspraak terug te vin den in een rapport van de raad voor de jeugdvorming, een van regerings wege ingesteld adviescollege van de minister, bestaande uit deskundigen. De mening dat gebruik van de niet verslavende hennepprodukten, zou leiden tot gebruik van de wél ver slavende harddrugs, (de zogenaamde stepping-stone theorie) wordt door drs. H. Cohen, een Amsterdams psy choloog en autoriteit op dit terrein, bestreden. Onderzoekingen zouden dit verband niet bevestigen. Wél is het gevaar groot dat „pot" rokers in contact komen met de harddrugs omdat voor al deze produkten één zwarte markt bestaat. Dit wyst in de richting van een aanvaarden van de hennepprodukten als legaal genotmiddel, net zoals dit met alcohol en tabak het geval is. Dat betekent niet dat dit nieuwe ge notmiddel met open armen ontvan gen zal worden in de samenleving. Zo zal net zoals dat met alcohol het geval is misbruik wel schade lijke gevolgen kunnen hebben. Hier voor zyn klinieken nodig. Er zullen wettelijke voorzieningen getroffen moeten worden in verband met de deelname aan het verkeer. Er moe ten voorzieningen getroffen worden in de warenwet. Ook in diverse ande re landen, zoals Canada, Denemar ken, Engeland (dat in 1968 kwam met het geruchtmakende rapport van de commissie met als voorzitster La dy Wootton (76) wint de overtuiging veld dat het gebruik van drugs in het algemeen veel meer een sociaal-me disch probleem is dan een materie voor de strafrechter. Terwijl ten aanzien van de hennepprodukten ge zocht moet worden naar een maat schappelijke integratie o.a. door handel en gebruik volledig te legali seren. De wetgeving is op dit moment nog gericht op het bestrijden van alle drugs. De opiumwet van 1928 stelt zelfs op het gebruik van henneppro dukten een maximum gevangenis straf van 4 jaar. Bovendien is Ne derland aangesloten bij het New Yorks verdrag op verdovende midde len van 1961. Dit verplicht de lidsta ten om ook het soft drug gebruik strafbaar te stellen. Nu zijn er verschillende uitlaat kleppen in ons staatsrechtelijk bestel om de periode totdat de wetgeving is aangepast zo soepel mogelijk door te komen. Zo heeft het openbaar mi nisterie (de officieren van Justitie) de mogelijkheid bepaalde zaken een voudig niet te vervolgen of als er toch proces-verbaal wordt opge maakt door de politie de zaak te seponeren en niet aan de rechter voor te leggen. Door dit opportuni teitsbeginsel gericht te hanteren, kan het Openbaar Ministerie on der verantwoordelijkheid van de mi nister van Justitie een bepaald beleid voeren; dit kan tolerant zyn met betrekking tot eenvoudig gebruik van hasjiesj en marihuana. Zoals gebeurd is by het pop-festival in het Kralingse bos. Wel is het zaak dat er inderdaad een duidelyk beleid gevoerd wordt, zodat niet de ene officier in zyn par rondissement wél eenvoudig gebruik van hash strafrechtelijk gaat vervol gen en de ander niet. Er z;jn tekenen dat er aan een uniform landelijk beleid gewerkt wordt .Vertegenwoordigers van het O M. van de drie grote steden zyn bijeen geweest om deze materie te bespreken. Dit kan resulteren in een instructie van de minister met als schema: Eigen gebruik en handel onder vrienden wordt geseponeerd. By misbruik voorwaarde tot on dergaan behandeling, evt. geldboete. Handel uit winstbejag vervol gen met evt. gevangenisstraf. Op deze manier blijft het beleid legaal ook binnen het kader van ge noemd New Yorks verdrag. Dit eist immers niet gevangenisstraf op te leggen aan de gebruikers. Een andere veiligheidsklep om de aanpassingsperiode te overbrug gen biedt het beleid van de rechter- lijke macht. Het doet wat vreemd aan om by de rechter van beleid te spreken omdat dat laatste een ty pisch politiek begrip is. Nu heeft de rechter in de straftoemeting een be langrijk machtsmiddel, dat wel de gelijk politieke consequenties kan hebben. De rechter kan, als het openbaar ministerie er toe overgaat gebrui kers van hennepprodukten te vervol gen, een fictieve boete opleggen van bijvoorbeeld f 1. Hoe groot de invloed van de rechterlijke macht kan zijn op in wezen politieke zaken blijkt uit de ontwikkeling van het stakings recht. Dat de rechter zich niet kan ver schansen achter de formule .slechts de wet te moeten toepassen" bleek onlangs uit het optreden van de strafkamer van de Bredase recht bank. Deze liet zich, alvorens uit spraak te doen in een aantal soft drug-zaken, uitvoerig voorlichten door deskundigen met als resultaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son, o.m. speciaal belast met het toerisme, geniet momenteel van zijn vakantie. Het is niet bekend of hij deze heeft geboekt via een al dan niet „erkend" reisbureau. Het staat in elk geval wel vast dat de bewindsman zijn vakantiedoel heeft bereikt. Hij is niet zoals enkele tientallen Nederlanders dezer dagen is overkomen gestrand op Schiphol. Hij heeft ook geen pro bleem gehad dat zijn vakantieadres door andere was bezet, dat zijn appartement nog niet klaar was of dat hij om enigerlei andere reden niet terecht kon. Maandag gaat staatssecretaris Van Son weer aan het werk. Eén van zijn eerste taken zal ongetwijfeld zyn een gesprek met het hoofdbe stuur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, dat richtlijnen voor vestiging van de reisbureaus in ons land wil hebben. Richtlijnen die soortgelijk zijn aan de voorwaarden die voor de bij deze organisatie aangesloten reisbureaus gelden. Dit gesprek is mede nodig naar aanleiding van schriftelijke vra gen die het socialistische Tweede Kamerlid Lems over de problematiek van de reisbureaus heeft gesteld. Het kamerlid Lems heeft namelijk aan de staatssecretaris gevraagd of hij nog steeds vasthoudt aan zijn in de memorie van toelichting by de begroting weergegeven mening dat er HONGKONG «Reuter) China heeft de Sowjet-Unie opnieuw be schuldigd van het samentrekken van troepen aan de Chinese grens en Peking waarschuwt dat het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog nog steeds bestaat. In hoofdartikelen in de drie grootste bladen in Peking ter gelegenheid van de 43ste ver jaardag van het volksbevrijdingsleger heet het dat de Russen ook grote aantallen militairen naar een buur land (blykbaar Mongolië) van China en de Sowjet-Unie hebben gezonden. De Verenigde Staten en de Sow- iet-Unie zweren samen om hun eigen belangen en ambities in Indo-China en het Midden-Oosten na te streven. Peking waarschuwt „de vyand" dat hy „vernietigd en ter plaatse ver brand" zal worden als hij zich op Chinees gebied waagt. China ver sterkt zijn defensie. De hoofdartikelen worden door waarnemers beschouwd als de felste aanvallen op de Sowjet-Unie se dert vorig jaar october de onderhan del ingen over de grensgeschillen in Peking begonnen. De directe verbinding tussen Mos kou en Peking zou echter hersteld zijn. In een artikel in een Hongaars dagblad zegt de verslaggever dat een aantal overeenkomsten tussen de Russische leiders en Peking op komst zijn, oo kal betekent dit niet nood- zakeiykerwyze een defintieve verbe tering van de onderlinge betrekkin gen. De journalist zegt dat onderhan delingen gaande zyn tussen Peking en Moskou over een verdrag over de scheepvaart op de grensrivieren, over een nieuw handelsverdrag en over een aanvullend verdrag op de handel in de grensgebieden. geen verdere maatregelen ten aan zien van het reisbureauwezen nodig zyn. Het antwoord op die vraag is op dit moment nog niet bekend. Wel ziet het er naar uit dat de staatsse cretaris niet van mening is veran derd. Hy is immers een sterk voor stander van vryheid van vestigingen, van het in standhouden van een zo open mogeiyke concurrentie. Zyn nieuwe vestigingswet voor de detail handel wyst duldeiyk in die richt- ting. Er zijn al eisen Biyft over de vraag of de Alge mene Nederlandse Vereniging van BREDA (ANP) —De officier van justitie in Breda. mr. A. Kalthoff, heeft gisteren twaalf jongeren in vrijheid gesteld, die afgelopen woensdagochtend in het gebouw de Veste in Breda door twee surveille rende agenten werden aangetroffen. De twaalf werden ingesloten op verdenking van het gebruik van hard en sofsdrugs. Het onderzoek van de politie heeft niet aangetoond, dat de jongeren deze drugs gebruikt hebben. Wel gaven vyf van hen toe. dat zy zich hadden ingespoten met wekaminen. Allen bekenden regel matig hasjiesj te roken Mr Kalt hoff had nog in beraad of hy tegen de twaalf een strafvervolging zal in stellen. Wel heeft hy tegen alle twaalf een proces-verbaal laten op maken. Tegen een aantal van de jongeren deed hy dit op grond van de wet op de geneesmiddelen, die verbiedt ge neesmiddelen zonder vergunning te verhandelen. De aanhoudingen in Breda hebben tot gevolg gehad, dat de Tllburgse politie donderdagmid dag de 33-jarlge R. S. aanhield. Hy werd er eerst van verdacht verdo vende middelen aan de Bredase groep geleverd te hebben. Onder zoek met een speurhond heeft ech ter aangetoond, dat by hem geen hard en softdrugs in huls waren. Wel werd een voorraad wekaminen aangetroffen. Een toevallige bezoeker van R. S. die in het bezit van hasjiesj bleek te zyn, werd eveneens aangehouden. Gisteravond zyn deze beide mannen vrygelaten. Zij kregen evenals de Bredanaars een proces-verbaal. DEN HAAG (ANP) In juni 1970 werd volgens definitieve gegevens van het centraal bureau voor de statistiek met de bouw van 11766 woningen begonnen en zyn 9887 wo ningen voltooid. In juni 1969 waren deze aantallen resp. 10447 en 10638. Gerekend over de eerste zes maanden van 1970 bedroeg het aan tal begonnen woningen 62493 (59691 in de eerste zes maanden van 1969» en het aantal voltooide woningen 50811 (55624). Reisbureaus hem van gedachten kan veranderen. Dit zal wel niet. want een poging hiertoe is in een eer der stadium ook al op niet uitgelo pen. Toch zei er binnenkort weer een gesprek plaats hebben. Wat wil de ANVR? De sinds 1 juli als zodanig werkzame directeur van de vereniging drs. G. J. N. Couvreur. zet in een ge sprek uiteen dat de leden van de ANVR onderling hebben afgespro ken zich aan een bepaalde erecode te houden, die een aantal zekerheden geeft voor de cliënt. Tevens moeten zy biyk hebben gegeven van een be- hooriyke vakkennis en een betrouw bare en goede financiële basis bezit ten. Men kan zich afvragen of deze eisen niet voor elk reisbureau gel den. Dat nu is Juist niet het geval en dat is de doorn in het oog van de ANVR. Momenteel ligt de situatie in ons land zo dat iedereen zo maar een reisbureau kan beginnen. Er is geen enkel diploma voor nodig. Het enige dat onmisbaar is dat is contact met reisorganisatoren die een pro gramma hebben te bieden. Deze lig gen in Nederland niet zo erg voor het opscheppen, want alleen de niet-le- den van de ANCR zyn bereid zo maar met iedereen ürzee te gaan. Van de ongeveer 1000 kantoren van reisbu reaus in ons land zyn er zon 900 aangesloten by de betrokken vereni ging. Wanneer iemand reizen van een aangesloten lid wil gaan „verkopen" wordt hy meteen aan een aantal eisen onderworpen. Hy moet zich nameiyk (met zyn handtekening be krachtigd) verplichten zich te hou den aan de erecode. Hierin staat ondermeer dat er geen misleidende teksten in de reisgidsen mogen voor komen. dat reële aandacht moet wor den geschonken aan eventuele klach ten van de cliënt, dat alle gegevens tydie in het bezit van de cliënt moe ten zyn en dat hy ook weet by welke touroperator de reis is ondergebracht Ook mag er geen oneerlyke werving plaats hebben. Ook wordt men on derworpen aan uitspraken in geschil kwesties van de Stichting Nederland se Reiskamer en moet men over een bedrag van f 10.000 beschikken. Deze waarborgsom kan bestaan uit een bankgarantie. De ANVR eist nu van de staatsse cretaris van Economische Zaken dat DEN HAAG «ANP) De minis ter van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van twee leningen: Een 7% procent 8-jarige lening en een 8 procent 15-jarige lening. De 7Y« 8-jarige lening 1970 waar van het bedrag na sluiting van de inschryving wordt vastgesteld, zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 procent. De aflossing zal ge schieden in twee gelyke termynen. de eerste termyn op 1 september 1977 en de tweede termyn op 1 september 1978. Vervroegde gedeeltelyke of al gehele aflossing is niet toegestaan. Indien op de inschryvingen een re ductie wordt toegepast, zal deze sys tematisch geschieden. De 8 procent 15-jarige lening 1970 waarvan het bedrag is vastgesteld op f 150 miljoen, zal worden uitgegeven tegen een koers van 98 procent. Op de lening zal de eerste 10 ja ren geen aflossing plaatsvinden. Van beide leningen gaat de rente in op 1 september 1970. De coupons verschynen op 1 september. Sohuldbewyzen in de nieuwe lenin gen zullen worden afgegeven in stukken van f 1.000,- en f 100,-, ter- wyi deelneming in de leningen in de vorm van schuldregisterinschry- vingen zal kunnen geschieden tot bedragen van ten minste f 100.000,- per lening. Het ligt in de bedoeling de in schryving open te stellen op woens dag 12 augustus as. van 9 tot 16 uur. hy voor de niet aangesloten reisbu reaus soortgelyke voorwaarden stelt. Slechts in dat geval kan er in ons land sprake zyn van een absoluut betrouwbare vorm van reisbureau. Alleen en dat weet de cliënt zeker dat hy by geen enkel reisbureau ri sico's loopt, aldus de heer Couvreur. Bij het ministerie van Economi sche Zaken is men van oordeel dat iedereen een reisbureau moet kun nen beginnen. By de ANVR in feite ook. De heer Couvreur formuleert het dat zyn vereniging niemand wil verhinderen om zo'n bureau te be ginnen, maar dat de ANVR wel graag wil dat iedereen die begonnen is het goed doet. Samen opvangen Gebeurt het dan nooit dat een ANVR-reisbureau met moeilykheden kampt. Ook een dergeiyk bureau kan toch wel eens te maken krygen met een oplichter die zogenaamd appar tementen in een zonnig land ter be schikking heeft terwyl er in feite geen zyn? Natuuriyk zegt de heer Couvreur, maar onze reisbureus kun nen door de hoge eisen die er aan gesteld zyn dergelyke zaken opvan gen. wy zyn in staat om dan voor andere appartementen te zorgen of de mensen in hotels onder te brengen. Mocht het betrokken reisbureau er zelf niet toe in staat zyn dat sprin gen de anderen in. Daarvoor is mo menteel zelfs een garantiefonds in oprichting. Momenteel helpen de le den elkaar. De eventuele kosten wor den later wel verrekend. Eerste zorg is echter in zo'n geval steeds de klant te helpen. Klachtenbureau Toch komt het nog herhaaldeiyk voor dat mensen na afloop van hun Staatssecretaris Van Son reis niet tevreden zyn over de ver zorging. Het hotel was niet zoals verwacht, de bediening was niet net jes, of de trein reed te traag. Iedere ANVR-reisbureau is verplicht klach ten over reizen zorgvuldig te onder zoeken en indien ze gerechtvaardigd zyn een vergoeding te geven. Deze vergoeding zal als regel bestaan in een geldelyke terugbetaling. Als stok achter de deur is er dan altyd nog de Stichting Nederlandse Reiskamer, een onder auspiciën van de ANVR werkende organisatie, die klachten over reisbureaus beoordeeld. De ANVR-reisbureaus zyn verplicht zich aan de uitspraak van de reis kamer te onderwerpen. Het aantrek- kelyke voor de klagende cliënt is dat hy niets verplicht is. Als hy vindt dat zyn klacht niet goed is behan deld kan hy altyd nog naar de bur gerrechter stappen. Er kunnen dus in ons land reis bureaus zyn die minder nauwkeurig werken ofwel niet over alle moge- ïyke middelen beschikken om by te genslag de problemen op te vangen. Met name de financiële zekerheid kan nog wel eens een vraagteken zyn. Kamerlid Lems en de ANVR willen meer zekerheden. De staatsse cretaris van Economische Zaken nog niet. De cliënt moet dus nu nog zelf uitkyken. Informaties of een reisbureau goed of niet goed werkt zyn niet te kry gen. De ANVR, die in Amsterdam is gevestigd, wil alleen maar meedelen of een reisbureau by haar is aan gesloten of niet. In elk geval kan men dan by een dergelyk bureau profi teren van de erecode en een reiska mer voor eventuele klachten. (Van onze financiële medewerker) Wall Street gaat nog steeds geen vaste koers, want wat er de ene dag bykomt, gaat vaak de volgende dag weer verloren. Allerlei politieke in vloeden voeren de boventoon, zo lang het met de economie zo gesteld is dat het kan vriezen of dooien. De Amerikaanse beleggers weten niet geldboetes in plaats van de gevor derde vryheidsstraffen. De president van de Rotterdamse strafkamer mr. A. R. Jolles, schors te de uitspraak in een harddrugzaak van de afgelopen week op, totdat hy gesproken had met dokter J. F. Cai- Jé, verbonden aan de GGD in Rot terdam en leider van het Kralingse drug-team. De teleurstellende con clusie van het gesprek was het sig naleren van een ontstellend tekort aan opvangcentra voor eventuele slachtoffers. Wil de rechter ontko men aan opleggen van gevangenis straf by ernstig misbruik of by hard drug gebruikers, dan moet hy over alternatieven kunnen beschikken. Met name moet hy kunnen verwy- zen naar behandelingsinstituten. wat zy van het economisch gebeu ren moeten denken. De een meent dat de ergste zorgen over de prysin- flatie zyn overwonnen, zodat Wash ington de scherpe kantjes van de kredietrestrictie en krap geldpoli tiek kan afsiypen. Een ander ziet de zaken echter somberder in en beoordeelt dat de monetaire beperkingen nog geruime tyd gehandhaafd moeten biyven. Voor de economische vooruitzich ten in andere landen is de ontwikke ling in de V.S. tot nu toe weinig be moedigend, want als er aan de over kant van de oceaan klappen vallen, dan weerspiegelen zy zich door gaans na verloop van tyd aan deze kant. Al was het alleen maar door de weerslag, die de koersontwikke ling in Wall Street welke voor het economische gebeuren wordt beïn vloed uitoefent op de beursen ln Europa. Ook is er natuuriyk de Invloed van de enorme bedragen aan dol lars, welke uit het wereldbetalings- verkeer zyn weggenomen door de Eurodollars, die Amerikaanse ban ken hebben geleend om onder de be klemming van de kredietrestrictie in eigen land uit te komen. De vraag naar dollars van Ameri kaanse kant wil beslist niet zeggen dat er zoveel vertrouwen is in de stabiliteit van de dollar. Integendeel. Juist de vrees voor de koopkracht van het betaalmiddel dat de wereld handel regeert, maakt dat er rigo- reuze maatregelen moesten worden genomen om te voorkomen dat te enlgertyd toch tot een gedwongen aanpassing moet worden overge gaan. Voorlopig ls het nog zo dat de overgewaardeerde dollar wel een zorgenkind biyft, maar dat er geen acuut gevaar bestaat dat Washing ton genoopt wordt om alsnog tot ver hoging van de goudprys over te gaan. Een dergelyke devaluatie van de munt. die vlak na de oorlog als het allersterkste betaalmiddel uit de wereldbrand tevoorschijn la gekomen, zou het gehele internationale beta lingsverkeer op losae schroeven zet ten. Zwakke handelsbalans Zolang een land geen grote over heeft is er geen sprake van een ver storing in het internationale ver keer. welke een valuta-aanpassing dan is dat uitsluitend te wyten aan een toevloed van buitenlands geld dat zich om speculatieve of om fis cale redenen een warm plekje tracht te veroveren. Onze handelsbalans ontwikkelt zich bepaald niet zodanig dat er re den is om ons op de borst te klop pen. De invoer is in de afgelopen maanden voortdurend sterker geste gen dan in de verwachtingen van het centraal economisch plan van 1970 was voorzien. De styging van de invoer ls zo snel gegaan dat zelfs de gunstige ontwikkeling van de export geen kans heeft gezien om het tempo by te benen. Het gevolg ls geweest dat het tekort op de handelsbalans ln het eerste half jaar al by na een mil jard gulden groter ls geweest dan verleden Jaar. De cyfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek hebben uit gewezen dat er in zes maanden tyds schotten op zijn betalingsbalans al een tekort was van byna f 3 mil jard. Er is een tyd geweest, waarin noodzakeiyk zou maken. Als er mo menteel betalingsoverschotten zyn, een dergelyk tekort werd bestreden had kunnen worden uit de opbreng sten uit het onzichtbare verkeer, zo als de handel, assuranties, scheep vaart en ander transport, alsook uit kapitaalopbrengsten. Die inkomsten zyn echter niet navenant meege groeid. T oeristendeviezen Daartoe wordt bygedragen door het feit dat de vakantiegangers de mislukte zomers van de laatste Ja ren zoveel mogelyk ontvluchten en elders deviezen spenderen in de hoop door de zon gekoesterd te wor den. Het tekort op de toeristenba lans neemt zodanig toe. dat het by voortgaande grote tekorten op de betalingsbalans, best eens zou kun nen gebeuren dat de Nederlandsche Bank er een stokje voor zou 6teken. Indien ons land tot revaluatie zou overgaan, dan zou de trek naar het buitenland nog veel groter worden, want dan zouden de vakanties ln de zon nog goedkoper worden. Prof. Arnold J. Toynbee neemt ln de wereld van de geschiedkundigen van wereldvermaardheid een toren hoge plaats ln. Deze by zond eT bele zen schryver en geleerde kwam met zyn levenswerk Een studie der Ge schiedenis pas na de Tweede We reldoorlog in het licht der belang stelling. Toch was dit werk. althans het eerste deel ervan uit in 1934. De kenners zouden het merken. Prof. Jan Romein noemde Toyn- bee's studie de eerste werkelijk ver- gelykende beschavingsgeschiedenis, waarby niet de historische feiten in het gedrang kwamen. Toynbee be schreef, steunend op 'n enorme ken nis van vele beschavingen die onze wereld heeft gekend, over de gang van culturen. Zonder het feit te ver waarlozen dat alle gebeurtenissen zo als zy zich afspelen werkeiyk uniek zyn, ontdekte hy toch een samen hang in de geschiedens der culturen. Hy schreef over ontstaan, groei, in storting en ontbinding van bescha vingen, over wereldryken en betrek kingen tussen beschavingen. De nu ruim 80-jarige, maar nog steeds vitale Toynbee stamt uit een geslacht van Engelse intellectuelen. Al jong trok hem de vergeiyking in de geschiedenis aan. In de eerste we reldoorlog trad hy op als oorlogs correspondent en in die jaren werd hy ambtenaar op Buitenlandse Za ken in Londen. Daarna zou hy full time bezig zyn met zyn onderzoek naar de geschiedenis van de grote beschavingen die de wereld heeft ge kend. Toen zyn werk ook in ons land verscheen, en dat was zoals gezegd eigenlyk pas na de tweede wereld oorlog interesseerde de critici vooral de vraag of Toynbee mogelykheden zag voor onze eigen beschaving, de westerse om de kringloop van haar voorgangers te ontgaan. Toynbee gaf daarop geen sluitend antwoord. Hy zag wel nieuwe moge lykheden opdoemen, maar wees er verder op, „dat wy niet op genade of of ongenade aan een onverbiddelyk noodlot zyn overgeleverd", maar in tegendeel „zelf de verantwoordelyk- heide dragen voor onze toekomst". Een wat lange inleiding UJkt dit voor een bespreking van een boek van de historische maestro, dat dit jaar in de Aulareeks onder de titel Blokkerende gewoonten verscheen. Het is een vertaling van een verza meling essays die al in 1966 in Lon den verscheen en die met elkaar een pleidooi vormden voor een wereld staat. Essays die weer de neerslag waren van een reeks gastcolleges die Toynbee in '64 hield aan Amerikaan se universiteiten. Hoofdthema van dit boek vormt Toynbee's vrees voor het menselyk leven in het atoomtydperk. De con trole op de atoomenergie en op de produktie en verdeling van voedsel, de verschillende bevolkingsexplosies, zy vragen, zegt Toynbee. om een we reldautoriteit. Maar met name in on ze w sterse beschaving zit een reeks gevaariyke gewoonten die de forma tie van zo'n wereldautoritet blokke ren. De wereldgeschiedenis geeft een touwtrekken te zien van duizenden jaren tussen verenigende en verde lende krachten. Volgens Toynbee is de verenigde beweging gehinderd doordat zy relatief laat van start is gegaan. De verdelende beweging is zo oud als de mensheid zelf. De ver enigende beweging begon pas 5000 jaar terug. Dat is maar een moment, als men bedenkt dat de geschiedenis van de mens al 900.000 jaar oud is. De laatste honderd jaar is de men- selyke communicatie zo frappant versneld dat slechts vereniging of vernietiging door atoomwapens overbiyven als mogelykheden. Nationalisme is voor Toynbee een voudig een ramp Vanuit deze be schouwing komt hy tot zyn vooral in de politiek als opmerkelijk erva ren veroordeling van de staat Israël: voor hem het toppunt van verdwaasd nationalisme. Voor Toynbee is het verschynsel van verstrooiing, de dia spora, en niet alleen van de Joden, heel wat veelbelovender voor de mogelykheden van de mens om nieu we beschavingsvormen te ontwikke len. Toynbee onderkent zeer scherp de invloed van het nationalisme in de huidige wereldstaten Rusland en China. Toch heeft hy voor zyn we reldautoriteit zyn hoop gevestigd op China. Dit land heeft in een naar verhouding zeer lange tijd de rol van wereldmogendheid gespeeld De Chinese wereldstaat overleefde het Romeinse ryk, overleefde de Middel eeuwen en werd pas aangestoken door de ziekte van het nationalisme onder westerse invloed in de 19de eeuw Toynbee ziet heel wel in dat China zich nu niet druk maakt over de stichting van wereldeenheid. Maar als Rusland en Amerika nu eens China de kans gaven om orde te scheppen. China zou behalve de mensen (in 2000 wellicht de helft van de we reldbevolking» de geschiedenis heb ben. „In 1840 was China gedurende 2061 jaren het Ryk van het Midden geweest en in deze rol had het zyn 'vereld langdurige eenheid en vrede geschonken". Voor Toynbee is het daarom nu toch het aangewezen land cm nog eens het Rijk van het Mid den te zyn in een wereld die geen afstanden meer kent. Niet mee eens? Dan moet U toch eens wat Toynbee lezen JRS OEGSTGEEST By Kon. Besluit is met terugwerkende kracht vanaf l januari 1970 by het Departement van Defensie tot directeur van het laboratorium voor elektronische ont wikkelingen voor de krygsmacht ter standplaats Oegstgeest benoemd lr. F. Joh. van Hutten. Tot onderdirec teur werd benoemd lr. R. A. Kas- per.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7