'Ik ben in Indonesië vrij om mij te bewegen' Voordelig f20.- Manson regeerde vorst over bende als absoluut ontspoorden NS-Vakantie- dagtochten Crisis in Italië is nu bijna ten einde Ratna Sari Dewi wil Indonesië verlaten samen op reis met NS op zaterdag of zondag Bajonetgevecht aan de grens Birma-China SP DONDERDAG 30 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE Zaterdag 1 augustus Is de rouwperiode voor het overlijden van Soekarno afgelopen. Op die dag zal Ratna Sari Dewi het graf van haar gestorven echt genoot In het Oostjavaanse Bli- tar bezoeken. Daarna is zij van plan Indonesië te verlaten en terug te keren naar Parijs. Of zij in dit voornemen zal slagen hangt af van de vraag of de In donesische autoriteiten haar als gevangene zullen beschouwen, in verband met de beschuldi ging van het Indonesische par lementslid Helmi. dat zjj samen met wfjlen president Soekarno door corruptie 250 miljoen gul den in de wacht zou hebben gesleept. Zoals onze medewer ker reeds eerder meldde, menen velen in Indonesië dat de rege ring in Djakarta haar niet zon der meer zal laten vertrekken. In een vraaggesprek met een speciale medewerker in Djakar ta verwerpt mevrouw Soekarno elke beschuldiging van verrij king door corruptie en blijkt zij ervan overtuigd te zjjn. dat zij op 5 augustus weer in haar ri ante appartement bij de Place de l'Etoile in Parjjs zal ver toeven. (Van een medewerker) DJAKARTA (GPD) Ratna Sari Dewi. weduwe van In- donesië's overleden president Soekarno verblijft in Djakarta in het huis van Soekmati. een van de dochters van Soekarno. Bij haar is haar driejarig dochtertje Kartika. „Vindt u niet dat ze op Soekarno lijkt?". Het kind is duidelijk verlegen. Zij sta melt een zinnetje in het Japans, maakt een kleine reverence en holt daarna hard de kamer uit. Ratna Sari Dewi is niet over rompelend mooi, maar trekt onmiddellijk de aandacht. Zy is gewend om het middelpunt van de belangstelling te zijn en be keken te worden en zjj weet dit. Haar allures zijn die van een ..grande dame" gestyleerd door een langdurig verbiyf in Parys en de modieuze wereld, die haar daar omringt, zy gaat gekleed volgens de laatste mo de, in maxi-jurk in terra cotta-kleur Haar Engels is vlot en zonder accent, het Indonesisch is zy verleerd, zegt zy zelf. Toch is het moeilyk te gelo ven dat deze dertigjarige vrouw, elf jaar geleden nog het Japanse meisje Naoko Memoto dat in een bar werk te, op de hoogte moet zyn geweest van de meest intieme, politieke en zakeiyke geheimen van de eerste president van Indonesië. Eigenlyk wil zy niet over politiek praten, maar, eenmaal begonnen, duurt het gesprek drie uur. „Ik zal even met roken wachten", zegt ze. „terwyl de fotograaf bezig is, anders hebben ze daar ook weer wat over te zeggen". Gedurende het gesprek rookt ze aan houdend en speelt met de sigaret in haar beweegiyke handen. „Was u op het ogenblik dat Soekarno stierf nog steeds zijn wettige vrouw, of niet?," „Ik weet, dat er in dat opzicht veel êprookjes worden verteld. De kran ten schrijven veel onzin Ik heb al zo vaak uitgelegd hoe het in el kaar zit. maar als u erop staat wil ik het nog wel eens zeggen. Ik kwam werkeiyk naar Indonesië om mijn man aan zyn levenseinde by te staan. Is dat duidelyk genoeg? Jazeker, u was dus nog steeds in het bezit van een huwelijks- acte?" ..Ja!" „Waar. wanneer en in welke hoedanigheid hebt u Soekarno voor de eerste keer ontmoet?" „Om precies te zyn: in Tokio op de 16de juni 1959 Hy was daar toen voor een officieel bezoek. De eerste drie dagen waren officieel, de laatste drie dagen onofficieel. In die dagen organiseerden enkele Japanners feestjes voor hem en gedurende één van die teaparties in het Imperial- hotel werd ik by hem geïntroduceerd en aan hem voorgesteld „Voelde u zich vanaf het eerste ogenblik tot hem aangetrokken of trof hij u als een bijzonder mens?" „Jazeker. Hy had een persoonlyk magnetisme over zich, charme noem je dat geloof ik ook. Hy was vrolyk en aardig, alleen toen hy wegging ADVERTENTIE 2 of 3 personen flO.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS en lk zyn rug zag. toen maakte hy j een droevige indruk. Je kunt soms mensen beter beoordelen als je hen van achteren ziet en ik dacht toen: die man moet een verdrietig privé- leven hebben". „Het eenzame van grote men sen?" „Juist, erg verlaten". ..Hoeveel wist u in die tijd over Indonesië, de mensen daar en president Soekarno?" „Niets, maar dan ook helemaal niets. By latere ontmoetingen pas begon Soekarno me daarover te ver tellen. Over zichzelf, de vryheids- stryd. de mensen, het land en de cultuur. Dat was op de 18de toen ik persoonlyk weer door hem was uitgenodigd om met hem thee te drinken". „Wist u dat de president an dere vrouwen had en dat uw hu welijk met hem moeilijkheden kon veroorzaken?" „Jazeker, hy heeft daar nooit een geheim van gemaakt. Ik wilde eerst niet met hem trouwen, want ik wilde hem niet tot overlast zyn. Hy stond er later op. toen ik al een tydje in Indonesië was. dat we zou den trouwen. Ik vond dit niet nodig want ik wilde slechts datgene vooi hem zyn wat hy aan me had ge vraagd, een inspiratiebron, hem ge legenheid geven zich te ontspannen. We waren erg gelukkig, want hy probeerde by me te zyn zo vaak dat maar mogeiyk was. Ik wilde myn le ven voor hem opofferen om hem gtlukkig te maken en ik wilde daar niets voor terugvragen. Hij vroeg me een bron te zijn van zyn vreugde, j zyn kracht, zyn macht en ik gaf me daaraan over Niets meer dan dat". Jn welke taal praatte u met elkaar?" „Engels, lk sprak dat nog niet. zo goed, maar een privé-leraar hielp my. Later ook wel Indonesisch, daar ben ik nu weer een hoop van verge ten, na drieëneenhalf jaar". „Is het waar. dat uw huwelijk eigenlijk min of meer door Ja panse zakenlieden icas opgezet om daardoor iemand in Soekar- 7io's onmiddellijke omgeving te hebben, die voor hun belangen op kon komen?" „Ik wil op dit punt erg duidelyk! zyn. Het was inderdaad een zaken man die ons aan elkaar heeft voor-1 gesteld, ik geloof niet dat het van zyn kant opzettelijk is geweest, in het begin dan. maar later heeft hy wel geprobeerd van de relatie gebruik 1 te maken", 'we tekenen hierby aan. dat Dewi als mrs. Koebo naar In donesië kwam dat is de naam van de zakenman, over wie ze het heeft en als zodanig aan iedereen in Soekarno's omgeving werd voorge steld. Red.). Bent u daar ooit op inge gaan?" „Nee. nooit. Ik ben wel opgetreden als gastvrouw by recepties, maar be wust van myn positie gebruik maken by bapa (vader), nee, dat heb lk nooit gedaan". Jn vroegere Interviews is wel eens gesproken, dat u uw best heeft gedaan Soekarno van ver dere samenwerking met de com munisten te doen afzien. Bent u daarin geslaagd? Wat is uw persoo7ilijke indruk als iemand die jaren dicht bij hem heeft ge leefd? Was hij vastgelopen in iets dat duidelijk te groot voor hem was, of was hij tever gegaan en kon hij daarom niet meer te rug?" „Ik begryp niet percies wat u be doelt (hier hapert Dewi en wordt haar Engels een beetje onverstaan baar». Als u bedoelt of hy bereid was de communistische party te ont binden, jazeker, maar zyn eis was, dat duidelyker werd aangetoond dat de communistische party bij de poup betrokken was. De rapporten, die hem werden gegeven waren niet juist. Hij was eerlyk en rechtvaar dig en in die tussentyd begon het leger met moorden. Hij vroeg Soe- harto om bewyzen. want hy wilde j objectief blyven. Hij was het er niet mee eens dat alleen de communisti- sche party werd beschuldigd de coup i te hebben beraamd en uitgevoerd Hy was erg rechtvaardig". ..Als u zoveel van Soekarno j hield, waarom bleef u dan niet in Indonesië inplaats van toe- reldreizen te maken en in weel- i derige plaatsen met gefortuneer- de Europeanen rojid te trekken of een liefdesaffaire te hebben met een Japanse filmster, zoals u zelf in gepubliceerde brieven hebt toegegeven?" ADVERTENTIE Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar hefc Evoluon in Eindhoven. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS ..Omdat ik toen zwanger was van Kartika en het enige goede zieken huis van Djakarta juist gelegen was tegenover het hoofdkwartier van de studenten, stond ^karno erop dat ik weg zou gaan j drong daar steeds op aan. omdat hy dacht, dat het voor my in Djakarta niet veilig was" «volgens een vriendin van Dewi die op die reis is meegegaan, was Soekarno haar voortdurend aandrin gen op het ontbinden van de com munistische partij moe. Red.' „Toen ik in Parys kwam introduceerden oude vrienden mij in de kringen van de uitgaande wereld en welke vrouw kan daar nu weerstand aan bieden? Dat die verhalen vaak overdreven worden is logisch, als u weet dat in Japan wel zestig weekbladen met el kaar wedyveren om met de gekste verhalen aan te komen draven Dat Is ook de reden waarom ik my niet in Japan wilde vestigen Het geld is door een aantal Japanse vrienden ingezameld. Dat ik miljoenen zou bezitten is belachelijk Wat ik heb is nog niet eens voldoende om van de rente ervan te leven. Ik werk dan ook ln de kunst-business. schil derijen-verkoop naar Amerika, ob jects d'art en dergelijke ..Wat zijn uw onmiddellijke plannen? Gaat u weer uit Indo nesië weg?" „Ik wil eerst nog naar het graf van Soekarno in Blitar om de veer tig dagen na het overlyden te vieren «een Javaans gebruik» en dan wil ik op 5 augustus terug naar Parys. Ik ben wel vry om me te bewegen hier, eigenlyk vrijer dan vroeger, maar ik denk toch dat het daar voorlopig beter is". „De Indonesische autoriteiten, die Soekarno's medeplichtigheid aan de mislukte coup van 1965 onderzoeken zijn wellicht geïnte resseerd om van u te vernemen in hoeverre hij hiermee te ma ken had. Volgens een eerder door u afgelegde verklaring bracht hij de nacht van de 30ste september bij u door. nadat hij u bij het hotel Indonesia had afgehaald? Is dat ivaar? Als u Indonesië ver laat. hebt dan iemand benoemd die uw belangen tijdens uw afwe zigheid zal behartigen?" „Soekarno heeft de 30ste septem ber by my doorgebracht. De coup was voor hem een volkomen verras sing, net als voor myzelf. Ik heb in Indonesië niet veel belangen. Ik heb wat persoonlyke eigendommen, die byna allemaal zyn verdwenen en het huis „Wisma Jaso" Ik hoorde van zyn kinderen, dat er plannen be staan om een Soek ar no-museum op te richten. Als mijn huis daarvoor in aanmerking komt. dan mag men het daarvoor gebruiken. Dat is het minste wat ik nog voor hem kan doen". ,.Na Soekarno's overlijden hebt u het recht om uw vroegere na tionaliteit terug te vragen (de Ja panse). gaat u dat doen? Hebt u trouwplannen?" „Nee, ik ben door Soekarno Indo nesische geworden. Ik wil dat ook blyven, omdat ik van het volk en het land houd en omdat ik van hem houd. Wat hertrouwen betreft: na de dood van bapa is alles leeg. Ik geloof niet dat een ander zyn plaats kan innemen, er is ook niemand anders op het ogenblik". U hebt de laatste vier jaar buiten Indonesië doorgebracht. Zijn er opmerkelijke verschillen in het economische vlak tussen de periode-Soekarno en die van Soeharto nu? Als dat het geval is. kunt u dan misschien vertellen welke aspecten van het leven in Indonesië veranderd zijn, ver slechterd of verbeterd?" „Ik geloof dat Soeharto het goed meent en het is natuuriyk nodig dat hy zoveel hulp van bulten ont vangt Maar vroeger en ik ben het niet die dat zegt, maar ik haal slechts anderen aan in de tijd van Soekarno, toen waren we misschien wel arm. maar de Indonesiërs waren toen trots op zichzelf. Nu houdt men maar steeds de hand op en is Indo nesië tot een bedelaarsvolk gewor den. Ik zeg dat niet zelf. maar ik heb dat gelezen Voordat we eindigen wil ik nog wat zeggen over die Siesman Helmi. die my beschuldigt van corruptie, tach tig miljoen dollar nog wel. Helmi zelf is niet schoon. Ik wil elke dag onderzocht worden om dit op te hel deren. Helmi had zelf een vrouw in Japan, die hy onderhield, waarby hy vier kinderen heeft en voor wie hy later een huis in Indonesië liet bou wen. Toen de herstelbetalingen met Japan begonnen te lopen kende ik Soekarno nog niet eens. Waar praat I die man toch over? Ik heb nooit een parel van tachtig miljoen yen waarde ontvangen Dat was Hartini j I «Soekarno's tweede vrouw), die dat I in 1962 van Mikimoto kreeg, boven dien kostte die parel maar 8 miljoen yen «tachtigduizend gulden»! 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteit8bewijB of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS (Van onze correspondent) ROME 'GPD> - Het begint er steeds meer op te ïyken. dat Emilio Colombo, sedert enkele Jaren minis ter van Financiën, er ln zal slagen een nieuwe Italiaanse regering te vormen. De christen-democraten zouden hem steunen. Eigenaardig ls. dat de socialisten plotseling toegeef- lyker worden. Dat ls temeer be vreemdend. daar Juist dinsdagavond zowel in de gewesten Toscane als Ubrië definitief de gewestelyke be sturen zyn gevormd door vertegen woordigers van de communisten, de afgescheiden socialisten en de Pro letarische Eenheidsparty Zoals te verwachten was hebben de socialisten deze oplossing niet kun nen tegenhouden Maar vreemd ls het. dat zy er niet langer aanleiding in vinden om samengaan met de af gescheiden socialisten in een kabinet te weigeren. Waarschijnlyk kan Co lombo nog vóór het eind van deze week president Saragat mededelen, dat hy bereid is de opdracht om een regering te vormen te aanvaarden. In theorie zou Colombo op een flinke meerderheid kunnen rekenen, precies dezelfde meerderheid die Rumor had. Maar hy zal ook met dezelfde moei lijkheden te kampen krygen als Ru- mor. want niemand is zo naïef te geloven, dat de tegenstelling tussen de twee socialistische partyen tot het verleden behoort. In tegendeel: de crisis heeft de breuk waarschijn lyk nog vergroot. RANGOON «AP» Meer dan honderd Birmaanse communistische opstandelingen zyn gedood ln een drie uur durend bajonetgevecht met regeringstroepen naby de Chinese grens, zo heeft de Birmaanse rege ring gisteravond in Rangoon bekend gemaakt. In het gevecht werden bo vendien 60 opstandelingen gewond. In de bekendmaking werd gezegd dat regeringstroepen die op patrouil le waren in het gebied van Koeth- kai. dat op 130 km van de Chinese grens ligt, een groep van 500 rebel len hadden ontdekt. De groep re bellen werd verslagen, maar de re geringstroepen verloren 62 doden. 31 gewonden en 10 vermisten, aldus de bekendmaking. LOS ANGELES (AFP/DPA) Drie dagen lang is de 21-jarige Lin da Kasabian als kroongetuige in het proces tegen Charles M. Mason, lei der van de groep Callfornisohe hip pies die vorig jaar augustus de film ster Sharon Tate en vier van haar gasten vermoordde, onderworpen ge weest aan een verhoor door de open bare aanklager. Ook vandaag en morgen zou zy in de getuigenbank moeten staan, maar dan blootgesteld aan een kruisverhoor door de advo caten van de vier verdachten in deze zaak. TUdens de eerste drie dagen heeft het hippiemeisje Linda (dat op haar 17de jaar al gescheiden was en van haar tweede man gescheiden leeft, moeder van twee kinderen la en van haar derde ln verwachting) tal van byzonderheden gegeven over het bloedbad in 't huis van de Polanskl's op 8 augustus 1969 en over de moord op het echtpaar Labianca de volgen de dag. Zelf heeft zy aan de expe ditie tegen de Polanski's deelgeno men. Zy beschreef de verschrik king van het bloedbad. De slachtof fers waren overdekt met messteken en kogelwonden Manson had. nadat Sharon Tate en haar gasten dood waren, gezegd ..Wy laten ons merk teken achter, de meisjes weten wel wat dat wil zeggen". Met bloed van de slachtoffers werd op de muren het woord „varken" geschreven. Al les moest worden gedaan om de in druk t» wekken dat de rituele' moord het werk was geweest van „wilden", waarmee Manson negers had bedoeld „Te slordig" Na de slachtparty hadden zy zich ln de auto verkleed en waren op zoek gegaan naar een plaats waar zy zich konden wassen, daar zy helemaal on- der hert bloed zaten. Ook de bloedvlek ken ln de auto moesten worden ver- wyderd. Terug op de boerdcry had Llnda gehoord, dat Manson ln het huls van Polanskl tot de slachtof fers had geroepen ..Ik ben hier de duivel en doe het werk van de dui vel" Hy had zyn metgezellen ge vraagd of zy spyt hadden. Alle vier ook Linda hadden „nee" ge zegd Manson was die avond niet tevre den over de gang van zaken geweeet. Hij had de moorden ln het huls van Polanski „te slordig" genoemd „Hij zou wel laten zien hoe men het eigen lyk moest doen", aldus Linda. De vol gende dag waren zy met hun vieren naar het huis van de ryke super markteigenaar La Blanca gegaan. Hy en zyn vrouw Rosemary werden op dezelfde wyze afgeslacht als Sha ron Tate en haar gasten Ook over het leven in de commu ne is meer bekend geworden. De 35- Jarige Manson, die 20 Jaar van zyn leven in opvoedingsgestichten en ge vangenissen heeft doorgebracht, re geerde als een absoluut vorst, als een god over een bende van 20 tot 25 ontspoorde jongeren. Het was een harem van meisjes die hy wist te betoveren waartoe ook enige jongens behoorden. Zyn macht was zo groot, dat hy zyn volgelingen kon laten vermoorden zonder dat iemand er zich tegen verzette. „Heksen Hy was bezeten van een pseudo fi losofie, die was gebaseerd op een ge heimzinnige boodschap die alleen hy had weten op te sporen ln een lied van de Beatles Hy had beslo ten een moordparty te organiseren, die zo wreed zou moeten zyn dat de verdenking op de negers zou wor den geworpen. De negers waren vol- gens hem van plan de blanken uit een soort zelfverdediging aan te val len Hieruit zou een burgeroorlog ontstaan, tydens welke alle blanken zouden worden uitgeroeid. Alleen Mansen en zyn „gezin" zou den worden gespaard. Manson min achtte echter dc negers net zo sterk als de blanke „gevestigde orde' De negers zouden volgens hem niet ln -staat zyn het land te regeren en daai - om op hem. Manson, een beroep doen de macht over te nemen. De Mansonfamilie had haar tenten op geslagen ln de .Dodenvallei" in een boerdery die eens dienst had ge daan als decor in een wild-westfilm De meeste vrouwen van de commu ne werden „heksen" genoemd Man son bevorderde groepseks. Iedereen vry de met ledereen. De meisjes had den tot taak nieuwsgierige m&nneiy- ke bezoekers van de boerdery te prostitueren. Seksuele orgiën waren aan de orde van de dag. aldus Lln da. anning De sfeer ln de rechtszaal was gis teren meer gespannen dan de beide eerste dagen De verdedigers tracht ten door het plaatsen van interrup ties de openbare aanklager uit zyn evenwicht te brengen. Rechter Charles Older veroordeel de gisteren twee verdedigers we gens „minachting voor het hof" tot 12 uur gevangenisstraf. Irving Ka- narek. de verdediger van Manson, kreeg deze straf omdat hu ondanks enige waarschuwingen opmerkingen bleef maken tydens het ondervragen van Llnda Kasabian. zyn collega Ronald Hughes, die de belangen van L*slie van Houten behartigt, werd schuldig bevonden aan belediging van de openbare aanklager. Hy bood zyn verontschuldigingen aan en werd in eerste instantie tot een boe te van 75 dollar veroordeeld. Toen by weigerde te betalen, bepaal de rechter Older dat ook Hughes 12 uur in de gevangenis moest door brengen. De twee advocaten werden direct opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9