OKKER WERKT SAMEN MET SAPANS BEDRIJF Arabische wereld ernstig verdeeld Premier Castro erkent crisis in Cuba' s economie Fortune voorspelt revaluatie gulden Bij bouw van een nieuw passagiersvliegtuig Laatste juli dagen warmer l/Qjutuu/n bontmantels 20% jubileum korting van EGMOND breestraat 173 Hitte eist 110 levens «at Ma Discussie Syrië, Irak en Palestijnen tegen plan-Rogers Iets warmer Raketten meegevoerd OUD-PREMIER SALAZAR OVERLEDEN MEUBELSHOW 27, 29. 30, 31 juli, 1 augustus tot 9 uur n.m. Meubels van pa verkocht en met vakantie ©uc/ gericht I maart 1860 MAANDAG 27 JULI 1970 No. 33154 EIDSCH DAGBLAD «deur: e. a. E. van Dishoeck ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55). f 5.40 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte SingeJ 1. Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en AcLoicistratie; 25041; Redactie; 21507 AMSTERDAM (GPD) De Nederlands-Duitse vlieg- igfabriek Fokker-Vereinigte Flugtechnische Werke gaat «bouwen aan een nieuw Japans vliegtuig. De Japanners n met de voorbereidingen al zo ver dat over vier jaar et de produktie kan worden begonnen. )e machine krijgt twee straalmo- en en moet honderdtachtig pas iers kunnen vervoeren. Het is nog t uitgemaakt of het toestel spe- al voor lange of voor de korte en Idenlange afstanden zal worden naakt. ïnde dit jaar zal de samenwer- gso ver eenkomst worden getekend sen Fokker-VFW en de Japanse gtuigfabriek NAMCO. Fokker-di teur ir. F. Diepen is zojuist uit tio teruggekeerd waar hij bespre- gen over de samenwerking heeft oerd. Iet is niet de eerste keer dat MCO de samenwerking met Fok- zoekt. Vijf jaar geleden, toen kker nog niet met het Duitse W-concern was gefuseerd, wilden Japanners met de Nederlanders nen al een kleiner passagiersvlieg- g gaan bouwen. De machine zou mensen moeten vervoeren. lokker voelde er niets voor, omdat zelf hard bezig was met de Fel- iship, de opvolger van de Friend- r. Bij de verkoop van dit laatste stel, overigens een fenomenaal ces, voelt men ondertsusen al idelijk de concurrentie van I (Van onze weerkundige medewerker) )e komende laatste julidagen in tot de beste behoren van Ie overigens veel te koele en r regenrijke maand. In de bo- üucht is al belangrijk warmere ht binnengedrongen, aan de tod zou de temperatuur in de de dagen geleidelijk tot bo- 22 graden gaan stijgen. )e lucht die ons gaat bereiken, het passeren van nog een paar ringsfronten met regen, komt de omgeving van de Azoren ir de luchtdruk lager is gewor- NAMCO's YS-11, ook een toestel met turbinemotoren. Bij Fokker voelt men thans erg veel voor samenwerking met bedrij ven in Japan, het derde industrie land in de wereld. Het nieuwe project zal stellig niet op fifty-fifty basis worden aange pakt. Het aandeel van de Japanners blijft het grootste. Het staat nog niet vast hoe groot het aandeel van Fok ker zal zijn. In ieder geval zal de Nederlandse vliegtuigfabriek voor de verdere ontwikkeling de kennis leve ren en zal zij onderdelen en delen van toestellen maken voor, eerst de prototypen die vóór 1974 al moeten vliegen, en later voor de machines die in produktie komen. Deze werkwijze heeft Fokker zelf ook gevolgd bij de Friendship en nu ook bij de Fellowship. Van diverse bedrijven krijgt Fokker daar delen van toegeleverd. Welke kant gaat de Partij van de Arbeid op? Dat is een vraag die gesteld mag worden nu de dis cussie over hernieuwde samen werking met de Katholieke Volks partij oplaait. De voorzitter van het gewest Gelderland van de PvdA vindt dat de KVP de laatste tijd zoveel veranderd is dat er maar weer eens met de katholie ken gepraat moet worden over herstel van de rooms-rode coali tie. Ruim een jaar geleden nam de PvdA op een roerig congres onder invloed van Nieuw Links een re solutie aan, waarin deze samen werking naar een toen verre toe komst werd verschoven. Maar de opkomst van DS'70, de uittocht van prominente oudere partijle den naar deze nieuwe groepering, het geringe verlies van de KVP bij de afgelopen verkiezingen plus het nieuwe ontwerp-partij pro gram van de KVP, hebben som mige geesten bij de PvdA aan het wankelen gebracht. Is dit nog wel de KVP van Schmelzer, voeren flj aan? Is het niet zo dat de KVP inmiddels een veel progressievere jas heeft aan getrokken? Voorlopig lijkt het al lemaal nogal twijfelachtig of er in de KVP nu werkelijk zoveel is veranderd sinds maart '69. Maar dat neemt niet weg, dat de nu begonnen discussie in de on zekere Partij van de Arbeid ver hevigd zal worden voortgezet. ADVERTENTIE nen 22 )ok de zon die deze maand een ifc te kort laat zien gaat weer e doen, zodat het er voor t vakantiegangers wat hoop- ïer gaat uitzien. In ieder geval nstiger dan tijdens het koele vooral zate*dag stormachtige tkeinde. ADVERTENTIE U DER DORP 30797721561 •e Bilt verwacht van vanavond morgenavond: 3 de avond en nacht plaatselijk regen of motregen. morgen rdag overwegend droog weer zonnige perioden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. warmer. (Opgemaakt om 12.40 uur) 28 juli 1970 'op: 04.55; onder: 20.37. Jnop: onder: 17.53. ««water in Katwijk: 11.14 en 23.50 iwater: 6.40 en 19.21. I Qommez bestaat uit 16 pagina's CAIRO, AMMAN. DAMASCUS, BEI ROET, JERUZALEM (AFP, Reuter, AP) De reactie op het vredesvoor stel van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers is paradoxaal. Terwijl Israël aarzelt het te aanvaarden is de reactie van Arabische zijde gemengd: de Egyp tische president Nasser heeft het plan. zij het onder voorbehoud, aan genomen. De regering van Jorda- n i heeft zich gisteravond achter hem geschaard. Maar Syrië stelde zich eerder op de dag aan de zijde van Irak en de Palestijnse verzetsorganisaties, die allen het Amerikaanse plan van de hand we zen. De Arabische staten zijn dus ver deeld. In de Jordaanse hoofdstad (Van onze financiële redactie) NEW YORK Het Amerikaanse tijdschrift Fortune voorspelt dat de Nederlandse gulden in samen hang met andere harde valuta's zoals de Duitse mark, de Japanse jen, de Zwitserse en de Belgische Frank zal worden opgewaardeerd. Dit om de zwakke positie van de minder sterke valuta's te verlichten. In een half jaarlijks overzicht van de Amerikaanse conomie schrijft het gezaghebbende Amerikaanse finan- cieel-economisch tijdschrift dat het nationale produkt van de geïndus trialiseerde mogendheden op het Amerikaanse vasteland, West- Europa en Japan dit Jaar nog min der zal toenemen dan in de Jaren daarvoor, namelijk 3.3 procent (1968 is 5.8, 1969 is 4.9). Als voornaamste oorzaak noemt Fortune de al Jaren durende afbrokkeling van het groei percentage in de Verenigde Staten. Amman trokken duizend linkse com mando's te voet en per auto door de straten, luidkeels uiting gevend aan hun misnoegen over het aanvaarden van het plan-Rogers door Egypte en Jordanië. Het feit, dat zij gewapend waren, was in strijd met het akkoord van 10 juli tussen Koning Hoessein en het Palestijnse verzet. Van inci denten werd evenwel geen melding gemaakt. De betogers riepen op tot steun aan de strijd tegen Israël. De leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dr. Ge orge Habasj. gaf zaterdag duidelijk uiting aan zijn misnoegen over Nas sers aanvaarding van het voorstel- Rogers. Hy dreigde „Palestina, Liba non en Jordanië in een hel te zullen veranderen, evenals elk ander land dat zal trachten de Palestijnse revo lutie verplichtingen op te leggen die uit een vreedzame oplossing voort vloeien". Habasj uitte dit dreigement in het vluchtelingenkamp te Badoui ten noorden van Tripoli (Libanon). Hij voegde daaraan toe: ,,Wij zijn vastbesloten al onze kracht en mid delen te gebruiken om elke poging tot een vreedzame oplossing tegen te gaan. Wij zullen van dit gebied een tweede Vietnam maken en geen en Habasj, „tweede Vietnam kele macht. Arabisch of internatio naal. kan dat tegenhouden". Radio-Damascus (Syrië) noemde het plan-Rogers gisteravond een schakel in de ketting van opeenvol gende imperialistische plannen, die naar voren worden geschoven met het doel de werkelijke doelstellingen te verbergen van de agressors en de imperialisten, die voorwendsels zoe ken om Zionisten met nog meer ver nietigingswapens te bevoorraden". Wat het afwijzende standpunt van Irak betreft: de dagbladen hebben al enige dagen scherpe kritiek op het Amerikaanse plan geleverd. Volgens de kranten kan de crisis alleen door een oorlag worden opgelost en recht worden gedaan aan de Palestijnen. Volgens zegslieden van de Ameri kaanse inlichtingendienst hebben Is raëlische commando's essentiële de len van een door de Sowjet-Unie ge bouwde SAM-3 raketinstallatie in Egypte gedemonteerd en meegevoerd, aldus berichtte het weekblad „News week" gisteren. Tel Aviv weigerde commentaar. In december hebben Is raëlische commando's een compleet Egyptisch radarstation uit Egypte weggehaald. LISSABON ïAFP) Oud pre mier Antonio de Oliveira Sala- zar van Portugal is vandaag na een langdurige ziekte overleden Sala- zar werd 81 Jaar. Hij was sedert 17 september 1968 ziek en zijn toestand verslechterde op 16 Juli van dit Jaar plotseling. Salazar werd in juli 1963 hoofd van de regering en oefende tot 26 september 1968 nagenoeg absolu te macht uit. Daarna werd hy ver vangen door Marcello Caetano. (Zie verder pag. 13) Vele duizenden hebben zaterdagmiddag vanaf het strand of de boulevard de demonstraties gadegeslagen van de Katwijkse Reddings brigade, waaraan medewer king werd verleend door een Neptune en een helikopter van de Marine Luchtvaart dienst van het vliegveld Val kenburg en de Katwijkse K .N .Z .H .R .M .-motor reddings boot 'Barend van Spreekens'. Het was door de ruwe zee (windkracht 7 tot 8 een spectaculair schouwspel. Op de achtergrond de reddings boot in zee en op de voor grond de MLD-helikopter, die een gewonde op een brancard aan land brengt. ;Foto LD/Jaap v. Duijn, Rapenburg - Rijnsburg UTRECHT (ANP) By terug komst van vakantie het afgelopen weekeinde ontdekte een leraar uit Utrecht dat. uit zyn woning aan de Maliesingel acht originele Biedermeyer stoelen, twee Louis Quinze fauteuils, een canapé en een dure accordeon waren verdwe nen. De politie stelde vast dat de meubels en het muziekinstrument, door de 20-jarige zoon des huizes, en een vriend moeten zyn wegge haald. De Jongeman logeerde tydens de vakantie van zijn ouders elders maar hy was in het bezit van een sleu tel van het huis. De meubels zyn teruggevonden by een handelaar in het aan Utrecht grenzende Jut- phaas, hy had er 500 gulden voor betaald. De politie heeft tegen hem proces verbaal wegens heling opgemaakt. De Jongeman is waarschynlyk van het geld met vakantie gegaan, zyn tydeiyke hospita heeft althans van hem een kaart uit Italië ont vangen. ADVERTENTIE Deze zomer al onze Internationale Bontmode Leiden - Telef. §1716—23337 HAVANNA (AFP) In een toe spraak tot 200.000 landgenoten ter gelegenheid van de 17de verjaardag van de Cubaanse revolutie heeft premier Fidel Castro van Cuba gis teravond verklaard medeverant woordelijk te zyn voor de huidige economische moeilijkheden waar mee het land te kampen heeft. „Wij, de leiders van de revolutie, hebben veel moeten leren. Dat heeft veel gekost. Wy dragen nu de gevolgen van onze onwetendheid. Het zou misschien beter zyn tot het Cubaanse volk te zeggen: kies een andere leider of en daar zou ik de voorkeur aan geven andere leiders. Maar zulk een houding zou schynheilig zyn, want door de lei der en zyn medewerkers te vervan gen, zou het Cubaanse volk er toch ook niet in slagen de moeilykheden op te lossen," aldus Castro. De premier wees erop, dat de pro blemen alleen maar kunnen worden opgelost door een gesprek met de arbeiders. Daarom had hy de lei ders van de bedryven aangeraden over elke beslissing van belang TOKIO (Reuter) Men vreest dat het warme weekeinde in Japan «a-n ten minste 110 personen het leven heeft gekost. Miljoenen trokken de steden uit om buiten verkoeling te zoeken aan strand en in bos. Ten minste 67 baders zyn verdronken of worden vermist en 44 personen kwa men by verkeersongelukken om. In Tokio werd de bevolking voor de vierde achtereenvolgende dag ge- raden binnenshuis te biyven om aan de vergiftigingsverschynselen veroor zaakt door een vervuilde lucht te ont komen. Op de berg Jarigatake in noord- Japan verongelukte een hefschroef- vliegtuig waarby de twee beman ningsleden om het leven kwamen en een cameraman en twee bergbeklim mers gewond raakten. overleg te plegen met hun arbeiders en „collectieve organen" in te stel len, waarin de arbeiders, de Jeugd, de party, de vrouwen en ledereen vertegenwoordigd zou moeten zyn. Volgens waarnemers In Havanna was de rede van Castro een van de somberste toespraken die hy ooit heeft gehouden. Hy sprak alleen over binnenlandse aangelegenheden. De premier kondigde aan, dat hy nog meer wyzigingen in zyn rege ring zou aanbrengen. Onlangs heeft liy de ministers van Onderwys en voor de Suikerproduktie al vervan gen. „De enorme krachtsinspanning om een suikeroogst van 10 miljoen ton te verkrygen," aldus Castro, „heeft de produktie van andere goederen belemmerd." Hy noemde tarwe, melk, brood, groenten, tabak, kle ding en andere goederen. Castro noemde als andere oorzaken: de be volkingsaanwas en het toenemende werkverzuim. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Juli 1870: Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Groe- nesteeg eene aandoenlijke plechtigheid plaats. Het stof felijk overschot van den heer M. Japihoe werd aan den schoot der aarde toever trouwd. Het woord werd ge- voer door Dr. Hagen, W. West en A. Tiéleman. (Advertentie) Burgemees ter en Wethouders van Lei den doen te weten, dat eer lang zal worden overgegaan tot de benoeming van een len Hulponderwijzer op eene jaarwedde van f 300 ('s- jaars)Bewijsstukken van bekwaamheid in te zenden aan B en W. Bur gem. v. den Br andeier Secr. v. Puttkammer

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1