Dag met bloemen" op weg „Kom ik schrijf maar eens een verhaaltje voor 't ANP Rijnsburgse bloemencorso een zeer kunstzinnig geheel; Moederdag' mooiste wagen; binderprijs voor Chris Koomen ERELIJST Gelier rekende j af met Hartoch Chris Koomen v/int derde gouden boeket KLAAS KOFFEMAN DE NIEUWSGAARDER VAN URK PAGINA IXIDSCH DAGBLAD ZATERDAG I AUGUSTUS 191» (DOOR CEES COMBEE) RIJNSBURG OEGSTGEEST LEIDEN Een feestelijke, bontgekleurde bloemenstoet vertrok vanmiddag om precies één uur van het terrein van de veiling „Flora" in Rijnsburg om een zegetocht te maken door dit bloemendorp en daarna via Oegstgeest naar Leiden en terug te rijden: het Rijnsburgse corso „Dag met bloemen". Ontelbaar velen hun aantal is moeilijk te schatten, doch het moeten er vele tienduizenden zijn geweest zagen het door een vrolijk zonnetje beschenen „geesteskind" van internationaal befaamd bloemenarrangeur Cor de Koning voorbijrijden. Getroffen waren ze door de im mense zee van bloemen op de praalwagens en personenauto's. Het was een kleurenpalet zo schoon, dat er nog heel lang over gesproken zal worden. Dat Rijnsburgse corso is ieder jaar weer hèt evenement voor de streek rond Leiden. Het wordt ook altijd op een gunstig moment gehouden. In het hoogseizoen, wanneer zich vele gasten in de badplaatsen Katwijk en Noordwyk bevinden. Vooral de bui tenlanders komen steeds weer onder de indruk van die bloemenpracht. Ze stonden reeds lang voor het corso be gon langs de route en de meesten van h enhadden het met zo'n 6000 anderen gisteravond en vanmor gen eerst van dichtbij bekeken in de nieuwe hal van „Flora". De Duitsers voerden onder de bui tenlandse kijkers de boventoon, maar we ontdekten langs de route toch ook nog heel wat Engelsen, Fransen, Zwitsers, Belgen en Zweden. Alle maal mensen, die aan de Noordzee kust van de frisse lucht genieten en nu gelukkig ook van de zon. Cor de Koning <43 en Rijnsburger in hart en nieren) heeft met dit tweede door hem ontworpen en gear rangeerde corso, dat het motto „Dag met bloemen" meekreeg, veel eer in gelegd. De kreten van bewondering voor zijn scheppingen waren niet van de lucht en herhaaldelijk klonk een luid applaus op uit de hage van toe schouwers. 't Corso vertoonde een lo gische eenheid en de ontwerper ls er voortreffelijk in geslaagd aan te to nen, dat de bloem een onmisbaar element is in het leven van alle dag. Het bestuur van de Stichting .Rijns- burg's Bloemencorso" heeft beslist geen misgreep gedaan toen het vorig jaar met Cor de Koning in zee ging als opvolger van George Kiersch. Voor ons kan hij er wat van. deze „commodore" van de Rijnsburgse bloemenvloot. Maar en daar is de Rijnsburg se ontwerper beslist van overtuigd zonder bekwame binders zou het corso niet zo'n fraai geheel zijn ge worden. De jury had geen gemakke lijke taak. Over de mooiste wagen van deze bloemenstoet behoefde men niet lang te discussiëren. Dat was ..Moederdag" van de gezamenlij ke kwekers van Noordwijkerhout en De Zilk in een arrangement van de Noordwykerhoutse bloemsierkunste- naar Cor v. d. Berg-Smit. Reeds gis teren „tipten" wij deze praalwagen als een hooggeklasseerde. Nu leenden de opbouw van deze wagen (een per gola) en het motto „Moederdag" zich uitstekend om er iets geweldigs van te maken. Er waren heel veel bloe men op verwerkt: rode dahlia's en anjers, rode, egle en roze rozen en gladiolen in alle kleuren met nog wat bijgoed, knap geschikt tot fraaie bloemen toeven. Ongelukkige opbouw Dat Memorial Day (ter herdenking van het feit, dat 350 jaar geleden de Pilgrim Fathers vanuit Leiden hun reis naar het nieuwe, onbekende land begonnen) „slechts" met een tweede prijs werd bekroond lag besist niet aan de hoeveelheid en het bevesti gen en schikken voor de bloemen, doch meer aan de ongelukkige plaat sing en kleur van de kerkramen en daarachter de bijna niet in het oog lopende „gedenksteen". De Juryleden hebben deze wagen bekeken en nog eens bekeken met en zonder figu ranten doch kon niet tot een ho gere puntenwaardering komen. Thankgivings Day kwam er met een versiering van veelkleurige bloemtoe- ven, waarin maiskolven waren gesto ken. met een eerste prijs beter af. 't Is ondoenlijk alle veertien praal wagens en 24 personenauto's aan een beschouwing te onderwerpen. „Die rendag" kwam er naar onze mening met een vierde prUs wat bekaaid af 't Was een vrolijke wagen met die pa raplu's dragende ijsberen. Mogelijk heeft het overbekende gegeven beren ziet men wel meer in corso's de doorslag gegeven. Indrukwek kend vonden we „Dag der Verenigde Noties". „Oogstdag". „Exotische Dag" en „Dagdroom", welke laatste wel heel erg laag werd geklasseerd Over Geesteskindhet ateemeen was de jury de me ning toegedaan, dat op de praalwa gens te weinig bloemen waren be vestigd. Een oordeel, dat wij helaas niet volledig kunnen onderschrijven. Smaken verschillen en de „leek" kijkt er anders tegenaan dan de vakmen sen. die juryleden toch behoren te zijn. .Memorial Day" van de VVV-.Fathers in beeld. Er waren bloemen Leiden reikte niet verder dan genoeg en fantastisch op verwerkt, een tweede prijs. Deze wagen brengt j doch de jury had het kennelijk te de herdenking van de Pelgrim 1 kwaad met de stijve opbouw van de kerkramen <de Pieterskerk voor stellende) en het bijna niet zicht baar zijn van de gedenkplaat Foto LD Holvast) RIJNSBURG Enige uren heeft de jury nodig gehad om de aan het Rijnsburgse corso „Dag met bloemen" deelnemende praalwagens en personenauto's te beoordelen. Uiteindelijk kwam zij tot de volgende uit slag: Praalwagens: groep 1 buurt verenigingen: le prijs Oosterse Dag (Kanaalstraat), 2e prijs Exotische Dag (Centrum». 3e prijs Dagdroom (Sandtlaani groep 2 verenigingen: 1. le prijs Dag der Ver Naties «IJsclub Oegstgeest). 2e prijs Memorial Day <VW-Leiden», 3e prijs een Luie Dag (Ambulante Han del), 4e prijzen: Feestdag Cor socomité» en Dierendag «Perso- neelsver. Flora): groep 3 bedrij ven: le prijs Oogstdag <Coöp. Raiff Bank Rijnsburg» 2e prijs Huwelijksdag «Veilinf, Flora». 3e prijs Snipperdag (Menken Liko, Wassenaar»; groep 4 kwekers: ere- en le prijs Moederdag <Gez. kwekers Noordwijkerhout-De Zilk». le prys Thanksgivingday Gez. kwekers Rijnsburg e.o.>: groep 5: 2e prijs Postkoets Paar den- en Ponyhouders Rijnsburg) Personenauto's zonder re clame: ere- en le prijs Th de Mooij. le prijs C. de Koning en Zn. 2e prijs J. van Delft; 3e prijs C. Leeuwenburg. 4e prijs Leeuwenburg-Mooten. eervolle vermeldingen Lb. Kralt en Nic. den Heyer. Personenauto's met reclame: ere- en le prijs Den Haan. le pr. Liam Leiden. 2e prijzen En- zab NV. Dijksman en Oudshoorn 3e prijzen Auto-import H. Maasland en H. 'Beek. Wasse naar. 4e prijzen Garage Noort, café De Koekoek en garage Dijkman. Mooiste praalwagen van het corso Moederdag en mooiste personenauto Th. de Mooij AMSTERDAM (ANP) De uit slagen van de gisteren gespeelde partijen voor het IBM-toernooi in Amsterdam zijn: afgebr. partij 14de ronde: Hartoch (Ned)—Gelier (Rus) 0—1. Vooruit- gespeeld: 15de ronde: Uhlmann (Odl)Ciric <Zsl> Jongsma (Ned)Tringov (Bul) De stand in de grootmeestergroep is nu: 1. Poloegajevski (Rus) 11 uit 14; 2. Spasski (Rus) 10% uit 14: 3. Uhlmann «Odl) 10% uit 15; 4. Geiler (Rus) 9 uit 14; 5. Gligoric <Zsl> en Hort (Tsj) 8 uit 14; 7. Tringov (Bul) 7% uit 15; 8. Ciric (Zslt 7 uit 15; 9. Janosevic (Zsl) 6% uit 14; 10 11 Scholl (Ned) en Donner (Ned) 6 uit 14. 12. Csom (Hon) 5% uit 14; 13. Hartoch (Ned) en Ree (Ned) 5 uit 14; 15. Langeweg (Ned) 4% uit 14; 16. Jongsma (Ned) 4 uit 15. O RIJNSBURG De Warmonder Chris Koomen heeft voor de derde maal het gouden boeket gewonnen. HU was dc binder, die naar het oor deel van de jury, het beste werk le verde met de versiering van de personenauto van Th. de MooU- Het zilveren boeket ging naar Jan Has selaar uit Zwolle, die de auto van makelaarskantoor Den Haan voor zün rekening had genomen. Chris Koomen. toen bekend werd. dat hü de gouden bindersprijs had gewonnen: Geweldig, 't Is nu voor de derde keer, dat ik het gouden boeket in de wacht mag slepen. Veel waardering heb ik voor mijn collega's. Zonder uitzondering heb ben ze hun uiterste best gedaan. Je moet echter als binder ook een beetje geluk hebben endat ge luk was aan mijn zyde. Juweeltj Op een enkele uitzondering na hebben de binders erg veel werk ge maakt van de personenauto's. Er wa ren talrijke juweeltjes onder wat de bloemversieringen betreft. Dat de wagen van Th. de Mooij in "n arran gement van de Warmonder Chris Koomen de ere- en eerste prijs zou behalen in de klasse zonder reclame lag wel in de lijn van de verwach tingen. Het pronkstuk van de firma C. de Koning arrrangement A van Leeuwen, Oud-Ade) deed er echter niet veel voor onder, 't Was een nek- aan-nek-race. Bij die met reclame (zeer onopvallend by de meeste auto's) werd Jan Hasselaars schep ping bekroond met de ere- en le prijs. Het was een wagen van het makelaarskantoor Den Haan uit NoordwUk en RUnsburg. Veel fleur kregen de praalwagens en personenauto's door de in „droom- kledy gestoken figuranten. Er wa ren heel wat snoezige toiletjes on der. De twintig muziekkorpsen zorg den voor een nog feestelijker sfeer. De muizkanten bliezen er lustig op los en vormden zo een welkome on derbreking van de bloemenstoet. „Dag met bloemen" trok voorbij, 't Was beslist een feestelijke dag voor al die kijkers in RUnsburg. Leiden en Oegstgeest! Beter kwam „Thangivingsday" eveneens voor de herdenking van de Pilgrim Fathers er af. Deze met vrolyke, kleurige bloemtoeven versierde wagen de maiskolven deden het bijzonder goed in de boe ketten —kreeg een eerste prijs. Foto LD/Holvast Door ARIE JASSIES DEN HAAG (GPD) Radio en een aantal dagbladen brach ten laatstelijk opmerkelijk nieuws uit de doorgaans schok-vrije Noordoostpolder. Dat op niet mis te verstane wijze duidelijk maakte dat ook in Urk de nieuwe tijden op harde wijze hun intrede doen. De saillante meldingen uit het strenge vissersdorp bevatten alarme rende passages van de volgende strekking: „Elk beschikbaar plekje in de nauwe straatjes staat vol auto's en busjes. De oorspronkelijke bevol king waagt zich tussen elf uur des morgens en zes uur 's avonds byna niet meer bulten. De weinigen die nog de traditionele Urkerpakken dra gen worden by hun klederdracht vastgegrepen om te worden gefoto grafeerd. OpmerkelUk is dat in die tyd zich ook geen mus. meeuw of spreeuw op de grond waagt". In Urk leek zo te horen een schril le toeristische terreur te woeden. Me dedelingen als „de kerkeraden van de diverse kerken overwegen hun leden op de kerktelefoons te laten aanslui ten, opdat zy de preek rustig thuis kunnen beluisteren" en „bij de visaf- slag is het soms zo druk dat de sche pelingen niet aan boord kunnen ko men" onderstreepten nog eens de aard van de plotselinge nood onder het volk van Urk. Nu de vaderlandse journalistiek weer doende is de jaarlijkse kom- kommertyd te overbruggen vormde de Urker onheilsmare voor etteiyke publiciteitsorganen welkom nieuws, dat gretig onder een deel van het Nederlandse volk werd verspreid. En vanzelfsprekend hebben wy toen deze tyding ter ore kwam geen ogenblik geaarzeld en zUn wij gisteren ter stond naar het ons als vroom en ka raktervast bekende dorp gesneld om ons daar met eigen ogen van de schrUnende gebeurtenissen te over tuigen. Wij troffen echter een vredig oord. waarin scheepjes met dagjesmensen kalm de haven uitpuften, gebakken scholletjes geurig de kraampjespan nen uitvlogen en toeristen op de ter rasjes zwygend hun gezichten naar de zon hieven. Maar het was in Urk, to hielden wy ons voor. wel degeiyk een drukke vakantiedag in de hoog- zomer. Dus liepen wij, speurend naar de aanstootgevende praktijken, geruime tyd voort in de stoet toeristen die rustig door de dorpsstraatjes en langs de haven wiegde. De mannen rook ten sigaren en droegen veelal de korte broek, die de mollige witte be nen één week per jaar aan de open baarheid prUsgeeft, de vrouwen slof ten in bloemetjesjurken en in slechts zeldzame gevallen in kledy van een uitdagender snit traag naar de sou venirwinkeltjes. Bedaagd Een dorp voor de bedaagde veertig plussers onder de vakantievierders, dat was zonneklaar. En toen ons ten slotte ook duidelijk was geworden dat de fotografie-genoegens zich in geen enkel opzicht onderscheiden van de camera-gebruiken op de Dam en de Drentse hei en dat de dragers van de Urker-klederdracht ongestoord en in volle gemoedsrust hun inkopen konden doen, was het ogenblik aan gebroken waarop onze missie een ge heel andere wending kreeg: hoe was het mogelyk dat het vaderland ver wittigd was van een meedogenloze toeristische aanslag op de Urker le venswandel? Dat konden ook de Urkers niet vat ten. Men had daar via het ochtend blad al kennis genomen van de wraakoefeningen van de vakan tiegangers en de eerste die verbijs terd zyn hoofd schudde was VVV-administrateur Hartman, die te kennen gaf nimmer in zyn leven ge hoord te hebben over een lastig ge vallen inwoner en zich vervolgens uitvoerig beklaagde over het gebrek aan medewerking en begrip die de VW van het Urker gemeentebestuur geniet. In het dorp haalden ook de bewo ners verbaasd hun schouders op en de 71-Jarige oud-visser Hein Bakker die in een rood baaien hemd op een bankje zat, plantte zijn ronde zwarte vilthoedje stevig op het verweerde hoofd en sprak: „De toeristen bren gen hier alleen maar gezelligheid. Myn kameraden en ik vinden het prachtig hoor dat ze onze pakken zo mooi vinden". En ook de heer Bak ker ging onmiddellijk op belangrij ker zaken over. zoals het karige pen sioen dat hy geniet en de onvrede die de vissers ten opzichte van het nieuwe havenplan koesteren. Tenslotte belandden wy ln het huisje van Klaas Koffeman, een 68- jarige zeer goedlachse man, die als ly staan voerder van de partij Ge meentebelangen met een nu al 35 ja ren durend lidmaatschap van de ge meenteraad. oud-wethouder van Openbare Werken, voorzitter van de middenstandsvereniging, hoofd van de plaatselijke BB en gepassioneerd lid van de plaatseiyke stamtafels een aanzienlyke locale reputatie geniet. Kruidenbitter De heer Koffeman heeft tevens zyn sporen in de journalistiek verdiend. „KUk eens hier" legde hy ons uit, „al voor de oorlog zag de vrouw van de predikant van de oud-gere formeerde gemeente al iets in mij. Niet op sex-gebied weliswaar, maar op journalistiek gebied. Maar ik heb het niet gedaan hoor. Als alle Ur kers, die immers over alle zeeën zwerven, ben ik een vrijbuiter. Ik ben dus schildersbaas geworden. Van daaruit heb ik de sprong naar de politiek gemaakt, waarin ik my zeer gedienstig voor Urk heb gemaakt. Nog steeds ben ik dag en nacht voor Urk bezig. Ik ben nu bezig een zwem badplan erdoor te krygen. Het zal niet meevallen, maar wat my zo aanspoort is dat ik weet dat ik de jeugd achter me heb". De heer Koffeman, die 68 jaar is geworden „met God. ere en een beetje kruidenbitter", onderhoudt de contacten met de jeugd op een geheel eigen wyze. „Ik ga 's avonds zo'n beetje de café's langs", zei hy har- teiyk lachend, „dat ls nu eenmaal myn image. Niet voor het biertje na- tuuriyk, dat drink ik thuis ook wel, maar op die manier tref ik de jonge lui en doe ik myn Ideeën op. Zo doende ls ook myn stryd voor het opschuiven van de sluitingstyd van de café's begonnen. Het is me weer gelukt hoor. Het ie van 1 februari tot Urk: wel toeristen 1 oktober elf uur geworden, ook al is dat natuurlyk weer discriminerend voor ons Urkers" Zyn al gememoreerde journalistieke aspiraties hebben de zwaarlyvi- ge. vaak onweerstaanbaar gri massende dorpsnotable echter nim mer verlaten. Hy is byv. vele jaren schryver. typeur en uitgever geweest van de oprechte Urker. een periodiek waarin hy sensationele ideeën en stunts lanceerde en waarover een plaatselyke concurrent droogjes schreef: „Koffemakers blad heeft aansluiting met de niet te miskennen spotachtige aard in het Urker volks karakter". Klaas Koffeman dient de jour nalistiek echter ook al vele jaren als plaatselyk correspondent van het ANP. Waarmee we dan eindelyk zyn aangeland by de bron van het mys terieuze bericht dat de toeristen in een zo kwaad daglicht stelde. De laatste stunt van de 68-jarige nieuwsgaarder kunnen we het best met zyn eigen door smakelyk ge lach onderbroken, woorden weerge ven. „Ik zat zomaar wat thuis. Ik had wat gedronken, maar ik had zo vlak voor het naar bed gaan nog wel zin in het schrijven van een verhaaltje voor het ANP. Nieuws was er niet, maar ik dacht: bedenk ik wel wat. dan maak ik het toch. De mynheer van het ANP zei dat hy het een lek ker verhaaltje vond. De leu- kigheid was dat toen ik van morgen even het café binnenwipte, iedereen er het al over had. Maar verder heb ik er een boel last mee. Iedereen belt op en komt langs". We behoeven ons, nu deze verkla ring geuit is, dus geen zórgen meer over Urk te maken. „Natuurlyk niet", zegt Koffeman, „ik heb het allemaal zeer overdreven. Als echte Urker. als lid van dit machtige, bruisende volk, ben ik toch immers de eerste die biy Is met het bezoek van de toeristen. En laten we verder wel wezen: het is toch duidelyk dat zo'n opmerking over de telefoons met de kerk een voudig niet kan. Dat voelt u als Journalist toch ook wel aan. Dat is een grap".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6