Ilijnsburgs corso in opbouw Uw Leidsch Dagbla Gaaf orgelspel door Piet van Egmond mee op vakantie „Dag met bloemen" wordt spectaculair geheel; op zaterdag 1 augustus rijdt bloemenstoet van Rijnsburg naar Leiden v.v. Snelle 400 meter van Karen Moras DUUR CORSO? Joop nu vierde vot^ Prestige Pern Rijksmuseum in Amsterdam had topdag Schans winnaar PAGINA 8 fcEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 JULI K] ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpet gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieforniu dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. Men is druk bezig met de opbouw van de praalwagens voor het Rijnsburgse bloemencorso ,J)ag met bloemenDat werk wordt verricht door corso-ont- werper Cor de Koning met assi stentie van de Warmonder Fons Versluijs in de nieuwe hal van „Flora". Foto LD/Holvast. morgen in de PloraJiallen krijgen na melijk een formulier, waarop zij de naar hun mening mooiste praal- en personenwagen moeten aangeven. Men zal er alles aan doen om voor het corso begint te rijden deze pu- bliekprijs, evenals dat geschiedt met de jurybeoordeling, op de wagens kenbaar te maken. Een leuk idee lijkt ons. Het corso vertrekt zaterdag 1 augus tus 's middags om één uur van Rijns- burg, is om vijf voor twee in Oegst- geest en ongeveer half vier in Leiden. Daar wordt van 4 tot vijf uur een rustpauze gehouden in de Doelenka zerne en daarna keert men weer naar het bloemendorp terug, zodat tegen zeven uur op de Anjelierenstraat de stoet kan worden ontbonden. Er zal van 27 juli tot en met 1 augustus door de Oranjevereniging in Rijns burg een feestweek worden georgani seerd, die op corsodag besloten zal worden met een taptoe voor het raadhuis, waaraan vele korpsen zul len deelnemen. In het kader van het corso zal van 31 juli tot en met 16 augustus Aqua Flora Hortus 70 door de Leidse Aqua rium- en Terrariumhoudersvereni- ging „De Natuurvriend" worden ge organiseerd in de Orangerie van Hor tus Botanicus in Leiden het LD schreef daar reeds uitvoerig over. evenals de evenementen rond de her denking van de Pilgrim Fathers en voorts zullen bloemen worden uitgereikt aan chronisch zieken, bruidjes en jonge moeders. Daarmee hoopt men volgende week te begin nen. EDINBURG (ANP) De 16-Jari- ge Australische zwemster Karen Moras, die zondag in Edinburg tij dens de Spelen van het Britse Ge menebest een nieuw wereldrecord vestigde op de 800 meter vrije slag, heeft maandag opnieuw een top prestatie geleverd. Op de 400 meter vrije slag kwam zij tot een tijd van 4 minuten 27,4 seconden, slechts 2,9 seconden boven het wereldrecord van de drievoudige Amerikaanse Olympische kampioene van Mexico, Debbie Meyer. De zwemster uit Sydney legde de eerste 100 meter af in 1.04.2 en de 200 meter in 2.11.7. Na de finish verklaarde zij: „Ik voelde me vandaag niet zo goed als gisteren. Misschien had ik de ver moeienissen van de zware wedstrijd over 800 meter nog niet overwonnen. En ik ben ook een beetje teleurge steld, want ik had echt gedacht het record van Debbie te breken. Maar we zullen hopen dat het binnenkort bij een nieuwe poging wel lukt." Een andere opvallende figuur was maandag in Edinburg de Australiër Michael Wenden, de Olympische kampioen op de 100 meter en 200 meter vrije slag. Op de sprint is hij nog steeds wereldrecordhouder met een tijd van 522 seconden. In de periodes tussen grote wedstrijden laat Wenden zich zelden zien, maar nu was hij er weer. Echter niet in topvorm. De twintigjarige Wenden, een student uit Sydney: „Ik ben al leen maar hier naar toe gekomen om kampioen te worden, niet om mijn wereldrecord te verbeteren," Hi) won in 63,1 seo, de 100 n* (DOOR CEES COMBEE) RIJNSBURG Internationaal befaamd bloemsierkun- stenaar Cor de Koning (46) is in de nieuwe hal van de bloemenveiling .Flora" druk bezig met het bouwen van de praalwagens voor het Rijnsburgs bloemencorso 1970 ,,Dag met bloemen", dat zaterdag 1 augustus van Rijns burg via Oegstgeest naar Leiden en terug rijdt. Er moet hard worden gewerkt, want volgende week donderdag gaan de binders deze wagens opsieren met allerlei bloemen heel veel anjers en rozen uit de kassen van dit bloe- menkwekersdorp. Het Rijnsburgse corso ir. D. Vries, hoofd van de directie agra rische vertegenwoordiging buitenland van het ministerie van Land bouw en Visserij, zal het vrijdagmiddag officieel openen en tegelijk de 7800 m2 nieuwe veilinghal in gebruik stellen is in de twaalf jaar van het bestaan uitgegroeid tot één van de mooiste en grootste corso's van het land. Het geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid, vandaar dat zich jaarlijks vele tienduizenden langs de twintig kilometer lange route scharen om maar niets te missen van de immense bloemenpracht en van de prestaties van de bloem- sierkunstenaars. ons met op te belleD voor opzending of inhouding van de krant fonische opdrachten kunnen wij met aannemen RIJNSBURG Wanneer de weersomstandigheden blijven zo als nu, dan zal het Rijns burgse bloemencorso „Dag met bloemeneen heel duur corso worden. De prijzen, die door de handelaren door de schaarste aan bloemen op de veilingklok van Flora' worden afgedruktzijn voor de tijd van het jaar bijzon der hoog. Een voorbeeld: een eerste soort anjer kostte vo rig jaar om deze tijd f 0,08 en nu telt men er graag f 0,38 voor neer. Er is in heel Euro pa een grote vraag naar bloemen, doch de groei blijft door het ongunstige weer sterk ten achter. Het duurt echter nog een dag of twaalf voor het corso gaat rijden. Wanneer het zonnetje maar even gaat schijnen en het daardoor milder in de natuur wordt, groeit de aanvoer en zakken de prijzen automa tisch. In Rijnsburg verzeker de men ons, dat. hoe hoog de prijs van de bloemen ook mag zijn, er geen tak minder op de wagens zal worden aangebracht, 't Corso is im mers het visitekaartje van Rijnsburg! Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: no. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand Posta bonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: doorhalen wat niet van toepaal P.a. straat plaatsnaam: provincie S.v.p. In blokl i By tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, a wel datum le en laatste dag van inhouding-) OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat met verlangd wordt. NOORDWIJK Uitgenodigd door de Stichting Orgelcentrum, bespeel de Piet van Egmond voor een grote schare het alom geprezen Knip- scheer-orgel van de Noordwijkse Grote Kerk. Een kerk. waarvan de restauratie eindelijk doorgezet wordt. Na 1970 zal het voor enige jaren uit zijn met deze maandagzomeravond- consertenserie. Van Egmond's spel was weer in voortreffelijke conditie. De kerkmu ren mogen dan verkankerd zijn, dit spel zowel als de orgelhoedanighe- den bleken van een heerlijke gaaf heid. En dan krijgt zo'n opgewekte, vermeinde Trumpet Volutary van Stanley als entree het eraan toeko mende cachet. Stanley was de jonge blinde Handel-vereerder, die al de oratoria van Handel op zyn duimpje kende en voor de vuist weg reprodu ceren kon. Handel van zijn kant was ook weg van Stanley. Er zijn meer randfiguren, die de fascinatie van de reus Handel niet ontkomen zijn. Walond, Green, Boy- ce byv. De ons onbekende William Felton, van wie een Air with Va riations aan de orde kwam, zal daar ook wel toe behoren. Dit Air is uit het landschap weggeplukt van de jachtceremonieën, uit het land van de postiljons op de bok, die tunes, fanfares en tot Handel-aria's toe zongen of floten of bliezen. Elke va riatie van deze Felton is als een nieu we tune, populair zowel als fijn van smaak. Tussen Stanley en Felton in to rende Bach's magistrale Passaca- glia in c. Weliswaar ook een keten van variaties. Niet minder dan twin tig. verbluffend van vernuft, uniek van verbeelding en verscheidenheid, maar vry van gewild behagend ka rakter. De organist gaf het thema een statige gang mee en maakte daardoor de bovenbouw (en midden in omgekeerd de onderbouw) hel der van doorzicht. De klankkracht werd bescheiden gehouden zonder duidelyk gerichte stuwing naar een climax, ondanks het foute karakter van de bekroonde fuga. Het ging Van Egmond op dit orgel niet om dynamische monumentaliteit, maar om het fonkelen van de vormen en motieven, van alle sierkunst en de tailkunst. Franck en Mendelssohn lijken wettelijk voorgeschreven. Piece Héroïque mag er zijn, maar wie zijn heros, wie zijn held was, blijft een geheim. Eigenlijk trium- feert het stuk alleen in het slot. Men delssohn's 2de Sonate horen we zo wat wekelijks. Hier in glas- zuivere classiciteit, in de metrisch en ritmisch verzekerde gang, die al leen een meesterhand er aan sohen- Vooral de aan de Noorzeekust ver toevende buitenlandse gasten komen in groten getale naar het bloemkwe kers- en -handelarendorp. Zij ver schieten duizenden filmrolletjes en Asanden om al die pracht op het ge voelige celluloid vast te leggen, zodat ze daar in de wintermaanden de ..thuisblijvers" van kunnen laten ge nieten. Stille propagandisten dus voor dit bloemenfeest. „Dag met bloemen" is er een beter motto denkbaar, zegt corso-voorzitter C. Leeuwenburg, want ons gehele le ven wordt gevuld met bloemen, die steeds meer een dagelijkse behoefte zyn geworden om onze vreugde en onze droefheid te begeleiden zal bestaan uit 14 praalwagens en 17 met bloem toeven versierde personen auto's. Het belooft het visitekaartje te worden van de Rynsburgse kwe kers en handelaren. In het verleden hebben zij. wat de deelneming be treft, vaak verstek laten gaan. Nu echter ontbreken ze, na een hart stochtelijk beroep van de heer Leeu wenburg, gelukkig niet op het appèl. AMSTERDAM (ANP) Of het nu aan de regen heeft gelegen of niet het Rijksmuseum heeft zondag een record aantal bezoekers gehad. Ondanks het feit, dat het museum op zondag alleen 's middags open is, kwamen 7.000 belangstellenden naar de schilderijen kijken. Het gemid delde is 3 a 4.000. Trouwens de gehele maand is juli is goed. De eerste drie weken van deze maand kwamen 97.238 mensen naar het museum. Dit is 22.000 meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Gistermorgen is de PTT in Utrecht begonnen met het uitzoeken van de restanten van de tachtig postzakken die in de nacht van vrijdag op zaterdag verbrandden, toen de posttrein Amersfoort -Zwolle in Nunspeet in bot sing kwam met een perso- nenbusje. Het lijkt een vrij wel hopeloos karwei, want van de post is niet veel meer over dan een zwart verkoolde massaDe schade bleef tot tachtig postzakken beperkt dankzij de hulp van kam- peergasten en militairen uit Nunspeet die er in slaagden de post uit het postrijtuig achter de vrijwel totaal ver nielde motorposttrekker te redden en de goederenwagen daarachter snel los te kop pelen. Ook de buurtverenigingen, die Rijns- burg ryk is, geven acte de presence, al komt het ons voor in niet zo'n groot aantal als enige jaren geleden. Waarschijnlijk drukken de kosten te zwaar. Jeugd hielp Reeds een week of zes. zeven is corso-ontwerper Cor de Koning hij doet het nu voor de tweede keer bezig met het bouwen van de praal wagens. Eerst op het terrein achter zyn woning aan de Vliet NZ en nu in de nieuwe Flora-hal. By de op bouw van deze wagens heeft hij spontane medewerking verkregen van de Bedryfstechnische School «school voor individueel onderwijs) aan de Medusastraat in Leiden. Met instem ming van de directeur, de heer J. G. Fokkema en onder leiding van de leraren A. Breedveld, K. H. de Bruin, A. A. Harkus, D. van der Meer. D J. Peterusma en W. Schuitema heb ben zy de lessen op het gebied van timmeren, schilderen en smeden in de praktijk kunnen brengen. Zij ver zorgden een praalwagen geheel en drie anderen gedeeltelijk. Voor Cor de Koning met de op bouw kon beginnen heeft hij heel wat uren besteed aan het bedenken van het motto en aan het maken van de ontwerpen voor de wagens. Direct na het corso in 1969 is hij daarmee begonnen.. Men moet ech ter niet denken, dat hy er hele dagen mee bezig is geweest. In die tuseen- tyd voerde hy verschillende opdrach ten in binnen- en buitenland uit om bloemversieringen aan te brengen: de mooiste was de aankleding van de zaal in Wenen, waarin de Weense Philharmoniker het traditionele nieuwjaarsconcert gaf. dat door niet minder dan 200 miljoen televisieky- kers over de gehele wereld beluisterd werd. Zy konden daarby ook de fraaie bloemversieringen van de Rynsburger aanschouwen. Prachtige wagens Er zullen dit jaar prachtige praal wagens te bewonderen zyn. Het corso staat een beetje in het teken van 25 jaar bevrijding en er zal met twee wagens aandacht worden geschon ken. dat het 350 jaar geleden is dat de Pilgrim Fathers uit Leiden ver trokken naar hun nieuwe vaderland. Aan dat jubileum wordt deze zomer in Leiden grote aandacht geschon ken door het organiseren van aller lei manifestaties. Deze wagens heten Memorial Day (Herdenkingsdag) aangeboden door de VVV Leiden en Thanksgiving Day (Dankdag) aangeboden door de ge zamenlijke kwekers van Rynsburg en omstreken. De eerste praalwagen beeldt door onder andere een boe renwagen gevuld met maïskolven de jaarlykse viering van de dankdag uit en de tweede laat de Pieterskerk in Leiden zien met nagebootste glas- in-loodramen en een copie van de gedenksteen met voorop de wagen een grote krans. 't zyn echter niet de enige praal wagens. Zonder uitzondering beloven ze zeer mooi te worden, vooral door de schat aan bloemen. We zullen maar enkele namen noemen: Oogst dag, Dierendag. Exotische dag. Dag droom. Moederdag. Huwelijksdag, Snipperdag. Dag der Verenigde Na ties en De Postkoets. Namen die heus wel tot de verbeelding van de toe schouwer zullen spreken. Daarnaast zyn er dan nog de personenauto's. Er zullen meer figuranten zyn dan voorgaande jaren en de kledy zal fraaier zyn. Het geheel zal onderbroken wor den door de deelneming van maar liefst 19 muziekkorpsen, waaronder de Kapelle der Stahlwerken Siid- Westfalen uit Hüttental (West- Duitsland), de gemeente waarmee Rynsburg vriendschappelyke betrek kingen onderhoudt. Door de bouw vak- en andere vakanties was het moeilyk veel Leidse korpsen aan te trekken. Het waren er maar drie die de bloemenstoet konden opluisteren: drumband Jahn, drumband St. Fran- ciscus en jeugdorkest De Burcht. Al heeft het veel moeite gekost, toch is het stichtingsbestuur erin geslaagd een volledige muzikale bezetting te verwezeniyken. Oordeel publiek Het bestuur van de Stichting Rynsburg's Bloemencorso heeft de beschikking gekregen over vele fraaie pryzen. Ook zullen ditmaal weer de bindersprijzen, bestaande uit een gouden, zilveren en bronzen ..boeket", worden uitgereikt. De wagens zullen vrydagsmiddags door een deskundige Jury in de hallen van „Flora" wor den beoordeeld. Omdat het zo vaak voorkomt, dat de smaak van het publiek men merkt dit als men langs de route tussen de toeschouwers staat be langrijk afwykt van het oordeel van de juryleden, zal men dit jaar ook een publiekprys instellen. De bezoe kers aan de expositie van de praal wagens op vry dagavond en zaterdag- LA TUQUE (QUEBEC) (ANP) De Nederlander Johan Schans is gisteren met de Argentyn Horacio Iglesias winnaar geworden van een 24 uurs estafette zwemwedstryd, die by La Tuque werd gehouden. Het koppel zorgde vóór een nieuw re cord door het parkoers, dat in het meer van St. Louis was uitgeezt, 179 maal af te leggen. Het oude re- vord was sedert 1965 met 171 ron den in bezit van de Nederlander Herman Willemse en de Canadees Lacoursiere. Lacoursiere, die met Jan van Schyndel een koppel vormde, werd nu tweede met 165 ronden. Van de zestien teams zwommen er slechts vier de wedstryd uit. ken kan. Na Mendelssohn verscheen nog een Dédicace van Vierne, die geen erg sterke indruk naliet. Traditiegetrouw besloot een Im provisatie het geheel, meer indruk makend dan indrukwekkend. Van Egmond heeft geen eigen taal, hy gebruikt het (puur 19de eeuwse) ma teriaal van anderen, maar is daarin een virtuoos artiest. Zyn vorm geving is zwak, maar uit zyn orgels stort hy een overvloeiende welbe spraaktheid. En alle improvisaties van .Piet" worden Pièces Héroïques Kees Verhoef. Salvatore Adamo brengt met vrouw Nicole en éénjarig zoontje Antonio een vakantie door aan de Franse Rivièra. Deze foto van Adamo en zijn gezinnetje werd genomen bij het zwembad van hotel Majestic in Cannes. PARIJS (ANP) Eddy P1 zal nog een nieuw record dat van het hoogste puntentAai de stryd om de Trophee bE Prestige Pernod. Na de van Frankryk heeft Merckx taal reeds gebracht op 389 Hy heeft nog 23 punten na zyn totaal van 1969 te dat terwyl er nog enkele v 'ST langryke klassiekers op h« gramma staan. De stand is: 1. Eddy (Bel.) 389 punten, 2. Ocana 150 pnt., 3. Leman (Fra) 125 Zoetemelk (Ned.) 90 pnt, aeguo van Denbossche Dancelli (Ita.) 85 pnt., 7. (Bel.) 75 pnt., 8. Gosta (Zwe.) 70 pnt. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydeiyk in te houden kranten wordt by restitutie van het betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor admlnlfm kosten Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw giron in het vakje rechts onder punt 3 te vermelden. le dag laatste dag Duideiyke opdrachten voorkomen teleurstelling.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8