Krijgstucht op de helling Oplossen Bossche fraude ingewikkeld Derde incident bij marinebezoek aan Zuid-Afrika Opheffing van Rijks politie Huidige regeling niet meer afgestemd op heersende opvattingen Achterlijkheid direct na de geboorte nog te voorkomen TWEE MANNEN ONWEL DOOR GIF IN GROND Groetplicht onveranderd gehandhaafd Minstens tien jaar mee gemoeid Excuses Zuidafrikaanse regering Kapelaan die huwt blijft zielszorger Voorstel tot wijziging politiewet WOENSDAG 22 JULI 1970 PAGINA 7 De werkgroep betreffende herzie ning van het militair strafrecht heeft deze conclusie neergelegd in een rapport, dat gisteren door de minis ter van Defensie is aangeboden aan de vaste commissies van Defensie en justitie uit de beide kamers der sta ten-generaal. Bij de uitvoering van de haar opgedragen taak is het uitgangspunt van de werkgroep een kritische be- gchouwing van de tegenwoordige re geling van de krijgstucht geweest. Op verschillende punten is de in houd van deze regeling, naar het oordeel van de werkgroep, niet meer afgestemd op de nu heersende opvat tingen omtrent de binnen de krijgs macht wenselijke intermenselijke verhoudingen, de noodzakelijke om vang van de werking van de krijgs tucht en de gewenste wijze van tuchthandhaving. Ook de presentatie van de regeling is niet meer aange past aan het moderne taalgebruik, daar de taal soms verre van sober is en aan de inhoud van de bepalingen nu en dan door overtrokken uitdruk kingen afbreuk wordt gedaan. Niet onberoerd Naar de werkgroep constateert la ten de veranderingen in de maat- jchapptj ook de krijgsmacht als sa- DEN HAAG (ANP) Het voortdurend besef van ondergeschikt heid als grondslag voor de krijgstucht zal plaats moeten maken voor het voortdurend besef van de reële noodzaak tot samenwerking binnen het hiërarchische verband van de krijgsmacht. Uit dit besef zal een bereidheid tot samenwerking moeten voortkomen. Dit besef en derhalve ook deze bereidheid kunnen slechts ontstaan, indien iedere militair een eigen verantwoordelijkheid draagt en zich van die verantwoordelijkheid bewust is. UTRECHT (ANP) Verplichte aangifte door de arts bij de geboor te van gehandicapte kinderen kan ven wetenschappelijk middel zijn om afwijkingen voor, tijdens en na de jeboorte zoveel mogelijk te voorko men. Dit zegt het Groene Kruis in gjn maandblad „Gezondheidszorg" naar aaanleiding van een beschou wing van dr. F. J. van Sprang, kin derarts, en dr. S. K. Wadman, kli nisch chemicus, in hetzelfde blad •ver het opsporen van erfelijke stof- et wisselingsstoornissen. In totaal zijn al veertig erfelijke rtofwisselingsstoornissen bekend, die. als ze niet worden behandeld, achter lijkheid kunnen veroorzaken. Volgens Van Sprang en dr. Wadman kan ongeveer de helft van deze stoor nissen achterlijkheid worden voorko nen als direct na de geboorte met de «handeling wordt begonnen. De ;rote moeilijkheid by het opsporen ran deze ziekten is, dat ze relatief reinig voorkomen. Controle van pasgeborenen is in Nederland byzonder moeiiyk, omdat reel kinderen hier in tegenstelling lot de ons omringende landen waar 0 procent van de kinderen in een [Jiniek ter wereld komt thuis ge- oren worden. Er zal dan ook een aparte water lichte organisatie moeten worden op- (ezet om alle pasgeborenen in het mderzoek te kunnen betrekken. Alleen by een dergeiyke opzet zal le ontwikkeling van de medische en liochemische wetenschappen volgens ht lr. Van Sprang en dr. Wadman doel- ïeffend gebruikt kunnen worden oor de opsporing en behandeling ftn erfelyke stofwisselingsstoornis- die tot zwakzinnigheid leiden. Hierdoor", zo zeggen zy, „kan veel Denselyk leed worden voorkomen". ROTTERDAM (GPD) By werk- fcmheden aan een waterleidingbuis ij de gemeenteiyke handelsinrich- ®fen in Rotterdam zjjn vorige week insdag twee personeelsleden van het hnkwaterleidingbedrijf onwel ge urden. By een onderzoek bleken de man en. de 22-jarige fitter C. den Hoed a zyn 40-jarige helper T. Aande- "eg. vergiftigingsverschynselen te fftonen. Een grondmonster wees uit dat de fond waarin zy werkten chemische tófen bevatte, die schadelyk zyn bor de gezondheid. Het zyn voor- taielyk tetrahydriothoifeen en he- tchloorcyclahexaan, die op de adem halingswegen werken en huiduitslag troorzaken. De vergiftiging van de grond is Otnoedeüjk te wijten aan een ver- akkingsbreuk. Regenwater en spuit- ftter hebben het gif in de grond «drongen. De chemicaliën zyn niet Det 'n tegengif te bestryden. Er zyn waarschuwing borden en hekken «plaatst. Met mechanische hulpmiddelen, Wiend door in beschermende kle- üng gestoken mannen, zal de grond 'orden afgegraven. Het havenbe- ftjf krygt geen water uit de ge leiding meer. Gevaar voor de fevolking is er niet. Zouden de stof- fn in de Maas terecht komen, dan «engt dit volgens ir. H. Molenaar hoofdingenieur van het gemeente- tike havenbedryf. nauwelyks een ^storing van de huidige graad van •svuiling in de rivier met zich menlevingsverband en als technisch apparaat niet onberoerd. De dynami sche ontwikkelingen waarvan onder meer de nucleaire toepassingstech nieken en de voortschrydende auto matisering deel uitmaken, zullen het verwezenlyken van de doelstelling van de krijgsmacht in toenemende mate compliceren. Dit brengt nood- zakeiykrewyze met zich mee dat meer dan voorheen het zelf meeden ken, naast het ontplooien van eigen initiatieven en het durven dragen van verantwoordeiykheid in alle ge ledingen van de hiërarchische struc tuur, zal zyn geboden, uiteraard bin nen de grenzen van het vereiste ge dragspatroon. De steeds sterker wor dende onderlinge afhankelykheid op technisch gebied, welke de tegen woordige complexe samenwerkings vormen kenmerkt dat in de gezags verhouding vooral het vertrouwens element de nadruk zal verkrygen. De inzichten zullen er. aldus de commissie-Lagerwerff", toe leiden dat de militair, ongeacht zyn func tie in het hiërarchisch bestel, als medemens en als medewerker zal worden gewaardeerd en dat de on derlinge bejegening hierdoor zal worden beheerst. Wederzijds begrip en respecteren van de opvattingen van anderen zullen daarby niet op de laatste plaats komen. Alle rangen By de beschouwing van het beno digde complex van sanctiemiddelen is onder meer voor de werkgroep uit gangspunt geweest dat de straffen in beginsel op alle militairen, ongeacht rang of stand, van toepassing moeten kunnen zyn. De opvoedkundige wer king van de straf wordt primair ter- wyi de preventieve werking van de bedreiging en de toepassing zyn functie blyft behouden. Met inachtneming van de daarvoor in aanmerking komende, dikwyls te- genstrydige desiderata wordt een straffenstelsel voorgesteld waarin de bestaande krygstuchteiyke straffen van de verlaging en het streng arrest (celstraf) worden afgewezen en aan de geldboete een belangryker plaats is toegedacht. Voor wat betreft de straf van plaatsing in een tuchtklas is een meerderheid van de werkgroep van mening dat deze straf moet wor den afgeschaft, terwyi een minder heid meent dat deze moet worden ge handhaafd, met dien verstande dat het vryheidsbeperkende karakter daaraan geheel of gedeelteiyk moet worden ontnomen. Aan de rechtsbescherming is by- zondere aandacht besteed, maar over de wyze waarop deze moest worden geëffectueerd kon geen overeen stemming worden bereikt. Een meer derheid wil voor de krygstuchteiyke gestrafte in twee instanties beroep buiten de militaire hiërarchie open stellen. Een minderheid wil evenwel de bestaande regeling bestendigen, waarby in eerste instantie beroep open staat binnen de hiërarchie en eerst in tweede instantie daarbuiten. Opgemerkt wordt dat de plicht tot gehoorzaamheid w. waaronder niet slechts de plicht tot reflexieve navol ging behoort te worden bestaan, niet aan belangrykheid heeft inge boet. In dit kader wordt 't dienst bevel als een eenzydig vertikaal ge richt communicatiemiddel, waarvan het gebruik uitsluitend aan de lei dinggevende is voorbehouden en waaraan de gehoorzaamheidsplicht is verbanden, in het rapport behan deld. Een wagen van de Amster damse politie met zwaailicht en sirene op weg naar een aanrijding kwam gisteren op de hoek van de Populierenweg-Beukenweg in bot sing met twee personenwagens. De beide inzittende politieman nen werden uit de auto geslingerd en in het ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG (ANP) Een herzie ning van de groetplicht die in 1967 belangrijk werd verlicht wordt thans niet overwogen, aldus heeft de minister van Defensie, Den Toom. meegedeeld in antwoord op vra gen van 't tweede kamerlid E. R. Wieldraaier (P.v.d.A.) over de veroordeling tot acht maanden van de militair Van der Horst die had aangekondigd zich niet aan de groetplicht te zullen houden. De groetplicht wordt geregeld in voorschriften die onafhankelyk zyn van de wet op de krygstucht en van het reglement betreffende de krygstucht. De minister stelt voorop dat goede discipline van essentieel belang is voor een goede vervulling van de taken van de strydkrachten. Vol gens de minister is uit de berich ten over de veroordeling niet vol doende naar voren getreden dat de militair in kwestie alle voor schriften betreffende de groeten, het deelnemen aan parades en an der ceremonieel principieel afwees. Het hoog militair gerechtshof kwam tot zyn vonnis van acht maanden omdat het geen incidentele onge hoorzaamheid betreft, maar een voornemen bepaalde bevelen en voorschriften in de toekomst niet meer op te volgen. Het niet opvol gen van bevelen of voorschriften op grond van individuele opvat tingen omtrent mindere nood zake- lykheid of doelmatigheid is een ernstig vergryp, omdat op deze wy ze de voor de functie en het doel van de krygsmacht onontbeeriyke krygstucht wordt ondergraven. DEN HAAG (ANP) Na de twee reeds gemelde incidenten, waarby aan enkele in uniform geklede niet- blanke bemanningsleden van de fregatten „Van Speyk" en „Van Ga len" tydens het bezoek aan Kaap stad de toegang tot restaurants werd geweigerd, heeft zich nog een derde voorgedaan. Als reactie op het eerder gebeur de is Inmiddels van de zyde van de Zuidafrikaanse regering verklaard, dat het zeer wordt betreurd, dat dergelyke gevallen van incidentele aard zich hebben voorgedaan Deze verklaring is voor de Neder landse autoriteiten in Zuid-Afrika aanleiding geweest niet voor te stel len het bezoek van de fregatten voortydig te beëindigen, aldus de marine-woordvoerder in Den Haag. De „Van Speyk" en „Van Galen" zouden dinsdag volgens schema de thuisreis naar Nederland van uit Kaapstad vervolgen. In het derde geval ging het even als in de eerste twee, om een niet- blanke marineman van Surinaam se afkomst aan wie de toegang tot ,on restaurant werd geweigerd. De f T-ti°lcider van de CHU In de Tweede Kamer, J. T. Mellema heeft premier De Jong en de minis ter van Defensie gevraagd een overzicht te geven van de mondelin ge of schrifteiyke toezeggingen van de Zuidafrikaanse regering dat nlet- blanke leden van de marine niet discriminatoir zullen worden behan deld. Hy informeert of de behande lingen van deze „niet-blanken," ge tuige de incidenten, in stryd is ge weest met de toezeggingen, en wat de Zuidafrikaanse regering heeft ge daan om de toezeggingen gestand te doen. Ook het Tweede-kamerlid Visser (D'66) heeft naar aanleiding van de incidenten in Kaapstad schrifteiyke vragen gesteld en wel aan de minis ters van Buitenlandse Zaken en van Defensie. Hy vraagt of de ministers niet- zyn mening delen, dat in het licht van de ervaringen met dit vlootbezoek, van dergelyke bezoeken in de toekomst moet worden afge zien, aangezien in de praktyk onvol doende waarborgen voor een geiyke behandeling van blanke en niet- blanke bemanningsleden te geven zyn, en zo Ja. of zy bereid zyn dit standpunt aan de Zuidafrikaanse re gering mee te delen. DEN BOSCH (GPD) Er is ein- delyk wat meer inzicht gekomen in de omvang van de fraude die de Nieuw-Cuijkse kantoorbediende H. X. L., 47 jaar, in de loop van ongeveer 10 jaar ten nadele van Verkade in Den Bosch heeft gepleegd. Het staat vast dat hy voor minstens %.9 min heeft verduisterd en tevens dat hy het grootste gedeelte van dit geld heeft belegd in zakeiyke transacties, met uitzondering van de verbouw van zyn woning en de aanleg van een zwembad. Het gevolg van dit alles is dat de afwikkeling van het inmiddels aan gevraagde faillissement lang geen gemakkelyke zaak is. Men neemt aan dat er minstens tien Jaar ge moeid zyn voordat alles in kannen en kruiken is. De oorzaak is name- ïyk dat L. geld gestoken heeft in bedryven die thans nog in opkomst zyn. De krediteuren zien dan ook het liefst een liquidatie over een zo lang mogeiyke tyd. Voor de N.V. „De Korrebar" by- voorbeeld. een N.V. waarin tal van horeca-ondernemingen waren ge bundeld, had L., hoewel hy slechts een minderheid aan aandelen bezat, toch grote belangen door het vele geld dat hy voor deze NV had voor geschoten. Daarby komt nog dat het vaste BREDA (GPD) Op 25 Juni 1970 heeft de heer J. v. d Veeken. kapelaan te Teteringen, ontheffing gevraagd uit de celibaatsverplichting met de mededeling dat hy beschik baar wilde biyven voor pastoraal werk. Naar aanleiding hiervan heeft bisschop H. Ernst, deken P. Backx verzocht te onderzoeken of de heer V. d. Veeken binnen de parochie Te teringen kan biyven werken. Na een vergadering ter plaatse heeft dit ge leid tot een geheime stemming on der alle parochianen van achttien jaar en ouder over aanstelling van de heer V. d. Veeken als zielzorger of pastoraal werker, waarby hy de functies die aan de priesters zyn voorbehouden niet meer zal uitoefe nen. Van de 1941 in aanmerking ko mend© parochianen hebben 7E55 per sonen (90,41 procent) aan de stem ming deelgenomen Van de stemmen waren er 8 ongeldig en 46 blanco. Van de overbiyvende 1702 stemmen waren er 1158 68.4 procent) voor de aanstelling van de heer V. d. Veeken en 544 (31.96 procent) tegen. De stemmen zyn geteld door deken P. Backx van Breda, in aanwezig heid van vier vertegenwoordigers van de parochie Teteringen. Ge zien deae uitslag heeft de bisschop van Breda de heer J. v. d. Veeken tot pastoraal werker in de parochie Teteringen benoemd. Tydens de eu charistievieringen van het komende weekeinde zal bisschop Ernst hier van officieel mededeling laten doen aan de parochianen van Teteringen bezit dat hy had met hypotheek was belast, met uitzondering van het pand „Het Misverstand", waarvoor hy grote subsidies had gekregen in verband met de restauratie die an derhalve ton ging kosten. Men hoopt nu dat de gemeente Den Bosch dit pand overneemt zo dat de herstellingswerkzaamheden aan dit historische gebouw door gang kunnen vinden. Fiscaal Byzonder moeiiyk liggen de fsca- le problemen. De belasting dienst heeft voorlopig een eis van ongeveer anderhalf miljoen gulden, maar is het nog niet helemaal eens op welke manier deze eis moet wor den ingediend. Er is bovendien geen peil op te trekken hoeveel geld er ulteindelyk van het faillissement zal overblyven, maar zoals de zaken nu staan, lykt dat niet byzonder veel te zyn. Bovendien moet van alles wat uiteindeiyk weer in de kas van Verkade komt weer vennootschaps belasting worden betaald, zodat het duideiyk is dat de fiscus by de hele zaak aan het langste eind gaat trek ken. Met de afwikkeling van deze inge wikkelde fraude-historie is nu belast mr. Herman uit Den Bosch, terwyi de officier van Justitie mr. Van Mierlo in opvolging van de in middels naar Roermond vertrokken mr. Bruigom de zaak waarschyniyk in oktober voor de rechtbank zal brengen. DEN HAAG (ANP) De minis ters van Justitie en van Binnen landse Zaken menen, dat het dualis tische stelsel van gemeentepoli tie enerzijds en Rykspolitie ander- züds dient te verdwynen. De mi nisters Polak en Beernink hebben dit gisteren meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer, waarin zy de verdere gang van zaken by de voorbereiding van een vernieuw de politiewet uiteenzetten. De adviezen, die na de publikatle van een voorontwerp vorig jaar wer den ontvangen, gaan in de richting van regionalisatie en het organiseren van de politie in grote beheerseen- heden. Oorspronkeiyk stond beide be windslieden een gedeelteiyke herzie ning van de politiewet voor ogen, die een aanpassing zou bete kenen aan de sinds de politiewet van 1957 veranderde omstandigheden en een bruikbare oplossing zou bieden voor een afzienbare toekomst. De al gemene strekking van de uitgebrach te adviezen en een behandeling in de Tweede Kamer wees het vooront werp met die uitgangspunten af, zy het met erkenning van de daarin genoemde tekortkomingen van de te genwoordige wet. Het bezwaar richt te zich tegen het naast elkaar be staan van verschillende politiekorp sen. Als alternatief voor het bestaande stelsel is in de adviezen over het voorontwerp bepleite regionalisatie van politie. Daarby zou worden aan gesloten aan het proces van de vor ming van regionale bestuurseenhe- den, dat thans is ingezet. Kringen Uitsluitend voor het beheer van de politie zou men het land by wet of algemene maatregel van bestuur vol ledig in kunnen delen in kringen en deze kringvorming gaandeweg aan te passen aan de zich voltrekkende ge westvorming. Daarby wordt aange tekend. dat de structuurschets, wel ke is aangekondigd in de regerings nota bestuuriyke organisatie, aan de gewestvorming richting zal geven en deze ook zal stimuleren, zodat langs die weg de mogeiykheid tot aanpassing van de kringen aan ko mende gewesten aanwezig is. Van wellicht nog meer belang dan de wi ze. waarop de gewesten of krin gen worden gevormd, achten de mi nisters de vraag van de bestuurs vorm. Een voortdurende en effectie ve greep van het bestuur op beheer van de politie en een democratische controle op dat bestuur moeten zyn gewaarborgd. Gezien de problematiek, menen de ministers dat eerst aan de hand van een nadere bestudering een standpunt kan worden bepaald, zy hebben een procedure van voorbe reiding gekozen, welkeeen zo breed mogeiyke inbreng van de by de po- litlevraagstuk betrokkenen mogeiyk maakt en voorts goede kans biedt met spoed tot een resultaat te leiden. ADVERTENTIE Toneelspeelster en TV-actrice 3hlreen Strooker.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7