Franco geeft hoge functie aan generaal Diez Alegria Amerika stelt Moskou „raket-plafond" voor Russische intellectuelen klagen over martelingen Voor het eerst figuur uit periode na burgeroorlog In 1973 zendt NASA onbemande MVM naar Venus en Mercurius Scheel vergadert in hetzelfde paleis als Adenauer anno 1955 Moderner Russen storen VS-onderzeeërs en vissersboten Britten winnen strijd in Theems tegen olievlek Tijdens SALT-overleg in Wenen 598 ste staatsloterij Verklaringen van (Unsburg. Boekowski en Amalrik PAGINA 0 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 JULI 1370 (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Aan de vooravond van zijn vierenzestig ste verjaardag is generaal Manuel Diez Alegria vorige week vrijdag benoemd tot hoofd van de generale staf van alle strijd krachten, als opvolger van de juist overleden kapitein-generaal Munoz-Grandes, de intieme vriend en vertrouweling van ge neraal Franco. Het Spaanse staatshoofd heeft hiermee voor het eerst een van de allerbelangrijkste militaire posten van zijn regime in handen gegeven van een man, die tijdens de burger oorlog niet op de voorgrond kwam en geen hogere rang be reikte dan die van kapitein van de genie. Voor de toekomst van Spanje is de benoeming van generaal Diez Alegria van groot belang. lijke machten worden hier door mi litairen uitgeoefend, zodat de strijd krachten dan toch weer aan de mi litairen ondergeschikt zouden zijn); O tot op zekere hoogte beginnen wü over het nationalisme heen te komen (het nationalisme in autori taire zin is altijd de beweegreden van de harde militairen geweest om vooruitstrevende ideeën uit het bui tenland in Spanje te onderdrukken O ..ik zou er niets op tegen heb ben om de minderheden in de politiek een wettige status toe te kennen" (de erkenning van politieke partijen, want dat is het wat de generaal met „minderheden" bedoelt, is nu uit den boze in het hedendaagse politieke stelsel Het feit dat generaal Franco hem tot opvolger van Munoz Grandes heeft bestemd verleent hem, buiten zijn persoonlijk aanzien en de rang van zijn nieuwe post, een bijzonder groot politiek prestige, omdat dit een soort „vaderlijke zegen" van Franco betekent. Mocht het opvolgersteam dat ge neraal Franco nu officieel heeft in gesteld voor het geval van zijn heen gaan (Prins Ju an Carlos en admi raal Carrero Blanco» voor onoverko melijke moeilijkheden komen te staan .dan vormt generaal Diez Ale gria een algemeen aanvaardbaar al ternatief. Diez Alegria wordt beschouwd als een van Spanje's meest briljante militairen in de technische zin van het woord en vele politici, ook in gematigde en vooruitstrevende krin gen. hebben vertrouwen in hem. Zijn overtuigingen zijn heel wat moder ner dan die van de „harde" militai ren van zijn generatie die generaal Franco steunden bij de instelling en handhaving van het regime. Uit zijn weinige openbare uitspra ken komen de volgende grote lijnen van zijn politieke en militaire over tuigingen naar voren: de strijdkrachten moeten een abstracte politiek voeren en zich bo ven het spel van de verschillende po litieke groeperingen plaatsen. Zij moeten zich beperken tot het uit voeren van de taken die de wetten hun opleggen «men moet echter niet vergeten dat de huidige grondwetten, namelijk de „Ley Organica del Es- todo" die in 1966 werd afgekondigd, in art. 37 verklaart dat de strijd krachten „de verdediging van het in stitutionele stelsel garanderen", of wel de beginselen van het regime moeten verdedigen. Met andere woorden: generaal Diez Alegria zou in het uiterste geval ook goedkeuren dat het leger zal optreden om de bin nenlandse orde te handhaven) de strijdkrachten moeten onder geschikt blijven aan de burgerlijke nacht. Het beste zou zijn dat zy in redestijd onder een burgerlijke mi ltster zouden ressorteren, die in ge val van oorlog automatisch zijn taak lan het regeringshoofd zal overdra gen (dit moet men wel vanuit Spaans xjgpunt bezien, want talrijke burger- CAPE KENNEDY. FORT'BRAGG AP. Reuter) Een Russische treiler. die tot op 200 meter de Amerikaanse atoomonderzeeër James Madison was genaderd is er verleden week vrijdag de oorzaak van geweest dat de eer ste lancering van een Poseidon-raket «een raket met meerdere kernknop penvanaf de onderzeeër werd uit gesteld. De lancering zou gisteren hebben plaatsgevonden maar is nu uitgesteld tot half augustus. Volgens betrouwbaie zegslieden mankeert er niets aan de raket of zijn onderdelen, maar is men in het Pentagon «.Amerikaanse ministerie van Defensie) wantrouwig geworden toen de Russische treiler uitgerust met. elektronische apparatuur vrij dag zo dicht bü de James Madison ging varen. De James Madison koerst ongeveer 50 km uit de kust bij Cape Kennedy. In de Californische vissersplaats Fort Bragg hebben verbolgen vissers een beloning van 2.000 dollar uitge loofd voor de aanhouding van een van de 17 grote Russische vissers chepen. die volgens hen herhadelijk en ongestraft binnen de Amerikaanse wateren opereren. Het gaat om sohendingen van de 12-mijlszone. waarvan de kustwacht echter niets ®eet te weten. Dat, iemand de belo ning ooit zal krijgen, is overigens niet te verwachten. De Russen be schikken over vaartuigen van 90 me ter lang, terwijl de vissersboten van Fort Bragg niet groter zijn dan 15 meter. Ook in Canada maakt men zien zorgen over de activiteit van de Rus sische vissers langs de westkust. De minister voor Visserij zaken, Davis, heeft aangekondigd dat hij tegen het w eekeinde een of twee nachten aan boord van een Canadese vissersboot de situatie gaat onderzoeken. Aan leiding is een incident van zaterdag 11. waarbij een Russische boot een Canadees vaartuig opzijdrukte. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Bureau voor de ruimte vaart heeft maandag plannen be kendgemaakt voor een onbemande ruimtevlucht naar Venus en Mercu rius. Een NASA-woordvoerder vertel de. dat het voor de eerste maal zal zijn, dat een ruimteschip langs Mer curius. een planeet die 64 miljoen kilometer van de aarde is verwijderd, zal vliegen. Het 410 kilo wegende ruimtevaartuig «de MVM-73, zo ge noemd naar Mariner-Venus-Mercu- rius 1973) zal in het najaar van 1973 worden gelanceerd. In februari van het volgend jaar zal het op een af- 9 de Spaanse strijdkrachten koes teren bijzonder weinig politieke drang hetgeen my zeer goed lijkt. Ik ge loof niet dat er enig gevaar bestaat voor een putsch van kolonels". 9 tenslotte antwoordde de gene raal op de vraag of het leger tus senbeide zou moeten komen na het heengaan van Franco: „Het zou mij niet bevallen" LONDEN «Reuter) Een ar.nada van kleine schepen heeft gister avond de strijd gewonnen tegen een "norme olievlek in de monding van de Theems, waardoor de stranden in j zuidoost-Engeland gevaar liepen be vuild te worden. De olievlek die op ten gegeven ogenblik een laaiende j vuurbarrière van 19 km. in de rivier vormde, was afkomstig van het ruim 10.000 ton metende Spaanse schip ..Monte Ulia" dat een olieleiding had stuk gevaren. De olie raakte in brand en de vlammen sloegen over naar i drijvende kranen en kleine schepen die gemeerd waren. Van de oever af bestreden ruim honderd brandweer- I lieden drie uur lang de brand, ter- Binnenk&rt gaan vijf Britse, met zijn zuster in de Verenigde met de vijf jongelui: ..Als ze in wijl vele sleepboten en andere kleine teenagers op uitnodiging naar Staten is geweest, waar hij o.a. Amerika tegen jullie .eggen, datschepen chemische middelen op de Amerika. Gisteren brachten zij bij de familie Nixon logeerde, i wij ons niet netjes hebben gedra- olip pompten. mnrtlft-o oon nrflVfifi non nolrtni rlnt rlnti niof" ->e>i hii I een bezoek aan Prins Charles, die. I Prtns Charles maakte een grapje; gen, geloof dat dan niet", zei hij zoals bekend, kortgeleden zelf lachende. Contacten Generaal Diez Alegria is een van de weinige Spaanse militairen, die geregeld contact onderhield met zo wel militairen als burgers op 't alles- hoogste niveau. Hy wordt algemeen gerespecteerd en generaal Franco j toonde zyn vertrouwen door hem te WASHINGTON (APi Amerika Het Amerikaanse voorstel beoogt ders van het Congres Kissinger zou benoemen tot hoofd van de Spaanse heeft tijdens het SALT-overleg in ook een beperking van de omvang de leiders hebben gezegd dat het stre- militaire afvaardiging by de recente i \^enen de Sowjet-Unie voorgesteld van de raketten. De Russen ontwik- ven van de regering naar voortzetting onderhandelingen met het Penta- heidelanden hun voorraad strategi kelen momenteel zeer grote SS9 ra- van het Amerikaanse ABM-program- gon Amerikaanse ministerie van SChe kernraketten op het huidige peil ketten. Het voorstel behelst verdei' ma de VS een belangrijke onderhan- Defensie) over de verlenging van hetzUl!en houden of mogelijk verminde- beperking van het anti-raketstelsel delingspositie verschaft bij de SALT- Spaans-Amerikaanse basis-verdrag ren. Het Amerikaanse voorstel be- in beide landen tot de omvang die hetbesprekingen in Wenen. De politieke mogelijkheden van ge- i helst een algemeen plafond voor helRussische ABM-stelsel momenteel neraal Diez Alegria kwamen reeds 1 aantal kernraketten, dat de beide ongeveer moet hebben: 64 raketlan Schip tot zinken gebracht Jacht bommenwerpers van de Zuidkoreaan- I se luchtmacht hebben vanochtend I ter hoogte van de grens tussen Noord- en Zuid-Korea een schip tot zinken gebracht dat volgens de Zuid- koreaanse inlichtingendienst een zwaarbewapend Noordkoreaans spio- nageschip was. De naar schatting tien opvarenden verdronken toen het schip vlammend in de golven ver- j dween. stand van 5300 kilometer Venus pas seren en de maand daarop op een afstand van 1000 kilometer Mercu rius. Tegen 1974 zullen by de Australi sche plaats Tidbinbilla en bij Ma drid twee volgantennes met een mid dellijn van 70 meter zijn gebouwd. Dit betekent, aldus de woordvoerder, dat de MVM-73 radiografische foto's naar de aarde kan door geven. Deze foto's zullen net zo scherp zijn als die van de maan door middel van telescopen zijn genomen. De foto's van Mercurius zullen wor den gebruikt om deze planeet In kaart te brengen, voor het vaststel len van herkenningspunten, het on derzoek van de kraters en het bepa len van de assen waarom de planeet draait. De MVM-73 zal ook de zon newinden tussen de aarde en Mer curius bestuderen. Tezelfdertijd zul len twee andere ruimteschepen de Pioneer F en de Pioneer G een onderzoek instellen naar de zonne winden (dat zijn van de zon afkom stige stromen protonen en ionen) tussen de aarde en Jupiter. Door de foto's van Venus wil men proberen meer te weten te komen van het dichte wolkendek om deze planeet. Franse kernproef Het Franse ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt dat er gisteren op het verlaten atol Moeroeroa in het zui delijke deel van de Stille Oceaan een kernbom met een geringe explosieve kracht tot ontploffing is gebracht. Het is de zesde kernproef van de huidige serie. Erebanket voor chef-kok In Sydney's Tattersall's club hebben tien leerlingen een groot verjaar dagsbanket aangeboden aan hun 82- jarige leraar Jules Wijnberg de in 1912 uit Nederland gekomen chef kok die overal ter wereld in zifn lange loopbaan velen op zijn gerech ten heeft onthaald en tientallen be roemd geworden koks heeft opgeleid. Amerika-China Robert McClos- key. woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren verklaard dat zijn regering weer in Warschau be sprekingen wil voeren met de verte genwoordiger van China. (ADVERTENTIE) begin i op een omzichtige manier wereldmogendheden zouden mogen ceerinrichtingen rond Moskou. aan het licht die typerend is voor generaal Franco's wyze van regeren, nl. door middel van een onverwachte en belangrijke promotie van zijn broer. Deze broer, Luis, is op 60- jarige leeftijd de jongste „teniente general" (de hoogste rang van gene raal) van Spanje. Van een post van voornamelijk lokaal belang werd ge neraal Luis Diez Alegria plotseling gepromoveerd tot opperbevelheb ber van de Guardia Civil in heel j Spanje. Deze beslissing van generaal Fran- I co viel juist tijdens de noodtoestand J die begin 1969 in heel het land was afgekondigd. Het besluit ging bijna onopgemerkt voorbij, vooral omdat na dezelfde kabinetsvergadering J waarin het genomen werd, sterke ge ruchten de ronde deden dat de nood toestand opgeheven zou worden, het geen kort nadien inderdaad juist bleek bezitten. Het gaat hier om intercon- President Nixon heeft zich uitge- tinentale ballistische rakette» sproken voor een beperkte (ICBM), raketten die kunnen wor den afgevuurd van onderzeeërs, en raketten die kunnen worden afge vuurd uit lange afstandsbommenwer pers, Elk land zou dan nog zelf kunnen bepalen aan welke soort raketten het de voorkeur geeft. komst met de Sowjet-Unie als voor loper voor een algemeen ontwape ningspakket, waarover niet spoedig overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De gegevens van het Ame rikaanse voorstel zyn bekend gewor den na een bespreking van president Nixons adviseur inzake nationale veiligheid, Henry Kissinger, met lei- Factor Niettemin was de benoeming van generaal Luis Diez Alegria nauw ver bonden met deze ontwikkeling en waarschijnlijk van nog groter be lang. Het is nl. een publiek geheim dat de Guardia Civil een hoogst be MOSKOU DPA. Reuter» Gis teren zyn in Moskou de officiële on derhandelingen tussen de Sowjet- Unie en West-Duitsland begonnen over een niet-aanvalsverdrag. Tijdens de eerste bijeenkomst van de voltal lige delegaties waren hoofdzakelijk de twee delegatieleiders, de ministers langrijke factor Is voor de toekomst j van Bultenlandse Zaken Gromiko en van het land Deze „burgerwacht", een soort gen darmekorps van 60.000 leden (het Spaanse leger telt ongeveer 30000 leden), die alom bekend zijn van wege hun typische gelakte driehoe kige steek uit de tyd van Napoleon, ls verreweg het best georganiseerde, gedisciplineerde en uitgeruiste mili taire korps van Spanje, Het heeft 'n lange traditie en een indrukwekken de „esprit de corps", die vaak beslis send is geweest. De training van dit elite-corps is bijzonder streng en intensief en de Intellectuele standaard is zeer hoog voor een politieorganisatie. Een voorbeeld hiervan is dat elke rang in de Guardia Civil één stap hoger wordt geacht dan dezelfde rang in 't leger, zodat 'n luitenant van de Gu ardia Civil die naar 't leger overstapt tigheid van de Guardia Civil is spreekwoordelijk. Wie, zoals generaal Luis Diez Alegria. 't bevel heeft over de Guardia Civil, controleert grote streken van 't land en bezet v<x>rna- me sleutelposities zoals havens, gren zen en vliegvelden. Bovendien be schikt hij over de beste inlichtingen dienst over binnenlandse aangele genheden. met 6500 informatiecentra voor de staatsveiligheid, die onder ling verbonden zijn door een uitge breid en onafhankelijk radio-net werk. Dit alles wil ook zeggen dat gene raal Manuel Diez Alegria door mid del van zijn broer kan rekenen op de beste medewerking die hij zich maar zou kunnen bedenken. Scheel, aan het woord. Ze legden be ginselverklaringen van elk een half uur af. Daarna ontspon zich een uit voerige discussie. Na ruim twee uur gingen de onderhandelaars uiteen. Pas hedenochtend zouden de eigen lijke besprekingen over een verdrags tekst beginnen. Naar de Westduitse regerings- woordvoerder Von Wechmar mee deelde, hadden de beginselverklarin gen geen verrassingen opgeleverd, al bevatte die van Gromiko wel ver scheidene interessante punten. Nader wilde Von Wechmar daar niet op ingaan. De sfeer was volgens hem ..zakelijk en vriendschappelijk". Mi nister Scheel had 's ochtends al een beleefdheidsbezoek aan zijn Russische ambtgenoot Gromiko gebracht, waar bij de afspraak was gemaakt de on derhandelingen in „absolute vertrou welijkheid" te laten verlopen. Er zou den ook besprekingen onder vier ogen worden gevoerd. De onderhandelingen worden ge houden in het-Spirodonow-paleis, een luxueuze villa dichtbij het centrum van Moskou, waar in september 1955 Adenauer en Von Brentano met de toenmalige Russische leiders Boelga- nin en Chroesjtsjow de aanknoping van diplomatieke betrekkingen be klonken. Er zijn geen aanwijzingen over de duin van de onderhandelin gen. Scheel en andere Westduitse dele gatieleden verklaarden gisterechtend, dat er geen termijn was afgesproken. Het officiële Russische persbureau Taw had eondag kort na de aan komst van Scheel verwarring gesticht met de mededeling dat de Westduit se minister van plan was tot vrijdag in Moskou te blijven. Dit bericht werd gisteren door het persbureau gecorrigeerd. Het verblijf van Scheel noch de onderhandelingen zijn aan een tijdslimiet verbonden, zo ver klaarde Tass. Kissingers betoog heeft senator Fulbright, voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen en de voorzitter van de De mocratische fractie in de senaat Mansfield tot kritisch commentaar verleid. De senaat heeft verleden jaar met slechts één stem meerder heid de regering gemachtigd een be gin te maken met het ABM-stelsel Op dit moment behandelt zij het verzoek van de regering 1,3 miljard dollar ter beschikking te stellen voor uitbreiding van het ABM-stelsel tot vier plaatsen. Fulbright en Mansfield achten het wel toevallig, dat, juist nu de senaat over het ABM-stelsel vergadert, zulke grote kwesties door Kissinger aan uitbreiding van het ABM-stelsel wor den gekoppeld. Fulbright verklaarde dat de argumenten van Kissinger neerkomen op een poging van de re gering de senaat als deze de uit breiding van het ABM-stelsel niet goedkeurt de schuld te kunnen geven van een eventueel mislukken van de SALT-besprekingen met de Sowjet-Unie. Vorster in ziekenhuis De Zuid- Afrikaanse premier Vorster is giste ren in Kaapstad in het ziekenhuis opgenomen. Hij zal worden behan deld In verband met een niet ern stige nier-aandoening. 28 juli 1970 EERSTE KLASSE Prijzen van: f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 5 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 83 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 76 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 706 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 447 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 935 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 327 f1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 3987 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 058748 f 2.000 is gevallen op het nummer: 047292 f 2.000 is gevallen op het nummer: 092907 f 2.000 is gevallen op het nummer: 047100 f 2.000 is gevallen op het nummer: 010746 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 069327 f 25.000 is gevallen op het nummer: 000180 De extra prijs van f 50.000 is gevallen In de serie C op het nummer: 089622 En de troostprijs van f 1.000 op nummer: 089622 van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. NEW YORK (API In het Sow- jetruMische concentratiekamp, waar in de schrijver Alexander Ginsburg verbluft, zyn onlangs zestien politie ke gevangenen omgekomen wegens het ontbreken van medische verzor ging. In het kamp van Ginsburg is slechts één arts, zelf ook een gevan gene. „Iedereen loopt hier gevaar voor zijn leven", aldus de schrijver, wiens verklaring op een niet nader bekendgemaakte wijze op de band is opgenomen. In een eveneens op de band opge nomen verklaring beschrijft Wladi- mir Boekowski de martelingen, waaraan Russische intellectuelen, die het wagen anders te denken dan de regering voorschrijft, worden bloot gesteld in de zenuwinrichtingen waarin de autoriteiten hen hebben laten opnemen Boekowski zegt. dat de gevangenissen en concentra tiekampen nog niet eens de ergste straffen in de Sowjet-Unie zijn. Ze nuwinrichtingen zijn het ergste. De 27-Jarige Boekowski heeft zes jaar in die inrichtingen, gevangenissen en kampen doorgebracht. „Patiënten" in zenuwinrichtingen worden van het hoofd tot de voeten in natte zei len opgerold. Als het doek opdroogt krimpt het samen rond de patiënt die erin zit. Bij deze „behandeling", aldus Boekowski zijn artsen aan wezig om erop toe te zien, dat de patiënten het bewustzijn niet verlie zen. Boekowski zegt. dat het opne men in zenuwinrichtingen wordt ge last voor personen, die zich niet aan overtreding van formele wetten heb ben schuldig gemaakt, maar die de fen en van de buitenwereld willen zegt in zijn boodschap, dat in de isoleren. Zij worden „krankzinnig" verklaard en kunnen dan worden op genomen. Behalve de verklaring van Gins burg en Boekowski is in New York ook een bandje afgedraaid van de schrijver André Amalrik, de schrij ver van het boek „Zal de Sowjet- Unie het Jaar 1984 halen?". Dit boek is in de Westelijke wereld gepubli ceerd, waarop de Sowjetrussische ge heime politie hem arresteerde. De bandjes van de drie intellectuelen zyn naar de Ver. Staten meegeno men door William Cole, correspon dent van Columbia Broadcasting System, die onlangs door Moskou het land werd uitgewezen wegens „acti viteiten die niet in overeenstem ming zijn met de status van een autoriteiten niettemin willen straf-buitenlandse Journalist", Amalrik Sowjet-Unie een revolutie zal uitbre ken. „Wat tot een revolutie zou kun nen leiden is het volledig gebrek aan gezond verstand by de hoogste klas se, die altyd probeert elke verande ring te voorkomen. Geleidelijk aan zullen de mensen beginnen te besef fen, dat alle kleine lokale problemen hun oorzaak vinden in de tekortko mingen van het politieke stelsel waaronder wij leven", aldus Amal rik. Ginsburg, Boekowski en Amalrik hebbei verklaard, dat zij wensten, dat hun boodschappen in Amerika worden uitgezonden „ongeacht de ge volgen". De banden met de verkla ringen van de Russische intellectue len worden tot en met vrijdag door de radiostations van de CBS uitge zonden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6