W erkspoor-Utrecht door op- plitsing ierenpark assenaar TRIEST BEELD VAN JOUWE OVER IRIAN Gelijke politiek van W. -Duitsland inzake 1 \S. en Europa Koel Juli nog wissel vallig Uitbundige ontvangst Prins Claus Kerkrade bontmantels 20% jubileum korting van egmond breestraat 173 VMF VERWACHT TWEEHONDERD VIJFTIG ONTSLAGENEN Vraagteken één dag naar :ijd een succes! Djakarta roeit Papoea's uit' l ijf doden bij botsing auto-trein Minister Scheel op bezoek in Washington HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 Vrouw doodgestoken na echtelijke ruzie Braziliaanse vrouw met vier mannen (9ucf Qlie, euwo gericht I maart 1860 ZATERDAG 18 JULI 1970 No. 33147 EIDSCH Hrecteur: E. A. E- van Dlshoeck loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en \dmiristratle: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent UTRECHT/AMSTERDAM GPDDe Utrechtse Werkspoorders tgen het vrijdagmiddag definitief aangezegd door de raad van ituur van de V.M.F.: de afdeling rollend materieel gaat in de itste drie maanden van het volgend jaar dicht na voltooiing van onderbande zijnde orders. Verwacht wordt dat in totaal circa arbeidsplaatsen bij Werkspoor-Utrecht vervallen, waarbij aan ca 250 personeelsleden ontslag moet worden aangezegd. Voor de 'deren verwacht het bedrijf een oplossing door het natuurlijk ver overplaatsing binnen de V.M.F. en plaatsingsmogelijkheid bij N.S. Voor die laatste categorie is door N.S.-hoofddirecteur ir. uboom. een getal van 300 mensen genoemd als aantal personeels- \en in de in aanmerking komende sectoren dat tot eind 1971 bij de wrwegen geplaatst kan worden. Toezegging: bij sollicitatie soe- Uieid wat de leeftijd betreft. let definitieve oordeel Is dus ge len: geen produktgroep Rolma er in wat voor vorm ook en bin- ikort zelfs geen Werkspoor- echt meer binnen het VMF-con- n. De apparatenfabriek wordt op- omen in de Branswerkgroep on - de naaan apparaten fabriek- eoht. De produktgoep Structural mststofprodukten) idem en in te groep van de VMF het dooh- bedrijf Hainje n.v. wordt opgeno- B, zal na de fabrieksvakantie van bedrijf worden besproken. Voor uctural vooziet de VMF-leiding sterke groei in de nabije toe- ast. Voor de gieterij (ressorterend Ier Werkspoor-Amsterdam) komt de loop van dit jaar een struc- rrapport tot stand. Tot eind 1974 door Hoogoven-bestellingen het aan verzekerd. e in de lucht hangende NS-or- voor 60 wagenbakken (30 trein- len) zal niet door Werkspoor in racht worden genomen. Hiermee den op onverantwoorde wijze veL- htingen niet betrekking tot lever kwaliteit en daarmee samen- «ende garanties worden aange- n, die niet te schatten risico's zich zouden brengen, aldus de van bestuur van de VMF Re en daarvoor: de personeelssitua- ts niet te overeien en de directie geen verantwoordelijkheid blijvende groep noemde hij een glo bale aanduiding. Met de Spoorwegen is neg nader overleg daarover nodig. De vakbanden hebben er nog geen twijfel over laten bestaan: zij ver zetten zich niet tegen sluiting van Werkspoor-Utrechts afdeling Rollend Materieel, al blijven zij de afwijzing van een Rolma-nieuwe stijl een eco nomisch zowel als sociaal foute be slissing vinden, maar hun eis staat nog recht overeind, geen man het hek uit voor er een passende ver vangende werkgelegenheid is. Maan dagmiddag worden de eerste gesprek ken daarover gehouden tussen de districtebestuurders met de onderne mingsraad en de directie van Werk spoor-Utrecht. Als iedereen gelijk krijgt die de laatste maanden van de daken ge schreeuwd heeft dat de plaatsings mogelijkheden in de Utrechtse me taalwereld zo goed zijn moet het een fluitje van een cent zijn, aldus de heer W. A. Wamsteeker, hoofdbe stuurder van de Metaalbedrijfsbond NVV. Maar voorlopig zet hij meer vraagtekens bij de mogelijkheden dan minister Rooi vink en een aantal an deren. De vakbonden zullen ook hunner zijds initiatieven ontwikkelen en con- den voor de kwaliteit (lees: vei- j tact opnemen met gemeenten, ar- eid) van het materieel als door >t personeelsverloop de order uit- elijk met geleende werkkrachten moeten worden afgemaakt, ölgende week begint in Utrecht gesprek tussen de directie van kspoor- Utrecht en de districts- uurders van de vakbonden over regeling van de personeelsaf- iing. In afwachting van die be- üngen zei ir. F. O. J. Sinckinghe, rdvoerder van de raad van be- r, geen nadere specificaties te een geven van de aantallen inemers die binnen de VMF of de NS emplooi zouden kunnen len. Het getal 250 voor de over- ADVERTENTIE fce dag grote mensapen shows 'iksstraatweg 667: Wassenaar-J beidsbureaus en niet te vergeten met de centrale overheid, die het dan maar waar moet maken dat vervan gende werkgelegenheid zo gemakke lijk te vinden is. Voor degenen voor wie geen oplos sing te vinden is, zal de zogenaamde Kromhout worden toegepast, een af vloeiingsregeling die indertijd bij Kromhout is toegepast, met bepaal de garanties waarbij het zwaarte punt op de leeftijd ligt. Intussen is deze regeling nog iets verbeterd en verfijnd. De vakbonden willen overigens met de VMF niet alleen over de afvloeiing bij Rolma praten, maar over de hele situatie binnen het ooncern. Tot nu toe is er wel gesproken over het sociaal plan dat het VMF-bestuur ontwikkeld heeft, maar de vakbon den willen nu weieens inzicht heb ben hoe het reilt en zeilt bij het bedrijf. De positie van de VMF is bepaald niet makkelijk. We willen haring of kuit hebben, aldus de heer Wamsteeker. Bilt verwacht van hedenavond morgenavond: tot zwaar bewolkt met plaatse- enige regen. Matige tot vrij thtige wind, ruimend van zuid- naar west. Lagere middagtem- tturen. 19 JULI op: 04.42 uur, onder 20.49 uur. op: 2136 uur, onder 04.59 uur. Iwater te Katwijk: 3.06 en 15.38 laagwater om 11.27 en 23.54 uur. Uunmei bestaat alt 20 pagina's (Van onze weerkundige medewerker) Juli heeft de grootste moeite het van slag zijnde zomerweer opnieuw een stabiel karakter te geven. Ook dit weekeinde lukt dit nog niet. Het hogedrukcentrum zuidwestelijk van Ierland gelegen komt iets dichter naar het vasteland. Als gevolg hier van blijven zwakke oceaanfronten via Schotland en de Noordzee naar het oosten trekken. Wel is de zwak ke wind meer westelijk geworden waardoor een wat aangenamer tem peratuur, in het binnenland tot ruim 20 graden. Morgen zal een zwak front passe ren waarbij tijdelijk wat lichte regen kan vallen. In de kustgebieden weer een matige tot vrij krachtige zuid westen wind. Vergeleken bij de ach ter ons liggende dagen wel een ver betering. maar nog geen volledig her stel van de zomer, daarvoor blijven de storingsfronten nog te dicht' langs ons land trekken. Dit laatste zal echter in het Waddengebied duide lijker merkbaar zijn dan in de zui delijke provincies. (Van onze correspondent) KERKRADE (GPD) Prins Claus wilde gisteravond niet met de auto van het stadhuis van Kerkrade naar de Rodahal gereden worden. Na afloop van het défilé dat door tien Kerk raadse muziekkorpsen werd ge. geven stapte hij resoluut het bordes van het stadhuis af en begaf zich temidden van de enthousiaste menigte om in de Rodahal het zesde wereldmu. ziekconcours te openen- De ontvangst van de prins in Kerkrade was zo spontaan en uitbundig dat afgeweken werd van het opgestelde schema. Juichend trok de Kerkraadse bevolking en vele honderden belangstellenden achter de Prins naar de hal. In de toespraak van burgemees ter mr. J. Smeets kwam duide lijk de waardering tot uiting dat Prins Claus zijn vakantie speciaal heeft onderbroken om in Kerkrade het zesde WMC te openen. Tijdens zijn openingsrede zei Prins Claus het als een grote eer te beschouwen een mani festatie van een dergelijk allu re in een relatief kleine stad te openen. Verheugend is het dal veel mensen en vooral ionge mensen aktief muziek maken. Dat intrigeert me. Ik vind het zo jammer dat nog teveel men sen tevreden zijn met een toe schouwersplaats. Vanmiddag vertrok Prins Claus weer van het vliegveld Beek met een regerings-Friendship naar het koninklijk vakantie verblijf in Italië. Voor zijn ver. trek woonde hij nog de eerste showwedstrijden bij. (Van onze correspondent) I DEN HAAG (GPD) Leden van de Nationale Raad voor de bevrijding van West Papoea/ Nieuw Guinea hebben gisteren op een persconferentie in Den Haag een uiterst somber beeld gegeven van de huidige situatie in het vroegere Nederlandse ge biedsdeel. Zij menen, dat het de Indonesiërs er kennelijk om te doen is de Papoea's uit te roeien en het land zelf in bezit te ne men om hun eigen bevolkings probleem op te lossen. De bevol king heeft dit thans duidelijk doorzien en besloten tot de laat ste Papoea te vechten, aldus de vicevoorzitter van de raad, Ni- colaas Jouwe. Volgens de heer Jouwe is het dui delijk dat de Indonesiërs roofbouw plegen op het land om aan geld te komen voor de aflossing van de bui tenlandse schulden. Japanse, Austra- (Van onze correspondent) ZWOLLE (GPD) Bij een bot sing tussen een Volkswagenbusje en een posttrein zijn in de afgelopen nacht in Nunspeet vijf mensen om het leven gekomen: twee echtparen en een kind van een der echtparen. Een zesde inzittende van het ousje het elfjarig dochtertje van het ande re echtpaar is zwaargewond in een ziekenhuis te Harderwijk opgenomen. Het ongeluk gebeurde vannacht omstreeks half één op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg in de Eperweg in de ge meente Nunspeet. Door tot dusver onbekende oorzaak kwam daar het personenbusje met de zes inzittenden onder een posttrein, die op weg was van Amersfoort naar Zwolle. Direct na de botsing vloog zowel de auto als de trein in brand. De motorpost- trekker is volledig uitgebrand. Alle post die zich daarin bevond ging ver loren. lische en Nieuwzeelandse bedrijven kappen in het wilde weg, waardoor de bodem wordt blootgesteld aan het gevaar van erosie. Dit is o.m. het ge val met door de Nederlanders aan gelegde bosarealen in de Vogelkop. Aggregaten en andere kapitaalgoede ren worden weggehaald en de ex port ls grotendeels stil komen te lig gen, zodat tonnen cacao en copra lig gen te bederven. De werkeloosheid is schrikbarend en er is een groot te kort aan artsen, waardoor het aan tal sterfgevallen is toegenomen. .Voorts vorderen de Indonesiërs sago en knollen van de bevolking en brengen zij tienduizenden doodarme Javanen naar het gebied, kennelijk met de bedoeling om hen in de toe komst in te schakelen als arbeids krachten voor buitenlandse onderne mingen, aldus de heer Jouwe. Hy bevestigde voorts dat oud-gou verneur Bonay, de student Frits Ki- rihio en voorzitter Wajoi van de fel anti-Indonesische Partai National (Parna) door de Indonesiërs zijn ge arresteerd. Andere verzetsstrijders zijn echter nog actief, onder wie Frits Awon, die in Vogelkop opereert. Op de persconferentie gaf de Ame rikaan Warren Marshal Blake als voorzitter van het „Comité van Ame rikaanse vrienden van Nieuw-Gui- nea" een overzicht van de activitei ten van het eind vorig jaar opge richte comité. „Wij proberen te wij zen op de noodzaak van morele steun voor de vrijheidsstrijd van de Papoea's. Veel Amerikanen kennen Nieuw-Guinea, omdat zij daar in de tweede wereldoorlog wa ren". aldus de heer Blake. De heer Jouwe zei, dat van een aantal Afrikaanse landen nog steeds steun ondervonden wordt. De Gha- nese ambassadeur by de Verenigde Naties gaat deze maand naar Aus tralisch Nieuw-Guinea om daar te praten over mogelijk samengaan van Oost- en West-Nieuw-Guinea. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rogers en zijn Westduitse ambtgenoot Scheel hebben gisteren tweeëneenhalf uur gesproken over het niet- aanvalsverdrag dat West-Duitsland met de Sow jet-Unie over weegt te sluiten. „Wij hebben alle bijzonderheden uitvoerig besproken. De politiek van de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten in Europa zijn dezelfde", zo vertelde Scheel na afloop van de besprekingen aan de pers. De journalisten vroegen Scheel om commentaar over een bericht in het Westduitse blad Die Welt, waarin gezegd werd dat de Westerse mo gendheden Bonn gevraagd hadden om een geschreven verzekering dat het verdrag met de Sowjet-Unie geen Inbreuk zal maken op hun rechten in Duitsland en Berlijn. ADVERTENTIE Deze zomer al onze Internationale Bontmode Leiden - Telef. «1716—23337 Niet betwist „De oorspronkelijke rechten van de grote mogendheden kunnen niet worden betwist dat is iedereen bekend maar wij zullen er op toe zien dat dit nog eens extra gesteld wordt tijdens de komende besprekin gen in Moskou", zo antwoordde Scheel. In antwoord op verdere vragen antwoordde de Westduitse minister dat Rogers niet had getracht over de tekst van het verdrag met de Sowjet-Unie te discussiëren. Evenals zijn Engelse ambtgenoot Douglas-Home, aan wie Scheel een bezoek had gebracht alvorens naar A D V ERTENTTE Amerika te reizen, verklaarde ook de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers, „dat wij het streven van de Westduitse Bondsre publiek steunen om de betrekkingen met Oost-Europa te normaliseren. Blij ven Intussen hebben Amerikaanse fuctionarissen er de nadruk op ge legd dat Scheel en Rogers in hun besprekingen van de Berlijnse kwes tie en in het bijzonder de vier-mo- gendhedenconferentie over de stad het er over eens waren dat Berlijn de verantwoordelijkheid van de Grote Vier is en blijft. Een tweezijdig ver drag tussen de Duitsers en Russen kan hierop niet van invloed zijn. hoewel het natuurlijk een kwestie blijft die voor West-Duitsland van het grootste belang is. DOETINCHEM (ANP) In de afgelopen nacht heeft een man in Langerak (enkele kilometers van Doetinchem) zijn vrouw neergestoken Omstreeks half een vluchtte de 35- larige vrouw na een ruzie met haar man het huis uit. Haar man sleurde haar in zijn auto. De man bracht haar aan de kant van de rijksweg enige tijd later steken in borst en rug toe. RECIFE (AFP) De pastoor van Sitio Limeira, een dorpje ten noorden van de Braziliaanse «tad Recife, heeft de politie in kennis gesteld van een geval van veelmannery. Een van zijn parochianen, de 26-jarige Eliete Maria de Silva, woont met vier echtgenoten on der één dak. Volgens de dorpsbe woners ls het „gezin" erg geluk kig. Elke zaterdag kan men de mooie Elite Maria te paard naar de markt in de stad zien gaan, gevolgd door haar vier trouwe echtgenoten. De oudste van de vier man nen, de 48-jarige Antonio Luna, zorgt voor de financiën. De an dere mannen resp. 46, 32 en 20 jaar werken op het land. Eliete Maria is al een keer eerder getrouwd geweest, maar haar eerste man Ls weggelopen. „Antonio Luna is de oudste en van hem houd ik het meest. Er is onder ons vyven nooit ver schil van mening. Iedereen doet zijn werk. Ik ben erg gelukkig met mijn mannen. En zij trou wens met mij. De enige man in het dorp die niet van mij houdt Ls de pastoor. Hij heeft mij bij ie politie aangegeven. Hoe kan hij iets van mijn huwelijk be grijpen? Hij heeft zelf helemaal geen vrouw", aldus de gelukkige Eliete Maria. WALTER SCHEEL ADVERTENTIE CZBJ yêjuüju/nzz INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD MEER ITEUS IN I PASSENDE OMGEVING Uit het Leidsch Dagblad van 19 Juli 1870: Eenige officieren van het depót-eskadron huzaren al hier in garnizoen, waren he den bij onze stalhouders druk in de weer voor het aanko pen van trekpaarden. Binnen enkele dagen zal de gelegenheid worden open gesteld, om zich bij alle korp sen van het leger als vrij williger voor onbepaalden tijd te engageer en. De Rijnspoor geeft niet verder dan tot Arnhem plaatskaartjes uit.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1