Kasteel Duivenvoorde Mysterieuze krachten in de hengelsport Uit in de Randstad I ZOEK DE ZON0 DE GOEDE VANGST fERDAG 1 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Ij Wen uw lichaam aan de zon. door vanaf de lente elke zonnige dag een kwartier te zonnebaden Overmatiq zonnebaden JonbegaaW^jeKterM3£roe£er^ Aan het strand verbrandt men sneller in ergens anders Blonde mensen moeten nog voorzichtiger zijn bij het zonnebaden dan donkerhariger! Voor mensen van middelbare leeftnd is het zonnebad een schadelijke overdaad Liggen slapen in de zon is af te raden, men kan veel beter in beweging blijven p, ken Voorschoten en Leidschen- flangs de Veurseweg ligt het lel Duivenvoorde, een levend bm vol romantiek, dat een be- jop een van de vakantiedagen |l en dwars waard is. Wie met bevoel voor romantiek door het el dwaalt, voelt zich snel in larady.s van historische herin- de periode van 1958 tot 1963 het kasteel ingrijpend geres- ferd. met het doel het kasteel ben deel in te richten als mu- en zodanig te verbouwen dat 'ee®kstcel er weer uit zou zien als 17. Helaas is er van het antieke >rU»air weinig overgebleven. Het enije dateert van na 1800. t er nu staat is allemaal inge- k door de familie Steengracht, Igenaar werd na het huwelijk ho-bo van Henriëtte J. A. van kohen genaamd Nyvenlheim ]hr. Nicolaas J. Steengracht, ijke Zeeuw. Portretten en •rijen zijn er echter nog uit nj ze verleden van de Van Wassenaers. de eerste bezitters, voor namelijk in betimmeringen opge nomen. Duivenvoorde is drie dagen in de week te bezichtigen in groepsver band op dinsdag, donderdag en za terdag. Het kasteel ls dan geopend voor rondleidingen om tien uur en half twaalf 's ochtends en twee uur en half vier 's middags. Wie met de bus gaat, moet lijn 46 nemen van de NZH en bij de halt» Kniplaan uitstappen. De kosten van de rondleiding be dragen f2.—. terwijl kinderen tot 15 jaar f 0.75 betalen. Eventueel kunt u vooraf plaatsen reserveren op tel. 01717-3752. Nu we toch in de geschiedenis zyn gedoken, raden we u aan ook eens een bezoek te brengen aan het Na tionaal Automobielmuseum dat aan de Veursestraatweg staat. In het museum dat het gehele Jaar door van 's morgens negen uur tot 's mid dags half zes geopend is. kimt u imposante automobielen bewonderen die het hart van onze voorouders sneller deden kloppen Er zijn echter niet alleen auto's te bewonderen in het museum, ziet er bijvoorbeeld ook rijtuigen, motor fietsen, velocipedes, arresleden. brandspuiten, landbouwtractoren en talloze voorwerpen die thuis horen in de beginjaren van de ..automo biel." Kortgeleden werd er een nieuwe „auto." als het die naam tenminste mag dragen, aan de gro te collectie toegevoegd Het is een Sunbeam Mabley date rend uit 1901. De inzittenden zitten onbeschermd tegen weer en wind op j een soort Victoriaanse S-vormige so- fa. min of meer dwars op de ry- j richting. De bestuurder zit achterin 1 en in het voorcompartiment is plaats voor een of eventueel twee passagiers, maar die moeten wel sympathiek tegenover elkaar staan, vanwege de zeer krappe ruimte. Overigens zyn er behalve dit merkwaardige model nog tal van andere interessante bouwsels te be wonderen, zoals een Benz daterend uit 1894. Iets geheel anders is de expositie die tot en met 30 augustus te zien is in het Prentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam. Onder de titel „Berchem en de Bentgeno ten van Italië" worden daar tekenin gen geëxposeerd die afkomstig zijn uit eigen bezit. Dit jaar is het na- menlijk precies 350 Jaar geleden dat een van de belang rijkste „Italiani- santen" uit de Nederlandse schil derkunst Claes Pietersz Berchem in Haarlem werd geboren. U kimt een bezoek aan dit mu seum mogelijk combineren met een bezoek aan de expositie „Zeventien- de-eeuwse schilderijen uit de verza meling „Willem Russell," die tot 14 september te zien is in het Amster dams Historisch Museum. U zult op de tentoonstelling vergeefs zoeken naar de meest beroemde meesters uit de 17de eeuw, maar ook mindere goden geven blyk van een talent, dat zijn plaats in het museum alles zins rechtvaardigt. De honderd tentoongestelde schil derijen zyn bijna allemaal van Hol landse meesters afkomstig. Het mu seum aan de Kalverstraat is dage lijks geopend van 9.30 tot 17 uur, terwijl de toegangsprijs f 1 be draagt. Springend van de hak op de tak belanden we in de kaasstad Alk maar, die ook deze zomer weer tal rijke evenementen speciaal voor de toeristen op touw heeft gezet. Zo is de oude binnenstad tot en met 14 augustus iedere vrijdag herschapen in een zee van fleurige kraampjes en stalletjes. Door de Beemster Wa genspelers wordt per dag twee of driemaal een wagenspel opgevoerd. Verder staan op het programma: elke week voor de kinderen oud- Hollandse straatspelen, een con- 1 cours d'élégance met oud-Hollandse boerenwagens. Tenslotte krijgen al le bezoekers van d? Alkmaarse kaasmarkt, het grote trekpleister, een speciaal daarvoor vervaardigde „burgerpenning." Van Alkmaar is het maar een klein sprongetje naar het Noord- Een Benz, daterend uit 1894, één van de bezienswaardigheden in het Nationaal Automobielmu- seum in Leidschendam. hollandse Hoorn. Ook daar wordt kaas gedragen en wel op iedere woensdag tot en met 26 augustus De markt telt weer veel nijvere kooplieden die in 17de eeuwse kle ding zorgen voor een oer-Hollands tafereel. Er zijn bijvoorbeeld hand werklieden. zoals klompenmaker, kappennaaister. rietvlechter, spin ster. weefster, kantkloster, manden maker en pottenbakster Vermaak als poppenkast, paalklimmen. draai orgel, straatorkest etc. ontbreken ook in Hoorn niet. Van 8 tot 17 augustus is er in Hoorn bovendien een grote kermis, terwijl de evenementen op 31 augus tus worden besloten met een korte- baandraverij. (VOORZICHTIG) OP!! TIPS VOOR VERSTANDIG Z0NNEBA0ENI ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: schitterende collectie vogels uit de gehele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovyver. restaurant mi rond vaarten. Dagelijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Stadsschouwburg: t.ejn. 15 augustus 20.15 uur Hoofdstad Ope rette met Die Zirkusprinzessin. De Kleine Komedie: va. 1 augutus 20.15 uur Toneelgroep Cen trum met Jongens onder elkaar Amsterdam Historisch Museum: t.em. 13 sept ma. t/m. za. 9.30 tot 17 uur. zo. 13 tot 17 uur Tentoonstelling van de 17de eeuwse schilderqijen uit de collectie Willem Russell. BLOEMENDAAL Kennemer Duinen: Groot duinreservaat (1200 hectare» met res taurant Parnassia aan Zee. Excursies onder leiding van des kundigen. Dagelijks geopend van zonsopgang tot zonsonder gang. BENNEBROEK Linnaeushof: Bloemen- en recreatiepark met o.a 80.000 m2 vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshows. Dagelijks geooend van 9 tot 18 uur. DEN HAAG Mauritshuis: t.ejn. 13 september vyftig meesterwerken van de Spaanse schilder Goya. ma. t.e.m za 10 tot 17 uur, zo. 11 tot 17 uur en vr. ook 20 tot 22 uur. Madurodam: Miniatuurstadje op 1 25 van de normale grootte Middeleeuwse stedenbouw maar ook hypermoderne snelwegen en vliegveld Geopend van 9.30 tot 22 uur. HAARLEM Grote Kerk: 4 aug. 20-21 uur. 6 aug 15-16 uur Bespeling van het Christiaan Mu lier-orgel door een bekende organist Tcylers Museum: 2 aug. 15 uur Concert op twee orgels door Anton de Beer. De Hallen: t.e.m. 5 sept. Menselijke situaties, expositie van Curt stenvert. Kennemer Sporthal: 27 juli t.e.m. 7 augustus 10 tot 16 uur Stuif Stuif vakantie- activiteiten voor de jeugd. KATWIJK Strandnav. Foek de Best: 1 aug 14 en 15 uur. wo 18 en 19 uur 8 aug 14 en 15 uur Start voor een wandeltocht dwars door de -tuinen en over het strand. Strand: 1 aug Zeeprestatietocht 1500 m.. langs de kust zwem men 8 aug 22.15 uur Groot vuurwerk t.g.v. bloemencorso. St. Andreaskerk: 1 aug 20 uur Carillonconcert door Hessel H de Harder, ook op wo. 5 aug. 20 tot 21 uur. Nieuwe Kerk: 4 aug. 20 uur Orgelconcert door bekende orga nist Oranjezaal:: 5 aug 20 uur Schaaktoernooi Andreasplein: 6 aug 20 uur Bonte muzikale avond met ..De Hooivlegels" Centrum: 8 aug. Jaarlijks groot bloemencorso „Flora's kleu renpracht aan zee". Middag- en avondroute door Katwijk. NOORD WIJK Grote Kerk: 3 aug 20.15 uur Orgelconcert door de bekende or- eanist Piet van Egmond. Kon. With. Boulevard: 4 aug. 20.15 uur Concert door muziekgez Crescendo. 22 uur Groot vuurwerk. 8 aug 20.15 uur Concert door het Leger des Heils Strand: 5 aug. 14 uur Grote schatgraver^ voor jong en oud. Golfterrein: 6 aug Golfwedstrijden voor de badgasten. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: t.e.m. 15 aug. 2015 uur Musical De kleine Parade. Grote Schouwburg: 28 juli t.e.m. 12 augustus musical Hair. 20 u. Communicatie '70: manifestatie t.g.v wederopbouw Rotterdam Maquettes, boetieks, restaurants, dolfinarium. Tot en met sep tember attracties SCHEVENINGEN Circus Theater: t.em. 15 augustus Snip- en Snap-revue „Van toen en thans". Zee-aquarium: Vyftig feeërieke aquaria met meer dan vijfhon derd zeedieren uit de Noordzee. Atlantische Oceaan. Middel landse en tropische zeeën. Geopend dagelijks van 10 tot 18 uur (Door Bram van Leeuwen) •e leden van het steeds groeiende visserslegioen zullen e ogen van de buitenstaander altijd wel mensen blijven, wie tenminste één steekje los is en die hoognodig ter irvatie dienen te worden opgenomen in een of andere iek. Want welk mens met een gezond verstand gaat lu in hemelsnaam op een vrije dag en dan nog wel op zeer onchristelijk uur uit bed en tuft of trapt een paar Irtier in de ochtendnevel, om de rest van de dag passief r een pennetje te staren, dat met een minimaal rood tje boven het wateroppervlak uitsteekt. fs wanneer de regen In pij len uit de loodgrijze lucht laait, trekt de sportvisser regenkleding en kaplaarzen en ploetert als het moet een dag langs polderslootjes in drassig weiland. Wat bezielt ien sportvisser in hart en n om maar steeds opnieuw geheimzinnige stekkie op te en en te wachten op iemand ij nog nooit heeft gezien? schrijver van deze visrubriek me vaak de vraag gesteld: beweegt nu een sportvisser om irgens voor dag en dauw de ilspulletjes te pakken en op pad an?" moet eerlyk bekennen, dat ik altijd een beetje met een mond anden sta. Ik heb gewoon geen oord panklaar en zou ook na denekn geen sluitend „alibi" m produceren voor mijn bui- lorig lange verblijf langs en op water. Het zal vast wel iets te in hebben met het jachtinstict de mens van nature heeft mee- egen en dat ook in deze chaniseerde en geautomati- e wereld nog steeds niet is ge doofd. Ook de aantrekkingskracht van de natuur wat een prachtig ge zicht ls de opkomende zon boven een plas waar de mistflarden nog han gen en een koppel ganzen overvliegt zal niet vreemd zyn aan de grote populariteit van de sportvisse- ry. Maar een buitenstaander voor de volle honderd procent duidelijk maken, waarom 700.000 Nederlanders verkikkerd zyn om een weekeinde aan het water door te brengen kan ik niet. Ik geloof niet. dat het een gebrek ls. waarmee ik alleen behebt ben. want ook andere sportvissers kunnen die haast instinctmatige trek naar het viswater nauwelijks beter definiëren. Toch als ze praten over de sportvisserij glinstert er in hun ogen iets ongrijpbaars, waaruit blykt dat ze aan een dagje in de polder of op de plas een geweldig plezier bleven en er tot rust komen. Dat maakt het ook zo moeilyk de echtelijke wederhelft ervan te over tuigen, dat die vrije zaterdag nu eenmaal niet beter besteed kan worden dan met een verblijf in een roeibootje. Om mijn echtgenote ervan te over tuigen dat van een visdag je een uit zonderlijke bekoring kan uit gaan. probeerde ik enkele weken ge leden op een zonnige middag myn vro.-w mee t« troggelen naar mijn visstek hoewel Ik er van meet af overtuigd was, dat ze voor vissport net zo veel interesse heeft als een pinquin voor zonnebrandolie. Niet direct uit het veld ge slagen door zoveel ongeïnteresseerd heid had ik in myn foedraal ook een extra hengeltje opgeborgen, Immers je kunt nooit weten of de vonk van het enthousiasme plotseling over slaat. Tenslotte kun je met de be langstelling voor de sportvissery er felijk belast zijn. Die gedach te bleek achteraf te optimis tisch. want nadat ik me had gein stalleerd. blies myn vrouw het luchtbed op, pakte een boek en plaatste het luchtbed zo. dat ze met haar rug naar me toe zat. Geen hou ding die verraadt, dat hier een toe komstige vissportenthousiast aan het werk ls. Afkeurend Het viel me daarom mee. dat op het ogenblik dat de eerste voorn aan mijn haakje bungelde ze zich verwaardigde van haar boek op te kyken en haar blikken te richten op een beestje, dat zich spartelend aan de oppervlakte bewoog. In plaats van bewonderende kre ten, dat ik al zo snel in geslaagd was een visje boven water te krijgen, betrok haar gezicht toen ze zag hoe het visje voor de vrijheid vocht. ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. „Zit dat haakje nu helemaal in zijn bek?", vroeg ze met een blik in de ogen die me deed vermoeden dat ze nu oog in oog stond met een laf hartige moordenaar. Toen ik de vraag aarzelend bevestigde was ook het laatste greintje sympathie ver dwenen en was ze nog uitsluitend be gaan met het lot van het visje aan de nylonlyn. Als een erelid van de Vereniging tot Bescherming van Dieren keerde ze de beestach tige wijze waarop ik de vis aan zijn veilige verblijfplaats ontrukte, af Aangezien in ons familie de vis sport een soort erfelijke ziekte is en je als het ware met de hengel in de hand geboren wordt, wordt er nog al eens over vissen gepraat. Myn vrouw was dan ook niet ge heel onbekend met de verdere be handeling van de vis en waarschuw de dat ik het hart niet moest heb ben om het visje zomaar uit het wa ter te tillen. „Maak eerst je handen goed nat" verordonneerde ze als een politieagent die een niet brandend achterlicht heeft gesignaleerd. W aar schuwing Om de echtelijke tweespalt nog niet verder op te voeren, stopte ik myn handen gehoorzaam in het wa ter en onthaakte de vis, terwijl mijn vrouw toekeek alsof de NOS weer eens afgrijselijke journaalbeelden vertoonde uit Vietnam. Beste vis- vrienden als u ooit in een dergelijke situatie verkeert, probeer dan nooit, uiteen te zetten dat de verwonding die het beest aan zijn bek heeft ge kregen door de haak weer heel snel geneest en dat die vis daarvan nau welijks of geen hinder ondervindt, want op uw weg ontmoet u alleen taaie volharding, die je terugvindt by de huisbezoekers van Jehova's getuigen. „Als ze Jou nou eens een haak in Je bek pardon mond zouden stoppen, dan zou je wel an ders praten" sputterde ze tegen, niet bereid te capituleren voor een hand vol boekenwijsheid. Ik heb maar besloten niet te vertellen dat ook al zou de haak in de bek van de vis achterblijven, het beest die heel snel weer kwyt raakt. Ik vreesde dan het verwijt te krygen de afgelo pen maanden te veel naar de Fa beltjeskrant te hebben gekeken. Hoewel ik iets onzekerder dan tevo ren een nieuwe vlok aan myn haak je bevestigde, bemerkte ik na het vangen van een brasem toch een ze kere gewenning aan het brute ge weld. dat sportvissers eigen schynt te zyn. Toen myn hengel zich dan ook opnieuw kromde, ten teken dat een tweede brasem in aantocht was. in formeerde mijn vrouw belang stellend of ze het ook eens mocht proberen. Visplezier Met een klein beetje superioriteits gevoel pakte ik de foedraal en voor zag het extra hengeltje van een tuigje, deed een stukje brood aan de haak en presenteerde vervolgens, de hengel met de woorden„Laat nou maar eens zien wat je kunt". En werkelijk, de voorntjes op korte af stand van de boot bicken bereid mijn wederhelft het gewenste vis plezier te verschaffen. Maar vissen ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hengelsport-artikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN en vangen zijn nog steeds twee heel verschillende dingen en hoe wild de lijn dan ook uit het water werd ge trokken, geen vis was bereid te capi tuleren voor de vingervlugheid van myn vrouw. Toen het pennetje weer eens in de diepte verdween en zy geen aan stalten maakte om te slaan, blijk baar wachtend tot de drijfkracht weer vat op de pen zou krijgen, adviseerde ik haar maar eens te slaan. Al weer fout. sportvrienden. Zou ooit een van de voorntjes het stukje brood tussen de kiezen hebben ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A. LEIDEN, TEL. 2S107 genomen, dan zou het beest de rest van zyn leven moeten voortsukkelen met een protese. want de klap was voldoende om zelfs de onderlip van de grootste vis te amputeren. „Zie je wel. jij kan er ook niks van. laat my zelf maar beslissen, wanneer ik sla", zei ze verwijtend, terwijl ik vergat m'n eigen pen in de gaten te houden En werkelijk, na enkele minuten haalde ze met een flinke ruk een maatvoorn naar de oppervlakte Even later maakte het visje een fraaie rondvlucht boven het viswater en kwam vlak voor myn gezicht tot stilstand. „Als je maar niet denkt, dat ik hem er af haal. Het is zo'n eng beest". Misslaan Een snel verminderende interes se maakte zich daarna meester van mijn „bootgenoot" en een paar for se misslagen waren voldoende om. haar weer te laten terugkeren naar het romannetje. Ik bleef gedesillu sioneerd achter, zoveel wanbe grip voor de edele vissport had ik niet kunnen vermoeden. Zelfs een forse brasem, die zich even later aandiende. vermocht nauwelijks meer, de interesse van myn ijverig lezende echtgenote te wekken Nee. Ik besefte, dat de bekoring van de vis sport, aan haar volkomen voorbij was gegaan. By 't terugroeien naar *t haventje bedacht ik. dat ik eigeniyk erg biy moest zyn over een dergely- ke wending in de belangstelling voor de vissport by myn vrouw. Stel je voor dat ze dolenthousiast was ge worden en dat ik 's middags thuisko mend een briefje zou ontdekken met de volgende inhoud: „Ik ben gaan vissen. Zorg Je zelf voor het eten?" Een kanjer van een snoek gevangen door Bernhard v. Beer- sum uit Elden bij Arnhem. De snoek had maar liefst een lengte van 1.07 meter. Het beest dat in de kolk bij Elden werd gevangen woog niet minder dan 21 pond en drie ons.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13