Duizenden vissen in Hortus zo zomer SIMPLEX Verkeer rond Korevaarstraat Schatgraverij Noordwijk voor goed doel in Ook Oud Leiden is teleurgesteld over ontwerp-adviesraad Leidse school99 houdt expositie Pilgrim Fathers Herdenking: vaartocht en gratis concert 15.000 liter Leidse autodief in Oegstgeest gepakt Op woensdagmiddag 5 augustus OP 56 SCHEPEN RUIM 250 HISTORISCHE COSTUUMS Pas op voor compost- verkopers ir isseltruc Arbeiders in Britse havens hervatten maandag werk Auto's botsten B. en W. wil een extra uitkering genieentcpersoneel LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De Leidenaren die nu nog in het buitenland van hun vakantie genieten, moeten niet gek opkijken als ze op hun terugtocht bij één van de Nederlandse grensposten een in drie talen gesteld foldertje in handen krijgen gedrukt, waarin re clame wordt gemaakt voor een evenement in hun bloedeigen 6tad. Zóver gaat de Leidse vereniging van aquarium- en terra riumhouders De Natuurvriend met de propaganda voor haar tiende aquariumtentoonstelling, die morgenochtend om tien uur in de Hortus voor het publiek open gaat. Na al deze vóór- publiciteit zijn de verwachtingen dan ook hoog gespannen. „Als dat maar geen verkeersopstoppingen geeft op het Rapenburg", lacht men bij De Natuurvriend half serieus. „We verwachten nog meer bezoekers dan vorig jaar, toen de tentoonstelling in twee weken tijds 50.000 mensen trok". vOp het ogenblik verblijven er al 250 Duitsers in de stad. Zij zijn speciaal voor deze tentoonstelling die mooi er is dan één van de vorige naar Leiden gekomen. Bovendien komen er nog eens zes bussen uit Munster hierheen, terwijl we uit Berlijn 300 mensen verwachten. Het is zelfs al zo dat het telefoonnumer van de Hortus veranderd moet worden, omdat er al maar wordt gebeld, of de aquarium tentoonstelling al open is". In zekere zin is de man die ons dit vertelt, de heer Visser, algemeen ontwerper van de tentoonstelling én daarbij een enhousiast aquarium houder, zelf verantwoordelijk voor de verwachte Duitse „invasie". Met zijn lezingen in Duitsland over de op- bocw van een aquarium, heeft hij daar heel wat teweeg gebracht. „Voorheen was de Duitse aqua rium-bezitters alleen maar geïnteres seerd in de vis. Voor de rest had-ie een kale bak, met hier en daar mis schien wat groen. Dat is nu radi caal veranderd, sinds er in de bui tenlandse vakbladen uitvoerig is ge publiceerd over de opbouw van de aquaria in Leiden, die zich kenmerkt door een weelderigg plantengroei. Men spreekt dan ook overal over „de Leidse school", waar ik dus zo'n beet je de geestelijke vader van ben". Dankzij die internationale contac ten De Natuurvriend heeft leden in Duitsland, Engeland en zelfs één in Zuid-Afrika heeft Leiden in binnen- en buitenland de faam ver worven 'de' aquariumstad van Neder land te zijn. Een naam, die waar ge maakt moet worden. De heer Visser: „Ik wil best bekennen dat ik nach ten wakker heb gelegen, alleen voor de voorbereiding van deze tentoon stelling. Maar ik durf nu iedereen met een gerust hart te ontvangen. Morgenochtend komt hier bijvoor beeld de TROS tv-opnamen maken". In de Oranjerie van de Hortus, waar de tentoonstelling wordt gehou den, zijn 56 aquaria bijeen gebracht. De meeste bakken behoren toe aan leden van De Naturrvriend, maar ook zijn er enkele buitenlandse in zendingen te bewonderen. De heer Visser raadpleegt even zijn zakagen da, om dan vlotweg enkele cijfers te geven: „Bij elkaar zit er in die aquaria 15.000 liter water. U ziet hier 5000 vissen in 600 soorten". De leek zal zich vergapen aan al die vreemdsoortige tropische visjes en zeevissen waaronder zeer zeldzame exemplaren. De aquariumkenner stelt als we zo de gesprekken eens aanhoren tussen de heer Visser en andere Natuurvrienden eigenlijk nog meer belang in de opbouw van een aqarium, dan in de vis die erin rondzwemt. De rasaquariaan is iemand, die z'n waterplantjes niet van de handelaar betrekt, maar ze zelf met veel liefde en geduld kweekt Maar of je nu de houder bent van een viskom of van een prachtig aqua rium. Je treft elkaar in de gemeen schappelijke liefde voor de natuur, zegt men by De Natuurvriend. De aquarium-tentoonstelling van De Natuurvriend, die tevens een klein beetje als Jubileumtentoonstelling is bedoeld omdat de vereniging veer tig jaar bestaat, is dit keer opge bouwd in een achtvorm met twee lussen, waar alleen éénrichtingsver keer mogelyk is. Dit, om botsingen van twee stromen kijkers te vermij den. zoals vorige Jaren nog wel eens wilde gebeuren. Fascinerend Van de twee lussen heelt men een soort grottengang gemaakt, met de zijwanden de aquaria: een fascine rend gezicht, al die in het donker oplichtende waterbakken. Centraal in de expositie-ruimte be vindt zich een kunstmatige waterval, waarin flamingo's (beschikbaar ge steld door Avifauna) zich op één been staande proberen te houden. Alles by elkaar 'n tentoonstelling, die men bij De Natuurvriend graag be schrijft als „de mooiste, ooit in Euro pa op dit gebied gehouden". Voor automobilisten zU nog vermeld, dat het plein van de Doelenkazerne als parkeerplaats kan worden gebruikt. LEIDEN Na „Leefbaar Leiden" heeft nu ook de vereniging Oud Leiden haar teleurstelling uitge sproken over de manier waarop bur gemeester en wethouders van Leiden een adviesraad voor de binnenstad willen laten functioneren. Het voor stel om een dergelijke adviesraad in te stellen, komt maandag 3 augustus ter sprake in een vergadering van de gemeenteraad. Over dit voorstel, waarin b. en w. hun gedachten bloot leggen over een adviesraad voor de binnenstad, schrijft de vereniging Oud Leiden aan de gemeenteraad: Het voorstel getuigt van een hard nekkig onbegrip voor de bedoelingen, die bij de verschillende initiatiefne mers groeperingen en individuele burgers, die verontrust zyn over de huidige en voortschrijdende onttake- i ling van de Leidse binnenstad j hebben voorgestaan, j Wanneer b. en w. tot indiening van dit voorstel overgaan zonder Dit zee-aquarium is één van de pronkstukken van Aqua Hor tus, de jaarlijkse tentoonstelling van De Natuurvriend die steeds weer duizenden toeschouwers uit binnen- en buitenland trekken. Toen fotograaf Holvast vanoch tend deze plaat schoot in de Hor tus, kwam hij tevens met het be richt terug, dat de zeepaardjes tijdens het transport naar Leiden piepkleine nakomelingen hebben voortgebracht. Helaas zijn deze jonge zeepaardjes maar een paar dagen in leven te houden. LEIDEN OEGSTGEEST De rijkspolitie in Oegstgeest heeft in de afgelopen nacht een 23-jarige Lei- denaar aangehouden, die zich kort tevoren schuldig had gemaakt aan diefstal van een sportauto uit de Pa- ramaribostraat in Leiden-Noord. De autodief is de dupe geworden van een routinecontrole. Hij is inmiddels over gebracht naar het Leidse politiebu reau. enige voorkennis van of overleg met de bedoelde initiatiefnemers, wordt het nu reeds duidelijk, in welke geest de werkzaamheden van de in te stellen adviesraad zich zullen ont wikkelen. Wanneer b. en w. zich de bijeenkomsten van de adviesraad niet anders voor kunnen stellen dan on der de veilige hoede van twee leden uit het college en vier leden uit de gemeenteraad, dan heeft het er alle schyn van, dat deze adviesraad niet zozeer gezien wordt als een mogelijk heid tot samenwerking, dan wel als een middel om de verschillende groe pen van belangstellenden en geïn teresseerden te neutraliseren. Bijzonder pijnlijk is het tenslotte te constateren, dat het college van b. en w. fundamentele aspecten van de stadsontwikkeling als „behoud van het momnumentale karakter van de binnenstad" of „leefbaar heid van de binnenstad" kennelijk af wil doen als de particuliere ideeën, die door deze of gene groep uit liefhebberij worden verkondigd, terwijl het hier in wezen gaat om de meest fundamentele belangen van een stad. waarvoor ook juist het ge meentebestuur een zware verant woordelijkheid toevalt". De brief aan de gemeenteraad was ondertekend door de voorzitter van Oud Leiden, prof. Th. H. Linsingh Scheurleer, en door secretaris drs. Th. J. Meijer. LEIDEN De Pilgrim Fathers Her denking, die dit jaar door de Leidse WV georganiseerd wordt, gaat de komende weken haar hoogtepunt be reiken. Zaterdag 1 augustus zal 's mor gens een grote vloot de historische vaartocht van Leiden naar Delf sha ven maken. De schepen, die aan deze LEIDEN NOORDWIJK Een af gepaald stuk strand voor het Pa lace-Hotel in Noordwijk is woens- dag 5 augustus weer het onbetwis te domein van de schatgraver. Dan wordt namelijk voor de twintigste keer de internationale Noordwykse schatgraverij gehouden, een fes tijn waaraan jaarlijks duizenden, kinderen en ouderen deelnemen. Vorig jaar waren er maar liefst. 1807 deelnemers, onder wie ook ve len uit Leiden en de gehele bollen streek. Hoofdprijs is ook dit jaar weer de traditionele houten schatkist met honderd zilveren guldens, die er gens op het terrein enkele centime ters onder het zand verborgen ligt. Verder liggen onder het mulle zandstrand verspreid nog honderd blikjes, waarin briefjes zitten die recht geven op fraaie prijzen. Het startsein wordt half drie ge geven. Voor de prijs van een gul den mag men het schatgravers terrein betreden. LEIDEN Er lopen de laatste tijd in Leiden lieden rond die graag tuin- ties op willen knappen. Z« gaan veel- v^n'he't opTkinstM te"hou"- al van huis tot huis en bieden dan tocht zullen deelnemen worden mor gen afgemeerd aan de Oude Vest en Oude Singel. Nu reeds hebben zich voor deze tocht aangemeld: 17 tjal ken. 3 Lemster Aken, 4 Boeiers. 5 Enkhuizer Bollen, 1 Schokker. 1 Wie- ringer Aak. 2 Hengsten, Hoogaards, 11 Zeeschouwen, 2 Kajuitschouwen, 2 Open Schouwen, 1 Staverse Jol en 3 Grundels. Vrijdag zullen om 5 uur de ongeveer 250 schepelingen, gehuld in histori sche kostuums, door het gemeentebe stuur van Leiden worden ontvangen in het museum „De LakenhalOm zes uur marcheren de schepelingen „en cortège" van de Lakenhal naar de Doelenkazerne, begeleid door tam boers en majorettes. Na 't diner ver trekt het gezelschap naar de veiling .Flora" in Rynsburg, waar de praal- aan de tuintjes van een hoeveelheid compost te voorzien. De politie waar schuwt het publek niet al te grif op deze aanbiedingen in te gaan. Bij deze aanbiedingen wordt namelijk 'n prijs genoemd van vijftien cent per kilogram compost. Wanneer de aan bieding wordt geaccepteerd blijkt la ter een kwitantie te worden aange boden waarbij het eindbedrag de in druk maakt veel te hoog te zyn. Ten einde teleurstelling te voorkomen ad viseert de politie het publiek voordat het met „tuintjesopknappers" in zee gaat een prijs voor het gehele werk overeen te komen. Oproep Veiligheidsraad De Vei ligheidsraad dei- V.N. heeft gisteren een beroep gedaan op alle landen die diplomatieke of consulaire be trekkingen met Zuid-Afrika onder houden, het bestuur van Pretoria Zuidwest-Afrika onwettig te verkla ren. Een desbetreffende resolutie 6iaivii_ owerd met dertien tegen nul stemmen strandscheppen ~e'n emmers gebmikt j bü wee onthoudingen Engeland en worden. Er mag alleen met blote I Frankrijk! goedgekeurd, handen gegraven worden. De pry- den bloemencorso staan opgesteld. Om half tien zaterdag zal de vloot vanuit Leiden vertrekken. Om 6 uur denkt men dan in Delfshaven aan te komen. De schepen zullen afmeren in de Aelbrechts-kolk, waar ligplaats Is gereserveerd. Als de vloot binnen zal zijn begeven de schepelingen zich naar het stadhuis, waar zy door het gemeentebestuur van Rotterdam zul len worden ontvangen. Dinsdag 4 augustus zal de Syrause University Band uit New York een bezoek aan Leiden brengen voor het geven van een aantal concerten. Het programma van dit bezoek: 3.00 u. aankomst bij WV kantoor, 3.15 u kort openlucht optreden op het Stadhuisplen, 3.30 u optreden in Van der Werfpark, 4.15 optreden op het Vyf Meiplein, 8.00 gratis concert in de Hooglandse kerk. Dit concert zal ook worden bijgewoond door de twee de prijswinares in de opstelwedstrijd over de Pilgrim Fathers, Laurel Hugh Sorenson. Voor haar betekent dit concert een eerste mogelijkheid kennis te maken met mensen van de Syracuse-universiteit, waar zy vol gend jaar journalistiek hoopt te gaan studeren. NOORDWIJK —De winkeliers in Noordwijk moeten op hun hoede te zijn voor twee mannen, die zich door middel van een wisseltruc trachten te verrijken. Het zijn donkere, zui delijke typen. Een verkoopster in een chocolate rie werd dezer dagen de dupe van hun praktijken. Na op verzoek van een der mannen, die een kleinigheid had gekocht geld te hebben gewis seld, miste zij een bankbiljet van 25, De andere man leidde tijdens het wisselen van het geld, de aandacht van de cheffin van de zaak af door, naar de prijs van enkele artikelen te vragen. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Britse ha venstaking is gisteren met 51 tegen 31 stemmen door de gedelegeerden van de transportarbeidersbond af gelast. Met algemene stemmen werd besloten maandag in alle havens het werk te hervatten. Aan bederf onder hevige goederen zullen eerder wor den gelost, maar dat hangt van de plaatselijke vakbondsleiding af. Ge hoopt wordt dat de achterstand in één week zal worden ingehaald. De scheepseigenaren heeft het con flict ruim veertig miljoen gulden ge kost. Het zal waarschijnlijk zes we ken duren voordat de havenbedrijven weer normaal lopen. Tweehonderd schepen waren bij de staking betrqk- ken. Aan stakingsgeld heeft de trans portarbeidersbond ruim viei* miljoen gulden uitgekeerd. Het feit dat de havenarbeiders thans een minimum-garantieloon van twintig pond sterling (176 gul den) hebben afgedwongen, zal zeker met zich mee brengen dat de loon- acties in andere bedrijfstakken wor den versterkt. Premier Heath heeft de hoop uit gesproken dat in de toekomst arbeidsconflicten anders dan door staking zullen worden beslecht. De conservatieve regering wil de vak bondswetgeving zodanig hervormen, dat de kans op stakingen belangrijk zal afnemen. LEIDEN Op de hoek Boshuizer- kade-Telderskade in Leiden-Zuid- west botsten gistel-middag omstreeks kwart voor zes twee personenauto's resp. bestuurd door een 29- en een 23-jarige Leidenaax, tegen elkaar. De klap kwam zo hard aan dat beide auto's volledig afgeschreven moesten worden. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. ADVERTENTIE het graven mogen geen Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex! zen, die na afloop niet gevonden j zijn, worden verloot onder toe- j zicht van de Noordwijkse strandpo- litie. Iedereen kan aan deze ver loting deelnemen. I* opbrengst wordt I ïoor de nieuwe verkeerssituatie rond enige Leidse gezinnen, die ln Ilnan- Kn„va„su.„, het Levendaal Het voorstel aan de gemeenteraad Het is weer zomer. Al werd het gisteren nog niet zo heel warm, toch was de lucht blauw en scheen er een lekker zonnetje. De vakantie-vierende jeugd kon voor het eerst sinds vele dagen weer eens buiten spelen zonder nat te hoeven worden. Zelf dach ten ze daar anders over. Althans deze jongens, die het gisteren al weer warm genoeg vonden om vanaf de Haagwegbrug in het Rijn- en Schiekanaal te duiken. Of het altijd een even frisse duik wordt laten we in het midden. ciële moeilijkheden verkeren, extra steuntje te geven. LEIDEN Het college van B. en W. van Leiden wil in verband met de nacalculatie van de „trend 1970" het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel een spe ciale uitkering geven. Het college meent, dat voor het gemeentebe stuur gelden mag, wat de minister van binnenlandse zaken geeft als richtlijnen voor de uitkering aan het overheidspersoneel. De gemeente raad moet hierover op 3 augustus beslissen. Hoe groot de uitkering zal worden is nog niet bekend. de Korevaarstraat en het Levendaal roept opnieuw meer vragen op. dan beantwoord kunnen worden. De officiële tekst van het voorstel geeft bovendien een onvolledig beeld van wat men precies gaat doen: een blik op de tekeningen geeft pas hou vast. Er wordt gesproken over één richtingsverkeer op de Korevaar straat, maar niet voor een deel van de Geregracht. Er wordt gestoeid met huizenblokken, die sedert de doorbraak voor de blauwe tram blijkbaar ten onrechte zyn blijven staan. In de Raamsteeg en op het korte Levendaal wordt de rijrichting om gekeerd. Om veiligheidsredenen? Het voorstel noemt een bedrag voor ver keerslichten, maar die komen nog niet bij de Jan van Houtbrug, Hoge- woerd, Nieuwe Rijn en Haarlemmer straat langs de noordzuid-route, waar de situatie levensgevaarlijk is. De omweg via de Geregracht voor de busdiensten, tussen Korevaar straat en Levendaal, blijft gehand haafd. Wanneer men straks het eró ^cliri/ueM autoverkeer rond het centrum zou leiden, via noordzuid-route, Gere gracht en Jan van Houtkade, dan kan het openbaar vervoer in het centrum vrij baan vinden, daar is de binnenstad meer mee gebaat dan met de huidige halfslachtige oplos sing. Dan zouden by de Korevaar straat ook alle huizen kunnen blij ven staan, die nu zullen verdwijnen terwille van een noodoplossing voor een paar jaar!! Doordat in dit voorstel het auto verkeer circuleert via de Oranje boomstraat, moeten de voetgangers, van de Jan van Houtbrug naar het centrum gaande, tweemaal deze stroom doorkruisen, bU Geregracht en Levendaal. Tegelijk zullen in deze buurt on geveer acht zebrapaden worden weg gehaald (evenals by het stations kruispunt is gebeurd), zodat de voetgangers na tien uur 's avonds, zonder lichten, aan de heidenen zyn overgeleverd. Voetgangersdoorstro ming en veiligheid worden weer op geofferd aan de voertuigdoorstro ming, omdat het alternatief angst vallig buiten schot blyft. Bovendien worden volgens de tekening diverse voetpaden versmald of verlegd, waardoor op Korevaarstraat, Leven daal en Geregracht weer ongeever acht flinke bomen moeten verdwy- nen. Men overtuige zich ter plaatse, met de tekening in de hand. De fietsers, die ook door de Oran jeboomstraat worden geleid, zullen hun problemen zelf wel oplossen door over de trottoirs of de busstrook de kortste weg te nemen. Dat is in Lei den de gewoonte geworden. Een bekend architect noemde in 1969 het Levendaal een voorbeeld van een door demping verknoeid stadsdeel (Vry Nederland). Na de bouw van de glazen autopalelzen by Geregracht en Levendaal zien wy nu dat proces voortwoekeren. Nog even doorbyten, en de gehele schil rond het centrum is één autocircuit. Af nemende bereikbaarheid, minimale leefbaarheid, toenemende woning nood en deportatie naar de buiten- wyken. Vervolgens laat men iedereen met de auto naar de stad komen. Het wegenplan 1961 is een dogma: er is een goede kans. dat velen dit dogma straks zullen beschouwen als oorzaak van een beleid uit het jaar nul, met de voetgangers als over stekend wild in de verkeersjungle. Het verkeersbeleid, niet de bebou wing, is de oorzaak van de onveilig heid. De om veiligheidsredenen te slopen huizen langs de Raamsteeg staan op dezelfde plaats, waar de gemeente verleden jaar een parkeer garage had gedacht, maar voor slo pen is in Leiden helaas géén bestem mingsplan nodig. Verkeer en slopen, een ongecontroleerd proces. Tegen spel door burgery en adviesraad blykt hoogst urgent, men kan de chaos alleen bestryden, door het be leid te bestryden dat tot die chaos leidt!! Wy achten het dan ook ontoe laatbaar, dergeiyke rigoureuze maat regelen te nemen als noodoplossing. Een aantal mobiele verkeerslichten ïykt ons beter op zyn plaats. Namens Komitee Leefbaar Lelden W. M. van Rooyen J. K. Boer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3