1970 Luchtvervuiling boven New York Zomer Weer inentingsaffaire in Limburg Kwalijke gevolgen van hittegolf Seismograaf op maan registreert bevingen lekker lui h Treffer éw §>éZ. Vakbond eindigt haven staking Vwiójju/n Zonnige perioden bontmantels 20% jubileum korting van EGMOND breestraat 173 Zware regenval in noord - India MEUBELSHOW 27 juli-1 augustus 29 - 30 - 31 juli tot 9 uur n.m. Proces Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst )SCH WOENSDAG 29 JULI 1970 No. 33156 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 VAKANTIE 1970: een en een kwart miljoen Nederlanders ge nieten op het ogenblik van een welverdiende vakantie. De vijftig procent die ons land verkoos boven een verblijf aan zonnige kusten in het Middellandse Zee gebied heeft het tot dusver niet bijster goed getroffen met de weersomstandigheden. De juni maand met veel zon en weinig regen is gevolgd door een natte julimaand vol depressies met flinke buien. De harde wind en de regen stellen vooral aan de duizen den kampeerders in ons land ex tra aanpassingsvermogen, zoals op de foto in het midden. Vader en zoon kunnen de voeten slechts droog houden door flinke kap laarzen. Ook het ©ten buiten de tent levert nog al eens moei lijkheden, tenminste wanneer je niet beschikt over een paraplu zoals de kampeerders op de on derste foto. Een deel van de vakantiegan gers is dit jaar actief in de jaar lijkse strandzesdaagse. Ze pas seerden gisteren Katwijk en Noordwij k. In de laatste plaats werden de deelnemers gisteren ondergebracht in tenten die op gesteld stonden rondom het hoofdveld van de voetbalvereni ging Noordwijk. (Zie foto LD boven). Overigens behoeven de vakan tie vierende bouwvakkers nog niet te wanhopen. Het 'weer zal de komende dagen een lichte verbetering ondergaan. "««5. - NEW YORK (Reuter, AP) Een hittegolf in Amerika's grootste stad heeft gisteren twee hoogst onaangename gevolgen gehad: 0 de luchtvervuiling bereikte een gevaarlijk peil: het gehalte aan zwaveldioxyde in de lucht was geduren de zes uur boven het punt-van-alarm 0 miljoenen Amerikanen moesten op de broeihete stations van de ondergrondse op vervoer wachten, omdat het aantal treinen met een derde was inge krompen. Tot deze maatregel was besloten omdat er als gevolg van de hitte enorm veel elektriciteit voor verkoelingsapparaten werd gebruikt. De kwalijke gevolgen van de hoge temperatuur werden nog in de hand gewerkt door een defecte elektrische centrale van de Consolidated Edison. Om de „Con Edison" te helpen scha kelde de New York Telephone Com pany over op het gebruik van nood- aggregaten. De liften van de wolken krabbers werden zo weinig mogelijk gebruikt om elektriciteit te sparen. De meeste werden zelfs buiten dienst gesteld. Overal in de stad werden de LONDEN (GPD) De vergade ring van de afgevaardigden van de Transportarbeidersbond heeft van middag in Londen de aanbevelingen van het Pearson-rapport als basis voor verdere onderhandelingen aan vaard. Dit betekent dat de Britse ha venstaking, die ruim twee weken heeft geduurd, is afgelopen. De be sprekingen vonden plaats terwijl op straat militante havenarbei ders uit vele delen van het land schreeuwend tegen de Pearson-voor- stellen protesteerden. Het is nog mo gelijk dat in een aantal havens de staking onofficieel zal worden voort gezet. De commissie - Pearson verwierp de eis van de werknemers het basis weekloon met negen pond tot twin tig pond fce verhogen, doch zij stelde voor de betaling van overuren, va kantiegeld en van een „modernise- ringspremie" te verbeteren, uitgaande van het werkgeversaanbod om het gegarandeerde minimumloon tot 20 pond te verhogen. De werkgevers hadden zich gisteren al akkoord ver klaard met de aanbevelingen van de commissie - Pearson ADVERTENTIE Zie opruimingsadvertentie ELEKTRONISCHE ORGELS Mossel en Versteege N.V. Pagina 4. lichtreclames uitgeschakeld. Wel slaagde de elektriciteitsmaatschappij erin stroom te importeren van cen trales uit Tennessee en Canada, maar het uitvallen van twee van de groot ste generatoren en het extra-gebruik van luchtregelingsapparaten om de hitte te bestrijden had niettemin tot gevolg, dat er tijdens de piek van het stroomgebruik niet voldoende elektriciteit geleverd kon worden. Televisie en verlichtingen waren minder helder dan normaal en het kostte meer tijd om brood te rooste ren. Burgemeester Lindsay gaf het goede voorbeeld door in het stad huis de helft van alle lampen te la ten uitdraaien. Er reden niet alleen minder ondergrondse treinen, maar de treinen, die wèl reden, deden het langzaam om zoveel mogelijk stroom te sparen. Ook elders Wat de luchtvervuiling betreft: ook uit andere steden aan de Ameri kaanse oostkust, zoals Washington en Baltimore kwamen berichten over verontrustende overschrijding van de limiet. In het Amerikaanse Congres werd de regering-Nixon er van be schuldigd, dat zij het land naar een nieuw soort Pearl Harbour" brengt door geen einde te maken aan de vervuiling van het water langs de kust. Volgens het Democratische lid van het Huis van Afgevaardigden Richard Ottinger uit New York is een groot zeegebied op nog geen 20 km van de stranden van New York en New Jersey al vrijwel zonder le ven. Dit zou o.a. het gevolg zijn van de omstandigheid dat met instem ming van het Amerikaanse leger op 210 plaatsen vuil en Industriële af- valprodukten in zee worden gestort. SJILLONG (Reuter) meer dan zestien miljoen Indiërs hebben te lijden van de moessonoverstromin gen van de Brahmapoetra en haar zijrivieren in de staat Assam. De overstromingen zijn een gevolg van zware regenval en van het smelten van de sneeuw in de Himalaja. In de vallei van de Brahmapoetra staat meer dan 400Ó000 hectare onder wa ter. De schade wordt op meer dan 30 miljoen gulden geschat. In de staat Oettar Pradesj zijn als gevolg van de watersnood al ruim honderd personen omgekomen. In Bihar zijn anderhalf miljoen perso nen getroffen door het bulten hun oevers treden van de Bagmati en andere rivieren. „Als maan dicht bij aarde komt?' HOUSTON (Texas) (AP) Voor de eerste maal is weten schappelijk het bewijs geleverd, dat zich op de maan bevingen onder het oppervlak voordoen. Dr. Gary Latham van het Lamont- observatorium van Columbia uni versiteit zegt, dat deze maan be vingen ontstaan wanneer de maan in zijn cyclus van 28,4 da gen het dichtst bij de aarde komt. „Het is de derde maal, dat wij onomstotelijk kunnen verklaren, dat zich maanbevingen voor doen", verklaarde dr. Latham gisteren op een persconferentie. Het bewijs voor de bevingen is ge leverd door een seismograaf, die door de astronauten van de Apollo-12 in november op de maan is achterge laten. In de zeven maanden dat deze seismograaf werkt heeft hij 160 sig nalen naar de aarde gezonden. Dr. Latham zei, dat veertien van die sig nalen vrtfwel identiek van aard wa ren en dat zij kwamen, wanneer de maan het dichtst bij de aarde was. Vermoed wordt, dat de bevingen ont staan in de krater Fra Mauro, 80 km. ten zuiden van het punt, waar de Apollo-14 in februari zal landen. De landing zal echter niet in de periode van de cyclische activiteit worden uitgevoerd, zodat er voor de astro nauten geen gevaar bestaat. ADVERTENTIE De cyclus van maanbevingen, al dus dr. Latham, valt samen met een cyclus van geheimzinnige punten rood en oranje licht, die worden ge zien door op het desbetreffende ge bied gerichte telescopen. Vermoede lijk betreft het hier gas, dat ontsnapt van onder de oppervlakte van de maan. ADVERTENTIE Rapenburg - Rijnsburg Met de optrekking van het mi- nimumloon tot f 157,50 per week, waartoe de Tweede Ka mer gisteren besloot, heeft ons land op dit gebied de beste voor ziening ter wereld gekregen. Dat neemt niet weg dat een dergelijk bedrag de laagstbetaalden nog geen vetpot biedt. Het televisie programma van de KRO „Brand punt" vestigde daar gisteravond in een interview met een mini mumloontrekker de aandacht op. Om een redelijk inkomen te ver zekeren zou het minimumloon zeker een 25 gulden hoger moeten zijn. Gemakshalve ging men er in het televisieprogramma echter aan voorbij, dat een dergelijke verhoging nogal forse repercus sies heeft voor de economie en daarom alleen maar geleidelijk ls te bereiken. De regering heeft die mogelijkheid aan zich gehouden door de bepaling dat het mini mumloon eens in de drie jaar structureel kan worden opgetrok ken. Bedrijven met veel jong vrouwelijk personeel (textiel, confectie, warenhuizen) worden nu al voor grote loonkostenstij gingen geplaatst, die zij, voor zo ver geen dispensatie wordt ver leend, op de prijzen zullen trach ten af te wentelen. De samenle ving dient echter voor een derge lijke sociale verbetering iets over te hebben. Het is evenwel de taak van de regering de aanpassing zodanig te regelen dat de prijzen niet uit de hand lopen en de werkgele genheid wordt gehandhaafd. Door koppeling van het mini mumloon aan de loonindex is nu ook de laagstbetaalde van een aandeel in de welvaartsstijging verzekerd. Dat is, samen met de verlaging van de leeftijd, waarop men op dit minimumloon aan spraak kan maken, een belangrijk winstpunt. Met inflatie zijn de laagstbetaalden het minst ge diend. ADVERTENTIE laken» m slopes De Bilt verwacht van hedenavond i morgenavond: anige perioden en op de meeste fctsen droog weer. Overwegend itige westelijke wind. igeveer dezelfde temperaturen als adaag. o op: 4.56 uur; onder: 20.36 uur Jan op: 0.31 uur; onder 18.53 uur. le ügwater te Katwijk te 12.34 uur, Afwater te 8.00 en 20.39 uur. 1 nummer bestaat alt 14 pagina's. (Van onze correspondent) GENNEP (GPD) Ruim een jaar na de inentingsaffaire in Gennep, waarbij een 40-tal kleu ters uit de Niersstad en Heijen waren betrokken, heeft zich een zelfde geval voorgedaan. Vijl' kin deren vertonen nu dezelfde ziek- teverschijnselena ls de gedupeer de in mei en jnni van 't afgelopen jaar. De provinciale kinderhy giënist van het Groene Kruis, dokter H. Verheggen uit Beek, zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van da zwellingen op de plaats waar de kinderen de DKTP-prik hebben gekregen. Vorig jaar moesten zeventien kin deren wegen complicaties geruime tijd in ziekenhuizen in Boxmeer en Nijmegen worden opgenomen, der tien werden door specialisten in de polikliniek behandeld en nog eens twaalf stonden enige tijd onder con trole van hun huisarts en de arts van het consultatiebureau. Deze keer zijn de ziekteverschijnselen niet van zo'n ernstige aard De Gennepse art sen C. Gunneweg en H. Verhoeven hebben beiden kinderen hiervoor on der behandeling. Beiden verwijzen voor nadere gegevens over de tweede inentingsaffaire echter naar dokter Verheggen. Deze verblijft momenteel in het buitenland en was gisteren niet bereikbaar. Bacterie Volgens het Limburgse Groene Kruis zijn de complicaties vorig jaar veroorzaakt door een vreemdsoor tige bacterie, die kort tevoren ook ln Engeland was gesignaleerd. Over de manier waarop deze bacterie de infectie veroorzaakt kon niets met zekerheid worden aangetoond. Tech nische of hygiënische fouten werden echter in een rapport van de ge neeskundige inspectie van de volks gezondheid in Limburg uitgesloten geacht. Een aantal gedupeerde ouders meende de oorzaak van alle ellende te moeten zoeken ln de oude sterilisator in het Gennepse Groene-Kruisgebouw. Direct na het drama zou deze vervangen zijn door een nieuwe. Dit werd echter ontkend door dokter Gunneweg, die tevens voorzitter van het Groene Kruis in Gennep is. Deze zomer al onze Internationale Bontmode Leiden - Telef. #1714—23337 Tie formatie van de nieuwe col leges van burgemeester en wethouders is in vele plaat sen een moeizaam proces. De par tijen hebben in de afgelopen ver kiezingsstrijd de last op hun schouders genomen van een be lofte van grotere openbaarheid van bestuur. Maar de periode die nu aan de gang is, is er een van voorbereiding op dat bestuur. Vandaar dat er bijvoorbeeld in Leiden wordt volstaan met een summier communiqué na afloop van die voorbereidende bespre kingen. Communiqués, die niet uitblinken in een duidelijke uit leg, maar die in hun kortheid bijna een indruk van een onno dige vanzelfsprekendheid kunnen wekken. Desondanks is er in Leiden wel van enige verandering ten op zichte van vroegere periode* sprake. Nu wordt eerst gesproken over de hoofdlijnen van een be leid, dat een college, gesteund door de raad, in de naaste vier jaar moet gaan voeren. Pas daar na komt de personele bezetting van het college aan de orde. In dit stadium zullen ook wel de spaanders gaan vallen. Dan zal met name moeten blijken of de partijen die in de Leidse raad het Progressief Akkoord gaan vormen bij hun eis over de meerderheid in het college of geen vertegen woordigers onder de wethouders zullen kunnen blijven, prg openbaar is het allemaal nog niet. Maar was dat wel te verwachten gezien de samen stelling van de Leidse raad? Voorstanders van de openbaar heid zullen er wel zijn geweest. Maar zij stonden voor een keus. Als zij bleven bij hun eis, zouden verschillende partijen verder hebben geweigerd aan het overleg deel te nemen. Een andere moge lijkheid is om te zeggen: wij pra ten niet met jullie, als het niet allemaal in het openbaar kan. Maar dan zet men zichzelf direct buitenspel. En het is de vraag, of Leiden als gemeente in dit sta dium er mee is gediend. Om uit het dilemma te komen heeft men nu de weg gekozen van het com muniqué. Een weinig bevredigend compromis. Maar zonder compro missen te sluiten valt nu eenmaal geen politiek te maken. Alle fer me verkiezingstaai ten spijt. U11X> Uit het Leidsch Dagblad van 29 Juli 1870: Gisterenavond hield de commissie, die zich hier ter stede gevormd heeft ter voorziening in de behoefte en ter ondersteuning van gezinnen van hen die dienst plichtig zijn, hare eerste ver gadering. Tot penningmees ter werd benoemd de heer A. H. Eigeman. Naar wij vernemenis hier reeds eene af deeling van de Vereeniging tot het verlee nen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden zoo goed als geconstitueerd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1