ISRAËL WIL OPHELDERING Havenarbeiders gaan weer aan het werk Dajan denkt aan aftreden Winst van Hoogovens 66,8 pet. omhoog Kabinetsberaad in Jeruzalem tot morgen uitgesteld Soldaten mogen zelf de wekker zetten (9uc/ l&MüJU/n Amerikaans blad roddelt over Prinses Margaret en Lord Snowdon Wantrouwen T egemoetkomino Home's mening Nederlander in Oost-Duitsland gearresteerd Britse staking spoedig ten einde Onstandvastig Pharao-mode Oorlogskosten in V.S. sterk verminderd euwo MEUBELSHOW 27 juli—1 augustus 29-30-31 juli tot 9 uur n.m. Opgericht 1 maart I860 LEIDSCH DINSDAG 28 JULI 1970 No. 33155 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishceck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 NEW YORK (AP) Prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot Lord Snowdon vor men een weinig harmonieus paar, als men het Amerikaanse tijdschrift .Ladies Home Jour nal" mag geloven. Daarin schrijft een .hooggeplaatste Britse aristocrate" onder de schuilnaam Antonia Chatsworth, dat zy op feestjes de stemming bederven door hun onderlinge sfeer van vyandigheid. Op een party ten huize van de markies van Dufferin was het, volgens dit verhaal, onlangs met alle vrolijkheid gedaan, toen Marga ret en Tony tegenover elkaar gingen zitten en blikken wissel den alsof de hoofdreden voor hun aanwezigheid was zo duide- Ujk mogelijk te maken, dat zy niet van elkaar gediend, waren. Volgens Antonia Chatsworth moet de oorzaak van de onge lukkige verhouding gezocht wor den in het mislukken van Mar garets eerste verhouding met de „gewone burger" Peter Town- send. De schryfster gelooft niet, dat het gemakkelyk tot een for mele breuk zal komen. Konin gin Elisabeth moet toestemming geven voor een echtscheiding, maar zal dat niet licht doen, „nu de monarchie tracht een tijdperk te overleven* waarin weinig waarde wordt gehecht aan koningen en koninginnen" JERUZALEM, CAIRO, AMMAN, LONDEN (Reuter, GPD, AP) Het Israëlische kabinet heeft het beraad over de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden- Oosten (plan-Rogers) tot morgen uitgesteld. Het kabinet zou aanvankelijk vandaag bijeenkomen om het Israëlische antwoord te bespreken. Volgens zegslieden in Jeruzalem wacht Israël op nadere opheldering van de V.S., met name wat betreft het voorstel om het vuren voor een beperkte periode te staken. President Nixon heeft de Israëli sche ambassadeur al eerder laten weten, dat elke toenadering van de kant van president Nasser gebruikt moet worden. Maar Israël wantrouwt de haast van Amerika en wil een antwoord op de volgende vragenwat betekent een nieuw bestand als de Palestünen niet meedoen?; heeft Washington een Sowjetrussische ga rantie, dat de stellingen aan het Suezkanaal niet zullen worden ver sterkt?; wat betekent het nieuwe bestand precies?wordt er onderhan deld zonder voorwaarden vooraf? Intussen verklaarde de Israëlische vice-premier Allon zich gisteravond voorstander van aanvaarding van het plan-Rogers. „Amerika is Israels vriend. Al zym er meningsverschillen, dan moeten wij het Amerikaanse ini tiatief onder de huidige omstandig- TEL AVIV (AP) In de Israëli sche pers zyn vanochtend berichten opgedoken, dat minister van Defen sie Mosje Dajan zou overwegen af te treden als de regering het Ameri kaanse voorstel ter regeling van het conflict in het Midden-Oosten aan vaardt. De minister zou niet tegen het plan van minister Rogers in zijn geheel zyn, maar tegen bepaalde for mules. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie noemde de pers berichten ,niet correct' maar erkende dat „Dajan niet enthousiast is over het Amerikaanse voorstel". In de pers wordt gezegd, dat Dajan voor het eerst met de gedachte aan aftreden speelde tydens overleg met partygenoten van de Arbeidersparty over het voorstel van Rogers. Hy gelooft, dat Israël voor zyn territoriale veiligheid de strook van Gaza en de hoogte van Golan moet behouden, alsmede een verbinding over land naar de Straat van Tiran, op de uiterste zuidpunt van het schiereiland van Sinai, om de zee weg van Eilath naar Azië en Oost- Afrika te beschermen. Voorts wil hy, dat een Israëlische strydmacht aan de Jordaan gelegerd blyft en dat de Arabieren in het bezette deel van Jordanië ten westen van de Jordaan zelfbestuur krygen. Met daaraan verbonden de verplichting, dat in dat gebied géén Arabische stryd macht gelegerd mag worden. heden toch aanvaarden", aldus Al lon. Egypte heeft er gisteren op ge wezen. dat het aanvaarden van de Amerikaanse vredesvoorstellen door Cairo en Amman niet uitsluit, dat de Arabische guerrillastryders voortdu rend tegen Israël blyven ageren. Deze mededeling, afgedrukt in het gezag hebbende Egyptische tPAl Achram". is volgens waarnemers duidelyk be doeld als een tegemoetkoming aan de kritiek en de afkeuring die de Pa lestijnse verzetsorganisaties hebben laten horen nadat Nasser en Hoes sein zich met. het plan-Rogers ak koord hadden verklaard. In de Jordaanse hoofdstad Amman hebben duizenden personen gisteren betoogd tegen aanvaarding van de Amerikaanse vredesvoorstellen. De Egyptische president Nasser werd door de voornamelyk jeugdige beto gers een lafaard genoemd. De orde onder de betogers werd gehandhaafd door gezamenlijke patrouilles van Jordaanse en Palestijnse guerrilla strijders. Volgens de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Dou glas-Home zyn er tekenen die er op vyzen dat Egypte en Israël tot de overtuiging beginnen te komen, dat een regeling van de conflicten in het Midden-Oosten door onderhandelin gen beter zou kunnen zijn dan voort zetting van de oorlog. De minister waarschuwde echter dat men „niet te optimistisch moest zyn" en zei. dat vooroordelen aan beide zyden moeilyk te overwinnen zyn. Tydens een luchtgevecht met Is raëlische straaljagers zijn gistermid dag volgens Tel Aviv twee Egypti sche Migs neergeschoten. Cairo meldde het neerschieten van een Is raëlische Mirage. In Kingston, in de staat New York, zijn restanten gevonden van een Nederlandse nederzet ting uit de zeventiende eeuw. Links: de opgevulde gaten na het uittrekken van de palissade; rechts prof. Bertram Salwen, van de universiteit van New York, die een van de gevonden voorwerpen bestudeert. (Van onze correspondent) IJMUIDEN (GPD) De bedryfs- winst van Hoogovens IJmuiden is in het eerste halfjaar van 1970 met 66.8 pet. gestegen in vergelyking met het eerste halfjaar van 1969. De om zet beliep in het eerste halfjaar van 1970 954.6 min gulden. De kosten ste gen tot 784,8 min, zodat er 169,8 min gulden winst werd gemaakt. Daarvan is beschikbaar voor winst uitkering aan het personeel 14,4 min gulden, tegen 8,7 min gulden over het eerste halfjaar van 1969 In 1969 was de omzet 717,6 min, de kosten bedroe gen 6153 min en de winst was toen 101.8 min gulden. WEST-BERLIJN (DPA) Oostduit- se grenswachten hebben gister avond by het controlepunt Grieb- nitsee een Nederlander gearresteerd in de trein van Hamburg naar Berlijn. Reizigers die dit de West- beriynse politie hebben meegedeeld, zeiden dat de Nederlander tevoren zyn paspoort en visum had ver brand. DEN HAAG (ANP) Vanaf za terdag 1 augustus worden de mili- Wren van de landmacht, die gehuis- De Bilt verwacht van vanavond bt morgenavond: aanvankelyk wat legen of motregen. Morgen zonnige perioden, maar plaatselyk ook buien, fatige tot vry krachtige wind uit Wdwest tot west. Vooral in het bin nenland Iets lagere temperaturen. (opgemaakt om 12.40 uur) Zon op: 4.56 uur: onder: 20.36 uur. lUan op: 0.31 uur; onder: 18.53 uur Hoogwater te Katwyk te 12.34 uur lugwater te 8.00 en 2039 uur. t>k nummer bestaat uit 14 pagina's. vest zyn in kazernes en legerplaat sen, niet meer om half zeven in de ochtend gewekt met het reveille-slg- naal. In het kader van het streven meer eigen verantwoordelykheid te geven aan de militairen wordt de vrije reveille ingevoerd. Momenteel is het nog zo, dat na het reveille-signaal in de ene ka zerne een belsignaal, in de andere een grammofoonplaatje met muziek of het oude hoomsignaal de mi litairen direct moeten opstaan. De tyd tussen reveille en het ochtend appel van acht uur worden dan ge vuld met de normale dageiykse bezig heden als wassen, scheren, kleden, bed opmaken, ontbyten enz. By de nieuwe regeling bepaalt el ke soldaat hoe laat hy opstaat Htf dient er evenwel voor te zorgen, dat voor het op acht uur gehandhaafde appel orde op zaken gesteld ie. „Pharao" noemde Paulette deze bizarre hoofdtooi van ma rineblauwe veren. Een eveneens marineblauwe haarband met kleurige steentjes bezet houden het geheel bij elkaar. LONDEN (GPD, DPA) De vooruitzichten op spoedige be ëindiging van de Engelse haven staking zijn gisteren aanzienlijk verbeterd. Maar ook als die op timistische verwachtingen juist zijn kan het werk op zijn vroegst vrijdag a.s. worden hervat. Reden voor de mogelykheid van een gunstige wending vormen de aanbevelingen van een boven de partyen staande commissie van on derzoek onder leiding van Lord Pearson. Deze commissie verwierp weliswaar de eis van de werknemers het basis-weekloon met negen pond tot twintig pond te verhogen, doch zy stelde voor de betaling van over uren. vakantiegeld en van een .mo derniseringspremie" te verbeteren, uitgaande van het werkgeversaanbod om het gegarandeerde minimumloon tot 20 pond te verhogen. De werkge vers hebben zich reeds akkoord ver klaard met de aanbevelingen van de commissie-Pearson. Morgen beslissen de afgevaardigden van de arbeiders bonden. De kans is groot, dat ook die beslissing gunstig zal uitvallen, hoewel er rekening mee gehouden moet worden, dat in bepaalde havens het conflict het karakter van een wil de staking zal aannemen. Een storende factor zou een pas door de bonden ontdekt gedetailleerd plan van trotskistische en maoisti- sche zyde kunnen vormen met als doel verdere onrust onder havenar beiders te veroorzaken. Dit is het werk van bepaalde agitators, voor een deel bestaande uit anarchistische aan de universiteit opgeleide lieden, die in de kringen der havenarbeiders trachten binnen te dringen maar in feite volkomen buitenstaanders zyn. Op massavergaderingen zien zy vaak hun kans schoon om stemming te maken zowel tegen de werkgevers j als tegen de vakbonden. 1 Dat de toestand hier en daar ern- stig begint te worden biykt uit het j feit, dat vandaag uit Britse havens twee schepen met bananen zouden vertrekken, die in de Atlantische Oceaan over boord worden gezet. De bananen konden als gevolg van de havenstaking niet gelost worden en zyn gaan rotten. De totale waarde bedraagt ongeveer 2.7 miljoen gul den. ADVERTENTIE SAN CLEMENTE (AP) De kos ten van de oorlog in Vietnam voor de Verenigde Staten zyn van 29 mil jard dollar per jaar teruggelopen tot ongeveer 14.5 miljard dollar, aldus minister van Defensie, Meivin S. Laird. Ook het aantal slachtoffers is aanzieniyk teruggelopen. De ver liescijfers van deze maand zyn de laagste sinds vier jaar. Hetzelfde geldt voor de omvang van de Ame rikaanse troepensterkte in Vietnam per 14 oktober. Zeei aparte moderne ring Een kunstig vlechtwerk van drie kleuren goud 115,- AD VERTEN TIE JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Amsterdam Kal verstraat 123 Haarlem Grote Houtstraat 63 Rapenburg - Rijnsburg Voorstellingen: JOJO (beh. zo.) 12.30 13.30 -15.00 -16.30 - 20 u S""™*:HAVEN (bij Metro-station hw) Uit het Leidsch Dagblad van 28 Juli 1870: Het 9de bataljon der mo biele garde van Frankrijk bestaat uitsluitend uit gefor tuneerde jongeliedende armste soldaat daaronder be zit nog eene rente van 12.000 franken. De bevolking van Ostera de Duitschlandheeft tien duizend thaler uitgeloofd aan dengeen die den keizer van Frankrijk gevangen neemt. (Advertentie) Schouw burg-Ruïne. Donderdag 28 Juli: Preciosa. het Spaansche Heidinnetje. Toneelspel met dansen, koren, enz Aanvano te 8 uren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1