Vier miljoen voor gebrek aan beleid Utrechter stopt eigen vonnis in de politiebus 1^)) Schoner rijden begint bijEsso PvdA BLIJFT BIJ ANTI- KVP MOTIE Vraagonze"SchoonRijden"code „Ik laat me maar meesleuren dan zie ik wel" Esso service gaat steeds cherpe kritiek van ex-werkneemster op de Sticusa: Onbehoorlijk Mej. Goudsmit (D'66) wil J Stadspostdienst houdt op te bestaan invoering wijkraden Fractievoorzitter Den Uyl Bewoners onderhouden gemeente woningen MAN NA AANRIJDING MET TREIN UTRECHT-AMERSFOORT: 0NDERDAG 30 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Het behoedzaam gekoesterde ilwerk, dat reeds vijftien jaar waakt over de culturele menwerking tussen Nederland, Suriname en de Neder- idse Antillen, leek vorige week ineen te schrompelen een bouwvallig hutje van bananenbladeren. d een nota van negen pagina's hulde de Amsterdamse juris- Agnes Herpers dat de miljoenen [slindende Sticusa (Stichting voor turele Samenwerking Surina- en Nederlandse Antillen) als irnaamste wapenfeiten in haar zoen kan schryven: gebrek aan sid, culturele bevoogding van Su- »me en de Nederlandse Antillen verspilling van dc haar toever- nwde gelden. Kortom, de monopo- positie die de Sticusa bezit, dank- iet feit dat zy voor honderd pro- wordt gesubsidieerd door de Ne- andse regering, is er oorzaak va die z.g. culturele samenwerking feite een gesublimeerde vorm is onvermogen en kortzichtigheid. gnes Herpers is veertien maanden iinct-secretaris geweest van de :usa, een stichting die vrijwel al- [elden beheert voor de culturele enwerking tussen de rijksdelen, gebruikmaking van stukken die „vertrouwelijk" doorgaan, heeft imsterdamse Juriste na haar ont- de curieuze handel en wandel de Sticusa in de openbaarheid racht. Ik heb mijn ontslag genomen, om- ik mij niet wilde laten inkapse- in een apparaat dat bol staat zelfvoldaanheid en gebrek heeft zelfkritiek". ver het gebrek aan beleid zegt ze: durende de afgelopen vijf- Jaar heeft de Sticusa 20 miljoen len gekregen. Jaarlijks wordt de idie verhoogd. Over 1969 bedroeg ubsidie 4 miljoen gulden en voor is iets meer dan vier miljoen len uitgetrokken. Er is nooit een lelmatig onderzoek geweest naar opstellen van richtlijnen. Er is mer een evaluatie gemaakt van totale werk of onderdelen van werk. De begroting van Sticusa t in zijn algemeenheid geen in- t in een evenwichtige verdeling de uitgaven over diverse posten, bestuur heeft zich, afgezien van vaste apparaatskosten voor Ne- and, Suriname en de Nederland- Antillen, nooit afgevraagd wat we met de rest van het geld, velke wijze worden de gelden be- 1 Wat Je met de rest van de gel- doet, kan Je alleen maar doen je uitgaat van een bepaalde vi- op de besteding van de gelden ndien Je een overzicht hebt van ïesteding tot dan toe. En daar Je een evaluatie voor nodig, of. Van Lier, bestuurslid van de usa heeft in 1964 in een nota het bestuur een aantal suggesties an over de toekomstige beleids- n. In deze nota leverde hij kri- op de situatie van toen waarin nadrukkelijk stelde dat het tijd It dat het werk van de Sticusa sch wordt bekeken met inbegrip het werk van de zusterinstellin- in Suriname en op de Neder- se Antillen. n goed wetenschappelijk sociolo- i onderzoek, zoals Van Lier voor- Ie, vond in 1964 misschien nog veel gehoor, maar dan vind ik het in 1970 wel kan gebeuren". iETYPE 4 co's te nemen. En dat vind ik voor een bestuur van een dergelijke in- stellig een tekort" Van Antilliaanse en Surinaamse zijde is de afgelopen jaren veel kri tiek geweest op Sticusa. Maar deze kritiek is nooit in de openbaarheid gekomen. Afgelopen zomer wei gerde de Surinaamse dichter Dobru een beurs van Sticusa omdat hy zich niet wilde compromitteren met deze instelling. Incidenteel wordt in de Surinaamse en Antilliaanse pers kritiek opgeleverd op de Sticusa vooral op de stroom van Nederland se kunstenaars, deskundigen en pseu- do-deskundigen die zo nodig hun culturele wysheden willen uitdragen In Suriname en op de Antillen wordt dan ook gesproken over het „Reis bureau Sticusa". In 1969 werd voor bezoeken van Nederlanders aan Suriname en de Nederlandse Antillen byna 750.000 gulden uitgegeven. Voor bezoeken van Surinamers en Antillianen aan Ne derland ruim f. 12.000,-. Hierbü komt de fictie van gelykwaardigheid ook om de hoek kyken. De zeven cultu rele centra in Suriname en de An tillen ontvingen in 1969 f 573.448 aan subsidie, dat is slechts f 14.648 meer dan de Sticusa zelfs in Am sterdam opmaakt aan apparaats kosten. Onlust Weinig durf linnen het bestuur (waarin o.m. Qg hebben dr. H. Reinink zitter prof. De Gaay Fortmann, ts burgemeester Ravensloot me- w Fortanier De Wit, H. Dennert msterdamse rechters mr. H. Pos dr. R. van Lier van de Sticu- lad je wel mensen die ervan tuigd waren dat het werk zich eel richtte op het establishment laarmee vry wel alleen op Neder- of op West-Europa gerich- roepen van de bevolking, maar 'einig op het gewone volk. Dit wel gezien, maar er werden geen equenties aan verbonden. Er niet gezegd: daar moet wat nderen, of we stoppen er geen meer in, of gaan er over pra- Uit de gang van zaken zou je aide conclusies kunnen trek- maar dat gebeurde niet door bestuur. Misschien zyn de be- rsleden bang voor kolonialist te len uitgemaakt. zou je kunnen voorstellen dat neer je een culturele instantie je een avantgardistische op ing kan innemen. Je kan je wat tnaken van de regeringspolitiek. »u je gemakkelyk niets behoe- aan te trekken van bepaalde stigde sociaal economische be en. Je kan zeggen: ik ben er om timuleren en niet om te bewa- Je moet een visie hebben. Ik de laatste zyn om te beweren, ik deze visie kan ontwikkelen. in het bestuur van de Sticu- tref je weinig uitgesproken me ien aan en weinig durf om risl- Kort geleden leverden de kamer leden Cammelbeeck en Den Uyl. kritiek op de Sticusa en recentelijk de schryver W. F. Hermans in Ave nue en in zyn boek „De laatste res ten tropisch Nederland". In 1968 hebben de Antillen in een nota, die verder door het leven gaat als „de stinknota van de Antillen" voorzich tig een aantal onlustgevoelens tA.v. de Sticusa uiteengezet. ,Van deze nota hoor je niets meer. In de debatten in de Tweede Ka mer hoor je ook niets over de Sti cusa. Er is geen mens die er iets vanaf weet ,en dan te bedenken dat deze stichting volledig draait op gel den uit de gemeenschap. Waar- schyniyk zyn de kamerleden bang hun vingers te branden aan wat misschien een politieke kwestie zou zyn". Met betrekking tot de eenzydige oriëntatie van Sticusa wyst Ag nes Herpers er op dat instanties of groeperingen die niet passen in het denkpatroon van deze stichting nau- welyks of niet aan bod komen voor subsidie. Vito, het door Stanley Brown geredigeerde oppositieblad op de Antillen, vroeg subsidie om in de landstaal literaire produkten te kun nen opnemen. De Sticusa nam vyf abonnementen. Het brave tydschrift „Nieuwe Westindische Gids" ontving echter een subsidie van 5000 gulden. Progressief gevaar Het uitzenden van Harry Mulisch werd. na vele tegenwerkingen binnen het bestuur („Er moet hierna een tournee volgen van een kunstenaar van een andere kleur die niet denkt dat hy al schryvende perse politiek moet bedryven) uitgesteld tot onver hoopt een rappèl zou komen, waar na de uitzending weer aanhangig ge maakt kan worden. De redenering die uit versla gen, activiteiten en besprekingen van Sticusa steeds naar voren komt, luidt: wat progressief is, is gevaarlijk, wat gevaarlyk is, is politiek, wat po litiek is, is niet cultureel. Ten aanzien van de besteding van de gelden voor tv-programma's en films voor liga's in Suriname en op de Antillen betoogt Agnes Herpers dat deze gelden beter besteed kun nen worden voor buurt- en clubhuis werk of andere sociale projecten. „Wat hebben de mensen eraan als je voor 700.000 gulden tv-program ma's stuurt als „Tel uit je winst", de Rudy Carrell-show en „Pipo de clown", of voor f 500.000 aan films „Ik vind het een beetje merk waardige zaak dat iemand die 14 maanden op ons bureau heeft gewerkt meent het alle maal beter te weten. Juffrouw Herpers denkt de wysheid in pacht te hebben. Bovendien vind ik het een illegale, onbehoorlyke handelwyze dat ze gebruik maakt van interne informatie en vertrouwelyke stukken". Zo luidt de reactie van drs. M. D. Thijs, secretaris van Sticusa en de man die in feite achter de schermen de dienst uitmaakt van de culturele samenwerking tussen Nederland, Suriname, en de Nederlandse Antillen. „Wat mej. Herpers beweert, is grotendeels verkeerd en gelo gen. Er komen enkele juiste be weringen in haar nota voor, maar voor 't grootste deel po neert zy meningen die helemaal niet nieuw zyn en ook door het bestuur worden gehuldigd". Drs. Thys: „Zoals by alle werkzaamheden moet ook de Sticusa werken binnen de be staande situatie met de esta blishment die eigen voorkeuren heeft. Het gevolg is dat je de gevangene wordt van het esta blishment. Vaak genoeg hebben wy gepleit om ook in de sociaal- culturele sector actief te zyn. In Suriname en op de Antil len hebben wy daar alle begrip voor gevonden, soms was het moeilijk om een en ander in concrete daden om te zetten. Het Sticusa-bestuur heeft zich voortdurend gebogen over deze materie. Ons beleid verandert steeds, wy passen ons voortdu rend aan aan de zich snel so ciaal en cultureel wisselende omstandigheden". Over de „inspraak" van Su riname en de Antillen zegt drs. Thys: „De Sticusa onderneemt niets, letterlyk niets, zonder van te voren overleg te hebben ge- pleeg met de culturele centra in Paramaribo en op de Antillen De concept begrotingen worden jaarlyks naar de culturele cen tra overzee gestuurd voor aan- vulllingen en/of opmerkingen. Het Intercaraibische contact? Op verzoek van de Antillen heb ben wy 15.000 gulden op de be groting uitgetrokken. Uit de An tillen zyn echter nooit concrete voorstellen gekomen om de 15.000 waar te maken". die alleen gedraaid worden voor de happy few van de Antilliaanse film liga's en niet voor de gewone bevol king? De mensen zyn veel meer ge holpen met beurzen voor capabele jongeren, bibliotheken of voorlich tingscentra voor geboorteregeling dan met het zenden van al die high brow-kul". Over het „Intercaraïbisch contact" zegt ze: „Voor 1968 was f 10.000 be groot, er werd maar 600 gulden ge bruikt. In 1969 was begroot 15.000 gulden, slechts 3200 gulden werd ge bruikt. Waarom worden niet meer gelden beschikbaar gesteld voor de oriëntatie van Surinamers en Antil lianen in het Caraïbisch gebied". Tenslotte vraagt ze zich af waarom begin dit jaar 25.000 gulden moest worden uitgegeven voor een bezoek van vyf Sticusa-functionarissen ge durende zeven dagen aan Suriname en f 25.000 voor het verbouwen van een ontvangstkamer in het gebouw van de Sticusa in Amsterdam. „Ik weet dat ik gebruik heb ge maakt van vertrouwelyke stukken. Het belang van wat er gebeurt met vier miljoen openbare geldmiddelen vind ik echter groter dan het belang van „vertrouweiyk". ADVERTENTIE SAN FRANCISCO (ANP) Me juffrouw Anneke M. Goudsmit. lid van de Tweede Kamer voor D'66, wil in Nederland een systeem van wijk- J raden invoeren, waarbij vrywillige I bevolkingscomité's invloed zouden gaan uitoefenen op de planning voor stedelijke vernieuwing. I Het tweede-kamerlid bestudeerde problemen in een aantal Amerikaan se steden, die zy bezocht op uitno diging van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. De wykraden in de Verenigde Staten zyn samengesteld uit vrywil- ligers die, in zgn. „open werkgroe pen", problemen als recreatie, het aanleggen van straten, sanering, parkeren, behuizing, vervoer, water vervuiling. etc. in de buurt waar zy wonen, onder de loupe nemen. In de meeste Amerikaanse steden worden deze comités overkoepeld door een vereniging van betalende leden. Het geld door deze vrywilli- gers opgebracht, wordt besteed aan studies over de aan de orde zynde stadsproblemen. In vele Amerikaanse steden heb ben deze vry willige organisaties grote invloed gekregen. Mejuffrouw Goudsmit meende dat het wykradensysteem in een land van de grootte van Nederland heel goed zou kunnen functioneren. De invoering zou een grote stap zyn naar een directere kleine democratie, zo zei zy. DEN HAAG (ANP) Het dage- lijks bestuur van de Partij van de Arbeid (PvdA) ziet geen aanleiding om uitvoerig te discussiëren over het initiatief tot herroeping van de zo genoemde anti-KVP-motie van 1969. Er was en er is geen aanleiding om op de discussies daarover in te gaan, aldus drs. J. M. den Uyl, die als fractievoorzitter deel uitmaakt van het dagelyks bestuur van de Partij van de Arbeid. Hij wees erop, dat er geen aanleiding is tot wijziging in de tot dusver gevolgde lijn na de aanvaarding van de betreffende congresresolutie uit 1969. Zoals bekend wordt in die resolu tie uitgesproken dat de Partij van de Arbeid, gelet op onder meer de politieke opstelling van de huidige IC VP en de oprichting van de Poli tieke Party Radi kalen voor de ko mende kamerverkiezingen niet met de KVP een stembusakkoord zal aangaan en dat de Party van de Arbeid aansluitend op de komende kamerverkiezingen geen regerings samenwerking met de KVP zal aan gaan. Het initiatief om deze resolutie ge heel in te trekken, dan wel af te zwakken, is afkomstig van de ge westelijk voorzitter van de PvdA in Gelderland, de heer H. Staneke, uit Apeldoorn. UTRECHT (ANP) De Stads postdienst ls niet meer. Met ingang van donderdag 30 juli stopt de di recteur van de Utrechtse stadspost- dienst, de 28-jarige A. van der Lee, er mee. Hij moest wel, omdat twee van zyn klanten hem zoals hüzelf zegt hebben „verlinkt". Hjj vindt het uiteraard jammer dat het r.o gelo pen is, „maar de postale recherche heeft nu voldoende bewijs in han den dat ik voor meer dan één klant brieven bezorg en dat is volgens de postwet verboden" aldus Van der Lee. De Utrechter begon op 6 septem ber van het vorig jaar met zyn stadspostdienst. De zaak liep goed, zo goed zelfs dat hij na enkele maan den al 25 man in dienst had. Van oer Lee kreeg in totaal 36 klanten, waaronder banken, warenhuizen en andere grote instellingen. Zelfs deed hy regelmatig zaken voor de ge meente Utrecht. Voor één warenhuis (Vroom en Dreesmann in Utrecht) bezorgde hij brieven, voor de ove rige 35 klanten bracht hij alleen ge sloten drukwerk rond, hetgeen wet telijk is toegestaan. Van der Lee wist al maanden dat de postale recherche op hem loerde en na 1 april jl. ging de PTT hem en de andere stadspostdiensten nog scherper in het oog houden. Volgens de Utrechter heeft één klant een ijzerhandel hem begin deze week de das omgedaan door een proces verbaal, dat was opgemaakt door de postale recherche, te ondertekenen. In dit verbaal wordt verklaard, dat Van der Lee brieven voor ddt bedrijf rondbrengt. Kopie Gisteravond ontdekte de Utrech ter heel toevallig tussen de da gelijkse post van de firma, voor wie hy brieven bezorgt, een brief be stemd voor de afdeling bijzondere wetten van de Utrechtse politie. ,Jk kon vry goed zien dat er een kopie van een kwitantie van my inzat voor het bezorgen van brieven", zo ver telt de Utrechtse stadspostdirecteur, die nu moet aannemen dat de poe- tale recherche over voldoende be wijsmiddelen beschikt. .Daarmee is voor mij het einde van deze dienst gekomen. Ik stop er mee. Donderdag gooi ik mijn eigen doodvonnis in de bus", aldus een teleurgestelde Van der Lee, die met weemoed terug denkt aan de afgelopen maanden, waarin hy er met zijn dienst een goed weeksalaris op na kon houden. Jasperina de Jong repeteert(links) met vi uw, uk juu-y i Kfjvi,KKi l muist en John Kuipers voor I a.s. in nei nieuwe ae tc de dansers Frans Sanders haar eigen show, die 3 september theater in première gaat. het Nieuwe de la Mar- ADVERTENTIE NIEUW-VOSSEMEER (GPD) Bewoners van 21 woningwetwonin gen in het Brabantse dorpje Nieuw- Vossemeer (ca. 1900 inwoners), gaan zelf in hun vrfje tjjd de huizen schilderen. Zy krygen daarvoor ma teriaal van de gemeente en een pre mie van f 50,- per woning. Op deze oorspronkelijke wijze maakt Nieuw- Vossemeer van de financiële nood een (burger)deugd: het fonds voor onderhoud van woningwetwoningen in dit dorp is totaal uitgeput. „We hebben een aanbesteding ge probeerd by de schildersbedryven in de omgeving, maar zelfs de laagste I in schryver was met ca. f 650.- per I woning voor ons te duur", zegt bur- I gemeester mr. H. P. J. A. M. Hen- nekens. „Wy konden geen opdracht geven en dat betekende, dat nog ln jaren niets aan het verwaarloosde schilderswerk van die hulzen zou worden gedaan". Een inwoner een bouwvakarbei der, kwam op het Idee zelf de kwast ter hand te nemen en vroeg daartoe toestemming by de gemeente. Mr. Hennekens was met dit initiatief zeer ingenomen en stelde deskundig ad vies, materiaal en een premie van f 50,- in het vooruitzicht. Thans heb ben zich van de 21 bewoners van dit complex er reeds 16 aangemeld voor het doe-het-zelf-karwei. Natuuriyk beseft de burgemeester, dat de gemeente door geldgebrek haar eigen verantwoordeiykheid on voldoende waar maakt. Voor kleine plaatsen is dergeiyk onderhoudswerk echter veelal te kostbaar. „Er zou veel gewonnen zyn, als een regionale pot van kleinere gemeenten op grote schaal schilderwerk zou kunnen aanbesteden. Dat zou de prys per woning aanzieniyk kunnen drukken en de schildersbedryven van werk op grote schaal en op lange termyn voorzien". Voor het Nieuw-Vossemeerse plan bestaat elders al grote belangstel ling. Deze zelfwerkzaamheid in klei nere plaatsen zou ook de stlchtings- kosten en dus de huurprys van nieu we woningwetwoningen belangryk kunnen verlagen. SOESTDUINEN (GPD) „Ik dacht: laat maar sleuren, dan zie ik wel waar ik terecht kom". Deze laco nieke woorden zyn van de heer F. Lablans (40) uit Soesterberg, nadat hy in zyn auto vyflig meter door een trein op de lyn UtrechtAmers foort was meegesleurd. De heer La blans, hoofdopzichter by Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland (WMN), doet zyn verhaal zeer kalm. „Ik verricht altyd zwaar werk, met af en toe nogal wat spanning, zodat je het wat leert kalm te blijven", zegt hij. Om aan te tonen hoe rustig hy de situatie verwerkte, vertelt hy: „Toen myn auto na vyf tig meter tot stilstand kwam sprong ik eruit en liep ik terug naar de overgang om te kyken hoe het met de inzittenden was van de auto die my aanreed. Ik kreeg de kans niet een kijkje te ne men, want toen ik by de overgang was, ging er een bel. Er kwam een trein uit de andere richting aan en die ben ik armzwaaiend tegemoet ge lopen. Ondanks het waarschuwen van de machinist is deze trein toch nog op de toen al flink beschadigde auto ingereden". De heer Lablans zegt dat hy op 6 meter afstand van de gesloten spoorwegboom stond te wachten. Hij stak juist een sigaret aan, toen hy van achteren een zet kreeg van een personenauto, waarin twee Marok- AD VERTEN HE kanen zaten. De chauffeur is na de aanrijding weggelopen, zyn passagier werd met een kaakfractuur en een hersenschudding in het vlakbij liggende ziekenhuis „Zonnegloren" opgenomen. De personenwagen van de Marokkanen was niet hun eigen dom; de auto was enkele malen van eigenaar verwisseld. De politie heeft de gevluchte chauffeur nog niet ge vonden. „Toen de trein Utrecht—Amers foort halverwege was gepasseerd, ge beurde het. Met een reuze smak kwam myn auto tegen de trein aan. De wagen werd links voor gegrepen. Ik heb, toen de auto werd meege sleurd. kans gezien my op myn rug over de stoel heen te werken. Het kan zyn, dat de schok me zo snel op de achterbank heeft doen belan den. Ik ben in elk geval in elkaar gedoken op het rechterdeel van de achterbank gaan zitten schuin achter de bestuurdersplaats. De ma chinist heeft niets gemerkt, want de trein reed door", aldus de heer La blans. Hy had gisteren vry om karweitjes op te knappen in zyn nieuwe woning in Soesterberg, waarheen het gezin Lablans (echtgenote met vyfjarig zoontje en tweejarig dochtertje) van daag is verhuisd. Lablans: „Ik zou even over de spooriyn wat lege fles sen wegbrengen. Myn zoontje Frank gaat vaak met me mee in de auto. Ook nu zou hy meegaan, maar om dat hy nog niet klaar was ging ik alleen. Goddank". Geluksvogel Lablans zegt totaal niet nerveus te zyn geweest na de goede afloop. Dat zyn uit 1962 stam mende auto na aanry dingen met twee treinen een hoop schroot ls ge worden, van welk avontuur hy de eerste fase meemaakte en de tweede aanschouwde, heeft hem niet beve rig gemaakt. Lablans: „Myn vrouw was erg ner veus. Zy had al gehoord wat er met me was gebeurd toen ik thuis kwam. want ik had iemand naar hem toe gestuurd om het te zeggen. Twee uur na het ongeval reed ik alweer ln een auto. Ik ben daarna enkele malen op de spoorwegovergang gereden. Het deed me niets. Wat ik het gekste van het avontuur heb gevonden is de op merking van een politieman, vlak na het ongeval. Dip man vroeg my waarom ik niet geremd had. nadat ik van achteren was aangereden. We zullen maar denken dat de man wat nerveus was. toen hy deze opmer king maakte".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7