Le Havre wil van West- Europ grootste haven a worden.. WEER BRITSE WAPENS NAAR ZUID-AFRIKA gezonken Hoe staat het met de vervoerscoordinatie in de EEG? Eerste schandaal in Britse havenstaking President Soeharto wil iets doen aan corruptieklachten Voorbestemd Nieuwe methode uraniumverrijking in Zuid-Afrika CDU NIET MEE NAAR MOSKOU MINISTER I AN MACLEOD PLOTSELING OVERLEDEN Eerste etappe 11 Ful via'" "Engeland moet rekenen met verdediging van de route om de Kaap" PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 JULI 1970 (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Op 11 december 1969 is het een histo rische datum voor Le Havre geweest. Want op die dag zei de Franse regering „ja" tegen de dynamische voortrekkers van gemeentebestuur en Kamer van Koophandel, die de naam van Le Havre niet alleen voor Frankrijk, maar graag ook voor héél West-Europa voor de naaste en verdere toekomst hoog willen houden. Le Havre is d e haven. Voor het ogenblik staat Le Havre nog als no. zes op de rang lijst in grootte van de havens van Europa. Met een verwerking van 49 miljoen ton, wordt Le Havre nog voorbijgestreefd door Rotterdam (178 min.), Antwerpen (72 min.), Marseille (65 min.), Londen (60 min.) en Genua (52 min.). Maar met het fiat en de steun van de regering in de rug, hoopt Le Havre vóór het einde van deze eeuw in elk geval verscheidene plaat sen op te kunnen schuiven. Een fiat waarmee de Franse rege ring ook niet over één nacht ijs is gegaan, want president Pompidou is besloten zijn naam voor de geschiedenis aan het zesde moderniseringsplan te verbinden, dat van Frankrijk een volwaardige geïndustrialiseerde mogendheid moet maken. En in dat raam is Le Havre bestemd de belangrijkste aan- en uit- voerhaven van Frankrijk, zo niet van West-Europa te worden. Met een groep Franse. Engelse. Belgische en Duitse journalisten heb ben we dezer dagen, op uitnodiging van het bestuur van de „autonome haven", een bezoek aan Le Havre gebracht en een blik in die toekomst mogen slaan. Een toekomst in staat van ontwikkeling, die zich al duide lijk begint af te tekenen in diverse indrukwekkende objecten, waarvan de uitvoering al een flink stuk is op geschoten. Le Havre heeft zijn ligging natuur lijk mee, op een afstand van slechts tweehonderd kilometer van Parijs, waarmee de stad via de Seine en snelle treinverbindingen en autowe gen i6 verbonden. De geschiedenis heeft Le Havre, dat in 1571 door Frans I als havenstad gesticht werd, voorbestemd voor een grote ontwik keling. En een derde troefkaart is gelegein in de uitgebreide en vlakke terreinen langs de kust en de Seine, die nog braak liggen en waarop zich machtige industrieën kunnen vesti gen. Zo behoort tot de toekomstvi sioenen van het stadsbestuur ook de installatie, in het jaar 1975, van een World Trade Center (WTC), een gi gantisch commercieel complex met banken, hotels, wolkenkrabbers, ma gazijnen, winkels, telefooncentrales, zoals Amerikaanse en Japanse ma nagers en futurologen die in de hele wereld nu overal uit de grond stam pen. Amsterdam. Rotterdam, Ant werpen. Parijs en Marseille prijken eveneens op die lijst. Maar het doel waarop Le Havre bovenal het oog gericht houdt, is de duizelingwekkende ontwikkeling by te benen die de aanbouw van reuzen olietankers (containers) de laatste tyd heeft genomen. Die schepen wor den steeds groter en niet alleen om dat ons continent voortdurend meer olie of benzine consumeert. Ook om dat de geleidelijke groei van die schepen de transportkosten voor de oliemaatschappijen opzienbarend KAAPSTAD (Reuter) Premier Vorster heeft gisteren in het Zuid afrikaanse parlement meegedeeld, dat Zuidafrikaanse geleerden een geheel nieuw procédé voor het ver rijken van uranium hebben ontwik keld. Het Zuidafrikaanse Bureau voor Atoomenergie laat thans een proeffabriek bouwen, waarin het nieuwe procédé zal worden toege past. Zuid-Afrika is bereid met onver schillig welk niet-communistisch land samen te werken, vooropge steld dat de Zuidafrikaanse belan gen niet worden geschaad, aldus I premier Vorster. die er de nadruk op legde dat de activiteiten uitslui- tend op vreedzaam gebruik van atoomenergie zyn gericht. De pre mier meende, dat een grote verry- kingsfabriek, waarin het nieuwe procédé wordt toegepast met succes zou kunnen concurreren tegen in het i Westen bestaande fabrieken. BONN <DPA» De Westduitse christen-democraten zullen niet deel nemen aan de reis naar Moskou van minister van Buitenlandse Zaken. Scheel. Enkele uren nadat Scheel gisteren de in oppositie zynde CDU CSU of ficieel had uitgenodigd afgevaardig den naar Moskou mee te sturen voor de maandag beginnende onderhan delingen over een niet-aanvalsver- drag liet de christendemocratische parlementsfraotie weten dat zij niet op de uitnodiging zal ingaan. Handel houdt citrusvruchten vast (Van onze correspondent» Engelands havenstaking heeft haar eerste schandaal opgeleverd Gisteren werd namelijk bekend dat een groot aantal handelaren, verlangend naar een snelle winst, besloten hebben hun goederen in de pakhuizen te houden totdat de prijzen zijn gestegen. Het zijn vooral de grossiers in citrus vruchten die zich aan dit geknoei schuldig maakten. Het citrusschandaal lekte uit toen bleek dat er op de veilingen een groot tekort aan deze vruchten was, hoewel de grote importeurs vorige week miljoenen hadden afgeleverd. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat de vruchten inderdaad in het land zijn, maar dat de handela ren er de voorkeur aan geven ze vast te houden. Engelands minister van Land bouw, Prior, heeft er nu bi) de huisvrouwen op aangedrongen de handel In deze vruchten te boycot ten. Tegelijkertijd gaf hij de Brit ten de raad ergens anders te gaan kopen zodra zij merken, dat een winkelier zijn prijzen verhoogt. „Er zijn op het ogenblik nog genoeg voorraden in het land en geen enke le prijsstijging is gerechtvaardigd", aldus de minister, die gisterochtend een tocht langs Londens grote vei lingen ondernam. Ondanks het feit dat zij onder een afzonderlijke cao vallen hebben de havenarbeiders van Felixtowe en Shoreham, waar in het bijzonder containers worden omgeslagen, zich maandag uit solidariteit aangesloten bU de staking van hun collega's in andere Engelse havens. Slechts in enige bedrijfshavens, waaronder olie havens. wordt nog niet gestaakt. In Weymouth aan de zuidkust en in de Schotse havenstad Aberdeen hebben de havenarbeiders zich be reid verklaard ladingen voor kanaal eilanden en voor de Orkney- en Shetlandeilanden te behandelen. Op de Shetland eilanden was reeds een tekort aan aardappelen ontstaan. Auto's van passagiers van beide ei landengroepen worden normaal ge lost. In de Londense haven Tilbury en in Newhaven losten de stakers gis teren aan bederf onderhevige ladin gen teneindel zoals een woordvoerder van de bond van havenarbeiders verklaarde, te voorkomen dat men het doet voorkomen dat de staking leidt tot prijsverhogingen. Kennelijk willen de stakers de regering ook geen voorwensel geven om troepen te gebruiken. Niettemin liet de Britse bond van aardappel- en fruitimporteurs giste ren weten dat zijn leden voor mil joenen schade zullen leiden. Indien niet spoedig transportmiddelen wor den gevonden zullen appels ter waar de van ruim 15 miljoen gulden ver rotten, om nog maar niet te spreken i van sinaasappelen, druiven en ba nanen. die nog in de scheepsruimen of op de kaden zijn opgeslagen, al dus eeen woordvoerder van de bond. Van de aan de Nederlandse vei lingen aangevoerde tomaten draait nu een derde door. Een deel ervan kan nog tegen lage prijzen aan de Industrie verkocht worden, de rest gaat naar het vee. Er wor den ook tomaten overgevlogen, maar voor een massaal transport zijn er langs deze weg toch geen mogelijk heden. De kosten daarvan zyn zes maal zo hoog als die van zeetran sport en dat kan het produkt op het ogenblik niet dragen drukt. Verdubbeling van het tonnage van 250 tot 500.000 ton vermindert de vrachtkosten tot een kwart. En dat is nodig, omdat het Suezkanaal ge sloten is en de vaart om de Kaap aanzienlijk langer is. Le Havre behoort nu al tot de wei nige Europese havens, die containers van een kwart miljoen ton ontvan gen kunnen. Antwerpen is slechts voor tankers van de helft van die omvang (125.000 ton) toegankelijk. Maar de plannen liggen klaar voor de aanleg van insteekhavens, die binnen de ko mende tien jaar, voor tankers met een inhoud van één miljoen ton open zullen staan. Ze zullen 500 meter lang en 85 meter breed zijn «breder dan de champs Elysées met een diepgang van 32,5 meter. Wanneer vandaag een container van de groot ste omvang «200.000 ton) in Le Havre arriveert, is Frankrijk precies voor één dag van vloeibare brandstof ver zekerd Op het ogenblik verwerken Le Havre en Marseille elk veertig procent van het Franse olie-verbruik Maar die aankomst is natuurlijk nog maar de eerste étappe van het economisch-industriële proces. Die olie moet vervolgens verwerkt wor den en verder verstuurd. De raffina derijen die nu al overal rondom de stad verrezen zijn, zullen aanzienlijk moeten worden uitgebreid. En voorts wordt de aanleg van reusachtige pijpleidingen overwogen, die de olie, goedkoop, tot ver in West-Duitsland zullen kunnen leiden. Het is dus echt géén kinderspel wat Le Havre voor ogen staat Maar in Rotterdam, Antwerpen, Zeebrugge en elders zit men evenmin stil. In al die steden eerste haven van Europa te kunnen worden (of die positie te handha ven). Le Havre heeft, net als Rotter dam, „futurologisch" gesprokenhet geluk gehad door de Duitse bombar dementen na de bevrijding met een schone lei te kunnen beginnen, om de toekomst te veroveren. Alleen heeft Parys toen wat lang getalmd en de beslissing die eind vorig jaar gevallen is, had eigenlijk al een kwart eeuw- eerder genomen moeten zijn. De vraag is nu: is die achter-, stand, tenminste op het Europese vlak, nog in te halen en worden de ambities voor Le Havre nu, finan cieel gezien, niet tè 's Werelds grootste tanker, de ..Olympic Armour" <220.000 br. tin de haven van Le Havre. TENERIFE «Reuter» dende wrak van het Noorse passa- hoog opge-1 gierssChip „Fulvia" is gisteren op i rond 140 mijl ten noorden van de Canarische eilanden gezonken. Zo als bekend zyn de 448 passagiers en 247 bemanningsleden van de Noor schroefd? Opent het lokale of zelfs nationale patriottisme nu niet het gevaar dat Le Havre, in het spel der „vrije concurrentie", miljoenen spen- deert voor een „Europees doel", dat d00r het Pranse passa. m de praktik misschien met te ver- giarsschlp „AncrevUle' dat hen wezenlijken is of. in elk geval, eoo- naar Tenerife heeft gebracht. De nomischer zou kunnen worden be- u ter laatee 1600 meter reikt? We hebben de vraag aan de ha venmeester voorgelegd, die ons ver wees naar de Europese ministers van het vervoerswezen, die de expansie- zucht der diverse havens zouden moeten richten, coördineren. Zouden oceaan diep. Het schip was verzekerd voor ruim 14 miljoen gulden. Bij de Noorwegen-Amerikalijn. die het schip de laatste tijd in charter ter beschikking had gesteld van een Ita- liaanse maatschappij werd de Oslo fjord'Fulvia beschouwd als een zeer goed gebouwd schip, waaraan veel moeten. Het is imposant en hartverwarmend magistraten en gro- - -ers hun levf>n te danlIep heb. te zakenlieden te beluisteren en gade te slaan, terwijl ze bezig zyn het j beeld van de toekomst te scheppen Maar die verheffende aanblik, doet de vrees toch niet verstommen, dat de economen en de industriëlen de politici weer eens ver vooruit zijn, met het gevaar, dat, door gebrek aan coördinatie en samenwerking, astro nomische sommen worden verspild, die Europa doelmatiger had kunnen besteden Adressen gevonden Een 32-jari- ge Argentynse arbeider, die er van beschuldigd werd lid te zijn van de groep, die de vroegere president Pedro E Aramburu heeft ontvoerd, heeft zaterdagavond zelfmoord ge pleegd, toen de politie een inval deed in zijn woning. In het huis van de man een zekere Diaz, werd ..waardevol materiaal betreffende de stadsguerrilla" gevonden. zo heeft de politie meegedeeld. Boven dien kwamen by de huiszoeking de adressen van de andere leden van de „Montoneros" te voorschijn. De 29-jarige echtgenote van Diaz. Ne- lida. werd gearresteerd. Duitse technici ontvoerd Boli viaanse guerrillastrijders hebben twee Westduitsers ontvoerd, die als technici bij een Noordamerikaanse firma in Teoponte. 200 km ten noor den van La Paz, werkzaam zyn. Het ministerie van Binnenlandse Za ken in de Boliviaanse hoofdstad be vestigde gisteren dat een groep ge wapende mannen met een vracht wagen zondagochtend in Teoponte was aangekomen, het radiostation hadden verwoest, de bureauruimten van de firma in brand hadden ge stoken en bij hun vertrek de beide Duitsers als gijzelaars hadden mee genomen. De ontvoerders eisen vrij lating van tien politieke gevangenen. LONDEN (AP) De Britse mi nister van Finanoiën Ian Macleod is gisteravond op 56-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Macleod, nie zondag uit het -ziekenhuis was ontslagen waar hy twaalf dagen eer- der wegens een acute blindedarmont steking was geopereerd, is gestorven 'in Downingstreet 11, de ambtswo ning van de ministers van financiën. Toen hij om half twaalf op het punt stond naar bed te gaan. kreeg hij een hartaanval en overleed onmid- dellyk. Kort na de conservatieve overwin ning bij de verkiezingen van 18 juni werd Macleod belast met de zorg voor de Britse financiën. De bril jante Schot, bekend om zijn scherpe tong en helder verstand, had daar voor reeds zitting gehad in drie re geringen. Hij werd beschouwd als een van de meest vooraanstaande Britse politici en stond te boek als het parlementslid met het beste ge heugen. Macleod laat een vrouw, zoon en dochter na. beiden getrouwd. De dood van Macleod betekent een zware slag voor de regering-Heath. Er wordt rekening mee gehouden dat de minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling. die mi nister van Financiën in de regering Doug las- Home is geweest, zal worden aangezocht als opvolger van Mac leod. Project voor een nieuwe tn- worden pogingen ondernomen om de steekhaven in Le Havre DJAKARTA «GPD. Reuteri ren en is er een nieuw wetsontwerp President Soeharto heeft zaterdag in de maak ter bestrijding van de met studentenleiders beschuldigingen 'nzake oorruptie besproken. Hij had beloofd elke zaterdag in het Merde- ka-paleis open huis te zullen houden /oor mensen met bewijzen voor cor ruptie. De studenten hadden een onder houd van anderhalf uur met de pre sident. Zij overhandigden foto's die volgens hen betrekking hadden op de inbeslagneming door Nederlandse autoriteiten in Den Haag van geld, dat Indonesische ambtenaren naar Nederland hadden gezonden. Na het onderhoud deelden de studenten aan journalisten mee. dat president Soe harto had verzekerd, dat de be schuldigingen zouden worden onder - j zocht en dat het resultaat van het 1 onderzoek bekend zou worden ge- maakt. Inmiddels wordt, zo meldt onze correspondent uit Djakarta, een pre- I ridentiële instructie verwacht, die i ambtenaren en leden van het leger jen de politie verplicht hun rijkdom men en bezittingen te laten registre- corrupt-ie. Mohammed Hatta. Soeharto's spe ciale adviseur voor corruptiebestrij ding en hoofd van de onlangs ont bonden commissie van vier. die rap port moest opstellen over de hierbij te volgen werkwijze, heeft een pessi mistisch geluid laten horen, toen hij erkende, dat corruptie eigenlijk al een onderdeel is geworden van het Indonesische cultuurpatroon en dat mem het veel meer moet zoeken in het nemen van preventieve maatre gelen. Of de pogingen van de studenten, die een morele doorbraak willen for ceren. met succes worden bekroond is nog de vraag. Soeharto's legermen- sen komen voortdurend met nieuwe communistische komplotten aandra ven, die dan overduidelijk moeten be wijzen dat de studentenacties volgens beproefde communistische methoden zwaar door communisten zijn geïn filtreerd en dat als dit niet het ge val is, de studenten door hun on wetendheid de „vijand" helpen. Vriendschapsverdrag Sowjet- Rusland en Finland hebben een nieuw vriendschapsverdrag met een looptijd van 20 jaar gesloten, hoewel het oude nog niet geheel verlopen was. Het eerste vriendschapsver drag tussen beide landen werd in 1948 gesloten en had een looptijd van 20 jaar, doch werd in 1955 reeds vernieuwd. Eiermann overleden De West duitse architect prof. Egon Eier mann, ontwerper van de nieuwe Kaiser-Wilhelm Gedachtniskirche in West-Berlijn, de ambassade van de bondsrepubliek in Washington en het Westduitse paviljoen op de Brussel se Expo is. 65 jaar oud, in Baden- Baden overleden. Eiermann's ont werpen werden vaak geassocieerd met „Pruisische nuchterheid," maar maakten door hun duidelijke concep tie veelal een byzonder elegante in druk. Europees grapje —De „Daily Te legraph" meldt dat met de nieuwe twijfel over de Britse plannen tot de EEG toe te treden, in diploma tieke kringen in Brussel het volgen de grapje de ronde doet. „De defi nitie van een Europeaan: iemand net zo bescheiden als de Fransen, even gevoelig en verfijnd als de Duitsers, vrygevig als de Nederlan ders, betrouwbaar als de Italianen en openhartig als de Engelsen." Verdwenen vliegtuig In Havanna Het 4-motorige Russische trans portvliegtuig dat zaterdag met hulp goederen voor Peru boven de Atlan tische Oceaan is vermist zou vol gens het Peruaanse blad „Expres- so" in de Cubaanse hoofdstad Ha vanna zyn. Het blad zegt dit te heb ben vernomen van een functionaris van de Russische ambassade in Li ma. LONDEN, KAAPSTAD (GPD, ANP) Engeland zal binnenkort- zijn wapenhandel met Zuid-Afri ka hervatten. Hoewel een beslis sing hierover nog genomen moet worden (aangezien de Britse re gering wacht op de reacties van 14 Gemenebestlanden» staat het vrijwel vast dat het positief zal uitvallen. Dit bleek gisteren toen Enge lands minister van Buitenlandse Zaken. Sir Alec Douglas-Home, na wekenlange speculaties eindelijk een verklaring aflegde in het La gerhuis. Hij vertelde, dat „Enge land rekening moet houden met zijn strategische eisen en dat in dit verband de defensie van de zeeroute rond Zuid-Afrika van primair belang is". Volgens hem zal de Britse regering daarom het akkoord van Simons tad weer volledig in werking stellen. Vol gens dit akkoord kan Engeland deze Zuidafrikaanse basis in geval van nood gebruiken, terwijl het in ruil daarvoor wapenen aan Zuid-Afrika levert. Het akkoord van Sim onstad was. nadat de VN in 1963 drie resoluties had aangenomen waarin aangedron gen werd op een wapenboycot van Zuid-Afrika, door Engelands socialis tische regering van premier Wilson in 1964 verworpen. De conservatieve regering is nu evenwel van mening dat deee VN-resoluties niet bindend zijn en Home verklaarde gisteren, dat Engeland in de eerste plaats ver antwoordelijk is voor zyn eigen de fensie en dat het daarom moet doen wat het daarvoor nodig acht. Hij deed evenwel de concessie, dat de wapens die Engeland zal leveren en die een waarde van vermoedelijk 900 miljoen gulden zullen hebben, al leen gebruikt kunnen worden voor de maritieme defensie. „We hebben ons standpunt ta.v. Zuid-Afrika's apartheidspolitiek al dikwijls genoeg bekendgemaakt en zullen daarom nimmer toestemmen in de leverantie van wapens, die gebruikt kunnen worden voor het verdedigen van de apartheidspolitiek of voor onderdruk king van interne onlusten". „Kwaadaardig „Zuid -Afrika heeft geen behoefte aan offensieve wapens omdat bet niemand wil aanvallen", aldus ver klaarde premier Vorster gisteren In het parlement. Een uitlating van president Kaunda van Zambia, dat Zud-Afrika Zambia en Mauritius zal aanvallen indien het wapens krijgt, is „onzinnig en kwaadaardig", aldus de Zuidafrikaanse regeringsleider. Indien Zuid-Afrika agressie sou wil len plegen kan het self de daarvoor Voor benodigde wapens vervaardigen. Zuid-Afrika streeft echter naar vre de. aldus premier Vorster. die hier aan toevoegde dat het zichzelf met alle middelen zal verdedigen indien het wordt aangevallen. en tegen Intussen zal Londen nog wel enige moeilijkheden moeten oplossen door zyn besluit de wapenlevenranties aan Zuid-Afrika te hervatten. Australië. Canada en Nieuw-Zeeland zyn de Gemenebestlanden. die geen bezwaar hebben. Andere landen willen eerst inlichtingen alvorens een standpunt in te nemen, terwijl een aantal sta ten ln Afrika en Azië reeds duidelijk hebben gemaakt „tegen" te zijn. Twee Afrikaanse landen. Tanzania en Zambia, dreigden gisteren uit het Gemenebest weg te lopen indien de leveranties doorgaat. Wat Nederland betreft heeft minister Luns gisteren aan de ka merleden Wierenga (PvdA) en Kleis- terlee (KVP) op hun schriftelijke vragen geantwoord, dat de regering niet bereid is de Britse regering te doen weten, dat zij het besluit tot hervatting van de wapenleveranties aan Zuid-Afrika betreurt, aangezien het niet gaat om levering van wa pens in het kader van de apartheids politiek, maar in het belang van de veiligheid van Groot-Brittannie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6