STAKING tMETRO VOORBIJ Geruchten over Russisch- Israëlisch luchtgevecht Verdeeldheid in SER over ontslagrecht In Spaanse hoofdstad 19 - 30 - 31 juli tot 9 uur n.m. WIE VERNIELT DE SPOORWEG VENLO-GRENS? Politie grijpt in Aardschok in Perzie: 50 doden Urker waagt zich niet buiten ©uc/ ©lie eut&o MEUBELSHOW $27 juli-1 augustus Droog weer Demonstraties Spoorwegrecherche voor raadsels Nederlanders organiseerden kettingbrieven in Engeland Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 JULI 1970 No. 33157 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 nat DEN*HAAG Met een kleine meerderheid heeft de Sociaal Economische Raad (SER) mi nister Roolvink geadviseerd bin nen het Burgerlijk Wetboek het ontslagrecht te wijzigen. Men wil dat in de toekomst de werknemers bij elk ontslag geen toestemming meer nodig hebben van de directeur van het Ge- werstelyk Arbeidsbureau en de werkgevers wel. De werkgevers en de werkne mers binnen de SER denken verschillend over de wijze waar op het ontslagrecht moet wor den geregeld. De werkgevers gaan er van uit, dat werkgever en werknemer juridisch gelijk gesteld moeten worden. De vak- bondein vinden dat de werkne- ners, zoals beide partijen in de SER hebben erkend niet op ge lijke voet staan. De werknemer sou daarom een extra bescher ming moeten genieten. De onaf hankelijke deskundigen in de SER hebben het standpunt van de vakbeweging ondersteund. Daardoor haalde het vakbewe gingsstandpunt de meerderheid. Een noodwetgeving, artikel 6 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen uit 1945 re gelt op het ogenblik het ontslag recht. Onlangs zijn de loonbe- palingen uit het BBA al overge bracht naar de loonwet. De SER gaat in haar huidige advies er van uit dat nu ook de ontslag bepalingen in het BBA dienen te vervallen. Het ontslagrecht zou in het Burgerlijk Wetboek geregeld moeten worden Artikel 6 van het BBA, waar het in dit SER-advies om gaat, verbiedt ontslag te nemen of te geven zonder toestemming van de directeur van het arbeidsbu reau. Deze bepaling gaat niet op wanneer er sprake is van een dringende reden, of wanneer het ontslag plaatsvindt met weder zijds goedvinden. De vakbeweging wil dat de be paling dat de werkgever slechts ontslag kan ver lenen, als de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau daar mee akkoord gaat, handhaven. Die toestemming hoeft niet no dig te zijn bij wederzijds goed vinden, dringende reden of in een proefperiode. De positie van de werknemers hoopt de vakbeweging te kunnen versterken, door toe te staan te alle tyde ontslag te nemen met inachtneming van de wettelijke contractuele opzegtermijn. De werkgever kan de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau om advies vragen. Vindt deze het ontslag onredelijk, dan moet de werknemer voor de rechter aantonen dat het ontslag wel re delijk is. Dat onredelijk verkla ren door de directeur van het arbeidsbureau kan alleen plaatsvinden als de gevolgen van het ontslag voor de werkgever ernstig zouden zyn. Dit zou het enige criterium moeten zyn dat als toetssteen voor de rechter in het Burgerlijk Wetboek zou moeten worden neergelegd. MADRID (DPA, AFP, AP, Reuter) Na een staking Ban een dag, die anderhalf miljoen Madrilenen verhinder de van de metro gebruik te maken, zijn de vierduizend Arbeiders van de ondergrondse treinen in de Spaanse Boofdstad vanochtend weer aan het werk gegaan: zij be- iloten het werk te hervatten na het dreigement van de egering dienstplicht voor de stakers in te stellen De arbeiders legden gisteren het zerk neer uit protest tegen de voor- marden van een nieuwe collectieve rbeidsovereenkomst. Het Spaanse abinet kwam daarop in spoed- isende vergadering bijeen onder !iding van generaal Franco zelf, die e arbeiders waarschuwde, dat krachtens een militaire noodwet ouden worden gemobiliseerd als zy un staking zouden voortzetten. Eer- er deze maand had het metro-per- oneel een langzaam-aan-actie ge- oerd: nadat de tarieven van twee p drie pesetas waren gebracht, eis- ;n zy loonsverhogingen. Ditmaal ing het hard tegen hard. Van over- eidswege dreigde men militair per- meel van de staatsspoorwegen in de ndergrondse te werk te stellen, per- Sneel van de metro te arresteren op schuldiging van het in gevaar _rengen van de openbare orde of het rSersoneel onder militair bevel te laatsen. Bij dit laatste waren twee Ij Mogelijkheden, mobiliseren of mili- iriseren. Een mobilisatie zou alleen ADVERTENTIE Rapenburg - Rijnsburg 'dc B lt verwacht van heden- tot lorgenavond Droog en overwegend zonnig weer. fakke tot matige wind tussen zuid west. Weinig verandering in tem- sratuur. (Opgemaakt om 12.40 uur) 31 JULI m op 4.59 uur; onder: 20.32 uur aan op: 2.28 uur: onder: 20.08 uur Jogwater te Katwijk te 1.55 en 26 ur; laagwater te 10.08 en »»134 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's betrekking hebben op degenen onder de stakers, die de dienstplichtige leef tijd (van 20 tot 38 jaar) hebben; mi litarisering zou van toepassing zijn op alle werknemers. Met de wapenstok heeft de politie van Pamplona gisteravond grote groepen jonge arbeiders uiteenge jaagd die in het centrum van de stad een demonstratie hielden waarbij zy protesteerden tegen het optreden van de politie van Granada, die onlangs drie demonstrerende arbeiders heeft doodgeschoten bij relletjes. Ook in Granada is het gisteren tot onge regeldheden gekomen. Groepen arbei ders bekogelden de politie met stenen en riepen „vrijheid, vryheid", en „moordenaars, moordenaars". Vier agenten zijn by dit treffen tussen po litie en demonstranten gewond. Een aantal demonstranten werd gearres teerd. Prinses Gracia van Monacostendommetje aan de Rivièra was ere-gaste op een zigeuner- werd gehouden. De gala-avond feest dat deze week in het vor- I werd opgeluisterd door het zigeu nerensemble van José de la Vega. Op de foto danst de voormalige filmster uit Hollywood met een (oudere) zigeunerin. WASHINGTON, TEL AVIV (Reu ter, AP) In Washington is giste ren de bezorgdheid over de toe stand in het Midden-Oosten toegenomen door een bericht in de Londense „Daily Express", dat er za terdag j.l. een luchtgevecht heeft plaatsgevonden tussen Israëlische en Sowjetrussische vliegtuigen, waar bij een Israëlische machine zou zijn neergeschoten. In Tel Aviv is mede gedeeld, dat et- die dag geen Israë lisch vliegtuig verloren is gegaan. In Washington konden functionarissen, van het ministerie van Buitenland se zaken het bericht van de „Daily Express" niet bevestigen, maar zij achtten net niet onaannemelijk en zeiden, dat de mogelijkheid van zo'n incident inderdaad aanwezig was. Onze correspondent In Jeruzalem, meldde vanochtend: Leiders van de Arbeiderspartij en de nationalistische „Gachal" zouden, ook vandaag hun speurtocht voort zetten naar de verlossende formule, die moet voorkomen, dai de regering van nationale eenheid struikelt over, Israëls antwoord op het plan Rogers. De grootste hinderpaal is de on verzettelijkheid van de minister zon der portefeuille Menachem Begin, topfiguur van „Gachal", die aan vaarding van het Amerikaanse vre desinitiatief als de doodsteek voor Israëls onafhankelijkheid beschouwt Zyn collega's in de partyleiding lo pen ten deze wat minder hard van NASSER stapel, maar desondanks zijn allen I I op één na 't erover eens, dat een jawoord aan Rogers voor Is raël dodelijke gevaren inhoudt. j By de Arbeiderspartij liggen de i kaarten anders. Zonder uitzondering I is men het daar met minister-presi- dent Golda Meir eens, dat Israël het i Amerikaanse voorstel niet van de hand mag wijzen, maar wel zijn in stemming dient te binden aan een aantal streng omlijnde voorwaarden. Over die condities zyn nog bespre kingen gaande tussen Israëls ambas sadeur in Washington generaal Ra bin en het State Department Eén van de voornaamste punten, die Is- raël wenst op te helderen, is wat te ondernemen als Russen en Egypte- naren misbruik van vertrouwen ma ken en de door de VS voorgestelde 90-daagse gevechtspauze aangrijpen om hun linies aan het Suezkanaal- front te versterken. Andere on derwerpen van discussie betreffen de voorzieningen van de VN-resolutie van 22 november '67 en meer in het byzonder de procedure van de vre desonderhandelingen. Met name wenst men hier duidelijk vastgelegd te zien. dat Israël niet gedwongen zal worden zijn troepen terug te trekken voordat een vredesovereenkomst tot stand is gekomen, noch zich zal moe ten verplichten tot ontruiming van alle veroverde gebieden. Israël wenst verder te weten wat er zal gebeuren, als de Arabische rege ringen weigeren gedurende het be stand paal en perk te stellen aan de werkzaamheid van de Palestijn se terroristengroepen, wier leiders al by voorbaat hebben laten weten, dat zij zich van geen enkele afspraak met Israël ook maar iets zullen aan trekken. Israël wil niet de dupe wor den, indien het Amerikaanse initia tief op niets mocht uitlopen. Palestijneji achter Nasser Twee Palestijnse guerrilla-organi saties in Jordanië hebben zich van daag aan de zyde van president Nas ser van Egypte geschaard en ver klaard het Amerikaanse plan voor 'n regeling van de crisis in het Midden- Oosten te steunen. De Actie-organi satie voor de bevrijding van Palesti na" en de „Arabisch-Palestynse or ganisatie" noemen de aanvaarding door Nasser van het Amerikaanse plan in een verklaring een „bekwa me politieke, tactische zet". Zy ver werpen, wat zU noemen de „uitbui ting van de Palestijnse revolutie voor aanvallen op Egypte en de Sowjet- UnitH, VENLO (GPD) Met politie honden patrouilleren leden van de spoorwegrecherche uit Eindhoven langs het twee kilometer lange baan vak tussen het Venlose station en de Duitse grens. Ze proberen de daders van een lange reeks ernstige vernie lingen aan spoorwegmateriaal op he terdaad te betrappen, maar tot dus verre tevergeefs. Volgens de voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen zyn deze twee kilometer relatief de kostbaarste van heel Nederland. In één jaar tyds hebben jongeren er voor vele duizenden guldens vernielingen aan gericht. De met windbuksen en katapulten gewapende jeugd heeft het vooral gemunt op de porseleinen isolatoren van de bovenleiding. Een woordvoer der van de NS: ,De ravage is af en toe zo groot dat we enige tijd geleden zelfs door onze voorraad isolatoren heen waren. Op het baanvak Venlo-station Duitse grens hebben we 's nachts al een keer de stroom moeten uitscha- (Van onze correspondent) ALKMAAR (GPD) De Alkmaar- se politie heeft twee mannen aange houden die betrokken zyn by de or ganisatie van een systeem van ket tingbrieven. De 31-Jarige Alkmaarse architect W. R. zit nog vast op het bureau. De 46-jarige W. N. uit Broek op Lange- dyk is inmiddels weer op vrye voeten gesteld. De activiteiten van de organisators van het kettingbrieveneysteem wa ren gericht op Engeland. De admini stratie bevond zich echter in Alk maar. Het onderzoek van de recherche gaat in de richting van poging tot oplichting dan wel overtreding van de wet op de kansspelen. De Alk maarse politie werkt in dit geval sa men met Scotland Yard, terwyl nauw contact wordt onderhouden met de Alkmaarse officier van Justi tie. Reeds in maart van dit Jaar werden de kettingbrieven in Engeland gesig naleerd. Om de brieven daar te ver spreiden werden deze om. in Lon den op straat uitgereikt. Geregeld vlogen de Alkmaarse architect en zyn vriend in het weekeinde naar Londen om de brieven by voetbalstadions uit te reiken. TEHERAN (AP. Reuter) Een aardbeving, die vanochtend vroeg het noordoosten van Iran (Perzië) heeft getroffen, heeft aan ongeveer vijftig personen het leven gekost, terwijl er meer dan zeventig gewond zijn. Ge lukkig betreft het hier een dunbe volkt gebied en bovendien zijn vele dorpen opgebouwd uit ronde, bolvor mige woningen met een strooien dak, waardoor het gevaar van instortin gen geringer is. Niettemin is zware schade aangericht aan openbare voorzieningen zoals bruggen en tele foonleidingen. In het epicentrum van het aardbevingsgebied. dat grenst aan de Kaspische Zee en Sowjet-rus- sisch Toerkmenistan, zyn reddings ploegen van de Perzische Rode Leeuw en Zon aangekomen. De voornaam ste plaats in het gebied. Bojnoerd. heeft een bevolking van twintigdui zend personen. Dit stadje is zelf al eens door een aardschok ;egge- vaagd. Geruchten, dat er by de be ving van hedenochtend duizenden doden waren gevallen, zijn van de zijde va het Perzische Rode Kruis (Rode Leeuw en Zon) nadrukkelijk tegengesproken. r kelen om rustig alles te kunnen re- pareren. De masten van de boven leiding kunnen door de defecten vrij gemakkelijk onder stroom komen te staan, met alle gevolgen van dien. In de afgelopen weken is ook regel matig het beveiligings- en seinen- stelsel op het tracé in het honderd geschopt door de spoorstaven vlak bij een onbewaakte overweg waar re gelmatig internationale treinen pas seren, kort te sluiten. Daardoor gin gen de seinen op rood, hoewel er geen trein in aantocht was. De onbe waakte overweg is al urenlang „ge sloten" geweest omdat het alarme ringssysteem in werking was gesteld, terwyl er in de verste verte geen trein te bekennen was. Volgens de spoorwegen is het een uitermate moeilijke zaak de daders op te sporen. Tot dusverre is nie mand aangehouden. Door toeristenstroóm URK (ANP) Terschelling sluit de haven en ontvangt geen toeristen meer. maar Urk. dat allang geen eiland meer is, kan dit voorbeeld niet volgen. Via de vijf toegangspoorten, waaronder de havenmond waar tallo ze jachten binnenzeilen, wordt Urk overstroomd met toeristen. Elk beschikbaar plekje in de nauwe straatjes staat vol auto's en busjes. De bevolking waagt zich tussen elf uur 's morgens en zes uur 's avonds bijna niet meer bulten. De weinigen die nog de traditionele Urker pakken dragen worden by hun klederdracht vastgegrepen om te worden gefoto grafeerd. Opmerkelyk is dat in die tijd zich ook geen mus. meeuw of spreeuw op de grond waagt. De kerkeraden van de diverse ker ken overwegen hun leden op de kerk telefoons te laten aansluiten, opdat zy de preek rustig thuis kunnen be luisteren. Het is zondags nameiyk te druk in de smalle steegjes, ondanks de borden met het verzoek op de dag des Heren de straten niet in te rij den. Zondags zyn alle eet- en drinkge- legenheden in Urk gesloten, niet uit godsdienstige overwegingen, maar om directie en personeel de gelegenheid te geven even by te komen. Op vrU- dag en maandag, wanneer de Noord- zeevloot de vis aan de afslag lost, is het soms zo druk dat de schepelin gen niet aan boord kunnen komen. De keren dat de reddingsboot moest uitvaren om in moeilijkheden verke rende jachtjes te helpen, zyn niet meer te schatten. Iedereen is welkom in Urk, maar op zondag wanneer alle mannen na een week op de Noordzee te hebben gezwalkt weer thuis zyn, willen de in woners toch wel rust hebben. Uit het Leidsch Dagblad van 39 Juli 1870: De Vereeniging Redding door Bezuiniging te Zutfen, heeft tot candidaat voor dé Provinciale Staten benoemd Dr W. C. H. Staring te Lei den. Het lijk van den jachtop ziener Van Zanten, is heden morgen te zes uren van on der de houten balken in het water, nabij de stoomhout- zaagmolen van de heer en Van Mannékus. opgehaald. Te Waddinxveen heeft de 76-jarige A. de Bruid, oud strijder van Quatrebras en Waterloo, den burgemeester verzocht hem als vrijwilliger aan te nemen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1