Economie ernstig gedupeerd door Britse havenstaking Athene zal zeven lArabieren binnen aand laten gaan DOODSKOPPEN OP SNELWEG Mogelijk 450 man op straat Olieconflict tussen Parijs en Algerije Nee van bonden tegen Roolvink Dastank ontploft in plezierjacht: kleuter gedood Veel bewolking Protest inwoners Goor Joop Zoetemelk achter orgel ©uc/ teuvuo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 JULI 1970 No. 33151 ^Directeur: e. a. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel i, Leiden - Giro 67U55 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21&07 (Van onze A'damse redactie) AMSTERDAM GPD) De Ne derlandse scheepvaart op Engeland Ijjdt zware verliezen door de staking In de Engelse havens. Het contai nervervoer is geheel weggevallen, de ristvaart ligt voor 75 pet. stil. Ook de tuinbouw, sommige indus- triën en andere vervoerstakken zo- ils de Rijnvaart, spoorwegen en 0 regvervoer. beginnen de gevolgen an de staking te ondervinden. De Nederlandse reders kunnen Vjeen invloed uitoefenen op Engelse ieders, havenarbeiders of havenvak- Donden om de staking te beëindigen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in het verkeer met Groot-Brittannië van januari tot en met april 1,87 miljoen ton goederen ingevoerd en 2,88 miljoen ton uitge voerd. De waarde van de invoer, met inbegrip van de vervoerskosten, be droeg ruim f857 miljoen gulden, die van de uitvoer bijna f 927 miljoen. Het vrachtverkeer met Engeland gaat voor 98 pet. over zee. Enige vrachtverbinding wordt nog onder houden door de Britse spoorwegen tussen Harwich en Rotterdam-Waal haven. Door de opstapeling van goe deren die naar Engeland moeten, is in de Waalhaven amper plaats voor vracht die uit Engeland komt. Door de Engelse staking derven de Nederlandse spoorwegen hun aandeel in het vervoer van 75 containers of wel veertig wagonladingen per dag. Volgens de adjunct-directeur van Starintex in Amsterdam een reder en expediteur, die een deel van zijn belangen in het vervoer op Engeland heeft, kost de staking deze NV twee tot drieduizend gulden per dag. De grootste klap krijgt de kust vaart. Driekwart van dit vervoer is weggevallen. De Nederlandse kust vaart is sterk op Engeland georiën teerd. niet alleen voor het verkeer met Nederland, maar ook met de Middellandse Zee en de Oostzee. De staking duurt nog te kort om een nauwkeurig beeld te krijgen van de omvang van de schade. „Maar er is weinig reden tot optimisme als we afgaan op de veronderstelling van de Britse vakbondsleider Lewis dat al leen reeds de onderhandelingen drie weken zullen vergen". G. L. Medendorp, directeur van de Hollandse Stoomboot Maatschappij ..Als het zo lang gaat duren, kunnen we dit jaar wel afschrijven. Er moet nu geld bij. En wat we nu verliezen, valt in de rest van het jaar niet meer eoed te maken. Gelukkig had den wij geen van onze twaalf sche pen die geregeld op Engeland varen in een Engelse haven liggen toen de staking uitbrak. Daar hadden we wel voor gezorgd. We proberen zo goed en zo kwaad als het kan vracht voor die schepen te vinden. Tot dusver zijn we daar aardig in geslaagd". J. Franssen, directeur van de Ba- tavierlijnen in Rotterdam: „We zit ten met dezelfde grote moeilijkheden. Het lukt ons ook wel een beetje om de schepen aan het werk te houden Het grote probleem is natuurlijk dat alle reders die door de staking zijn getroffen, proberen vracht te I krijgen. Zoveel lading die niet naar Engeland moet. is er niet in verhou- I ding tot de scheepsruimte die nu plotseling beschikbaar is. Daardoor j is met één klap de vrachtenmarkt <de tarieven» ingezakt. Medendorp: „Het kan ontzettend lang duren voor het oude peil weer is bereikt. Want zodra de Engelse havens weer open gaan, gaan de vrachtprijzen om hoog. Dan krijgen we een grote mond van de expediteurs die ook al verliezen door de staking hebben ge leden". De Hollandse Stoomboot Maat- scbappij vervoert per week ruim 7.000 ton over de Noordzee. „Er komt nu geen porseleinaarde meer uit Cornwall, waardoor fabrieken als de Sphinx in Maastricht zonder grondstoffen komen te zitten; Er komt geen hout meer voor de pa pierfabrieken van Van Gelder in Vel- sen; er komen geen vuurvaste ste nen meer voor de Hoogovens in IJmuiden. Als die fabrieken willen blijven draaien dan moeten zij hun grondstoffen van elders betrekken. Dat kan natuurlijk prijsverhogingen in de hand werken", aldus de heer Medendorp. „Er is bij dit alles misschien een lichtpunt voor de scheepswerven", zo veronderstelde een cargadoor in het Rotterdamse gebied. „De meeste re derijen hebben het de laatste tijd te druk gehad om veel aandacht aan het onderhoud van hun schepen te besteden. Die tijd hebben ze nu wel en daar hebben de scheepsonder- houdsbedrijven voordeel bij". ATHENE, BEIROET, SAIGON iPA, AFP, AP) Acht uur lang eeft de Boeing-727 van de Iriekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways" gisteren op et vliegveld van Athene gestaan, adat zes zwaar gewapende Ara- ische guerrillastrijders vijf lannen en een vrouw gedreigd hadden het toestel te zullen op blazen als Griekenland zou wei geren zeven Arabieren vrij te la ten. De Griekse regering zwichtte tenslotte en beloofde binnen tien dagen drie gevangenen vrij te laten en de overige vier binnen een maand. KPARIJS (GPD) —Er is een ern- g conflict uitgebroken tussen ankrijk en Algerije, ditmaal over olie uit de Sahara. De Algerijnse gering heeft, volgens Parijs volko en eenzijdig en in strijd met de rdragen van 1965. de prijs van de e verhoogd met 37 procent wat or de twee Franse oliemaatschap- Mien Total en Elf zou neerkomen op ii extra-uitgave van bijna een half iljard gulden per jaar. Deze prys- rhoging gaat in met terugwerken- kracht tot 1 januari 1969. Alle Parijse bladen, „Aurore" orop, protesteren tegen deze maat- jel: „Kolonel Boumedienne, de üte toean van Algerije", schrijft aoemd blad, „heeft voor zijn in- i$trialiseringsplan van vier jaar ld nodig. En omdat hij het niet in n eigen zak kan vinden haalt hij uit de zakken van de oliemaat- ÏLBURG (ANP) van Elburg •In de jacht- gisteravond. arschijnlijk ten gevolge van lek- van een gasfles brand ontstaan boord van een plezierjacht, be- ond door het uit vier personen be- ande gezin K. Re in tj es. uit Trois- f (Duitsland). len tweejarig dochtertje kwam rbij om het leven. De vader en ieder en hun zoontje werden met stige brandwonden opgenomen in ziekenhuis in Zwolle. Het jachtje radde helemaal uit. ADVERTENTIE Bilt verwacht van hedenavond morgenavond bewolking met nu en dan re- overwegend matige zuidweste- wind. Weinig verandering in sratuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) 23 JULI op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur >an op: 22.33 uur; onder: 11.07 uur. ogwater te Katwijk te 6.16 en 18.44 laagwater te 2.17 en 14.37 uur. Dommer bestaat alt 20 pagina's schappijen. Daartegen zal de Franse regering maatregelen moeten nemen. Frankrijk hoeft niet per sé olie te kopen in Algerije. Het Midden-Oos ten en desnoods Sowjet-Rusland, dat zo pas een olie-exportbureau heeft geopend in Antwerpen, zijn er ook nog. Er is aanbod genoeg in de we reld en waarom zou Frankrijk z'n olie uit Algerije duurder moeten betalen dan elders". „Frankrijk heeft tegen Algerije ster ke troeven in handen: in Frankrijk werken 500.000 Algerijnse arbei ders die grote bedragen geld naar hun gezinnen in Algerije sturen om die in leven te houden. Wat zou er van die gezinnen terecht komen als wij die 500.000 Algerijnen zouden ver vangen door Turken, Portugezen, Ma rokkanen of Tunesiërs? Frankrijk importeert per jaar ongeveer 10 .ail- joen hectoliter Algerijnse wijnen, waartegen de Franse wijnboeren niet ophouden te protesteren. Welk een verlies aan deviezen zou Algerije lij den wanneer Frankrijk aan die in voer een einde zou maken". Gisteravond vloog het toestel naar Cairo met de zes Palestijnen, acht van de negen bemanningsleden (een stewardess had samen met de 53 passagiers het vliegtuig mogen ver laten» en een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis aan boord. Intussen is de Boeing in Athe ne teruggekeerd. Voordat er een op lossing was gevonden deden de Griekse vice-premier Pattakos. de Griekse reder en eigenaar van „Olympic Airways" Onassis (die zich als gyzelaar beschikbaar stelde het geen door de terroristen werd afge wezen) en ambasadeurs van enige Arabische landen pogingen om te be middelen. Tenslotte besloot de rege ring in Athene toe te geven. De ver tegenwoordiger van Rode Kruis is, vermoedelijk als gijzelaar, in Cairo achtergebleven. Egypte heeft nog geen besluit genomen wat er met de kapers zal gebeuren. Maar dat zij gestraft zullen worden is, gezien de nauwe betrekkingen tussen het be wind van Nasser en de Palestijnse guerrilla-organisaties, hoogst on waarschijnlijk. In Beiroet heeft Olympic Airways haar verwondering er over uitgesproken, dat de kapers met hun wapens aan boord van het vliegtuig konden komen. Onlangs is n.l. op het vliegveld van Beiroet een elektronisch systeem geïnstalleerd, dat waarschuwt als passagiers met wapens aan boord trachten te gaan Uit Saigon meldt Reuter, dat de kaper, die gisteren op de luchthaven aldaar een Zuidvietnamees lynvlieg- tuig naar Hongkong wilde laten vlie gen, zich later heeft overgegeven. De kaper, een Amerikaanse neger, was waarschijnlijk een militair, die zich in burgerkleding had vermomd. De gezagvoerder van het toestel is erin geslaagd de kaper om te praten, waarna de man met zijn handen omhoog het toestel verliet en door de Vietnamese politie werd wegge leid. GOOR (GPD) Vele winkeliers i en andere omwonenden van de E-8 stonden vanmorgen in het centrum van Goor al vroeg voor hun huizen. Ze keken met verwondering en ook vaak met zichtbaar genoegen naar grote doodskoppen die met witte verf Overstromingen in Brazilië hebben met name in de staat Pernambuco veel overlast ver oorzaakt. Na vijf dagen van tro pische regens zagen tal van be woners zich genoodzaakt met hun schamel bezit een droog plekje op te zoeken De overstromingen, die zich voordeden na een lang durige periode van uitzonderlijke droogte, zouden reeds tientallen slachtoffers hebben geëist. op de beide rijbanen waren geschil derd. Hiervoor is een dertigtal in woners verantwoordelijk, die tegen half één vannacht in vier groepen er op uittrokken, gewapend met verf potten en kwasten om „namens heel Goor" nog eens duidelijk te maken hoe men al enkele jaren over de E-8 in Goor denkt. Even dreigde vanochtend nog een incident tussen enkele winkeliers die het niet by kijken naar de doo'1 ^kop pen lieten en lieden van de wa terstaat die de doodskoppen met bruine verf overschilderden. Toen de winkeliers op de Grote Straat in Goor de ploeg van rijkswaterstaat zag naderen, plaatsten enkelen van hen auto's op de doodskoppen om zo doende het werk van hun plaatsge noten te beschermen. Na enig over leg haalden ze uiteindelijk hun auto's toch weer weg omdat dit een gevaar lijke situatie voor het verkeer op leverde. Directe aanleiding tot de actie, die voornamelijk uitging van winkeliers vereniging en de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, was het dodelijk ongeval van gistermiddag op de E-8. waarbij een 20-jarige in woonster uit Goor om het leven kwam. Dit is al het tweede dodelijke ongeluk dit jaar Beide ongelukken ontstonden doordat vrachtwagens bij het passeren van een ander voertuig zover naar rechts moesten uitwijken dat de naast de wagens rijdende slachtoffers werden geraakt en onder de wielen terecht kwamen. Direct na hét ongeluk gistermiddag kwamen enkele bestuursleden van het Verbond voor Veilig Verkeer en de winkeliersvereniging overeen bo vengenoemde actie te ondernemen. LEIDEN De Leidse Swift-Com- binatie gaat vanavond haar lid Joop Zoetemelk, tweede in het eind klassement van de Tour de France, huldigen, een werkje dat Joop Riet hoven ca. wel is toevertrouwd. Joop Zoetemelk arriveert om 7 uur bij het station, waar hij op de fiets stapt, om achter een orgel er was geen muziekcorps te krijgen en omzwermd door Jeugdige wielrenners de volgende route af te leggen: Stationsweg. Steenstraat. Blauwpoortsbrug, Turfmarkt, Bees tenmarkt, Binnenvestgracht By de Turk stapt iedereen van de fiets, waarna in deze „etappeplaats" zal worden gerecipieerd. Op de foto boven: de mannen van Rijkswaterstaat die met brui ne verf het nachtelijk werk onge daan moesten maken worden daarbij gehinderd door de auto's van de winkeliers. Beneden: de nachtelijke kalkploeg aan de ar. beid. DEN HAAG (GPD) NVV. NKV en CNV hebben een (telefonische) uitnodiging om met een delegatie van het ministerie van Sociale Za ken een gesprek te voeren over de economische en conjuncturele ont wikkeling van de hand gewezen. NVV en NKV hebben „nee" ge zegd op de plotselinge uitnodiging, omdat zij nauwkeurig willen weten wat er op de agenda voor die be spreking staat. „Wü voelen er wei nig voor verrast te worden met een gesprek over de loonwet en het door ons afgewezen artikel 8, dat het in- Sluiting Transburg ENSCHEDE (GPD) Aan het gehele personeel van Transburg, 450 man, in Enschede, is formeel ont slag aangezegd met ingang van gis teravond. In een brief die gisteren aan alle personeelsleden werd overhandigd, wordt verzocht zich 10 augustus 's morgens om half negen weer op het bedryf te melden. Meegedeeld werd dat de pogingen om het bedryf te redden, worden voortgezet. grypen in afzonderiyke cao's moge- iyk maakt." aldus een NW-woord voerder. Zoals bekend, boycotten NVV en NKV het loonpolitieke over leg na aanvaarding van de loonwet. Een zegsman van het CNV noem de de wüze en het late tydstip van de uitnodiging „incorrect." Ook de christeiyke vakcentrale had liever een nadere precisering van de agenda gezien. Bovendien zyn enke le topmensen met vakantie. „Het leek weinig zinvol deze mensen uit het buitenland terug te roepen voor een bespreking, waarvan niet be kend is waar die precies over gaat." Uit het Leidsch Dagblad van 23 Juli 1870: Welgemoed en opgeruimd voltrok hedenmorgen het le gedeelte van de troepen alhier in garnizoen naar Schagen en Alkmaar. Dat er volk op de been was. behoeft nauwe lijks gezegd te worden, en dat de mannen van het 4e Reg. de beste wenschen wer den toegeroepen evenmin. Rechtzaken. In de correc- tioneele zitting der recht bank te Leiden van Vrijdag 22 Juli 1870 is veroordeeld J V te Leiden wegens dief stal met braak en inklim ming tot 3 jaar gevangenis straf.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1