Belastingverhoging ^oor de economie Luchtvervuiling (nog) niet acuut Korte rok blijft maar midi moet verdwijnen Plan van minister Witteveen unstig klimaat in Nederland behoedt ons voor stof mist Beperking Einde praktijken van bende Duitse valsemunters I Ministers beantwoorden vragen over brand t Harde PETROFINA VERGROOT KAPITAAL VORMINGSWERK VAN JEUGDIGEN GEREGELD VKiJoAG 31 JULI 1970 LJLJLDSCH DAGBLAD De minister heeft in een vraagge- irek aangekondigd dat hy ditmid- 1 graag zou willen hanteren. Hij «ft er echter uitdrukkelijk by la- n weten dat hy thans nog niet fer de mogelykheid tot een derge- ke ingreep beschikt. Mocht hy< DEN HAAG (GPD) Minister Witteveen van Financiën ju door een verhoging met enkele procenten van de directe en idirecte belastingen een eventuele afkoeling van de overver- itte economie in ons land willen bewerkstelligen als daar voor e komende kamerverkiezing de noodzaak toe zou ontstaan. daarover niet de beschikking krijgen dan acht minister Witteveen het niet onmogeiyk dat dan een ingreep in de lonen zou dienen plaats te heb ben. Minister Witteveen liet in het vraaggesprek ook blyken dat de BTW volgend jaar meer omhoog zal moeten gaan dan de reeds door de Tweede Kamer goedgekeurde en per l januari van dit jaar niet inge voerde verhoging. Overigens heeft ook het Centraal Planbureau enkele weken geleden al laten blyken dat de geraamde op brengst van 300 miljoen gulden te laag is en wellicht verdubbeld zal moeten worden. De minister sprak als zyn mening uit dat nog vóór de verkiezingen van april volgend jaar een dergelyke stap wel eens nodig zou kunnen blyken. Volgens drs. Den Uyl, fractievoor zitter van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer betekende de plannen van minister Witteveen in feite een bestedingsbeperking. De op- ARNHEM (GPD) De bende uitse valsemunters die sinds kort in ederland opereerde en voor ruim lémiljoen aan valse marken in nloop heeft gebracht, is niet meer. vee van hen zyn gisteren rond het iddaguur in Arnhem gearresteerd, e derde zag kans te vluchten, rong in de Ryn en is verdronken. Het trio kon worden opgespoord na n anonieme tip. De mannen zou- in alle rust van de zon zitten genieten op een terrasje gelegen m de Oude Kraan in Arnhem. On- iddellyk werd groot alarm gesla- in en snelden een viertal politiewa- ;ns in hun richting. De tip bleek aarde vol. Totaal verrast lieten twee m de drie zich zonder verzet arres- ren. De derde ontglipte uit de han- tn van een agent, kruiste de langs Ryn lopende weg en sprong in it water. In allerijl werd een in de recte omgeving varend jacht geat- ndeerd op de drenkeling. Op tyd erd de Duitse misdadiger benaderd, lfs dusdanig dat de man reeds met n been in het jacht was gehesen. U verzette zich echter en rukte zich 5. Enkele seconden later was hy de diepte verdwenen. ADVERTENTIE - VV'V «v _V -o •V1 - O Op een weiland even ten zui den van Elden by Arnhem stortte gis termiddag een militair hefschroef- vliegtuig van het type Alouette van de Koninklyke Luchtmacht neer. Vol gens ooggetuigen cirkelde de helikop ter even tevoren in de buurt van de Ryn op vrij geringe hoogte rond, steeg weer iets. begon te wankelen en stortte toen plotseling aan de over- zyde van de rivier neer. Daarby vloog de helikopter in' brand. De bei de inzittenden kwamen om het leven. De verkoolde lichamen werden later geborgen. Van de helikopter bleef slechts een hoop verwrongen en geblakerd metaal over. Niet bekend is of de bestuurder een noodlanding heeft wil len maken en wat de oorzaak is van het ongeluk. positieleider zag hierin een teken dat de regering tot nu toe een te roos kleurig beeld heeft gegeven van onze economische situatie. AR-fractielei- der Biesheuvel herinnert er aan dat zyn fractie zich vorig jaar verzet hee,ft tegen verlaging van de in komstenbelasting in dit jaar, zoals door de regering werd voorgesteld. Toen had hy en zyn fractiegenoot Kieft al gezegd dat de economische vooruitzichten niet onverdeeld zon nig waren. DEN HAAG (ANP) De minis ters Den Toom (Defensie) en Beer- nink (Binnenlandse Zaken) zijn van mening, dat een strakkere organisa tie by de bestryding van bosbran den, met name ten aanzien van mel ding, alarmering, onderlinge afspra ken, verbindingen en commando voering, tot een efficiënter inzet van de hierby betrokken korpsen zou kunnen leiden, zy zullen maatrege len bevorderen, die een optimaal functioneren van de bystandsrege- ling tussen het artillerieschietkamp en de bosbrandweerorganisatie ver zekeren. Minister W. den Toom van De fensie heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld, zulks in antwoord op schriftelyke vragen over de jjosbrand op de Veluwe in juni. Uit het antwoord blykt, dat on danks uitgebreid onderzoek, het niet mogelijk is gebleken de oorzaak van deze brand met enige zekerheid vast te stellen. Nu het onzeker is, of schietoefeningen niet wellicht oor zaak zouden kunnen zyn van het ontstaan van brand, is ook minister Den Toom van mening, dat in ty- den van zeer grote droogte ter plaat se waar brandgevaar bestaat een schietverbod dient te worden afge kondigd. Voor minister Witteveen komt het niet helemaal gelegen dat de Sociaal Economische Raad, die om advies is gevraagd over de mogelykheid de belastingdruk te verzwaren zonder voorafgaande goedkeuring door het parlement, hiervoor de tyd heeft ge nomen. De SER meent, dat één en ander in het kader van een breder opgezet advies een plaats zou moe ten krygen, maar dit vergt natuur - ïyk tyd. Het bedryfsleven heeft ook niet onverdeeld gunstig op de gedachten van minister Witteveen gereageerd. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond vindt vooral dat de re gering zelf maar iets moet doen om overspanning van de economie te voorkomen. De voorzitter van het NW, de heer Kloos. acht de opmerkingen van de bewindsman „zwaar over trokken". De vakbeweging vindt juist dat de economie zich zeer voorspoe dig ontwikkelt. Kleuren top-tien 1. donkerbruin 2. paars 3. terracotta 4. aubergine 5. grijsgroen 6. zwart 7. lavendelblauw 8. sparrengroen 9. beige 10. kobaltblauw Stojjen top-tien 1. tweed 2. jersey 3. jacguard 4. gabardine 5. wollen crêpe 6. crêpe georgette 7. fluweel 8. doorzichtige mousseline 9. satijn 10. zilver- en goudlamé BRUSSEL (Reuter) Petrofina s.a. zal binnenkort een aandeelhou dersvergadering by eenroepen om een voorstel te behandelen tot vergro ting van het kapitaal. Dit houdt ver band met een onlangs gedaan aan bod eigen aandelen in ruil te geven voor maximaal één min. aandelen Petrofina Canada ltd. en met het omwisselingsbod op International Coating Materials 'ICM> N.V. Laatstgenoemde transactie en het onlangs gesloten verdrag tussen Ne derland en België ter voorkoming van dubbele belasting zullen note ring van de aandelen Petrofina op de Amsterdamse beurs rechtvaardi gen, aldus het bedryf. DEN HAAG (ANP) By ko- ninkiyk besluit is het vormingswerk voor jeugdigen geregeld. Zowel het werk van de vormingsinstituten als dat van de landeiyke organisaties wordt hiermee een wettelyk kader verschaft, waarin ook de subsidiëring van de vormingsinstituten voor leer- plichtvrye jeugd is vastgesteld. Het besluit is gisteren in het staatsblad verschenen. Het besluit zal een tydeiyk karak ter dragen, aldus mr. Grosheide, dit is een gevolg van nieuwe ontwikke lingen. Een basis voor die ontwikke lingen kan worden gevormd door een experimenteer-artikel Het besluit opent de mogelykheid tot de oprichting van gemeentelijke vormingsinstituten naast de bestaan de byzondere vormingsinstituten. Al leen Rotterdam kent tot nog toe een gemeentehjk instituut. Voor bekosti ging van gemeentelyke en byzondere instituten zullen dezelfde maatsta ven gelden. Een volledige kostenver goeding stelt het vormingswerk op dezelfde financiële basis als die geldt voor het onderwys waarin de mam moetwet rechtstreeks voorziet. Voor de wyze van financiering is een sy steem gevolgd, dat tot dusver is toe gepast voor het beroepsonderwys, nameiyk de procedure van het goed keuren van de begroting. De wetteiyke regeling is zo opge steld, dat een zekere flexibiliteit is gewaarborgd. Deze spreekt onder andere uit de vryheid by het samen stellen van de groepen. De gemid delde grootte van de groepen, die aan het eerste cursusjaar deelnemen bedraagt tenminste vyftien en die van de overige groepen ten minste twaalf. Differentiatie in groepssa menstelling wordt niet meer belem merd door voorschriften omtrent een minimum of maximum aantal deel nemers per groep. door Jos Hagers DEN HAAG (GPD) Een ding is tydens de afgelopen medeweken wel gebleken: Rome en Parys willen nog deze winter definitief van de mini rokken af. Maar de korte tot op of iets over de knie vallende rok biyft in dankzy de steun van Coco Chanel, Nina Ricci en Yves St. Laurent. De tot halverwege de kuit vallende mi- di's zyn echter duideiyk in de meer derheid. Maar het opmerkelyke is dat de midi's in één seizoen de plaats van de" maxi's hebben ingenomen. Kortom de mode verandert tegen woordig zo snel dat het nog maar de vraag is of de midi's het op hun beurt erg lang uit zullen houden. Eeriyk gezegd zyn mode-experts er van overtuigd dat de midi's alleen maar een hulpmiddel zyn om de mi ni's helemaal uit het straatbeeld weg te vagen. Duitse confectiefabrikanten geloven dat de knielengte van Coco Chanel het uiteindelyk toch weer zal winnen, terwyl hun Engelse collega's zich nu al op de body-stockingmode voorbereiden. Maar wat de couturiers en confectionairs ook mogen beden ken de vrouw zal zelf moeten beslis sen. En als het er op aan komt zal ze alleen een jurkje willen kopen waarvan ze zeker is dat het haar leuk staat en dat het by mannen in de smaak valt. Het is geen geheim dat er in de afgelopen paar maan den in de hele textielwereld slechte zaken zyn gedaan en zelfs nu er over de roklengte wat meer duide- lykheid is gekomen blyft het de vraag of vrouwen wel iets willen ko pen. Vooral nu het er op lykt of de couturiers by het ontwerpen hun uiterste feest hebben gedaan om met zoveel mogeiyk lelyks voor de dag te komen. Voorbij Het curieuze, van intriges aan el kaar hangende couturewereldje. gaf er de afgelopen weken duideiyk biyk van dat men eigeniyk niet meer in staat is om het straatbeeld in de hele wereld te beheersen. Door een totaal gebrek aan fantasie greep men terug op de weinig flatteuze 1930-mode. Daardoor is de hoogst merkwaardige situatie ontstaan dat er op het ogen blik in de boutiques en warenhuizen leukere midi's hangen dan in de al lerduurste Paryse en Romeinse mo dehuizen. Alleen Yves St. Laurent zag dat nog net bytyds in en van daar dat de talentvolle Paryse ont werper zo vlug mogeiyk naar de con fectie wil overstappen. Zolang de haute-couture zich dus in een duideiyke overgangsfase be vindt zal het voor de Franse en Ita liaanse modekoningen absoluut on- mogelyk zyn om zoals Dior een „New Look" te decreteren. De tyd is voor- by dat modieuze vrouwen zich een bepaalde garderobe laten voorschry- ven, al willen zy wel mee doen aan een bepaalde modetendens, die zy op hun eigen manier kunnen interpre teren. Rome en Parys hebben voor de ko mende winter him keus op de midi's laten vallen, maar de kans is groot dat zy het volgend Jaar al weer van gedachten zullen veranderen. Ook al ziet het er niet naar uit dat de mini rokken de eerstkomende drie jaar te rug zullen komen. Voor modieuze vrouwen komt het er dus op aan dat zy een verstandige keus uit knielengte creaties en midi's maken. En wanneer zy alle proble men willen omzeilen zyn ze nog het best met een broekpak uit. Toch hoeft u uw mini-Jurkjes niet weg te gooien wanneer u ze (door Bram van Leeuwen) iEIDEN (GPD) Twee wereld steden, New York en Tokio, worden nu al dagenlang getrof fen door een ernstige luchtver ontreiniging. Nog steeds hangt een geelgrijze verstikkende stofmist tussen de wolkenkrab bers en de ziekenhuizen liggen vol met patiënten met ademha- lingsmoeilij kheden. I Wie in New York een dag rondwandelt, ademt evenveel vuil in als iemand die per dag twee pakjes sigaretten rookt. I Verkeersagenten op drukke kruis punten in Tokio dragen zuurstof maskers, omdat het massale auto verkeer te véél giftige stoffen de lucht in spuit. Bangt ook Nederland in de nabye toekomst 'n dergelyke luchtvervui lingscatastrofe boven het hoofd? Volgens drs. F. Hartogensis van de Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is het niet uitge sloten, maar wel onwaarsclhjnlyk, omdat de omstandigheden in ons land sterk verschillen met die in Japan en de VS. De belangrykste veroorzakers van de byna ondoor dringbare smog zyn de uitlaatgas sen van de auto's. New York by voorbeeld heeft een zeer intensief autoverkeer. Veel inten siever dan het dichtsbevolkte plek je van ons land, terwyl ook de me teorologische omstandigheden veel ongunstiger zyn dan in ons land. Hittegolven komen in ons land maar zelden voor en bovendien waoit over ons land vrywel con stant 'n flinke wind, waardoor eventuele luchtvervuiling veel snel ler verdwynt dan in gebieden waar het vaak windstil is. Ook dr. P. C. Blokker van de Stich ting Concawe (Conservation of Clean Air and Water in Western Europe) een stichting die bekos tigd wordt door de oliemaatschap- pyen in West-Europa en die zich actief bezighoudt met de milieuver ontreiniging, acht de kans op een dergelijke mistplaag in ons land minimaal, zo niet uitgesloten. „We moeten niet vergeten dat er in de VS al jarenlang symptomen wa ren, die erop wezen dat het met de luchtvervuiling de verkeerde kant op ging. De afgelopen Jaren zyn in Amerika al vele malen byzonder hoge vervuilingspercentages in de lucht geregistreerd met name in Californië en Los Angeles, waar al eerder oogirritatie optrad door de zogenaamde oxyderende vervui ling. Het is", aldus dr. Blokker, „een to taal andere smog als de beruchte Londense mist, die Jaren geleden in de Engelse hoofdstad voorkwam. Die werd voor het grootste deel veroorzaakt door het gebruik van zwavelryke brandstoffen, waar door hoge percentages roet en zwa- veldyoxide in de lucht kwamen. De Amerikaanse en Japanse lucht vervuiling wordt in hoofdzaak ver oorzaakt door bepaalde stoffen in de uitlaatgassen die onder invloed van de zonnestraling veranderen in een dichte mist die by hoge con centratie gevaariyk kan zyn voor de mens". .Daarom wordt in Europa op het ogenblik druk gezocht naar benzine die zo weinig mogeiyk koolwater stoffen produceert en waaruit loodoxyde is verwyderd. In combi natie met de naverbrander kan voorkomen worden dat zich in Europa straks dezelfde proble men voordoen als nu in New York", aldus dr. Blokker. Oppassen De heer Brasser van het TNO in Delft zegt dat een luchtverontrei niging die identiek is aan die in New York ook op diverse plaatsen in ons land reeds is gemeten. Welis waar nog niet in hoge percentages, zodat 't noodzakelijk was alarm te slaan, maar er was toch een lich te vorm van smog. Ook gisteren, toen de zon boven Delft scheen, registreerde de apparatuur de aan wezigheid van de gevreesde oxyde rende verontreiniging. „We houden de zaak voortdurend in het oog. Juist omdat we het niet vertrouwen. Nu nog hebben we de zaak in de hand. maar voor Je het weet, zit Je over de grens". „We moeten natuuriyk op onze hoe de zyn", vindt de heer J. G. ten Houten van 't Instituut voor Plan- tenziektekundig Onderzoek in Wa peningen. „In de jaren '55—'59 is door een dergelyke luchtvervuiling duideiyk schade aan gericht aan diverse gewassen in het Westland. De hoeveelheid ozon, die in ons land wordt gemeten en die be schouwd wordt als een indicator voor de smog, is de laatste Jaren steeds toegenomen". Proeven hebben volgens de heer Ten Houten uitgewezen, dat witte petu nia's geplant in de buurt van druk ke kruispunten, niet meer bloeien. In het boek „Het verstoorde even wicht" zegt de heer Ten Houten dat ozon-beschadigingen in het westen van ons land geregeld voorkomen. Volgens hem kan men in de herfst op windstille dagen soms in de buurt van hoofdver- keerswegen een blauwe waas, een lichte vorm van de beruchte smog, waarnemen. Voor de heer M. F. Mörzer Bruyns van de Afdeling Natuurbehoud en Natuurbeheer van de Landbouw Hogeschool in Wageningen, zyn de gebeurtenissen in New York en To kio een goede waarschuwing voor Nederland. Hoewel de zaak voor ons niet acuut is door de gunstige klimatologische factoren, moeten we de aandacht voor dergelyke problemen zeker niet verslappen „We zullen er steeds op moeten let ten dat we zo weinig mogeiyk stof fen de lucht in spuiten, die oorzaak kunnen zyn van 'n ernstige veront reiniging". aldus de heer Monter De korte rok van Coco Chanel zal komende winter steeds meer terrein gaan winnen. voortaan op een lange broek draagt. Het is alleen niet verstandig om nog nieuwe mini's in huis te ha len ook al biyven boutiques en wa renhuizen ze toch verkopen. Als u niet zo slank of niet zo jong bent kunt u beter de Cha- nellengte kiezen want de originele Paryse midi-creaties maken iedere vrouw door de sombere kleuren een stuk ouder en wat dikker. Paars is de nieuwe modekleur, maar u kunt er beter niet aan be ginnen wanneer u een wat bleke ge laatskleur heeft. Aubergine zal u dan waarschynbjk iets meer flatteren. De typische 1930-iyn compleet met vossenbontjes, ruches, struisve ren en volants is eigeniyk alleen ge schikt voor lange slanke vrouwen. Wanneer u niet lang, niet slank maar ook niet dik bent heeft u het meest aan de kokermidi's A la Va lentino en Venet. Gladde, simpele midi-jurken met een by passende bo lero waardoor u er opeens langer en slanker uitziet. Sterk getailleerde midimantels met zeer smalle schouders geven wat Rome en Parys betreft voor de ko mende zomer de toon aan, maar wanneer u een nogal fors figuur heeft kunt u beter de byna even populaire cape kiezen. Er zyn ook mantels met pellerines waarmee u een wat zware boezem kunt camou fleren. Al moet de Nederlandse vrouw met pellerines wel heel erg voorzich tig zyn. Wanneer u een nieuwe winter jas nodig heeft, kies dan een midi of een mantel waarvan de zoom net iets over de knie valt. Wanneer u niet zulke fraaie benen heeft kunt u midi's het beste met laarzen dragen. En tenslotte nog iets over stoffen: de zo populair grof geweevn tweeds maken dik. Daarom zyn gladde stof fen zoals jersey's en jacquards beter. Glimmende stoffen maken de mees te vrouwen breder. Daarentegen slanken doffe stoffen af en wanneer u niet zo slank bent heeft u voor 's avonds meer aan fluweel dan aan kostbare zyde.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7