Konvooi vaart de Pilgrimfathers na Vloot van jachten in Leiden antieke Directeur Van Dishoeck verlaat Leidsch Dagblad Compostverkopers hadden mij beet Bijna 2 ton voor NZH OPRUIMING BULTHUIS Onder invloed tegen licht mast week cel G. Koopman nieuwe directeur L.D. ATTENTIE Naar Delfshaven VRIJDAG 81 JULI 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 8 óckryc In uw blad ontdekte ik het artikel „Pas op voor compost-verkopers", waarmede ik helaas ook te doen heb gehad en waarvan ik op gevoelige wijze de dupe ben geworden. Een en ander heeft zich reeds enige weken geleden af gespeeld, toen de eigenaar van een vracht auto aanbelde en compost voor de tuin aanbood, waarvan ik (dom ge noeg) gebruik maakte en voor circa f95.- enige plasticzakken kocht. Mijn excuus in dit geval is, dat ik weduwnaar ben en voor alles alleen verantwoordelijk ben. Helaas heb ik mijn ex-vrouw nooit hoeven te assisteren met enige huis- ADVERTENTTE Nog enkele dagen ZEER MOOI ENGELS TAPIJT 200 x 300 van 725,— voor 595, SALON TAPIJT 140 x 200 van 225.— voor 148, exclusieve meubelen BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 houdelijke bezigheid, zodat alle huis houdelijke bezigheden mij geheel vreemd zijn. Achteraf gezien, denkt men dik wijls: „Hoe kon mij dit overkomen?" Deze man heeft blijkbaar aan mij nog wel een heel goede cliënt gehad. H. J. Koopman Verdamstraat 58 Leiden. Van redactiewege bekort. LEIDEN/HAARLEM Burge meester en wethouders van Haar lem overwegen de gemeenteraad voor te stellen, met ingang van 1 ja nuari 1970 aan de NZH-busonderne- ming een subsidie te verlenen van 170.000 gulden, oftewel één gulden per inwoner. Voorwaarde hierbij is, dat het rijk dit bedrag aanvult tot één miljoen gulden. Haarlem is met dit raadsvoorstel een stapje vóór by Leiden, waar de onderhandelingen tussen gemeente bestuur, ministerie van Verkeer en Waterstaat en de NZH nog gaande zyn. Ook in Leiden kampt de NZH namenlijk met een exploitatie-te- kort. In Haarlem bedraagt dat te kort naar schatting een miljoen, zo wel dit jaar als in '71. Naar verluidt is voorlopig niet te verwachten dat de gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal de NZH met subsidies zullen steunen. Peking laat Brit vry Rood-Chi na heeft gisteren de Britse ingenieur George Watt vrijgelaten. Watt werd op 26 september 1967 gearresteerd op beschuldiging van spionage. Hij be vond zich toen in Lanchow in het noordwesten van China waar hij werkzaamheden verrichtte in dienst van een Engels-Duitse chemische in dustrie. LEIDEN Er was weinig meer over van de auto. waarin een 26- jarlge bloemist uit Leiden in de Steenstraat een lichtmast ramde. „Als ik zo de foto bekijk, dan vind ik het een wonder, dat u er nog uit bent gekomen", gaf de Haagse poli tierechter te kennen en de bloemist knikte instemmend. Volgens verdachte was hij met de auto geslipt, doch de officier hield het op drank die verdachte nogal royaal had gedronken. „Er komen hier wel erger geval len, maar u ziet toch welke gevolgen er kunnen zijn", zo constateerde hy. Want er was een alcoholpromilage van 1,2 in het bloed van de bloe mist aangetroffen. De officier wilde er wel rekening mee houden dat verdachte gezien de schade al een flinke straf heeft ge had en vorderde twee weken gevan genisstraf waarvan een week voor- I waardelijk, benevens zes maanden intrekking van het rijbewijs. De rechter veroordeelde dienover eenkomstig. LEIDEN De directeur van het Leidsch Dagblad, de heer E. A. E. van Dishoeck, heeft de krant verla ten. Met ingang van morgen is hij benoemd tot directeur van Ryne- velds Machinefabrieken in Delft. Hij wordt opgevolgd door de heer G. Koopman, voormalig adjunct-direc teur van de Jaarbeurs in Utrecht. De heer Van Dishoeck blijft als com missaris aan het Leidsch Dagblad verbonden. Tijdens een korte bijeenkomst in de kantine van het bedrijf nam de directeur vandaag afscheid van het personeel. De heer Van Dishoeck verklaarde met vreugde terug te zien op hetgeen hij in de jaren van zijn directeurschap heeft mogen berei- ADVERTENTIE Guerrilla-overval Ongeveer vijftien jonge gurrillastriJders, onder wie enkele vrouwen, hebben gisteren het Argentijnse stadje Garin, 45 km ten noordwesten van Buenos Aires, overvallen, het politiebureau bezet, de telefoonverbindingen met de bui tenwereld verbroken en de bank be roofd. By de bank werd een politie man doodgeschoten. Missionaris geëxecuteerd Het Franse missiegenootschap zegt over goede inlichtingen te beschikken, dat een missionaris, pater Noel Grannec, door de Vietcong ia geëxe cuteerd. De 52-jarige missionaris was door de Vietcong aangehouden en twee dagen later voor het vuur peloton gezet omdat hij een Ameri kaan zou zijn, ofschoon de Vietcong over de ware identiteit van de gees telijke was ingelicht. Parkeergelegenheid heeft U bi) ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 161 ken: een bedrijf, dat de moeiteI waard is om zelfstandig te blijven voortbestaan. Dit zou niet mogelijk zijn geweest, indien hy niet ieders medewerking in het bedrijf had ge noten, meent de scheidende direc teur. Hy stelde, dat het recept voor een florerend bedrijf is gelegen in het besef van alle medewerkers, dat zij verantwoordelijk zijn voor de taak die hun is opgedragen, waarbij de kostenbewaking niet uit het oog ver loren mag worden. Met veel genoe gen droeg de heer Van Dishoeck zyn taak over aan de heer Koopman, die hjj heeft leren kennen als een man. die de rustige evenwichtigheid bezit, welke hy zelf soms wel eens meen de te missen. De heer Koopman sprak de hoop uit zyn werk met vrucht te kunnen uitvoeren. „Onder de heer Van Dis hoeck zyn een aantal plannen uitge werkt, die binnenkort kunnen wor den uitgevoerd", vertelde hy. Omdat hy niet in de gebruikelyke clichés wilde vervallen volstond hy met te zeggen: „Ik heb byzonder veel zin in myn nieuwe werk". De heer Soetenhorst, hoofd-redac teur van het Leidsch Dagblad, ver klaarde in de toekomst zyn „tegen spraak" te zullen missen en de daar uit voortvloeiende vruchtbare discus sies. Hy stelde vast. dat de heer Van Dishoeck altyd een grote belang stelling getoond heeft voor de men sen in het bedryf. Hy sprak de hoop uit. dat hy de nieuwe commissaris, „met zyn by na journalistieke nieuwsgierigheid" nog geregeld op de krant zou zien. Ook van de zyde van de perso neelsvereniging werd er op gewezen, dat de heer Van Dishoeck. veel be langstelling voor het personeel toon de. Dat bleek onder meer uit de be langstelling voor de personeelsver eniging en de steun, die zy mocht ontvangen. *L inks op de foto oud-direc teur Van Dishoeck, rechts de nieuwe directeur van het L.D. de heer G. Koopman. (Foto LD/Holvast LEIDEN De geloofsvervolgden van Jacobus I van En geland, deden vele non-conformisten (later puriteinen genoemd) de wyk nemen naar de Nederlanden, die in de zeventiende eeuw bekend stonden om hun tolerante houding in geloofskwesties. Een groep van ongeveer 100 man, onder wie de gees telijk leider John Robinson, week eveneens uit. Na een moeiiyke overtocht kwam de groep in Amsterdam aan. waar zy een korte tyd verbleef. Amsterdam was echter te werelds en te wuft naar de zin van de goep. John Robinson vroeg daarom aan de vroedschap van Leiden, of hy zich met zyn volgelingen in deze stad mocht vestigen. Dit verzoek werd toegestaan. In het voorjaar van 1609 vestigde de groep zich in Leiden, voor een verbiyf van 11 jaar, zoals later zou blyken. Daar men niet tevreden was over de werk- en levens omstandigheden in Leiden en bovendien bang was by een langer verbiyf het eigen gezicht te zullen verlie zen. besloot men naar Amerika te gaan, het in die dagen veelbelovende land. Op 31 juli 1620 vandaag dus precies 350 jr. geleden vertrok een deel van de groep vanaf De Vliet naar Delfs haven. Na een korte dienst op de kade van Delfshaven ging men scheep in de Speedwell, het schip dat de groep naar Amerika moest brengen. De Speedwell bleek ech ter niet zeewaardig. Daarom werd in de Engelse plaats Plymouth overgestapt naar de Mayflower, en dit schip (waar van een kleine kopie ligt in de Nieuwe Ryn tegenover de Waag» be reikte na een moeiiyke tocht Cape Cod in Amerika. De passagiers van de Mayflower, die later bekend wer den onder de naam Pilgrimfathers, stichtten in Ame rika de kolonie New Plymouth. De Pilgrimfathers hebben veel Invloed gehad op het tot stand komen van de staat Amerika. Veel van wat in Leiden gedurende het 11-jarig verbiyf was geleerd op het gebied van staatshuishoudkunde en rechtspraak, werd in Amerikaanse instituten overgenomen. Thanksgiving, één van de allerbelangrijkste feesten in Amerika, werd het eerst door de Pilgrimfathers gevierd. Dat was na een barre overwintering, waarby bijna de helft van de kolonisten omkwam, toen de eerste goede oogst werd binnen gehaald. Het lied dat overal in Ame rika tydens de Thanksgiving-dienst wordt gezongen, is meegenomen uit Leiden «melodie „Wilt heden nu treden"). Het is de tocht van de Vliet naar Delfshaven. die morgen nog eens wordt na-gevaren door de antieke jachten die thans aan de Oude Singel en de Oude Vest liggen gemeerd. Aan de tocht nemen 56 vaartuigen deel: 17 tjalken. 3 Lemster aken. 4 boeiers, 5 Enkhuizer bollen. I schokker. 1 Wieringer aak. 2 hengsten. 4 hoog aards. II zeeschouwen, 2 kajuitschouwen, 2 open schouwen. 1 Staverse jol en 3 grundels. Kerkelijk Leven NED.HERV. KERK Beroepen te Hollandscheveld H. A. van Slooten te Nykerk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Broeksterwoude J. Vree kandidaat te Amsterdam die bedankte voor Echten. Elim en Sel- lingen. LEIDEN In de loop van van daag is de historische vloot die mo menteel in Leiden voor anker ligt, gegroeid tot zestig schepen. De Leid- se schooljeugd was vandaag niet wég te slaan bij al deze antieke jachten. De vaartuigen zyn afgemeerd aan weerskanten van de Oude Vest. Daar biyven ze liggen tot morgenochtend half tien. Dan wordt koers gezet naar Delfshaven (Rotterdam), geiyk de Pilgrimfathers. die 350 jaar gele den na een 11-jarig verbiyf in Leiden ook deze route namen, als aanloopje voor de oversteek naar Amerika. Vanmiddag om vijf uur zouden de opvarenden in historisch kostuum naar de Lakenhal wandelen, daarbij voorafgegaan door een tamboerkorps In de Lakenhal wachtte hen een ontvangst door het gemeentebestuur, waarby een passende oorlam niet zou ontbreken. Het ligt in de bedoeling dat de schepelingen, na eerst een verster kend maal in de Doelenkazerne te hebben gebruikt, vanavond nog een uitstapje naar Rynsburg maken, waar ze alvast een oogje mogen wer pen op de wagens van het bloemen corso dat mogen door de streek trekt. Morgen om half tien steekt dc vloot van wal. Men zal proberen in een zo gesloten mogelyk konvooi te varen, zodat het verkeer in de bin nenstad morgenochtend wel rekening mag houden met lange wachttyden voor de bruggen, die het eskader vanaf De Lakenhal moet nemen, gaande in de richting van het Ryn- Schie-kanaal. In Rotterdam valt de schepelingen eveneens een ontvangst op het stad huis ten deel. Ook by deze gelegen heid zullen de varensgasten zyn ge stoken in historisch kostuum. (Foto's LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3