Kennemer duinen orel snel populair bij sportvissers Uit in de Randstad dede vangst van de weinige natuurgebieden, die in de Randstad ge- zijn gebleven voor de expansiedrang van de gemeenten janleg van nieuwe autosnelwegen is de Kennemer Dui- it nationale park met een oppervlakte van ruim twaalf- Ij d hectare ligt tussen Haarlem, Santpoort, Bloemendaal idvoort ingeklemd en behoort tot een van de zeldzame andse gebieden waar natuurbescherming en massa- tie hand in hand gaan. [ennemer Duinen zyn om n een reden befaamd. Voor natuurliefhebber is dit duin- pied een eldorado. Onderzoe die onlangs plaatsvonden aangetoond, dat van alle die in Nederland voorkomen tweederde vertegenwoor- dit nationale park. Verder biedt het 'n grote variëteit aan land schapstypen. Maar de Kennemer Duinen zijn ook recreatiegebied. Jaarlijks wordt het natuurterrein door meer dan 600.000 bewoners van de Randstad bezocht. Er zyn bijvoorbeeld drie grote speel vijvers. het Spartelmeer, 't Wed en de Oosterpias. die verreweg de groot ste trekpleister vormen voor de dag jesmensen. Het zyn ondiepe plassen die omgeven zijn door een zacht glooiend zandstrand. Alle plassen liggen op korte af stand van de toegang tot de duinen. Maar er is meer er zyn ook nog een aantal kleinere speelterreinen waar kinderen de beschikking heb ben over een speelhelling. Wat is er in het vlakke land mooier om een enorme berg zand te beklimmen en je er daarna weer snel laten afrol len. De speciaal daarvoor aangeleg de hellingen zyn aangebracht met 'n tweeledig doel. Ze fungeren als prachtige speel den overzicht van de speelvijver in de Kennemer Duinen plaatsen voor de Jeugd, terwyi de kinderen afgehouden worden van de eigenlyke natuurgebieden, zodat door het wegtrappen van de beplantingen geen zandverstuivingen kunnen ont staan Ze vormen dus als het ware de „bliksemafleiders" in het park. De grote aantallen bezoekers moet de wandelaar echter niet afschrik ken. Omdat de meeste recreatie-zoeken den zich toch concentreren rond de plassen en recreatieplaatsen blijft er nog een enorm stuk natuurgebied over. waar in alle rust een fikse wan deling gemaakt kan worden. Er is in het park een uitgebreid padennet dat langs de mooiste plekjes voert. Er is by de ingang een wandel- kaart verkrijgbaar, maar voor dege nen, die geen kaart kunnen lezen zyn er langs de verschillende wandel routes gekleurde pijltjes geplaatst die de route aangeven. Ook een aan tal van de hoogste toppen ls toegan kelijk gemaakt voor de wandelaar. Voor groepen bezoekers worden bo vendien dagelijks excursies gehouden, terwijl de bezoekers dan begeleid worden door deskundige gidsen. De kampeerders kunnen eveneens terecht in de Kennemer Duinen. Er zijn twee kampeerterreinen, name lijk „De Lakens" en de „Liguster" met totale oppervlakte van ruim der tig hectare. Ze bieden plaats aan maximaal 2500 kampeerders. Omdat voor deze kampeerterreinen zeer gro te belangstelling bestaat moet een staanplaats meestal vele maanden van tevoren besproken worden. Zoals reeds gezegd kan men in het nationale park De Kennemerdui- nen diverse typen landschappen zien. Langs de kust begint het met de zeeduinen waar uitsluitend bomen en struiken groeien die bestand zijn te gen een harde wind en het zand en zout dat door de wind wordt meege voerd. Iets verder landinwaarts vindt u het duinstruweel, waar de duin doorn overheerst. Weer iets verder van de kust ver wijderd vindt u de zogenaamde duin bosjes. De invloed van de zeewind doet zich hier al minder gelden en u vindt er onder meer egelantier en de liguster. Ook komen in dit gedeel te veel bijzondere zangvogels voor. Iets heel bijzonders is het grote vo- gelmeer, een duinmeer met een op pervlakte van ruim twaalf hectare dat jaarlijks door enkele honderden vogelsoorten wordt bezocht. Hoewel de oevers van het meer niet toegan kelijk zijn voor het publiek de vo gels zouden daardoor verjaagd wor den zijn er plaatsen vanwaar men met een verrekijker het interessante leven van de watervogels kan bestu deren. Tenslotte is er in de Kennemer Dui nen nog een bosgebied, het meest oostelijke gedeelte van dit park. De vegetatie en de dieren die er voor ko men zijn vaak zeldzaam en komen nog maar zeer spaarzaam voor in ons land. Mocht u belangstelling hebben om eens een dagje van uw vakantie in de Kennemer Duinen door te brengen dan kunt u het nationale park het gemakkelijkst bereiken door een re tourtje Haarlem te nemen en na de treinrit op de NZH-bus te stappen i naar Bloemendaal. Er zijn in totaal j drie toegangen tot het parkKoe vlak 1 Grote Schapenkamp en Bloemen daal aan Zee. I Ook vanuit Overveen is het park bereikbaar, maar u moet dau een wandeling van ongeveer twintig mi nuten maken. Bezitters van auto's kunnen het best richting Bloemen daal ryden en de auto dan parkeren op een van de ruime parkeerplaat sen waarover het park beschikt. In de Kennemer Duinen zijn ongeveer drieduizend parkeerplaatsen. Laat u echter wel de hond thuis want huis dieren mogen er niet in ook niet aangelijnd. Als u in de Kennemer Duinen bent moet u beslist niet vergeten eens een bezoek te brengen aan het café-res taurant Parnassia genoemd naar een plantje dat zeldzaam is en in de Kennemer Duinen voorkomt. Het is gebouwd op de buitenste duinenrij en vanaf het terras heeft u een prach tig uitzicht op de Noordzee. Vooral als het een beetje stormt biedt het een geweldig panorama. Een bezoek aan de Kennemer j Duinen is ook uitstekend te combi neren met een bezoek aan het be roemde „kopje van Bloemendaal" een in de zomer zeer drukke boulevard. Tenslotte nog een goede tip. By de uitgeverij Contact in Amsterdam is 'n prachtige foto-pocket met tal van interessante gegevens over de Kenne mer Duinen verschenen. De directeur van de Kennemer-Duinen dr. ir E. C M. Roderkerk schreef voor het boekje de tekst en maakte bovendien i de fraaie foto's die in het boekje zijn opgenomen. AMSTERDAM Jan van Galenstraat: t.em. 2 augustus Circus Sarrasani, da gelijks 15 en 20 uur. Stadsschouwburg: 22,23 Juli, 20.15 uur Nationale Ballet met Giselle, 24 t.e.m. 27 juli 20.15 uur Nationale Ballet: Romeo en Julia. Hair-theater: t.em. 26 juli 20.30, za ook 24 uur Musical Hair. Vondelpark: 21 juli 20.30 uur zang-, dans- en muziekgezelschap Izarti uit Spanje. 24 juli 20.30 uur Buitenlandse folklore Bosbaan: 19 juli Jeugdwedstrijden Ned. Waterski Bond. 25. 26 juli Bosbaanregatta van de Ned. Stud. Roei Fed. DEN HAAG Theater Pepijn: 19 en 26 juli 15 uur jazzconcert. Mauritshuis: t.em. 13 september vijftig meesterwerken van de Spaanse schilder Goya. ma. t.e.m. za. 10 tot 17 uur. zo. 11 tot 17 uur en vr ook 20 tot 22 uur. Madurodam: Miniatuurstadje op 1 25 van de nomale grootte. Middeleeuwse stedenbouw maar ook hypermoderne snelwegen en vliegveld. Geopend van 8.30 tot 22 uur. Vanaf 18 juli Air India's kunstcollectie. HAARLEM St. Bavokerk: 21 juli 20-21, 23 juli 15-16 uur bespeling van het Christiaan Mullerorgel. Grote Markt: 20 juli 20 uur optreden van de Youth Brass Band van de Coventry School of Music. Frans Halsmuseum: elke za. 20.30 tot 22.30 extra avondopen stelling met kaarsen verlicht museum. Kennemer Sporthal: 27 juli t.em. 7 augustus 10 tot 16 uur Stuif Stuif vakantie- activiteiten voor de jeugd. Pim Muiierstadion25. 26 juli nationale atletiek kampioen schappen. KATWIJK Andreasplein: 20 juli 20 uur Populair concert door de „Hooi- viegels". Nieuwe Kerk: 21 juli 20 uur Orgelconcert door W. v. d. Panne. St. Andreaskerk: 20-21 uur 22 juli Beiaardconcert door Hessel H. de Harder. Andreasplein: 23 juli 20 uur Concert door Youth Brass Band van de Coventry School of Music. Strand: 25 juli grote reddingsdemonstratie door de Katwykse Reddingsbrigade in samenw. met de Kon. Nrd. en Zuidh. Redd. Mij en de Marine Luchtvaartdienst, 22 uur groot vuurwerk. NOORDWIJK Plein Hoofdstraat: 20 juli 10.30 uur Promenade-concert door Holmer Green School Brass Band uit Engeland. Grote Kerk: 20 juli 20.15 uur Orgelconcert door de organist Piet van Egmond. Casinobanen: ma. 20 t.em. zo 26 juli Badgasten tennistoernooi voor jeugd en cracks. Kon. Wilh. Boulevard: 21 juli 22 uur groot vuurwerk op het strand. Oude Kerk: 22 juli 20.30 uur internationale en interkerkelijke samenzang door chr. muziekgezelschap Echo der Duinen uit Noordwijk en de organist Joh. Zweers. Kon. Wilh. Boulevard: 23 juli 20.30 uur Grote taptoe door drie Noordwykse muziekgezelschappen. Zeilvereniging Noordwyk: 26 juli 14 uur Admiraalzeilen, 14.30 uur wedstrijden Olympische baan vier klassen. ROTTERDAM Communicatie '70: Manifestatie t.g.v. wederopbouw Rotterdam, maquettes, boetieks, restaurants, dolfinarium. Tot en met sep tember. Rotterdamse Schouwburg: t.em. 15 augustus 20.15 uur Musical De kleine parade. Energiehal: ma. t.em. vr. 9.3016.45 uur Jeugdland vakantie attracties voor de jeugd. SCHEVENINGEN Circus Theater: t.em. 15 augustus Snip- en Snap-revue „Van toen en thans". Kurzaaldo vr. en za. Een avondje aan zee met Paul van Vliet en diverse gastartiesten. (Door Bram van Leeuwen) tl is voor culinaire fijnproevers een tongstrelende ij, die in gestoofde, gebakken of gerookte vorm en erd met een stukje citroen voorkomt op de sierlijk lerde menukaarten van peperdure restaurants. Voor gelaars is deze sportvis bij uitstek sinds kort een ie aanvulling in het areaal van de vangstmogelijk- ons nationale viswater. rinst is voor een belang- te danken aan de Orga- ter Verbetering van de isserij, kortweg OVB. die >pen jaren ondanks flin- islagen heeft geprobeerd als sportvis te introdu- het Nederlandse vissers- Een poging waarin de de voortekenen niet lijkt te slagen, if Jaar geleden leefde de ht van een forel slechts in nj lding van een sportvisser zo te hooi en te gras naar verhalen van kapitaal- visbroeders. die hun hen en uitgegooid in snelstro- ekjes en riviertjes in het 1 Immers, afgezien van en- ADVERTENTIE 47, Lelden, tel. 21751. ,0lll kleine beekjes in het zui- het land kwam de forel in niet meer voor. e Meer doorbraak voor de forel ld vormde echter de uit- m 42.500 regenboogforellen «erse Meer. Sombere toe spellingen van biologen en llgen ten spyt leek de li zeer gezonde zuigeling te korte tijd zeer snel bleek 1 Zo snel zelfs, dat op het flat we dit artikel schrijven ADVERTENTIE 'OT 1 AUGUSTUS GROOTSE OPRUIMING- 1ANBIEDINGEN hnolens, zeehengels, leef- en bamboe hengels. K>M DAT ZIEN I tangelsportzaak Robbers Zn. Mm. leiden, tel. 25107 al knapen van zes A zeven pond In het Veerse Meer rondzwemmen. Het succes van deze proefuitzet- ting is aanleiding geweest om elders in ons land ook forel uit te zetten in zuurstofrijk viswater, met name in de Brielse Maas en de Bosbaan in Amsterdam. Nu reeds heeft de OVB voor de nabije toekomst het oog ge richt op de afgesloten zee-armen in Zeeland. Na de voltooiing van het Deltaplan ontstaan prachtige binnenmeren, die uitstekend benut kunnen worden voor de recreatie en de sportvisserij in het bijzonder. Waar komt nu deze forel, speciaal bestemd voor de sportvisserij van daan? In het allereerste stadium werden door de OVB enkele regen boogforellen geïmporteerd uit Dene marken om proeven mee te nemen in kweekvijvers. Dit land kent enkele duizenden forellenkwekerijen en heeft op dit punt een wereldnaam. Succesvol De Nederlandse sportvisserij zat echter niet stil en onder auspiciën van de OVB werd geprobeerd hoe de forel zou reageren op het Nederland se viswater. Onmiddellijk nadat de eerste berichten over de succesvol le expeditie bij het Veerse Meer tot de buitenwereld waren doorgedron gen ontstond er 'n ware rush om in aanmerking te komen voor de uit zetting van forellen. Ettelijke duizenden kilo's gekweek te forel zijn de afgelopen Jaren door de OVB aan hengelsportverenigingen geleverd. Om aan de steeds toene mende vraag aan forel te voldoen heeft de OVB inmiddels een vijfja rig contract gesloten met de NV Fo- rellenkwekerij in het Limburgse Gul pen voor de levering van flinke hoe veelheden tweejarige forellen. De afgelopen week ben ik op uit nodiging van de directie eens een kijkje gaan nemen in de keuken van de Nederlandse sportvisserij. Eén ding is me tydens de rondleiding over het toeleveringsbedrijf duidelijk ge worden: het kweken van forellen is een riskante zaak. er kunnen tijdens de kweek talrijke complicaties optre den. Ook de kwekerij in Gulpen is de afgelopen Jaren niet voor tegen slagen gespaard gebleven. Ziekte Enkele voor de kweek geïmpor teerde forellen bleken een geheim zinnige ziekte onder de vinnen te hebben, die de ademhalingsor ganen aantastte Duizenden Jonge forellen zijn aan deze ziekte gestor ven, ook al omdat nog steeds geen afdoende remedie tegen dit geheim zinnige virus is gevonden. Inmiddels is de kwekerij de slag langzamer hand te boven: de ziekte komt nog maar zeer sporadisch voor. Voor de kweek van forellen is zuurstofrijk water een eerste vereis te. De kwekerij in Limburg betrekt het geschikte water uit het riviertje de Gulp, dat vlak langs de kwekerij stroomt en nog steeds gespaard is gebleven voor de steeds voortschrij dende watervervuiling. De eerste levensfase van de toe komstige felvechtende sportvis vind Ik maar weinig interessant. In het voorjaar wordt het kuit uit de „moe derforel" gehaald, een bezigheid die men „afstrijken" noemt. Na de be- j vruchting blijven de eitjes ongeveer achtentwintig dagen in de broedka- mer bij een temperatuur van twaalf graden, de periode die nodig is om 't eitje te laten uitkomen. Van vitaal belang bij de kweek van forel is, dat evengrote forellen steed6 in één bassin zwemmen. Zou den er enkele exemplaren bij zyn, die een stuk groter zijn dan de rest dan zouden de kleine exemplaren binnen enkele dagen verdwenen zyn. Forel is en blyft namelyk een roof vis en deinst wanneer hij honger heeft niet terug voor kannibalisme, zelfs niet wanneer het om zijn soort genoten gaat. Gescheiden Daarom houden de kwekers de verschillende leeftijdsgroepen strikt gescheiden. Geen wonder dat een ge kweekte forel een kostbare zaak ls. Eén van de mensen op de kwekerij vertelde me dat een forelletje van twee jaar bijna zes gulden kost. Steeds is men bezig te zoeken naar lagere produktiekostenzo ls de kwekerij in Gulpen bezig de moge lijkheden te onderzoeken om het broed te kweken in de grotten van Valkenburg waar een vrijwel con stante temperatuur heerst. Foto: Een van de vijvers van de forelkwekerijen in Gulpen (LJ. ADVERTENTIE Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN Omdat ik de kwekerij bekeek uit het oogpunt van de sportvisser, heb ik vanzelfsprekend ook even myn licht opgestoken over specifieke eigenschappen van deze sportvis. Zo interesseerde het mij bijzonder hoe het nu komt. dat de forel in het Veerse Meer zo geweldig hard groeit en in een paar jaar een gewicht be reikt van zes a zeven pond. De verklaring ligt voor de forel- lenkwekers voor de hand: de forel ls en blijft een roofvis en een van de eigenschappen van een roofvis, ls dat hij een onbeperkte eetlust heeft zolang er geschikt voedsel voorradig ls. Hij kan in korte tijd grote hoe veelheden verzwelgen, maar kan ook lange perioden zonder voedsel. Dit in tegenstelling met witvla als bra sem, voorn en blei. die eet tot hij genoeg heeft en dan stopt. Omdat in het Veerse Meer voedsel genoeg aan wezig is blijft de forel eten en groeit daardoor zeer sneL Foto: De regenboogforel: een nieuwe sportvis. Het vreemde met de forel is. dat men pas sinds enkele jaren weet, dat deze vis ook kan leven in stil staand water. Jarenlang waren de biologen ervan overtuigd, dat de fo rel alleen stand kon houden in kou de en snelstromende beekjes en ri vieren. Een dergelijke gedachten- gang werd veroorzaakt door het feit, dat er In stilstaande wateren nooit forellenbroed werd gevonden. Ook voor dit verschijnsel is een duidelijke verklaring: de forel plant zich niet voort in stilstaand water. Het instinct van de forel is erop ge richt dat een geslachtsrijpe forel ouder dan vier jaar enkele kilo meters stroomopwaarts zwemt tot hij een plekje heeft bereikt waar zijn soortgenoten nooit zullen komen. In die veilige omgeving zet de forel zyn kuit af. In stilstaand water ont breekt die prikkel, terwyi het kuit bovendien direct door andere soort genoten als lekkerny geconsumeerd zou worden. Gekweekte forel heeft voor de sportvissery één groot nadeelde vis is te gemakkelyk te vangen. Door 't beschermde milieu waarin de forel in de kweekvyver ls opgegroeid is de forel niet beducht voor gevaren. Hoort hy lawaai dan vlucht de forel niet weg. omdat hij zoals een ln de natuur opgegroeide vis onraad bespeurt. maar denkt onmid- dellyk aan de man die hem voedsel komt brengen. Ik heb dat zelf kunnen controleren by de verschillende bassins. Zodra voelden de forellen de trillingen van myn voetstappen of de duizen den vissen verdrongen zich om zo dicht mogeiyk by de kant te komen. Nu hebben de eigenaars van Belgi sche visvyvers er iets op gevonden om te voorkomen dat de forellen in zeer korte tyd worden weggevist. Ze gooien wanneer de vis zich langs de oevers heeft verzameld vlak langs de kant enkele zevenklappers neer; de forel wordt door de knal len zo afgeschrikt dat hy zich voorlo pig niet meer onder de wal laat zien Hengelvijver Tot het complex van de forellen- kwekerij in Gulpen behoort sinds kort ook een kinderspeeltuin annex bad en een flinke hengelvyver waar de Limburgse sportvissers op forel kunnen vissen. Ik ben van nature geen vyvervisser, want ik heb dan altyd het idee dat ik even goed in een aquarium myn hengel zou kun nen uitgooien. Maar voor streken waar het viswater zeer schaars aan wezig is. vormen deze visvyvers een uitkomst. Een vluchtig onderzoek by de aan wezige hengelaars langs de vyver- oever leerde me echter dat het met de wyze waarop de forel bevist werd droevig gesteld was. Er werd gevist met veel te dikke lynen en de enor me haken waren beaasd met made. worm of brood. De forellen die uit het water werden gehaald werden als 't ware de kant opgesleurd zonder enig sportlef element. Stukje kaas Mocht u de komende maanden ook eens het geluk hebben Id een viswater te kunnen vissen waarin forellen zyn uitgezet en u bent er op uit zoveel mogeiyk forellen uit het water te sleuren, gebruik dan als aas een stukje kaas. Dat ïykt na melyk het meest op het voer waar mee de gekweekte forellen zyn grootgebracht. Bent u echter een sportvisser van 't slag dat meer uit is op het sportief bevissen van de forel in plaats van het vangen van zoveel mogeiyk fo rel dan moet u het zeker eens pro beren met de vliegenhengel. een hen- gel-attribuut dat helaas in Neder land nog veel te weinig gebruikt wordt. De wyze waarop een forel een mi nuscuul kunstvliegje van het water oppervlak snapt en vervolgens de stryd aanbindt met de vliegen- lyn geeft meer voldoening dan een net vol op de kant gesleurde forellen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13