„Voor geen goud in Randstad wonen VERWARMING 1970 mi assistente in de dieefkeuken Geen zin om steecis tegen steenmassa's aan te kijken Steeds meer bouwvakkers reizen dagelijks urenlang om op hun werk te komen Nieuwe opzet voor Leidse muziekschool Academisch Ziekenhuis Leiden fCampvuurdienst in Katwijk-Zee h EEN ERVAREN MEDEWERKER OVERDUIN free lance monteurs dri Mulder oofd-dealer Volvo Nog met vakantie Een pak oude kranten 0.84 per 5 KI 1.0 E. Menning SCHILDERS HALFWAS Koop nu Uw portable tv Vakantie- T prijzen IEMCO N.V. N.V. Technisch Handelsbureau v/h v. Duuren WINKEL- EN KANTOORPERSONEEL Anna Kliniek v. Orthopaedie ADMINISTRATIEVE MEDEWERKSTER VRIJDAG 24 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 (GPD) Steeds meer bouwvakkers moeten langer dan drie kwartier - reizen om 's ochtends op hun werk te komen. In 1968 telde het Economische Instituut voor de Bouwnijverheid ruim 56.000 pendelaars, in 1969 waren het er, blijkens een rapport van het instituut, 70.000 en dat terwijl het aantal werknemers in totaal in deze bedrijfstak onveranderd 268.000 bleef. De heer J. ten Broeke, die het rapport schreef, ziet twee oorzaken voor deze toegenomen pendel. „Vroeger was het ge woon, dat je vrij gauw een huis zocht in de plaats waar je jwam te werken, de trek van voormalige agrariërs naar de irote steden is er door te verklaren. Maar tegenwoordig is iet niet zo gemakkelijk een huis te vinden in de stad en boven dien, de mensen willen niet meer. Heel wat Noordbrabanders bijvoor - ieeld zyn best bereid ons in Zuid- golland en Utrecht te komen hel- ien met de bouw, maar ze zouden ir voor geen goud willen wonen. In le tweede plaats geven de statistie en recent een verschuiving te zien. i'an het aantal werknemers in de ector onderhoud en verbouw naar ie sector nieuwbouw, die over het al- emeen beter betaalt. Wel, de meestal kleinere onder- loudsaannemers zijn van nature lonkvast, maar voor de nieuwbouw noet je naar maagdelijke bouwge- ieden, waar nog geen mensen wo- Gevolg: meer reizen. Ik weet liet of het een sociaal kwaad is. iat meer dan een kwart van de ouwvakkers 's ochtends en 's avonds j lang in een busje of auto zit, aar ik zou ook niet weten wat eraan zou kunnen doen". Verschuiving Een tabel geeft het duidelijkst aan iet welk soort werk de bouwvakkers ons land dagelijks bezig zijn en oe hun activiteiten verdeeld liggen tJ rer de verschillende groepen. Bo- endien blijkt er de door de heer Ten 4 iroeke gesignaleerde verschuiving an onderhoud en verbouw naar ieuwbouw uit. Betere betaling Waarom die verschuiving? De hte bouwvakman vindt toch mees- meer bevrediging in het zelfstan- ige, veel vakmanschap vereisende lef. nderhoudswerk, dan in de lopende- andactiviteiten van de tegenwoor- gestroomlijnde nieuwbouw? Dat is wel waar", zegt de heer Ten i hl roeke. „maar de nieuwbouw betaalt eter. Waarschijnlijk heeft een aan- bjectcategorieën aderhoud en verbouw ieuwbouw woningen ieuwbouw andere gebouwen egenbouw xx>r- en waterbouw ardgas- buizen-, kabel grondwerk nder werk Dtaal anke1 i be lans ©ide tal werknemers, als gevolg van de stijging van de kosten van levenson derhoud in het begin van 1969 de voorkeur gegeven aan een beter ge vuld loonzakje boven de bevrediging in het werk". Het merendeel van de pendelaars reist van de voormalige landbouwge bieden. waar de werkgelegenheid steeds verder terugloopt, naar de ty pische bouwgebieden en het is geen verrassing uit het rapport te -lezen, dat deze laatste zich voornamelijk rondom de grote stedelijke woonge bieden bevinden. Bouwvakkers uit Noord-Brabant de Zuid-Hollandse eilanden, Overijs sel. Drente en oostelijk Groningen treken naar de Deltawerken, de vroe gere mijnstreek in Limburg, naar Utrecht en Arnhem, Den Haag en Rotterdam. Amsterdam, Haarlem, de kop van Noord-Holland en de omge- j ving van Assen en Groningen-stad j Merkwaardig In menig opzicht vertoont dat reis patroon merkwaardige aspecten. Het merkwaardigste is wel het zogenaam de opschuif effect: Brabanders reizen naar Utrecht om daar collega's te j vervangen, die in Noord-Holland en Amsterdam gaan werken. Voorzich tige veronderstelling van de heer Ten Broeke: „Aangezien de totale hoe veelheid werk in de bouwnijverheid niet toenam, moeten we aannemen dat een aantal werkgevers, om de continuïteit van hun bedrijf te ver- j zekeren, verder van hun vestigings plaats werk hebben gezocht en ook hun werknemers hebben meegeno men. waardoor deze pendelaars zijn geworden". Uit het feit. dat dit lukt volgt dat bouwvakkers hun patroon vaak lan ger trouw blijven dan de buiten- vier op de tien moeten elke dag lan ger dan drie kwartier reizen aleer zy de spade in de grond kunnen steken Slechts een fractie minder beweeg lijk zijn de betonwerkers en de ijzer- vlechters. gevolgd door de machinis ten (36%) en de wegenbouwers *33% Timmerlieden biyken nog het meest honkvast, op elk honderdtal stappen er slechts achttien 's och tends in de bus voor een verre rit naar de dagtaak. Jubileumwedstrijden van Viarmunda WARMOND Ter afsluiting van de festiviteiten van Warmunda zul len de senioren een reeks jubileum- wedstrijden spelen. De eerste is vast gesteld op 9 augustus tegen RKNSV uit Noorden, 16 augustus TVBB uit Haarlem. 23 augustus Onze Gezellen uit Haarlem en 30 augustus DSOV uit Vijfhuizen. Elke vereniging komt met vier elftallen en zullen een her inneringsbeker ontvangen Voor de vereniging die het beste resultaat be haald is een extra beker beschikbaar gesteld. Bestrijding „doodsbrigades" De Braziliaanse regering heeft besloten oen einde te maken aan de activiteit van de „doodsbrigades". die voor het merendeel zijn samengesteld uit po litiemannen in burger De minister van Justitie. Alfredo Buzaid. ver klaarde gisteren dat niemand het recht in eigen hand kan nemen. staander tegenwoordig geneigd is te denken. Het rapport van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijver heid geeft ook daarover cijfers. In april 1968 mei 1969 aantal aantal 50.150 19 44.050 16,5 81.800 30.5 86.400 32 65.450 24,5 67.800 25,5 30.800 11,5 29.900 11 13.400 5 12.750 5 13.950 5 13.700 5 11.450 4.5 13.400 5 267.000 100 268.000 100 KATWIJK AAN ZEE Geduren de de zomermaanden is een evange lisatieteam actief bezig op de cam ping Noord in Katwijk aan Zee. Een van de activiteiten, die onder meer georganiseerd wordt, is een kamp- vuurdienst welke hedenavond zal worden gehouden op het noorder- strand. ter hoogte van de standex ploitatie ..Willy" Er zal daarbij veel worden gezon gen, terwijl de zanggroep ..Burning Candels" uit Zwolle ook mede werking aan deze kampvuurdienst zal verlenen. De dienst begint van avond om 10 uur. Van de zijde van de televisie wil men aan dit gebeu ren aandacht besteden. de categorie onderhoud en verbouw blijkt 72 procent van de werknemers al langer dan twee jaar by dezelfde baas te zijn; in de andere categorie- en ligt dat percentage iets lager, na melijk 60% it. de nieuwbouw wonin gen. 61% in overige gebouwen en 62% in grond-, weg- en waterbouw. De percentages van degenen, die al langer dan vijf jaar bij dezelfde baas bleven, zijn resp. 18. 33. 38 en 39 procent. Onderzoek tiaar reizende bouwvakkers. Verschillen Tot slot nog een antwoord op de vraag wie er nu precies pendelen, want de reislust van de bouwvakkers blijkt niet over alle. beroepen gelijk verdeeld te zyn. Het rapport consta teert. zelfs sterke verschillen. Boven aan de lijst slaan de grondwerkers. Verdeling van de werkenden over de objectcategorieën in april 1968 en in mei 1969 De heer Aad van den Berg uit Noordwijk slaagde voor het examen Moderne Bedrijfsadministratie Mej M. van der Veen slaagde voor het praktijkexamen receptioniste. Mej. A. Marinus uit Sassenheim heeft in Santpoort met succes het staatsexamen ziekenverpleging afge legd. Mej. H. Marinusslaagde voor het praktijkdiploma boekhouden LEIDEN In de ongetwijfeld I langdurige gemeenteraadsvergade- ring op 3 augustus krijgt de Leidse i raad ook een voorstel te behandelen j om de Leidse muziekschool te veran deren in een streekmuziekschool. In deze nieuwe opzet krijgen de gemeen- j ten Oegstgeest. Voorschoten en Wassenaar waar dependances zijn gevestigd van de Leidse muziekschool meer te zeggen in de gang van j J zaken, terwijl bovendien de financië le situatie van de muziekschool meer I zekerheid verkrygt De subsidies die Leiden van de drie I genoemde gemeenten ontvangt voor de instandhouding van de muziek- j school, hebben voor Leiden een bij zonder onaantrekkelijk aspect, aldus B. en W. Deze drie plaatsen zijn na melijk vrij om de subsidie naar eigen goeddunken op elk gewenst tijdstip te beëindigen of drastisch te besnoeien. De sociale positie van de docenten wordt hierdoor ondanks bepaalde garanties bijzonder wankel. In de nieuwe regeling 'die vorige maand al is aanvaard door de ge meenteraad van Voorschoten) is ge dacht aan een bestuur van de streek muziekschool van tien leden, waar- van Leiden en vier benoemt en de overige drie gemeenten elk twee. De regeling laat ook de mogelijk heid open tot toetreding van andere gemeenten, alsmede tot het heffen van hogere lesgelden in bepaalde ge meenten. Een gemeente kan slechts eens in de vyf jaar uittreden, waarbij j dan een uittredingsbedrag moet wor- i den betaald. Dat gaat op 1 januari 1973 in: de eerste twee jaar heeft de nu voorgestelde regeling nog het ka rakter van een proef. 's Morgens om vyf uur staat Jan van Leeuwen <27» op. Hll kleedt zich aan terwijl zyn vrouw het ontbijt klaarmaak- Een half uur laat gaat Van Leeuwen naar zijn werk. zijn viouw duikt weer in bed. Met zün auto haalt hU drie van zijn collega's in Wijk en Aalburg. Met z'n vieren gaan ze langs Genderen on Dussen om daar nog twee maats op te halen. Via Werkendam, de Gorkumbrug. Ridderkerk en Rotterdam ko men zy tenslotte in het Haagse Mariahoeve waar om zeven uur het werk begint bij aannemer Boele en Van Eesteren. Iedere morgen en avond rydt Tan van Leeuwen In zyn auto ie lange rit van en naar Bra bant. nu alweer zes jaar lang. Toch piekert hy er niet over om dichterbij zyn werk te gaan wo nen. Gewend als hij is aan de openheid in Brabant zegt hij' .Ik zou hier beslist niet willen zitten en alsmaar tegen die steenmassa's in een stad aankij ken" Met zijn vijf collega's maakt Ian van Leeuwen deel uit van iet steeds groter wordende leger der pendelaars dat 's morgens vroeg al op pad ls om ver van ■ïuis fe werken. Waarom bouwr., deze bouwvakkers zo ver van huis 'n steden waar zij zelf niet zou den willen wonen? De 22-Jarige Anton Treffers uit Gende ren; ...We verdienen door het ta. riefwerk dat hier hoger ligt meer dan in Brabant. Dat verschil van ongeveer vijf enveertig gulden per week weegt heus wel op tegen het pendelen Je went er wel aan vroe^ Je bed uit te moeten. Aan de andere kant rijden we 's middags al om kwart over vier weg en zyn we kart vcor zes thuis". De reisuren van de vijf Bra banders in Den Haag worden vergoed. Ook de autokosten van Van Leeuwen zijn voor rekening van de aannemer. De vier passa giers van Van Leeuwen zijn ech ter wel van de auto afhankelijk zonder dit vervoer zou pendelen voor hen onmogelijk zijn. Timmerman Jan Hermans heeft voordat hü in Den Haag kwam werken al anderhalf jaar 1n Amsterdam in de bouw geze ten Waar ligt nu de grens voor deze bouwvakkers? Heymans ..Verder dan Den Haag gaan we beslist niet. Ik wil niet in een stad wonen en heb er helemaal geen zin in om een kosthuis te gaan zoeken. Om nog vroeger van huis te gaan wordt natuur lijk een beetle te gek Laten de pendelaars zich alleen door het geld leiden of bestaat er toch ook binding met het be drijf waarin zy werken? Van Leeuwen„Ik heb er geen be- noefte aan om van baas te ver anderen als hier aan de over kant van de straat een paar centen meer worden gegeven, je hebt toch ook nog zo iets als een zekere binding aan Je aannemer „En wanneer het verschil in loon gehalveerd zou worden?" Ja. er is bij ons in de buurt werk en dan zou ik daar natuurlijk hard over denken" Vinden pendelaars zichzelf slachtoffers van een ongelijke loonsituatie en zien zij er niet tegen op iedere dag maar weer die rit te maken, 's avonds vroeg naar bed te moeten om de vol gende morgen weer fris te kun nen beginnen. De vijf Brabanders: „Als het te lastig was, zou ik het niet doen. Tot nu toe heb ik geen bezwaren. Alles went. Het maakt me helemaal niets uit". Zonder al te veel problemen, werken deze vijf Brabanders In Den Haag aan een stad waarin zij zelf nooit zouden willen wo nen. 3.95 255 ther International Nederland N.V. 65 155 1153 f 2.95 4.85 tl 2 .44 655 032* Heeft U de nieuwe 30 pagina's dikke haarden- folder al gehaald 7 Geen tijd 7 Belt U even 32041 en morgen ligt deze bij U in de bus. Kort Rapenburg 5-7-9 DE NATIONALE INVESTERINGSBANK (Herstelbank) N.V. te 's-Gravenhage zoekt voor haar afdeling Boekhouding voor het verrichten van algemeen boekhoudkundige werkzaamheden. De gedachten gaan uit naar een medewerker die in het bezit is van het Praktijkdiploma Boekhouden; by voorkeur ook in het bezit van het M.B.A.- diploma of daarvoor studerend. Sollicitaties worden gaarne ingewacht op de afdeling Personeelszaken. C'arnegieplein 4, 's-Gravenhage. Telefoon 07018.43.10, toestel 432. ZO JUI8T ONTVANGEN SUPP HOSE PANTY'S 25.— MEISJES SLIPS vanaf 0,80 MEISJES KAMIZOOLS vanaf 1,05 JONGENS SLIPS vanaf 1,20 JONGENS KAMIZOOLS vanaf 1,55 DAMES SLIPS met of zonder kant. vanaf 0,98 HOOIGRACHT 62 Telefoon 25650 bereikbaar met bus 13-14 ivoor diverse rayons voor de bekende BROTHER automatische breima chine. Een pracht kans, om in uw vrye tijd elke maand extra geld te verdienen. Als u ervaring hebt met breimachines (ook naaima chine-monteurs komen hiervoor in aanmerking) dan naar t'i'J tfier International Nederland N.V. 45 irshagen 99 D, Amsterdam-Buitenveldert. len en omstreken. Rynsburgerweg 103A. telefoon '18—12580. na 12.30 uur 01717—5177. VOLVO 164 met overdrive, kleur donkerblauw, 1969. km.-st. 53.000. Deze in uitstekende staat verkerende Zweedse wagen wordt verkocht on der volledige garantie. Wij hebben nog zeer goede gebruikte DAF 44 Stationcars, rijklaar s aan, kleuren donkergroen en donkerblauw met beige kunstleer binnenbekleding. bj. 1968 met nog weinig km. Eerste aanbetaling f 1500,— incl. b.t.w. Te bevragen bij Uw DAF- dealer Garage POELGEEST Hogerbeetsstraat 6, OEGSTGEEST-LEIDEN (zijstraat Warmonderweg). tel. 01710—50330. Zaterdag geopend tot 18 u. Igehaald aan Bureau Witte Singel 1 Door verkrijgen van bedrijfs auto moet ik gaan verkopen mijn FORD CAPRI 1300L BouwJ. april '69. Het geheel In fantastische staat, met o.a. Dunlop radiaalbanden, Koni schokbrekers, enz. Te bevr.: zaterdag en zondag. Baanbrekersweg 20. Sassenheim, tel. 8083. In het ACADEMISCH ZIEKENHUIS te LEIDEN kan worden geplaatst een Assistente in de Dieetkeuken. Haar taak zal voornamelijk bestaan uit het bereiden en afmaken van diëten. Voor dit verantwoordelijk werk wordt contact gezocht met meisjes die in het bezit zijn van het INAS- diploma. Zij die een gelijkwaardige opleiding hebben genoten kunnen eveneens reflecteren. Het salaris is volgens Rijksregeling. A O.W./A.W.W.-premie worden door het Rijk vergoed. Men heeft een vijfdaagse werkweek volgens rooster. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van het Academisch Ziekenhuis Leiden, Rijnsburgerweg 10. Gaarne in brief vermelden de letters LAD. Kerkstr&at 49 - Wassenaar en C. C. THIEL W. de Zwijgerlaan 211A, Leiden, vraagt op accu en lichtnet. Philips Zanussi 595.- 590- Toshiba 495,- Sanyo 590,- Erres 595,- Nieuwe Rijn 29-32 Leiden Mare 74-76 vraagt: VIIIIUIIM^^ Per 1 september of eerder hebben wQ plaats voor een ln de leeftijd van 2025 Jaar. Onze gedachten gaan uit naar iemand, die minstens enige Jaren uitgebreid lager onderwijs heeft genoten, vlot kan typen en over een goede kantoorervaring beschikt Sollicitatie wordt gaarne ingewacht door de Administrateur van de ANNA KLINIEK, Mezenstraat 2 te Lelden. Persoonlijk bezoek na telefonische afspraak. *01710—50840).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13