Oranje Vrijstaat in Leidse raad ïkaWEEWT Kabouters helpen bejaarden Nieuws van enkele departementen AWAY Milieuhygiëne 'Alternatieve VVV en kontaktadres DEPARTEMENT VDDR (-«w» milieuhygiëne Allemaal Kuituur en Rekreatie Landbouw en Behoeftebevrediging Schadelijke gassen Slofoverlasl IATERDAO 1 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 N. De LeAdse kabouters hebben bij de gemeenteraadsverkiezing op 3 juni een zetel behaald. Bijna 1200 mensen (van boven de 21) hebben hun stem aan de kabouters gegeven. Wat ver wachten deze mensen van de ka bouters en wat mogen de kabouters van deze 1200 stemmen verwachten? Dat zijn vragen van het departement voor internationale betrekkingen, dat via de zogenaamde „gemeente raad van Leiden" kontakten onder houdt met allerlei bestuurders van VIde schaduwsamenleving. De kabouter in de gemeenteraad ver tegenwoordigt de alternatieve maat schappij van de kabouters in het be- stuur van de traditionele maatschappij, namelijk de gemeenteraad. Ill Dat betekent praktisch, dat onze ka- kubouter in de gemeenteraad. Freerk Ger- kema. steeds verantwoording schuldig is aan de volksvergadering van de kabou ters, die iedere zaterdagmiddag op het Kreatief Sentrum «Breestraat 66» ge houden wordt. Op zo'n vergadering wordt de agen da van de volgende gemeenteraadsverga dering aan de orde gesteld. In gezamen lijk overleg beslissen de kabouters daar welke standpunten door Freerk in de ge meenteraadsvergadering ingenomen zul len worden. Op de volksvergadering, volgend op een raadsvergadering, zal hij verslag uitbrengen van wat er op die raadsvergadering is gebeurd. .Allerlei, ook voor de kabouters belang rijke punten kunnen aan de orde ko men in de gemeenteraad. Bijvoorbeeld het verkeer in de binnenstad, de wo ningbouw. plannen voor de aanleg van parkeerplaatsen «daar stemmen we te gen!», plannen voor het wel of niet aan leggen van kinderspeelplaatsen, subsi dies aan allerlei instellingen (het Krea tief Sentrum bv.) enz., enz. Ook kunnen de kabouters zelf allerlei zaken op de agenda van de gemeente raadsvergadering laten zetten, door het indienen van een nota (dat doet Feerk dan), over een speciaal onderwerp. De kabouter in de raad legt dus verant woording af van wat hij doet in de raad, aan de kiezers in de volksvergadering. Aan de 1200 mensen die op de kabouter- lijst hebben gestemd, én aan alle kabou ters die volgens de bestaande wetgeving nog niet mochten stemmen omdat ze nog geen 21 waren. Dat zullen druk be zochte volksvergaderingen worden. Er zijn zeker 2500 kabouters in Lei den, 2500 kreatieve mensen in Lelden, die verlangend uitzien naar een alternatie ve samenleving. 2500 mensen die bereid zijn zich in te zetten voor Oranje Vrij staat Leiden, die vanuit hun eigen alter natieve samenleving de wantoestanden in het traditionele Leiden willen helpen verminderen. Wantoestanden, als je als voetganger je alleen met gevaar voor eigen leven in de binnenstad kunt begeven, vanwe ge het risiko doodgereden te worden door de voortrazende file auto's, als je toch al bedwelmd bent door de grote wolken giftige uitlaatgassen: als grote groepen hulpbehoevende bejaarden vol ledig aan hun lot worden overgelaten, als je dagelijks voedsel alleen te krijgen is met ladingen vergif, veroorzaakt door bespuitingen met allerlei „rnsektenbe strijdingsmiddelen" en andere chemische middelen, als iemand die toevallig niets te maken heeft met de universiteit geen ontplooiingskansen heeft, als de woning nood zo schrijnend is dat uit pure wan hoop twee groepen woningzoekenden el kaar het leven zuur gaan maken. We willen er aan doen wat we kun nen, stukje bij beetje. Wij allemaal, dus minstens 2500 man werken aan onze Oranje Vrijstaat, aan de opbouw en verdere uitbouw van onze volksdeparte menten. Alle Kabouters zijn daarvoor nodig! Lang leve Oranje Vrijstaat Leiden!!!! G J. Bakker. Stationsweg 11 F. Gerkema, Rijnstraat 26. Onze bejaardenhulpdienst, de aktie- roep „Het Oranje Kruis" heeft een igen ruimte ter beschikking gekregen, at we ons nu daadwerkelijk kunnen aan bezighouden met het helpen van et ejaarden. let is de bedoeling dat wy vanuit onze naar de bejaarden toegaan, bv Is zij ziek zyn, of als zij de straat niet pdurven door het drukke verkeer of ranneer zij zich eenzaam voelen. In het huidige stadium kunnen we al leen nog op vrijdag draaien, maar we hopen dat dit in de toekomst kontinu gaat worden. Het is daarom noodzake lijk dat wij meer medewerkers krygen om dit te verwezenlijken. Ieder die hulp nodig heeft of wil heb- pen kan zich per telefoon (01710-30572) vrydags tussen 2 en 5 uur opgeven of schriftelijk aan: aktiegroep „Het Oranje Kruis", Levendaal 101 te Leiden. Na enkele weken van afwezigheid Noorwegen is een machtig land, man) ederom een Altona. de twee-wekelijkse agina van het Leidsch Dagblad waar dereen vry gebruik van kan maken, Is het maar valt onder het ruime «lottoAll together now. Aan deze pagina hoeven we verder weinig babbels te wijden: een complete kabouter-Altona. geheel samengesteld door de Oranje Vrijstaters in Leiden. De kabouters van de Oranje Vrijstaat iden zijn van plan een alternatieve 'V op te richten. Wie slaapadressen andere nuttige tips voor alternatieve vakantiegangers heeft, wordt verzocht dit op te geven bij Nico Bill, Stadhou derslaan 1 in Leiden. Dit is tevens het kontakt-adres van de Leidse kabouters. Heden ten dage worden we gekon- fronteerd met lucht- water- en bodem vervuiling. De snelle ontwikkeling van de moderne beschaving leidt in be paalde gevallen tot een toenemende verslechtering van de natuurlijke hulp bronnen. Het ecologisch «ecologie mi lieuwetenschap» evenwicht wordt ver stoord. Dit hoeft niet te leiden tot een ver arming van het biologisch milieu (plant en dier» alleen, ook de gezondheid van de mens kan worden aangetast. Wij zijn nu eenmaal afhankelijk van de natuur lijke hulpbronnen (lucht, bodem, water». En dat wij die veronachtzamen is wel duidelijk. Pas de laatste 2 a 3 jaar worden wij met de neus op de feiten gedrukt. Dit jaar is uitgeroepen tot het jaar van de natuurbescherming <N 70», ook in internationaal verband. Wanneer wy doorgaan met vervuilen, zullen wy moeten terechtstaan voor na- tuurmoord. het afschuwelijkste misdrijf wat er bestaat. Het is niet mogelijk de klok terug, te petten. De oude tijd van vroeger met zyn bijna ongerepte natuur is voorbij. Enige natuurmonumentjes zijn nog te bezichtigen tegen betaling. Wij willen ons blijkbaar rekreëren, wij willen meer vrije tijd en wat doen we in die vrije tyd wanneer de moge- lykheid tot rekreëren niet meer bestaat? Het is een bekend feit dat de mens zon der voldoende rekreatieve mogelijkhe den agressief wordt. Nu ryst de vraag: wat doen we er aan tot nu toe, en wat moet er aan gedaan worden? Enkele noodzakelijke voorzieningen, die» zijn opgesteld door de contactcom missie voor natuur en landschapbescher ming zijn: C verbrandingsinstallaties voor vaste afvalstoffen. O aanleg van zoetwaterre servoirs i.v.m. de drinkwatervoorziening, en tevens voor een rekreatieve voorzie ning nuttig, zoals IJsselmeer en Greve- lingenbekken en delen van de Biesbosch, O veilig stellen van natuurgebieden en daarby ontwikkeling van nieuwe rekrea- tiegebieden. bescherming van be dreigde dieren. Maatregelen moeten worden genomen, willen we allen straks niet het slacht offer worden van onze eigen bescha ving. Bas Schooneboom Onze groentewinkel draait reeds eni ge tijd. Behalve groente kunnen we ook bv. appeldiksap .appel- en perestroop en limonades op bestelling leveren. Aan al deze fruitkonserven worden geen suiker, zoetstoffen, kleur- of konserveermidde- len toegevoegd. Bij het verbouwen van biologies-dy- namies voedsel wordt geen gebruik ge maakt van kunstmest en de gewassen worden niet bespoten met chemiese be strijdingsmiddelen. Wel worden plant aardige extrakten en andere prepara ten, die niet schadelijk zyn voor men sen en onschadelijke insekten toegepast. Eén van de voornaamste leveranciers van wie wy. kabouters uit Leyden. dit voedsel betrekken is de Coöp. in- en verkoopvereniging ..Proserpina" in Nieu we Wetering. Na de verbouwing van het Kreatief Sentrum op de Breestraat gaan we ook nog honing, rietsuiker, ryst en brood leveren. (Ja, we doen een heleboel). Tenslotte kunnen by ons ook eieren besteld worden. Deze eieren zdjn afkom stig vai kippen, die niet met hormoon- preparaten zyn opgefokt, niet met kunstlicht gedwongen worden hun pro- duktie te verhogen en gevoederd wor den met biologies-dynamies voedsel en andere natuurlijke voedingsmiddelen. Uiteraard is de prys van al deze pro- dukten wel hoger dan de normale, maar men krygt er dan ook hoogwaardig voedsel voor. Ha. ja, prysbewuste doodskandida- tenü! aan jullie de beslissing!!! a) je kan je leven op aangename wyze verkorten door argeloos by je groente handelaar naar binnen te lopen en je de jou goedkoop aangeboden artikelen aan te laten smeren; of bi je kan je leven op aangename wyze verlengen door weldoordacht elke vry- dagmiddag tussen 2 en 5 uur by het Kreatief Sentrum (na de verbouwing, tot zolang kan je terecht in het ALSV- gebouw. Witte Singel 18) om je volwaar dig biologies-dynamies voedsel af te ha len. Dit gezonde voedsel kan je daar bestellen van vrydag t m dinsdag. Wil je jezelf en je kinderen vergif tigen? Nee, natuurlyk niet! Het departement voor milieuhygiëne is opgericht om de verschillende proble men die verband houden met de mi- lieuverontreinig, te bestuderen. Het is de bedoeling om in de eerste plaats zoveel mogelyk informatie over dit onderwerp te verzamelen en daaruit publikaties sa men te stellen. Op deze manier hoopt het departe ment de aandacht van de mensen te ves tigen op de gevaren, die in de vervuiling van hét milieu schuilen. Wanneer er een voldoende aantal mensen beschikbaar is voor het departement, zal er een werk groep worden opgericht, die ten doel heeft klachten over iedere vorm van mi lieuverontreiniging te onderzoeken. Voor zover mogelyk zullen wy deze klchten zelf verhelpen. In het andere geval zullen de resultaten van de onderzoe kingen openbaar gemaakt worden in de vorm van ingezonden stukken in de kranten, of als nota bij de gemeente raad of andere instanties worden inge diend. Iedereen die mee wil werken aan het departement voor milieuhygiëne is van harte welkom en kan zich opgeven op myn kontaktadres. Verder hopen we dat iedereen die klachten over de een of andere vorm van verontreiniging heeft, dit aan ons wil doorgeven. De hieronder volgende publikatle is gewyd aan de verschillende aspekten van luchtverontreiniging. De hele dag door loopt de stadsbewo ner de schadelyke gassen uit de uitlaat- pypen van auto's, brommers etc. in te ademen, om maar niet te spreken van de vaste deeltjes, de gassen en dampen uit de schoorstenen van woonhuizen en fabrieken. Zyn oren worden geteisterd door onafgebroken lawaai, zyn zintuigen stompen af door de grauwheid van het stadsmilieu. Deze aanvallen op het menselyk lichaam en het zenuwstelsel zyn alles by elkaar genomen behoorlyk schade- lyk. De grote hoeveelheid statistische ge gevens m.b.t. ademhalingsziekten, kan ker, hartaandoeningen en geestesziek ten wijst er maar te duidelyk op, dat we langzaam maar zeker naar een kri- sis in de stedelyke volksgezondheid toe groeien. Om een overzicht te geven van de ver schillende vormen van luchtverontreini ging zoals die zich kunnen voordoen, is het noodzakeiyk deze eerst naar bron in te delen. 1. het gebruik van brandstof, o a. voor verwarming van woningen, kleine bedrij ven enz.; stookinrichtingen. 2. motorvoertuigen. 3. Industrieën en energiebedryven. 1. Stookinrichtingen: De traditio nele verontreinigingen die door ver branding van kolen of olie ontstaan, zyn rook, roet en zwavelverbindingen. Rook en gassen werken by hoge con centraties prikkelend op de ademhalings wegen. Gewoonlyk worden deze veront reinigingen door de turbulente luchtbe wegingen verdund en afgevoerd. Dit ge beurt echter niet by de z .g tempera- tuur-inversies, d.w.z. by windstil weer kan koudere lucht by de grond komen, terwyl de warmere luchtlagen daar als een deken overheen liggen. Door dit ef- fekt ontstaat er een ophoping van gas sen uit allerlei verbrandingshaarden. In zulke periodes is de luchtveront reiniging het grootst. De hoeveelheden rook en zwalverdioxyde stygen tot meer dan het twintigvoudige van normale wintergemiddelden. 2. By motorvoertuigen heeft men be kampen met een byzonder gekompli- ceerd geval van onvolledige verbranding van de brandstoffen. Aan de verbetering van de verbranding door wyziging van de konstruktie van benzinemotoren wordt voortdurend grote aandacht be- steed. In de afgelopen 10 jaar is byvoor- beeld het gemiddelde percentage aan koolmonoxyde in de uitlaatgassen in nieuwe auto's met 30 a 35 Tr gedaald Inmiddels blijven er een aantal voor de volksgezondheid zeer schadelyke stoffen achter na verbranding, zoals zwavel- dioxyde. een stof die krampachtige sa mentrekking van de ademhalingsspie ren veroorzaakt en de bronchieën tot een verhoogde slymafscheiding prikkelt. Stikstofoxyde en koolmonoxyde wor den beide in enorme hoeveelheden door benzinemotoren geproduceerd. Al deze stoffen komen, zoals gezegd, in de bui tenlucht terecht door onvolledige ver branding van de brandstof in de motor. Om deze verbranding te verbete ren, worden er bepaalde verbindingen aan de benzine toegevoegd. Bekend is het tetraethyl lood. waar door een styging van de kompressiever- houding in de motor wordt verkregen. Hierdoor wordt de hoeveelheid kool monoxyde en andere onverbrande pro- dukten beperkt, maar daar staat tegen over dat er loodverbindingen in de uit laatgassen voorkomen. De hoeveelheid lood in de buitenlucht neemt steeds verontrustender vormen aan. Momenteel produceren de auto's in Nederland gezameniyk zo omstreeks 1 miljoen kilo lood per jaar. Loodverbindingen slaan in chemisch gewyzigde vorm uit de uitlaat gassen neer op planten langs de autowe gen en kunnen zich daar tot aanzieniy- ke hoeveelheden ophopen. Nu is lood niet zo erg giftig voor de planten, maar wel voor dieren. Vooral jonge dieren zyn er gevoelig voor. Vlak langs autowegen groeiend gras is dus ongeschikt voor vee en gewassen, bestemd voor menselyke voeding, kunnen beter op een behoor- lyke afstand van autowegen worden ver bouwd. Enkele bronnen van industriële lucht verontreiniging zyn: a. olieraffinaderyen en petrochimische industrieën langs de Nieuwe Waterweg; b. in de omgeving van superfosfaat- fabrieken komen vaak fluorverbindingen zoals fuorwaterstof in de atmosfeer voor; c. keramische- en glasindustrie ver oorzaakt ook fluorverbindingen; d. by een vorm van bereiding van kunstvezels ontstaan zwavelwaterstof, zwavelkoolstof en andere stinkende or ganische zwavelverbindingen. die ter be scherming van de gezondheid der werk nemers naar buiten worden afgevoerd. e. bij verwerking van dieriyke stoffen ontstaan vaak produkten, die een walge- lyke geur verspreiden, by voorbeeld by de bereiding van vismeel, lym en gela tine. by destruktie van kadavers en ver werking van huiden. f. andere industrieën die hinderlyke gassen verspreiden zyn: parfu- meriebedryven, cacao- en chocolade fabrieken, kofflebranderyen. ltnoleum- fabrieken. lakapuiteryen, gistingsbedry- Verder bestaat er by verschillende be- dryven gevaar voor stofoverlast door op slag van grondstoffen of afval. Zulke sloffen zyn o.a. cementstof, kolenstof, vulstoffen voor de wegenbouw en myn- afval. Literatuur: Lewis Herber —„Stikken de steden". Spectrum British Science News no 27. 1966. Luchtverontreiniging: „Algemene aspekten". door dr. IJ Buur- ma. ,3y leven en welzynAlgemeen Dagblad, een serie van 3 artikelen var- schenen in april 1970. j

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17