piano" Ik voel er niets voor om al duimen te gaan draaien DE VLOOT VOER UIT „Gek op electronische KEES NIX LEIDER VAN LEIDS JAZZTRIO MARINE-OVERSTE J. H. MENDELS GEEFT LEIDING AAN ZIEKENHUISAFDELING I Leidenaar leert J hotelvak in Japan Frustraties Fictie Wedvlucht van De Reisduif ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 LBIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN (GPD) „Op het eerste oog kan Ik my voorstellen dat velen er vreemd tegen aan kijken dat een marineman, en dan nog wel iemand die in zijn loopbaan hoofdzakelijk te maken heeft gehad met mynen, op een directiepost wordt benoemd by de afdeling inwendige geneeskunde van een ziekenhuis. In feite echter lopen mijn huidige functie en de post die ik in september zal bekleden wei nig uiteen. Beide hebben te maken met management". Overste J. H. Mendels, chef-staf van de mynen- dienst in Den Helder ziet in zijn nieuwe post een nieuwe ontwikkeling binnen de wetenschappelijke instel- liggen„de hoogleraren ontlasten van de zakelijke leiding van hun in stituten, opdat zij zich meer kunnen concentreren op hun wetenschappe lijk werk". Als directeur van de hoofdafdeling Inwendige geneeskunde van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden zal de heer Mendels worden belast met het personele, financiële en administra tieve beheer van genoemde hoofdaf deling waaronder negen afdelingen ressorteren: algemene inwendige ge neeskunde, cardiologie, gastro-ente- rologie, haematologie, longziekten, microbiele ziekten, nierziekten, reu matologie. stofwisselingsziekten en endocrinologie. „Ik geef toe dat deze onderwerpen mijlen verwijderd zijn van mijnen, kruisers en geleide projectielen, de materiële inhoud is echter hetzelfde: er is een beleid nodig voor personeels aangelegenheden, materiële voorzie ningen. financiële ontwikkelingen, bij de marine heb ik ook met dit soort zaken te maken gehad. Als 'n hoogle raar zich met dit soort zaken moet bemoeien, blijft er weinig tijd over voor zijn colleges en patiënten. Er ontstaan veel strubbelingen, de za ken zijn niet goed georganiseerd, er komen frustraties. Niet omdat de mesen het net beter kunnen doen, maar omdat ze er geen tijd voor hebben". Zou het geen zaak zijn dat de ma rine, die in sommige onderdelen be paald niet uitblinkt in efficiency, de manager-figuren binnen haar gele deren tracht te behouden? Overste Mendels: „Ik ben nu 46 jaar. Over twee jaar zou ik met pen sioen gaan. Ik ben er helemaal de figuur niet naar om op mijn vijftig ste jaar met de benen over elkaar te zitten. Gezien mijn leeftijd en de hiërarchische opbouw bij de marine zou ik nooit in aanmerking komen om vlagofficier te worden, een cate gorie waar het management wordt uitgevoerd. Ik vind het heel redelijk dat ik bij de marine niet op de ma- nagement-stoel kan zitten. In deze topfuncties bij de marine is het meestal zo, dat je drie jaar proef- draait. waarna je nog vyf jaar volop kan meegaan. Ik zou me in de twee jaar. die nog resten voor mijn pen sioen, niet helemaal waar kunner maken. In het bedrijfsleven word je op 65-jarige leeftijd gepensioneerd Ik heb dus nog de tijd om na een aanvankelijke proefperiode me volle dig op topcapaciteit in te zetten voor höt werk". Zal de hak-klak-discipline van de marine, waarin u 25 jaar bent opge groeid niet tot ficties leiden in het nieuwe arbeidsmilieu? „In Nederland heerst nog een ver tekend beeld over de militaire disci- tekend beeld over de militaire disci- bij de marine. Natuurlijk is het wel zo dat je orders moet opvolgen, veel belangrijker is echter het werken als team. Iedere meerdere weet dat je als teamgenoot meer bereikt dan al leen met het geven van orders. Je leert samenwerken. Op het ogenblik wordt veel gesproken over inspraak. Vergeet niet dat de inspraak bij de marine, omdat je als team werkt en met deze team-doctrine bent opge voed, altijd heeft bestaan. Wy als marinemensen zyn bevoor deeld. Wij zitten allen op een schip, ver van huis, met hetzelfde goede of slechte accommodatie. Je bent totaal op elkaar aangewezen. De vriendschap elkaar aangewez D. neverepdschani elkaar aangewezen. De vriendschap en kameraadschap die je aantreft op een schip vind je nergens anders. Hak-klak-discipline is een fictie". Overste Mendels ziet in de vroege pensionering een noodzakelijk kwaad dat ons land veel schade kan aanrich ten. „Enerzijds heb ik er alle be grip voor dat ouderen plaats dienen te maken voor jongeren, aan de an dere kant is 't doodzonde dat kerels die een leidende functie hebben be kleed, met hun duimen moeten gaan draaien. Je verliest een enorm potentieel aan talent en bovendien werk je het oude regentensysteem in de hand waarbij t balletje naar elkaar wordt toegeworpen, zonder dat rekening wordt gehouden met talent en capa citeiten. Minder capabele mensen krijgen het voor het zeggen, de men- Overste J. H. Mendels van zeemijnen naar inwendige ge neeskunde. Jk voel er niets voor..." sen met ervaring en kennis worden gedwongen bij moe thuis de goudvis sen voer te geven". (Van onze Amsterdamse redactie) LEIDEN AMSTERDAM Vers van de hogere hotelschool gaan twee Jonge Nederlanders, onder wie de 22-jarige Leidenaar Marcel van Aelst. en een Arubaan in het kolos sale Okura-hotel in Tokio hun ken- I nis van het hotelvak zover uitbrei- I den. dat zij volgend Jaar in een i staffunctie kunnen worden geplaatst j in het eerste Okura-hotel dat in de I westelijke wereld wordt gebouwd: aan de Ferdinand Bolstraat in Am- I terdam. De hoteltoren van zo'n zestig me- ter hoog. steekt al in zijn volle leng te boven de omliggende Amster- I damse gebouwen uit. Daar zal Mar- I cel gaan werken, na tten maanden Tokio. Het hotel krijgt 430 luxueuze ka- I iners, 6 restaurants (waaronder een Japans", 2 bars en 6 zalen voor banketten en conferenties. Er komt 450 man personeel te werken, waarvan 150 Japanners en Japan- sen. enkelen in staffuncties, anderen als kelner of als kamerbedienden, j Onder meer om een schakel te vor- j men tussen de Japanners en de Ne- derlanders, gaat het drietal afgestu- I deerden van de hogere hotelscholen naar Tokio. Vindt Marcel van Aelst het een eer om bij zo'n concern te kunnen beginnen? „Ach, een eer; het is erg fijn dat we deze kans krijgen." Hij meent dat hij in Japan een heleboel zal kunnen leren. Hij gelooft ook dat de serviceverlening in Japanse ho tels ontzettend veel groter is dan bij i ons. ..Komt ongetwijfeld voor een deel. doordat personeel er in veel ruimere mate aanwezig is, maar I het is stellig ook een kwestie van I mentaliteit." verleden meestal beperkt bleef te* vakantiewerk. In hotels slapen heeft hijzelf nog niet zo bar veel gedaan. „Ach, wat wil Je. 22 Jaar. dan heb je niet zoveel geld. Ik heb heel veel gewoon in een slaapzak langs de weg geslapen." Jaap Diderich komt uit Blaricum en hij heeft evenals Marcel de ho gere hotelschool in Den Haag afge lopen. Met zijn twaalfde Jaar kreeg het hotelwerk al zyn voorkeur. „Ik voel er nu eenmaal voor om mensen van dienst te zijn." Ook hij kent het hotelwezen meer als hotelman dan als hotelgast. ..Laat mij in mijn va kantie maar zeilen." Justo Lopez tenslotte, komt van Aruba. Hy woonde de laatste Jaren in Heerlen en doorliep de katholieke hogere hotelschool in Maastricht. Omgaan met veel mensen vindt hij prachtig. „Je gaat dan vanzelf aan de hotelsector denken." Zijn wens is echter nooit zo erg bescheiden ge weest: „werken in een groot hotel," dat was zijn voorkeur. Op Aruba, waar kolossaal grote hotels verrij zen, droomde hij er zich al in. By Okura krijgt hy nu zijn zin. Het drietal gaat vandaag op weg naar Tokio. Hun trainingstijd zal daar tien maanden duren. Zij heb ben zich moeten verbinden om daar na drie Jaar in het Amsterdamse Okura-hotel te werken. Marcel van Aelst zit al Jaren in het hotelvak, zij het dat het in het Een prominente Shakespeare- vertolker, de Brit Sir John Oiel- gud treedt op het ogenblik op in een Amerikaanse show samen met musical-ster Carol Cbanning. Gielgud gevraagd naar wat nou moeilijker is de vertolking van Hamlet of tap-dansen wist niet wat daarop te zeggen. k Gaande van de Lakenhal naar de Doelenkazerne, waar het avondmaal werd gebruikt, trok de stoet schepe lingen enorm veel bekijks. Er werd druk gefotografeerd en gefilmd, de bonte stoet leverde dan ook een pracht gezicht op. Op de foto heeft het gezelschap zojuist De Lakeihal verlaten. Voor op de Franciscusband met majoret tes. (Foto LD/Holvast) bootsen. Als alle versterkers aan staan en je raakt heel voorzichtig een toets, dan volgt er al een oor verdovend lawaai". De groep oefent dan ook in een boerenschuur, waar de koeien niet reageren en niet bij Kees Nix thuis. Thuis, dat is een groot, tamelijk oud huis aan de rand van Leiden, waar de 27-jarige Nix met zijn vrouw Jettie, ..zeer inventief" en 25. en drie kinderen woont. De middelste zoon, Jeroen, heeft vol gens zijn vader een .aangeboren gevoel voor zelfvernietiging": de jongste is pas vijf weken oud. In het achterste gedeelte van de be nedenkamer staat een lange lage tafel, die Kees en Jettie willen ge bruiken bij een crèche. In septem ber zal deze waarschijnlijk van start gaan, omdat Jettie later wil doorgaan met haar verpleegsters opleiding. In de voorkamer staat een roodbrui ne piano naast een pas aange schafte tweedehands televisie, waar ze nog niet helemaal aan gewend zyn. „We kijken naar alles", zegt Kees. .en het spijt me dat we geen kleuren hebben". De piano verte genwoordigt een stuk jeugdsenti ment: „Vroeger stond hy in de jazzclub Roomburg naast zo'n snorrende potkachel. Het was er altijd vol en gezellig en allerlei bekende kerels uit de jazzwereld kwamen er spelen. Later hebben we hem gered, toen de club over de kop ging". Vindt Kees dat de belangstelling voor jazz minder wordt en men meer prijs op popmuziek stelt? .Popmusic verkoopt beter dan jazz" zegt de soms wat verward praten de jazzmusicus, .maar de laatste tijd gaat de popmusic de kant van de blues op. bijvoorbeeld Led Zep pelin. Ik wil eigenlijk liever het woord jazz vergèten. Iets is mu ziek. of het, mooi is of niet. dat maak je zelf uit; ik wil muziek ook niet koppelen aan een inde ling, niet aan jazz of klassiek, maar gewoon over muziek praten. Muziek is iets wat je schept of wat je reproduceert, al6 je het maar mooi vindt". Bank Overdag werkt Kees Nix op een bank in Amsterdam, waar hij een, zoals hy het zelf omschrijft, „advise rende. organiserende taak" heeft „Je gaat er met heel veel mensen om. en vaak kom ik de meest krankjorume typen tegen, die my dan de vreemdste verhalen ver tellen". De baan op de bank brengt met zich mee dat het huiselijk leven van Kees Nix geregelder wordt. Jettie: „Onze vrienden willen als ze op bezoek komen 's nachts uren doorpraten, maar dat kan niet als je een vaste baan hebt. Ze vinden ons eigenlijk wat burgerlijk gewor den, maar zo voelen we ons hele maal niet". Kees: „We wonen nu in een huis met tv, hebben een auto voor de deur en leven geregeld. Maar in de toekomst zou ik wel eens er uit willen, en dan eens helemaal niets doen, lekker idealistisch leven". Maar momenteel voel ik me heel behaaglijk". Pianist Kees Nix „Oek op êlektrisoke piano? De burgemeester gaf zijn gasten tenslotte nog „een behouden vaart" mee, hopend dat zij de wind meer in de zeilen zouden hebben dan de oude Pilgrimfathers, die precies 350 jaar geleden Leiden verlieten om via Delfshaven na een ontbe ringsvolle tocht Amerika te berei ken. (Door Lamberte de Jong) LEIDEN „Vroeger deed ik alleen mee als ik zeker wist dat ik zou winnen; nu is het alleen maar leuk als ik in de finale kom", zegt Kees Nix, die zondagavond op het jazz- concours in Loosdrecht, met zijn trio als beste van de avond tevoor schijn kwam. Het trio bestaat uit Rob de Tombe, bas. Henk van den Berg. slagwerk, en Kees Nix zelf aan de piano. LEIDEN De vloot die één tot twee dagen in de Oude Vest te Lei den heeft liggen pronken, is van morgen rond half tien uitgevaren. De reis voert vandaag naar Delfs haven in Rotterdam, waar men te gen zes uur denkt te arriveren. Gistermiddag waren de opvaren den van de meer dan vijftig antieke Jachten de gast van B. en W. van Leiden, die de als Pilgrimfathers verklede varensgezellen ontvingen in De Lakenhal. Als goed gastheer bood burgemeester Van der Willigen het gezelschap, dat er bijzonder fraai uitzag, een al dan niet al cohol vrije oorlam aan. Hij merkte daarbij op, dat Leiden veel aan het water heeft te danken. Zoals bijvoorbeeld aan de Rijn, die Leiden naderhand links liet liggen om te verzanden by Katwyk en voortaan via Rotterdam in zee uit te monden. „Goed beschouwd is het dus eigeniyk alleen maar een geo grafische gril dat u hier niet aan de Coolsingel staat, maar aan de Oude Vest, en dat Leiden geen wereldha ven heeft, geen metro, geen Euro mast en geen 700.000 inwoners." „Maar," voegde hy daar snel aan toe, „wy hebben echte Leidse kaas." Het over een meer serieuze boeg gooiend, herinnerde mr. Van der Willigen aan de vrijheidsliefde, die in Leiden altyd hoog heeft gestaan. De talryke uit Frankrijk gevluchte Hugenoten werden in Leiden gast vrij ontvangen: één bewys. Een an der bewys vormen de Pilgrim fathers, een groep Engelsen die om geloofsredenen de wyk naar Ne derland hadden genomen. Ook zy waren welkom in Leiden, De jongens kennen elkaar al zeven jaar. maar binnenkort zal Kees Nix ook met een andere groep spe len: „Pale Blue Jack", een blues- formatie, waarby hy op een elek tronische piano speelt. „Ik ben gek op dat ding, Je kunt er een kla vecimbel èn een beatband op na- LEIDEN Postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht van af Strombeek. In concours waren 202 duiven. De eerste kwam na 8.11.57 uur aan. De uitslag luidt: 1 W. Tolboom, 2, 8 en 9 P. Mooten, 3 en 10 S. Koster, 4, 6 an 7 W. Kop en 6. A. Siera.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3