De Western is Amerika's mythologie' Vier films van Franse :omiek Louis de Funes Jerry in de boot: ruim l%imr dartelen SCHUW* CITROEN Rod Steiger en James Cobum nemen in Spanje Italiaanse cowboy-film van Sergio Leone op Onvoltooide oorlogs documentaire Prolongaties IJDAG 31 JULI 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA U rALAVERA/ALMERIA (GPD) Het is drie uur 's nachts een van de uithoeken van Europa: de verlaten woestijn nabij Spaanse Almeria. De stille kleuren, die lood-, goud- en aveladers aan de uitlopers van de Sierra Nevada hebben egegeven, zijn verdwenen. De huiveringwekkende contouren het gebergte steken scherp af tegen het vlekkeloze zwart- uw van de nachtelijke hemel. )e temperatuur is in enkele uren vijfendertig graden teruggelo- Op een van de vlakten tussen de bergen baadt een kerkje vn dderig kunstlicht. Vijf torenhoge schijnwerpers concentreren i krachten op het kleine godshuis en de wallen van opgetaste rfstenen er omheen. en hand valt en met een dof klinkende klap stort de kerktoren en. Een flits lang is het licht weer koning in de vlakte, waarin hoitte stofwolke?i omhoog drijven. Dan is de inktzwarte duister- buiten de lampen terug. De tientallen meters omhooggeslinger- stenen vallen met een grommend geluid op de rotsbodem. Daarna le stilte weer voor de krekels. ergio Leone, de „papa van de spaghetti-western" is tevreden, belangrijke scène voor zijn film „Duck, you sucker" is voorbij. scène, die maar twee takes kost. „Sergio is een merkwaardig man. Hij filmt anders dan de Amerikanen. Zyn westerns zitten vol donderende acties, die elkaar opvolgen. Amerikaanse regisseurs zorgen al tijd voor een mooie golfbeweging in hun beeldregistratie. Zij bouwen een scène op en zorgen voor een samen hang met de volgende. Leone niet. Hij gebruikt erg veel close-ups en laat je als acteur minder speelruim te. Je zit bij hem voortdurend in een „frame". Eigen stijl malligheid in Spanje: Yul Bryn- ook één van de zeven, logeert llmeria in hetzelfde hotel als zijn gere „maat" Coburn. imes: „Ik heb hem twee keer ge- iken. Yul is een goeie vent. Ik dat er veel kritiek op hem is, r je kan van Brynner tenminste jen dat hij zijn eigen gang gaat. heeft een eigen stijl en dat vind its in deze wereld", s Sergio zijn witte petje weer [t opgezet en het sein geeft voor e loopt Coburn terug naar zijn tie voor de camera. Een korte JAMES COBURN hard werken Het succes van zijn spaghetti-wes tern hij wordt niet kwaad als je dat woord gebruikt heeft de Ame rikanen te denken gegeven. Sergio heeft een bijna kinderlijke kijk op het Wilde Westen. Hij is er niet ge weest, maar heeft ervan gedroomd, zoals kleine jongens dat doen. Een groot pistool en ..boem", daar vallen weer twee schurken. Toch valt er bij hem al weer een kleine correctie te bespeuren. Misschien doordat hij de laatste jaren meer met Amerikaanse acteurs heeft gewerkt. Sergio heeft nooit gebruik gemaakt van de klassieke western-karakters. Door een vermenging van z'n kinder lijke visie en zijn geweldige kennis van de geschiedeis rondom de wes tern hebben zijn films dat speciale effect gekregen. Hij heeft maanden lang gestudeerd op details". Kabouters De dynamiet-specialist uit „Duck you sucker" moet weer aan het werk. ..Sergio Leone is een ongeloof lijk harde werker", zegt Rod Steiger even later. De man uit onder meer „On the waterfront". ..The court martial of Billy Mitchell". ..The pawnbroker" en „Doctor Zjivago" heeft last van een oude verwonding en zijn masseur, die altijd met hem reist, heeft hem vlak voor ons gesprek behan deld. „Het koelt hier zo snel af" Hij is niet de enige filmer op Franco's immense schiereiland. De dorstige Spaanse bodem drinkt vele liters cowboy-zweet per dag. In de vijandige omgeving van Almeria (spiegel der zee), waar het kwik in de windstilte sidderend oploopt tot bijna vijftig graden vloekt en zweet ook Yul Brynner in zijn suède wes- ternkleding. Hij is „Indio Black" in een film van Frank Kramer, die zich tegenwoordig een Italiaanse naam heeft aangemeten: Gianfranco Parolini. Maria Schell is er net vertrokken. In Parijs moet ze geld bijeen zien te krijgen om ..Something rotten in the West" af te kunnen maken. ..A town called Bastard" (met Terry Savalas) en „Doc" (Faye Dunawaye en Stacey Keach) verhuizen op dit moment van hun opnameplaatsen nabij Madrid naar Almeria. Bij Ta- la vera. honderdvyftig kilometer van Madrid, geeft Don Medford aanwij zingen aan Oliver Reed en Candice Bergen. Zij zijn met Gene Hackman de sterren in „The hunting party." evenals alle andere genoemde films een onvervalste western. Sergio Leone is de man, die Al meria heeft „ontdekt." Ruim vijf jaar geleden „zag" hij de opvallen de gelijkenis tussen de ruige berg streken in de omgeving van het wit te stadje en het verre westen van de Verenigde Staten „Merkwaardig genoeg is Sergio nooit in Amerika geweest, hoewel hij de man is. die de western nieuwe impulsen heeft gegeven. Ik kan je zeggen, dat deze kurkdroge rots streek nauwelijks is te onderscheiden van het zuidwesten van de States, waar zoveel legenden zijn geboren." James Coburn is de man die spreekt. Tussen enkele scènes door heeft hij zich teruggetrokken uit het bijna pijnlijke licht van de schijn werpers. James Coburn en Rod Steiger zijn het sterren-koppel in „Duck you sucker" (Duiken, sufferd). De naam van de film is ontleend aan de kreet, die Coburn loslaat als hij in de film zijn zoveelste pakketje dy- namietstaven tot ontploffing brengt. James Coburn heeft western-erva ring. Hij was een van de ..Magnifi cent Seven." een klassieker onder de westerns, die tien jaar geleden door John Sturges werd gemaakt. 'Deze rolprent was geënt op de ..Seven samoerai" van Akiro Kurosawa, de Japanse grootmeester). „Kurosawa is volgens mij de grootste, maar Sturges maakte des tijds een voortreffelijke film. Een van de top-westerns. Veel sterren van nu hebben de Magnificent Seven als springplank gebruikt voor hun carrière." Steiger heeft eerder in de nacht tussen twee scènes door vragend ge roepen hoe het met de „kabouters in Holland" is gesteld. De logische ope ning voor een gesprek is dus een vraag naar zijn interesse voor de ka bouters. „Ik ben geïnteresseerd in Jonge mensen overal. Ik heb een dochter van tien en ik wil graag weten wat er „morgen met haar gaat gebeuren. Ik heb wat over de kabouters gele zen en het leek me. dat ze met iets heel poëtisch bezig waren. Iets heel plezierigs Ik geloof dat iedereen gelijke rech ten heeft. Dat iedereen het recht heeft zijn „ongelijkheid" te bewijzen Ik ben geen held, maar op mijn ma nier help ik verbeteren" Rod Stei ger (45) praat ook buiten de opna men met de „Mexicaans" Ame rikaanse tongval, die hy als Juan Miranda, de vette Mexicaanse ban diet in „Duck, you sucker" gebruikt. „Om het accent niet te verliezen". „Ik ben niet zo politiek geïnteres seerd. waarmee ik wil zeggen, dat ik niet voorin de rij van protesterenden sta. Ik help met kleine acties. Ik wil zeggen, dat ik het niet met Nixon eens ben Ik heb destijds in de cam pagne voor McCarthy gestreden, maar hy stelde me teleur. Daarna liep ik met Robert Kennedy mee Toen hy werd gedood, met Hum phrey. Mijn land is een vreemd land. Zelfs in de roerige tijden van het oude Rome zijn er geen drie „Cae sars" vermoord. In Amerika wel. De twee Kennedy's en Martin Luther King. Amerika is ëén van de grootste lan den. maar het heeft geen echte lei der en dat is droevig. Gelukkig groeit de invloed van het congres en de se naat. ROD STEIGER kabouters I De zwarte man zal zyn gelijk krij- I gen, daarin geloof ik en de blanke zal een tijdlang vreselijk voor zyn daden worden gestraft. Daarna komt j de stilte, hoop ik". Na een korte onderbreking, een dialoog tussen Coburn en Steiger, is Leone als onderwerp van het gesprek I aan de beurt Over het algemeen is het op de J Italiaanse set een troep, maar hier merk je er niet veel van. Ik heb Ser gio direct gezegd, dat ik in myn car rière langzamerhand het recht op 'n zekere vrijheid heb verdiend. Sergio is een geweldige verteller en toen hij my polste voor de rol van Juan Mi randa in deze film was ik snel over- tuigd. (Rod Steiger spreekt niet he- j lemaal de waarheid. United Artists, die „Duck, you sucker" gaat uitbren- j gen, stelde als eis, dat één van haar j Amerikaanse sterren moest meedoen. Leone zelf had Eli Wallach op het oog). Uitgeput „Ik heb nu die vryheid en op mijn voorstel zijn er vele scènes gedeelte- lijk veranderd.'Ik houd van een goeie I De postkoets, diè Sergio Leone liet bouwen voor 'Duck you suc ker', rijdt denderend door het bloedhete Spaanse landschap. western. De western is Amerika's my thologie. Wij hebben het genre uit geput, volledig vercommercialiseerd. Sergio maakt een heel aparte wes tern. Zyn films zfjn echte fantasieën met een eigen realiteit. Hij is een kind. Een Italiaan, die ontzettend graag in Amerika's westen had ge leefd. De beste western, die ooit is ge maakt in mijn ogen is „The gun- fight" van Henry King (een film uit '50 met onder anderen Gregory Peck). Soms waardeer ik Leones styl van werken. Hy heeft nieuwe waar den in de western ingevoegd. In het verleden gebruikte hij zjjn ster-ac teurs te veel als poppen misschien, maar hij en ik begrijpen elkaar op basis van onze intelligentie. Hij weet wat ik wil. Maar laten we niet te veel praten over acteren Het is als met de man die voortdurend roept dat hy zo'n groot minnaar is. Op het moment, dat hy het moet bewyzen. heeft hy er alles uitgepraat. Zo zyn veel" ac teurs". Een onzer verslaggevers bezocht onlangs een aantal filmsets in Spanje. In de bijna ondraaglijke hitte van de Castilliaanse hoogvlakte en de woestijn nabij Almeria aan de zuidoost-kust sprak hij met onder anderen Sergio Leone, Rod Steiger, Oliver Reed, Candice Bergen, Ja mes Coburn en Yul Brynner. In het eerste verhaal van de serie van drie komen Ja mes Coburn en Rod Steiger aan het woord. In het twee de verhaal is Yul Brynner hoofdpersoon en in het derde Sergio Leone, de maker van onder meer „The good, the bad and the ugly". STUDIO/LUXOR Het is deze eek allemaal „Louis de Funès" at de klok slaat. De liefhebbers deze springerige Franse ko- iek, die de afgelopen weken een udje „Le Grand Restaurant" regen voorgeschoteld in Rex rijgen deze week maar liefst vier llms. Studio brengt voor de zo- eelste maal „Samen uit, samen huis" op het witte doek. Deze film iet de Franse komiek Bourvil en e flegmatieke Brit Terry Thomas, een van de beste produkties met ouis de Funès. Louis de Funès is ditmaal geen ranse gendarme maar een diri- ent wanneer een Engels vliegtuig moeilykheden raakt en de inzit- mden zich met parachutes trach- m te redden. Eén van de Engelsen omt op het dak van de concert- mi terecht en zo raakt dirigent itanislav betrokken bij de stryd egen de Duitsers. De film zit vol aart en een oneindig aantal ori- inele grappen. Daarom zullen vele lefhebbers zeker nog eens deze iroduktie willen zien. Ook niet helemaal nieuw is het drieluik" dat het Luxor-theater leze week brengt. In de drie films is Louis de Funes steeds de ijverige politieman uit Saint-Tropez die van de ene in de andere komische situatie verward raakt. In Le gen darme de Saint Tropez by voor beeld probeert hy een groep nudis- ten op heterdaad te betrappen, een prestatie waarin zyn voorganger nooit geslaagd is. Daar tussendoor loopt nog het verhaal van zyn dochter die betrokken raakt by de diefstal van een kostbaar schildery. Diezelfde dochter speelt ook een belangryke rol in Le Gendarme k New York, want wanneer het jaar- ïyks congres der gendarmes in New York wordt gehouden, gaat zijn dochter als verstekeling mee. De manier waarop Gendarme Cru- chot zyn dochter in de wereldstad verborgen probeert te houden voor de andere politiemensen werkt ze ker op de lachspieren, de week besloten met de film Op De trilogie in Luxor wordt volgen- vrijersvoeten, die Leiden al eerder de week besloten met de film Op aandeed. Zoals de titel al zegt, raakt de byna kaalhoofdige komiek verward in een liefdesaffaire. Hoe hy dat weet te combineren met 'n nauwgezette plichtsbetrachting als politieman moet u echt zelf gaan zien. Louis, de Funès als dirigent tl „Samen uit, samen thuis". ADVERTENTIE REX De Tweede Wereld oorlog is een onuitputtelyke bron voor filmverhalen. Er zijn nog steeds al dan niet waar gebeurde geschiedenissen, die zonodig in de openbaarheid moeten komen. ..Eagles over London" (Wolven in battle-dress) is ook weer zo'n by- drage aan de onvoltooide oorlogs documentaire. Bezwaar tegen deze film is niet alleen, dat de ge beurtenissen allemaal wat simpel worden voorgesteld, maar ook dat het geheel geweven is rond een derde-rangs liefdesverhaal en dat de humor, die na zware gevechten het de kyker wat gemakkelyker moet maken, er een is van het doorzichtigste soort. Wat gebeurt er dan? Duitse sol daten weten verkleed als Engelsen in Londen te komen en proberen daar de radar-installaties te ver nielen. Een van de spionnen wordt bevriend met een hoge Engelse of ficier. die belast is met de jacht op de Duitsers. Tussendoor heeft hy nog even tyd voor een mooie, blonde Luva. Je zou je kunnen afvragen of dit soort films, tenzy ze van het hoog ste gehalte zyn, nog wel zin heb ben. Historische of educatieve be tekenis hebben ze in ieder geval niet. Dat blykt wel uit het feit, dat gisteravond tydens de eerste voor stelling, het publiek steeds lachte, als iemand werd doorzeefd met ko gels of als iemand brandend uit een tank sprong. Voor wie van een ruwe film houdt, waarby het verhaal er niet so op aan komt, een paar uur veel genoegen; voor wie wat meer ver wacht een bron van ergenis. LIDO/CAMERA Er zyn deze week ook weer enkele prolongaties zoals ln het LIDO-theater waar de West Side Story de derde week Ingaat. De reprise van het machti ge werkstuk met fantastische mu ziek van Leonard Bernstein biykt dus zeker in een behoefte te voor zien. Dat geldt zeker ook voor Jungle Boek, een uitstekende die renfilm van de inmiddel overleden cartoon-tekenaar Walt Disney. Het verhkal is gebaseerd op het boek van Kipling. In de avondvoorstel lingen kunt u de tweede produktie van Sjoman bewondèren Na „Ik ben nieuwsgierig geel" nu „Ik ben nieuwsgierig blauw". TRIANON „Jerry in de boot" wordt aangekondigd als „een vro- lyke vakantiefilm" en daarmee is niets te veel of te weinig gezegd. Ruim 1% uur dartelt Jerry Lewis met zyn stuntjes over het doek. Hy is dit keer een even zorgzame als stoethaspelige huisvader, die van zyn huisarts te horen krijgt dat hy nog maar een paar maanden te le ven heeft. Zyn vrouw (Anne Fran cis) raadt hem aan die paar maanden maar te besteden aan zyn hobby, de vissport. Jerry's ge zin blijft goed verzorgd achter want hy heeft zich een tyd terug voor een vorstelijk bedrag laten verzekeren. Met een portefeuille vol ongedekte cheques zwerft hy over de wereld. Overal waar fors op vis gejaagd kan worden, strykt hy neer. Voor tienduizenden geeft me neer aan cheques uit, in de veron derstelling dat hy nu wel snel zal overlyden en er toch geen verhaal meer mogeiyk is. Maar onze visser gaat niet dood. Integendeel, hy biyft springlevend. Op zeker mo ment merkt hy dat er een bizar spelletje met hem is en nog wordt gespeeld. Hy gaat er wat tegen doen. Tot in het lykenhuis begeeft hy zich om degenen die hem dwars zitten een hak te kunnen zetten. Het aardige van deze Jerry-film is dat er eigeniyk twee verschil lende Jerry's in op treden. Eerst is hy de als vanouds manoeuvreren de brokkenmaker, maar in het tweede gedeelte is hy dat aller minst. Dan doet hy zich gelden als een wonderlyk geslepen man netje. Het lykt wel of Lewis by al le lolmakery geprobeerd heeft een JERRY LEWIS thriller-element je in te voeren. Dat is niet geslaagd. De film is daarom tussen het een en het ander in biy- ven hangen. Bovendien krygt Jerry van Peter Lawford (als de arts) en Anne Francis (als zyn echtgenote) tameiyk kleurloos tegenspel Hy moet het dus weer allemaal zelf doen en maken Dat lukt hem niet voortdurend, maar de meeste tyd toch wel. N V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11