B en W willen onderzoek naar mogelijkheden van binnenstad TIMEX HORLOGES PIERROT Kap van molen De Valk blijkt ernstig versleten Rubbertegels in 15 Leidse speeltuinen Amerikaanse studente twee weken in Leiden Met het oog op eventuele nieuwbouw in stadskern Nachtelijke rooftocht na drinken van pils „Speelleerklas alleen in het eerste leerjaar" Schoolsportveld in Morskwartier ATTENTIE Raadsagenda VRIJDAG 24 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN B. en W. van Leiden willen een uitvoerig on derzoek instellen naar de ontwikkelingsmogelijkheden van de binnenstad, vooral met het oog op de praktische mogelijkheden tot nieuwbouw in de omgeving van de Beestenmarkt, het ge bied tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest, het gebied Herengracht-Zijlsingel en op het Schuttersveld. Dit voornemen van burgemeester en wethouders blijkt uit een plan, dat deze week aan de leden van de Leidse gemeenteraad is voorgelegd. In de gemeenteraadsvergadering op maandag 3 augustus (die 's middags al begint) komt het voorstel, waarvoor een krediet van 222.500 gulden nodig is, aan de orde. In een uitvoerige toelichting by hun plan schryven B. en W. onder meer het volgende: Enige jaren geleden heeft de n.v. Maatschappij voor Proj ektont wikke- link „Empeo" haar belangstelling gericht op het ontplooien van acti viteiten in Leiden. Eén daarvan be trof de oprichting van een aantal industriehallen in De Waard, waar van wethouder Piena enkele weken geleden de eerste heeft geopend. Deze maatschappij heeft voorts plannen om ook in de binnenstad nieuwbouw te realiseren. Na enkele oriënterende besprekingen hebben wij de maatschappij eind '68 ge vraagd of zij een onderzoek wilde instellen naar de bebouwingsmoge- lykheden van de vier gebieden die voor nieuwbouw in aanmerking zou den komen, te weten het Schutters veld. de omgeving van de Beesten markt, het gebied tussen de Haar lemmerstraat en de Oude Vest en het gebied Herengracht-Zylsingel. De maatschappij deelde ons toen mee, dat haai- dit vraagstuk zo com plex bleek, dat een onderzoek hier naar betrekking zou moeten hebben op de stad Leiden als geheel en op de functie en de positie van Leiden de functie en de positie van Leiden in e en ruimer ver band. Empeo vond. dat er een in tegraal onderzoek moet komen naar de potentiële ontwikkelingsmogelijk heden van de belangrijkste bin nenstadsfuncties. Uit dit onderzoek zou dan moeten blijken, of die eventuele mogelijkheden juist in de vier genoemde gebieden levensbat- baar zyn. Volgens de opzet zal het onder zoek, dat ruim een jaar zal gaan duren, verschillende zelfstandige on derdelen omvatten met elk een eigen karakteristiek, zoals: inventarisatie van de binnenstad karakteristiek van Leiden in gro ter verband de huidige winkelfunctie, alsme de de commerciële en administratieve functies woonfuncties en woonwensen het verkeer in de stad en tenslot te de evaluatie en de conclusies over LEIDEN De speelleerklas, die voor een soepele overgang moet zor gen voor het kind dat van de kleu- tersohool naai- de lagere school gaat, kan beperkt blijven tot de eerste klas van de lagere school. Dit is de me ning van B. en W., neergelegd in een voorstel aan de Leidse gemeen teraad om niet in te gaan op het verzoek van zeven prot.-ohr. scholen, die om leermiddelen hebben verzocht voor hun tweede (speelleer)klassen. B. en W. motiveren tot afwijzing van de gevraagde leermiddelen, on der meer omdat in de tweede klas ook nog wel leermiddelen uit de eerste klas kunnen worden gebruikt, terwijl het verlangde materiaal bo vendien eigenlijk door de scholen zelf bekóstigd moeten worden van het bedrag dat zij per leerling ont vangen. Naar aanleiding van een experi ment op de lagere school aan de Van Vollenhovenkade met de speel leerklas, zijn B. en W. tot de con clusie gekomen dat deze speelleer klas beperkt kan blijven tot het eer ste leerjaar. eventuele nieuwbouw in de vier ge noemde binnenstad-gebieden. Het onderzoek zal niet zo zeer op een wenselijk, als wel op een moge lijk, dus concreet te realiseren pro programma zijn toegespitst. In aan merking genomen dat de gemeente de eerstkomende jaren niet zelf de reconstructie dan wel de bebouwing van de vier genoemde gebieden voor haar rekening kan nemen, komt dit laatste ons aantrekkelijk voor, zo schryven B. en W. aan de raad. Overigens hebben B. en W ook nog aan een geheel anders georiën teerde instelling, namelyk het eco- nomisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland, de vraag voorgelegd of zij zo'n onderzoek zou willen ver richten. Dit instituut was hiertoe wel bereid, maar liet B. en W. weten, dat men van deze zyde geen belang rijke aanbevelingen voor de wyze van realisatie moest verwachten. De voorkeur van B. en W. gaat daarom dan ook duidelijk uit naar een onderzoek door Empeo. Het instellen van een onderzoek dat nogal wat verder gaat dan aan vankelijk in de bedoeling lag, is vol gens B. en W. vooral ook belangrijk, gezien andere onderzoeken waarbij de Leidse binnenstad is betrokken, zoals: het onderzoek dat nodig is voor het gereed maken van het verkeers- en vervoersplan door de dienst van gemeentewerken, in samenwerking met het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey n.v.; hetonderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in op dracht van het gewest Leiden, naar de bestuurlijke organisatie en de maatschappelijke structuur van het gewest: het onderzoek naar woonbe hoeften en woonwensen, door de n.v. v./h. Ned. stichting voor statistiek, in opdracht van de gemeente Leiden DEN HAAG „Laten we eens Dat brak hen nu op. want. ze moes gaan kijken of er wat te halen valt", zo hadden de vijf in feeststemming verkerende jongemannen uit Leiden tot elkaar gezegd. Het was een on bestemd voorstel, want op dat mo ment wist niemand wat er gehaald zou worden, doch dat zou onderweg wel blijken. In een auto van een van het vijf tal werd eerst koers gezet naar Kat wijk. waar voor een groentewinkel in een galerij kistjes druiven ston den. Dat was alvast wat en terug gekeerd in Leiden, werden de drui ven verdeeld, zij het dan ook, dat één van het vijftal geen belangstel ling voor de da-ui ven had, omdat hij zelf groentehandelaar is. Het avon tuur werd vervolgd in Leiderdorp, waar voor een winkel kratten fris drank stonden en het vijftal zich van een opfrissertje voorzag. i en de n.v. Bouwfonds Ned. Gemeen ten. Daarnaast heeft een aantal eigen onderzoekingen in de afgelopen ia- ren eveneens gegevens opgeleverd, die mede van belang zyn voor de bin nenstad. Om zo goed mogelijk van de gegevens van alle onderzoeken te kunnen profiteren, is in de afgelopen maanden al uitvoerig overleg geweest over de mogelijkheid tot coördina tie van het nu voorgestelde onder zoek. met de andere onderzoekingen. B. en w. zijn verheugd, dat voor wat het gewest-onderzoek betreft, de no dige toezegging al is verkregen. De mogelijkheid en de bei-eidheid tot een zo goed mogelijke samenwerking bij het uitvoeren van de verschillen de onderzoeken is aanwezig, menen B. en W„ die een commissie in het leven willen roepen om al deze con tacten te coördineren. Juist dit samengaan van onder zoeken kan een waardevolle basis vormen voor een verantwoorde plan ning van projecten in de binnen stad, geloven B. en W. De resultaten daarvan zullen belangrijke bouwste nen moeten bevatten voor het ont werpen van stedebouwkundige rege lingen. Toekomst-visie In verband hiermee herinneren B. en W. aan een eerder genomen raadsbesluit, waarin B. en W. wordt verzocht om vóór 15 december van dit jaar met een nota op de proppen te komen over het te voeren binnen- stadsbeleid. Als de raad op 3 au gustus akoord gaat met het nu voor gestelde binnenstad-onderzoek, dan geloven B. en W. dat die nota zich enerzyds zal moeten be perken tot een inventarisatie van de problemen in een binnenstad als die van Leiden en tot het aangeven van een slchts zeer voorlopige visie op de toekomstige ontwikkeling, in afwach ting van de resultaten van de on derzoeken.. Het binnenstad-onderzoek zal wor den uitgevoerd door een gemeen schappelijk team van gemeente en Empeo: drie man van Empeo en drie ambtenaren, respectievelijk van de gemeentelyke afdelingen econo mie, sociografie en statistiek. Het nog altijd braak liggen, de Schuttersveld is één van de terreinen die in Leiden de moge J. H. \lemlels direeteur Inwendige Geneeskunde Academiseh Ziekenhuis LEIDEN —Met ingang van 151 september 1970 is benoemd tot af delingsdirecteur van de hoofdafde ling Inwendige Geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis, de heer J. H. Mendels. kapitein-luitenant ter zee van de Kon. Marine en chef staf van de mynendienst in Nederland. Als lid van het dagelijks bestuur van de hoofdafdeling Inwendige Ge neeskunde zal hij worden betrokken by de beleidsbepaling ten aan- zin van deze hoofdafdeling. Daar naast zal de afdelingsdirecteur wor den belast met de besluit voorberei- lijkheii bieden tot nieuwbouw in dende en ultvoerende werkzaamhe- van financiën. de binnenstad. Alvorens er echter wordt gebouwd, willen B en W eerst een uitvoerig onderzoek doen plaats vinden naar de te verwachten ontwikkeling van de binnenstad. Een voorstel hiertoe krijgt de gemeenteraad op 3 augustus te behandelen. (Foto LD/Holvast) den op het gebied personeel, gebouwen, materieel en organisatie. Deze taak zal worden verricht binnen de richtlijnen van het college van coördinatoren van het Universitair Medisch Centrum, het samenwerkingsorgaan van curatoren, faculteit en Academisch Ziekenhuis. Tweede prijs in opstelwedstrijd Pilgrim Fathers LEIDEN Als de 16-jarige Ame rikaanse studente Laurel Shaw So- renson van de Westfield High School in Westfield (Massachusetts) maan dagmorgen samen met één van haar leraren, de heer Bruce Fitzgerald, op Schiphol aankomt, dan heeft ze dat te danken aan haar schitterende opstel over „de rol van Nederland in het erfdeel van onze Pilgrim Fa thers". Het opstel van Laurel was één van de vele inzendingen van de opstelwedstrijd, die werd uitgeschre- van door de Stichting Pilgrim Fa thers Herdenking 1970. het Nationaal Bureau voor Toerisme, het Neder lands Informatiebureau in New York en Scholastic Magazines. Adverten ties in onderwijsbladen met een to tale oplage van 325 miljoen hebben in de gehele Verenigde Staten de aandacht op de wedstrijd gevestigd. Laurel Shaw Sorensen heeft de tweede prijs in de wedstrijd gewon nen: een reis van twee weken door ons land. Hoogtepunt van deze reis wordt de tocht die beide Ameri kaanse gasten op 1 augustus zullen meemaken met de vloot van ronde- en platbodemjachten, die de histori sche zeilreis van de Pilgrim Fathers van Leiden naar Delfshaven nog j eens zal uitvoeren. De eerste prijswinnaar, Bruce Wright van de Westfield High School in Westfield (New Jersey), zal in de herfst naar Nederland komen. De prijs van deze 17-jarige student ge schiedenis bestaat uit een jaar lang gratis studeren in Leiden. ten voor de Haagse politierechter verschijnen, waar echter drie ver dachten verstek lieten gaan. De ge beurtenissen leverden wat de straf bare kant van de zaak betreft, geen problemen op. verdachten bekenden hetgeen ten laste was gelegd. „Het kan nog de vraag zijn, of het verstandig is 's nachts dat soort goe deren zomaar buiten te laten staan, maar het moet toch mogelijk zijn", opperde de politierechter, mej. mr. Van Delden en daar was de Officier van justitie het mee eens. „We hadden eerst nog een paar pilsjes gedronken" voerden de ver dachten als excuus aan, doch door hield de officier geen rekening mee. Wel dat verdachten nog een blanco strafblad bezitten, reden waarom hij tegen de ter zitting verschenen ver dachten f 40 boete eiste. Het vonnis werd voor ieder f25 boete. Wat de niet-verschenen verdach ten betreft, hun strafblad was niet blanco meer en daarom werden zij overeenkomstig de eis van de offi cier veroordeeld ieder tot f 80 boete. LEIDEN Indien de raad op maandag 3 augustus een desbetref fend voorstel van B. en W. opvolgt, wordt er in het Morskwartier een schoolsportveld aangelegd op het terrein dat ligt tussen de Saffier- straat en de achterzijde van de hui zen aan de Smaragdlaan. de Tur kooislaan en de Topaaslaan. Behal ve voor schoolgebruik, kan dit sport terrein ook benut worden door een korfbalvereniging. B. en W vragen de raad om voor dit plan een kre diet van ruim een half miljoen gul den beschikbaar te stellen. Het plan voor het schoolsportveld houdt een wijziging in van het in 1963 aanvaarde bestemmingsplan voor het Morskwartier. De openba re en byzondere gebouwen die men nog in deze buurt wil neerzetten, moeten dan komen op het terrein dat wordt omsloten door de Saffier- straat, de Opaalstraat, de Agaath- laan en de Topaaslaan. Bij de nade re bestemming van dit terrein zeg gen B. en W. toe, zoveel mogelyk met de wensen van de buurtbewo ners rekening te houden. ADVERTENTIE 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bi) ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN De heer J. Valk (52) is 25 jaar in dienst van de chemische fabriek „Lilo" aan de Langegracht. Gisteren werd de fabricagemeester in het bedrijf gehuldigd. De directrice, mevrouw A. E. M. Neuwahl-Sanders, overhandigde de bescheiden en niet vaak op de voor grond tredende heer Valk een cadeau onder couvert (op foto LD/Holvast), terwyl zijn vrouw een fraai boeket bloemen aangeboden werd. De heer E. J. Bongers, secretaris van het departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij van Nij verheid en Handel, kwam de fabri cagemeester het „Vererend getuig schrift" van de maatschappij aan bieden. Dit getuigschrift wordt uitge reikt aan degenen, die tenminste 25 jaar bij dezelfde werkgever zijn ge weest. Het is een beloning voor ijver, trouw en verbondenheid aan een be drijf. De betekenis van het getuig schrift werd nog geaccentueerd door een eremedaille, die de heer Valk bij het getuigschrift overhandigd werd. „Het doel van de Maatschappij", aldus de heer Bongers, „is de ver meerdering van de algemene wel vaart. Hiervoor zijn bekwame wer kers nodig. Wanneer die werkers by één bedryf blijven, is dat gunstig voor de continuïteit van een bedryf".c!e prettige samenwerking, die hy Tenslotte sprak oud-directeur en gedurende meer dan 24 jaar met de commissaris dr. ing. H. Neuwahl over j jubilaris gehad heeft. LEIDEN De gemeente Leiden gaat in de loop der jaren rubbertegels aanbrengen in openbare speeltuinen met klimrekken. Dit gebeurt in na volging van Amsterdam, waar even eens alle gewone beton tegels worden weggehaald omdat ze te veel gevaar opleveren voor spelende kinderen. Nog onlangs deed zich in Eindhoven een ernstig ongeval voor, toen een kind daar uit het klimrek op de har de beton tegels viel. Het gaat in Leiden om vyftien openbare speeltuinen, zo antwoorden B. en W. aan mevrouw Kerling, ge meenteraadslid voor de PvdA. Zij had by de gemeente aangedrongen op vervanging van de betontegels. In afwachting van de geleideiyke aan brenging van rubbertegels, zal de ge meente de betontegels onder hoge klimrekken vervangen door een laag zand. By de aanleg van nieuwe open bare speeltuinen zal direct worden overgegaan tot het gebruik van rub bertegels. LEIDEN De krui-inrichting van molen De Valk, waarmee de kop van de molen op de wind richting kan worden gezet, ver toont onverwachts ernstige slij tage, zo schrijven b. en w. van Leiden aan de gemeenteraad. Het is hierdoor vrijwel niet meer mo gelijk de molenwieken op gezette tijden te laten draaien. B. en w. j stellen daarom de raad voor een krediet te verlenen van circa 16.000 gulden, waardoor dan te vens drie oude Leidse straatlan taarns rond de molen kunnen worden geplaatst. Ook staan nog deae punten op de agenda voor de komende raadsver gadering op 3 augustus: een herziening van de verorde ning die de tegemoetkoming regelt van de ziektekosten voor gepensio neerde militairen; verlening van kredieten voor de inrichting van een lokaal en de aan leg van 'n zandbak voor de rk. kleu terschool aan de Donizettilaan, voor de aanschaf van gymnast iekmate- riaal voor de Prins Bernhardschool aan het Noordeinde en voor verbe tering van de verlichting van de Prinses Beatrixeohool aan de More- weg. Of \MK

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3