sidmiraal Rivero's Zesde Vloot araat in de Middellandse Zee Opnieuw onlusten in Reggio Bisschop Walsh: 'Geen sprake van spionage HONGERDOOD BEDREIGT MILJOENEN JEMENIETEN BELANGRIJK Suprematie Sinds vijf jaar Tsjechisch blad keert zich tegen "Doebtsek- legende' Machtsstrijd Raketten BOMAANSLAG IN BELFAST SCHEEL VIA LONDEN NAAR WASHINGTON VRIJDAG 17 JUU 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Itje (Van onze Romeinse oorrespondent Rudolf Bakker) fAPELS (GPD) Onder en op de lauw-blauwe water egel van de Middellandse Zee liggen oorlogsschepen van twee grote wereldmachten naar elkaar te loeren. Elke be ding van de Amerikanen volgen de Russen met verrekijkers afluisterapparatuur vanaf hun boverwaterschepen. En de lerikanen vliegen bedrijvig heen en weer om de Russische lerzeeboten op te sporen en hun posities aan het hoofd- artier te melden. Met sonar-installaties zijn de Russen vanaf schepen en vanuit vliegtuigen (ook als ze onzichtbaar onder ter zijn) terug te vinden. Maar in de zomer gaat dat moei- Onder de koele onderlaag komt een warme bovenlaag gr oen-blauw Middellandse Zee-water en de geluidstril- jen, die het metaal van de onderzeeboten terugkaatsen, iben dan de neiging om tegen de onderkant van de warme l terug te buigen. En verder is de Middellandse Zee zo'n ik bevaren plas en pikken de sonar-apparaten zoveel andere uiden op, dat het moeilijk wordt de Russen terug te vinden. boren. Hy nam als luitenant in de tweede wereldoorlog deel aan de lan dingen op Guadalcanal. In de Cuba- crisis in 1962 had hy een beslissend aandeel in de militaire strategie met betrekking tot het eiland. Rivero's werkvertrek is behangen met een enorme kaart van de Middellandse Zee en een ontzettend grote tafel met een ontelbaar aantai stoelen. Voor het gesprek begint stelt de ad miraal zijn gast en zichzelf op voor de vlaggen van de Zuideuropese NAVO-landen en laat zich fotogra feren. M niet meer In Bagnoli kan de bezoe ker maar door één poort naar bin nen en door dezelfde weer naar bui ten. Overal is prikkeldraad en 24 uur per dag wordt er rond het terrein gepatrouilleerd. Ver van Napels als het ligt waren er nog nooit demon straties. Maar de zonnebaders die op het ogenblik kopje onder gaan in de heldere zee. denken er niet aan welke machtsstrijd in dat deel van de Mid dellandse Zee wordt uitgevochten. GENEVE (Reuter) Twee mill oen mensen in Jemen drei gen van honger om te komen als gevolg van droogte in dat land, aldus meldt de Wereldraad van Kerken. De raad heeft zijn 239 aangesloten lidkerken en hun bureaus dringend verzocht ma teriële steun te verschaffen aan de slachtoffers van drie jaar droogte en hongersnood. Volgens de Wereldraad van Kerken heeft Jemen in het ver leden andere Arabische landen van voedsel kunnen voorzien. Maar de acht jaar durende bur geroorlog en thans ook de droog te. hebben de bevolking arm en nooddruftig gemaakt. toch weten de Amerikanen wel feel Sowjetrussische onderzee- er elke dag in de Middelland- Zee rondvaren. Zo waren het er Ige week „acht tot tien". „Weet u dan niet precies?", vroegen wij officier die ons de mededeling m verstrekken by het bezoek aan NAVO-hoofdkwartier by Napels, eer wel", antwoordde hy, „we ten tenminste van wol, maar de sen weten dat wy precies weten veel bovenwaterschepen ze hier ben, terwyi ze altijd nog reden ben eraan te twijfelen of wy van exacte aantal onderzeeboten op hoogte zyn, en dat laten we na- rlyk maar zo". 'ie tot taak heeft de zuidflank de NAVO te beschermen is nog gelukkig. Het gaat om de Mid- andse Zee en haar hoogst be- gryke verbindingslynen, en om kyë. Griekenland en Italië. Nu ürkye wel een enthousiaste, maar de andere kant erg zwakke broe- Voor Griekenland geldt, afgezien de aard van het huidige regime, hetzelfde. En dan maken de twee len nog voortdurend ruzie over rus, het eiland dat bovendien ïen het verdedigingsgebied een nente rol speelt. Sinds duizend ook Halta niet uit de strategie inen de Middellandse Zee weg te ken. Als onafhankelyke staat ft het eiland nog een defensiever - g met de Britten, dat in 1974 af- pt. Wat er dan gaat gebeuren igt af van de vraag in hoeverre Russen eventueel succes hebben de toenaderingspogingen die ze ;etwyfeld doen. >e Italianen zyn yverig en him w ït op zichzelf is al groter dan de N e Russische presentie in de Mid- I landse Zee. Maar het valt af te J chten of de Italianen niet hard op l zyn hun democratisch speelgoed )ik kapot te maken. Bovendien le en zowel Italië als Griekenland dedigingstechnisch byzonder gro- moeilykheden op: het zyn twee UNpachtige strekdammen in zee. Iet NAVO-hoofdkwartier voor 0 d-Europa is in een voorstadje van pels, in Bagnoli, gevestigd. Hier mi tlt de opperbevelhebber van het I lied, de Amerikaanse admiraal Ho- y io Rivero. Hy staat, als er oorlog uitbreken, aan 't hoofd van alle rken, Grieken en Italianen te u« id, ter zee en in de lucht. En na- irlijk van zyn eigen Zesde Vloot, in vredestyd alleen aanwyzingen Washington afwacht. Anders had het byltje er al lang by neerge- 1. De Zesde Vloot is de kern van defensie in het zuiden. Ze telt ge- jri jit ideld 50 onder- en bovenwater- ud, iepen, waaronder de Polaris-on- 2 rzeeboten met atoombewapening, t de mariniers mee telt de vloot lnr'J n 25.000 man en dan zyn er de rechtstoestellen, die van vliegdek- lepen en van land kunnen opsty- 'K*1 L Het zyn nu juist deze vlieg- ut" lgen die de NAVO in dit gebied de oud Wematie geven over de Russen. De kleine, machtige admiraal Ri werd in 1910 in Puerto Riqo ge- Admiraal Rivero vertelt graag over zyn werk en over de Russen die zyn grote zorg betekenen, meer nog dan de vraag hoe de Turken en de Grie ken aan meer en moderne wapens moeten worden geholpen. (De Ame rikaanse regering verstrekt leningen en ook de Bondsrepubliek doet er iets aan). Ruim vyf jaar geleden begon de spectaculaire uitbouw van de Sow jetrussische vloot. Eerst kwamen de onderzeeboten: door de Bosporus en de Dardanellen aan de ene kant en door de Straat van Gibraltar aan de andere. Als het Suezkanaal niet ge sloten was geweest, waren ze ook daar door gekomen. Later kwamen de gloednieuwe bovenwaterschepen. Af en toe laten zich ook de vlieg dekschepen-voor-helikopters „Mos kou" en „Leningrad" zich in de Middellandse Zee zien. Maar dat is allemaal alleen maar machtsvertoon, vertelt de admiraal. Zo'n vloot heeft een grote politieke en psychologische functie. Als een machtige verzame ling oorlogsbodems ergens aan de horizon opdoemt, maakt dat op een bevolking en zyn regering indruk. En daar ging het de Russen in vele ge vallen al om. Intussen heeft Moskou nu ook voor steunpunten gezorgd en het is nu juist de grote zorg voor de NAVO- strategen om te zien in hoeverre deze steunpunten in de nabye toekom sten zullen worden uitgebreid. Aller eerst zyn er natuurlyk de havens Port-Said en Alexandrië, de enige weliswaar die helemaal ter beschik king van de Russen staan. In Lybië gebruiken ze incidenteel de haven Latakia. Maar het staat nu te be zien in hoeverre de Sowjetrussische diplomatie erin slaagt de revolutio naire regering van Lybië ertoe te brengen de vorige maand door de Amerikanen ontruimde luchtmacht basis Wheelus aan de Russen in ge bruik te geven. In Algerye hebben zich op vele plaatsen Russische „technici" geves tigd. Naar men meent te weten zyn de raketbases daar al gereed. En dan zyn er tenminste vyf plaatsen in de Middellandse Zee van de kust van Marokko tot ten zuiden van Cyprus waar de Russen zogenaamde „an chorages" hebben ingericht. Het zyn kalme, beschutte plaatsen op zee, waar de bemanningen uitrusten, waar de schepen worden gerepareerd en waar de verzorgingsschepen voor de ravitaillering zorgen. Admiraal Horacio Rivero voor zijn „strijdgebied". de bedoeling is, dat ze van schepen op vijandelyke schepen worden af gevuurd. Maar admiraal Rivero ver telt, dat deze geleide projectielen in een zee-oorlog toch weinig kunnen beginnen, omdat schepen nu een maal zo wendbaar zyn dat de kans dat de raketten doel treffen gering is. Daarom wyst de admiraal erop. dat de NAVO ver in het voordeel blyft zolang ze er maar voor zorgt de overmacht in de lucht te behou den. Of dit zal lukken hangt af van de nieuwe noodzakelyke krachtsin spanningen om tegen de snelle Rus sische ontwikkeling te concurreren. Deze conclusie kon tenminste aan het betoog van admiraal Revero worden verbonden. Op de Amerikaanse Zesde Vloot worden herhaaldelyk de Russische Toe-16's gesignaleerd Ook aan de zuidkust van Sicilië doken ze al op, al ligt hier de grens van hun ac tieradius als ze uit Egypte opstijgen. In elk geval drag ende Toe-16's nog steeds Egyptische kentekenen. Maar de Amerikanen hebben al lang vast gesteld dat de toestellen zo deskundig worden bestuurd, dat de bemanning onmogelyk uit Egyptenaren kan be- staan. Een volledig uitgeruste tacti sche luchtbasis hebben de Russen in Egypte nog niet, maar die kan er ko men. Als ze er is worden de machts verhoudingen daardoor ongunstig be- invloed. Het wordt nog erger als meer naar het westen aan de Noord- afrikaanse kust dergelyke bases zou den worden ingericht. Daarom wordt de gang van zaken in Lybië en in Algerye nauwlettend in het oog ge- j houden. Terwyl de geallieerden in de ver houding tussen Warchau-pact en NAVO een duidelyke minderheid aan landstrydkrachten hebben, aldus de admiraal, is er een westelyke supre matie tegenover het oosten in zyn eigen Zuideuropese verdedigingsge bied. Dat de Zesde Vloot zou worden versterkt, daarvan zegt hy niets te hebben gehoord, al geeft hy toe dat vele geallieerde schepen verouderd zyn in vergelyking tot de uit de grond gestampte nieuwe Russische vloot. Overigens is deze militaire ontwikkeling een gevolg van de po litieke. en op dit terrein moet de ad miraal het initiatief helemaal over laten aan de NAVO-regeringen. die hy als militair vertegenwoordigt. Het hoofdkwartier van de Zesde Vloot ligt maar een paar minuten met de auto van admiraal Rivero's NAVO-hoofdkwartier. Het is de Zes de Vloot die alle inlichtingen verza melt over de Russische bewegingen. Ze geeft die door aan het hoofd kwartier van de NAVO-zeemacht op Malta, dat onder bevel staat van een Italiaanse admiraal. En deze geeft het weer door aan zyn chef in de persoon van admiraal Rivero, trots drager van vier sterren, de hoogste marinerang. Zo hecht en veilig afgesloten als het NAVO-hoofdkwartier in Bagnoli is de NAVO in Zuid-Europa al lang Het belangrijkste wapen van de Russen zyn de raketten, waarvan het BELAFST (AP) By en bom aanslag op een grote bank in het centrum van Belfast zyn gisteren dertig personen gewond. van wie vier ernstig. Desondanks is men volgens plan begonnen met de te rugtrekking van de Britse troepen, nadat de rust in de provincie enigs zins was teruggekeerd. De Noord- ierse premier Chichester-Clark maakte gisteren bekend dat hy van daag naar Londen zou gaan voor besprekingen met de Britse premier Heath. Chichester-Clark wil in het byzonder spreken over de uit werking van de Britse havenstaking op de Noordierse economie. De Russische helikopter-kruiser „Moskwa". PRAAG (Reuter) Het Tsjecho- slowaakse partyblad „Roedo Prawo" heeft gisteren een felle aan val gedaan op de voormalige par- tyleider Doebtsek. Het blad wil met deze aanval, die 6.000 woorden telt en anderhalve pagina beslaat. de „Doebtsek-legende vernietigen, die nog steeds in ons land leeft, zelfs onder de partyleden". Het blad be- schryft Doebtsek als een zwak en gewillig werktuig voor de „contra revolutionaire krachten" en noemt hem „onprincipieel, laf en een man die het op een akkoordje wil gooien". „De legende van Alexander Doebtsek is opzettelyk geschapen door een groot apparaat van reac tionaire klachten. Zy is diep inge drongen in het bewustzyn van ons volk. met inbegrip van de commu nisten. De legende leeft nog steed? in ons land en veel progressieve mensen in de kapitalistische landen zyn er ook voor bezweken", aldus het blad. Het artikel begint met een scherpe kritiek op de voorganger van Doebtsek. Nowotni. die ver vangen moest worden. Maar Doeb tsek was de verkeere man voor deze functie, aldus het artikel. ADVERTENTIE REGGIO (Reuter, DPA) Gisteravond zyn opnieuw hevige on lusten uitgebroken in Reggio Cala bria, waarby tientallen personen zyn gewond en het aantal arrestaties, na drie dagen van gevechten, tot byna honderd is opgelopen. Uit verontwaardiging over het feit dat de regering niet Reggio maar Catanzaro wil aanwyzen als hoofd stad in het nieuwe semi-autonome gebied Calabrië, staken demonstran ten het gebouw van het provinciale bestuur een stationsgebouw en een badinrichting in brand. Ook talryke auto's gingen in vlammen op. De be togers gingen de politie, die is ver sterkt met eenheden uit Napels en andere steden, met stenen, yzeren staven en benzinebommen te ïyf. Te gen het vallen van de avond bevon den zich 3.000 man politie en carabi nieri in de stad, waarvan alle toe gangswegen zyn afgesloten. Vol gens de politie nemen bekende rad draaiers en leden van extreme poli tieke groepen, sommige van ver naar de stad gekomen, deel aan het oproer. De provinciale secreta rissen van de drie grote vakcentrales in Italië riepen gisteravond geza menlijk op bot kalmte. Drink louter Kabouter Jonge Oude jenever europacup-kabouters doen 't ook. HONGKONG (AP) De Chi nese communisten hadden geen bewijzen voor de spionage, die tot mijn veroordeling leidde, al dus verklaarde de 79-jarige Ame rikaanse bisschop James E. Walsh, die verleden week werd vrijgelaten na twaalf jaar door Peking in gevangenschap te zijn gehouden. Op een persconferentie verklaarde hij aan de rode Chi nezen te hebben bekend uit Honkong enig geld te hebben meegenomen voor een Chinese zendeling. Hij had gedacht dat dit toegestaan was. maar hoorde later, dat dit krachtens de Chi nese voorschriften verboden was. Tydens het proces. aldus de bis schop. veroordeelde zyn Jonge Chi- rese advocaat hem even hard en luid als de openbare aanklager. Het enige wat hij als clementie aan voerde was myn leeftyd, aldus de bisschop, d e zes maanden lang vrij wel dageiykfc ondervraagd was over zijn .spionagewerk". Het enige be wijsmateriaal, dat tijdens het proces werd aangevoerd was. dat een vriend Uit scheepvaartkringen in Sjanghai met hem had gesproken over de koop vaardij en dat een andere vriend hem iets verteld had over de wa pens. die de Chinezen in de Kore aanse oorlog hadden gebruikt. Het gesprek over die wapens was kort voor zyn arrestatie in 1958 gevoerd en toen was de Koreaanse oorlog al vijf jaar voorby. De bisschop onder streepte dat in bedoelde gesprekken géén inlichtingen ter sprake waren eekomen die geheim waren. Mon seigneur Walsh die tydens zyn Voetgangersdomein Met ingang van 1 augustus zal het centrum van Tokio op zon- en feestdagen tussen 10 en 17 uur verboden zyn voor auto mobilisten. De voornaamste uit- I gaanscentra van de Japanse hoofd stad. Glnza, SJinJoekoe, Ikeboekoero en Asakoesa. samen ongeveer 150.000 vierkante meter, worden dan uitsluitend het domein van de voet ganger. Doodgeschoten Een van de be langrykste guerrillaleiders in de Do- mlniclaanse republiek, de 24-Jarlge Otto Morales. Is gisteren door de po litie ln de nabyheid van de universi teit van Santo Domingo doodgescho ten. Morales zou betrokken zyn ge weest by de ontvoering op 24 maart van de Amerikaanse luchtvaartat taché. kolonel Donald Crouwly. Asiel gevraagd Het Argentynse ministerie van Binnenlandse Zaken j heeft bekendgemaakt, dat de eers te violist van het Moskouse Philhar- i monische Orkest. Naun Froldman, verzocht heeft, in Argentinië te mo- i gen biyven. Hy ls achtergebleven toen het orkest een tournee van drie weken door Argentinië besloot en I naar de Sowjet-Unie terugkeerde. persconferentie in een ziekenhuis in Hongkong in een rolstoel zat was na zyn maandenlange verhoor door de Chinezen zó moe. dat hy tenslotte had gezegd: .Misschien ben ik vol gens uw opvattingen een spion". ..Dat leek hun voldoende; zij kwa men met een verklaring van die rtrekking en die tekende ik" Op de vraag of hij die Terklaring nu her riep. antwoordde de' bisschop: „Be heb geen enkele reden om die ver klaring te herroepen, mits u let op de toevoeging „volgens uw opvattin gen". Als er mee bedoeld zou zyn, dat ik een spion was in de echte en ""are zin des woords, dan herroep ik haar". BONN (DPA) De Westduit*» minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel. Is gisteren uit Bonn vertrokken voor bezoeken aan Lon den en Washington, waar hy zal spreken over het voornemen van de bondsregering met de Sowjet-Unie een verdrag te sluiten over het af zien van geweld. Scheel vertrekt op 26 juli naar Moskou voor de officiële onderhandelingen over dit verdrag. Voor zyn vertrek verklaarde de Westduitse bewindsman dat enige punten uit het memorandum van staatssecretaris Bahr. dat door een „lek" ln de publiciteit ls gekomen, slechts als basis voor de komende onderhandelingen in Moskou moeten worden beschouwd. Hy legde er de nadruk op dat deze onderhandelin gen. die voor geheel Europa van belang zyn, in nauw verband met een oplossing van het vraagstuk- Berlyn moeten worden gezien. Be palingen over grenzen in verdragen met Oosteuropese landen kunnen eerst dan van kracht worden wan neer een bevredigende oplossing is gevonden voor de kwestie-Beriyn, zo voegde hy hier aan toe. Tydens zyn bezoek aan Londen bracht Scheel gisteravond zyn Brit- se collega Sir Alec Douglas-Home op de hoogte van de stand van zaken. By hun gesprek was ook Barber aanwezig, de Britse onderhande laar over Engelands toetreden tot de EEG. Gisteren kwamen Prins Char les en zijn zuster Prinses Anne van Engeland in de Amerikaanse hoofdstad Washington aan, waar zij, na een bezoek aan president Nixonkennismaakten met diens familieleden. Op de foto v.l.n.r Prins Charles, Prinses Anne. pre- sident Nixonmevrouw Nixon en president Nixons schoonzoon Da vidEisenhower, kleinzoon van wijlen president Eisenhower.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9