laud voert Tom Okker langs rand afgrond Finn-zeiler Kees Douze in slotfase gepasseerd Rus Poloegajewski blijft overeind tegen Spasski wee van Die Leythe naar Griekenland tij na sensatwnele win Marijke Schaar Fysiek sterker ïgen boot is erg ouderwets Geweldige partij tussen Ciric en Scholl CIJFERS VAN HILVERSUM KO 31 JULI 1970 PAGINA 17 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LVERSUM Twee verrassingen hingen gisteren op de e dag van de open internationale kampioenschappen in de boven de volgepakte, zondoorstoofde tribunes, waar men •geven momenten ternauwernood durfde adem te halen, ie verrassing zou een heel plezierige zijn geweest, de an- een heel onplezierige. De verrassingen zijn er niet uitge- n. Ongetwijfeld zal tennisbaas Jan Mulder, hoe groot zijn iviteit ook is, hebben gedacht: „Gelukkig dat het zo is ge- Want wat waren die verrassingen? Marijke Schaar nog maar twee slagen van een sensationele winst af op duchte Kerry Melville van Australië: 64, 54 en 3030. j Melville won tenslotte met 75, 6—3. Melville won omdat zij een- fysiek sterker is dan Marijke Op die taktische toer gooide stralische het duidelijk, toen moeilijkheden kwam. Van re it aanvallen zoals men dat ge- is van de Australische dames al snel afgezien. Tegen een Schaar in vorm betekende a regelrechte tenniszelfmoord. eede verrassing was de drei- nederlaag van Tom Okker de Zuidafrikaanse no. 2. Ro- faud. „Het verschil tussen de fessionals en de zgn. top- ars of geregistreerde spelers", Roger Taylor, die het duel van tegen Maud van de perstri- volgde, „is kleiner geworden, is niet meer zo volkomen on tbaar voor ons (de prof groep [c. Call en Lamar Hunt) en dat niet meer zo voor de ateurs of geregistreerden. is momenteel in uitstekende en ervan overtuigd, dat hij on kloppen. Vorige week kwam en Tom in het toernooi van de ids immers ook tot drie sets r was een set bij van 13—11. [eweldig spelende Maud voerde derde set de soms onbegrij- missers producerende en dan briljant uitschietende Okker de rand van de afgrond. Dat de in een geladen atmosfeer, niet beter op werd door de Afgrond arbitrale blunders. Zo presteerde de arbiter het om by 76 voor Maud en service Okker een let te geven op diens eerste bal in dat spel. Het was een half volley op 'n lastige da lende return van de fel geconcen treerde Zuidafrikaan, die door de lijnrechter „uit" werd gegeven maar die bovenop de achterlijn neerkwam. Okker won het spel en Maud, nog steeds hevig geïrriteerd, hetgeen hij demonstreerde door bij de wisseling van speelhelft zijn racket naast de scheidsrechterstoel neer te smijten, verloor prompt de eigen service op love en produceerde daarna op Ok- kers service nog eens twee missers. Dat betekende 87 voor Nederlands tennisidool en 300. Het publiek vond de gang van zaken bepaald niet leuk meer. Natuurlijk wilde men een zege van Okker, enkele zwartkijkers die de ondergang van de Haarlem mer met luider stemme aankondig den daargelaten, maar die zege moest geen scheidsrechterlijk ca deautje worden. Zodoende kreeg men het wonderlijke, dat Maud een open doekje in ontvangst mocht nemen bij iedere slag die hij tegen Okker scoorde en die hem weer op gelijke hoogte brachten: 88. Nog geen tien minuten later zat iedereen met klamme handen te kijken toen Maud bij 10—9 voor op de service van Ok ker 3030 kwam, twee slagen van de zege. Bij 6—5 was hij nóg dich ter bij de winst geweest. Okker moest zijn service redden van 1540 af! Maar Okker handhaafde zich toen en deed dat weer 1010 en 1111. Pas toen bezweek Mauds service. Na 040 en nog eens deuce, 12—11 voor de nu door de zware strijd toch zichtbaar getekende Okker. Twee matchpunten vergaarde Okker in het volgende spel op eigen service, 40—15. Schitterend redde Maud die twee matchpunten met formidabele passings. Op het derde matchpunt belandde zijn uitgekookte lob tot grote opluchting van een reeds ver slagen achterom kijkende Okker één centimeter achter de achterlijn! Een party die zovele hoogtepunten had, dat de dieptepunten en die waren er aan weerszijden, graag worden vergeten. Een party ook, die duideiyk heeft gemaakt dat arbitreren, goed arbitreren verre van gemakkeiyk is. Zeker in duels op dit niveau. Niet tevreden Neen. over de arbitrage zyn de spelers en speelsters niet zo erg te vreden in Hilversum. Behalve Taylor, die Dent wederom bedwong met 6—2, 7—5, waren ook Alexander en Bat- trick Alexander won met 26. 7—5. 7—5 niet zo te spreken over de leiding. Om dan maar te zwijgen van Virginia Wade, die door Stefa- nie Johnson-Defina in Noordwyk verslagen door Tine Zwaan werd uitgeschakeld, na een 5—3 voor sprong in de derde set. Woedend smeet de Engelse een flesje water over de volle lengte van de baan en stapte naar de kleedkamer, zonder de arbiter ook nog maar een blik waardig te keuren, laat staan hem LEIDEN Van 4-8 augustus mdt de FISA, de internationa- roeibond, in de Griekse aats Joannina voor de vierde er haar kampioenschappen lor junioren. By de vier door KNRB aangewezen Neder- ndse ploegen, die daar aan de art zullen komen, is ook de t seizoen zo succesvolle twee et stuurman van Die Leythe estaande uit Tietse van Dorp lag), Henri de Reede en Mar- In Peetsold (st.). Hun coach is rs P. J. Vroegop f26). Het duo Van Dorp-De Reede leiden zyn 18 jaar en leerling in de middelbare school) ver ren dit seizoen slechts één •er: van de Westduitsers tij de vierlandenwedstryd. ffee weken geleden zorgde het >or een sensatie door dezelfde, er sterk geachte Duitse ploeg iet een voorsprong van 12 se inden te verslaan in een tyd min. 38 sec.) die wellicht de ïelste is ooit door een junio- n-twee gemaakt. Daarvóór al as het Nederlands kampioen- i i hap behaald met een nieuw ttsbaanrecord. Dat was voor KNRB reden om de Leidse !oeg uit te zenden naar de of- cieuze jeugdwereldkampioen shappen in Griekenland. Buiten de boot Het opvallende van de trai- H ng van de Leythe-twee voor It seizoen is dat heel veel oefe- lngen bulten de boot zyn ge- Om eentonigheid te voor raten werd tot ver in het wed- rydseizoen gelopen, gefietst a met gewichten gewerkt. Pas S t laatste twee a drie weken ordt er uitsluitend in de boot straind. In de wintermaanden een sterke basis gelegd met i- en outdoor-trainingen en de ewichtentraining. terwyl de loottraining veel in de skif erd gehouden. Na de winter de indoor-training ver ingen door fietsen. In Hilver- wordt nu de laatste hand elegd aan de vorm. Van de oeivereniging Cornelis Tromp erd een twee geleend, omdat et botentransport al onderweg 7^. De ploeg is echter gewend boten te lenen, want het schip waarover Die Leythe beschikt is wel goed. maar erg ouder wets en niet snel genoeg meer om internationaal mee te kun nen draaien. Leythe-bestuurs- lid Klerks: „Voor los mate riaal zoals boten en riemen kryg je nergens subsidie. Die moet je zelf zien te financieren en dat valt niet mee, als je be denkt dat een gestuurde twee byna vyfduizend gulden kost." Henri de Reede: „We lenen een boot in Griekenland en ho pen maar dat die goed is." De KNRB schreef voor de WK in Griekenland behalve de Die Leythe-twee ook de vier-zonder van Willem UI, de gestuurde vier van Nautilus, de skiffeur van De Laak en de snelle acht van het Spaarne in. Maar deze laatste ploeg bedankte. De coach zei om vakantieredenen, de roeiers zeggen politieke be zwaren te hebben. De roeiers en coach van Die Leythe-twee hebben ook politie ke bezwaren, maar gaan wel. Vroegop: „We hebben wel met 't probleem „wel of niet gaan" in ons maag gezeten en dat is nog het geval. We gaan toch, omdat ik de internationale contacten belangryker vind dan zonder meer weigeren". Tietse: „Ik houd niet van „een muis die brulde"-effecten". Henri: „Je mag wel laten mer ken, dat Je het er daar niet mee eens bent, hoewel het nut daar van te betwijfelen is. Zonder meer niet gaan heeft in ieder geval geen effect". Tenslotte komen de kansen van de ploeg ter sprake. Veer tien tweeën hebben zich in Grie kenland gemeld. Zes ervan ko men in de finale. Henri: „Voor lopig mikken we op een plaats in die finale, dat is al moeiiyk genoeg. We kennen onze tegen standers niet. Zelfs van die W. Duitse ploeg, die we laatst ver sloegen, kennen we de eigeniy- ke kracht niet". Tietse: „Als alles meezit, zoals laatst in Beriyn, hoop ik in de pryzen te vallen". Stuurman Martyn: „We ko men om te winnen!" voor de leiding te bedanken. De enige onaantastbare in het tennistumult van gisteren was natuurlyk Margaret Court. Met 6—2, 6—2 wandelde zy over de toch goed spelende Eve Goo- lagong. „Ach", zei deze vlak na haar exit uit het damesenkelspel, „ik ben er nog lang niet aan toe om Marga ret te bedreigen. Dat kan op dit mo ment alleen Billie Jean King en naar my mening ook Ann Johes. Voor alle anderen, my zelf inbegrepen, is zy een te moeihjke opgave. Het is na- melyk zo dat zy zowel kan verde digen als aanvallen. Iedereen denkt, dat het by Margaret pats-boom-werk is, maar wie de grote service, de vol leys en de smashes even laat voor wat ze zyn en bereid is te letten op andere capaciteiten, ziet gauw ge noeg dat Margaret herhaaldelyk. zacht schuin weet te passeren en dat zy heel goed kan verdedigen. Het zou toch ook een vreemde zaak zyn als een meervoudig Wimbledon- kampioene alleen maar zou kunnen aanvallen. Met die 62, 62 ben ik niet ontevreden. Misschien had ik nog twee spellen meer kunnen ma ken. maar ik ben en blyf momenteel kansloos". Hal\e finalisten De halve finalisten zyn nu in het herenenkelspel Okker, Phillips-Moo- re, die zyn drie plaatsen hoger op de Australische ranglyst geklasseerde landgenoot Bowrey met 62. 61 van het gravel van het centre-court veegde. Taylor en Alexander In het damesenkelspel plaatsten zich voor de halve finales Margaret Court, Helga Niessen. via een drie sets zege op mrs. Rossouw (7—9, 64. 62), Stefanie Johnson en Kerry Melville Een prognose voor de finale heren enkelspel? „Conform de planning, Okker-Taylor met winst voor Tay lor", aldus de oud-Braziliaanse Da- vis-Cup en Wimbledon speler Viey- ra. „Taylor heeft meer stamina als het om vyf sets gaat en Okker heeft al zoveel moeten geven. Bovendien verwacht ik, dat hy ook de handen vol zal hebben aan Phillips-Moore. Dat is het vervelende als je op de bovenste ladder van de tennissport staat. Dan villen ze je allemaal graag laten duikelen". By de dames dacht de Braziliaan aan Melville naast uiteraard Margaret Court en op de vraag die dat zou gaan win nen. glimlachte Vieyra meewarig als enig antwoord. FRANK BONTE. VMiMl De Rus Boris Spasski trechtsI i landgenoot Lew Poloegajewski I nooi te verdrijven. Het lukte hem deed gisteren een poging zijn van de leiding in het lBM-toer- niet. AMSTERDAM (GPDi De Russische kampioen grootmeester Lew Poloegajewski staat op het punt het 10de IBM-toernooi te winnen. De poging van wereld kampioen Boris Spasski om hem gistermiddag in de voorlaatste ronde beentje te lichten leed schipbreuk. Spasski had een scherpe vari ant van het Siciliaans gekozen, om zijn opponenten in verwarring te brengen, doch allengs bleek, dat de zwartspeler er wel een boek over kon schrijven. De kop loper kwam op 1 pnt en Spasski op 10,5. In de laatste ronde heb ben zij respectievelijk te doen met Lange weg en Csom. De derde man, achtervolger Uhl mann, begint doodvermoeid te ra ken. Het symptoom werd reeds in de vorige ronde geregistreerd, gisteren D!eek het overduidelijk. Na een felle Darty met oud-kampioen Hans Ree kreeg Uhlmann de zeilen aan het bollen. Enige tegenwind deed hem ••chter een foutieve manoeuvre ma ken. waarna Ree gelyk finishte (4—4). Compliment Geweldig was het «remise)-tref fen tussen Ciric en Scholl. Daar alom men maar weer eens voor op de stoelen. Dit gebruik begin in de RAI burgerrecht te verkrijgen, het geen een compliment is voor het comité dat deze wedstrijd op poten zette. Ciric en onze kampioen speelden een Spaanse party variant Kerft - hoff waar de vonken aan alle kanten afspatten. Het eindigde in een eeuwig schaak aan de witte ko ning, die het halve bord over werd gejaagd. Langeweg speelde Hort positioneel In een hoek, maar liet de belaagde, toen zyn bedenktyd wat krap werd, helaas naar remise ontsnappen. Ten- I slotte is vermeldenswaard, dat Don- ner tegen Csom aan het combineren j sloeg als was hy met een simultaan- activiteit bezig. Maar ook deze Ne derlander vergat de k.o. uit te de len. Jammer, 44. en de kans op de 8ste prys opnieuw verkleind. Uitslagen De uitslagen luiden ReeUhlmann 44, CiricScholl 44, JanosevicJongsma 10, TringovGligoric 44Donner— Csom 4—4, Spasski—Poloegajewski 44. LangewegHort 44, Har- lochGeiler afgebr. De stand luidt: 1. Poloegajewski 11. 2. Spasski 104, 3. Uhlmann 10. 4. Geiler 8 plus 1 afgebr., 5/6. Gligoric en Hort 8. 7. Tringov 7, 8'9. Ciric en Janosevic 64 10/11. Scholl en Donner 6. 12. Csom 54, 13. Hartoch 5 en 1 afgebr., 14 Ree 5, 15. Langeweg 44. 16. Jongsma 34. ZEGE VOOR JASPERS DANKZIJ „PRIVÉ-WINDVLAAGJE" De Zuidafrikaan Robert Maud, die Tom Okker gisteren „op zijn tandvlees" liet lopen: 8—6. 46, 1311 voor de Nederlander. Heren enkelspel: Kwart finales: Alexander «Austr.) Battrick <GB> 2—6 7—5 7—5. Phil lips Moore (Austr.) Bowrey (Austr.) 6—2 6—1, Taylor (GB)—Dent (Austr.) 6—2 7—6. Okker (Ned.)—Maud (Z.- Afr.) 8-5, 4—6, 13—11. Dames enkelspel Kwart finales: Helga Niessen (W. Did.)—Laura Rossouw (Z.Afr.) 7—9, 64( 6—2, Stefanie Johnson (VS)— Virginia Wade <GB) 86, 5—7, 75, Margaret Court (Austr.)—Evonne Goologong (Austr.) 62, 62, Marijke Schaar (Ned.)Kerry Melville (Austr.) 64, 57, 36. Heren dubbelspel: kwartfinales: Bartoni/Di Matteo (It.)—Pattison Phillips Moore (ZA../Austr.) 8—6, 68, 63: Bowrey/Davidson «Aus.)— BattrickKalogoropoulos (GB/Griek.) 10—12, 63, 6—3; Okker/Taylor (Ned./GB)—Misra/Menon (Ind.) 6—2 61; Alexander/Dent (Aus.)Ball/ Giltinan (Aus.) 8—6, 1—6, 6—3. Dames dubbelspel: Kwartfinales: Karen Krantzcke Kerry Melville (Aus.)Ada Bakker/ Annemdek Blom (Ned.) 61, 63; Margaret Court/Helga Niessen Aus./ Ddl.)— Els Veentjer/Tine Zwaan (Ned.) 5—1. 6—2; Trudie Walhof- Groenman Bettv Stöve (Ned.)Va lerie Ziegenfuss/ Peggy Michel (VS) 6—3, 2—6, 6—0. MUIDEN (GPD) Teneergeslagen nipte Kees Douze aan zijn bierglas. Hij had moeite zijn teleurstelling weg te spoelen. Urenlang had hij aan de leiding gelegen in de eerste race van de internationale Holland week 2 op het IJsselmeer en toen be zorgde vrouwe Fortuna Jaspers een privé-windvlaagje en Dou ze moest genoemen nemen met de tweede plaats. Het zeilen met lioht weer biyft een kansspel. Dat heeft Douze en nog vele an deren aan den lyve ondervonden. Het was een moeiiyke zeildag. By de starts was er nog enige wind. maar daarna zakte deze af en ging sterk schiften. Zo verdween Nagel van een fraaie tweede plaats in het 33 man tellende Finnveld naar een vyf de op de eindiyn. Hans Brandt koos zyn j slagen slim en het geluk was hem ook welgezind, zodat een achtste plaats in het begin werd omgezet in een derde. Loek Kruyer eindigde als vierde. Zyn broer, de Flnncrack Kees Kruyer, kon maar moeizaam meeko men. Minder gelukszeilers waren er on der de 27 Flying Dutchmen. Het team Jan Verhagen-Ted van Yperen deed weer eens van zich spreken Jan Verhagen was superieur op deze licht-weerdag. Muisstil hield hy zich in zyn Rocky Raccoon. Elke be weging die teveel werd gemaakt, was vertes. Vanaf de start nam het kop pel de leiding in handen. Tezamen met Blok verwyderen zy zich van de rest van het veld. Blok bleef Ver- hagens gevaarlykste concurrent. By het laatste merkteken had Blok Ver hagen byna te pakken. Verhagen bleef koelbloedig het helm- hout hanteren en kruiste beheerst naar de finish. Blok bleef opdringen maar moest de winst met een halve bootlengte aan de jeugdige Verhage laten. Opzienbarend was de voorsprong waarmee de Belg Andre Nells in de Solingklasse won. Wlm Maarse hield het slechts korte tyd voor de „Siston" van Nclis uit. Daarna ging Nelis zyn eigen weg. Nog vóór de Draken, die tien minuten eerder gestart waren, ging Nelis met byna een halve myl voorsprong langs het finlshschip. Ook in de draken was er een ver rassende overwinning. Ed Freeh, die dit seizoen nog slechts weinig van zich had laten zien, ging nu voor het veld over de driehoeks baan rond Pampus. Van de gevestigde top, Jan Bol en Jan Bier, was weinig specta culairs te zien. Marinezeilfenomeen Henk Poppe ging de gehele wedstryd als tweede over het IJsselmeer. De uitslagen luiden Drakenklasse1. Frech. 2. Poppe Solingklasse: 1. Nelis (Belg.i. 2. Maarse. Tempestklasse: 1. Staartjes. 2. Mulder Flying Dutchmanklasse1. Verhagen. 2. Blok Pampusklasse: 1. Van Lierop, 2. Van Schyn. Finnklasse: 1 Jaspers, 2. Doeze. Randmeerklasse: 1. De Ruyter, 2. Houtzager. Hornetklasse: 1. Lodewyks, 2. Poulie. Toen de Nederlandse deelnemers aan het Europese O.K.-Jollenkam- pioenschap gisteren ontwaakten, kon den zy weer verlicht ademhalen. De wind was gaan liggen, het was hun weer. Dit weerspiegelde zich dan ook in de resultaten. Hans van Pagee ver overde succesvol een tweede plaats en schaarde zich daarmee in de stand tevens als derde achter de Zweed Karlsson en de Deen Kjolhede. Weinig Insiders hebben vermoed dat de Scandinaviërs ook met licht weer goed uit de voeten kunnen. Voor de Nederlanders lagen er echter weer kansen. Karlsson nam onmiddellyk de leiding en Hans van Pagee volg de hem trouw. Behalve dat ook Rolf Vroiyk (5) en Roelof Wester <6) met goede resultaten uit de bus kwamen, zorgde de Duitser Thomas Jungblut voor een opmerkeiyke verrassing. Hy kwam als derde over de lyn. In de middagrace, die na vier uur zenuwslopend zeilwerk werd afgebro ken. eindigden Van Pagee. Wester en Vroiyk by dr eerste tien zodat ze alle drie weer een aantal sporten op de klassementsladder zyn geklommen. Van Pagee ging in de vyfde race met een protestvlag over de lyn. Karl Johansson, een Zweed die achter in de top meedraolde had 'n overtreding begaan tegen Van Pagee. Insiders melden dat Van Pagee6 papieren goed zyn. nod at als Johansson gewipt wordt, er voor de Nederlanders nog meer in het vat zit. De uitslag van de vyfde race is 1. Karlsson «Zweden). 2. Van Pagee (Ned.), 3 Jungblut (W -Did). 4 Kjol hede (Den 5. Vroiyk (Ned.). 6. Wes ter (Ned.), 7. Baesen (Zweden), 8. Johansson (Noorwegen). Algemeen klassement: 1. Karlsson 2. Kjolhede, 3. Van Pagee, 4. Jung- bluth. De Belg Robert de Bock, deel- nemer aan het Europese kampi oenschap OK-Jollen, probeert een zuchtje wind te vangen door op de boeg plaats te nemen en de boot gedeeltelijk uit het water te lichten. De middagrace werd b{j gebrek aan wind één grote drljf- partij.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17