landelsbalans eerste halfjaar ongunstiger rRIEST GESTELD MET VAKANTIESPREIDING PROCES TEGEN PRIJSBREKER Dior zorgt voor somber modebeeld Aap bijt Alphense jongen STAKING NIET HOOFDSCHULDIGE TOMATENBERG Inbraken in Alphen Yves St. Laurent blijft keus uit kortmaxi en broekpakken bieden STEMMING VAN HAVENARBEIDERS VAKBLAD: hriekwart van Nederlanders op pad in hoogseizoen Komt U naar Noordwijk! Hotel-Rest. Hollander ..Dit is een showproces Hogere tarieven gevraagd voor het wegvervoer IJDAG 24 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HAAG (GPD) De toenemende omvang van de bin- enlandse bestedingen, grotere voorraadvorming van grond- lof f en bij het bedrijfsleven en de groeiende importbehoeften ij de industrie hebben tot gevolg dat de import in ons land ;et rasse schreden toeneemt. agezien de export in een veel tempo vermeerdert ontstaat »n steeds groter tekort op onze lelsbalans. Gedurende de eerste naanden is het tekort bijna een ird gulden groter geweest dan et eerste halfjaar 1969. Het be- blykens een berekening van het raai Bureau voor de Statistiek j5 min. k in Juni heeft de handelsbalans minder gunstig ontwikkeld niet- staande er een stijging van de rt optrad van f 3.145 min. in Ju ni het vorig Jaar tot nu f3.609 In mei werd voor een waarde f3.367 min. geëxporteerd. De ng van f 464 min. ten opzichte verleden Jaar kwam overeen 15 procent. Invoer is in die tijd veel krach- toegenomen en wel met 27 pro- Tegenover een invoer van 18 min. in Juni 1969 stond er voo oderhavige maand een bedrag f4.369 min. te boek. of f9.41 meer. Dekking t gevolg van deze ontwikkeling iweest dat het dekkingspercen- met maar liefst 9 punten is ge- Het deel van de invoer dat de opbrengst van de uitvoer kon en gedekt kwam uit op 83 pro cent tegen verleden Jaar 91.8 procent. In mei was de dekking eveneens 83 procent tegen vorig Jaar 89.2 pro cent. Wanneer rekening wordt gehouden met de omstandigheid dat Juni dit Jaar een werkdag meer telde dan verleden Jaar en wordt de invloed van schepen en vliegtuigen, waarvan de in- en uitvoer aan sterke fluctua ties onderhevig zijn, buiten beschou wing, dan blijkt dat de invoer met 23 procent is gestegen. Hiertegenover staat een sty ging van 8 procent voor de uitvoer. Machines Belangrijke stijgingen van de in voer ten opzichte van Juni 1969 tra den vorige maand op by machines, ruwe aardolie, ijzer en staal, auto's, oliehoudende zaden en optische-, meet- en precisie-instrumenten. Daarentegen liep de invoer van vlees en melkpoeder terug. Bij de uitvoer vertoonden aardolie- produkten, zuivelprodukten (boter), organische chemische stoffen, plas tics en vlees een opmerkelijke toe neming. Dalingen van enige omvang kwamen voor bij elektrische machi nes, toestellen voor het opnemen en weergeven van geluid, diverse pro- dukten van de chemische Industrie cacaoprodukten meststoffen. DEN HAAG (ANP) Hoewel de Britse havenstaking enig nadelig ef fect op de groente-export heeft, kun nen de moeilijkheden in Engeland zeker niet in eerste instantie als schuldige worden aangemerkt voor de grote doordraai van tomaten. Het is ook in dit geval uitermate moei lijk na te gaan door welke factoren de prijs voor de tuinbouwprodukten wordt bepaald, zo schrijft het Vak blad voor de Groothandel in Aard appelen, Groenten en Fruit, orgaan van de organisaties van de Binnen landse Groothandel en de In- en Exporthandel in Aardappelen Groen ten en Fruit. In de praktijk van de export- handel, aldus het blad. rekende men reeds op een terugloop van de export. Bij het uitbreken van de sta king was onze uitvoer van tuin bouwprodukten naar Engeland IARLEM (GPD) —Teveel Ne- nders moeten gedwongen va- nemen in de piek van het zo- eizoen. Dat kan alleen maar ver worden, als de lagere-school- nties worden aangepast aan de (mende behoefte aan vakantie- ding. inneer meer „niet-gebonden Ne- oders" dan thans ertoe te bewe- zouden zijn hun vakantie buiten ioogseizoen op te nemen, dan zou ndien de druk op dienstverlenen- edryven in de piektijd aanmer- worden verminderd. Dan zou oeer aandacht kunnen worden ed aan de bediening en gast- eid. aan de hygiëne en aan de iteit van zaken als maaltijden en de mening van het Verbqnd Nederlandse Ondernemingen, deze conclusie trekt naar aan- van de jongste vakantie- in het statistisch maandschrift iet Centraal Bureau voor de Sta le. Het verbond wil dat de coör- lecommissie van vakantiesprei- bedryfsleven onderwijs meer icht aan de problemen besteedt, nee duizenden gezinnen zonder atievrijheid herhaaldelijk wor- geconfronteerd. De mededeling premier De Jong, dat in 1971 ruimere spreiding wordt bereikt dat de massale vakanties in het ie Westfalen niét langer met de rlandse top zullen samenvallen, werkgevers- en werknemers- iisaties positief ontvangen, neer de lagere scholen, die al het nieuwe jaar beginnen, een dagen aan de herfstvakantie kunnen koppelen, zou dat menige familie die een najaars- atie wenst, een verademing kun- zjjn. Nu zijn deze gezinnen door- aangewezen op overvolle kam- of caravanplaatsen en op zo- rnisjes, waarbij ze sterk afhan- zyn van klimaatgrillen in het eizoen. de cijfers van het C.B.S. blykt 4 van de 91,7 min. vakantieda- tie Nederlanders in 1969 hebben oonwagenbewoners raten met minister N HAAG (ANP) Na het ge- dat minister dr M. A. M. ;pé van CRM vanmiddag van 3 uur heeft in het departe- sgebouw te Rijswijk (Z.-H.) de heren A. Wolters uit Henge- 'ld.) en J. Vijfschaft uit 't. Har- s vertegenwoordigers van enke- oepen woonwagenbewoners, zal »eetal zich naar het Binnenhof Haag begeven. Het wil daar uitbrengen aan de woonwa- swoners die gehoor hebben ge- aan de oproep voor een de- Sratie naar Den Haag te trek- het gesprek met de minister het ongenoegen te kennen ge- 1 over het opheffen van plaat- f woonwagenkampen en het ten an regionale centra De Wolters zelf neemt er geen ge- mee dat hij het kamp in !do moet verlaten, omdat in Tswyk een regionaal woonwa- ötrum is gesticht. opgenomen in het hoogseizoen wer den „genoten", d.w.z. in de periode van 28 Juni tot 15 augustus. Een derde deel daarvan. 30,4 miljoen va kantiedagen, kon geheel vrij worden opgenomen. Bij deze dagen was men niet gebonden aan school of bedryfs- vakanties. Van dit aantal, zegt het C.B.S., viel 48 pet. in het hoogseizoen en 52 pet. in het voor- en naseizoen (resp. van 3 mei tot 27 juni en 16 augustus tot 3 oktober). Van de 61,2 miljoen vakantiedagen die verplicht moesten worden besteed is de verde ling veel minder gelijkmatig. Hier van viel 88 pet. in het hoogseizoen en maar 12 pet. in het voor- en na seizoen. Het is duidelijk zegt het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen. dat bij de categorie der „onge- bondenen" in vergelijking met die van de „gebondenen" de neiging be staat om de vakantie buiten 't hoog seizoen door te brengen. Voor deze categorie blijkt in feite geen hoogsei zoen te bestaan. Het vakantieseizoen duurt voor deze groep niet zeven maar vijftien weken. Gebonden Helemaal anders, zo constateert het V.N.O., is de situatie voor de catego rie der „gebondenen". Als men aan een schoolvakantie gebonden is, blykt het heel moeilijk te zijn om vakantie buiten het hoogseizoen te nemen. Op een totaal van 35,0 min. vakan tiedagen voor. deze groep viel 93 pet. binnen het hoogseizoen en maar 7 pet. daarbuiten. Nog ongunstiger is de situatie voor hen die zowel aan een school- als een bedrijfsvakantie gebonden zijn. Maar 5 pet. van de 11,1 min. vakantiedagen van deze groep viel buiten het hoogseizoen. Daarentegen bestond er meer ruimte om vakantie buiten het hoogseizoen door te brengen wanneer men alleen aan de vakantieregeling van het be- dryf gebonden was: 28 pet. van de 11,7 min. vakantiedagen van deze groep viel buiten het hoogseizoen. Uit al deze cijfers blykt dat het met de vakantiespreiding nog maar triest is gesteld. Maar, zo constateert het V.N.O., als men de situatie van vorig jaar vergelijkt met die van vroeger, toen nog geen enkele gecoö- di neer de actie voor vakantiespreiding gevoerd werd en het gros van de va kantiegangers in de twee weken van de bouwvakvakantie op pad ging, dan moet men erkennen dat er wel de gelijk van een verbetering sprake is. overeenkomstig het seizoenspatroon al van mindere betekenis. Boven dien was er sprake van een explosie ve, abnormaal grote aanvoer. Het blad meent dat het Jammer is dat men twee zaken, die weinig met elkaar van doen hebben, met elkaar in verband heeft gebracht. Het beste bewijs dat de afzet op En geland reeds aan het inkrimpen was, wordt geleverd door het feit dat ex porteurs, die in staa.t zijn via/de Hoek-Harwichlijn hun produkten op de Engelse markt te krijgen, geens zins fancy-prijzen maken. De meeste pijn wordt gevoeld door degenen die zelf hun produkten over varen. Voor deze eigenvervoerders is de staking een grote strop omdat de schepen voor het transport van de tuinbouwprodukten werkeloos in de havens van Maassluis en Schevenin- gen liggen. De Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs gaf. na het verschijnen van deze be richtgeving in het vakblad, een be vestiging van de juistheid daarvan. Door die reeds ingekrompen afzet is volgens de bond oqk het vervoer door de lucht nauwelijks van betekenis; de hoge luchtvracht komt er niet uit. Wel vindt de bond dat men voor zichtig moet zijn met het doen van voorspellingen; er is niets verander lijker dan de markt van groenten en fruit. De bond heeft goede hoop dat het vervoer via de Harwichlijn voort gang zal kunnen vinden, gezien het voorzichtige beleid van deze lijn, waarbij alleen normaal aanbod van vaste cliënten wordt geaccepteerd. Dit vervoer omvat evenwel slechts een klein gedeelte van de normale totale groentenexport naar het Ver enig Koninkrijk. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is het met de op vatting van de exporteurs over de oorzaak van de doordraai niet eens. Het beschouwt de staking wel dege lijk als de oorzaak en meent het dat een teruglopen van de tomatenex- port naar Engeland normaal pas in augustus te verwachten zou zijn ge weest. ADVERTENTIE GA DAN EENS ETEN Bil Diverse specialiteiten Komplete menu's vanaf f 10, Plate service f 6,50. Gezellige terrassen aan zee. Een klein kwartiertje rijden van Leiden. TEL. 01719—3441 ALPHEN AAN DEN RIJN Dooi de leiding van het bedrijf Mavom NV aan de Handelsweg werd aan gifte gedaan van inbraak. Door een ruit aan de achterzijde van het ge bouw wist men in het laboratorium te komen, waar een sleutel lag, die op het slot van een kluisje paste. Hierin stond een geldkistje, waaruit f 450 en een aantal Belgische franks ontvreemd werden. De politie kwam spoedig op het spoor van de daders, een tweetal 17-jarige jongens uit Al phen. Door de directie van de scheeps- bouwwerf De Dageraad aan de Woubrugseweg werd eveneens een diefstal gemeld, die plaats vond in de nacht van woensdag op donder dag. Hier wist men onder een hek door op het bedrijfsterrein te komen, waar het slot van een loods werd geforceerd. Van hieruit kon men een openslaande deur naar de weg openen en men is er in een auto van door gegaan met een hoeveelheid brons ter waarde van plm. f 2500. ALPHEN AAN DEN RIJN —Voor de derde maal in enkele weken is gisteren iemand door een aap in Avifauna gebeten. Ditmaal was het de 7-jarige Alphense jongen Peter Kardol, die zodanig in een hand werd gebeten, dat dokter Stehouwer er aan te pas moest komen om hechtingen te verrichten. De politie onderzoekt of gesproken moet worden van onvoorzichtigheid van de betrokkenen, of dat de be veiliging te wensen overlaat. In ieder geval zyn by de verblijven van de apen steeds wel waarschuwingen aangebracht. De Britse havenarbeiders hebben besloten ook geen sche. pen te losen met aan bederf on derhevige goederen. Hier een plaatje uit de haven van Sout hampton, waar dit besluit met algemene stemmen aanvaard werd DEN HAAG (GPD) Voor de zo veelste keer voeren fabrikanten van merkartikelen in de kruide niersbranche een proces tegen een cash en carrybedryf om handha ving van hun vastgestelde verkoop prijzen af te dwingen. De reeds vele malen met wisselend succes gedag vaarde prijsbreker is Henk C. van der Straaten, directeur van het Haagse cash en carrybedryf Konmar, die onder meer totatenscep. pindakaas, bier, kant-en-klaarmaaltyden, jam en macaroni verkoopt tegen lagere prijzen dan door de fabrikanten zijn vastgesteld. In de dagvaarding wordt te ver staan gegeven dat Konmar op slinkse wijze aan deze artikelen komt, niet van de fabrikanten, maar via gros siers die zich hiertoe schuldig maken aan contractbreuk, omdat zjj weten dat zij niet aan Konmar mogen leve ren. „Een lachertje. Dit is een showpro ces dat moet dienen om klagende de taillisten tot rust te brengen",- zegt Van der Straaten: „Ik betrek mijn artikelen rechsttreeks van de fabrie kanten zelf". Om zyn stelling kracht bij te zetten legde hy gisteren ter zitting in kort geding aan de presi dent van de Haagse rechtbank factu ren over, waaruit zou moeten blyken dat de fabrikanten nog na het uit brengen van de dagvaarding rustig zijn doorgegaan met het doen van leveringen aan Konmar. De Konmar-directeur zei dat een hoofdvertegenwoordiger van Honig hem eergisteren nog had geadvi seerd: ga maar rustig door. als je maar niet adverteert. „Flagrante leugens, die beweringen", riep mr. J. Martin Muller, secretaris van de fabrikantenvereniging FIVA en in dit proces optredende voor Cal- vé, de Betuwe, Buisman, Heineken's Brouwery, Detergenta, Persil en Ho nig. Van der Straaten gaat door met zijn onder de prijs-verkopen. Hij ad verteert ook: Honigs Momenta-maal- tijd voor f 1,25 in plaats van de vast gestelde f 2,03. De detaillisten in zyn buurt zien het verschijnsel met lede ogen aan. „Als myn concurrenten heel erg klagen, dan moeten de fabrikanten er wel weer eens iets aan doen. Voor de show word ik gedagvaard. Maar in tussen gaat men rustig door met mij te leveren. Die hele vertikale prijsbin ding is een paskwil. Steeds meer fa brieken laten hun pryzen dan ook vry. in navolging van o.a. Unilever", vertelde de heer Van der Straaten ons na afloop buiten de rechtszaak. De verdere behandeling van dit korte geding is uitgesteld tot 4 sep tember. Dan kan dit proces gevoegd worden by 'n ander reeds lopend pro ces tegen Van der Straaten-Konmar, ook al wegens prijsbreken. DEN HAAG <GPDt Over enkele weken zullen de ministeries van Eco nomische Zaken en Verkeer en Wa terstaat beslissen over een verhoging van de tarieven van het wegvervoer. Volgens de wegvervoersorganisatles i6 het dringend nodig de tarieven aan de sterk gestegen kosten aan te passen. Voor het vervoer van kleine zendingen wordt thans ver beneden de kostprys gewerkt. Voor de grotere zendingen zal de wijziging van het tarief slechts van beperkte omvang zyn. (Door Jos Hagers) PARIJS (GPD) Het is jammer dat de Parijse couturiers nog steeds niet verder kijken dan hun salons lang zijn. Want ook gisteren, op de vijfde dag van de Franse mode-marathon waren de meeste van de door de ontwerpers zo hoog aange slagen midi's absoluut ondraagbaar voor de doorsnee-vrouw. Parijs dat nog steeds het mode-laboratorium van de interna tionale confectie industrie wil zijn, leek gisteren meer op de duistere toverkamer van Mephisto. Want wat moeten de niet meer zo jeugdige maar wel zeer modieus ingestelde vrouwen in hemelsnaam met hoogst onflatteuse tot halverwege de kuit vallende terra cotta midijurken doen waarvan de bovenlijfjes en de mouwen zo krap zijn gesneden dat iedere onvolkomen heid ogenblikkelijk is te zien. De meeste ontwerpers die in Parijs tot dusver hun collecties showden veranderden hun mannequins in enge spoken alsof de vrouw van nu af aan in geen enkel opzicht meer aantrekkelijk voor de man hoeft te zijn. Met alleen de doorkijkblouses als een wel erg goed kope concessie. Ook Dior's talentvolle ontwerper Mare Bohan, 'n couturier in hart en nieren, die graag met de kost baarste materialen werkt koos gis teren een 1930-iyn die al eerder door Balmain, Patou en Ricci werd uit verkoren. Alleen met dit verschil dat hy de winter wel heel erg somber inziet. Geplooide midi-rokken met lange sluike jasjes, maakte hy by- voorbeeld van terra cotta kleurig visgraattweed. Creaties die hy met capes of zeer kloek uitgevallen dub- belknoopsmidi-jassen combineerde. Mantels die hy byna allemaal met vossekoppen garneerde. In Dior's met rose dahlia's en ge le chrysanten versierde salons maakte lange welgevormde Engelse meisjes hun debuut als mannaquin. Nadat Mare Bohan jarenlang de voorkeur aan byna platte jongens achtige modellen had gegeven. Maar om op Dior's wintershow te rug te komen, waar perscheffin Nan- dine Vandermarcq als charmante gastvrouw optrad, alléén voor over dag waren er midi's. Zoals kost schooljurken met ronde halsjes van aubergine-kleurige jacquards. Voor 's avonds gaf Mare Bohan de voor keur aan tot iets boven de knie rei kende japonnen of aan zwarte zyden plusfords. Van Dior's perfect afge werkte maar wat somber afgestem de collectie waren de avondcreaties van zwart fluweel verreweg de bes ten. St. Laurent Als u nu gedacht had dat Yves St. Laurent zyn charmante zeer jeugdige moeder in haar bruine tot net op de knie vallende overhemd jurk ln de grote salon op de eerste ry naast de Franse filmsterren en Zizi Jeanmaire zou laten zitten, dan heeft u het mis. Gisteren leunden wy allebei op een wiebelig krukje over de ballustrade van de overloop. En ook Yves" in safari-pak gekle de zusje moest het met een heel krap plaatsje doen. Maar St. Laurent's houden er ook niet zo van om op te vallen want toen ik aan Yves' zusje vroeg wat ze van de midi's vond, lachte ze mysterieus en zei; „Vindt u dit safari-broekpak niet aardig?" Toen de show begon kwam de ontknoping. Want Yves St. Lau rent, die een feilloos gevoel voor mo de heeft, maakte geen midi's maar alleen rokken tot op de knie en ma- xi's. En de laatste creaties waren duidelyk in de meerderheid. Hier mee legde Yves St. Laurent, die hier als de belangrykste modeont werper van de wereld wordt be schouwd, heel duidelyk vast dat de vrouw niet zozeer de roklengte, maar de styi van haar kleding moet veranderen. zyn eveneens op de jaren '30 ge- inspireerde modellen waren speel ser dan by wie 'dan ook, want in zyn haute couture-show liet hy zoveel mogeiyk de charme van zyn boutlque-creaties doorklinken. Van daar dat kleurige suède maxirokken met een brede rits middenvoor nu plotseling door hem als haute couture werden uitgeroepen. Terwyl juist die modellen al in de waren huizen hangen en al door heel wat modieuze vrouwen zyn geaccep teerd. Split-maxi Suède was verreweg het belang rykste materiaal van de Yves St. Laurent-collectie. De suède ma- xi-mantels die hy lanceerde waren op de rug dan ook kunstig in ster patronen met koperen kopspykers gegarneerd. Natuuriyk waren er by hem ook met vossenbont afgewerkte mantels maar daaronder droegen zyn mannequins Russisch aandoen de zwarte geplisseerde kozakkenbroe- ken, geraffineerde veterlaarzen en doorzichtige tuniek-blouses. Ze wa ren zo magnifiek van styi dat de confectie-industrie ze wel heel gauw na zal gaan maken. De jurken tot op de knie bewaarde Yves St. Lau rent voor de na-middag. In de cock tailafdeling zat de enige dissonant van zyn collectie: 'n midi-japon met van achteren een doorkykgat waar door de eventuele draagster haar al of niet fraaie billen aan verbysterde receptiegangers kan tonen. Daaren tegen waren St. Laurents splitavond- maxi's weer het toonbeeld van chique. Een heel duidelyk voor beeld dat er op de nieuwe Paryse mo de geen peil valt te trekken. Dat was gisteren trouwens vooral by Ungaro het geval. De talentvolle ontwerper, die eens assistent van Courrèges was maar de laatste tyd de leermeester over troefde, ging by het ontwerpen van zyn collectie als een keukenprinses te werk die gebruik van zoveel mo- geiyk ingrediënten maakt. Un- Een broekpak van St. Laurent garo deed alles om geen van zyn klanten teleur te stellen Maar zyn collectie werd daardoor een ratjetoe van een vervlogen jeugdsentiment en de astronautenmode.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7