AMER TERUG VOOR VERHOGING IINIMUM- I" ONEN schermende maatregelen bij zware onweersbuien Haring niet te duur )ppositie vond voorstel minister niet ver genoeg gaan Bach-herdenking door Feike Asma BOER WAS OVERVALLERS TE SLIM AF In Noord wijks Grote Kerk Eerst even koeien melken" Verslag van een UFO- waarneming DAG 28 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 HAAG iGPDi Uit alle reken ztfn vandaag de leden tweede Kamer teruggekeerd iet Haagse Binnenhof voor de lentaire behandeling van mi- Roolvinks wetsontwerp tot ver van het minimumloon. De van de kamer mr. Schepel, e op de opkomst van drie van de afgevaardigden, ruim- voldoende om de bijeenkomst oen houden. Om de extra-ver- ig te kunnen krijgen, moeten het reglement van orde 76 le- n de kamer de presentielijst de fracties was afgespro- le wel en wie niet voor deze ergadering terug zou komen, rerrassingen uitgesloten waren algemeen hebben kamerleden verre streken vertoeven verlof veg te blijven. Kamer ier mr. F. J. van Thiel, zeilt Friese meren en heeft dus «lijk zijn vakantie kunnen reken. De woordvoerder van ositie, mr. Th. van Lier, keert gtuig uit Spanje terug om en- lor hem ingediende amende- te verdedigen. de kamer haar vakantie no en zag. was de schuld van t. die pas eind Juni met een over het minimumloon voor kwam. De regering is wette- louden de raad over dit soort Hen te horen voordat zij tot ïg daarvan kan overgaan, r Roolvink heeft nog dezelfde hij het advies van de SER xeeg, het wetsontwerp aan van State voorgelegd. t verhoging m et terugwer- cracht op 1 juli ingevoerd te diende de Kamer zich er nog aand over uit te spreken. Een termijn zou de werkgevers, verhoging moeten uitkeren, ueilij kheden hebben geplaatst, ider de minimumloontrekkers wat verloop en vele werkge- uden tot een speurtocht naar vertrokken werknemers ge il zyn, als de regeling pas in ler rechtskracht zou hebben Nu zal de Eerste Kamer rstel op 4 augustus behande- aardoor de verhoging half is kan worden uitgekeerd. linister wil het minimumloon tsvast maken (door koppe- de loonindex) en op te trek- 1 f 145,80 per week tot per week (f 682,50 per Voor de berekening van het eau wordt thans nog van de mde gemengde index (stij- x>n- en prijsniveau samen» m. Als deze norm gehand- lou zijn, was het loon per 1 f 153 gekomen. De minister ihter conform het advies van ft voor de loonindex gekozen, bazing van het bedrijfsleven jj echter ook nog de moge- gehandhaafd het minimum- as in de drie Jaar structu- q de welvaartsomstandighe- Q te passen. De Kamer zal vandaag wel om opheldering gryk element in het rege- orstel is verder het voorne leeftijd, waarop men op het mloon recht krijgt, te verla- 24 tot 23 Jaar. Bij algemene gel van bestuur kan die leef- w bepaalde categorieën Jonge uiers, die werken onder een arin reeds in een verdere ver van die leeftijdsgrens is voor- ot 21 Jaar worden terugge- De stichting van de arbeid larover echter eerst worden Inflatie ppositie gaat het voorstel van de regering niet ver genoeg. Mr. Van Lier meent dat een verhoging tot I f 160,20 per week nodig om de laagste I inkomensgroepen in de welvaartsstij- ging te laten delen. Hij wil ook vast- j gelegd zien dat de leeftijdsgrens in de komende drie Jaar voor alle mini- mumloontrekkers geleidelijk tot 21 I Jaar wordt teruggebracht, de rege- j ringspartyen daarentegen vinden dat het voorstel, gezien de economische repercussies voor bepaalde bedrijfs takken al ver genoeg gaat. Men vreest voor een opstuwende werking op het loonniveau en daardoor voor een inflatieimpuls. Vooral de textiel-, confectie- en le derindustrie. bedrijfstakken met veel Jong vrouwelijk personeel, zien zich voor een flinke stijging van de loon kosten geplaatst. Ook in de dienst verlenende sector vreest men dat prijsverhogingen niet zullen kunnen uitblijven. Het wetsontwerp voorziet echter in de mogelijkheid bepaalde be drijven of bedrijfstakken dispensatie te verlenen. De minister zal vandaag stellig moeten uitleggen hoe hij zich die dispensatieregeling voorstelt. De Kamer zal vandaag ook over de gevolgen van de verhoging voor de prijzen stellig het fijne villen horen. „Het minimumloon dreigt anders de hefboom voor de inflatie te worden zo heeft het Verbond van Nederland se Ondernemers dreigend geschreven. De minister zal ook moeten uitleg gen hoe de regering de gevolgen van de verhoging voor andere sociale uitkeringen (het minimumloon is „het scharnierpunt" in de sociale wetgeving) denkt op te vangen. Zo zullen bijvoorbeeld de bijstands uitkeringen. die aan het niveau van het minimum loon zijn gekoppeld, autimatisch stijgen. Het geld daar voor zal op de rijksbegroting moe ten worden gevonden. Dat kan door andere uitgaven te besnoeien of door hogere uitkeringen uit het ge meentefonds door middel van nieu we leningen mogelijk te maken. De optrekking van het minimumloon heeft ook voor de werkloosheids- en arbeidsongeschiktheidsuitkeringen de nodige consequenties. Ongeveer 380 liefhebbers van strand en zee zijn gisteren begon nen aan de twaalfde strandzes- (lppt, fifittlPldin fr daagse, een wandeltocht over 145 kilonieter van Hoek van Holland naar Den Helder. Onder de deel- lot opt reden nemers, in leeftijd variërend van 9 tot 79 jaar, is een tiental bui tenlanders. De eerste dagtocht, I die naar Wassenaar voerde over I een herfstachtig strand, werden geen uitvallers genoteerd. Onder- i weg wordt overnacht in tenten, die met de bagage per vrachtwa gen naar de etappeplaatsen wor den vervoerd. Het tentenkamp wordt, behalve in Wassenaar, waar bij 'n camping plaats werd gevonden, op voetbalvelden op geslagen in Noordwijk, Velsen, Egmond aan Zee en Callantsoog. Zaterdag even na het middaguur worden de strandlopers in Den Helder verwacht. NOORDWIJK Gisteren, op de dag dat Joh. Seb. Bach tweehonderd en twintig jaar geleden ontsliep, wijdde Feike Asma in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen zijn gehele pro gramma aan deze grootste contra puntist aller tijden. Zijn begenadigde geest leeft voort in een onvoorstel baar groot oeuvre, een nalatenschap van honderden vocale en instrumen tale werken. Het mag merkwaardig lijken cvoor mij is het dat niet), dat de romanticus Felix Mendelssohn Bartholdy de ogen van het mens dom hiervoor geopend heeft. Met deze opmerking zitten we na tuurlijk weer midden in de proble men, waar ik het in dit ruimtebestek niet over kan hebben. Volstaan mag worden met de constatering, dat onze moderne tijd op enkele details na. zich langzamerhand een inzicht in de stijl heeft eigen gemaakt. Eén van onze prominenten was gisteren aan het woord. Feike Asma inter preteert Bachs werken op een wijze, waaraan diens onsterfelijke (lees: levende» geest evident is. Hij speelde ons een moeilijk pro- j gramma voor. waarin twee monu- mentale preludia en bijbehorende fuga (h-moll en c-mollcorrect en overtuigend. Een tweetal trio's (c- moll en G-dur» en vier juwelen van Choralvorspiele. Het waren vooral laatstgenoemde werken hij opende met .Ich druf zu dir Herr Jesu Christ' waarmee Asma door smaakvolle registratie en bezonken vooi-dracht een intieme band smeed de tussen de grote componist en nen. die dooi- stille aandacht hem mee herdachten. Wat dit laatste betreft: de kerk was bijna geheel vol, een uniek en verheugend feit. En hiermede heb ik reeds voldoende de betekenis van Asma aangegeven. Over zijn virtuoos kunnen kan ik niets nieuws meer zegen. Overigens, dat deed Feike Asma zelf duidelijk genoeg in zijn uitleiding, een magistrale Toccata en Fuga in d-moll. H. W. DEN HAAG Minister Nelissen van Economische Zaken ziet op het ogenblik geen aanleiding, op grond van de pryzenbeschikking goederen en diensten 1969 II tegen de haring- handel op te treden. Wel zullen uiter aard de controlediensten de verdere prijsontwikkeling van nieuwe haring nauwlettend volgen. De minister heeft dit. mede namens zyn ambtgenoot van Landbouw en Visserij, geant woord op vragen van het eerste-ka- merlid, de heer Van Wijk (PSP». De heer Van Wyk was erover ge vallen. dat de afslagprijs van nieuwe haring tussen 28 mei en 26 juni jl. gedaald was van ongeveer f 600 tot ongeveer f 100 per kantje, terwijl in diezelfde periode de kleinhandelsprijs slechts zou zyn gedaald van f 1.50 a f 2 tot f 0,80 per stuk. De minister zet nu uiteen, dat de afslagpryzen grote fluctuaties verto nen. De prijs van f 600 per kantje werd op de eerste dag van de aan voer. 28 mei. slechts gemaakt voor enkele van de eerst aangevoerde kantjes. Gemiddeld was de afslag- prijs voor kleine maatjesharing ge durende de eerste dagen f 400 per kantje. In de periode van 22 tot en met 27 juni varieerde hij van f 150 tot ongeveer f 290; gemiddeld lag hij toen op ruim f 200. De door de heer Van Wijk genoem de kleinhandelsprijzen zijn inderdaad geconstateerd. Gezien de fluctuaties van de afslagpryzen kan echter vol gens de minister niet gesteld wor den, dat de kleinhandelsprijzen on voldoende zijn gevolgd. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN (GPD) Gister morgen omstreeks kwart voor vier zijn drie gewapende mannen de boerderij van de ongehuwde heer J. S. de Jong bij het Friese dorp Wanswerd bin nengedrongen. Eén van hen zette de boer een scheermes op de keel en eis te geld. De boer verklaarde wel be reid te zijn geld te geven, doch vroeg eerst zyn koeien te mogen melken. De indringers stemden hierin toe, vooral toen de heer De Jong zei: „Eerst myn koeien melken, dan j krijgen jullie elk nog een bankje" De boer ging naar het land, gevolgd door twee van de mannen, hy begon de koeien te melken en trachtte dit zo lang mogelyk te rekken, één van de laatste dieren molk hij in een hoek van het land. die het dichtst bij de boerdery van de heer Harm Jansma aan de overkant van de Wanswerder Vaart lag. De heer De Jong hoopte, dat de heer Jansma naar buiten zou komen en bemerken zou, dat er on raad was. Dat gebeurde inderdaad Toen de heer Jansma buiten kwam om zijn melkemmers te halen, riep de heer De Jong hem iets toe Op hetzelfde ogenblik sprong boer De Jong in de vaart en zwom naar de overkant. Toen hij op het terrein van Jans ma uit het water klom. werd er op hem geschoten. Het schot trof geen doel. de kogel werd later in een boom gevonden. De drie overvallers namen toen de benen. Zij zyn niet ver ge komen. De politie was inmiddels ge waarschuwd. ze ging onmiddellijk j naar het landweggetje, waaraan de boerderij van de heer De Jong is ge legen. Het bleek, dat de auto van de indringers in de modder was vastge lopen. Terwijl het drietal pogingen in het werk stelde om de wagen „vlot" te krijgen, werden ze ingerekend. De heer De Jong heeft angstige I ogenblikken meegemaakt. Niet alleen dat hem het scheermes op de keel werd gezet, doch ook werden hem be- i dreigingen toegevoegd, waarbij één van de indringers zei: „We hebben die oude vrouw in Leeuwarden ook al koud gemaakt. Geef je geld als je dat lot niet wilt delen". De boer gaf en kele biljetten, doch dit was niet ge noeg naar de indringers hun zin. Zij wilden op meer wachten Dat wachten werd hun noodlottig Ook als ze niet in de modder waren vastgeraakt, zou de politie hen ver moedelijk hebben kunnen grijpen, toen zij van het landweggetje kwa men. Nu ze met de auto waren vast gelopen, stond hun lot wel vast. Ze werden ingerekend en zijn naar de grenspost van de rijkspolitie in Fer- werd overgebracht. De drie arrestanten zijn de 23-ja- rige schilder H. D.. de 21-jarige fa brieksarbeider J. K. en de 22-jarige kraanmachinist A. G. allen uit Leeu warden. Laatstgenoemde was in juni pas uit de gevangenis ontslagen waar hy een straf van negen maanden had uitgezeten wegens gepleegde diefstallen. Het plan voor de overval op boer J. j S. de Jong was zondagavond bij hen opgekomen. Ze hadden de heer De Jong in een bar in Leeuwarden ge troffen en uit diens optreden opge maakt dat hij er warmpjes bij zat. Korte tijd na sluiting van de bar j waren zy naar Wanswerd gereden. Dit verklaarde het drietal by hun verhoor aan de rijkspolitie op het groepsbureau in Ferwerd. Dit verhoor zal nog wel geruime tijd du ren. want de indringers ontkennen een deel van hetgeen de heer De Jong over de toedracht van de over val vertelde, na hun verhoor zullen de drie aan de officier van justitie worden voorgeleid. Dat de rijkspoli tie van Ferwerderadeel de daders zo snel te pakken kreeg was mede te danken aan enkele boeren uit de streek die, onmiddellijk nadat zij op de hoogte kwamen van de overval op De Jongs boerderij, tractors op de verbindingsweg reden. Hierdoor kon den de overvallers zich niet uit de voeten maken. Samenvatting van een door het Nederlands onderzoek Bu reau voor Ongeïdentificeerde Vliegende Objecten (UFO) ge rapporteerde waarneming te Maasdijk, gedateerd eind no vember, begin december 1968. De waarneming werd gedaan door de heren F. Meyer en H. Visser, beiden uit Hoek van Holland, beiden werkzaam op het belastingkantoor van Vlaar- dingen. Het relaas van de heer Meyer: Op de bewuste avond was ik met de heer Visser op weg naar een huwelijksreceptie van een collega. Rijdend over de z.g. Maasdijk (de verbinding tussen Hoek van Holland en Maassluis» zag ik om ongeveer 19.00 uur ter hoogte van het dorp Maasdyk een vreemd voorwerp in de lucht. Dit object zag er uit als een ronde of ovale schijf, die aan de bovenkant een grote koepel vertoonde waarin een aantal vierkante openingen of patrijs poorten zaten. Uit deze openin gen straalde een helder geel wit licht. De onderzijde van de schijf was geheel donker. Hoewel er ten tijde van de waarneming mist en bewolking kwam opzetten, was het uit zicht op de hemel nog goed. Ik herinner mij dat er tussen de wolken sterren zichtbaar wa ren. We reden door en kwamen zo pal onder de schijf Ik keek door een opengedraaid portier raampje van onderen tegen het voorwerp, dat er toen uitzag als een grote donkere cirkel tegen de hemel. Ik durf over de grootte van het voorwerp geen schatting te maken Wel was het naar myn mening zeer groot, terwijl de hoogte minstens een paar hon derd meter bedroeg. Nadat we waren doorgereden zag ik, ach terom kijkend, weer de koepel met de patrijspoorten verschij nen. Tijdens de hele waarne ming (enkele minuten) bleef het object bewegingloos op de zelfde plaats hangen. Ik hoorde of merkte verder niet». De volgende dag hoorde de heer Meyer, aldus het van zijn relaas opgemaakte Nobovo- rapport, van zijn buurman dat een stuk of zes loodsen op de Nieuwe Waterweg een vreemd voorwerp hadden zien vliegen. Dit zag er uit als een rood gloeiende bol of schijf Het voorwerp vloog in de richting Maasdyk Afgaande op de tijd waarop deze laatste waarneming plaatsvond, meent de heer Meyer dat dit door de loodeen waargenomen voorwerp hetzelf de zou kunnen zyn als wat hU en zijn collega boven Maasdijk zagen hangen Uit gesprekken met de heer Meyer en zijn buurman bleek de Nobovo dat de loodsen in het Nieuwe Watergebied geregeld vreemde voorwerpen zien vlie gen. Parijs en Sthanoek De Chineea premier Tsjoe En-lai heeft van de Franse minister Bettencourt, de ver zekering gekregen dat Frankryk zal voortgaan „de politiek van vrede en neutraliteit" van het afgezette Cam bodjaanse staatshoofd Prins Noro dom Sihanoek ..krachtig te steunen**. De Chinese premier zei dit in een interview dat gisteravond in Parijs werd uitgezonden. Negerleider gedood Tijdens een vuurgevecht met de politie is zondag avond te Houston de leider van de militante „Volkspartij" gedood en een van zijn volgelingen gewond. Het gevecht tussen de politie en de ne gers ontstond toen de laatstgenoem den een protestdemonstratie hielden naar aanleiding van 't feit dat twee leden eerder op de dag waren gear resteerd. (Van onze medische medewerker) de tijd van de hevige onweren. De bliksemstraal die daarbij optreedt lektrische ontlading van miljoenen volts tussen twee wolken of naar de die als negatieve pool fungeert. Water en metalen zijn „goede geleiders" lektriciteit en omdat het menselijk lichaam voor minstens 90 procent bt bestaat, kan die elektrische ontlading ook door 'n mens plaatsvinden sr hij door de bliksem wordt getroffen. evolgen hiervan zijn dikwijls dodelijk en op zijn minst veroorzaakt de wnperatuur die op dat ogenblik ontstaat een zeer ernstige verbranding. 5 was dit het geval toen drie jongelui op het strand door een onweer 'overvallen, waarbij één van hen terstond dood was en de anderen ern- frandwonden kregen. Dat er betrekkelijk weinig mensen en gebouwen e bliksem worden getroffen danken wij aan de bliksemafleiders, die waar huizen, fabrieken, torens en andere bouwsels staan zijn aange- Het was de staatsman Benjamin Franklin die twee eeuwen geleden semafleider uitvond, waardoor de ontlading naar de aarde wordt afge- önder dat er schade wordt aangericht. 5 dicht bevolkte gebieden bevinden zich zoveel bliksemafleiders dat er tel minder kans op blikseminslag bestaat dan op het platteland, bij de en de rivieren, en aan de kust. Gelukkig zijn ook de woonhuizen en ge- i buiten de steden meestal van een goede bliksembeveiliging voorzien, stallatie die voor weinig geld kan worden aangebracht volgens de uit te voorschriften van de hoofdcommissie voor de normalisatie in ons 'iteraard moet een dergelijke installatie minstens één keer per jaar wor- controleerd en doorgemeten, want bij een defect is het gevaar nog groter 'nder bliksemafleider. Nu worden de televisie-antennes op de daken ook met de bliksemafleider verbonden, alhoewel deze masten ook zelf zijn. Toch lijkt het raadzaam om bij onweer tijdig de stopcontacten fcre verbindingen met de buitenantenne te verbreken, ook met de radio- fcn, want er zou hierdoor voldoende ontladingsstroom kunnen afvloeien ide te veroorzaken. Om zich afdoende met name in alleenstaande huizen te beveiligen tegen de bliksem moet men vooral in gedachten houden dat vocht en metalen goede geleiders zijn. Binnenshuis is de kans om door de bliksem getroffen te worden gering, tenzij het huis zelf getroffen wordt. Het blijft raadzaam om ramen en vensters tijdens een onweersbui gesloten te houden en zelf niet dicht bij een raam te blijven, ook niet bij een (open) haard, maar midden in de kamer te gaan zitten. Zet alle elektrische apparaten af, ook de radio en de tv, trek de stekkers die deze laatste met de buitenwereld verbinden uit de stopcontacten en raak tijdens het onweer geen kachels, haarden, radiatoren en waterleidingen aan. Ga niet in het bad of onder de douche en als het onweer 's nachts los barst, kleed u dan zover aan dat u (en uw gezinsleden) eventueel terstond het huis kunt verlaten. Blijf dan ook niet op de bovenverdieping, maar ga naar beneden. Telefoneren mag u gerust, tenzij u een bovengrondse verbinding in uw omgeving hebt. Let ook op uw huisdieren en uiteraard goed op de kin deren, die zo graag de bliksem willen zien en aan het venster gaan staan. Honden zijn tijdens een onweer vaak beklagenswaardige wezens, die doodsbang onder een bed willen kruipen, of desnoods in de badkuip schuilen. Een auto is in feite een kleine huiskamer van metaal, droge(l) banden vor men een uitstekende isolering, maar tijdens een onweer regent het ook vaak hard en dan worden zowel de banden als de weg kletsnat. Zet de wagen daarom stil langs de weg, maar niet onder een boom of vlak bij een hek. Schakel de autoradio uit en duw de antenne naar omlaag. Ga niet in paniek hard rijden, want het zicht is slecht en de bliksemschichten verblinden. Denk er ook aan dat een auto gemakkelijk door de statische elektriciteit kan worden geladen, wat u bij het uitstappen een schok kan geven. Als u eenmaal stilstaat, spring dan uit de wagen. Een metalen kettinkje dat over de bodem sliert is een uit stekende afvoergeleider voor deze elektrische lading. Een (metalen) boot biedt voldoende bescherming in de kajuit, als u geen metalen aanraakt die in verbinding met de buitenwereld staan. Zeilers en roeiers doen er goed aan de veilige oever te bereiken en wie zwemt moet het water uit en een veilig plekje zoeken. Het meeste gevaar loopt degene die ergens bulten in het vrije veld door een onweer wordt overvallen. Een boom, vooral een alleenstaande hoge boom is een veel getroffen aantrekkingspunt voor de bliksem. Elk alleenstaand object in het vrije landschap, elke heg, schutting, hek. telefoonmast, bouwkeetje. hooi berg en dergelijke vormen eveneens een aantrekkingspunt voor de bliksem stralen. Zoek daarom geen dekking in of vlak bij zulk een voorwerp of bouwsel. Als u op een paard zit. kom er dan af en zoek zowel voor uzelf als voor het dier een veilige schuilplaats. Elk voorwerp op het land dat veel metaal bevat, zoals een fiets, een auto. een tractor, telefoonkabels, hoogspaningsmasten en ook een open water zoals een plas, een meer en een riviertje vormen een gevaar, waar van u zover mogelijk verwijderd moet blijven. Dat geld ook voor de rand van een bos en van kreupelhout. Het is beter om wat verder in een bos te gaan schuilen dan aan de rand blijven en ook een heuvel biedt meer gevaar dan de vlakte. Strand en duinen zijn bij onweer gevaarlijk. Wie tijdens een onweer ergens in de bergen loopt, doet er verstandig aan ook daar dezelfde voorwerpen te mijden als in onze lage streken. Er zijn wel berg hutten die van een bliksemafleider voorzien zijn, maar als u dat geluk niet heeft, zoek dan beschutting onder een (droge) rotspunt, in een greppel, of in een grot. Blijf niet met een gezelschap dicht bij elkaar schuilen, maar ver spreidt u zoveel mogelijk. Zorg ervoor dat alle metalen voorwerpen die u bij u draagt, zoals houwelen en spaden tijdelijk ergens worden gedeponeerd totdat het onweer voorbij is. Uiteraard zijn bergbeken en watervallen ook gevaarlijk bij onweer in de bergen. Er bestaan veiligheidstenten, waarin allen die buiten moeten arbeiden bo nodig tegen de bliksem kunnen schuilen. Zij wegen niet meer dan vier kilo en kunnen goed opgevouwen in een speciale draagtas worden meegenomen en zo nodig enkele munuten worden opgezet. De medische behandeling bij een slachtoffer dat door de bliksem is getroffen kan levensreddend zijn. Als eerste hulp bij iemand die bewusteloos is geraakt en die niet meer ademt, moet terstond kunstmatige ademhaling of mond-op- mond beademing en tevens hartmassage worden toegepast. De brandwonden worden net als elke andere brandwond behandeld. DR. J, KATER

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7