NS ZIT TE SPRINGEN OM TREINSTELLEN r HOOGEVEENS ZIEKENHUIS IS NIET VEILIG GENOEG Keurige kostschooljurken zonder sex HU ïoor zou rsoneel geheel ernemen CITROEN SCHUDEL's Valentino besloot Romeinse modemarathon )p korte termijn beslissing over afdeling Rollend materieel eer overleg $sen Frente n DP over en minister GEVANGENEN ONTSNAPPEN UIT HUIS VAN BEWARING Twee zenuwpatiënten springen van zevende verdieping AMSTERDAM WIL OOK EEN KOOPAVOND CARANSA'S HOTEL BIJNA GEREED Buurtgenoot kraakt huis „kampeerders' AUTOMATEN VOORDELIGER Midi LEID9CH DAGBLAD PAGINA 7 HAAG (ANP) Bij de Nederlanse Spoorioegen maakt men trnstig zorgen over de door het ministerie van Verkeer en staat noodzakelijk geoordeelde afwikkeling van de lopende legorder van 80 bakken (40 treinstellen) bij de ten dode op- reven afdeling rollend materieel van Werkspoor in Utrecht. nieuwe bakken op 1 oktober a.s. moeten beginnen, waardoor de afde ling rollend materieel tot 1 oktober volgend jaar zou kunnen blijven draaien. Volgens enkele personeelsleden van Werkspoor ziet het er naar uit, dat slechts één treinstel per drie we ken in plaats van de gebruikelijke zes dagen kan worden afgeleverd. Als dat waar is, zouden de Spoorwe gen twee jaar langer op hun rijtui gen moeten wachten, waardoor de dienstregeling volgend jaar in ge vaar komt. Voor Werkspoor betekent dat dan bovendien een financiële strop, want in het contract met NS is een boe teclausule opgenomen: voor elke week later leveren moet per trein stel f 500 extra worden betaald. Dat zou de NS een miljoen gulden kun nen opleveren. Gistermiddag hebben af. gezanten van Disneyland onder leiding van ambassa drice Cathy Birk een bezoek gebracht aan het Emma Kinderziekenhuis in A'dam. Op de foto Dagobert Duck en Mickey Mouse aan het bed van een der zieke kin deren. eel onthoudt de Nederlandse egen zich van commentaar, tfS-ingewyden noemden het jnlijke zaak" dat de afleve- n de treinstellen aanzienlijk te worden vertraagd tenge- fan het grote personeelsver- de lauwe stemming onder ioneel van Werkspoor, ussen de Nederlandse Spoor - en Werkspoor gevoerde over- r de afwikkeling van de lo- orders en de revisie in de igsfase is deze week voorlo- ndigd. ëderlandse Spoorwegen heb- reeds wegens gebrek aan el de grootste moeite de op- de dienstregeling uit te voe- aterieelgebrek is er volgens den oorzaak van, dat het NS- el niet op tijd de noodzake- iderhoudsbeurten krijgt. „We onze treinen kapot", aldus •functionaris. beidsproduktiviteit bij Werk- de laatste weken overigens ns extra gedaald in verband nog steeds bestaande onze- over de toekomst van de af rollend materieel. Iedereen thans rekening met sluiting bedrijf. ins de overeenkomst met ïoor zou de aflevering van de .EMSTAD (ANP) Nu de lanse Arbeiderspartij Frente een nieuwe kandidaat heeft [ragen voor een zetel in de mi- aad van de Antillen, de voor nocratische Partij (DP) aan- are kandidaat B. Thomas ie DP. met uitzondering van roorzitter C. D. Kroon, ver- bereid te zijn besprekingen te met de Frente Obrero onder rwaarden waaronder die par- het kabinet zou kunnen toe- leer Kroon wilde Frente niet tot besprekingen toelaten nu koord met de voormalige op- )arty NVP is bereikt. Hij voor het lidmaatschap en het terschap van de democrati- artij bedankt, maar zal als on- elijk lid in de staten blijven, it de huidige coalitie ingaan voorstel van Frente, dan zal (en regering krijgen die wordt ld door 19 van de 22 staten- In dat geval zou alleen de inse volkspartij-combinatie de regering zitten. NJESTAD De openbare ering van de Arubaanse sraad, die was uitgeschreven maandag a.s., is tot nader order teld. In deze vergadering zou meer de begroting voor het igebied, waarmee men al 9 over tijd is, worden behan- Geruchten willen dat de centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem bereid zou zijn het complete personeel van de afdeling rollend materieel van Werkspoor over te nemen. Op korte termijn zou men deze oplossing wil len verwezenlijken. AMSTERDAM (GPD) Het zoe ken naar de gevangenen die gister nacht uit het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmannlantsoen in Amsterdam zijn ontsnapt, heeft tot dusver niets opgeleverd. De ontsnapping van de twee man nen. de 32-jarige G.V. en de 33-jari- ge D.J.W., beiden uit de hoofdstad, werd gistermorgen om tien voor vijf ontdekt. De twee mannen, die we gens diefstal met braak in vereni ging gepleegd sinds 16 maart in het Huis van Bewaring zaten, waren ont snapt met behulp van een zaag of vyl en met beddelakens. Nadat zij de ruit van hun cel op de tweede verdieping van het gebouw hadden ingeslagen en een tralie had den doorgezaagd en verbogen, zijn zy met de lakens in de richting van de muur aan de kant van Paradiso gekropen. Door de lakens aan eikeer te knopen konden zij de vrije straat bereiken. Bij een gebouwtje dat op het plein tje tussen Paradiso en de gevange nis staat heeft de recherche een zwarte broek, een vest en een brief gevonden die mogelijk van de ont snapten afkomstig zijn. De 32-jarige G.V. is 1.80 meter lang, donkerblond, heeft een snor en is zwaargebouwd. Zijn compagnon is een centimeter langer, heeft bruin haar en is eveneens zwaar van pos tuur. Vorig jaar is uit hetzelfde huis van bewaring Gerrit Schutte ont snapt, zij het met behulp van een ci pier. bestel houdt volgens waarne- op Aruba vermoedelyk ver- j^Jmet onenigheid binnen de par- imbinatie die in het eilandsbe- zit, en waarin de Arubaanse Party de belangrykste is. Het heeft in de eilandsraad 'n meer- ld van slechts één zetel. i van de partyen uit de AVP- itie, de Union Nationalista (UNA), streeft ernaar, een vier AVP-zetels in de Antil- statem te krijgen. De UNA- Mteerde zou in het eilandsbe- i herhaaldelyk hebben laten bly- \l dat zyn party de behandeling begroting zal tegenwerken zo- *tj die statenzetel niet heeft. &gs is op 'n vergadering van de braad de behandeling van de *ing naar 'n later tydstip ver en omdat de UNA niet aanwe es en de begrotingsvoarstellen [een meerderheid zouden halen, van andere zyde is druk uit- id op de AVP. By de vor- van het nieuwe Antil- kabinet had de Partido Pa- to Arubano (PPA) voor deelna- *n de AVP aan de regering als ®arde gesteld dat de PPA zit- tou krygen in het eilandsbe- De AVP verkoos toen haar e in het ellandsbestuur te be at De heer G. J. G. Leonhardt uit Laren (N.H.), die in de muziekorga nisaties van ons land verschillende functies bekleed, gaat zich eind van dit jaar in Zwitserland vestigen. Hy zal dan deze functies neerleggen. De heer Leonhardt is vooral bekend als een van de leidende figuren in de „Nederlandsche Bachvereniging". Ook is hy bestuurslid van het Con certgebouw in Amsterdam en van het Nederlands Kamerorkest. HOOGEVEEN (GPD) —De onge rustheid die enkele leden van de Christelyke Vereniging tot Verple ging van Zieken voor Hoogeveen en Omgeving „Bethesda" tydens een vergadering op 27 februari 1969 uit spraken over het feit dat in het AMSTERDAM (ANP) De fede ratie „De City van Amsterdam" en de Raad voor het Grootwinkelbedryf kring Amsterdam hebben hun leden in de binnenstad geadviseerd met in gang van donderdag 27 augustus a.s. over te gaan tot het houden van een wekelykse koopavond. Aan de ondernemingen buiten het centrum is in overleg met de Amster damse middenstandscentrale geadvi seerd om tot één gedragslyn te ko men. De federatie en de raad zyn van mening, dat het sterk afhanke- lyk is van de reacties van het pu bliek in hoeverre ook op langere ter- myn een wekelykse deelneming aan de koopavond in Amsterdam verant woord is. nieuwe op 27 mei 1970 in ge bruik genomen ziekenhuis, de af delingen psychiatrie en neurologie op de zevende verdieping zouden komen, is niet zonder reden gebleken. Sinds de verhuizing van de staf, het verplegend personeel en de pa tiënten van het oude ziekenhuis in Hoogeveen naar het nieuwe in Plan de Weide zyn twee patiënten uit het raam van de zevende ver dieping* naar beneden gesprongen. Een van hen overleefde de val van ongeveer 25 meter de ander verd dodelijk verwond. In de korte tyd sinds de ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis hebben voorts nog enkele in overspannen toe stand verkerende patiënten getracht het raam uit te springen. Diverse In antwoord op de opmerkin gen van de leden van de vereniging „Bethesda" gevraagd werd onder meer of het huisvesten van de neu rologische en psychiatrische afdeling op de zevende verdieping wel ver antwoord was) op de ledenvergade ring van 27 februari van het vorig jaar, deelde de directie en bestuur toen mee. „dat er diverse veilig heidsmaatregelen waren getroffen, zodat van ongerustheid geen sprake hoefde te zyn". Op dit ogenblik evenwel kort na het meest recente geval met do delijke afloop van een in het Bethes- da-ziekenhuis in behandeling zynde patiënt beraadt men zich op hoog niveau over de vraag of de veilig heid van de patiënten op de afde lingen neurologie en psychiatrie wel voldoende gewaarborgd is. Pas De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Groningen en Drente, dr R. Mantingh in Gronin- ge, zegt desgevraagd: „Ik ben pas enkele dagen op de hoogte van het gebeuren in Hoogeveen. Misschien kunnen we op korte ter mijn tot een oplossing komen, want twee patiënten die in een korte tyd uit het raam zyn gesprongen is wel erg opvallend". Voorzitter ir. J. A. de Vries van Bethesda is daartoe wel bereid. Hy zegt: „Direct na de tragische ge beurtenissen in ons ziekenhuis heb ik een hele ochtend zitting gehouden om in 24 uur al datgene te kunnen doen om herhalingen te voorkomen. Daarby kom je echter vooral op medisch gebied voor vele proble men te staan". Op de vraag of het niet mogeiyk is om de afdelingen psychiatrie en neurologie van de zevende verdie ping over te brengen naar de be gane grond om hiermee het grote hoogteverschil weg te nemen, ant woord hy: „Ik heb opdracht gege ven aan de directie studie te maken van de inrichting van het ziekenhuis met als hoofdthema dat deze niets te wensen overlaat". ADVERTENTIE DUB8CI OtSTOOKTC NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN AMSTERDAM (ANP) Met een wand van 24-karaats bladgoud ach ter de bar en een goochelende bar keeper daarvoor is het nieuwe hotel van de Amsterdamse zakenman Ca- ransa aan het Rembrandtplein in de hoofdstad één van de uniekste hotels, die de laatste tyd zijn ge bouwd. Het is nog niet officieel ge opend, maar enkele van de 150 bed den in de 66 kamers worden al door de verwende gasten beslapen. De heer Caransa heeft ze verwend, want het gebouw heeft een maximum aan luxe en comfort. Behalve een radio, televisie en te lefoon, die de hotelgast vanaf zyn bed kan bedienen, heeft de dorstige bezoeker een apparaat op zyn kamer, waaruit hy door een druk op de knop twaalf verschillende dranken, zonder of met alcohol, te voorschyn kan toveren. Het gebruikte komt bene den automatisch op zyn rekening. Vindt hy het drankje niet fris ge noeg, dan is er een yskast. Boven dien is er een aparte kraan voor ys- water. Komt iemand van een ver moeide wandeling in zyn hotel te rug, dan strekt hy zich uit op zyn bed en drukt een knopje in. Een in gebouwd fibratie-apparaat, .magie fingers' geheten, helpt hem binnen 'n kwartier van zijn vermoeidheid af. Ongeveer acht miljoen gulden heeft Caransa in dit hotel, dat van een fyn restaurant is voorzien, ge stoken. De achter het hotel liggende huizen zullen binnenkort gaan ver dwijnen om plaats te maken voor een uitbreiding, zodat het gebouw doorloopt vanaf het Rembrandtplein naar de Amstel. In totaal zal het hotel dan 200 bedden bevatten. ROTTERDAM (GPD) De heer J. van Welsum (25) uit de Schiphol straat 45 in Rotterdam heeft van nacht getracht de leegstaande wo ning van het gezin Pyl uit de Rhynsburgstraat 22 eveneens in Rot terdam, dat nog steeds in de polder .kampeert" te kraken. Gesteund door een aantal buurtbewoners sloop hy omstreeks twee uur de achtertuin van de woning binnen en opende de door een reeds stukgeslagen ruitje de deur. Het bleef echter by een poging. Want even later stonden er twee rechercheurs van de Rotter damse politie voor de deur. die al gauw de gemoederen wisten te susen. „Het is een grof schandaal, dat het gezin Pyl uit deze redely ke wo ning trekt om nog een beter huis te krijgen", zegt de heer Van Wal- sum, vader van drie kinderen. „Ik zit met mijn gezin op een kamertje van drie bij vier meter. Als de heer Pyl dit huis niet wil hebben dan neem ik het. Ik woon nu al ruim vyftien maan den by myn schoonmoeder. Weke- Ujks zit ik by de gemeentelyke wo ningstichting op de stoep. Eerst werd ik afgescheept omdat ik nog geen drie jaar getrouwd was. Nu ben ik drie jaar getrouwd en nog kryg ik geen woning. De toestand is voor ons helemaal onhoudbaar. Myn vrouw en ik slapen met twee kinderen in een tweepersoonsbedterwyl het der de kind in een ledikantje naast ons ligt". HAARLEM (GPD) Werkgevers die een automaat voor warme dran ken hebben aangeschaft hebben j daarmee belangryke besparingen in de personeelssector bereikt. Dat biykt uit een overzicht van het voorlich tingsinstituut voor de service door automaten dat de volgende cyfers bekend heeft gemaakt: personeels be sparingen op de koffiejuffrouw of de kantinebaas: 56 pet. Tydsbesparing bedienend personeel geen afwas en geen koffiezetten: 30 pet. Geen ser viesgoed en koffiezetapparatuur of kantine meer nodig 15 pet. Tydsbe sparing consumerend personeel, min der pauzes minder geloop om drank te halen 8 pet. Overige besparingen 11 pet. 3 pet. van de gevraagde on dernemers wist geen besparing aan te geven. (Door Jos Hagers) ROME (GPD) Valentino, de Cas- sius Clay van de modewereld, heeft zyn instemming met de midirok betuigd. Hy deed dat gisteravond tydens een galapresentatie waar mee hy de Italiaanse modemara thon besloot. Op 't gouden stoeltje waar eigeniyk Jackie Onassis had moeten zitten, die in verband met l het bezoek van haar ex-schoon- I moeder aan Griekenland, op het i laatste moment had afgebeld, zag ik een oude bekende: Talitha Poll, het Haagse meisje die niet zo lang geleden met Paul Getty, de zoon van de rykste man van de wereld trouwde. Ze zag er echter met een een kostbaar geborduurde rok, een doorkykblouse en een tulband eerder als een echtgenote van een Indiase maharadja uit. Dat Jacki en nog een heel stel an dere beroemdheden verstek lieten gaan moet Valentino wel diep ln het hart hebben getroffen, want geen enkele couturier is zo mate loos ydel als hy. Sinds het vorige seizoen is er by Va lentino weinig veranderd. Hy handhaafde de zelfde strakke, functionele lyn als die in Parys door Ungaro wordt aangehouden. Het werden dus simpele midi- jurken met v-hals, lange, vry nauwe mouwen, en royaal geplooi de rok. Dat alles in gebroken wit, champagne, beige, aubergine en zwart. Kortom: keurige, knap ge maakte kostschool jurken zonder al teveel sex. Maar Valentino's klan tenkring, waartoe vroeger ook Sophia Loren en Gina Lollobri- gida behoorden, is wel wat veran derd, sinds hy zyn zaak een paar maanden geleden aan een Ameri kaanse confectionair uit Texas ver kocht. Maar ook al hadden de simpele creaties voor overdag, waarby al lerlei details, zoals zakjes en man chetten zoveel mogelyk werden weg gelaten, duideiyk de overhand, by het ontwerpen van zyn vryetyds- kleding heeft Valentino toch wel duideiyk aan de Jet set gedacht. Mannequins in rotsklimpakjes ver anderden Valentino's modehuis in een salon. Voor 's avonds zwaaide hy tot ieders verbazing echter naar de Jaren dertig over. Als May West zyn exotische cocktailcreaties van kant en lurex eens had gehad! De les die de Italiaanse couturiers ons de afgelopen week hebben ge- I leerd, Is dat het tyd wordt om naar een midl-jurkje uit te kyken Een tot halverwege de kuit reiken de Japon, een niet zo flateuze crea- 1 tie met een uiterst nauw boveniyf- Je, 'n forseingesnoerde taille naar eigen verkiezing een iets gerende, klokkende of geplooide rok. Iet is niet te hopen dat de Italiaan se midi's de inzet van de nieuwe In- trnationale modeiyn zullen wor den. Want zelfs Harpers Bazaar's hoofdredactrice Nanoy White vond ze uiterst onlogische verzinsels. Af gezien van de modellen van Sarli Capucci, Lancetti en Valentino wa ren de met complete voegen gegar neerde creaties te ouweiyk voor modieuze twens, terwyi niet meer zo Jeugdige dames ze onmogeiyk kunnen dragen, omdat ze veel te krap zyn. De overhemdjurken zullen, wat de Italiaanse couturiers betreft, voor combinaties van rok en blouse plaats moeten maken en de re- verkragen voor de v-halsen. Tail les worden door brede ceintuurs ge accentueerd en tenslotte keert de aloude strapless avondjurk weer te rug. Prinses Galitzine was de enige die met haar splitmaxi en zwartsaty- nen laarsjes een frivole oplossing voor het midiprobleem wist te be denken. Volgende week zullen de Paryse couturiers hun collecties showen en volgens ingewyden is het vry wel zeker dat ook zy naar de midi's zullen overzwaalen, maar dat wil niet zeggen dat u uw mini •okjes nu meteen in de asbak kun- ïen doen. Want de Engelse, Duit se en Amerikaanse confectiemag- .naten schynen daar voorlopig nog niets voor te voelen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7