„Rijn onder internationaal beheer stellen REGERING-MEIR NAM NOG GEEN BESLUIT Waterleidingbedrijven in actie tegen vervuiling: Vrij warm Augustus i zet zeer goed in VACANTIE- KOOPJES ES alles Vlieland y&ücbuum FIAT Nixon poogt Israel gerust te stellen (Ducf tylte. Zomers weer ra DODE BIJ ONLUSTEN IN BELFAST Gachal-partij tegen plan-Rogers EenVespaCiao voor jou. MEUBELSHOW 27 juli-1 augustus 29 - 30 - 31 juli tot 9 uur n.m. Korevaargarage N.V. MILIEU Paus houdt vast aan celibaat Den Hertog er uit Felle strijd ei4iv» Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 31 JULI 1970 No. 33158 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaa Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0.25. Witte Singel 1, Leiden - Oiro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 .El LEIDEN Waterleidingbedrijven in Nederland, West- Duitsland en Zwitserland gaan zich beijveren voor een schone Rijn. Dat is hard nodig, want wanneer het „riool van Europa' niet forser wordt aangepakt is het mogelijk dat 3.5 miljoen Nederlanders straks puur vergif uit hun kraan tappen. D e Rijncommissie Waterleiding bedrijven, waarin onder meer sa menwerken de gemeentelijke wa terleidingbedrijven van Amster dam, Rotterdam, Den Haag Dordrecht en de streekwaterlei- ding van Noord-Holland en noord-west-Brabant dringt sterk aan op de instelling van een in ternationaal of transnationaal beheerslichaam voor de Rijn en zijn zijrivieren. Alleen op die manier zal het mo gelijk zijn de kwaliteit van het steeds smeriger wordende Rijnwater onder controle te houden. In het algemeen komt de commissie tot de conclusie dat elke vorm van verontreiniging van het Rijnwater moet worden ver meden, ook als die voor de industrie kostenverhogend werkt. Dat moet bereikt worden door alle afvalstromen op te sporen te be monsteren en te analyseren. Daarbij dienen er wettelijke voorschriften te komen voor zuivering aan de bron, dus by de lozer van de afvalstoffen. De commissie is van mening, dat de grootte en de onbekendheid van de huidige verontreiniging een steeds dreigend gevaar inhoudt voor een verantwoorde drinkwaterproduktie. Verder is in 1969 duidelijk geble ken, dat de frequentie van het optre den van calamiteiten met de scheep vaart op de Rijn zo groot is, dat daarin ook een gevaar voor onze drinkwaterproduktie schuilt. „Vader tje Rijn is nu al een patiënt, die er allesbehalve goed aan toe is", aldus ir. H. Bosch, directeur van 't Haags drinkwaterbedrijf. Elke verslechtering van zijn toestand kan fataal zyn. Ook al is het chloride-gehalte van het Rijnwater in 1969 niet noemens- ADVERTENTIE Voorstellingen: 10.30(oefi.ro.)-12.30-1330-15.00-1630- I730our UJUVEHAVEN (hij Metro-station Beurs) TeL (010) 114287 ADVERTENTIE De Bilt verwacht van heden tot morgenavond droog weer met tijde lijk enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vrij warm. (Opgemaakt te 12.40 uur) 1 AUGUSTUS Zon op: 5.01 uur; onder: 20.31 uur; Maan op: 3.40 uur; onder: 20.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.39 en 15.07 uur; laagwater te 1034 en 23.18 uur. (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) waardig hoger geweest dan in 1968, ook al heeft de massale vissterfte zich in november, toen een even ontoe laatbaar endosulfan-gehalte in het Rijn-water werd gemeten als in juli, niet herhaald, en ook al blijken de talryke aanvaringen en ongelukken met schepen op de Ryn (nog) geen rampen veroorzaakt te hebben, on danks al deze „goede aflopen" achten de waterleiding bedrijven, die het van de Rijn moeten hebben, het onver antwoord om de strijd tegen de ver ontreiniging van de Ryn niet nog fel ler ter hand te nemen. De Rijncommissie maakt zich ove rigens ook zorgen over de toestand waarin het Maaswater zich bevindt. Dit water is weliswaar aanmerkelijk minder verontreinigd dan het Rijn water. maar voorkomen moet worden aldus de commissie dat de Maas in dezelfde verontrustende toestand als de Rijn geraakt. Ook voor de Maas zullen de bestaande en toe komstige af val waterlozingen aan strenge voorschriften moeten worden onderworpen. Een ander milieu-probleem dart; zich inmiddels in New York en Tokio heeft aangediend is de luchtveront reiniging. voor het belangrijkste deel veroorzaakt door de uitlaatgassen van auto's. Uit gesprekken met diverse deskundigen in ons land op het ge bied van de luchtvervuiling blijkt dat de zaak nu nog niet acuut is. Toch is niet iedereen helemaal gerust, zo als de heer Brasser van het TNO in Delft die constateert dat een vrijwel identieke luchtvervuiling al boven ons land aangetroffen wordt. Alleen de percentages zijn zo laag dat daarover nog geen verontrusting behoeft te ontstaan. Hoe anderen denken over een dreigende mistplaag boven ons land kunt u lezen op pagina 7. Augustus zet het komende week einde goed in. Ons land blijft in een langgerekt hogedrukge- bied liggen dat zich van de oceaan via West-Europa tot bo ven Rusland uitstrekt. De depressies volgen noodgedwon gen een veel noordelijker baan en zullen het zomerweer de eerste dagen niet verstoren. De zwakke tot matige wind blijft hoofdzakelijk zuid-west zodat de temperatuur niet veel hoger 7,al worden. De maxima zullen in het binnenland dicht bij de 25 graden liggen, langs de kust een paar gra den lager. Dit alles na een slechte julimaand met een tekort van ongeveer 50 uren 7on. een cijfer waarmee juni juist aan bovennormale uren uit de bus kwam. Ruim de helft van de julida gen bleven in ons land matig tot slecht vakantieweker brengen waarbij veel regen. Het landgemiddelde kwam ruim boven de 100 millimeter neer slag tegen 77 millimeter normaal zo dat Juli zich over de laatste 30 jaar bij de vijf natste wist te plaat sen. Waarschynhjk gaat augustus zich vieze zomer wel stabiel en daardoor wat meer zomers gedragen. ADVERTENTIE MEUBEL DISCOUNT N.V. LEIDEN in de amunmcHiimr mmu bo HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJS ADVERTENTIE Aquarium muurschilderU 3,75 Viskom v.a1,95 Vogelkooi voor kanarie 11,95 Handtamme parkiet met kooi 17,95 Zonnewijzer 9,95 Windwijzer van 12,50 nu 7,95 Tuinkabouters v.a6,95 Dierfiguren van 17,50 nu 5,95 VOOR DE KINDEREN: marmotjes, konijntjes, duiven, schildpadden, vissen, enz., enz. Kom kijken bi): NImimm Rijn SO Tin 206M 017tt» Tegen het middaguur is men gereedgekomen met de opbouw van het Rijnsburgse corso ,J)ag met bloemen" dat morgenmiddag van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en terug rijdt. De arrangeurs waren na een nacht van hard werken vanmorgen nog bezig met het aanbrengen van kleine veranderingen aan de bloementoeven op de ivagens. De jury kon aan het werk gaan. (Foto LD/Holvast) de BELFAST (Reuter) In Noordierse hoofdstad Belfast is van ochtend vroeg een burger doodge schoten tijdens hevige straatgevech ten tussen rooms-katholieken en Britse militairen. Een Britse leger- woordvoerder deelde mee dat de man een benzinebom naar militairen had geworpen en dat hem driemaal ge sommeerd was zich over te geven, voordat een scherpschutter opdracht kreeg het vuur op hem te openen. De gevechten waren om half twee 's nachts uitgebroken en duurden by het aanbreken van de dag voort. Zij begonnen met de arrestatie van twee jongelui wegens ordeverstoring in de overweegend r.k. buurt van New Lodge Road. Een groep jongens beko gelde daarop een politieauto met ste nen, en binnen enkele minuten was j er een volledig oproer ontstaan, werden troepenversterkingen aange voerd en het leger gebruikte c.s.-gas om de menigte te verspreiden. Om half zes vanochtend werden nog steeds benzinebommen en stenen naar de politie en militairen gegooid. Omstreeks zes uur was de stryd ten einde. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Ook gis teren is het Israëlische kabinet het niet eens kunnen worden over zijn reactie op het plan- Rogers. Een ernstige kink in de kabel was de beslissing van de parlementaire fractie van de na tionalistische „Gachal" om de re gering de rug toe te draaien als zij mocht besluiten tot ontrui ming van de bezette gebieden. Vandaag zou het kabinet op nieuw bijeenkomen. Ook de Gachal-leiding zal nog maals vergaderen, ditmaal om een gewyzigde formule voor Israëls ant woord aan Washington te bespreken, die voorgesteld werd door de minis ter van de Arbeiderspartij Galili en o.a. gesteund door zyn party genoot en collega Dajan. Van de kant van j de Arbeidersparty wordt alles gedaan om het besluit van de Gachal-frac- tie ongedaan te maken en het kabi- ADVERTENTIE Omdat hij er is in 7 hippe kleuren Omdat hij er is met verende voorvork f488,75 incl.btw.' Gebrs. Huisman Hogewoerd 66—68 Leiden TeL 01710—31292 Bezoekers geweerd In het Oost- Javaanse stadje Blitar hebben mili tairen gisteren meer dan 5000 perso nen weggezonden die aan het eind van de moslim-vastenperiode het graf van ex-president Soekarno wil den bezoeken. De autoriteiten vrees den voor het ontstaan van sympa thiebetogingen voor de overleden president. ADVERTENTIE net van nationale eenheid, dat sinds de juni-oorlog van '67 de teugels in handen houdt, voor uiteenvallen te behoeden. Het is nog de vraag of de nieuwe formule daartoe by machte is. Het Gachal-besluit van gisteren is een weerspiegeling van de opvattin gen van minister Menachem Begin, leider van de Cheiroet-fractie van de party die zich altyd al door extre misme heeft gekenmerkt. De PTT- minister dr. Elimelech Rimalt, die tot de liberale vleugel behoort, had tevoren een poging gedaan om zün medestanders te winnen voor een voorstel van de Arbeidersparty om in de regering te blyven, maar met het recht om in de Kamer tegen het plan-Rogers te stemmen. Met veertien Cheiroet tegen negen libe rale stemmen en twee onthoudingen werd het voorstel verworpen. By de besprekingen werd scherpe kritiek geoefend op het beleid van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, die men voor de voeten wierp de huidige politieke crisis door zyn al te grote meegaandheid te hebben veroorzaakt. Als de Gachal-party uiteindelyk zou besluiten in het kabinet te biy- ADVERTENTIE Zie opruimingsadvertentie ELEKTRONISCHE ORGELS Mossel en Versteege N.V. Pagina 18. ADVERTENTIE Rapenburg - Rijnsburg FIAT 850 en 85U Speical uit voorraad leverbaar, vanaf f 4956,— incL b.T.W. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - TeL 01710—42146* ven zou dit wel eens afhankeiyk kunnen worden gesteld van Ebans aftreden. Dat zou een nieuw geschil punt betekenen, want het is niet te verwachten, dat de Arbeidersparty van zyn diensten als minister van Buitenlandse Zaken afstand zou doen. Gachals dreigement met uit treden heeft Intussen een slechte pers gehad: geen enkel ochtendblad toont er begrip voor. Op vrijwel elk niveau wordt op het ogenblik over milieu problemen gepraat. Leidse biologen vormen een werkgroep milieubeheer en springen overal in, waar het milieu in het ge drang dreigt te komen. In het na tuurbeschermingsjaar 1970 beste den media als radio, televisie en krant uitgebreide aandacht aan problemen rond de water-, bo dem- en luchtverontreiniging. Er zijn commissies voor het be houd van de Waddenzee, en een Rijncommissie houdt de vervui ling van de Rijn in het oog, de werkgevers hebben gezamenlijk een bureau milieuhygiëne opge richt. Activiteiten genoeg dus. Wat echter tot dusver ontbreekt zijn praktische resultaten. Nog steeds lozen Franse kali- fabrieken enorme hoeveelheden zout in de Rijn, nog steeds rijden auto's op vuile benzine zonder een naverbrander. Daarom wordt het hoog tijd dat op dit punt ver ordende bevoegdheden van kracht worden. Want een com missie die uitsluitend regeringen ..adviseert" staat zwak tegenover de hand over hand toenemende milieuverontreiniging. De pas aanvaarde wetten op de lucht- en waterverontreiniging kunnen mits goed uitgevoerd en gebaseerd op de strenge TNO- normen veel tot de verbetering van ons klimaat bijdragen. Su- pra-nationale organen zullen in ternationaal de vervuiling moeten aanpakken. Desnoods met 'harde' maatregelen. UTRECHT (GPD) Tydens zyn onderhoud met de Nederlandse kar dinaal Alfrink heeft Paus Paulus te kennen gegeven, dat de traditionele band tussen priesterschap en celi baat ook thans nog gehandhaafd moet worden. De enige afwyking van dit standpunt ziet de paus in de mo- gelykheid om gehuwde mannen van rypere leeftyd tot priester te wy- den om daarmee aan uitzorvierlhke situaties tegemoet te komen. Vbor een verslag van de resultaten van de gesprekken van kardianal Alfrink in Rome zie men verder pagina 9. AMSTERDAM (GPD) De halve finales achtervolging om de Neder landse titel voor amateurs, die van ochtend in het olympisch stadion zyn gehouden, hebben een sensatio neel verloop gehad. De twee favo riete renners, Fedor den Hertog en Arie Hassink werden uitgeschakeld voor de finale. Klaas Balk en Frans van der Ruit, twee coureurs die niet bepaald in de gratie van de sport- commissie staan, zullen elkaar inde eindstrijd vinden. President Nixon heeft gisteravond op een door de televisie uitgezonden persconferentie in Los Angeles ver klaard, dat Israël met een staakt - het-vuren in het Midden-Oosten kan instemmen zonder zyn positie aan het Suezkanaal in gevaar te brengen. Nixon zei te hopen dat na Egyp te en Jordanië ook Israël akkoord gaat met een tydeiyk bestand als in leiding tot diplomatieke contacten die een oplossing van de crisis mogeiyk moeten maken. Hy merkte op dat Is raëlische functionarissen de vrees hadden uitgesproken, dat de Ara bieren tydens een bestand met hun militaire opboqw zouden voortgaan, en hy voegde eraan toe: „Wy en an deren hebben hun proberen te ver zekeren. dat dit niet het geval zal zyn". Een logisch uitgangspunt is, dat er gedurende die periode geen mili taire opbouw mag plaatsvinden, aldus de Amerikaanse president. Nixon sprak van een „volledige militaire bevriezing" tydens een bestand. Het gevaar van een botsing met kernbommen tussen de grote mo gendheden door gebieden als het Midden-Oosten onderstreept de nood zaak van een akkoord in de bespre kingen met de Sow jet-Unie over be perking van de strategische bewa pening. zo merkte Nixon verder op. Hfj had hoop dat de Salt-bespre kingen in Wenen tot overeenstem ming zullen leiden. In een oorlog tussen de Sowjet-Unie en de VS zullen er geen winnaars zyn, alleen verliezers, zo verklaarde de Ameri kaanse president. Daarom ook pro beert Amerika een vreedzame oplo» sing in gebieden als het Midden- Oosten tot stand te brengen. Vier Egyptische MIG-21-vliegtui- gen zyn gisteren neergeschoten toen zy poogden Israëlische Jachtbom menwerpers te onderscheppen die Egyptische stellingen aan het Suez kanaal aanvielen, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Volgens de lezing van Cairo zyn by Israëlische aanvallen met 22 toestellen ln het ge bied van het kanaal twee Egyptische soldaten gedood, maar werden géén materiële verliezen geleden en gin gen dus ook geen vliegtuigen verlo ren. Zware Egyptische beschietingen van Israëlische stellingen en troepen concentraties langs de gehele kanaal zone waarby de Israëliërs zware ver liezen aan mensen en materiaal zyn toegebracht. De beschietingen tot diep in de Sinal hadden verscheidene branden en explosies van ammunitie tot gevolg. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Augustus 1870: Bij algemeene legerorder is bepaald dat tot de dage- lijksche tenue voor alle mi litairen weder de sabel zal behooren. Voor alle officieren in werkelijken dienst is de ver gunning ingetrokken bur- gerkleeding te dragen. AdvertentieFeestlocaal Ruïne te Leiden. Zondag 31 Juli en Maandag 1 Augustus des avonds te 8 uren groot volksconcert. Entrée f 025. Burgemeister

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1