Inland eindelijk ange regeringscrisis CHS» 1.59 Weer krakeel in vredescommissie Jeugdassemblee Vergeldingsaanval van Israel tegen Libanon GAZELLE FIETSEN Zware bosbranden aan Franse Riviera Hevige strijd om Cambodja et bezoek van president Kekkonen aan loskou duldde geen verder uitstel ndreotti keft het loeilijk SAIGON ÏÏIL MILITAIR JERBOND KARDINAAL OVER LUTHER Reggio woedend omdat het geen hoofdstad is Voor en tegen vermindering van VS-troepen Europa in AARDBEIEN CONFITURE IIDEEDAG 16 JULI 1970 LIIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LSINKI (GPD) In Finland heeft de vroegere minister Buitenlandse Zaken dr. Karjalainen, ruim twee maanden benoeming tot kabinetsformateur, een nieuwe regering md, waarvan hijzelf premier is. Het is een centrum-links- ie, die bestaat uit Karjalainens Centrumpartij, de sociaal- heraten, de volksdemocraten (communisten) en de Libe- tn Zweedse partij. De nieuwe regering beschikt in het ment over 142 van de 200 zetels. kiesbaar zal stellen, zal zich zo goed als zeker neerleggen bij verlenging van het verdrag met enige kleine wijzigingen. Dit vriendschapsverdrag kan wor den beschouwd als de basis voor de Fins-Russische betrekkingen in het bijzonder en de Finse buitenlandse politiek in het algemeen. Het woord neutraliteit is door beide partijen niet genoemd, maar wel staat in de inleiding van het verdrag, dat Mos kou rekening zal houden met het Finse streven niet in internationale conflicten verwikkeld te raken. Dit heeft nagenoeg dezelfde betekenis. Tijdens het aanstaande overleg zal dit ongetwijfeld verduidelijkt worden, temeer daar Helsinki oog heeft ge kregen voor de mogelijkheden die samenwerking met de EEG biedt. Volledig lidmaatschap is onmogelijk en ondankbaar, maar enigerlei vorm van associatie behoort niet tot de onmogelijkheden. RUGGESTEUN ■egeringscrisis begon na de ringen van half maart, die inst van zeventien zetels te aven voor de Boerenpartij i politieke „komeet" Veikko mo. Na twee maanden te i gewacht besloot de Finse ent Kekkonen half mei zelf ikenkabinet te benoemen an het hoofd de liberale leester van Helsinki, Toiva het zakenkabinet kon alleen an tijdelijke aard zijn. Belang- imulans voor de vorming van tuw kabinet was namelijk het dat president Kekkonen van- onderdag, aan Moskou brengt, kan hij de ruggesteun van rlementaire regering goed ge- om dat in Moskou het Fins- he vriendschapsverdrag aan komt en dat vereist voor de at de nodige eenheid aan het wit. De invloed, die het Krem- de Finse regeringsformatie aan de oppervlakte niet embaar, maar wel is duidelijk kkonen niet zonder represen- kabinet in Moskou wenst te nen. t nieuwe regering is duidelijk laats voor de grote winnaar parlementsverkiezingen. De regering bestond uit een coalitie" van de drie grote centrumpartij, sociaal-de- ra en communisten ge- si door de kleinere groeperingen, ^moffelen van de „poujadist" valt onder het hoofdstuk ilitiek". De grote moeilijkheid het slepende formatieoverleg de conservatieven wel met al-democraten wilden samen- maar niet meer met de com- Een regering zonder de party is echter ondenkbaar sinki, gezien de speciale be- gen met Moskou vastgelegd vriendschapsverdrag van 1948. ie vorm een oplossing voor ntroverse is gewonden is nu eend: door een coalitie van yfcüen. Verdrag desbetreffende vrienaschaps- werd in 1955 na gezamenlijk verlengd tot 1975, nadat pre- Paasikivi en Kekkonen, toen mier, de verzekering hadden in dat de Sowjetrussische ba- kala ten westen van Helsinki irden ontruimd. Kekkonen, ambtsperiode in 1974 afloopt 'zich waarschijnlijk niet her- tii J (AFP) De Italiaanse ka- -teur, de christen-demo- Giulio Andreotti. ondervindt ieden bij zUn pogingen op- r «n regering van christen-de- m. socialisten, sociaal-demo- en republikeinen te vormen, rwachtte dat Andreotti in eifionder zou trachten de vier büeen te brengen op het an de sociale en economische en dat hij het netelige pro van de betrekkingen met de nistische partij zo veel rao- binnenskamers zou regelen. ociaal-democraten hebben 7 echter een verklaring uit- waarin zij elke vorm van D Kerking met de communisten regionale en plaatselijke vlak acht van de hand wijzen. In- aocialisten op plaatselijk ni- i vorming van een ..Volks- nastreven plaatsen zij zich het kader van links van het aldus de verklaring. Deze van de sociaaldemocra- P&rty is niet als een ver- gekomen, maar de spanning sociaal-democraten en ocia- *ordt er door vergroot en de Tan de kabinetsformateur er p paoeiiykt. ij Berlinguer, een der secre- van de communistische par- dt verklaard dat de formule ran het midden" is achter een beroep gedaan op „al be democratische krachten", taltiatief en politieke moed te Economie De Finse economie is daarby geen beletsel. Een OESO-rapport heeft onlangs nog eens onderstreept dat de Finse economie zich sinds de de valuatie van 1967 gunstig heeft ont wikkeld en voor de toekomst goede perspectieven biedt. Kekkonen en de Russische leiders zullen ook de kwestie van een Euro pese veiligheidsconferentie bespreken. Iets waarover men voor by na hon- TEL AVIV (AP) Israëlische troepen zijn vannacht de grens met Libanon overgestoken en hebben in het dorp Qala drie ge bouwen opgeblazen, zo heeft het Israëlische leger bekend ge maakt. De aanval was een ver geldingsactie voor de toeneming een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong Wie op kwaliteit staat.gaat op Gazelle zitten! BANGKOK (AP) De Zuidviet- namese regering wil met Thailand, Laos en Cambodja een „indochinees militair bondgenootschap" vormen, maar Thailand zou niet erg warm lopen voor deze voorstellen, zo is in kringen van het Thaise ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. De Thaise minister van Buiten landse Zaken. Thanat Khoman, te genstander van de bestaande Zuidoostaziatische Verdragsorganisa tie (ZOAVO) zou meer voelen voor tweezydige militaire verdragen, zoals dat tussen Thailand en Maleisië ter bestryding van het terrorisme aan j treden. Ben Goerion noemde Nasser van de Arabische guerrilla-aan vallen langs de grens, aldus een woordvoerder. Volgens Israël zijn in de maanden juli en Juni on geveer zeventig guerrilla-aanval len vanaf Libanees grondgebied ondernomen. Hierdoor werd één burger gedood en werden 22 an dere personen gewond. In deze periode werden 15 nederzettinge71 aangevallen en werd de immi- grantenstad Kirjat Sjmona acht maal getroffen door Katoesja- raketten. De Israëlische minister van Defen sie, Mosje Dajan, heeft gisteren ver klaard, dat de Sowjet Unie haar rol in het Egyptische luchtverdedigings stelsel heeft uitgebreid. Voorts zyn huurlingen van verschillende naties in de gelederen van de Arabische guerilla-organisaties opgenomen, maar Israëlische eenheden zyn nog niet met hen in gevecht geweest. De minister noemde ook enkele Israëli sche verliescyfers: sinds de juni-oor- log zyn 330 Israëlische soldaten en 17 burgers gedood by gevechten langs het Suezkanaal. De vroegere premier David Ben Goerion heeft gisteren op een poli tieke by eenkomst gezegd, dat hy ver wacht dat er binnen tien jaar vrede in het Midden-Oosten zal zyn, om dat Nasser in die tyd zou zyn afge- Off. dealer voor Voorschoten Fa. H. J. ROEST ZN. Schoolstraat 20 de gemeenschappelijke grens. Volgens de zegslieden heerst in de regering de mening, dat een militair verbond van de „kleinen" weinig kans op welslagen heeft als het geen medewerking van de grote mogend- Telefoon 2496 heden weet te verkrygen. derd procent overeenstemming heeft bereikt. Twee dagen na terugkeer uit Mos kou vertrekt Kekkonen overigens naar Washington, op uitnodiging van president Nixon. President Kekkonen vandaag naar Moskou NEW YORK (Reuter) De on enigheid in de vredescommissie van de Wereldjeugd assemblee bereikte gisteren een hoogtepunt toen twee afgevaardigden met elkaar op de vuist gingen. Groot tumult barstte los toen Paul Touba. de vertegenwoordiger van de in Kongo-Kinsjassa gevestigde Angolese revolutionaire regering in ballingschap, het woord kreeg. Een Algerijnse deelnemer ver klaarde dat alleen de afgevaar digde van de linkse Volksbewe ging voor de bevrijding van An gola gerechtigd was als vertegen woordiger op te treden van de Angolese vrijheidsstrijd. Toen de Algerijn hem betitelde als een stroman van het Portugese be wind vloog Touba hem aan. Hij werd door zaalwachters over meesterd en weggeleid. In de vredescommissie gaat het al van het begin af zeer rumoerig toe. Dinsdag werden afgevaardigden van Zuid-Vietnam en Formosa weg- Neger-politicus vermoord De 65-jarige Amerikaanse neger-politi cus Leon Jordan, sinds 1964 lid van het parlement van de staat Missou ri, is in de nacht van dinsdag op woensdag in Kansas City doodge schoten toen hy een café verliet, waarvan hy eigenaar was. De poli tie zoekt een auto van waaruit de schoten zouden zyn gelost. Volgens ooggetuigen zaten er drie negers in de wagen. Over de achtergrond van de moord is niets bekend Grenswacht gevlucht Een Oost- dultse grenswacht van 20 jaar is in de nacht van dinsdag op woensdag met zyn wapens in de omgeving van Brunswyk naar West-Duitsland gevlucht. Pas enkele uren later werd zyn vlucht opgemerkt. Dins dag was een jonge soldaat van het Oostduitse leger in de buurt van Eschwege in Hessen naar het Wes ten gevlucht. geschreeuwd. De Zweedse voorzitter van de centrale commissie van de assemblee sprak van „een toestand van anarchie." De assemblee is door de Verenigde Naties georgani seerd als een der hoofdpunten van de viering van het 25-jarig bestaan der volkerenorganisatie. Er nemen meer dan 600 jongeren uit ruim 150 landen en organisaties aan deel. De Zuidvietnamese delegatie heeft zich gisteren uit de assemblee te ruggetrokken. Volgens haar is de eigen tolk door zaalwachters mis handeld. In een brief aan de voor zitter zegt de delegatie dat de as semblee is uitgelopen op een „wan- ordelyk en dictatoriaal forum voor de Sowjet-Unie en haar oosteiyke satellieten." PHNOM PENH (AP) —Het Cam bodjaanse opperbevel heeft vandaag bekendgemaakt, dat de troepen, die Kiri Rom proberen te heroveren, ta melijk zware verliezen hebben gele den. Deze stryd woedt thans reeds zes dagen. De regeringstroepen, die in dit berggebied opereren, zyn ge dwongen zich uit hun vooruitgescho ven stellingen terug te trekken we gens tekort aan munitie. De woord voerder noemde geen verliescyfers. Er zyn echter aanwyzingen dat de Cambodjaanse regeringstroepen meer dan tweehonderd man aan do den, gewonden en vermisten hebben verloren en dat twee bataljons niet meer geschikt zyn voor de stryd. SAINTE MAXIME (AFP, Reu ter) Hevige bosbranden heb ben gisteren en woensdag in Zuid-Frankrijk meer dan 700 hec tare bos en verscheidene huizen en boerderijen in as gelegd. Een groot aantal dorpen, vakantie woningen en zomerkampen moest worden geëvacueerd. De zwaarste brand woede aan de Rivièra tus sen Sainte Maxime en St. Tropez, waar 't vuur werd aangewakkerd door een stormachtige warme wind die van de Middelllandse Zee afkomstig was. Brandweerkorpsen uit de aan grenzende departementen moesten by het gevecht tegen de vlammenzee te hulp komen. De sterke mistral W/TT T 171313 A TVTTVG zweePte met een snelheid van 100 W I I T vlM» R A1N L*U kilometer per uur het vuur steeds meer op. Volgens het hoofd van de brandweer in het departement Var is alleen al by Sainte Maxime een bosgebied van 5000 hectare verloren gegaan. In vele dorpen en gehuch ten zyn de mensen van nacht op straat gebleven om zo nodig direct te kunnen vluchten. Ook by Nice heeft een zware brand gewoed. De wegen naar de stad van het oosten uit waren door het vuur versperd Kort na middernacht viel aan de Riviera enige regen, die echter spoe dig weer ophield. Volgens de weer berichten zou de wind in de loop van vandaag weer aan kracht toe nemen. Op Corsica moesten gedurende de EVIAN LES BAINS (DPA) Het hoofd van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der christenen, kardinaal Will ".brands, heeft gisteren op de plenaire verga dering van de Lutherse Wereld bond gepleit voor een rechtvaardi ger beoordeling van het werk en de persoon van Martin Luther. De kar dinaal, een Nederlander, dankte uit naam van de paus voor de uitnodi ging de vergadering by te wonen. Hy zei dat de rooms-katholieken Luther in de loop der eeuwen „niet altyd juist beoordeeld hebben en zyn theologie niet altyd goed heb ben weergegeven." In de laatste tijd is echter by r.-k. geleerden een be ter wetenschappelyk verantwoord begrip voor de Reformatie gerezen. Luther is „een diep religieuze per soon" geweest die „eeriyk en vol toewyding de boodschap van het evangelie heeft onderzocht," aldus de kardinaal. ROME (DPA, Reuter) By on lusten in de Italiaanse stad Reggio dl Calabria zyn gisteren één dode en 60 gewonden gevallen, onder wie. 30 politiemannen. Circa 2000 beto gers gooiden stenen naar de poli tie, die charges uitvoerde met wa penstok en traangas. Een algemene staking van 48 uur heeft de stad verlamd en demonstranten hebben spooriynen geblokkeerd en barrica den opgeworpen. De bevolking is in woede ontsto ken door het bericht dat niet Reg gio (150.000 inwoners) maar Catan- zaro (70.000) de hoofdstad zal wor den van het nieuw gevormde dis trict Calabria. In andere Italiaanse steden is de onlangs afgekondigde bestuuriyke herindeling al eerder op ongeregeldheden uitgelopen. nacht vier dorpen ten zuiden van Bastia worden ontruimd. De brand weer leverde een verwoed gevecht te gen het vuur dat een munitieopslag plaats bedreigde. De bosbranden in Frankryk hebben tot op heden nog geen slachtoffers geëist. Alleen moest een brandweerman die door de rook was bedwelmd, naar een zie kenhuis worden overgebracht. Economische spionage Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft melding gemaakt van een „belangryke economische spionage- zaak." Een Zwitser en een Japan ner zyn gearresteerd, zy worden er van verdacht, gegevens verkregen te hebben ten nadele van verschei dene Zwitserse firma's, in het by- zonder in de sector van de horloge- industrie. Ceylon contra Londen Premier Bandaranaike van Ceylon heeft aan gekondigd dat zy het parlement heeft byeengeroepen teneinde een nieuwe grondwet goed te keuren die de laatste banden van Ceylon met Engeland moet verbreken. In een radiorede verklaarde me vrouw Bandaranaike dat zy de 157 parlementsleden voor 19 juli heeft byeengeroepen „in naam van het volk, dat eindeiyk en voorgoed de ketenen van de koloniale onderdruk king heeft afgeworpen." het belangrykste obstakel voor de vrede. WASHINGTON (Reuter) —Een oommissie van het Amerikaanse Con- gr-es heeft gisteren een aanzieniyke terugtrekking van Amerikaanse strydkrachten uit Europa en ver mindering van de defensiebegroting met ruim 18 miljard gulden voorge steld. De Amerikaanse troepensterkte in Europa zou in een tydvak van vier jaar met 100.000 man moeten worden verminderd. Uit Zuid-Korea zouden 20.000 man terug moeten wor den getrokken. De Verenigde Staten hebben op het ogenblik 315.000 man in Europa en 55 000 in Zuid-Korea De regering-Nixon heeft al eerder meegedeeld, dat vóór medio 1971 niet meer manschappen uit Europa te ruggetrokken zuilen worden. Daarentegen heeft de Republikeinse senator van New York, Jacob Javits, gisteren in de senaatscommissie voor' buitenlandse betrekkingen gepleit voor handhaving van Amerikaanse militaire onderdelen in Europa om ineenstorting van de Noortatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) te voor komen. Javits, die de commissie ver slag uitbracht van bezoeken aan Westeuropese landen, zei in een rap port, dat de troepenkwestie samen met enige andere veranderende fac toren de sleutel kunnen vormen tot „het lot van Europa voor de rest van deze eeuw". Asiel gevraagd De 46-jarige Russische violist Naum Froldman van het Filharmonisch orkest van Moskou heeft in Argentinië politiek asiel aangevraagd. In Salinas (Callfomië, V.S.) zijn twee jongelui, de 22-jarige Stanley Baker (voor) en de 20- jarige Harry Stroup (achter) be schuldigd van een afschuwelijke moord. Toen tij na een verkeers ongeluk werden aangehouden. peerder vermoord en diens vin- bleek het tweetal menselijke vin gerbeentjes op zak te hebben. Een van hen vertelde kannibaal te zijn. Zij hadden in het natuur reservaat Yellowstone een kam- gers en hart opgegeten. Zaterdag was inderdaad het lichaam van een man zonder hoofd hart en ledematen in het natuurreservaat aangetroffen. (ADVERTENTIE) nieuwe van 1.65 tijdelijk voor

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9