3reng kankeronderzoek bij vrouwen s)nder in ziekenfondspakket jieregelde controle kan sterfte terugdringen Meer vrouwen in herenkapsalons leidooi van vrouwenarts dr. I. S. Ingram Nederlandse werkgroep Mannenhoofd aantrekkelijk (financieel) OVER EN -mi VAN VROUWEN H 5RDAO 18 JULI 1970 LEroSCH DAGBLAD i fc (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) mneer in Nederland een regelmatig onderzoek bij vrouwen baarmoederkanker tot het ziekenfondspakket zou gaani zouden er in totaal tweehonderd artsen en zeven- erd laboratorium-assistenten extra voor nodig zijn; het rzoek zou dan tweemaal per jaar moeten worden uitge- l Aandrang om dit zgn. profylactisch onderzoek op zieken- fondskosten aan te vatten, is in Nederland onder meer af komstig van de Amsterdamse vrouwenarts dr. I. S. Sindram, die in de jongste editie van het Nederlandse tijdschrift voor geneeskunde een uitvoerige beschouwing heeft gewijd aan dit probleem. Isi geleden ls ln onze directe na- een bovengenoemd alge- onderzoek mogelijk gewor- de Westduitse deelstaat ttn-Westfalen kunnen alle i tussen de dertig en vijftig i voortaan tweemaal per jaar, •n van de ziekenfondsen la- iderzoeken of zij1 een begin nker in de borst of in de on- hebben. Een soortgelijk on- voor mannen is er eveneens bereiding. rouwen kunnen zélf kiezen elke arts zij zich laten onder deze deelt hen na enkele het resultaat mee. Voor dit ek onderzoek komen vijf mil- ouwen in aanmerking, maar lelijk zullen in het begin niet rne m één miljoen van deze mo- fidgebruik maken.Met diton is Jaarlijks vijftig miljoen «moeid. maar de minister van Zaken en Arbeid meent dat rag een goede investering in sgezondheid is „mit einem un- W en spateren Spareffekt" Elk ontdekt geval van kanker door de onmiddellijke behan- 00 mark aan kosten met zich gj aar als dit geval te laat ont- m worden bedragen die kos- 171 dan 30.000 mark. nog af- Ti de economische schade arbeidsongeschiktheid van le. Daardoor stijgt die scha- tot 100.000 markt, economische zijde van dit lek staat natuurlijk ver ten bij de menselijke kant en bij leed dat erdoor kan worden hen. Bovendien zullen bij het !k ook eventuele andere be- afwijkingen aan het licht ko- eds bleek het nut ervan bij efonderzoek dat in Gelsen- plaatsvond. Bij niet minder procent der aldaar onder- ei rouwen werd één of andere g vastgesteld, ofschoon al de- sen zich volkomen gezond En wat kanker betreft: groep werd in 0,8 procent van de geslachtsorganen en |(g irocent borstkanker ontdekt. w ;e ontdekking ie twee vrouwelijke organen meest door kanker worden i ft, de borst en de baarmoe- j is de borst het gemakkelijkst I toeken. Borstkanker komt in Qd tweemaal zo veel voor als j Klerkanker. Bij deze laatste j ilng is het tijdstip waarop zij wordt van nóg groter belang tans op genezing dan dit bij het geval is. De oorzaak fl ligt in het feit dat bij borst- aard van het kankerge- al in een vroeg stadium de p(|fc bepaalt. Bij baarmoeder- f b de genezingskans vooral af- van de grootte van het terwijl deze ziekte in de gevallen wordt voorafgegaan langdurig voorstadium van 'n aanleg". En juist dit kan eenvoudig onderzoek met ze erheid worden vast- ioor een uitstrykje te maken 5us ^llen van de baarmoederhals. 'j ls de specialist die deze uit- microscopisch moet beoorde- j mtrale, verantwoordelijke fi 1st deze specialisten zijn over men het massa-onderzoek op tht te brengen in het begin j te krijgen. In die landen al enkele Jaren op grote it, zoals de Ver. Staten, dt4 "I en Zweden, stellen zich beer van deze specialisten, *rt-time of zelfs full-time, mikking. Omdat een alleen- celspeciallst per werkdag ien beperkt aantal van deze les intensief kan bestude- hij omgeven zijn door een bewerkers die daartoe spe- leil orden opgeleid. Zij „scree- preparaten eerst, waarbij heslist negatieve preparaten ien. De overblijvende worden eventuele hercontrole door celtechnicus) aan de ADVERTENTIE DAMESMODE ia exclusief jonge stip._ IS® l@ I BRERTRAATI08O-II2 LEIDEN celspecialist voorgelegd omdat zij on gewone cellen bevatten. Zo kan de ze samen met zijn staf van goed op geleide medewerkers per dag tachtig tot honderd preparaten beoordelen. Vorig jaar werd in New-Orleans een wereldconferentie gehouden waarop aandacht werd besteed aan de grote kloof die bestaat tussen hetgeen theoretisch mogelijk is en hetgeen praktisch gedaan wordt om de sterfte aan kanker van de baar- moedermond te voorkomen. Genezingskansen In het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde heeft de reeds genoem de Amsterdamse vrouwenarts dr. Sindram een uitvoerige beschouwing gewijd aan dit probleem, waarbij hij ook de resultaten van deze conferen tie heeft verwerkt. Wanneer de aan doening in het vroegste stadium ont dekt wordt is de genezingskans vol gens de statistieken 100 procent Mét. de uitbreiding der aandoening neemt ook dit percentage sterk af. Jaren lang heeft men de kans om deze le vensgevaarlijke ziekte te ontdekken in een voorstadium dat met zekerheid te genezen is. De vroeg6te opsporing van kanker der baarmoedermond is mogelijk ge maakt dank zij het onderzoek van Papanicolaou, die al meer dan veer tig jaar geleden op de mogelijkheid wees om kankercellen in een uit- strijkje van de schede te herkennen. Het duurde vijftien jaar voordat zijn ontdekking werd erkend en in de laatste vijfentwintig jaar werd het steeds zekerder dat kwaadaardige veranderingen in de baarmoederhals dankzij dit celonderzoek ontdekt kunnen worden, lang voordat met andere onderzoekingen afwijkingen worden gevonden. In principe zou daardoor kanker van de baarmoeder hals als doodsoorzaak zelfs geëli mineerd kunnen worden. Als alle vrouwen regelmatig worden onder zocht. zouden vrijwel alle kankerge vallen in het allervroegste stadium ontdekt en afdoende genezen kunnen worden, door een eenvoudige behan deling In die gebieden in de Ver. Staten en in Canada waar dit onderzoek in- j derdaad reeds jarenlang heeft plaatsgevonden stuit dit op zulk een grote schaal echter op vele moeilijk heden. Ondanks alle publieke voor lichting blijkt de bereidheid tot ac tieve medewerking er nog zeer be perkt te zijn. Ondanks propaganda via publiciteitsmedia bereikt men niet meer dan de helft van de vrou wen. Juist diegenen die het onderzoek het meest nodig hebben, namelijk de vrouwen uit het laagste sociale mi lieu die volgens de ervaring het meest aan de ziekte lijden, bereikt men er vrijwel niet mee. Het is praktisch onmogelijk om al le vrouwen volgens het theoretisch ideaal te onderzoeken. Zweedse erva ringen hebben geleerd dat men er bij een massa-onderzoek goed aan doet zich eerst te beperken tot de leef tijdsgroep van dertig tot vijftig Jaar, die ongeveer 28 procent van de vrou- j welijke bevolking omvat. Daarin i kan men echter reeds driekwart van alle kankergezwellen van de baar moedermond verwachten, zodat in deze groep, het profylactisch onder zoek de beste resultaten oplevert. Be halve de leeftijd spelen nog andere factoren 'n rol bij 't kiezen van een „high-risk" groep: de algemene erva ring is dat de kans op deze vorm van kanker het grootst is in de on derste lagen der maatschappij. Daar bij speelt waarschijnlijk een veel heid van invloeden een rol, zoals een vroeg begonnen seksueel leven, ver der slechte hygiënische omstandighe den, veel wisseling van partners waar bij ook veel infecties kunnen optre den. die op hun beurt, via een chro nische ontsteking het ontstaan van kanker aan de baarmoedermond be vorderen. Tot die „high-risk" groep behoort in het bijzonder de groep vrouwen met klachten op gynaecolo gisch gebied, zoals veel afscheiding en vooral abnormaal bloedverlies. Bij deze laatste groep vindt men bij het uitstrijkonderzoek drie- tot viermaal zoveel positieve uitkomsten als bij de vrouwen die geen klachten hebben. Tot de helft verminderd Naarmate de omvang van het pre ventieve onderzoek toeneemt, zullen steeds betere resultaten worden be reikt. Het bewijs hiervan geven de cijfers vaa de kankerbestrijding British Columbia in Canada Van I 1955 tot 1967 daalde het aantal kan kergevallen van de baarmoedermond tot de helft, terwijl de sterfte aan deze ziekte eveneens heel sterk ver minderde. Dat die daling niet nóg groter was houdt verband met het feit dat men daar. ondanks alle pro paganda, 25 procent der vrouwen niet bereikt en verreweg de meeste ge vallen van kanker komen juist uit deze groep. Als het massaonderzoek enige jaren aan de gang is en door driekwart van de bevolking is aan vaard. blijft deze 25 procent door j onwetendheid, onverschilligheid of I laksheid slechts moeilijk onder con- j trole te krijgen. Omdat men deze groep ook in andere landen waar schijnlijk nooit geheel zal kunnen I bereiken, zal de volledige profylaxe van baarmoederkanker wel onbereik baar blyven Volgens de berekeningen komt de ze ziekte voor bij twintig van elke duizend vrouwen in de „high- risk" groep en bij de rest van de bevolking ongeveer bij vijf van elke duizend vrouwen, dit laatste afhan kelijk of zij op het platteland of in de steden wonen. In de steden komt de ziekte namelijk vaker voor. Volgens de tot nu toe verkregen ge middelde uitkomsten, ook van enkele Nederlandse onderzoekingen. vindt men op elke tweehonderd uitstryk- jes één positieve. Alle moeite en kos ten die aande 199 negatieve uitkom sten besteed worden wegen volgens iedereen die zich met dit onderzoek bezig houdt ruimschoots op tegen het feit, dat die ene vrouw behoed wordt voor alle gevolgen van kanker aan de baarmoedermond. De Amerikaanse onderzoeker Ross heeft ook de economische zijde van het profylactisch onderzoek nage gaan. Dan blijkt dat elke dollar die dit kankeronderzoek kost negen dol lar uitspaart aan ziektekosten, verlies aan arbeidskracht, derving van in komsten enz. Sinds 1964 wordt dit preventief onderzoek in het Britse nationale gezondheidssysteem inbe- grepen, terwijl het ook in Zweden en in de Sowjet-Unie gratis is De „Pap"-test. zoals het celonder zoek van een vaginaal uitsirijkje vol gens de methode van Papanicolaou afgekort heet, is ook in lekenkrin- gen in vele landen ingeburgerd. Voor al Angelsaksische vrouwen laten dit onderzoek regelmatig verrichten als de gewoonste zaak van de wereld. Er blijven natuurlijk enkele moei lijke vragen, zoals: wie moeten on derzocht worden, hoe dikwijls moet 't onderzoek worden verricht, en wie moet dit doen? De eerste vraag werd hierboven al gesteld maar slechts ten dele beantwoord. Voonopig zal men zich (moeten) beperken tot de leeftijdsgroep tussen dertig en vijftig jaar en zo mogelijk tot de „high- risk" groep. De frequentie van het onderzoek zal voornamelijk worden bepaald door de beschikbare moge lijkheden. Daarbij zal men liever véél vrouwen een enkele maal onder zoeken dan een kleinere groep vrou wen dikwijls controleren. Wel streeft men ernaar om het eerste onderzoek na zes maanden te herhalen om de I kleine kans op een foute-negatieve l uitkomst van het eerste onderzoek te voorkomen. Daarna hoeft de her ha- ling niet vaker dan elke twee tot drie jaar te gebeuren. Alleen bij sommige i gevallen van de „high-risk" groep zal Het zeer actieve Nederlandse Huisartsengenootschap, dat onder leiding van prof. Van Es staat, vormt een werkgroep in samen werking met de Utrechtse universiteit. Daarin zullen de gynaecoloog prof. Haspels, de patholoog-anatoom prof. De Minjer, de epidemio loog prof De Waard en de naaste medewerker van prof. Haspels, de gynaecoloog dr. Linthorst, als project-leider, samenwerken met een vijftigtal huisartsen. Het geheel wordt gefinancierd door het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Bij alle vrou wen in deze huisartsenpraktijken die tot de „high-risk" groep be horen zal gedurende ongeveer drie jaar de Pap-test worden ver richt, uiteraard wanneer zy daartegen geen bezwaar hebben. Daar naast wordt een .screening" verricht bij alle vrouwen boven de vijfentwintig jaar. Dit object zal moeten leren wat de beste werk wijze is die in de toekomst zal worden gevolgd. Voorlichting op dit gebied lijkt voorlopig één der belangrijkste taken van de huisarts, die veel meer vrouwen bereikt dan de specialist. Daarnaast zal het ook de huisarts zijn die op verzoek van een vrouw, of wanneer zijn onderzoek daartoe aanleiding geeft, een Pap-test moet verrichten. Dit is een voorbeeld van de profylactische taak die de hulsarts in de toekomst in de geneeskunde zal moeten vervullen. vaker moeten worden onderzocht. Het maken van een vaginaal uit- strijkje is niet moeilijk en kan ook door een medische hulpkracht die daarvoor de nodige instructies heeft gekregen worden verricht. On derzoek door de huisarts of gynaeco loog heeft natuurlijk het voordeel dat dan ook een eventuele afwyking kan worden geconstateerd. In sommige landen worden de uitstrijkjes «oa. op de poliklinieken voor gezinsplan ning) door hulpkrachten gemaakt. In Nederland wordt de Pap-test op de gynaecologische poliklinieken, door de gynaecologen in hun eigen praktijk en ook door een aantal huis artsen al vele jaren op vrij grote schaal verricht. Bij de regelmatige pil-controle hoort een gynaecolo gisch onderzoek waarbij heel gemak kelijk een Pap-test kan worden ge daan. hetgeen ook de eventuele weer stand van de vrouw tegen dit on derzoek voorkomt. Maar tot een geor ganiseerd massa-onderzoek op het herkennen van een vroeg stadium van kanker van de baarmoedermond. zoals dit in vele landen al jaren ge beurt. is het tot nu toe niet gekomen In sommige plaatsen, zoals Bussum, bestaat al een organisatie waardoor de huisartsen de Pap-test kunnen verrichten en waar de uitstrijkjes door de plaatselijke specialisten wor den gecontroleerd. AMSTERDAM (GPD) De meeste mtinnen zouden vreemd opkijken, wanneer ze bij de kapper negen van de tien keer (zoals in Zweden) door een vrouw worden geknipt en ge schoren. Toch zal het manvolk er zo langzamerhand aan moeten wennen, want de belangstelling onder de -vrouwen voor het vak herenkapper neemt steeds meer toe. geloof ik omdat Je zelf Jong bent. Jongelui weten dat Je hun haar doet op de manier zoals zij dat wil len". Vrouwelijker advies over him haardracht. „Man nen zijn over het algemeen ydeler dan vrouwen, ze willen't alleen niet bekennen. Ook zijn ze preciezer. Ze weten altijd wel hoe ze zichzelf het I liefst zien. Als ik tegen 'n vrouw zeg dat 'n lang kapsel beslist niet bij J haar gezicht past, dan zal ze dat van me aannemen, 'n Man niet. Als een man zijn haar verkeerd draagt en je probeert hem dat duidelijk te maken, dan zal hij moeilijk te over tuigen zijn. Als vrouw merk Je wel dat hy eerder iets van Jou aanneemt dan van Je mannelyke collega's. Maar af en toe moet Je gewoon pra ten alsof Je ze een auto staat te ver kopen". Mannen hebben. vee 1 meer dan vrouwen, de neiging om hun kwaal tjes voor de buitenwereld te verber gen. Tegen een vrouw zullen ze al helemaal niet vlug een klaaglied be- Het mannenhoofd ls nu eenmaal financieel aantrekkeiyker voor de kapper (ster> En. mannen zyn minder „lastig" dan vrouwen. Jessi ca Nietvelt (20), die verleden Jaar als enige vrouw in Amsterdam het vakdiploma herenkapper behaal de, kan daarover meepraten. „Met 'n man heb je ook vlugger een gesprek", zegt ze. „Bij hem ben je ongeveer 'n half uur bezig met knippen, was sen plus een cremebehandeling In een dameskapsalon bemoeien ver schillende meisjes zich met één vrouw. De één wast. de ander zet krullers en 'n derde maakt 't kapsel af. Contact met de klant heb Je meestal niet". Aan de Leidsegracht. in de kleine gezellige zaak van haar vader (op het kaartje: Tonny Nietvelt, heren- haarverzorger) wachten ze rustig op hun beurt: mannen met weelderige haardossen, met ietwat kalende hoof den. met snorren, baarden en één met zilvergrijs haar. By het binnen- Jessica Nietvelt aan het werk in haar vaders kapsalon. komen mompelen ze allemaal iets wat op „goeiemoge" lijkt, 'n Enke ling maakt daarbij 'n vriendelijke opmerking naar Jessica Nietvelt, de enige vrouwelijke kracht in de zaak. Zo'n vriendelijke man wil dan ook meestal alleen maar door haar ge kapt worden, al duurt het wachten soms lang Onvriendelijk „Maar denk nou niet dat alle man nen zo graag door een vrouw be handeld willen worden", zegt blonde Jessica, die even tijd heeft omdat ze „toevallig toch iemand 'n kwartier tje in de crème heeft zitten". „De eerste drie maanden was het heus niet gemakkelijk. De meeste mannen zetten toen zo'n gezicht op van: wat is dat nou? Er waren er ien die zijn er nog» die mij niet eens zien staan. Op zo'n moment nemen mannen meestal geen blad voor de mond en daar sta je dan. Toch maar een vriendelijk gezicht opzetten, to taal geen asem geven op een on vriendelijke opmerking. Want zij zijn boven alles je klant, begrijp je? Bovendien zijn veel Nederlanders zeer conservatief. Ze zijn vlug terug houdend. Dat heb ik vooral in het begin goed kunnen merken. Ze durf den gewoon niet. vonden net maar gek dat 'n vrouw aan hun hoofd zat. Vooral de iets oudere mannen deden nogal op afstand. Met Jonge mensen heb ik nooit last gehad. Dat komt De behandeling van het mannen hoofd is vrouwelijker (en stukken duurder) geworden. Alleen maar ..knippen en scheren" brengt niet meer voldoende gela op. Daarvoor is I de complete behandeling in de plaats i gekomen. Temeer omdat het haar van de I mannen bewerkelijker is geworden kiezen meer vrouwen het vak heren kapper. Hoewel Jessica Nietvelt het liefst van alles scheert „Scheren komt Jammer genoeg niet vaak meer voor", zegt ze. „Ik vind het vreselijk leuk werk om te doen. Maar als het alleen om knip pen en scheren ging weet ik niet of ik ooit deze richting van het vak zou hebben gekozen, ook al ben ik er mee opgegroeid, 'n Man moet niet geknipt worden, maar verzorgd. Als hij by ons naar buiten gaat heeft hij dat gevoel ook. Of je nu voor'n paar gul den half geknipt en poedelig gewas sen wordt of Je wordt verzorgd voor wat meer geld, dat ls 'n groot ver schil. Ik kies voor 't laatste. Het fa beltje dat Je Je haren maar één keer per week mag wassen is toch ook be lachelijk. Als Je je joofd niet vol doende schoonmaakt, sterft het haar af Wat dacht Je van Jongens die in de bouw werken. Als ik dat cement- haar niet eerst zou wasssen dan zou ik er van m'n leven geen model in krijgen". Mannen mogen dan niet zulke las tige wezens zijn als vrouwen, wel zijn ze nauwelijks vatbaar voor 'n ginnen over haaruitval of kale plek ken. „Als Je zoiets ziet dan moet Je voorzichtig en tactvol te werk gaan. Als ze er zelf niet over durven be ginnen. moet Je ze een beetje hel pen. Dan pas zullen mannen beken nen, schichtig en blozend". Jessica Nietvelt kykt op haar hor loge. Ze gaat snel terug naar de klant, wiens haar door de omstan digheden 'n beetje langer dan nor maal in de creme heeft gezeten. Na 'n kwartier is de behandeling com pleet. Buiten giet het bakstenen. De klant aarzelt niet. Met z'n twaalf gulden haarbehandeling stapt hij de regen in zonder 'n spier van z'n ge laat te vertrekken. „Zonder plu", zegt Jessica Nietvelt. En 'n tikkeltje bedroefd: „Kyk, dat zou 'n vrouw nooit doen". Glimmen in de zon Heel korte tuniekjurken van glim mende jersey kunnen deze zomer als „après-bain" kleding mee in de va kantiekoffer. Om over badpak of bi kini te dragen, met lange mouwen of zonder mouwen, met hoge knoopslui- tingen of v-halzen. met ingerimpel- de tailles of brede heupceintuurs. Al le kleuren, van het helderste geel tot het diepste donkerbruin. Voorts krijgen gebreide katoenen badpak ken weer een kans. De eendelige zijn recht en glad, zonder figuurna den en met ingebreide motiefjes. Bij de gebreide bikini's horen korte ul tra-nauwe gebreide hesjes in af stekende kleur, of gebreide maxi- strandmantels van hetzelfde mate riaal. Zon - rimpels In een lang verhaal over het on derwerp „facelift" vertelt een mede werkster van Ladies' Home Journal nog eens hoe verschrikkelijk slecht een grote dosis zomerzon voor de ge zichtshuid is. Langdurig zonnebaden tijdens de vakanties is verantwoor delijk voor een groot aantal van de lijntjes, rimpels en andere ouder- domsverschijnselen in het gezicht. Doordat het gezicht vaak al vroeg ln het voorjaar aan de zon wordt blootgesteld veroudert de gelaats huid toch al sneller dan de huid op de rest van het lichaam. Naast de zon is veelvuldig alcoholgebruik de grote boosdoener in het veroude ringsproces van het gezicht, vooral ln de zone rondom de ogen Goed voor het gezicht zijn: voldoende slaap, een gezonde voeding met wei nig of geen alcohol, en een constant lichaamsgewicht. Probeer op uw rug te slapen om rimpelvorming in het gezicht zoveel mogelijk tegen te gaan. Top vrouwen Tien jaar geleden hadden zeven tien vrouwen zitting ln het Ame rikaanse Congres, op het ogen blik zijn het er nog elf. Slechte een kleine groep Amerikaanse vrouwen werkt op posten op „hoog politiek niveau" en volgens Ladles „Home Journal moet zelfs Nixon's dochter Juli hebben gezegd dat haar vader te weinig vrouwen in sleutelposities benoemt. De Amerikaanse „Business and professional womans clubs" wil len daarin verandering brengen en hebben een instituut in het leven ge roepen dat „Talent bank" heet. Vrouwen die zichzelf geschikt achten voor een verantwoordelijke positie ln het gouvernement kunnen er aan kloppen om adviesen als ze hun be kwaamheden en ervaring in de praktijk willen brengen. Secretaresses Wat men in Nederland onder „een secretaresse" verstaat is maar zel den het vrouwelijk equivalent van „een secretaris". De laatste ziét men als een functionaris in een geheel andere, meer zelfstandige en hogere rang. constateert „Vrouwen en hun belangen", het maandblad van de Nederlandse vereniging voor vrou- wenbelangen. vrouwenarbeid en ge lijk staatsburgerschap. Het woord secretare&se klinkt sommige (jonge re) vrouwen als muziek in de oren: ze zien zichzelf tichter een mooi bu reau, belast met een dagtaak waar van werken onderdeel maar geen hoofdzaak ls Echte secretaresses weten wel beter, namelijk dat hun functie geen sinecure is en een in spannende dagtaak betekent. Het topniveau ln deze banen (meestal wordt dan een directiesecretaresse gevraagd) wordt met 1250 k 1500 gulden per maand gehonoreerd, maar dat is alleen weggelegd voor meisjes die het weten te brengen tot secretaresse van een minister-presi dent of een president-directeur. De .gewone prima secretaresse" (met middelbare opleiding en verdere ver eiste diploma's) heeft doorgaans 'n salaris van 900 tot 1100 per maand en bij de ryksoverheld haalt een di rectiesecretaresse met hbs-opleidlng en diploma stenotypen maximaal nog geen 1100 gulden per maand. Want de secretaresse bekleedt één van die typische niet-gemengde functies waarvoor geiyke betaling nog altijd een utopie is. Vrouwenbelangen heeft inmiddels besloten om by de bevoegde instanties aan te dringen op het totstandkomen van een werk- classificatle voor die functies waarin vrywel alleen vrouwen werkzaam zyn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15