VVV-directeur Dekker: mensen te Geld halen lekkerbekten Overstekende eenden veroorzaakten ongeval „DE MOGELIJKHEDEN VAN DE VVV ZIJN ONBEPERKT" Ook de andere kant van politiewerk laten zien" Binnenbrand in studentenpand Wandelkring Leiden zeer actief Rijnstreek Wandel tochten in augustus 77 f ergaderdata Leidse raad LEIDSE KANTONRECHTER VONNISTE BETROKKENEN MILD Agent klingeier uit Leiden: Ill DINSDAG 21 JULI 1970 LECDSCH DAGBLAD PAGINA 8 maar ook voor Leidenaars zelf. Er komen mensen de weg vragen by de VVV. er wordt om advies gevraagd in allerlei zaken, mensen die een dagje uit willen komen informatie over Drente halen, in het seizoen bemid delt de WV by de theater-reserve ring". Die activiteiten kunnen volgens de heer Dekker op allerlei manieren uit gebreid worden. Zo heeft de NZH gevraagd of de WV straks, als ze op het stationsplein in het nieuwe ge bouw zal opereren, de informatie over de busdiensten op zich wil nemen. Niet alleen van de lijndiensten, maar ook van de vakantiereizen. In prin cipe kan dat best, want „de mogelijk heden van de VW zijn onbeperkt". Ruimte en geld waarover de VVV kan beschikken zyn wel beperkt. Daardoor moet een aantal plannen, die de heer Dekker heeft, voorlopig uitgesteld worden. „Mogelijkheden zyn er voor Leiden genoeg. Als het slecht weer is zoeken de mensen aan de badplaatsen hun toevlucht tot de steden en vorig jaar, toen het zo warm was, kwamen er ook veel naar Leiden, omdat ze wel eens wat anders wilden dan steeds het strand. In een seizoen zitten er in de twee badplaatsen Katwijk en Noord wijk zon 200.000 mensen. Een geweldig aantal om daar wat aan te doen. Je moet die mensen kunnen gaan halen. Maar daar is geld voor nodig. Voor evenementen, voor aan kondigingen en ga maar door. Nu bij de Pilgrim Fathers-actie, die een hoop geld kost, kun je het resultaat merken. Met geld kun je wat doen". de toerist steeds contant betaalt, dat het geldt dus van hand tot hand gaat en dat is gunstig voor de hele gemeenschap." Het streven van de heer Dekker is, dat er van de Leidse WV eens gezegd zal worden wat in de KLM- gids voor toerusten „Happy Holland" gezegd wordt over de Noordwijkse VVV onder zijn leiding: „Het VVV- kantoor in die stad is een van de best bemande en meest efficiënte en bekwame, hulpvaardige toeristencen tra, die we ooit gezien hebben". LEIDEN Voor de dertiende keer alle wandellustigen van de Kring aan organiseert de Wandelkring Leiden en Omstreken op 29 en 30 augustus de Rynstreek Wandeltochten. In het verleden is gebleken, dat deze wan deltochten een grote naam in den lande krygen; niet in de laatste plaats omdat ze parkoersen bieden, waar de natuur nog volop tot haar recht komt. Deelnam-, staat open voor edereen. Er wordt gelopen over 5, 10, 15 en 25 kilometer. Iedereen die de toch volbrengt krygt een speciaal ontwor pen medaille. Groepen van tenmins te twaalf personen krygen bovendien een groepsprys. Het inschrijfgeld be draagt voor personen tot en met 15 jaar f 1,25 per persoon, alle anderen betalen f 1,50. Er wordt gestart vanaf het parochiehuis ,,De Drie Eendjes" ln Zoeterwoude-Rijndijk. De verwachting bestaat, dat niet de Rijnla ndtochten zullen deelnemen, want op dezelfde dagen wordt in de Noorse stad Steinkjer ook een twee daagse gehouden. Deze tocht spreekt meer tot de verbeelding omdat er de eerste dag 40 kilometer gelopen moet worden, waarvan twintig kilometer door tamelijk zwaar moerassig berg- terrein. De tweede dag moet 35 kilo meter gelopen worden. Wie hiervoor 245 gulden overheeft kan samen met andere Wandelkringers mee naar Noorwegen Het is overigens niet de eerste keer, dat de Wandelkring Lelden en Om streken zich buiten de grenzen be geeft. Dit jaar alleen al gingen meer dan 250 wandelaar mee naar de Elf de Tweedaagse in Bern, de Westzwit- serse dagmars te Lausanne, de Derde Luxemburgse Tweedaagse in Die- kirch, de Vierde Tweedaagse in Kortryk en de Vierdaagse in Ierland. (Door Hans-Ludo van Mierlo) LEIDEN De Leidse VVV is een ledenwerfactie begonnen onder kleinere bedrijven en detaillisten. Ze heeft bijna 500 brieven verstuurd waarin om een bijdrage of verhoging van de bijdrage wordt gevraagd. Resultaat tot nu toe: er werden dertien nieuwe leden ingeschreven, 6 leden besloten de bij drage te verhogen. Totaal bedrag van de reacties: 560 gulden. VVV-directeur R. Dekker: „Om een beetje in de richting te komen tal dit bedrag verdertigvoudigd moe ten worden. Er wordt van ons ver wacht dat we iets doen, maar dan moeten we ook in de gelegenheid ge- iteld worden". „Toerisme is een moeilijke zaak. Je kunt er zo weinig van zien. Als er ergens iemand iets komt kopen is het moeilijk te zeggen of hij uit Lei- hte den komt of niet. En als hy niet uit Leiden komt is het moeilijk te zeggen of hij komt omdat de WV reclame maakt of omdat hij toch al wilde komen. Daarom kan ik me wel voor ttellen dat sommige mensen er wei nig voor voelen om geld aan de WV te geven. Van een advertentie zie je ■281 LEIDEN Nu al is vastgesteld, op welke maandagen de Leidse ge- rtjmeenteraad in de periode 70/71 bij elkaar zal komen. In '70 is dat op 28 september, 19 oktober, 9 en 30 november. 14 december en verdere til dagen (begroting) alsmede 21 de- tember. In het nieuwe jaar valt de Ti nieuwjaarsvergadering op 4 januari a vervolgens: 11 januari, 1 en 22 februari, 15 maart, 5 en 26 april, 17 mei, 7 en 28 juni en 9 en 30 au gustus. De nieuwe Leidse gemeenteraad zal op dinsdag 1 september '70 worden geïnstalleerd. Prof. F. van der Blij rector-magnificus universiteit Utrecht UTRECHT/LEIDEN Prof. dr. van der Biy is voor het cursus- bar 1970-1971 benoemd tot rector- magnificus van de Utrechtse univer- «iteit. Prof. Van der Blij werd geboren in 923 te Leiden. HU studeerde wiskun- e en natuurwetenschappen aan de Leidse universiteit, waar hU in 1946 het doctoraal examen behaalde en in 1947 promoveerde. Van 1945-1946 was hü V.H.M.O.- ieraar te Warffum en Groningen. In 1946 aanvaardde hU een funktie als 'etenschappelyk medewerker bU het 'Athematisch Centrum en van 1947 1948 vervulde hU een tydehjke leer opdracht aan de T. H. te Delft. Van 1948-1952 was hU leraar aan het Stedelyk Gymnasium in Breda. rlt 1 In 1953 volgde zyn benoeming tot r* 'etenschappelyk hoofdambtenaar hjj de Faculteit der wiskunde en na- tuunvetenschappen aan de Utrechtse universiteit. In 1954 werd dr. Van a JfJ jer Biy benoemd tot buitengewoon vff hoogleraar in de elementaire analyse, j gevolgd door een aanstelling in 1955 "s gewoon hoogleraar met als op- 'm bacht de zuivere wiskunde, in het JÜ bjzonder de analyse en de getallen- V: theorie. Tevens was prof. Van der t"; I hlij van 1960—1963 buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Uni citeit te Nymegen. tenminste meteen het resultaat. De vraag is daar echter ook of de men sen juist om die ene advertentie ko men". meent de Leidse VW-direc teur. Terwyl Haagse buurman „Natio naal Bureau voor Toerisme" een gro te campagne begint in het buiten land en grote manifestaties op touw gaat zetten, ziet Leiden nog geen kans om de vyf jaar oude folders te vervangen. De heer Dekker: „De ac tie van het NBT kost misschien drie ton. Als we mee willen doen moeten we voor een bepaald bedrag partici peren. Als we dat niet doen dan staan we er naast. Je kunt natuurlyk de gok nemen, dat er ook wel wat van naar Leiden komt doorgedrup peld als je niet mee doet, en dat zal ook wel, maar dat is wel wat on waardig voor een stad van 100.000 Inwoners. Daar is Leiden trouwens ook te interessant voor". Geld moet er dus komen om de VVV wat meer armslag te geven. En dat geld komt niet alleen van de bur gers: de gemeente geeft op iedere gulden die binnenkomt nog eens twee Het VVV-kantoor staat in het teken van de Pilgrim. Fathers. Om dat te kunnen realiseren heeft de heer R. Dekker (links) allerlei potjes moeten openbreken. Zon der geld blijft er voor hem niets anders over dan efficiënt en be kwaam" de gasten te helpen. gulden subsidie. Uitgangspunt van de gemeente is namelyk dat de VVV moet bewUzen by de bevolking aan te slaan. Met slechts 365 leden hoeft men daar in Leiden niet te optimis tisch over te zyn. „Veel te weinig", vindt de heer Dekker. „Iedereen zou eigenlyk lid moeten zyn. Want we werken niet alleen voor de toeristen, Dat een goede VVV weinig nut heeft voor de kleine leveranciers en veel voor de horeca, bestrydt de heer Dekker. „De horeca heeft er belang by natuurlyk, voor zover het de res tauratie betreft. Overnachtingen biy- ven nog schaars in Leiden. Maar ook de kleine winkeliers plukken ervan mee. Als er wat te doen is blyven de mensen na afloop hangen. Dan wordt er wat patat frites gegeten, of de mensen gaan ergens dineren. De toel ever ingsbedry ven hebben daar ook voordeel van Je kunt niet zeg gen wie er aan het toerisme verdient. Vorig jaar bracht het toerisme in Nederland een miljard gulden op Naar wie het is gegaan valt niet te zeggen. Wat wel te zeggen is, is dat LEIDEN Als gevolg van een gordyn dat op een gasstel viel, is gis teravond het pand Kolfmakersteeg 3 voor een groot deel van binnen uit gebrand De brandweer, die om streeks zeven uur arriveerde (twee (ADVERTENTIE) ,ii e[' 'ji üa' »J' -19- minuten nadat er brandalarm was geslagen) met aanvankeiyk één au tospuit, kwam by binnenkomst van het brandende studentenhuisje tegen over een vuurzee te staan, die via het trappenhuis doortrok van de eerste naar de tweede verdieping. Toen even later een tweede auto spuit te hulp snelde, was het groot ste gevaar na een kwartier bezworen. Met twee lagedruk- en drie hoge- drukstralen werd het vuur snel inge toomd. Met de nablussing was men nog tot acht uur 's avonds bezig. Tegen die tijd kon ook de balans van de schade worden opgemaakt. Het trappenhuis is volkomen verteerd door het vuur. evenals de tweede ver dieping. De brandweer begroot de schade, aan huis en inboedel toege bracht. op dertigduizend gulden. De drie studenten die in het pand woon den, hebben een brandverzekering lo pen voor hun inboedel. Duitse politie bedankt Leidse agent na behulpzaam optreden LEIDEN Agent J. Klingeier <24» ^^^^^^^^B'van de Leidse gemeentepolitie heeft Voordcd op "rtnodisi11? van de Westdeutsche Allgemeinr Zeitung <WAZ) en de Duitse bond van politiepersoneel een bezoek gebracht aan de Westduitse stad Gelsenkirchen. De heer Klingeier had de uitnodi ging ontvangen nadat Monika Schro der, één der redactieleden van de WAZ, de voorzitter van de Duitse politiebond, de heer W. Kuhlmann. had verteld, wat zy tijdens een be zoek aan Leiden had meegemaakt. Samen met een vriendin was Mo nika verleden maand een dagje naar Nederland gekomen, 'e Morgens heen en 's avonds terug. Dat plan werd byna doorkruist doordat de redac trice van de WAZ een lichte aan rijding kreeg. De achterbumper van haar eend was verbogen, terwyl haar achterlichten kapot waren. De auto kon nog wel rijden, maar tydens haar rit terug naar Duitsland zou zy haar lichten niet kunnen missen. Via een telefoontje naar het poli tiebureau was agent J. Klingeier op de hoogte gesteld van de aanrijding Hy kwam naar de plaats van het ongeluk, waar Monika Schroder hem vertelde dat zy die dag nog terug wilde naar Duitsland. Agent Klinge ier heeft de auto van de meisjes toen naar een garage gebracht. Het was echter zaterdagmiddag: werkplaats gesloten en niemand aanwezig. De heer Klingeier zorgde ervoor, dat er een monteur kwam, die de auto uit Gelsenkirchen binnen korte tUd re pareerde. Monika Schroder en haar vriendin konden nog dezelfde dag naar huis terugkeren. Monika was erg enthousiast over het behulpzame optreden van agent Klingeier, wiens naam zy kende via het visitekaartje, dat de Leidse poli tieagenten uitdelen. Zy vertelde het verhaal aan de voorzitter van de Westduitse politiebond. de heer Kuhlmann, en deze nodigde de heer Klingeier uit naar Gelsenkirchen te komen op de eerste dag van zyn va kantie. De Leidse agent zou in het Zwarte Woud op vakantie gaap, dus dat kwam goed uit. Met zyn vrouw en twee-en-een-half-jarig dochtertje Mirjam kwam hy op zaterdag 4 juli in Gelsenkirchen aan. Een heel ontvangstcomité stond er klaar, en de Leidse familie werd har tel yk ontvangen. De heer Klingeier werd een aantal boeken en een wim- 0» pel van de Duitse politiebond aange boden, waarna het gezelschap de stad ging bekijken. Na een drukke, maar fyne dag in Gelsenkirchen zette de familie Klingeier de volgende dag de reis naar hun vakantieadres voort. Verleden week van vakantie terug gekomen en gisteren weer met het werk begonnen agent Klingeier zegt er zelf van: „Ik heb gewoon mUn plicht gedaan. Bovendien was het helemaal niets byzonders. Zo'n geval als dit hebben we wekeiyks, en als we dan iemand kunnen helpen, dan doen we dat. Maar ze hebben op deze manier ook de andere kant van het politiewerk willen laten zien, want over het algemeen overheerst de kri tiek". Agent J. Klingeier achter het stuur van een Leidse politieauto. „Nu vind ik zelf dat mUn optreden van toen nauwelyks waard is ge noemd te worden. Er zyn dingen die de politie doet. die beter naar voren gebracht kunnen worden", aldus de heer Klingeier, „zoals byvoorbeeld het snelle transport van nieren, die getransplanteerd moeten worden". De familie heeft wel een heel leu ke dag in Gelsenkirchen gehad, met bezoeken aan het Zomerfeest, de die rentuin, het nieuwe politiebureau, en het Bergermeer, „maar' zo zegt agent Klingeler. „ik had zo'n uit nodiging niet verwacht". LEIDEN Een niet ter zitting verschenen 26-jarige magazijnbedien de uit Oegstgeest raakte met zyn auto op de Ripslaan te Alkemade in een slip en botste vervolgens tegen een boom. De schade was niet ge ring. Tijdens de openbare behandeling van deze zaak deed de Leidse kan tonrechter, mr. W. de Koning, en kele merkwaardige feiten uit de doe ken rond dit gebeuren. Zo bleek, da.t verdachte voor klandestien autorij den al een lang strafblad had. Dit maal reed hy met de auto van een vriend. Hy had met deze vriend een feestje bezocht en was er met diens auto op uit gestuurd om een nieuwe voorraad bier in te slaan. Na het feest vertelde hy zUn vriend pas, dat hU diens auto in elkaar had gereden. Dat die daarmee niet erg bly was laat zich raden. De officier van Justitie, mr. T. van Daalen, kon hier in zyn requisitoir nog aan toevoegen, dat verdachte er op uit was gestuurd omdat hy van alle feestgangers nog het minst „on der invloed' was. Hij noemde één en ander bijzonder ernstig en eiste zo wel een voorwaardelyke hechten is - straf voor de tyd van twee weken met een proeftyd van 2 jaar, de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van zes maanden alsmede twee geldboeten van respectieveiyk f 100 en f 80 sub6. 18 dagen. De kantonrechter nam het gebeu ren eveneens hoog op en vonniste ge heel conform. Een 19-jarige timmerman uit Haar lem bezat geen rijbewijs. Deson danks leende hy de auto van een vriend. In de Van der Mortelstraat in Noordwij k werd hy toevalig door de politie aangehouden. Toen kwam tevens aan het licht dat de auto niet was verzekerd en met een on geldig kenteken reed. Alsof drie pro cessen-verbaal niet genoeg waren,, gaf de jeugdige timmerman ook nog een valse naam op. Ter zitting gaf, verdachte, hoe kon hy anders, de feiten volmondig toe. De kantonrechter herinnerde hem er nog aan. dat zyn vader hem abso luut verboden had met een auto te ryden. De officier eiste vier geldboeten van respectieveiyk 100, 50, 200 en 50 gulden of 40 dagen, alsmede een voorwaardelyke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van zes maanden met een proeftijd van 2 jaar en de vernietiging van de in beslag genomen auto. De kantonrechter deed er niets al en vonniste geheel conform. Een 66-jarige garagehouder uit Warmond had volgens hem een gel dige reden om op de Herenweg in zyn woonplaats destijds op de rem van zUn auto te gaan staan. „Er sta ken enige eenden de weg over en daar kon ik toch niet over heen rij den" verklaarde hy zijn abrupte stop, die tot gevolg had, dat een achterop rydende auto boven op zyn wagen klapte. De bestuurster hier van stond naast hem terecht en wel omdat zy haar auto niet tydig tot stilstand had gébracht. Zy voerde tot haar verdediging aan: „Hy stopte zo plotseling, dat ik onmogeiyk tydig kon stoppen, vooral ook omdat het wegdek glad De garagehouder zorgde even later nog voor de nodige hilariteit op de publieke tribune door op te mei ken: „Het waren nog nette eenden ook edelachtbare, want zy staken keurig op het zebrapad over". De officier zei in zyn requisitoir: „Verdachte handelde netjes door die eenden voorrang te geven, maar hy moet wel bedenken dat dit risico's met zich meebrengt". Mede gezien de reden van de overtreding kwam hy tot een zeer milde eis van 30 gulden boete of 3 dagen Omdat volgens de getuigenverkla ringen de afstand tussen beide auto's nog zó groot was, dat de automobi liste, indien zy beter had opgelet, wel tydig had kunnen stoppen, werd zy als hoofdschuldige aangewezen Tegen haar eiste de officier een boete van f 50 of 5 dagen. De kantonrechter vond, dat de ga lante stop van de garagehouder in diens voordeel pleitte, en vonniste deze met slechts f10 of 1 dag Hy liet de automobiliste in dit voordeel delen en vonniste haar met f30 of 3 dagen. Geen eenden, maar ganzen kwa men in de volgende zaak min of meer uitvoerig ter sprake. In deze zaak bleek namelyk, dat een 'niet verschenen) 63-jarige kolenhande laar uit Den Haag op een stuk grond dat hy in Rynsburg had gepacht, ganzen hield en niet had voorkomen, dat de ganzen, acht in getal, regel matig een bezoek brachten aan het naburige bouwland van een kweker, om zich daar tegoed te doen aan de pas ontsproten tulpen- en hyacin- tenbollen. De kweker verklaarde ter zitting om.: „Ik heb hem al verscheidene malen verzocht de nodige maatrege len te nemen, maar hy stoorde zich er niet aan. Dat die beesten op mUn land lopen vind ik niet erg. Wel dat zy daarby m*n bollen opvreten' „Volgens de politie was de afras tering van het stuk ganzenland in derdaad onvoldoende", las de Kan tonrechter in het proces-verbaal. De officier kwam tot de conclusie, dat verdachte een koppig man Is en biykbaar niet wil Inzien hoeveel schade zyn ganzen aan de kweker toebrengen. Hy eiste zowel een geld boete van f 30 of 3 dagen als de ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen ganzen, die inmiddels een gastvrij onderkomen hebben gekre gen in het park Duinrel. Het vonnis luidde geheel ooniorm.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3