Italië méér dan zonnig paradijs Amerika's NASA krijgt Europese tegenhanger TOERISTEN-PRESIDENT MICHELE PANDOLFO ZEGT: Scheels overleg in Moskou afhankelijk van West-Berlijn Israël acht Athene niet gebonden aan belofte aan kapers VIJFHONDERD PERSONEN IN INDIA GEDOOD Wapenembargo tegen Pretoria is verscherpt il Zuurstof aan maangesteente onttrokken Mevrouw Meir noemt Kremlin krankzinnig Andreotti gaf opdracht terug Bijna alle slachthuizen mogen niet uitvoeren naar de VS NOODTOESTAND IN LAOS EN EVACUATIE IN VIETNAM Poolse diplomaat bleek spion VRIJDAG 34 JUU 1970 LEID6CH MOBLAD PAGPfA VEEL LEREN (Van onze corerspondent») ROME (QPI>) „De buitenlandse toerist komt naar Italië uit Helde voor het land, niet uit nieuwsgierigheid. En hoewel hij hele maal geen last heeft van eventuele strubbelingen die het gevolg zijn van de moeilijkheden op binnenlands terrein, neemt hij die strubbelingen als ze op zijn weg komen, met liefde". Zo spreekt de (resident van ENIT, het staatsorgaan voor het toerisme in Italië. Iet is de 54-jarige christen-democraat Michele Pandolfo, voor een periode van vier jaar door de minister van Toerisme op deze hoge tost benoemd. Italië is het best bezochte toeristenland van Europa, terwijl elk land met zijn eigen produkt de balans van de EEG in srenwlcht houdt, doet Italië dat met de toeristenbalans. aanroer, noemt hy me .nobel". Een groot gevaar voor het toerisme is, dat het een industrie wordt (maar dat is het al), zegt Pandolfo en hij gaat voort: „Wij hebben op onze bodem een erfgoed van de bescha ving, en dat moeten wij behouden. Dit erfgoed is van de hele wereld, het is niet alleen van ons. Deze toe risten-industrie mag. want het is tenslotte een industrie, het contact met dit erfgoed niet verloren doen gaan. Daarom voeren wü een heel speciale propaganda voor ons land. Wij willen dat alle toeristische be zoekers ook kennis met dit geeste lijke erfgoed maken. Op het ogenblik zijn vijf journalisten bezig een aan tal reisroutes te bedenken die de ndet speciaal onderlegde toerist langs onbekende plekken voeren waar het erfgoed te vinden is. En dan kan de uit het buitenland komende toerist voor de waarde van rond één dollar oen bewijs krijgen waarop hij een jaar lang voor niets in de meeste musea mag. Voor hetzelfde geld wordt dan ook zijn auto nog wegge sleept, mocht die kapot zijn gegaan". President Pandolfo en directeur- generaal Del Gaudio raken in vuur als ze heft omstreden thema van de tolgelden op de autowegen uit zichzelf aansnijden. Ze worden hierin bijgestaan door de perschef van de E.N.I.T., graaf dr. Sigmund Fago Golfarelll. De heren weten wel dat Italië als enige land in Europa tollen heft, maar ze willen dan ook weten dat het benzine-couponsysteem tot gevolg heeft dat de buitenlandse toeristen de goedkoopste benzine van Europa krijgen. ,En meteen de bes te" voegt graaf Golfarelll er aan toe Ik denk erbij: als er geen coupons waren kochten de toeristen meteen de duurste benzine van Europa. Want zo betaalt hier iedereen aan de be lasting mee die langs de normale directe weg door de chaos van het systeem nauwelijks te innen valt. Michel Pandolfo zetelt in een hoog donker bureau waar geen geluid door S dringt, noch van auto of kar, noch I ran welke toerist dan ook. Het feno- I meen van de stakingen acht hij voor de toeristen iets waar ze zich ndet druk over behoeven te maken „Elk Jiind heeft zijn stakingen", zegt hij. Ik zeg: „Nederland niet". „Dat is een gunstige uitzondering", ant woordt Pandolfo. Stakingen zijn een natuurlijke zaak, vindt de directeur- jeneraal van de ENIT, dottore del Öauddo, die er bij zit. En Pandolfo Toegt er aan toe: „In Amerika en in Ierland is het veel gevaarlijker, met al die moeilijkheden met de neger problemen en het conflict met de rooms-katholieken" „Maar daar ga je dan ook niet aar toe, als je voor je rust vakan tie neemt", voeg ik er aan toe. Een kelner in een witte jas brengt si naasappelsap, espresso en capucino. ,De werkelijke kracht van Italië is de werkzaamheid van zijn volk", zegt pandolfo, die vanaf zijn bureau uit licht heeft op een gesigneerde foto van president Saragat en op de Ita liaanse vlag. Hij vervolgt: „Italië if-t doorgaan zijn grootste proble- vooral sportief op te lossen. De democratie is pas van na de oorlog. We moeten nog veel leren en daar komen we rond voor uit. We hebben tijd nodig. Maar de groei gaat als bij ten jongen in zijn puberteit: met iprongen". „Komt er een staatsgreep?" vraag k. President Pandolfo heft zijn han- ojr den tenhemel „Zeker niet. Maar Jaar wil ik eigenlijk niet over pra len. Ik kan toch geen politieke ver klaringen gaan zitten afleggen" en: De kranten overdrijven het toch titanaal". Stokpaardje Du k President Pandolfo heeft een stok- en als ik dat per ongeluk 'kieuw DELHI (AP) In de Noord- Indiase staat Oetar Pradesj zijn' neer dan 300 dorpen onder water gezet door zeven rivieren die buiten 1 jhun oevers zijn getreden. Honderden ee' personen' zijn gedood en duizenden lijn dakloos geworden. Overlevenden ran de ramp hebben echter mede- [edeeld dat naar schatting niet ;r dan 50 van de 400 hindoe-pel- die een bezoek brachten aan het bedevaartoord Belakoetsji, de dood hebben gevonden. Alleen de ouden van dagen en zij die slecht ter been' waren, konden het aan stormende water niet meer ontwij ken. Alle andere pelgrims waren erin leslaagd hun voertuigen te verlaten m een veilig heenkomen te zoeken jp een heuvel. Personeelsleden van vervoersmaatschappij geloven dat in de omgeving van de rivier de Alak Nanda zeker 500 personen zijn verdronken. Denemarkens prinselijk paar op kasteel Amalienborg in Ko penhagen: Kroonprinses Mar- prethe en Prins Hendrik met hun )eide kinderen Frederik (rechts, peboren 26.5-1968) en Joachim 1geboren 7-6-1969) grootte van de auto of van de af- één-). De Fransen komen allereerst stand. Dit komt de toeristen dan veel goedkoper. Als ze in het zuiden zijn wacht hun echter nog weinig accommodatie. Maar zoals president Pandolfo opmerkt: het gaat de Ita- lië-reizigers niet in de eerste plaat€ om het hotel, het gaat hem om de liefde voor het land, om zijn sym pathie voor de mensen, om de zon, de natuur, de kunst. De Nederlanders nemen in het Italiaanse toerisme een grote plaats m. Op de lijst van de grootste af nemers van benzinecoupons 'en voor het couponsysteem is de E.N.I.T. de enig verantwoordelijke organisatie) staat ons land op de zesde plaats. Voorop staat Duitsland, gevolgd door Zwitserland en Frankrijk. Graaf Gol- farelli voegt er aan toe dat de zesde plaats nog heel hoog is. omdat Ne derland .zo ver weg" ligt. Want Oostenrijk komt nog vóór Nederland op de ranglijst, maar dat ligt dan ook vlakbij. De E.N.I.T. geeft uitvoerige stu dies uit over de toeristenbewegingen over de hele wereld. Ook over Ne derland bestaan uitvoerige tabellen. Als het om de motieven gaat die de Nederlander naar Italië drijven, staat het klimaat nummer één (dat vinden ook bijvoorbeeld de Duitsers, de Belgen, de Denen en de Engel sen). Dan komt voor ons de zee en het strand (voor de Oostenrijkers en de Zwitsers komt dat als nummer Heel hoog Om het zuiden van Italië voor de toerist aantrekkelijk te maken heeft de E.N.I.T. er door gekregen, dat ten zuiden van Napels op de autostrada tegenwoordig een eenheidstarief ge heven wordt, onafhankelijk van de NEW YORK (Reuter) —Met twaalf stemmen voor en drie ont houdingen (Frankrijk, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk) heeft de Veiligheidsraad gisteren aangedrongen op versterking van 't wapenembargo tegen Zuid-Afrikq. Op alle landen wordt een geroep ge daan „onvoorwaardelijk en zonder enig voorbehoud" alle wapenverkop- pen aan Zuid-Afrika te verbieden. De resolutie, die door de vijf Afrikaanse en Aziatische leden van de raad was ingediend, doet het ver bod nu ook gelden voor onderdelen van militair materieel, het opleiden in het buitenland van Zuidafrikaan- se militairen, de buitenlandse inves teringen en het toekennen van licen ties en patenten aan de Zuidafri- kaanse wapenindustrie. voor de kunst, net als de Amerika nen. Maar dat zeggen ze tenminste. In het algemeen gaven de onder vraagden op, dat ze in de eerste plaats naar do kunststeden gaan kij ken. Een ancere statistiek maakt echter dv iKlijk dat ze in feite en allereerst voor de natuur komen, dus om uit Is iusten in de zon. In de toeristenindustrie wordt in het alge meen 1-inczamerhand ook niet meer allereerst met erfgoedeien geschermd Men begrijpt dat de mensen komen Om uit te rusten, en daar wordt veel al in de werving ook op gespecu leerd. Zorgen President Pandolfo heeft vele zor gen. Maar zijn grootste zo bekent hij is liet gebrek aar, luchtha vens. Er moet ontzettend veel wor den uitgecouwd en nicuv, worden aangelego, zpgt hij, anders kan de stroom toeristen eenvoudig niet meer dcor het kmlpunt van de luchtver keerswegen. L.nnenkon komt presi dent Pandolfo naar Nederland. Er zijn toeristi„( lie congressen im Am sterdam en 'in Rotterdam. Buiten het gebouw /an de E.N.I.T is het verkeer weer ee.is vastgelopen Een handkar staat nvdden in de drukke straat en ver v it de weg. De eigenaar komt aankpen met een jp mand met .ege flesse: De chaui- f kurs In de auto's schreeuwen hem toe. Zonder overhaasting brengt ue man de wair.n in bew *ging. In het ontsta ne gat stort zich een ha adv voet^ ngtrs en een driewieler Lang zaam k imt het verkeer in zijn nv •- male schuif;en.po weer op gang. ile', is heel Yi ft. De toerist houdt n derdaad '-eel van Italië" Michele Pandolfo BONN (AP) De Westduitse re gering van kanselier Brandt acht het welslagen van de onderhande lingen met de Sowjet-Unie over een niet-aanvalsverdrag, die volgende week beginnen, afhankelijk van ver betering van de situatie in en rond Berlijn. Dit werd gezegd in een ver klaring na een vergadering waarop de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Scheel, de definitieve aanwijzingen kreeg voor de onder handelingen met het Kremlin. „De bondsregering neemt het standpunt in dat vooruitgang in de vermindering van de spanning in Europa onverbrekelijk is verbonden met vooruitgang in de richting van een bevredigende regeling van de situatie in en rond Berlijn," aldus de verklaring. „Een verdrag over het afzien van geweld zal daarom alleen van kracht worden als ook overeenkomstige verdragen worden afgesloten," aldus de verklaring. Het was de eerste maal, dat de regering-Brandt toegaf te verwach ten, dat de Russen de kwestie-Ber- lyn zullen betrekken bij de onder handelingen. De vier grote mogend heden hebben kortgeleden bespre kingen gevoerd over verbetering van de situatie in de verdeelde stad en op de toegangswegen tot West- Berlijn, dat ongeveer 180 km binnen Oost-Duitsland ligt. De Russen hou den officieel vast aan het standpunt dat er geen verband bestaat tussen de kwestie-Berlijn en de tweezijdige onderhandelingen tussen Bonn en Moskou. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) De Europese ruimtevaartconferentie, die eergiste ren en gisteren in Brussel is gehou den. heeft naar het oordeel van des kundigen niet al te veel positieve re sultaten opgeleverd. Men heeft wel afgesproken dat de voorzitter, de Bel gische minister van Wetenschapsbe leid Theo Lefèvre binnenkort, verge zeld van een vertegenwoordiger van Frankrijk en een van Engeland, een bezoek zal brengen aan het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij zullen zich daar laten voorlichten op welke wijze en tegen welke voorwaarden kan worden sa mengewerkt door leden van de Euro pese conferentie en de NASA. Het gaat daarbij in eerste instantie om eventuele Europese deelneming in het nieuwe Amerikaanse programma, dat volgt op het Apollo-programma en dat daarom Post-Apollo-program- ma wordt genoemd. Minister Lefèvre heeft gisteren met nadruk gezegd dat men hoopt Het met de NASA zakelijk eens te kunnen worden maar dat men geen politieke voorwaarden zou aanvaarden. In de tweede plaats zal men het ook hebben over de mo gelijkheid dat de Verenigde Staten aan Europa draagraketten ter be schikking zouden stellen. Men heeft nogal lang gesproken over het ont wikkelen van Europese draagraketten en satellieten en het in de ruimte brengen ervan. Vooral Engeland heeft erop aangedrongen, dat het eventueel deelnemen van Europa aan een Post-Apollo-programma in de schaal kan worden gelegd bij het onderhandelen tot het ontvangen van Amerikaanse draagraketten. In begisel is besloten tot een lusie van ESRO en ELDRO, de beide Europese organisaties voor ruimte vaart (minister Lefèvre: „het wordt het Europese NASA") tot één nieu we organisatie, die echter géén su- pernationaal karakter zal gaan dra gen. Politiek verantwoordelijk blijven de ministers van de deelnemende landen en er komt onder hen een technische organisatie. Men heeft een werkgroep samengesteld die dit alles zal gaan bestuderen en men hoopt in januari van het volgend jaar de conventie te kunnen tekenen. De conferentie heeft ook al beslo ten dat Europa drie kunstmanen zal gaan produceren en proberen die in de ruimte te brengen. Eén vo:r meteorologie, één voor communicatie en één voor de luchtverkeersleiding. Een derdie Europese raket zal nog wel even op zich laten wachten. Engeland, dat ter zake zeer reële po litiek voert en dat kennelijk geen geld meer in een dergelijk project wil steken, heeft ronduit geweigerd eraan bij te dragen. Het was trou wens toch merkwaardig dat landen als Frankrijk en Duitsland en België wel graag Europese kunstmanen wil len bouwen. De beide eerstgenoemde landen dragen ongeveer 50 pet. In de kosten by. Nederland slechts 4,5 pet. Ze zien er echter een belang rijke bijdrage in voor een industriële ontwikkeling. Om de gedachten te bepalen: de bouw van een weten schappelijke kunstmaan plus de kos ten van de infra-structuur, zoals ob servatiestations en dergelijke, kosten in drie jaar ruw geschat 170 miljoen dollar. Opochten verboden De Noordierse regering heeft gisteren alle optoch ten in Noordierland verboden tot 31 januari 1971. Alleen op 8 november mogen er marsen en optochten wor den gehouden ter herdenking van de gevallenen in beide wereldoor logen. De regering maakte voorts be kend dat de gewone politie zal te rugkeren naar de r.k. wijken in Falls in Belfast en Bogside In London derry, waar Britse troepen op het ogenblik de orde bewaren. Misdaadbestrijding in V.S. De Amerikaanse senaat heeft gisteren een wetsontwerp op misdaadbestrij ding aangenomen, waaronder be klaagden die een gevaar voor de gemeenschap geacht worden, tot 60 dagen gevangen gehouden kunnen worden, zonder vorm van proces, voorts krijgt de politie het recht ge bouwen zonder aankondiging binnen te gaan. Verwacht werd dat president Nixon vandaag zijn handtekening onder de nieuwe wet zal plaatsen. Deze is dan alleen in Washington van kracht, een' federale stad die door het con gres wordt bestuurd Wijziging schaduwkabinet De Britse oppositieleider Wilson heeft gisteren de vroegere Labour-minister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart uit zijn schaduwkabinet ver wijderd. In zijn plaats is oud-minis ter van Defensie Denis Healey be noemd. In politiek Londen ziet men dit als een gebaar van toenadering van de oppositieleider tot de steeds sterker geworden linkervleugel van de partij. Sabotage By een hoogspannings mast langs de spoorlijn Villa San Giovanni-Oannltello, op ca vijftien kilometer van Regglo Calabria, is een krachtige springlading met lont ge vonden'. Deze ontdekking heeft voed sel gegeven aan de veronderstelling dat het ongeluk met de exprestreln Palermo-TuriJn, waarbij negen men sen zijn omgekomen, aan sabotage te wijten la (Van onze correspondent) ROME (GPD) Er is In Rome een zeer belangrijke wetenschappe lijke ontdekking gedaan: gisteren om twaalf uur werd bekend ge maakt, voorlopig nog in officieuze vorm, dat het aan een hoogleraar van de Romeinse universiteit, De Maria, in samenwerking met een groep andere geleerden, is gelukt zuurstof te ontwikkelen uit gesteente afkomstig van de maan. Hy deed dit door de steen in een luchtledige ruimte tot duizend graden celsius te verhitten. Naar het schijnt zouden twintig kilogram maanstof of maangesteen te voldoende zuurstof bevatten om een ruimtevaarder gedurende vier entwintig uur in leven te houden. Een andere zaak is natuurlyk of een ruimtevaarder de apparaten by zich zou kunnen dragen die daartoe nodig zijn. TEL AVIV (AP) Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren de Sowjetrussische regering „krank zinnig" genoemd wegens haar behan deling van de Russische Joden. „Het is de Sowjetrussische regering, die krankzinnig en gestoord is, en niet de Joden die wegens hun wens om naar Israël te gaan in het gekken huis worden opgesloten", verklaarde zy op een plechtige herdenking van het feit dat 50 Jaar geleden de eerste Russische emigranten in het toen malige Palestina aankwamen, zy vergeleek de omstandigheden waar onder de Joden In de Sowjet-Unie moeten leven met die van de Joden onder de Spaanse inquisitie. (Van onze correspondent ROME (GPD) —Andreotti is er niet in geslaagd een kabinet van de vier partyen te vormen: hy heeft gisteren in gezelschap van de secre taris van de christendemocratische party, Forlani, nog besprekingen ge voerd. eerst met de secretaris van de afgescheiden socialisten, daarna met die van de republikeinen en ten slotte met die van de socialistische party. Doch de zaak kon niet door gaan en even later deelde hy presi dent Saragat mee. dat hy het ver zoek om een kabinet te vormen moest afwyzen. President Saragat zal zaterdag a.s. de kopstukken van de verschillende partyen by zich ontvangen en, naar men mag aannemen, nog zaterdag avond of zondagochtend een nieuwe kabinetsformateur aanwyzen. DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van de Vereniging van Directeu ren van Openbare Slachthuizen, de heer Wouters, gelooft dat op het ogenblik byna alle openbare slacht huizen en ook alle grote openbare slachthuizen in ons land van de Amerikaanse erkennlngeniyst zyn afgevoerd. Maar hy vertrouwt erop dat ze er binnenkort wel weer op staan. Er zyn volgens hem ook nogal wat vleeswarenfabrieken van de lyst afgevoerd. Wordt een slachthuis van de lyst afgevoerd, dan mag uit dat slacht huis afkomstig vlees niet meer wor den verwerkt tot vleeswaren bestemd voor Amerika. De openbare slacht huizen deden niet zoveel aan deze toelevering voor de exportindustrie, maar willen er toch ook niet graag van worden uitgesloten. De Amerikanen, vertelt de heer Wouters, hadden geëist dat de slachthuizen op 1 Juli zouden zyn voorzien van sterilisatie punten met heet water van 82 graden, en van handenwasgelegenheden met voet bediening. Over die sterilisatiepunten bestond verschil van mening tussen de Amerikaanse veterinaire inspec tie en de technische commissie van de Vereniging van Directeuren van Slachthuizen. De Nederlanders von den dat men het best met stoom kan steriliseren, de Amerika nen stonden erop dat. het met heet water zou gebeuren. Door dat verschil van mening heb ben verschillende slachthuisdirec ties hun gemeentebesturen niet ty- dig kunnen adviseren, het voor de vernieuwingen benodigde mate riaal aan te schaffen. Daar komt nog bij dat de voorzieningen kost baar zyn en dat men ook rekening heeft te houden met levertijden. VIENTIANE. SAIGON (AP) De koninklyke Laotiaanse regering heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in het door oorlog verscheurde zuid- Laos, 730 werd In Vientiane bekend gemaakt. In de afgelopen drie maan den hebben troepen van Noord-Viet nam en de Pathet Lao terreinwinst geboekt in de provincie Laitian, die grenst aan Cambodja en Zuid-Viet- nam. Volgens de laatste berichten zouden de communistische troepen ook het eiland Khong in het uiterste zuiden van het land bedreigen. Zware Noordvietnamese beschietin gen, waardoor in de afgelopen drie weken 61 Amerikanen werden gedood en 345 gewond, hebben geleid tot evacuatie van een omsingelde pa trouille-basis ln het noordwestelijke gedeelte van Zuid-Vietnam. De Ame rikaanse troepen zyn in een snelle actie teruggetrokken uit basis Rip- cord. nadat zy een gedeelte van hun geschut hadden vernageld. De dag voor deze operatie leed een Ameri kaanse patrouille die op een afstand van ongeveer 1,5 km. van de basis opereerde, de zwaarste verliezen by een gevechtsactie van de afgelopen twee maanden: 12 Amerikanen wer den gedood en 51 gewond in een zes eneenhalf uur durend gevecht. PARIJS (AP, Reuter) De in Parijs gestationeerde Poolse diplo maat Jan Rodak is op^l juli door de Franse contra-spionagedienst op he terdaad betrapt op spionage. Rodak, tweede secretaris van de Poolse am bassade, was pas op 26 juni naar Parys gekomen'. Waaruit 's mans activiteiten bestonden en voor welk land ze bedoeld waren is niet be kend. In een aankondiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken is de onmiddeliyke terugroeping van Rodak geëist. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Er heerst in Israël op zyn zachtst gezegd be vreemding over de rol, die het Inter nationale Rode Kruis gespeeld heeft na het kapen van het vliegtuig van Olympic Airways door Palestynse terroristen. De Israëlische ambassa deur by de VN-instellingen in Genè- ve. Mordechai Kidron, heeft van 't ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem opdracht gekregen het hoofdkwartier van het Internationa le Rode Kruis opheldering te vragen over het feit, dat een ambtenaar van dit Instituut als tussenpersoon heeft gefungeerd tussen de Griekse autori teiten en de ontvoerders van 't vlieg tuig. De afgevaardigde zelf ls intus sen uit Cairo in Genève aangeko men, waar hy verslag heeft uitge bracht aan de voorzitter van het IRK Voorts heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken de Israëlische diplo matieke vertegenwoordiger in Athe ne geïnstrueerd uitleg te vragen over de motieven, die de Griekse rege ring ertoe geleid hebben de ontvoer ders uitlevering van alle gearresteer de terroristen toe te zeggen in ruil voor het behoud van het ontvoerde vliegtuig. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban ver klaarde gisteren dat Athene zich niet aan zyn belofte gebonden behoefde te achten, aangezien de overeen komst van Genève niet van toepas sing is op internationale misdadigers, die door een rechterlyk college vol gens de landswet zyn berecht, en aangezien de door de Atheense auto riteiten gedane toezegging hun werd afgeperst

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9