EGALISATIEFONDS VOOR KRANTEN NODIG BESTEDINGSBEPERKINGEN TEN KOSTE VAN ANDEREN Herstel breuk KVP/PvdA Kamerlid dr. H. J. Roethof: Tijdperk van kentering TIEN MILJOEN TER COMPENSATIE VAN ADVERTENTIEVERLIEZEN Parlementariërs krijgen zo langzamerhand buikpijn van economie Aanklacht krakers wegens huis vredebreuk ZATERDAG 18 JULI 197^ «BED8CB DAGBLAD PAGINA 7 De regering heeft besloten de kranten in de komende drie jaar nog tien miljoen gulden per jaar uit de STER pot uit te keren ter compensatie van de inkomstenderving door de invoering van etherreclame. De kranten kregen eerder al 13.3 miljoen in 1967, 20,5 miljoen in 1968 en 23 miljoen in 1969. Van de nu beschikbare 10 miljoen wordt 5 miljoen over alle dagbladen verdeeld volgens een econometrische formule die de schade, ontstaan door de invoering van de ether reclame bepaalt. De overige 5 miljoen gaat naar de kranten die kunnen aantonen dat zij zich niet hebben kunnen aan passen aan de situatie die na de invoering van de ether reclame is ontstaan. Volgens de regering komt 2/3 van het aantal dagbladen voor deze extra hulp in aanmerking. Ruw berekend krijgen een vyftal landelijke dagbladondernemingen daarvan 3 miljoen uitgekeerd en de regionale pers 2 miljoen. De landelijke bladen, die voor deze speciale hulp in aan merking komen, zijn: Het Vrije Volk (1,1 miljoen). Het Pa rool en De Volkskrant (900.000 gulden), De Tyd <550.000 gul den), Trouw (330.000 gulden). Handelsblad en NRC (285.000 gulden). De 2 miljoen voor de regionale pers gaat naar een aantal kleinere regionale kranten. De grote landelijke en regionale bladen, die zich aan de situatie hebben aangepast, ontvangen deze extra hulp niet. In kringen van de dagblad pers zelf vraagt men zich af of by deze verdeling de objec tiviteit wel voldoende in acht is genomen. Alle kranten heb ben nameiyk door de invoering van de etherreclame aan toonbare schade ondervonden. By de verdeling van deze tweede 5 miljoen wordt een for mule gehanteerd, die is opgesteld door de interdepartemen tale commissie Verhoeven. Basis van deze formule is de om zet die de bladen redeiykerwys hadden behaald als de reclame in radio en televisie was uitgebleven. Schade die door bladen zelf is opgevangen (byvoorbeeld door styging van de oplage of door compensatie in andere advertentiesectoren) wordt niet vergoed. De regering heeft ook besloten de tariefsverhoging van PTT voor de verzending van drukwerk niet te laten gelden voor dag- en nieuwsbladen en een verhoging van de abonnements prijs met tien cent per week toe te staan en die prys onder het nultarief van de btw te houden. Voor overheidsadverten- ties zal voortaan het volledige tarief worden betaald. Het dagblad De Telegraaf, dat allesbehalve noodlydend is en daarom slechts deelt in de 5 miljoen die over alle kranten wordt uitgesmeerd (het blad toucheerde in voorgaande Jaren ruim 3 miljoen en krygt nu ongeveer 700.000 gulden uitge keerd) heeft gisteren een felle aanval op minister dr. Marga Klompé gelanceerd. Discriminatie en concurrentievervalsing, zo typeert het ochtendblad de voorstellen van de minister en het verwyt dr. Klompé „linkse meningen te subsidiëren". De Tweede Kamer zal eind augustus over de regeringsbesluiten discussiëren. DEN HAAG Niet de adverteerdermaar het publiek moet over het voortbestaan van een krant beslissen. De mate waarin een dag. blad als een geestelijk produkt aanslaatmoet bepalend zijn, niet de commerciële uitkomst. Dat zegt dr. H. J. Roethof, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Het kamerlid heeft ontdekt dat advertenties een scheef trekkende invloed op de concur rentieverhoudingen hebben en wil daar met een egalisatiefonds, dat noodlijdende kranten aan extra advertentie-inkomsten moet helpen, wat aan doen. gewezen en voor slechts éénderde op abonnementen. Dat heeft de kranten kwetsbaar gemaakt voor concurren tie van radio en televisie. In de ons omringende landen ligt de prys van de krant zeker anderhalf tot twee keer zo hoog. Een bindende collec tieve prysaanpassing zal volgens dr Roethof wel van enige betekenis kunnen zyn. Directe subsidies voor noodiyden- de kranten hebben het bezwaar dat de onafhankeiykheid van de kran ten wordt aangetast. Het zal trou wens moeiiyk zyn. meent dr. Roethof, criteria te vinden die niet discrimi nerend werken. Instelling van een fusiekamer, die persfusies moet goedkeuren, zoals de persraad heeft voorgesteld, biedt op zichzelf nood- ïydende bladen geen uitkomst. Dr. Roethof heeft zetf deel uitgemaakt, vn.n p#>n rvtmmiuip uit. PvdA (vpr- gewezen en voor slechts eenderde op abonnementen. Dat heeft de kranten kwetsbaar gemaakt voor concurren tie van radio en televisie. In de ons omringende landen ligt de prys van de krant zeker anderhalf tot twee keer zo hoog. Een bindende collec tieve prysaanpassing zal volgens dr Roethof wel van enige betekenis kunnen zyn. Directe subsidies voor noodiyden- de kranten hebben het bezwaar dat de onafhankeiykheid van de kran ten wordt aangetast. Het zal trou wens moeiiyk zyn. meent dr. Roethof, criteria te vinden die niet discrimi nerend werken. Instelling van een fusiekamer, die persfusies moet goedkeuren, zoals de persraad heeft voorgesteld, biedt op zichzelf nood- ïydende bladen geen uitkomst. Dr. Roethof heeft re\i deel uitgemaakt, van een commissie uit de PvdA (ver der bestaande uit mr. M. Vroiyk, mevrouw G. Brautigam en drs. A. Lemst die al twee jaar geleden met de suggestie is gekomen drukfabrie- ken te beginnen. Deze drukfabrie ken, die de overheid zal moeten fi nancieren, zouden voor de tech nische vervaardiging van de krant moeten zorgen, waarmee de bladen althans voor eenvyfde deel van hun exploitatiekosten zouden wor den verlost. Voorwaarde moet vol gens dr. Riethof dan wel zyn oa de ie drukken krant een bepaalc.e op lage haalt, niet op w.nst is geiicn dus geen dividenden uitkeerten democratisch is gestructureerd (op z'n minst met een redactiestatuut, die de redacteuren inspraak in het beleid garandeert) Niet verplicht Dr. Roethof wil de dagbladen niet tot deelneming in zo'n drukfabriek verplichten Voor bladen die com mercieel geëxploiteerd worden, zou den deze voorwaarden trouwens niet aantrekkeiyk zyn. Een commis- i sie uit de Nederlandse Vereniging, van Journalisten heeft intussen een j min of meer overeenkomstig voor stel gelanceerd, dat echter wegens de twyfel over de haalbaarheid nog niet is aanvaard. Dr. Roethof meent echter dat er zo langzamerhand op dit terrein wel iets mag gebeuren wil het grote goed van de verscheiden heid aan informatie niet in het ge drang komen. Hy wyst erop, dat overvallen uit het buitenland op Nederlandse dagbladondernemingen allerminst denkbeeldig zyn. Het Springer-concern opereert tenslot te al naast de deur. R. W. Heidinga Gisteren werd op de werf vandie, voor rekening van Shell Tan- de NDSM te Amsterdam de mam- kers, gebouwd werd door 't Ver- moettanker .Marticia" gedoopt olme-concern. Fotoeen over- door mevrouw V/erner-Asmussen. zicht van het bovendek. Het is de derde mamoettanker I Heel langzaam begint men in de PvdA weer te denken aan een her stel van de breuk met de KVP. Er doen geruchten de ronde dat binnen de party wordt gewerkt aan een inia- tief om de befaamde uitspraak van het Haagse party congres te herroe pen en een nieuwe opening naar de KVP te maken. Alleen is niet te ach terhalen wie er mee bezig is. Het is echter duidelyk dat veel socialisten, die de PvdA graag weer eens zouden zien regeren, een dergeiyk iniatief zouden toejuichen. De breuk tussen beide partyen vloeide automatisch voort uit het „verraad" dat de KVP in de nacht van Schmelzer pleegde door het ka- binet-Cals te laten vallen. „Moord met voorbedachte rade", noemde dr. Vondeling, minister van Financiën in dat kabinet, later de houding van de KVP. De breuk zou zyn geforceerd onder druk van enkele KVP-kring- voorzitters die het kabinet-Cals te ambitieus vonden. Het Haagse party congres kwam tot zyn uitspraak door een motie van Han Lammers aan te nemen waarin werd uitgesproken dat niet meer met de KVP zou worden gere geerd. De motie was mede geïnspi reerd door het uittreden van een aantal vooruitstrevende KVP'ers onder leiding van drs. P. C. W. M. Bogaers en de oprichting van de Po litieke Party Radikalen (PPR). Te gen alle bedoelingen in heeft het congresbesluit de politiek situa tie niet veranderd, maar alleen ge blokkeerd. De polarisatie die de so cialisten met deze manoeuvre dach ten te bevorderen, bleef uit. De kie zers keerden zich niet in grote mate af van de KVP en liepen evenmin te hoop voor de PPR. Nog vorig jaar september geloofde drs. J. M. den J Uyl. de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, dat de hui dige regeringscoalitie de meerderheid zal verliezen en zag hy aankomen dat de kiezers zich massaal voor een progressieve concentratie zouden uitspreken. De inmiddels gehouden verkiezingen voor staten en raden moeten hem wel wyzer hebben ge maakt. Die verkiezingen hebben im mers duidelyk aangetoond dat voor een regering van PvdA, D'66 en PPR geen meerderheid te vinden is. Dat binnen de PvdA nu steeds meer stemmen opgaan die de relatie met de KVP willen herstellen, is mede het gevolg van ontwikkelingen in de KVP. Met de grootste boosdoe ner. fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer, verdwynt een flink aan tal behoudende KVP'ers uit de Tweede Kamer en de fractie krygt volgend jaar een nieuwe samenstel ling en waarschynlyk een aan zie nlyk progressievere signatuur. On derwijsminister dr. G. H. Veringa wordt waarschynlyk lystaanvoerder en is daarmee één van de kandida ten voor het minister-presidentschap. Mr. F. H. Andriessen, de woning- bouwspecialist van de KVP-fractie staat klaar om het fractieleiderschap van drs. Schmelzer over te nemen. Beiden in ieder geval figuren die voor de Party van de Arbeid accep tabel zyn omdat zij niet te zeer het beleid van het kabinet-De Jong ver- personificeren. Als het congresbesluit wordt her roepen zou dat ook velen in de KVP welkom zyn. Er is een flinke stro ming in de KVP die graag weer met de socialisten in zee zou willen gaan. Partyvoorzitter mr. A. van der Stee heeft reeds laten weten een dergelyk Initiatief te zullen toejuichen als een verheugende opening in de thans wat l uitzichtloze politieke situatie. Vice- voorzitter D. Laan, gedeputeerde in Noord Holland, heeft in een radio uitzending als zyn mening ten beste gegeven dat grote partyen als de PvdA niet te lang in de oppositie be- i hoort te blyven. „In de jaren na de oorlog is gebleken dat samenwerking van de PvdA met ons zeer vrucht baar kan zyn". zei hy. Duidelyk is dat voor de KVP het programma- Steenkamp aangenomen dat het niet te zwaar wordt geamendeerd eerder met de PvdA te realiseren zal i zyn dan met de VVD. De sociaal- economische hervormingen die de i werkgroep Steenkamp heeft voorge- Rteld, gaan de WD veel te ver en van de staatsrechteiyke plannen van de KVP willen de liberalen zelfs he lemaal niets weten. De KVP zou met 8 de PvdA het kiesstelsel kunnen wyzi- gen of een kiesdrempel kunnen in voeren, iets waarvoor dr. Vondeling 8 zelfs een „monsterverbond ad hoe" over zou hebben (nasmaak en voor proef pagina 211212). 5 Dr. Vondeling heeft dit voorjaar trouwens in een twistgesprek met mr. v. d. Stee aan de vooravond van de statenverkiezingen in Arnhem kun nen constateren dat ook op het ge- l bied van de grondpolitiek en het fis cale beleid het een en ander met de KVP te realiseren is. De VVD daar entegen legt in haar programma sterk de nadruk op de aanpassing l van de zedelykheids wetgeving iets waarop de KVP nu niet bepaald zit te wachten. Kortom: op vele punten begint het tussen beide partyen weer te klikken. j Wie echter het initiatief tot her stel van de relatie moet nemen is niet duidelyk. Van het partybestuur j is op dit punt niet veel heil te ver- t wachten, zy bestaat immers voor de helft uit nieuw linksers die nog steeds in de KVP niet veel zien en u die het meer over de boeg van de '0 buitenparlementaire actie willen 7 gooien. Toch bestaat de indruk dat 1 ook die kring langzaamaan de op- D Positierol van de PvdA moe begint te worden. Voorwaarde voor herstel 1 van de breuk is echter wel dat de s KVP zich duidelyk voor de verkiezin- gen voor samenwerking met de PvdA Uitspreekt en dat de PPR verdwynt. Sinds de invoering van de reclame in radio en televisie kunnen ver schillende landelyke dagbladen het hoofd maar nauwelyks meer boven water houden. En steeds meer kran ten zyn tot fusie of concentratie, met andere dagbladondernemingen gedwongen. Dat ligt volgens dr. Roethof minder aan een oplage dan wel aan de teruglopende inkomsten uit advertenties. Een krant kan, meer dan 100.000 abonnees hebben en toch in de rode cyfers raken. Dr. Roethof vindt dat niet juist. De op lage moet bepalend zyn, niet het advertentie-aanbod, meent hy. Ramp Het kamerlid, zelf oud-Journalist, hy was jarenlang parlementair overzichtschryver van de NRC), zou het „een ramp" vinden als bepaal de opiniebladen, die belangryke stro mingen in ons volksleven represen teren, zouden moeten verdwynen om dat hun inkomsten uit advertenties teruglopen. „De krant is een gees- telyk produkt", zegt hy. „Het is verdrietig dat commerciële overwe gingen nog steeds een doorslagge vende rol in haar bestaan spelen". Dr Roethof legt een berekening op ta fel dat het advertentie-aanobd van allerlei factoren afhankelyk kan zyn zoals de geaardheid van het blad en de koopkracht van de lezerskring. Die opbrengst per abonnee bedroeg in 1968 byvoorbeeld voor het dag blad „De Tyd" 77 gulden, voor het „Vrye Volk" 79 gulden, voor De Trouw 94 gulden, het Algemeen Dag blad 112 gulden, het Algemeen Han delsblad 117 gulden, de NRC 126 gul- Parlementariërs aller landen heb ben het tegenwoordig niet gemakke- lyk want zy kunnen niet eens rus tig van het zomerreces genieten, omdat allerlei economische aangele genheden de aandacht vragen. Eco nomie is doorgaans niet de sterk ste zyde van de politici, die zich ge roepen voelen om de belangen van de kiezers naar beste weten te die nen. In Nederland moet het parle ment het zomerreces onderbreken om zyn fiat te hechten aan de ver hoging van de minimumlonen, waai-, om de gunst der massa niet te ver spelen, slechts weinigen op tegen konden zyn. In Duitsland was het verzamelen geblazen, toen de minis ter van Economische Zaken, na ver kregen instemming van de andere, kabinetsleden, ten lange leste de inflatiebestryding langs fiscale weg, ter hand wilde nemen. Ook in an dere landen hebben de parlementa riërs het nodige te doen om de ont wikkelingsgang der economie by te benen. Eigenlyk is het een tegenstrijd ig- heid in onze naar steeds meer wel vaart snakkende samenleving dat er maatregelen worden genomen om een uitbundige groei van de conjunc tuur af te remmen. Voorlopig ziet er nauwelyks naar uit of West-Duitsland, de nieuwe De uit de KVP getreden radikalen denken echter zelf al sterk aan op heffing van hun club. zy zouden kunnen terugkeren naar de KVP of zich kunnen aansluiten by de PvdA. Twee verkiezingsronden hebben in ieder geval geleerd dat hun politieke toekomst niet in een afzonderiyke party moet worden gezocht. R. W. HEIDINGA den, Het Parool 134 gulden en De Telegraaf 149 gulden. Conclusie van dr. Roethof: de ad vertenties trekken de concurrentie verhoudingen scheef. Daarom is een egalisatiefonds nodig, waaruit bla den met een behooriyke oplage, maar met een geringe advertentie-omzet, financieel kunnen worden gesteund ten laste van de bladen met een grote advertientieomzet stuit dat op bezwaren dan is ook denk baar een compensatieregeling, waar by kranten die in de rode cijfers zyn geraakt, met steun van de overheid tot een zeker gemiddelde aan ad vertentie-inkomsten worden op getrokken. Wat dr. Roethof als woordvoerder van de Party van de Arbeid eind au gustus in de tweede kamer precies zal voorstellen, laat by nog in het va ge. Hy moet daarover eerst nog zyn fractiegenoten raadplegen. De hulp, die de regering de dagbladpers wil bieden, gaat hem echter duidelyk niet ver genoeg. Hy meent dat in- grypender maatregelen nodig zyn om verdere fusies en concentraties te voorkomen en de verscheidenheid aan informatie te waarborgen. Die concentraties verontrusten hem zeer. In de afgelopen twintig jaar is het aantal zelfstandige dagbladon dernemingen teruggelopen van 60 naar 35 en dat zegt volgens hem toch wel iets. Het kamerlid is overigens van mening dat het ministerie van Eco nomische Zaken hierin niet helemaal vryuit gaat. De abonnemetspryzen zyn zo laag gehouden dat de kran ten voor hun inkomsten nu al voor tweederde op advertenties zyn aan- maatregelen van de minister van economische Zaken ten spyt, de uit slaande brand in de economie al kan beteugelen. Terecht hebben de leden van de oppositieparty gesteld dat de fiscale maatregelen wel zou den werken, maar dan zou de over heid tegeiykertyd tot een drastische besnoeiing van de eigen uitgaven moeten besluiten. Twee dagen nadat minister Schil ler zyn medeleden in het kabinet ervan op de hoogte had gesteld dat de belastingtarieven, zowel voor loon- en inkomstenbelasting als voor de vennootschapsbelasting met 10 procent zouden moeten worden ver hoogd teneinde de conjunctuur te be teugelen, werd bekend gemaakt dat de Bondsrepubliek in het komende, jaar een recordbegroting zal indie nen, waarby voor het eerst in de ge schiedenis een bedrag van meer dan 100 miljard marken aan staatsuit gaven zal worden gepresenteerd. Dat is een styging van de overheidsbe stedingen met maar liefst 12 procent. In dat licht bezien is het alleen maar een kwestie van overheveling van de bestedingen van de particu liere sfeer naar die van de overheid, die. ook al om de mooie ogen van de kiezers, een gat is de hand biykt te hebben. Weliswaar worden de belastingbe talers, die tot dusver al meer dan 100 mark per maand betaalden en dat zyn er by de verhoogde lonen en de oude belastingtarieven zeer velen zoetgehouden met de belofte dat zy de 10 procent extra be taalde belasting uiterhjk na 1973 by de dan op te leggen aansla gen kunnen verrekenen, maar dat is een wissel op de toekomst, waarvan maar moet worden afgewacht of hy wordt gehonoreerd. Nu kan men praten als wyien Brugman, maar daarmede zal niet voorkomen kunnen worden dat de loontrekkers in Duitsland weldra zul len trachten om een compensatie te vinden voor het meerdere dat zy, aan de fiscus moeten afstaan. Als er loonsverhogingen komen blijft de bestedingsdrang even groot als voor heen en kan de overheid opnieuw beginnen om het Inflatiegevaar te bezweren. Een andere kant van de zaak is dat als de loonsverhogingen er niet komen, de kans bestaat dat in de eerste plaats de uitgaven aan de pri maire levensbehoeften worden be snoeid. De mensen zyn zo gewend geraakt om veel geld te besteden aan duur zame verbruiksgoederen. de kleu rentelevisie, de auto en de vakan tiereizen, dat als er bespaard moet worden, dat allereerst gezocht wordt in de huishoudeiyke uitgaven. Wat goedkopere groente, minder vlees, margarine in plaats van boter en koelhuiseieren in plaats van het „ka kelverse" ei en ga zo maar voort. Wie is daarvan dan uiteindeiyk de dupe? De Nederlandse expor teur, want een zeer belangrijk deel van onze export bestaat uit agrari sche- en tuinbouwprodukten. die als de Duitsers ze niet in grote hoe veelheden afnemen, op de veilingen doordraaien en naar de vaalt verhui zen. Er sou een terugslag in onze ex port naar Duitsland optreden, zodat onze handelsbalans wordt geschaad. Jui6t de omvangryke export n ar de Oosterburen, die in de eerste vyf maanden van het Jaar maar liefst 40 procent groter was dan verleden jaar, heeft er in belangryke mate toe bijgedragen dat de conjunctuur - wind by ons uit de gunstige hoek, bleef blazen. Indirect zal de Duitse conjunctuurbeheersing tot gevolg, hebben dat by ons een toontje lager moet worden gezongen. Ook al is het Centraal Plan Bu reau nog zo optimistisch over de exportmogeiykheden in de ko mende jaren, dan wil dat nog niet zeggen dat er een tydeiyke deuk kan ontstaan, die ernstige gevolgen heeft voor de betalingsbalans. Niet vergeten mag worden dat in weerwil van de conjunctuur toch, maar een labiel evenwicht in het be talingsverkeer met het buitenland, wordt verkregen. En dat terwyi de export van aardgas steeds meer de viezen in het laatje brengt en de binnenlandse afleveringen van aard gas een belangryke besparing van deviezen voor de energievoorziening, met zich brengt. Het met het aardgas verdiende be drag aan deviezen wordt elk jaar gans en al opgesoupeerd in plaats van er een afzonderiyke pot van te vormen, die gebruikt zou kunnen worden voor verdere verster king van ons economische apparaat. Aangezien ons land onderaan het welvaartsiystje van de EEG landen bungelt zou een dergeiyke verster king voor de toekomstige ontplooiing absoluut noodzakelyk zyn, al is het de vraag of uitbreiding van de pro dukt iecapaiciteiten wel genade zou vinden in de ogen van de milieuhy- gienisten. Met zyn zojuist by Kluwer in De venter verschenen „Tydperk van kentering" heeft Peter F. Drucker voor economische prikkellectuur ge zorgd. Niet dat hy de kentering eco nomisch is gaan bekyken by strip- t ease-voorstellingen enzovoort. Er komt in „zedelyk" opzicht geen on vertogen woord in het boek voor. Maar wel doet de schryver by het blootleggen van allerlei economische toekomstproblemen tal van uitspra ken die tot nadenken en soms tot we derspraak en discussie prikkelen en die een ding met elkaar gemeen heb- nen: de prikkel om voor de nieuwe ontwikkelingen en voor de „disconti- nuitiet" open te staan. De oorspronkeiyke titel van dit door P. H. M. van Brussel vertaal de en hier en daar van een verkla rende voetnoot voorziene boek is The age of discontinuity" (Het tyd perk van de discontinuïteit). En een van de byzondere aspecten is dat de schryver zich keert tegen die voor spellingen met betrekking tot het Jaar 2.000, waarin men ervan uit gaat dat de tendenties van de afge lopen zestig jaar het gezicht van de rest van deze eeuw zullen bepalen. Een eerste conclusie waarby men in de marge eerst een vraagteken zet. is deze dat momenteel de eco nomische structur en groei nog steeds worden gedragen door dezelfde industrieën, en nieuwe technologieën, maar in economische zin, dus qua bydrage tot het bruto nationaal pro dukt. het inkomen en de werkgele genheid. zyn deze althans in het kader van de civiele economie nog steeds byna te verwaarlozen. Aan de horizon tekenen inmidels de nieuwe industrieën zich af die zullen zorgen voor doorbreking van de lynen die de ontwikkeling tot dusver bepaalden. Onder die facto ren zyn de informatie-industrie (waarby het om veel meer gaat dan alleen maar de computer), de ex ploratie en exploitatie van de zeebo dem en de fabricage van kunststof fen. In overeenstemming met dit alles en met de daarmee gepaard gaan de grote vlucht die het onderwys neemt, ziet Drucker de toekomstige samenleving vooral als een „ken- nismaatschappy De schryver, in 1909 in Wenen ge boren. in Oostenrijk en Engeland opgegroeid, is zowel in de journalis tiek werkzaam geweest als in het bankbedryf. Sinds 1937 is hy werk zaam in de Verenigde Staten, waar hy achtereenvolgens econoom was voor een consortium van Engelse banken en verzekeringsmaatschap- pyen, als ..management consultant" voor verscheidene ondernemingen in Amerika en daarbuiten als hoogle raar in de filosofie en in de politiek en (sinds 1950) als hoogleraar in de bedrijfsleiding en organisatie aan de Graduate school of business van de Newyorkse universiteit. Deze staat van dienst geeft extra gewicht aan constateringen als deze: dat de oude visie op „eigendom" wellicht niet meer zo erg relevant is en dat de Amerikaanse economie met zyn ve le fiduciare instituten, als onderlin ge trustmaatschappyen of pensioen fondsen met een meerderheidsdeel neming in grote ondernemingen, in feite al geen „particulier eigen dom" meer kent. „De eigendom is gesocialiseerd, maar niet genationa liseerd." In dit verband komt hy tot een vergeiyking met de ontwikke ling in Joego-Slavië waar sommige bedrijven bezig zyn met denationa- lisatie. Ook in Joego-Slavië, zo be toogt hy elders, wordt particulier beheer toegepast zonder dat er van privaateigendom sprake is. Het volgende betoog zal hier en daar aanleiding zyn, de wenkbrau wen op te trekken: de schrijver merkt op dat afgezien van enkele belangryke uitzonderingen de „kleine man." dat wil zeggen een onbeduidend bedryfje of een „uit vinder" die is een hoekje van een garage in zyn eentje zit te werken, meer vernieuwend werkt dan een grote onderneming met zyn re searchafdelingen. „Terwyi ongeveer viervyfde van alle geleerden en technici die in Amerika tegenwoor dig met wetenschappeiyk onderzoek bezig zyn, werken met geld uit over- heidsfondsen hetzy aan universitei ten of in grote ondernemingen, be loopt de totale effectieve opbrengst waarschynlyk minder dan éénvyfde van alle nieuwe Ideeën, nieuwe ken nis en nieuwe produkten waaraan wordt gewerkt." Het is best mogeiyk, zo betoogt de schryver voorts, dat wat wy thans zien als de kennisschat van de we tenschappen, straks een .gegevens bank" of een computercentrum zal worden. Overigens verwacht hy dat de po sitie van de kennisarbelder in d# moderne samenleving een netelig vraagstuk zal worden, politiek zowel als maatschappeiyk. „Waarschyn lyk zal het in de twintigste en mo gelijk ook nog in de eenentwintigste eeuw het belangrijkste zyn van al le maatschappeiyke vraagstukken." En by al deze wel zeer lezenswaar dige prikkellectuur stelt de schry ver bescheideniyk en terecht vast, zieker niet alles feilloos te kunnen voorspellen. Het ligt voor de hand dat zich nieuwe tendenties zullen ontwikkelen en dat er geheel ande re problemen zullen ryzen en om aandacht vragen. In overeenstem ming overigens met de rode draad van dit boekde discontinuïteit. V. SCHAAP UTRECHT (ANP) Twee Utrechtse krakers, die vorige week een leegstaand pand aan de Neude in Utrecht betrokken en die er vervol gens door vertegenwoordigers van de huiseigenaar, de aannemers firma Lisman, weer op hardhandige wyze werden uitgezet, hebben by de Utrechtse politie tegen deze firma een klacht ingediend wegens huis vredebreuk. De krakers, de studenten Bert De- termeyer en Louis Jongeneel, stellen, dat de wyze waarop zy uit het pand werden verwyderd onrechtmatig is. De eigenaar kon ons er niet zomaar uitgooien, dat kan alleen maar na een uitspraak van de rechter. Door een soort knokploeg op ons af te sturen heeft hy het recht in eigen handen genomen, aldus de studenten. Zy hadden zich vorige week dins dag in het al drie Jaar leegstaande pand geïnstalleerd. De volgende dag kwamen vyf mensen van de firma Lisman opdagen, zy verschaften zich door een ruit van de voordeur in te trappen toegang tot het huls en gin gen vervolgens, onder luid protest van de krakers, de ramen dichtspy- keren. Toen zy ook nog de meubel tjes van de Jongens op straat wilden gaan zetten belde Bert Determeyer de politie. Die verscheen toen de knapen al door twee van de vyf werknemers van Lisman het huis uit waren gesleurd. Het gezelschap werd meegenomen naar het politiebureau, waar de po litie na verhoor besloot geen proces verbaal op te maken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7