„Alternatieve" speelfilm van Hans Geissendörfer Nachtegaal Heintje zingt zijn liedjes Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke Orwo-kleuren og ORWOU.T.18 Toestand Salazar kritiek Vijf prolongaties in de Leidse bioscopen TjEine Rose fur Jane a T Filmc ensuur in India Lichaam ran Aramburu in huis gevonden 36 dia's slechts f 12,50 in cl. ontwikkelen UIJD\0 17 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 jns W. Geissendörfer is een Duitse filmer van negenen- 9, tig jaar. Hij heeft lang haar en ziet er verder zeer „alter if' uit. Hij maakt op het ogenblik in Nederland in de tone-studio's in Duivendrecht een film voor de Duitse isie. „Eine rose für Jane" heet zijn film en daarin wordt zeer eigentijds verhaal uitgebeeld. Hans Geissendörfer zelf dat hij niet gek is. maar dat een heleboel toestanden lize Westerse beschaving faliekant verkeerd zijn. Daar- D wil hij protesteren. Niet met spandoeken, maar met films, 'oor zichzelf spreken. De Duitse televisie geeft hem daartoe ans. „Niet van ganser harte", zegt hij, „maar meer als alibi: de jeugd wil gehoord worden, welnu, laat maar zien 3II jullie te zeggen hebben". ..Eine Rose für Jane" zal na >ning op de televisie naar de bioscopen gaan en wellicht Nederland worden vertoond. lendörfer heeft al twee speel- j nooit op een academie of zo ge- op zijn naam staan, maar dat weest". zegt hij, „ik heb alles zelf hy geen verdienste. ..Ik bengeleerd. Gewoon, omdat ik vond. dat Regisseur Geissendörfer flinks) legt een scène uit aan Hammie de Beukelaar en Eddie Constantine voor de film ..Eine Rose für Jane". ik het moest doen. Ik maak under ground- films, niet commercieel". Vóór zijn filmavonturen studeer de Geissendörfer filosofie en thea terwetenschappen aan de universitei ten van München. Wenen en Zürich. Maar hy zag het toch meer zitten in in de communicatie met langha rige jongeren. Als die er zoveel zijn moeten ze iets te zeggen hebben En wat is dat? Wat willen ze met hun links georiënteerd socialisme'1 ,Jk ben ook lange tijd een hippie geweest", zegt hij. „Make love not war en Peace en zo. Allemaal lief en aardig, maar wat schiet je ermee op? Wat verander je daadwerkelijk met zo'n levenshouding? Bij mij is het allemaal anders geworden, toen ik vier jaar geleden een enorme slach ting onder de Koerden in het grens gebied van Turkije en Irak heb mee gemaakt. Die mensen werden en worden daar nog uitgemoord, zoals de Joden hier Zes maanden heb ik temidden van de Partizanen geleefd en dat heeft zo'n geweldige indruk op me gemaakt, dat ik de mensen hier er iets van wilde, wel moest ver tellen. Hoe doe je dat? Ik wilde een soort documentaire maken, ook al had ik er helemaal geen verstand van hoe zoiets moet Het is min of meer toe vallig een film geworden". Erkenning „Vanaf die tijd ben ik me intensief met film gaan bezighouden en ik heb ik geprobeerd mezelf de techniek er van een beetje bij te brengen. Na een film voor kinderen mocht ik van de televisie een soort gruwelfilm maken over de vampier Jonathan. Hierin wilde ik tot uiting brengen de onderdrukking, die overal nog heerst en de escalatie van het ge weld. Voor „Jonathan" heb ik een prijs gekregen, de „Bundesfilmpreis" die op zichzelf niet zoveel voorstelt. Maar de erkenning is wel fijn" „Belangrijk is", zegt Hans Geissen dörfer. „films te maken, waar alle mensen iets aan hebben Vooral een voudige mensen En het moet niet iets onbenulligs zijn. maar een the ma vervatten, wat de mensen wak ker schudt, politiek bewust maakt. Ik benut het commerciële apparaat van de film en geld en establishment om dingen in de bioscoop te laten zien. die van werkelijk belang zijn. Tot nu toe is me dat min of meer gelukt, hoop ik". Cliché's „Eine Rose für Jane", is volgens Geissendörfer een film. waarin zeer bewust alle cliche s van de gangster films worden gebruikt Alle figuren, die erin meespelen, ziln in de bio scoop geboren De mensen herkennen de figuren uit andere füms. De film gaat over een eenzame man, die met niemand communicatie heeft. Hij leeft zoals hij vindt, dat hij dat moet doen. Hij overtuigt andere mensen van zijn zienswijze met ge weld. Hij praat niet. hij schiet al leen maar Deze figuur wordt in het verhaal langzaam maar zeker ge dood. En Jane helpt daarin een handje mee „Het is een tragisch, maar juist verhaal", zegt Geissendörfer. „Het in dividuele genie kennen we niet meer en dat mag ook niet meer. Er wordt in de hele film nauwelijks een woord gesproken: er is geen commu nicatie. En dat is het probleem, wat zeer veel mensen in deze tijd hebben De film nemen we grotendeels in Amsterdam en omgeving op. omdat deze achtergrond erg internationaal is. In de film zie je niet. dat we hier werken 't Zou net zo goed in Londen of Kopenhagen kunnen zijn. En dat is ook de bedoeling. Niet vastleggen op één bepaald punt of land. maar internationaal". „Denk nu niet. dat ik Amsterdam zelf niet mooi vind. Amsterdam is prachtig, ook al kan ik die typische elementen er van juist niet gebrui ken. Wat ik minder prachtig vind in Holland, is dat de regering zo wei nig geld aan filmers geeft. Deze stu dio's hier zijn in geen tien jaar ver anderd. Verder is iedereen vriende lijk en je kunt hier goed werken, maar alle jonge fümers hier zeggen dat ze geen geld hebben. In Duits land is dat een beetje beter. Voor slechte films krijg je daar altijd geld. En voor goede soms een beetje. Maar ik vind het jammer, dat hier zoveel goede vakmensen zijn, die geen poot kunnen verzetten Ver schillende Nederlandse filmers zijn al naar Duitsland gegaan, waar ze beroemd zijn geworden. Hier kent niemand hen" Televisie ..Eine Rose für Jane" zal eind augustus opgenomen zijn. Eind ok tober wordt de film voor het eerst op televisie vertoond. „En dan maar afwachten of de bioscopen hem over nemen". zegt Geissendörfer. „Voor Nederland is het interessant, dat Ton Lensink er een grote en heel moei lijke rol in speelt. Van televisie in het algemeen kan ik verder weinig zeggen Wel weet ik dat dit medium in Duitsland wordt gebruikt om de mensen voor de regeringspolitiek te winnen. En dat is. dacht ik. niet de bedoeling er van. De mensen bij de tv doen. wat van hen gevraagd wordt Als je eens een goeie regisseur hebt. wordt hij na twee maanden wegge werkt. Datzelfde zie je bij weekbla den. Als iemand daar te kritisch is ingesteld, verdwijnt hij ook gauw Waarom is iedereen zo bang voor jonge mensen? Als we eens de ge legenheid krijgen op tv iets van ons te laten horen, gebeurt dat altijd op een tijdstip, dat bijna niemand meer kijkt Toch blijf ik doorgaan met het maken van films, die iets kunnen bijdragen tot een rechtvaar diger leven voor iedereen. Er is nog erg veel onrecht. Niet alleen in Duitsland. Ook hier. En daarop hoop ik in mijn films te wijzen. By de Koerden ben ik politiek bewust gaan denken en dat wil ik nu op myn me demensen overdragen". Neemt u nog een satellietje De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, is be reid zes satellieten die al geruime tyd een baan om de aarde beschry- ven en die hun opdrachten reeds lang hebben vervuld, ter beschikking te stellen van andere landen. Ge leerden kunnen tot 20 augustus voor stellen doen voor nieuwe taken voor deze satellieten, waarvan de oudste, de „Ogo 1". op 5 september 1964 van Kaap Kennedy werd gelanceerd. Martine Brochard speelt in Geissendörfers film de rol van Jane. Ze kreeg de rol in plaats van Jane Birkin. LISSABON <AFP> De ge zondheid van de 81-jarige oud president Salazar van Portugal, die zich in september 1968 na een hersenbloeding moest terugtrek ken. is weer achteruitgegaan. Volgens een in Lissabon gepu bliceerd communiqué lijdt hij aan een longontsteking. «UXOR Heintje recruteert zijn aanhang voornamelijk de wat oudere jaargangen. Dat wordt weer eens haar- erp duidelijk gemaakt in „Ik zing mijn lied". Heel zijn «e bijna al zijn liedjes zijn afgestemd op het (groot) ederhart. Maar er is meer. De Limburgse nachtegaal met intens lief en goedig hoofdje en zijn aardige kleertjes, keJet de oudere generatie ongetwijfeld vol nostalgie terug- mJ iken aan de tijden van weleer toen kinderen nog gezegge- en dankbaar waren, met twee woorden spraken en ontzag Iden voor de ouderdom, kortom toen de wereld nog kalm overzichtelijk was. En kom daar nu eens om, bij al die rot- Igens met hun lange haren. itjes succes berust op het bespelen van dit senti- M. In „Ik zing myn lied" (een itamme vertaling van de zwie- Duitse titel „Heintje Ein geht auf Reisen") worden al- registers openges jord om de 'oelige aren in het moeder- 'iderhart op gepaste wyze te Hen Qtje krijgt in deze film de rol meten van weeskind. Hij op by een goeiige, maar J karaktervaste tante, die laat domineren door een hondsvot van een verloofde. Deze bepaalt dat Heintje maar in een weeshuis moet. Intussen heeft ons zangwonder de vriendschap ver worven van de manegehouder Teichmann. Heintje is daar vaak om de paarden wortelen te voeren De paardeman lykt een geduchte vrouwenjager te zyn. maar als hy Heintje eenmaal goed heeft leren kennen, heeft hy nauwelyks nog aandacht voor zyn „liefhebberij Toch kan Teichmann niet verhin deren dat Heintje naar dat tehuis gaat. Geen nood, want Heintje ont snapt en voegt zich weer by zyn in Zwitserland vakantiehoudende vriend. Teichmann is daar zo ka pot van dat hy zyn bepaald niet onverdiensteiyke vriendin voor hem aan de kant zet. Ach. het doet er elgeniyk niet toe. wat er allemaal gebeurt. Het belangryk- ste is dat Heintje, met zyn onver woestbare jongenssopraan. met zyn stem als een gong. het ene lied aan het andere rygt „Schel den tut so weh," „Ich sing' ein Lied für dich," „Heldschi Bum- beidschi," „Mama, schenk mlr ein Pferdchen" enz., Heintje zingt zyn versjes overal waar dat maar even kan: in de paardestal. in de auto. op de boot. in de keuken, in de kerk. Voor de aanhang van Heintje is „Ik zing myn lied" iets waar nog avonden over gesproken kan wor den. Heintje Niet minder dan vyf Leidse bioscopen prolongeerden deze week hun films of brachten een reprise van een film. die al eer der in de Sleutelstad draaide Voor de zoveelste keer keerde Westside Story terug naar Leiden. Commen taar by dit filmwerk waar zoveel over te doen is geweest, lykt ons nu wel overbodig. Wie nog één keer wil genieten van de markan te vormgeving van het verhaal en de grandioze muzikale prestaties van Leonard Bernstein, kan zich vervoegen by het Lido-theater aan de Steenstraat „Jungle Boek" is in Camera aan de tweede week bezig. De jeugd schynt niet genoeg te kry- gen van het verhaal van Mowgli, het mensenkind dat door de wol ven is opgèvoed. Walt Disney heeft de stof voor deze tekenfilm ont leend aan „The Jungle Books" van de Victoriaanse schrijver en India-kenner Kipling. Hier en daar heeft het verhaal een nieuw jasje gekregen, b.v. de leuke swingendp muziek, die het hele oerwoud aan het dansen zet. maar dat doet be slist geen afbreuk aan het grappi ge verhaal. In de avonduren vertoont Came ra de film „In de doodsgreep van het rode masker" naar een ver haal van Edgar Allan Poe. griezel roman-schrijver van de eerste or de. Heel wat vriendelyker gaat het toe in Rex waar de middag voorstellingen zyn gereserveerd voor de figuren van de Fabeltjes krant, terwyi 's avonds een oudje van Louis de Funèe wordt ver toond. Le Grand Restaurant is ondanks zyn tameiyk hoge leeftyd nog best te verteren, want de humor van deze Franse komiek is in de loop der jaren slechts weinig veran derd. De derde kinderfilm die in deze vakantieweken werd geprolongeerd is Kuifje en de Zonnetempel in het Studio-theater. De bekende stripfi guren zyn er allemaal zoals Kuif je, kapitein Haddock. professor Zonnebloem. Jansen en Jansens en natuuriyk het hondje Bebbie. In de ochtenduren geeft dit thea ter bovendien speciale jeugdvoor stellingen van de Nederlandse stripfiguren Sjors en SJlmmie. De uitsmyter van deze week ls zeker „John and Mary" in het Trianon- theater. Het ls een uitstekend ver filmd en ragfyn liefdsverhaal met in de hoofdrollen Mia Farrow (be kend va nde televisie-serie Peyton Place) en Dustin Hofman, die al eerder successen oogstte met The Graduate. Regisseur Peter Yates heeft zich by deze film zelf over troffen. BOMBAY i Reuter i De censors in India hebben instructie gekregen, scènes met seks en geweld uit Indi sche film te knippen. Dit heeft de Indische minister van Voorlichting Satya Narayan Sinha. op een byeen- komst van leden van het parlement meegedeeld. Volgens de Indische regering stro ken dergelyke scènes niet met de cul tuur van India en zyn realiteit. BUENOS AIRES (Reuter) In een leeg landhuis op 400 km van Buenos Aires is een lichaam gevon den dat, aldus een mededeling van het Argentynse ministerie van Bin nenlandse Zaken, zeer waarschyn- ïyk dat van oud president Pedro Aramburu is. Aramburu. die presi dent was van 1955 tot 1957 (na de omverwerping van het regime van Peron) werd op 29 mei door twee in legeruniformen geklede mannen ont voerd. Een peronistische groep deel de mee dat hy op 1 Juni was terecht gesteld voor het laten doodschieten van 27 personen, die by een mis lukte staatsgreep waren betrokken, veertien jaar geleden. Het politie onderzoek naar de ontvoering maak te nauwelyks enige voortgang tot vo rige week, toen een dodelijk gewond lid van een linkse verzetsgroep be kende dat hy een van de twee man nen was die Aramburu hadden ont voerd. Daarop werden zeven perso nen. onder wie een priester en een fotograaf, gearresteerd. Het li chaam werd aangetroffen in een twee meter diep graf in de kelder van het landhuis. De stoffeiyke ree ten lagen onder kalk. Op het lichaam i werden een ring en een dasspeld aan- getroffen, die waarschyniyk van 1 Aramburu waren. ADVERTENTIE Vranv uw fntnhnndplnnr Vraag uw fotohandelaar Qtero Foto N.V. - Postbus 127 Hilversum

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11