Leidse kamertjesmelker moet twee weken zitten Amerikaanse studente twee weken in Leiden fsfniktelssre TAXI'S MOETEN VAAK TEVERGEEFS RIJDEN Zware straf voor automobilisten Applaus klonk op van de tribune Off icier: bent een grote profiteur' Tot alles in staat Wedvluchten v. De Rijnklievers Dankzij opstel over Pilgrim Fathers Aanbesteding van werk in de Mors Het Oude Postkantoor Chauffeurs lijden de grootste schade Vredeskontakt: meer bekendheid aan Vredesweek ..nu mmd -•.''ÏSuamb DINSDAG 28 JULI 1970 LFTO*GH DAGBLAD PAGINA 3 jr LEIDEN/DEN HAAG (GPD) De Leidse kamertjesmelker J. S. is door de Haagse politierechter wegens huisvredebreuk veroor deeld tot veertien dagen gevan genisstraf. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf geëist, nadat hij in een bewogen requisitoir de verdachte had uit gemaakt voor „een grote profi teur". Van de publieke tribune klonk applaus. De politierechter hamerde om stilte. De kamertjesmelker J. S. (33) was op 30 januari in zijn pand aan de Leidse Cronjéstraat de afgesloten kamer binnengedrongen van één van zijn huurders, een Marokkaanse gastarbeider, aan wie hij de huur zou hebben opgezegd omdat de man niet bereid was voortaan f 150 per maand te betalen in plaats van f 100. Hét slachtoffer zou zijn kamer bin nen twee dagen hebben moeten ont ruimen. Toen hy hiertoe niet bereid bleek, haalde S. de kamer leeg tij dens afwezigheid van de huurder. De eigendommen van het slachtoffer zette hij ergens neer in zijn andere huis, aan de Steenschuur in Lei den. Toen de gastarbeider allerlei spul len miste, ging hij naar de Leidse politie. Die hoorde het relaas en maakte procesverbaal op van huis vredebreuk, omdat de exploitant we derrechtelijk de afgesloten kamer was binnengedrongen. Het was be paald niet de eerste keer dat soort gelijke klachten over S. by de politie waren binnengekomen. S. is dan ook al eerder wegens huisvredebreuk veroordeeld. Ook toen was hy wederrechtelijk de kamer binnengedrongen van een juffrouw die niet akkoord ging met een plot selinge huurverhoging. Ook deze huurster vond by thuiskomst haar kamer ontruimd. ,,Het uitoefenen van terreur en een schrikbewind is blijkbaar uw normale taktiek om zoveel mogelijk duitjes uit de woningnood te slaan", concludeerde politierechter mr. Berk hout. De verdachte ontkende. Tevergeefs beriep hy zich op een clausule in zyn contracten, waarin staat dat hy een reservesleutel heeft om „zo nodig" de kamers te betre den. De politierechter repliceerde: „U kunt het wel nodig vinden, maar uw huurder vond het kennelyk niet nodig en dan wordt het huisvrede breuk". Officier mr. Lulofs zei in zyn met stemverheffing uitgesproken requi sitoir. dat deze zaak in Leiden grote belangstelling heeft gewekt. En niet ten onrechte, want deze verdachte is tot alles in staat om zo veel mo gelijk geld uit de woningnood te sleuren, aldus de officier, die besloot: „U bent een grote profiteur. Dit is een goede aanleiding om u die prak- tyken af te leren". LEIDERDORP De Leiderdorp- se postduivenvereniging De Rynklie- vers hield twee dagen achter elkaar wedvluchten. De wedvlucht vanaf Bergerac over een afstand van 866 km, met 83 duiven in concours die om 13 uur met een zuidwesten wind werden gelost, leverde de volgende uitslag op: 1 en 13 J. v. Leyden, 2, 3 en 5 gebr. Kok, 4, 11 en 14 A. v. d. Dop en zn, 6 en 7 J. Verstraaten, 8 en 15 A. Dub- belaar, 9 en 10 N. v. d. Linden, 12 J. Zevenhoven. Uitslag van de wedvlucht vanaf St. Ghislain Hor nu, afstand 198 km, in concours 362 duiven, die werden ge lost om 7.10 uur; met een zuidwesten wind: 1 J. v. d. Wal, 2. M. Jongeleen, 3. A. Dubbelaar, 4. Bruines-Borst, 5 en 14 v. Alphen-Habraken, 6 en 13 gebr. Hoogervorst, 7 C. v. Dam, 8 J. Zevenhoven, 9 A. v. d. Dop en zn, 10 A. Pieterse, 12 W. Jacobi, 13 W. Hoo gervorst. LEIDEN Vermoeid, gelukkig en boordevol vragen arriveerde gisteren op Schiphol de 16-jarige Amerikaanse studente Laurel Shaw Sorensen van de Westfield High School in West- field (Massachusetts) in gezelschap van haar leraar geschiedenis, de heer Bruce Fitzgerald. Daarmee verzilver den zy de tweede prys, die Laurel won in een grote opstelwedstrijd voor mid delbare scholieren, die in de gehele Verenigde Staten is gehouden over het onderwerp „De rol van Neder land in het erfdeel van onze Pilgrim Fathers". Laurel hoefde van de 430 inzenders maar een voor te laten gaan. de 17-jarige student geschiede nis R. Bruce Wright van de Westfield High School in Westfield (New Jer sey). Vanaf Schiphol werden de twee Amerikaanse gasten door een hostess van het Nederlandse Bureau voor Toerisme (een van de organisatoren van de wedstryd) naar de Holiday Inn by Leiden gebracht. Het pro gramma vermeldde een korte bedrust voor de twee gasten, maar ze waren beiden zo nieuwsgierig naar wat alle maal nog ging volgen, dat ze hele maal geen slaap hadden. Om drie uur werden de gasten door de VVV-directeur R. Dekker voorgesteld aan de Leidse pers in Den Vergulden Turk aan de Steenstraat. Wat onwennig door de grote belang stelling beantwoorden Laurel en haar leraar de vele vragen. Laurel, gaat in september naar het laatste jaar van de High School. Daarna hoopt ze naar een van de vele Amerikaanse schools of journalism te gaan. Van uit die interesse voor de journalis tiek heeft ze haar opstel geschreven. Ook als de wedstryd had gevraagd om een opstel over een ander onder werp zou ze hebben meegedaan en ook als de prys had bestaan uit een LEIDEN By de openbare aan besteding van het gemeentelyk be stek „het maken van grond- en rio- lerings- en bestratingswerkzaamhe den in het Morskwartier tussen de Smaragdlaan en de Hoge Morsweg' is de n.v. Compeer uit Voorschoten als laagste inschryver uit de bus ge komen met een bedrag van f384,160. Hoogste inschryver was de n.v. P. Roos uit Abbenes met een bedrag van f 590 640. ADVERTENTIE reis naar een ander land. ,Jk schryf i „Jullie koningin is toch de rykste omdat ik graag schryf en ik kan ie- vrouw van de wereld?", vraagt Fitz- dere buitenlandse ervaring gebrul- gerald en over Rotterdam„Is dat de ken", aldus Laurel, die nu evenals grootste haven ter wereld? Nee toch". haar leraar voor de eerste keer bui ten de Verenigde Staten komt. „Ik ben erg gelukkig zo'n goede leer linge te hebben", zegt de heer Fitz gerald. „Daar heb ik de reds aan te danken. De winnaars mochten hun leraar meenemen. Ze heeft het ver haal zonder myn hulp gemaakt". Hy is van mening dat Laurel de beste leerlinge is van de 300 leerlingen uit haar leerjaar. „Ze heeft overal inte resse voor en als er in de klas over iets gesproken wordt luistert iedereen met veel belangstelling naar haar me ning". Het belangrykste van de reis: „Vroeger heb ik nooit veel aandacht besteed aan de geschiedenis van Ne derland. In de Amerikaanse hand boeken wordt zelfs niet vermeld, dat de Pilgrim Fathers in Leiden zyn ge weest. Nu ik er meer tfan weet. zal ik beslist ook meer aandacht schenken aan de Nederlandse geschiedenis ty- dens myn lessen". En Laurel: „Ik heb al wat contacten om straks verhalen over Nederland te kunnen publice ren". Daarvoor zal ze overigens nog heel wat gesprekken moeten voeren. Voor de beide Amerikanen naar Ne derland kwamen hadden ze nog het oude „klompen-molens-bloemen"-idee geven ze toe. Meer misverstanden zullen uit de weg geruimd moeten worden de komende dagen. By de foto: Laurel Shaw Sorensen poseert voor onze fotograaf met op de achtergrond molen ,de Valk". (Foto LD/Holvaafc) LEIDEN De Leidse kantonrech ter. mr. W. de Koning, kreeg giste ren weer twee zaken te behandelen van brokkenmakers, die geen rijbe wijs hebben. Een 23-jarige koopman uit Leiden was met zyn auto in het Westeinde te Roelofarendsveen „zonder enige verkeersnoodzaak" of wel opzettelyk tegen een stilstaande auto opgereden. In deze auto zaten de burgemeester en een der wethouders van Alkema de. Toen de burgemeester de koop man op zyn wandaad wees. werd deze zeer agressief en daarop sloeg de burgemeester hem eigenhandig k.o. Achteraf bleek, dat de koopman die dag zyn verjaardag vierde, niet ge heel nuchter was en geen rijbewys bezat. Uit de in 't proces-verbaal opgeno men getuigenverklaringen kwam o.a. naar voren, dat verdachte de auto opzettelijk aanreed en zo agressief optrad, dat de burgemeester wel han delend moest optreden. De officier, mr. T. van Daalen. hield een zeer scherp gesteld requisi toir en kwam tot de conclusie, dat verdachte die al driemaal eerder werd veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewys ditmaal een ge voelige straf verdiende. Hij eiste dan ook 2 weken hechtenisstraf, waar van 1 week voorwaardelijk met een proeftyd van 1 jaar. een onvoorwaar delijke ontzegging van de rybevoegd- heid voor de tijd van 6 maanden als mede een geldboete van f 50 subs. 5 dagen. De kantonrechter keurde verdach- tes gedragingen eveneens scherp af en vonniste hem by verstek geheel conform. Voor een niet verschenen 29-jarige barkeeper uit Katwyk werd de cel deur eveneens alvast op een kier ge zet. Tegen hem eiste de officier een week voorwaardeiyke hechtenis straf met een proeftyd van 2 jaar, een voorwaardeiyke ontzegging der rybevoegdheid voor de tyd van maanden met een proeftyd van 2 jaar alsmede een totale geldboete van f 550 subs 55 dagen. De barkeeper dankte deze zware eis aan het feit, dat hy op 16 maart J.l. niet minder dan vyf processen- verbaal opliep. Toen hy met zyn auto op de Rynzichtweg achterop een voorganger reed, kwam aan 't licht, dat hy geen enkele rijbevoegd heid bezat, niet verzekerd was. geen geldig kenteken en de auto zowel een ondeugdelyke rem als twee gladde banden had. De officier stelde in zyn requisi- ooir: „Dergelyke wetsovertreders moeten met alle gestrengheid wor den aangepakt. Het zyn, evenals deze verdachte ware wegpiraten". Op de week onvoorwaardeiyke hechtenisstraf na. die hy omzette in een voorwaardelyke straf, vonniste de kantonrechter by verstek geheel conform. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot predikante voor byzondere werk zaamheden (arbeid ten bate van de Hervormde Vrouwendienst) mej. dr. W. Timmermans, kand. te Utrecht: te Lobith c.a. L. Doom. legerpredi- kant te Ermelo. Bedankt voor Nieuw Vennep-Ab benes (toez.) C. J. Baart te Raams- donk. jy staat met dicht geslagen ogen. Men had met jou geen mededogen, nadat jouw voordeur was gedicht, ontnam men jou ook nog het licht. jy was te oud. dus zonder praten heeft alleman jou toen verlaten met een belofte, die zeggen wou: „Op deze plaats een nieuw gebouw". Een ieder stond jou aan te gapen. Er zyn er zelfs die kwamen slapen. Dat mocht niet meer, en heel gezwicht heeft men jouw ogen toen gedicht. jy staat daar nu. blind en verlaten langs één van Leidens mooiste straten Jy ziet geen mens meer langs je ryden. Een SCHANDE voor een stad als Leiden. A. M. van der Meyden, Oltmansstra&t 6, Leiden. LEIDEN Het Leids Vredeskon takt wil dit Jaar meer bekendheid geven aan de Vredesweek. Dit door middel van raamstroken en affiches met de tekst: „Vredesweek 20-27 sep tember Verenigde Naties", die ver krijgbaar zyn by Lex Soeteman, Ho ge woerd 108. Vanaf tien oktober zal er in sa menwerking met Bureau Buitenland van de Universiteit een leer gang worden gegeven over de ontwik kelingsproblematiek, die voor ieder een toegankeiyk is. Onderpen zyn: politieke en sociale aspecten van de ontwikkelingsproblematiek, de rol van het leger in Jonge staten, verschillende discussieochten den waarby de problemen speciaal zyn toegespitst op China en Japan. Wie belangstelling heeft kan zich in verbinding stellen met het Bureau, (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN De laatste tijd be reikten ons geregeld telefoontjes van taxi-ondernemers, die zich sterk gedupeerd voelendoor grappenmakersdie een wagen bestellen op adressen van men sen, die daar helemaal niet om gevraagd hebben. Dit soort verlo ren ritten kunnen in sommige ge vallen het bedrijf een aanzien lijke schade berokkenen. Om van de veroorzaakte ergernis noc, maar niet te spréken. Waar is het aan te wyten', dat taxi-ondernemingen geld en tyd verliezen voor het maken van nutte loze ritten? Voor een deel zyn late café-gangers de schuld. Zy bestellen een taxi en gaan, als die te lang op zich laat wachten, te voet naar huis of een ander café. Voor het grootste deel komen de overbodige ritten voor rekening van „grappenmakers". Op de meest onmogelyke ogenblikken soms midden in de nacht, sturen zy taxis naar niets vermoedende men sen. liefst ver buiten Leiden. Het kan nog gekker. Dan wordt een aanbal taxi's op hetzelfde a dr ei- ontboden, liefst met een paar minu ten verschil. Sommige taxi-onderne mers spreken over drie of vier auto's, anderen vertellen dat wel eens 12 auto's op hetzelfde adres ontboden zyn. Eén der taxi-ondernemers ver telt zelfs meegemaakt te hebben, dat vier versohillende bedrijven elk met 6 tnouwauto's op een bepaald adres waren ontboden. Ook deze 24 wagens waren niet besteld. Gedachten aan een mislukte liefde dringen zich by dit 'voorval op. Vooral in de vakantie-tyd spelen veel kinderen het spelletje „taxi-bel len". In de meeste gevallen reageren 'tui** -fcrniitfifs; J f.i klfHi - Buitenland aan de Stationsweg. De eerstvolgende vergadering van1 de taxi-bedrijven niet meer als een het Leids Vredeskontakt zal plaats- kind opbelt. Vaste klanten worden vinden op 12 augustus in gebouw Re- hoboth, Rapenburg 10, 's avonds om 8 uur. Marokkanen zeggen Ja" Ruim 98 procent van de Marokkanen, die hun stem hebben uitgebracht by een referendum, heeft ingestemd met een nieuwe grondwet die een einde maakt aan de sinds 1965 bestaande nood toestand en het parlement van twee kamers vervangt door een parlement van één kamer. hiervan in kennis gesteld. De ma nier waarop kinderen taxi's bestel len wekt vaak al argwaan; gegiechel op de achtergrond maakt een geintje meestal erg doorzichtig. Geen enkele taxi-ondernemer vindt dit nodeloos rijden een geintje. Het maakt de taxi-chauffeurs wrevelig en wantrouwig. Helaas is er aan de uitoefening van deze humor-prakty- ken weinig of niets te doen. Het te lefoongesprek kan niet of moeilijk achterhaald worden. Wanneer er door een vreemde wordt gebeld om een taxi buiten de stad. by voorbeeld naar Lisse of Zoe- terwoude, reageren de meeste taxi bedrijven niet meer. Vaak wachten ze een poosje, en als er dan niets meer wordt vernomen, neemt men aan dat het een flauwe grap was. De directeur van taxibedryf Van Kerkhof zegt hierover: „Wy willen de klanten nooit laten wachten. Dat kan niet, want ze kunnen zelfs wel bellen voor een snelle rit naar een ziekenhuis of voor een bevalling. We rijden liever vyf keer voor niets, dan dat we één keer niet komen als we nodig zyn. Het is trouwens onze plicht om te rijden. Een taxibedrijf is openbaar vervoer. Daarvoor krijg Je toestemming van het gemeente bestuur en dat is vastgelegd in een huurautoverordening. Niet komen betekent dan een weigering van het openbaar vervoer". Overigens heeft ook dit bedryf vele malen per week last van loze bestel lingen. „Geld kost het niet vaak", zegt de directie van Van Kerknof, „want alleen het ryden van de wa gens al is reclame. De schade voor de chauffeur zélf is groot. Taxi chauffeurs leven nog steeds van de fooien. In de zomer, als ze soms lang op een rit moeten wachten, valt die schade nog wel mee. Als het slecht weer is en er dus druk gebruik wordt gemaakt van taxi's dan kost het mis sen van ritten een chauffeur soms een hoop geld". Overigens is het spelletje taxi-bel len al erg oud. Het gebeurt overal in Zomers moeten de taxi-chauf feurs voor het station soms lang wachten op een rit, maar vaak ook betekent het tevergeefs rij den het missen van een andere rit. Nederland. Dit soort humor is ook terug te vinden in andere bedrijfs takken. Bakkers bakken vaak taar ten voor niks. hotels halen vaak di ners voor dertig personen in huis zonder dat er ooit gasten komen opdagen. De lol die de grappenma kers er van nebben biyft echter al tijd achter by de schade die daar door berokkend wordt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3