Leidse biologen in actie tegen milieuvervuiling Praten tussen binnenstad en raad DE LEID' SE V.V.V. zoekt leden onder Middenstand Geslaagd iBf^D Drs. A. A. Mabelis: „Consequenties van plannen worden onvoldoende doordacht Youth Brass Band speelde moeizaam Niet iedereen in comité Hi ZATERDAG 18 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN „Hoe lang kunnen we nog doorgaan met wegen aanleggen in ons land? Hoeveel jaren kunnen we de ,,weg- bouwrace" nog volhouden tegen het zich iteeds sneller uitbreidende autopark? Vijf, Deze sombere toekomstvoorspel ling ls van de Leidse bioloog drs. A, A. Mabelis, die met een groep actieve biologen deeluitmaakt van de vorig jaar opgerichte Werkgroep Milieubeheer. De ac tieve kern van deze groep werkt op het Zoologisch Laboratorium aan de Kaiserstraat in Leiden en ui komt geregeld bijeen om acte de u presence te geven op die plaatsen vaar het milieu in het gedrang komt. Eén van die dreigende punten ls Provinciale weg 1, gepland tussen Den Haag en Katwijk lopend dwars door een van de laatste „stiltegebie- jen" die de Randstad nog kent. Zou de weg er komen de beslissing ligt dit ogenblik by Den Haag dan i een uniek duingebied in jJlwee stukken worden gesplitst en zou ien typisch onderdeel van dit land- ichap verloren gaan. Onvoldoende De studiegroep Vervoersproble- liJn&tiek. die deel uitmaakt van de rerkgroep heeft zich intensief met leze problematiek beziggehouden. De tonclusie van drs. Mabelis is, dat 0 mensen die de weg op de kaart heb- len uitgestippeld, de consequen ts daarvan onvoldoende hebben 1 loordacht. „Bijvoorbeeld op het ge- i;pd van de geluidshinder zijn geen j" dviezen ingewonnen. Evenmin heeft ien laten onderzoeken wat de bio logische gevolgen zouden kunnen zijn D an de aanleg van de vier-strooks uto-weg. Gesteld dat de korst- Hjpossen op de duingrond te ly- zouden hebben van de uitlaat- jaasen van duizenden auto's, dan ou het duingebied in enkele Jaren unnen veranderen in een geweldige in andverstuiving. Daarom zullen inde 1 oekomst eerst duidelijk alle risico's /gewogen moeten worden alvorens besluit een dergelijke weg aan t leggen". Er is becijferd, dat wanneer de weg 'Jfe ligt Jaarlijks ongeveer vierduizend Iter olie in het duingebied terecht :omt door passerende auto's. Af ge- i, van de mogelijkheid, dat er ooit us ens een tankauto zal omslaan, stelt oen dit gebied, dat van vitaal belang voor de drinkwatervoorziening van sn Haag, aan een groot gevaar loot. De Werkgroep Milieubeheer doet reinig aan directe protesten. „We uk! rillen graag eerst de argumenten de tegenpartij weten. Op dat lunt wordt het ons dikwijls moeilijk laakt. Wij krijgen meestal cijfers, Jüe al lang achterhaald zijn; de nieu- ie gegevens blijven achter slot ?5 m grendel. Aan de andere kant ont- Raan vaak nuttige contacten zoals Widens een gesprek met technici van ov. en Rijkswaterstaat over de Jksweg 1. We hebben zinvol van 111 ledachten gewisseld en ze bleken ze- Ier ontvankelijk voor onze argu- 0 inenten. Hetzelfde bleek bij het Staelduinse Bos, een kwestie die een beetje in ie emotionele sfeer is getrokken. Een ucursie met de betrokken mensen het bos was voldoende om ze r van te overtuigen dat het Stael- Bos een mooi en interessant Jtos is, vooral uit biologisch oogpunt bezien en dat het een verlies zou wanneer alles gekapt zou wor- tien, misschien vijftien jaar, maar het is zeker, dat het op den duur spaak loopt. Het aantal kruispunten wordt steeds gro ter zodat een massale verkeerschaos straks aan de orde van de dag is". Op een rijtje Overigens bestaat over de vraag of ^Jien bos mooi is of niet nogal eens ti terschil van mening. Drs. Mabelis: B(j Staatsbosbeheer ziet men een li, bes vaak als produktiebos, waar bo- aen precies op een rijtje staan, ter- Kti *ijl dat voor een recreatiebos Juist biet de bedoeling is". De werkgroep beperkt zich niet al len tot natuurbeschermingspro blemen. Een groep gaat zich bin- aenkort bezighouden met de her- (Door Bram v. Leeuwen) structurering van de Leidse binnen stad. Volgens drs. Mabelis is er voor het vervoersprobleem maar één juis te oplossing: het afsluiten van het centrum voor particuliere auto's, be houdens enkele uitzonderingen. De parkeerplaatsen kunnen daardoor geconcentreerd blijven buiten de singels. Houdt men het verkeer binnen de singels, dan loopt het binnen enkele Jaren hopeloos vast, tenzij men de city helemaal tot de grond toe af breekt. Op het ogenblik rijd Je al sneller met de fiets door de stad dan met de auto. Ook bij de aanleg van nieuwe woonwijken volgt men nog steeds de verkeerde tactiek", aldus drs. Mabelis. „Waarom wordt bij voorbeeld niet eerst gezorgd voor een geschikte aanplanting. Waarom moet alles eerst omgehakt en geëgali seerd worden voordat met de bouw kan worden begonnen? Het moet toch mogelijk zijn reeds bestaande bomen en oneffenheden in het ter rein in de bouwplannen op te nemen. Iets dergelijks gebeurt in Zweden al jaren. Drs. Mabelis heeft nog andere bezwaren tegen de huidige woning bouw. Er worden nog te veel huizen ontworpen die helemaal niet passen in hun omgeving. De architecten onwerpen modelwoningen zonder zich af te vragen waar die huizen straks gebouwd zullen worden. Vele nieuwbouwwijken aan de rand van de stad contrasteren sterk met de vlakke landelijke omgeving. Ze bieden een agressieve aanblik. Waar om niet eerst wat laagbouw en een geleidelijke overgang naar hoogbouw. Flats hoeven belist niet lelijk te zijn in een stadsbeeld maar ze moeten wel op de juiste wijze ingepast wor den. Stankhopen Een doorn in het oog van de werkgroep zijn ook de vuilstortplaat sen die het landschap totaal kun nen bederven. Jarenlang lag er op de grens van Zoeterwoude en Zoe- NOORD WIJK ZEE Een Youth Brass Band van de Coventry School of Music zetelde gisterochtend op de on derbouw van wat een muziektent zou kunnen worden op wat een pleintje heten kan tegenover de Herv. Kapel in de Hoofdstr. van Noordwyk-Zee. Koperen blaasinstrumenten plus klarinetten. De aanwezigheid van be- crekkelijk veel cometten is een we zenlek bestanddeel van de typisch Engelse brassband. Klarinetten ech ter ter waren er vier) vallen buiten het klassieke begrip „brassoand Al was dit korps het lynste van Groot- Brittanië, het zou vanwege de klari netten niet toegelaten worden tot een officieel Engels brassband-concours. Overigens doen selecte maatsteven hier niet ter zake. Uitblinkers zaten hier niet, want het korpsje had door een paar dozijn andere vervangen kunnen worden, een korps van school jongens en meisjes op een vakatie- trip, al dan niet geregeld via een ministeriële culturele uitwisseling. Wat er gespeeld is weten we niet, er waren programma's noch aankon digingen en de leider ontglipte ons spoorloos na afloop. De dirigent had zeker in ziyn orkestje een behoorlijk klankgehalce ontwikkeld, de ensem ble-techniek was echter niet om er ondersteboven van te zijn, sommige trekjes, aansluitingen, overgangen verhepen daarvoor wat te moeizaam. De klank op zichzelf van een brass band is zachter dan van een fanfare. Van de vier schuiftrompetten zagen we er een uit het gelid gehaald voor een solo. Die jongling had wel enig niveau, maar miste in de glissando's het vereiste raffinement. Het weer was net vriendelijk ge noeg om deze jeugdverkleumde speel vingers te besparen. Publiek hadden ze genoeg. Applausjes ook. Commer cieel geïnteresseerden deelden aan de klappende omstanders paperassen uit Voor watertochtjes, voor psychede lisch dansen. Jammer dat die voor een deel de bestemming kregen om straatstenen te bedekken. KEES VERHOEF Smrkowski ernstig ziek Goed ingelichte zegslieden in Praag bewe ren, dat de 59-jarige voormalige par lementsvoorzitter, Josef Smrkowski kanker in de heup en de ruggegraat heeft en dat zijn artsen hem nog hooguit zes maanden te leven geven. De 59-jarige Smrkowski, eens een van de belangrijkste liberale leiders onder Alexander Doebtsek is patiënt in een Praags ziekenhuis, maar gaat geregeld naar zijn huis in de stad. Door zijn ziekte is hij gedwongen met krukken te lopen, aldus zijn vrienden. Inderdaad Ar am bur u De Ar gentijnse regering heeft beves tigd, dat het lichaam, dat de politie in de kelder van een boerderij had gevonden, het stoffelijk overschot is van de 67-jarige voormalige pre sident, Pedro Aramburu. Het lijk had twee schotwonden in de borst. „Wintertoerisme" Op de Oos tenrijkse bergpassen is 15 cm verse sneeuw gevallen en verscheidene we gen zijn door aardverschuivingen versperd. Geen van de bergpassen is gesloten, maar er zijn wel sneeuwket tingen nodig voor de Grossglockner en op de Arlberg en Radstad- ter Trauern passen ligt natte sneeuw. era echryoen Vele bewoners van de Uiterstegracht vragen zich af of onder „woning noodcomité" alle grachtbewoners gerekend worden. Ik als buurtbewo ner die niet mee wil doen met kwa jongensstreken wens niet bij dit buurtcomité betrokken te worden. H. J. Wansink, Uiterstegracht 157, Leiden. termeer een dergelijke stank - hoop. Hoewel de plannen jaren ver traagd zijn, is men inmiddels begon nen met de aanleg van een recrea tiegebied op die plaats. Op korte af stand liggen de Gelderswoudse Plas sen, een ryk natuurgebied ingebed in een prachtig polderlandschap. De studiegroep landschapsverzorging wil dat het nieuwe recreatiegebied land schappelijk in het bestaande wordt ingepast. Een landschapsarchitect zal meer dan thans gebruikelijk is zijn uitgangspunten moeten kiezen in de milieubiologie, (Oecologie» aldus drs Mabelis. Op andere plaatsen houdt de werk groep ook de plannen in de gaten. Zo is een studiegroep bezig met de voor genomen bouw van weekendhuizen op het eiland Faljeril in de Kager- plassen. Ook het steeds toenemend aantal woningboten langs de oevers heeft de aandacht van de biologen. Hoewel de werkgroep nog maar zeer kort bestaat zijn er toch al en kele successen geboekt, met name bij de plannen om in de buurt van de Kaag een elektriciteitscen trale neer te zetten. Het water zou door thermische verontreiniging zo warm worden, dat het biologische le ven in de plassen, meren en kana len voor een groot deel verloren zou gaan. Mede dankzij het opstellen van 'n uitgebreide documentatiemap en 'n geslaagde teach-in werd de opdracht tot de bouw van de centrale terug gegeven aan het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland. Ook de gegevens die door drs. Mabelis zijn verzameld over de biologische waarde van het Staelduinse Bos hebben veel belang stelling getrokken. Verder zijn in middels diverse studiegroepen ge vormd die bepaalde aspecten van de milieuverontreiniging in de gaten houden. Zo is de studiegroep thermi sche verontreiniging betrokken bij de bouw van centrales aan het Ke tel- en het Bergumermeer. Voor de bodemverontreiniging worden de ontwikkelingen langs de Lunter- se beek in de gaten gehouden en voor de geluidshinder is de aandacht gericht op de vliegvelden Woens- drecht en Schiphol. Drs. AA. Mabelis (Foto LD/Holvast) Milieubeheer Enkele leden van de werkgroep stellen op het ogenblik pogingen in het werk toestemming van het col lege van curatoren van de Leidse universiteit te verkrijgen voor de op richting van een afdeling Milieube heer, als onderdeel van de Subfacul teit. De taak van deze afdeling zou onder meer bestaan uit het geven van een aantal colleges in het eerste jaar over milieubeheer, het opstel len van een literatuur- en documen tatiesysteem en het organiseren van een seminarie. Voorgesteld is prof. Kuenen, directeur van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer en hoog leraar aan de Leidse universiteit aan te stellen als hoofd van deze afde ling. Ook op andere universiteiten in ons land zullen pogingen in het werk gesteld worden afdelingen voor mi lieubeheer op te richten. LEIDEN De Leidse VW is een ledenwerfactie begonnen onder ongeveer 500 kleinbedrijven en de taillisten. De bedoeling is het aantal contribuerende leden uit te breiden, waarna men by de gemeente een ho gere subsidie wil aanvragen. Om voor hogere subsidie in aanmerking te komen, dient echter duidelijk be wezen te worden, dat men in de Leid se VW een nuttige organisatie ziet. De VW zegt in haar rondschrijven: „Het is noodzakelijk dat wij de be schikking krijgen over ruimere midde len willen wij de naam van Leiden, in de wereld van het toerisme, kun nen hooghouden. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme in Den Haag j heeft grote plannen voor manifesta ties en toeristische uitgaven van al lure Wil Leiden daarin meespelen, dan zullen de financiën die daarvoor nodig zijn, geproduceerd moeten worden." Over de activiteiten tot nu toe zegt het rondschrijven: „Tot nu toe zijn onze activiteiten op velerlei ge bied noodgedwongen beperkt geble ven. Dit is niet alleen te wijten ge weest aan ontoereikende middelen; het huidige kantoor laat, wat ruim te betreft, slechts 'n zeer kleine per soneelsbezetting toe, feitelijk alleen i voldoende voor het geven van ge vraagde inlichtingen en het assiste ren bij het onderbrengen van gasten. Met het nieuwe kantoor dat, naar wij hopen, einde dit jaar betrokken zal kunnen worden, zal het ruimte probleem zijn opgelost. Of wy dan ook werkelijk onze vleugels kunnen uitslaan hangt af van uw (financiële) steun." LEI DEIN Aan de Rijksuniversi teit in Utrecht zyn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: B. H. Nelemans (Woubrugge), H. Ooster- hoff (Leiden), M. Smoor (Oegst- geest), A. W. van Beek (Bodegra ven). Vakantie voor de schooljeugd en de bouwvakarbeiders. Dit ge. bouw herinnert aan de werkpe riode van beide groepen. Het is de openbare lagere Apolloschool in Leiden-Zuidwest, die vrijwel gereed is en na de vakantie in gebruik komt (Foto LD/Holvast) LEIDEN Om te beginnen een za- kelijke mededeling. Deze rubriek ,3innenstad onder de loep" zal enkele zaterdagen niet verschynen omdat de samensteller met vakan tie is. Dat wil natuuriyk niet zeg gen, dat opmerkingen uit de le zerskring over de binnenstad be waard moeten worden. Onze ru briek „lezers schryven" staat daarvoor open. Nu het contact tussen ener- zyds „Binnenstad onder de loep" en anderzyds „De Leidse raad". De vraag is op dit moment of de oude raad in zyn laatste vergade ringen nog een voorstel krygt te behandelen om een adviesraad, voor de binnenstad in te stellen, waarop uit geïnteresseerde krin ggen in de Leidse burgery is aan gedrongen. Het is eerder gezegd: dat is eigeniyk een zaak voor de oude raad. Mocht het niet lukken, dan is het wel nodig, dat de nieu we raad er snel een besluit over neemt. In dit verband een reactie uit de le zerskring: Het is goed, dat er ook in de krant over de bin nenstad wordt gepraat, maar er moet iets worden gedaan. Als Je over de nieuwe raad spreekt, denk je meteen aan 't nieuwe col lege. Of „het", beter gezegd: een nieuw college. Maandag over een week gaan de partyen verder pra ten over de verdeling van de wet houderszetels. U heb het kunnen lezen, de Leidse politieke partyen hebben niet de openbaarheid kunnen opbrengen, die byv. in Amsterdam aan de dag is gelegd. Daar is de pers by alle besprekingen over de portefeuille verdeling geweest. In Leiden wordt een communiqué verstrekt en mag de pers na afloop vragen stellen. Dat is openbaarheid met de deur dicht. Dat is wat anders dan de openheid, die de partyen in de verkiezingstyd propageerden. De Party van de Arbeid, die het ini tiatief tot het gesprek nam, wilde anders, maar is snel door de knie- en gegaan. Dat was te verwach ten, toen de PvdA-vertegenwoor digers niet al te zwaar bleken te tillen aan hun voorstel om de pers toe te laten by de besprekingen. „Als de anderen het niet willen, hoeft het niet", werd toen gesteld. En verder: „Het is ook mogeiyk de pers even buiten de deur te zet ten als de besprekingen niet in aanmerking komen voor open baarheid". Dat is ook van de progressieve kant een opvatting van openheid met de deur op slot. En van die kant was het niet te verwachten. Zeker niet nu van de week de nieuwe „spelregels" voor raad en com missies zyn verschenen, die de PvdA aan de raad heeft voorge legd. Daarin wordt de burger terecht meer in het raadswerk betrokken. Dat zal nodig zyn. Of het helpt ls de vraag. De politieke partyen in Leiden moeten goed beseffen, dat by de raadsverkiezing veertig pro cent van het kiezersbestand is thuisgebleven. Dat getuigt niet be paald beter: bepaald niet van belangstelling voor hetgeen er in de raad gebeurt. Communiqué met persconferen tie. Voor my hoeft het niet. Als raadsverslaggever hoor ik dan net als vroeger na al het gedoe-ach- ter gesloten deuren wel hoe het afloopt. Maar wie ben ik? En wat ben ik? Op vakantie en drie weken lang zal het me dus een zorg zyn by wijze van spreken. HANS MELKER!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3