Verdeelde Zes tegenover rustige Engelse partner Akkoord Bonn-Moskou annex met regeling over Berlijn I Botsing in Granada: drie betogers gedood Vaticaan ontkent rijkdom Eerste dag van overleg EEG-Britten: Vooruitgang bij het ontwapeningsgesprek „Geen Amerikanen in Israels luchtmacht Optimisme in Wenen Staat van beleg in Bolivia Libië onteigent Italiaanse eigendommen Uranium speelde rol bij invasie Tsjecho-Slowakije Toch nog onrust in Reggio Al negen doden als wraak op dood van agent in Sao Paulo BELANGRIJKE CHEMISCHE ONTDEKKING IN AMERIKA 31 Na CDU-weigering met Scheel met te gaan MOïNA 8 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 JULI 1970 (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Het heeft gisteren maar een haar ge scheeld of de eerste bijeenkomst van de Zes met Engeland was uitgelopen op een mislukking. Zowel minister Luns als staatssecretaris De Koster hebben na afloop gezegd, dat het een kwestie is geweest van onvoldoende voorbereiding. Wan neer men de permanente vertegenwoordigers eerst met elkaar had laten onderhandelen zou het mogelijk zijn geweest gister middag om drie uur direct een document op tafel te leggen, dat beide partijen (de Zes treden op als één geheel tegenover de Britten) zou hebben bevredigd. Nu heeft het 5x/2 uur ge kost en dat was niet de schuld van de Engelsen, maar wel van de Zes, die het onder elkaar toch niet zo eens bleken als zij graag hadden laten voorkomen. foeilelijke, moderne kantoorgebou wen in de Brusselse Europa-wijk, zat de flegmatieke Engelse delega tie. Men dronk eerst thee. daarna whisky en wachtte tot de Zes met een definitief plan voor de gang der komende onderhandelingen op tafel zouden komen. Toen dat eenmaal was gebeurd, had de Britse minis ter Barber maar één telefoonge sprek met Londen, nauwelijks 20 Eén telefoontje „Er waren ogenblikken," zei mi nister Luns gisteravond, ..dat ieder een communiqué's aan het voorbe reiden was." Zes ministers, drie le den van de EEG-commissie en zo'n kleine honderd zeer hoge ambtenaren, leden van de delega ties, liepen en spraken door elkaar. In een andere zaal van het ge bouw Charlemagne, én van die WENEN i.Reuter Amerika en Sowjet-Rusland hebben by het SALT-gesprek in Wenen vooruit gang geboekt in de richting van LA PAZ (AFP. Reuter) De re gering van Bolivia heeft gisteravond na lang beraad besloten om in ver band met de guerrilla-activiteit de staat van beleg af te kondigen voor het hele land. Het gebied van Teo- ponte. waar zondag twee Duitsers door terroristen zijn ontvoerd, is tot militaire zone verklaard. Vandaag omstreeks het middag uur zou de regering beslissen of zy Ingaat op de eis van de ontvoerders dat tien verzetsstrijders worden vrijgelaten in ruil voor de twee Westduitse technici. Het geheime genootschap „Mano" heeft laten weten, dat het vier communisten zal terechtstellen als de Duitsers worden gedood, name lijk een Jezuïet, twee Journalisten en een leraar. CAIRO (APT) De „revolutio naire raad" van Libië heeft gisteren een decreet uitgevaardigd op grond waarvan alle Italiaanse eigendom men in het land zijn genationali seerd. Volgens de letter van het de creet behoudt Libië zich tevens het recht voor „vergoeding te eisen voor de schade die door de Italiaanse bezetting is ontstaan". Alle genatio naliseerde eigendommen zullen „aan het Libische volk worden gegeven". Radio-Tripoli had gistermiddag reeds herhaaldelijk de uitzendingen onderbroken om aan te kondigen dat er een belangrijke verklaring zou worden afgelegd „betreffende de ver wezenlijking van de economische en sociale vrijheid in Libië". De uit zendingen waren doorspekt met pa triottische liederen en vaak konden gedeelten van een recente redevoe ring van kolonel Gaddhafi worden beluisterd waarin de Libische leider in felle bewoordingen de „fascistische bezetting van Libië door Italië in 1912" veroordeelde. (In 1947 zag Italië zich gedwongen van Libië af te zien. dat enkele jaren later een zelfstandig koninkrijk werd>. AP meldde vanochtend uit Rome. dat Italië een krachtig protest heeft ingediend by Libië tegen de aange kondigde confiscatie van de eigen dommen van Italianen in Libië. Minister van Buitenlandse Zaken Moro heeft de Italiaanse ambas sadeur in Tripoll opgedragen het. krachtigst mogelijke protest over te brengen aan de Libische regering. een beginselovereenkomst over het beperken van de wedloop rond de kernbewapening. Welingelichte krin gen in de Oostenrykse hoofdstad meldden dit gisteren na afloop van de 25ste by eenkomst tussen de on derhandelingsdelegaties die dit keer in de Russische ambassade plaats vond. Volgens waarnemers is het het meest optimistische geluid sinds de beide supermachten deze ge spreksronde half april openden Er gaan geruchten dat de onderhande lingsdelegaties voor zy naar ver wachting half augustus met zomer reces gaan een verklaring zullen uitgeven, waarin deze optimistische geluiden zyn neergelegd. Vrydag wordt in de Amerikaanse ambassa de de volgende byeenkomst gehou den. In Wenen wyst men by het horen van de berichten ook op de bezoe ken die de Amerikaanse onderhan delaars aan Brussel hebben ge bracht om de mede-NAVO-leden over de besprekingen in te lichten. Zo vloog delegatieleider Gerard Smith de laatste week twee maal naar het hoofdkwartier van de NAVO in de Belgische hoofdstad en ging zyn plaatsvervanger Graham Parsons ook nog eens. Onofficieel zyn deze bezoeken in Washington omschreven als stappen van de on derhandelaars om uitleg te geven over wyzigingen in een Amerikaans voorstel. Conferentiekringen in we nen ontkenden gisteren dat er enig voorstel. Conferentiekringen in We gens waarnemers zou er echter sprake kunnen zyn van een nuance verschil in taalgebruik. minuten, nodig om het akkoord van de Britse delegatie te geven. Toen was de rust weergekeerd. Er was trouwens, zoals staatssecre taris De Koster na afloop zei, „bin nen de Zes geen ogenblik boos ver schil van mening geweest. Het ging allemaal heel rustig en heel gezel lig, maar er werd gewoonweg te veel gepraat, omdat de zaken slecht waren voorbereid." Vooral dr. Mansholt liet zich daar- by niet onbetuigd, toen hy probeer de zün landbouwplan 1980 min of meer in de komende onderhande lingen binnen te smokkelen, het geen de Franse minister Schuman onder geen beding wilde toelaten. Het was in hoofdzaak een kwestie van competenties, waarover de Zes zolang hebben gesproken. Minister Barber had nameiyk de oprichting van een aantal werkgroepen ge vraagd die zich zouden moeten be zighouden met het bestuderen van de problemen welke het toetreden van Engeland tot de EEG met zich meebrengt. De Zes zyn voor het op richten van zulke werkgroepen niet erg geporteerd, omdat zy in de eer ste plaats vrezen, dat de perfectie waarnaar de deskundige leden van zulke groepen altyd plegen te stre ven, vertragend zal werken op de toetredingsonderhandelingen, terwyi als tweede zorg de gedachte voorop stond dat er allerlei competentie- moeiiykheden ontstaan, omdat de bevoegdheden van zulke werkgroe pen misschien die van de perma nente vertegenwoordigers en van de EEG-commissie zouden doorkruisen. Vooral Frankryk stond nogal scherp op zyn standpunt dat alle initiatieven eigeniyk by de minis terraad moesten biyven en dat die alleen zou kunnen onderhandelen Tenslotte is men het dan na veel palaver eens geworden over de wy- ze, waarop de problemen die zich tydens de onderhandelingen zullen voordoen, zullen worden behandeld. ministerraad van de Zeven <de Zes plus Engeland i 4. de permanente vertegenwoordi gers gaan zich bezighouden met de vraagstukken van het aanvaarden van het EEG-buitentarief door En geland; 5 de commissie bestudeert het aanpassen van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal Over Euratom zal men eerst op een later tydstip spreken; 6. de vertaling van alle documen ten in het Engels gebeurt onder aus piciën van de EEG-commissie. Dat is een belangryke kwestie Vroeger is al eens gebleken dat de zogehe ten officiële Engelse vertaling van het Verdrag van Rome wemelt van de fouten en gisteren zou men tyd- verlies hebben kunnen voorkomen, wanneer iedereen op de hoogte zou zyn geweest van de Juiste Engelse vertaling van de op tafel gekomen stukken. Vuurwerk Het plan van minister Barber voor in totaal zeven werkgroepen is dus aanzieniyk teruggebracht, maar de Engelse delegatie heeft zich daar mee akkoord verklaard. De eigen- lyke onderhandelingen kunnen nu beginnen. Er was gisteravond na uren wach ten en onderhandelen een optimisti sche stemming by de delegaties van de zeven landen. In de loop van de middag en de avond was dat wel eens anders geweest en de meest sombere voorspellingen deden de ronde. Toen m enhet tenslotte eens bleek, barstte op hetzelfde ogenblik in verscheidene wyken van Brussel naar oud gebruik een donderend vuurwerk los. Dat was ter gelegen heid van de 21-ste Juli, de nationale feestdag van de Belgen, die herin nert aan de eedsaflegging van Ko ning Leopold I. Alleen minister Luns was ietwat triest gestemd: hy had zich eergisteren een kies laten trek ken en hy werd gekweld door kies- pyn. Werkplan Het definitieve werkplan ziet er globaal als volgt uit 1 Groot-Brittannie verklaart zich akkoord met de gemeenschappelyke landbouwpolitiek, doch heeft meege deeld dat het moeilykheden vreest met bepaalde produkten zoals sui ker. eieren, varkensvlees en zuivel (dat zyn dus produkten die ook uit de landen van het Gemenebest ko men) De problemen zullen worden bestudeerd door zeven permanente vertegenwoordigers in Brussel; 2 de EEG-commissie zal de gege vens over de moeilykheden analyse ren. Daarvoor wordt dus niet, zoals Engeland had gevraagd, een werk groep gevormd; 3. de EEG-commissie krygt van de ministerraad een mandaat een onderzoek in te stellen naar de ge volgen von het Europese landbouw beleid voor het Verenigd Koninkryk. De resultaten van haar onderzoek moet zy aan de EEG-ministerraad (van de Zes dus» meedelen. Die be studeert ze en legt ze voor aan de GRANADA (DPA) De politie toestand afkondigde. Maar zelfs toen van de Spaanse stad Granada heeftheeft de politie niet naar de wa- gisteren het vuur geopend op sta- P0118 gegrepen. De Firebee II (foto) is een Amerikaans straalvliegtuig met hoge snelheid en zonder piloot dat 1600 km per uur kan vliegen op hoogten van ruim 16 km. Daar het toestel meermalen gebruikt kan worden, beschouiot men het in de V.S. als het nieuwste op dit gebied. Hier landt de Firebee II in de woestijn van Texas aan een enorme parachute. TEL AVIV (Reuter) Een Israë lische militaire woordvoerder heeft gisteravond verklaard, dat er geen Amerikaanse onderdanen als piloot dienst doen in de Israëlische lucht macht. Hy zei dit in antwoord op berichten uit Cairo, dat Egypte za terdag een Amerikaanse piloot in een Israëlische Phantom-straaljager bo ven het Suezkanaal had neergescho ten en krijgsgevangen had gemaakt. De betrokken piloot. Eini Menahim, is in Israël geboren en getogen, al dus de woordvoerder. De Israëlische ambassade in Wash ington gaf echter toe. dat een piloot door Egypte krijgsgevangen gemaakt is die in de V.S. is geboren. Deze is echter al negen Jaar lang Israëlisch staatsburger, zo werd verklaard. De ambassade sprak daarmee een ver klaring van de Egyptische minister Heikal tegen, dat Egypte een Ame rikaanse piloot krijgsgevangen had gemaakt die begin 1967 naar Israël was gegaan. De minister gaf geen naam op. Een woordvoerder van de Israëli sche ambassade wilde evenmin een naam noemen of zeggen wanneer hy was neergeschoten, maar zei wel. dat het niet majoor Eini Menahim was, van wie de Egyptenaren eerder had den beweerd, dat zy hem zaterdag met zyn Phantom hadden neerge schoten. De in de VS geboren piloot is op 15-jarige leeftyd, 12 jaar gele den, naar Israël gekomen, groeide verder op in een Kibboets en werd op 18-jarige leeftyd staatsburger. Vreemd is dat niet. zei de woordvoer der. want Israël heeft immigranten uit meer dan 70 landen. Secretaris-generaal Thant van de VN. heeft gisteren majoor-generaal Ensio Siilavno uit Finland benoemd tot stafchef van de VN-waarnemers in het Midden-Owten. Hy volgt daarmee de Noorse generaal Odd Bull op wiens contract op eigen ver zoek op 31 juli afloopt. Volgens Thant heeft generaal Buil „om per- sooniyke redenen" ontslag gevraagd. In een woord van hulde zei Thant, dat Buil. sinds hy op 20 mei 1963 in functie kwam. zyn taak met be kwaamheid en toewijding heeft uit gevoerd. Wende bouwvakarbeiders. Volgens de gouverneur van de stad zijn drie be togers gedood en zes gewond. Eén politieman werd ernstig gewond: 36 personen kregen lichte verwondin gen. De gouverneur zegt dat de po litie uit noodweer heeft geschoten. Er waren ongeveer duizend bouwvak kers op straat, demonstrerend voor meer loon. De stakers gingen de po litie te ïyf en wierpen enkele voer tuigen omver. Er werd ook met ste nen gegooid, aldus de verklaring van de gouverneur, die geen melding maakt van arrestaties. In het centrum van de stad. waar duizenden toeristen vertoeven, heeft men niets van de botsing gemerkt. Arbeidersvertegenwoordigers hebben gezegd dat zij vrezen dat het inci dent door andere gevolgd zal wor den. Tot nu toe was het dit jaar betrekkelijk rustig in Spanje ge weest. De ernstigste botsingen tussen po litie aan de ene kant en studenten en ahbeiders aan de andere kant hebben zioh voorgedaan in de jaren 1968-69 totdat generaal Franco in greep en voor drie maanden de nood- PRAAG (AP) Het Slowaakse partyorgaan „Prawda" schreef giste ren. dat de Tsjechoslowaakse urani- umindustrie door de Sowjetrussische invasie van 1968 „gered is van Wes terse commerciële en strategische uitbuiting". De vroegere directie had in 1968 officiële en particuliere con tacten aangeknoopt met Westelyke firma's, aldus het artikel. „Het voornaamste doel was zaken met het Westen doen in de vorm van de verkoop van brandstofcellen. Het spel om het Tsjechoslowaakse uranium had een duidelyk politiek contrarevolutionair doel". Als bui tenlandse firma's worden General Electric en Westinghouse genoemd. Verder wordt over een niet met name genoemde Westduitse firma gezegd, dat deze belangstelling had voor het Tsjechoslowaakse uranium en con tacten had gelegd. ROME (DPA» Nog steeds is de rust niet weergekeerd in Reggio Ca labria, de Zuiditaliaanse stad waar van de bewoners het niet eens zyn met het voornemen van de regering, niet Reggio maar Catanzaro aan te wyzen als hoofdstad van het gewest Calabrië. In de nacht van maandag op dinsdag kwamen bommen tot ont ploffing voor een politiebureau en een autobedrijf. Gisteren demon streerden enkele honderden personen. In villa San Giovanni. 15 km van Reggio, zyn gisteravond tientallen personen gewond geraakt by relletjes. De stad en omgeving zaten zonder stroom doordat leidingen en installa ties onklaar waren gemaakt. In Bo- lano hebben 500 personen het station bestormd. Vier wagons werden in brand gestoken. De pryzen van vlees, fruit en groenten zyn intussen in Reggio aanzienlijk gestegen, en aan sommige levensmiddelen dreigt een tekort te ontstaan. De meeste winkels zyn ge sloten en de telefoonverbindingen zyn uitgevallen. ROME (DPA) Het Vaticaan heeft gisteren voor het eerst het stil zwijgen verbroken over zijn finan- j ciën. waarover zoveel geruchten de ronde doen. Het noemt in de eerste plaats het cyfer van circa 41 tot 45 miljard gulden, door de in Rome wo- I nende Amerikaan Nino Lobello ii zyn boek „Het goud van het Y'atl. caan" vermeld als de totale waarde van het produktieve vermogen van de kerkelijke staat, „volkomen uit lucht gegrepen". De banktegoeden en investeringen van het Vaticaan in binnen- en bui tenland belopen gezamenlijk „bjj lange na" nog geen honderdste deel van deze som. Het Vaticaan bezit voorts „in geen enkele maatschappij de meerderheid van de aandelen". In ..Italgas" en de concerns „Snia Viscosa" en ..Montedison" bezit het Vaticaan „nog niet één percent van de aandelen". Ook de mededeling van Lobello dat het Vaticaan meer dan zeven van de grootste Italiaanse banken contro leert. is onjuist. De paus heeft wel. iswaar rekeningen by Amerikaanse en Zwitserse bankinstellingen, maar dit acht het Vaticaan volkomen nor maal gezien het internationale ka- rakter van de R.K Kerk. SAO PAULO (AP) Het aantal slachtoffers van het Braziliaanse „doodseskader" is sinds zondag tot negen gestegen. Nog twee ïyken, doorzeefd met kogels van groot ka liber. werden gisteren gevonden in een landbouwstreek by de stad Gua- rarema. 70 km ten oosten van Sao Paulo Vrydag had de plaatseiyke afde ling van het „eskader" gezworen 28 onderwereldfiguren te vermoorden uit wraak voor de dood van een re chercheur die onlangs by een vuurge vecht met een bandiet om het leven i is gekomen. De eskaders bestaan uit politiemannen, die buiten diensttyd een eind aan de criminaliteit in de grote Braziliaanse steden willen ma ken. Sinds 1958 toen de eskaders ac tief begonnen te worden zou het aantal slachtoffers van de eskaders reeds meer dan duizend zyn. Nog nooit is iemand in Brazilië veroor deeld als lid van een „eskader" een moord gepleegd te hebben. SAN DIEGO (Californië) (AP) - Met eenvoudige chemische stoffen ziin twee Amerikaanse scheikundigen dr. G. N. Schrauzer en Gordon Schlesinger, beiden van de universi teit van Californië. erin geslaagd bjj kamertemperatuur .stikstof te fixe ren". een essentieel levensproces. Dit is het proces waardoor zekere plan ten en bacteriën stikstof in de lucht omzetten in ammoniak, een bouw stof voor proteines. De produktie van ammoniak bij kamertemperatuur is zeer belangrijk omdat de produk tie van ammoniak op grote schaal grote druk en temperaturen tot 800 graden vereist. By het onderzoekingswerk dat tien maanden geduurd heeft werd ont dekt. dat sleohts het metaal molyb- deen een goede katalysator is voor defixatie van stikstof. Sahrauzer zei dat hieruit blykt, dat het leven op aarde afhankelyk is van dit zeld zame metaal. (ADVERTENTIE) Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld.. THUERE CO-OP TEN RITE ALBERT HEIJR SIMON DE WIT FOUR FINE CETLON TEAS TIKTAK SPAR (Van onze correspondent) BONN (GPD) De weigering van de CDU om een vertegenwoor diger mee te zenden met de delega tie van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel naar Moskou, accentueert de sinds 1955 gewUzigde onderlinge verhouding, „kroonprins" Jan uit die dagen Car- toen de sociaal-democratische „kroonprins" uit die dagen. Car lo Schmidt, zich wel in het gezel schap van Adenauer liet opnemen. Zo intens was Schmidt destijds zelfs In Adenauers onderhandelingen ver wikkeld. dat het hem uiteindelijk ge lukte het pleit ten gunste van het vrylaten van de laatste tienduizend Duitse krijgsgevangenen te beslech ten. Thans echter schynen de geesten tussen regering en oppositie in Bonn zelf sterker gescheiden dan tussen de regeringscentra Bonn en Moskou. De CDU heeft op Scheels officiële aanbod Iemand aan to wyzen om mee te gaan verontwaardigd gerea geerd met de vraag, hoe de bewinds man toch kon veronderstellen dat men op zulk een onoirbaar voorstel zou inhaken. Ook oud-minister en CDU-bestuurslid Gerhard Schroder, die als voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Bondsdag de aangewezen persoon zou zyn geweest om zyn erfopvolger ln de komende moeilyke uren met raad en daad in Moskou terzyde te I staan, moest het op bevel van zyn j party laten afweten, ofschoon van hem bekend is dat hy de feiteiykhe- den van de nieuwe Oost-politiek on dersteunt. Kanselier Brandt heeft intussen *t verband met de parallel lopende on derhandelingen over de verkeersver- beteringen ten behoeve van West- Berlyn nog eens onderstreept. In 'n interview met de socialistische „Neue Ruhrzeitung" sloot Brandt de mogeiykheid niet uit, dat, behalve met het bekrachtigen van een in Moskou eventueel bereikt akkoord. ook nog zal worden gewacht met 't ondertekenen ervan, totdat er con creet uitsluitsel omtrent Berlyn me de op tafel zou liggen. Dit uitsluitsel kan echter alleen komen van het vier-mogendhedenoverleg, zoals dit sinds het voorjaar weer periodiek tussen de vier voormalige geallieer den wordt gevoerd en zoals dit gis teren in het gebouw van de voorma lige controleraad van West-Beriyn ook tussen de ambassadeurs van de Ver. Staten. Groot-Brittannië, Frankryk en de Sowjet-Unie werd voortgezet. Indien echter Scheel de onderhandelingen ln Moskou zonder zyn paraaf denkt te kunnen beëindi gen, dan zou dit ln werkelykheid zo'n onoverzienbaar fiasco beteke nen, dat in dat geval de CDU met haar advies (er onder de huidige omstandigheden liever helemaal niet aan te beginnen) gelyk zou hebben gekregen. Hoe het ook zy en welke naam men ook wenst te geven aan het sfcrevan van de topconferentie, die volgende week maandag in ie Rus sische hoofdstad zal beginnen (die van non-agressie-pact nieuwe styi of ronduit die van vredesverdrag), het oog van de wereld zal er op zyn ge richt. Particuliere reisbureaus zul len enkele honderden journalisten naar het Kremlin helpen transpor teren en ook het officiële regerings vliegtuig, de Bundesrepubllk Eins, zal bezet zyn met tegen de dertig delegatieleden en hun staf. Onder hen. als officieel waarnemer namens de parlementsfractie van Scheels eigen Vrye Democraten, de heer Ernst Achenbach, kortgeleden nog wegens zyn diplomatiek verleden uit de nazi-jaren te slecht bevonden om in Brussel de functie van Westduitl Euromarktcommissaris te gaan ver vullen, nu door Scheel andermaal gepousseerd met de duldeiyke bij bedoeling als potentieel tegenstan der van de links liberale koers van zyn partygenoten ter plaatse tot In keer te komen en aldus tot een over tuigd voorstander uit te groeien.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6