iTulp en in zomer niet nieuw I Gevelplaat van 2 ton stort neer OESO ZIET BETERE TIJDEN r Koerstips Kroningsfeesten in Noordwijk-Binnen Oosterhof tweede in Ronde Rijnland Palts Inflatiebestrijding blijft nodig ECONOMISCH NIET RENDABEL TE MAKEN )erby op Duindigt Nieuwkamp wint laatste etappe ^renfhe Sterk verweer Jan Holleman Japan gaat vervuilers bekeuren Oranje-Vrijstaat wil leger tegen milieuvervuiling Flatbewoners in paniek Beiaardbespeling VRIJDAG 31 JULI 1970 VRIJ] LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 (Door onze bloembollenmedewerker André Geljon) LISSE Er heerst op het ogenblik verbazing over het feit, jat in Oegstgeest in een tuin tulpen bloeien. In het bloembol- envak is men over die verbazing weer verbaasd, want ieder- weet, dat er al kapitalen aan experimenten zijn besteed, jedereen weet eveneens, dat tulpen in de zomer heel anders ijn dan in de winter of in het voorjaar. Het zonlicht is te in- >ns om ook maar iets van de lentepracht van de bloemen over e laten. Een veldje tulpen in juli is een teleurstelling. Een aar of tien geleden zagen we er een voor het Laboratorium di 'oor Bloembollenonderzoek in Lisse. Het waren bollen, die poor bloei op het zuidelijk halfrond, waar het nu lente is, zijn 'oorbehandeld. De tulpen, die in Oegstgeest bloeien zijn z.g. priestulpen. je, Goede Rijnsburgers, die van hun »ken op de hoogte zijn, weten dat fn combinatie van bloembollenkwe- ers en exporteurs al enkele jaren eleden omstreeks september tulpen er veiling bracht. Deze leverden toen 7,50 per tien op. Een aardige prijs. ie echter beslist niet de kosten dekt. fan deze verschijning heeft het LD ok melding gemaakt. Het systeem van „jaarrond-tulpen" heel langzaam gegroeid. Dr. leijer van het Laboratorium voor lloembollenonderzoek ontwikkelde •n methode, waardoor men de tul- »n een half jaar kon remmen, aardoor kon men ze in gebieden ader de evenaar in bloei brengen. Zuid-Afrika wordt namelijk vrij eel geteeld voor de bloem. Toch in bloei de winter van 1962-1963 bleek, at tulpen enkele graden vorst kun- en verdragen en toch in bloei kun- en komen. Ondernemende bol- enkwekers en exporteurs hebben »en geprobeerd om de natuur na te oen Ze hebben de bloembollen nor- (lJ ïaal behandeld, maar ze omstreeks ecember in kistjes geplant en na de (eworteling by 2 graden bewaard. Ze bloeien op elk moment van jaar. Deze tulpen hebben ook in augus- iis in tuinen gebloeid en niemand laakte er drukte van. want men 1st nog veel te weinig. Wel lekte uit, at deze methode bijzonder veel uit- a.1 opleverde, want zodra ze in de armte werden gebracht begonnen llerlei schimmels, die ook de nor- iale tulpen bedreigen, hun vernie lende werk. Tket Laboratorium voor Bloembol- tnonderzoek in Lisse werd te hulp geroepen om deze problemen te hel pen oplossen. Daar probeerde men de bollen te bewaren, ook bij 2 graden C in plastic zakjes en ze dan op te planten. Dit gaf minder uitval, dan bij de bollen in de broeikistjes. Te gelijkertijd is echter alles door een econoom berekend. Dit resulteerde in het besluit om de proeven te staken, op dit moment is het in bloei bren gen van tulpen economisch niet ver antwoord. Geen geheimen Men is niet op de tenen getrapt over de mededeling, dat de praktijk veel verder is dan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Dat is normaal. Bij het laboratorium weet men ook, dat als dat inderdaad het geval is. de praktijk toch op een ge geven ogenblik om hulp komt. In dit geval liggen de zaken iets anders, de Rijnsburgse kweker heeft enkele jaren geleden alles vernomen over deze zgn. vriestulpen en is op zijn manier gaan experimenteren. Zelfs met grondsoorten e d„ die in feite niets met de broei of de rem ming te maken hebben. Tulpen kun nen bloemen brengen zonder grond. De bloemen ontstaan en groeien in het reserve voedsel, dat ze geheel op gebruiken om tot bloei te komen. De grond wordt pas belangrijk als dan de nieuwe bol moet gaan groeien. Er is aan die vriestulpen al veel geld uitgegeven. Een bewijs daarvoor is. dat de combinatie van tien bloem bollenkwekers-exporteurs niet intact gebleven is. Verleden jaar november zagen we nog slechts vier namen bij de inzending „Remtulpen" tijdens de speciale bloemenkeuring in Aalsmeer. De zes anderen hebben er klaarblij kelijk de brui aan gegeven. Over het geheel hoort men er weinig meer van Zou dit een daverend succes zijn ge worden dan zouden er veel meer imi tators zijn geweest. Of er voor de toekomst kansen in zitten is ons niet duidelijk We schat ten. dat dergelijke tulpen in de tuin toch wel twee tot drie kwartjes moe ten kosten voor de particulier op dit moment. Voor het forceren is al uit gerekend, dat het niet kan. Maar misschien zijn er lieden, die anders rekenen en wel „een beste boterham er in zien", Tulpen zijn in de zomer heel om ook maar iets van de lente anders dan in de winter of het pracht van de bloemen over te la- voorjaar. Het zonlicht is te intens ten. Dit zijn voorjaarstulpen. iFoto LD Holvast) NOORDWIJK Traditiegetrouw gaat men in Noordwijk-Binnen op 1. 2 en 3 september de Kroningsfees ten vieren De Oranjevereniging Noordwijk-Binnen heeft tijdens een vergadering met de commissieleden, gehouden onder leiding van de vice- voorzitter F W Graaf van Limburg Stirum, het feestprogramma defini- EREVELD, 1 AUGUSTUS - 2.31» PurmerendprijsIris Hanover P, ac Cavaljos. Happy van Delta. Isa- j.h - Uitgeestprijs: Joan Hollandia IJkcob R, Jojo Buitenzorg, John Bui- nzorg - Beverwijkprijs: Irta. Hidda ear. Impala, Fandango - Haarlem- rijs; Quarteron H, Daimler, Faith I ollandla, Boy van Quick - Zand- |"Wtprijs: High Flyer. Granda. Ha lton B. Gert Jan - Santpoortprijs: ay Way. Godetia. Gento BH. Egyp- a.n Princess - HeemstedeprijsFire ird W, Dox v. Rood en, Noot. Don 1 iune. Eronica W - Heemskerkprijs van Alkesti, Handsome Mac. edy O, Hertog Cavaljos. WASSENAAR Zondag as. wordt op Duindigt de erby verreden, de meest begeerde tel voor 3-jarige dravers, waarbij paarden aan de start zullen ver Was er vorige jaren nog f le eens een bijna „zekere" w nnaar in te wijzen, deze keer is de strijd ilkomen open. Gezien hun vorige rrichtingen hebben vijf kandidaten beste kansen, t.w. Ironie <M. Ver- h, Hlya Kuryakin iB. de Vries), Hanover (J. van Dooyeweerd are Quick (J. Wagenaar jr» en inter Wieder (J. v. d. Veen). Het looft een zeer spannend strijd te irden, waarvan de winnaar zeer Tl oeilijk is aan te geven, daar niet leen de snelheid, doch ook uithou- ngsvermogen <2500 meter» en de luksfactor (goede start, positie in koers, enz.), een woordje zullen Bespreken. En misschien zou een itsider' nog wel eens voor een sur- i kunnen zorgen. Jiidolerureri naar congres LEIDEN De Westduitse Judo- md organiseert van 6 tot 12 sep- lber in Karlsruhe een Interna- ïaal trainers congres. De Neder- dse Judo Bond vaardigt de vol- ide Judoleraren af: J. v. d. Horst dan - De Bilt», Peter Snijders e dan - Eindhoven», Leo de Vries e dan - Leiden», Pierre Zenden <4e n - Maastricht». Voetbal De Haagse eredivisie- 111 ub ADO heeft gisteravond op het uiderpark gelijkgespeeld tegen het thotse Aberdeen 0—0. Er waren NK) toeschouwers. De wedstrijd werd ïleid door arbiter Vervoort. Cricket Op de openingsdag van vierde cricketmatch tussen Enge- nd en het team van de „Rest van wereld", die in Leeds wordt ge- ouden, is Engeland all out gegaan 222 runs. Toen de stumps wer- fn getrokken stond de „rest" op 20 no wicket. Eddie Barlow, de lidafrikaanse all rounder, nam vier :kets met vijf ballen. LANDAU (ANP) Popke Ooster- hof is er na Harry Jansen <'68i en Fedor den Hertog '69net niet in geslaagd de derde Nederlandse win naar van de Ronde van Rijnland Palts te worden. De 53 seconden dip hij op de Duitser Muddemann ach terstond, ken hij in de laatste etappe niet wegwerken. „Ik heb geen echte poging meer ondernomen om de ronde alsnog te winnen", aldus Ootserhof, „daarvoor was de samen werking bij de Duitse renners te goed. Met ons drieën konden we niet op tegen twee dozijn". Tooh eindigde de laatste etappe in een Nederlandse zege. In de massale j eindsprint was Henk Nieuwkamp de snelste. De uitslag van de laatst etappe luidt 1. Nieuwkamp <Ned» 3.20.40 (met bonificatie)2. Hyryilmaz (Turkije» 3.20.50 (met bonificatie»3. Bremer iW-Dld» 3.21.00 (met bonificatie»; 4 Oosterhof iNed) 3.21.10; 5. Humen- berger (Oost) z.t. Eindklassement; l. Muddemann iW-Dld) 36.40.54; 2. Oosterhof «Ned» iep 53 sec.: 3. Tabak (Ned» op 1.51: 4. Troche <W-Dld» op 4.11; 5. Becker j iW-Dld» op 9.33; 26. Nieuwkamp -a* H <Ned» op 55.20. Schotland De Pool Szuutkowski heeft gisteren 1 de leiding in het algemeen klasse ment van de Ronde van Schotland I overgenomen dank zij winst in de j derde etappe. Hij won de 182 km i lange etappe van Perth naar Dunoon j niet een voorsprong van 37 seconden. Daarmee verdrong hij zijn land ge - I noot Matusiak. De uitslag van de derde etappe was: 1. Szurkowski iPol» 4.51.03; 2. Tre- vorrow (Gemenbest) 4.51.40; 3. Bra- i venboer «Ned» z.t. I Algemeen klassement: 1. Szur kowski <Pol) 11.54.52; 2. Matusiak (Poli 11.55.30; 3. Janbroers >Ned» 11.57.05; 4. Doyle (Ierl) 11.57.25; 5. Bravenboer ((Ned) 11.57.46. Ploegénklassement; 1. Polen 35.50.49: i 2. Nederland 35.52.57. In Katwijk KATWIJK AAN ZEE Jan Hol leman is nog altijd moeilijk te klop pen! Dat heeft gisteren de Noord- wijker Blommendaal moeten erva ren. Laatstgenoemde was met het nodige zelfvertrouwen de baan op gestapt. Had hij tenslotte niet vorige week de finale van het toch veel sterker bezette B-toernooi in Noord- wijk gehaald? Ergo moest de winst op Holleman erin zitten. Die winst is er inderdaad uitgekomen, maar eer het zover was! Het was Holleman. die in de eerste set van de wedstrijd de zaken regelde met zijn bekende en altijd weer goed bekeken drives. Zelden hebben die drives grote vaart, maar wel zijn ze vrijwel zonder uit zondering geplaatst. Aanvallen is het recept voor een zege op Holle man. doch dan dient er wel goed te worden aangevallen en constant goed Blommendaal realiseerde zich na het verlies van de eerste set <63 voor Holleman I, dat hy het aantal fou ten beslist moest trachten te beper ken en dat hij mét veel overleg de netpositie moest voorbereiden Met 6—3 werd het set gelijk, maar Hol leman had het nog lang niet opge geven en zijn verweer in de derde set was van dien aard. dat Blom mendaal herhaaldelijk uitriep: „Ja. hij is alweer goed". Pas na 5—5 kon de Noordwijker, die fysiek sterker is, doordrukken: 75. Lodewijk Kallen berg van Unicum leverde een uitste kende prestatie door de Haagse vast heidsspecialist De Vries van Thor R.W. te laten zien, dat er ook in dit genre spel baas boven baas is. Ter wijl juist de algemene verwachting was, dat Kallenberg het heel lastig zou krijgen met de links en rechts een forehand slaande De Vries kwam de praktijk anders uit. Het was De Vries die geen antwoord kon vinden op de bekeken halfhoge drives van Kallenberg en die tenslotte „stuur loos" spelend tenonder ging met aan commentaar weinig behoevende sco re: 63. 63. Een totale afgang. In het damesenkelspel B plaatste Co van Berge Henegouwen zich heel ge makkelijk voor de volgende ronde, via een 60, 61 winst op mej. M. C. de Groot. De volgende tegen standster, mevr. Oey, zal echter wel een hardere noot te kraken geven. tlef vastgesteld Omdat deze keer de etalagewedstrijd komt te vervallen, zullen besprekingen worden gevoerd om de feestelijkheden te openen met een lampicnoptocht met mede werking van de Noordwykce mu ziekkorpsen Men gaat daarbij uit van de gedachte om de muziek van uit verschillende punten In het dorp te laten optrekken en de stoet te verzamelen in de kom van het doro. Op zaterdag 29 augustus is er een hengelwedstrijd in de Leidsevaart voor deelnemers van 50 jaar en ouder. De leiding van dit evene ment berust bij ..De Sportvisser." Dinsdag. 1 september gaan 's mid dags om 4 uur de verschillende ver makelijkheden open. 's Avonds om 7 30 uur is er ringrijden op de fiets en om 8.30 uur het mastklimmen De volgende dag. woensdag, gaan de vermakelijkheden reeds om 1 uur open. Voor de avonduren ver meldt het programma tobbetjeste ken en kussenslaan voor dames en heren. Donderdag 3 september wordt volledig uitgebuit. Reeds om 5 uur in de morgen begint het feest met een viswedstrijd ln de Leidse vaart voor personen van 14 jaar en ouder. Om 9 uur begint het ringrij den met al dan niet versierde auto's, om 9 uur stellen de met paard be spannen sjezen zich op in de laan van huize „Offem." Daar vindt de keuring plaats en om 10 15 uur vangt het ringsteken aan. Het programma vermeldt verder om 8.30 uur weer de schietwedstrijden op het plein van de Wilhelminaschool Een van de hoogtepunten van de dag is de Ronde van Noordwijk op toerfietsen voor Noordwijkers boven 16 jaar, waarvoor de fa De Lange een fiets als hoofdprijs beschikbaar heeft gesteld. De ronde begint om 2 uur nam. Om 3 uur volgt dan de wielerwedstrijd voor amateur-begin ners onder leiding van de ren- en toervereniging „De Bollenstreek." Om 4.30 uur vindt het touwtrekken plaats Daar het terrein aan de Zee straat niet meer beschikbaar is. wordt de kamp deze keer gehouden op een terrein aan het Westend «te genover het Sluispad» Voor de avond van de laatste dag staat een nieuwe attractie op het programma namenlijk een huppelbalwedstrijd. Deze begint om 7.30 uur. Om 9 uur is er een kruiwagenrace en tot be sluit volgt om 10 uur een stoelen dans voor personen boven de 16 jaar. TOKIO NEW YORK <RTR» De Japanse regering heeft maatre gelen genomen tegen de ver ontrustende luchtverontreiniging, die Tokio de afgelopen twee weken heeft geteisterd Uitlaatgassen van stationair draaiende nieuwe automo toren. mogen maximaal 4.5 procent koolmonoxide bevatten, en van ou de auto's maximaal 5.5 procent. Tot dusver was in Japan een wet van kracht, die alleen betrekking had op de vervuiling door rijdende nieuwe auto's. De luchtverontreiniging boven To kio wordt vooral veroorzaakt d oor de werking van het zonlicht op be standdelen in de uitlaatgassen. De laatste dagen moesten de zieken huizen duizenden mensen behandelen wegens aandoeningen aan de ogen en de kool en ademhalingsmoeilijk heden. Met ingang van mor gen zal de politie van Tokio door gasmaskers beschermd tegen de vervuiling steekproeven gaan ne men ln de 11 miljoen inwoners tel lende Japanse hoofdstad Overtreders van de nieuwe wet krijgen een rood plakplaatje op de auto. Zij hebben dan ongeveer twee weken de tijd om de nodige veran deringen te laten aanbrengen aan i hun auto. Doen zij dat niet, dan kunnen ze boetes tot 30.000 yen «ongeveer 280 gulden» oplopen. Het zelf verwijderen van het plakplaat je kan 10 000 yen (95 gulden» kosten Volgens de schattingen van het ministerie van vervoer rijden er om streeks 17 miljoen auto's, waaronder vijf miljoen personenauto's, op de overbelaste ontoereikende wegen in Japan. De nieuwe wet heeft betrek kingen op ongeveer 11 en een half miljoen auto's, taxi's en vrachtwa gens. AMSTERDAM «GPD» Kabou- terland krygt over een gewichtig punt te beslissen. Het ministerie van Offensie van Oranje-Vrijstaat heeft voorgesteld om onder de naam Oranje-Vrijstaat mee te doen aan de parlementsverkiezingen in de staat der Nederlanden. Het kabouterministerie wil wel een voorbehoud maken: de zetels die Oranje-Vrijstaat zou behalen, worden alleen bezet als Oranje-Vry- staat regeringspartij wordt, in die bevoegdheid het d epartement van Defensie onder haar beheer krijgt en de regering het door beleid zo als dat door het ministerie van Of fensie wordt uitgewerkt, zonder ver minkingen of restricties aanvaardt. Gebeurt dat niet dan blijven de ka bouterzetels onbezet. Roel van DuUn toonde zich gis teravond in Amsterdam geen enthou siast voorstander. Door in een rege ring te gaan zitten, ga Je Juist in stand houden wat Je wil laten af sterven. Maar Hans Tuinman, één van de indieners van het plan. zag er Juist fraaie kansen in om te laten verdwijnen wat in de eerste plaats zou moeten verdwijnen: het leger. Oranje-Vrystaat wil wel een soort leger laten bestaan maar dan op vrijwllligheidsbasis en met een of fensieve taak tegen de milieuvervui ling. Dit leger zou moeten worden overgedragen aan de Verenigde Na ties. RIJNSBURG De heer Mar Bruinzeel zal zaterdagavond van 19.30-20.30 uur een beiaardbespeling verzorgen. Hij zal o.a. werken uit voeren van Joh. Fischer, W A. Mo zart, L. von Beethoven, Boccherini, Van Duytsmeester, W. F. Siep. SOEST (GPD) „We kunnen toch moeilijk zelf voor politieagent, gaan spelen en hier de wacht be trekken", zegt de heer Steenhuizen, voorzitter van de Vereniging ter. Behartiging van de Belangen van de Bewoners van de Veenbesstraat, in de nieuwe wijk Soesterveen. Met het „hier" bedoelt hy de omgeving, van de door het Amersfoortse bouw bedrijf J. J. van Gent gebouwde Eurowoningen. Van een ervan stortte giste ren omstreeks het middaguur een byna twee ton wegende gevel plaat van de zesde verdieping naar beneden Vlak bij een groepje spe lende kinderen boorde de betonplaat zich in het gras van de speelweide Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook vorig Jaar. toen twee gevelplaten van elk 2.5 half ton neer stortten, bleef het bij materië le schade. De heer Steenhuizen, voorzit ter van de vorig Jaar naar aanlei ding van het ongeluk met de gevel platen opgerichte belangenvereni ging „De Veenbes", zei dat het be stuur nu maatregelen zal gaan ne men. Over de aard daarvan kon hij nog geen mededelingen doen. Er zal eerst nog onderling overleg gepleegd moeten worden. „Er heerst onder de bewoners een stemming van algeme ne verbazing en onzekerheid. Het I lijkt ons op z'n minst onverant- 1 woardelijk om na het ongeval met de andere gevelplaten aan deze niets te doen", meent de heer Steenhuizen. Hy voorziet een heleboel ellende voor de bewoners, wanneer het straks noodzakelijk zal blijken dat ook de gevelplaten aan de westkant van de flats opnieuw moeten wor den verankerd of van een extra op hanging moeten voorzien. Dat zal tot gevolg hebben, dat de gevel van de woonkamer over een afstand van 5,5 meter moet wrorden weggebro ken. met inbegrip van de verwar ming. De aannemer J. J van Gents bouwbedrijf uit Amersfoort, heeft verleden jaar na het ongeval een on derzoek laten instellen door TNO Het zou hebben kunnen plaatsvinden door een onjuiste samenstelling van het beton. Voor de zekerheid zijn al le gevelplaten aan de honderden flats van Eurowoningen in het Soester veen toen van een extra beveiliging voorzien, nadat de flats overigens maanden in stuttende stellages had den geslaan. Deze extra voorzienin gen hebben de bouwer ongeveer een miljoen gulden gekost. Later zijn alle gevelplaten stuk voor- stuk van een extra verankering voorzien waarvoor by iedere woning omvang rijk hak- en breekwerk in keuken en slaapkamer moest worden ver richt. Tevens moest een deel van de verwarming hiervoor worden ver wij- I derd. (Van onze financiële redactie) Economen, huizend in het Chateau de la Muette in Parijs, hebben een blik op de kristallen bol geslagen teneinde een noorspelling te kunnen doen over de economische ontwikke ling in de bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) aangesloten landen in de komende maanden en in het eerste halfjaar 1971. De uitslag is uoyal be vredigend geweest, want zij voorzien dat de conjunctuur zich allerwegen zal verbeteren. Inzonderheid ten aanzien van de Verenigde Staten heeft de kristallen bol een nogal rooskleu rig verschiet voorgespiegeld. Ten opzichte va?i de andere lan den zijn de voorspellingen irat minder uitbundig, doch er wordt toch gesproken van een vrij normale expansie van de econo mie. de economische groei in de Verenig de 'Staten in de tweede helft van dit jaar weer op gang zal komen en dat hy zich in het eerste halfjaar 1971 in egleidelijk sneller tempo zal voort zetten. Onder invloed van de koersdaling in \Vall Street is de economische te ruggang verdei' doorgezet dan de OESO in vorige overzichten had voorzien. Er zijn echter goede gron de gronden om aan te nemen dat j Een hele staf van mensen is in het geweer gekomen om de gegevens uit j cie verschillende landen te analyse ren en een conclusie te bereiken wel ke hout snijdt. Het secretariaat-ge - neraal, dat onder leiding staat van onze landgenoot jhr. mr. E. van Lennep, oud-thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, heeft een rapport opgesteld waarin de be- I vindingen zijn vastgelegd. In het rapport staat te lezen dat het herstel nu spoedig zal doorzetten. Verwacht wordt dat de buitenge woon snelle prijsstijging die in de voornaamste landen is opgetreden in de komende tijd zal afzwakken, met uitzondeiing van Italië. Over het al gemeen is er voor alle OESO-landen een prijsstijging van 6 pet. geweest in de eerste zes maanden van 1970, maar voor het tweede halfjaar wordt verwacht dat de stijging gemiddeld niet meer zal zijn dan 3 3 4 procent. De prijsinflatie is een oud pro bleem dat nieuwe afmetingen heeft gekregen en daardoor steeds urgen ter dient te worden aangepakt. Ge durende de laatste twaalf maanden is er een sterkere prijsverheffing op getreden dan sinds de Koreaanse oorlog was voorgekomen. Nergens is meer een eiland van stabiliteit te ontdekken. Voor het eerst in de afgelopen tien laren zijn de prijzen in de wereld handel in gelijk tempo gestegen met het binnenlandse prijspeil. Aangezien geen enkel land erin slaagde om het getij te doen keren is de weer stand tegen de kosteninflatie afge nomen. Momenteel streven de regeringen ernaar om een normale groei in de economie te bereiken bij een enigs zins verminderde spanning aan de vraagzijde. Deze strategie zou echter weleens minder succesvol kunnen blijken dan ervan wordt verwacht. De kans bestaat dat de prys- en loon beweging niet voldoende zal af zwakken gedurende de afkoelings periode. De kans bestaat ook dat als er rust komt op het gebied van de lo nen en de prijzen, dat het slechts van korte duur zal blijken te zijn en dat de opgaande lijn wordt her vat zodra een normaal groeitempo is bereikt. Het wordt daarom nodig geacht dat het terugdringen van de con sumptieve vraag wordt, voortgezet, ook al zijn de tot nu toe verkregen resultaten minder dan ervan was verwacht. Duitsland had al een punt bereikt waarop de monetaire rem men niet meer werkten, terwijl po litieke overwegingen het hanteren van fiscale wapens bemoeilijkten. De situatie werd nog ernstiger door de kapitaaltoevloed. welke werd uitge lokt door de sterker wordende posi tie van de mark. Canada wordt in het rapport van de OESO genoemd als een land waar het moeilijk was om de wisselkoers te handhaven en tegelijkertijd een op de binnenlandse situatie aangepaste monetaire politiek te volgen. Dit te meer omdat er een toenemende mo biliteit in de internationale kapitaal bewegingen optreedt. Vooral voor het Verenigd Ko ninkrijk en de Verenigde Staten zal het nodig zijn om te voorkomen dat inflatoire impulsen opnieuw de overhand krijgen als er gestreefd wordt naar hei stel van de economi sche groei. De kans bestaat dat hernieuw de inflatie uitloopt op een accele rerende inflatie. In een maatschappij, die gewend is aan een voortdurend snelle ver betering van de levensstandaard, is het moeilijk om tijdig doeltreffend af te remmen. De spanningen, die dfjor de stij ging van de levensstandaard zijn op geroepen zyn moeilijk te beheersen. De verdeling van de inkomens wordt bepaald door de wisselwerking van een ingewikkeld samenspel van eco nomische en sociale ki-achten. Hoe wel de initiatieven, welke zijn ont- plooid om een inkomensbeleid te voeren, slechts gedeeltelyk resultaat hebben gehad, zou het weleens on mogelijk of onaanvaardbaar kunnen blijken om de zaak weer terug te draaien. Met betrekking tot de rente-ont wikkeling wordt in het rapport opge merkt dat in weerwil van het voor- uitzicht van een afzwakking in de nrijsspiraal geen uitzicht bestaat op ren blijvende, duidelijk algemene ver- laging van de rente ln de aangesloten ïnnden. Eerder lijkt het mogelijk dat de rente voor langere termijnen nog verder zal oplopen. De OESO sluit dit niet uit en voert hiervoor drie redenen aan De moeilijkheid om de in de rente verdisconteerde inflatiefactor te elimineren de moeilijkheid om de mone taire politiek aan te vullen met fis cale maatregelen ter bestrijding van over besteding de kap.taalvraag voor investe ringsdoeleinden zal zelfs by het be reiken van stabiele pryzen zeer om vangrijk blijven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19