Inspraak bij de tracering wegen Nederlander eet veel vet Speels element ontbreekt in wintermode kraag onze "Schoon Rijden"code Esso service gaat steeds verder Krachtig streven in bonden naar ver nieuwing In 1980 14 miljoen inwoners Ontslagen bij NASA Duitser Schwartz sprong 8.35 m ver Minister Bakker zegt toe: Frente wil nu wel weer in regering van Antillen W. Duitsland-Ver. Staten TWEED-STOFFEN POPULAIR IN ROME DONDERDAG 16 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Steeds meer tekenen wijzen er op dat tendensen tot maatschap pijhervorming aan kracht win nen in de Nederlandse vakbewe ging. Vooral de laatste tijd wordt de vakbewegingstop Kloos, Mer_ tens, Lanser) geconfronteerd met snel opkomend tegenspel van groeperingen in de vakbonden, die zeer in het algemeen ge steld meer kracht willen zetten achter het streven naar maat schappijvernieuwing. Daarmee is een interessante ontwikkeling binnen de vakbeweging, van oudsher vrijwel uitsluitend inge steld op directe belangenbeharti ging, op gang gekomen. Wat een aantal jaren nog vol maakt ondenkbaar was, gebeurt nu: een groep van kritische be stuurders heeft zich naar voren geschoven. Ook al is de start van hun optreden nogal ongelukkig geweest, het heeft er veel van dat zij op den duur invloed zul len gaan krijgen op het beleid. Een drang naar maatschappij vernieuwing valt ook waar te nemen in het rapport van een delegatie van het overlegorgaan van de drie vakcentrales over een studiereis naar Joego-Slavië: een regelrecht pleidooi om het Joe- goslavisch experiment van werk nemerszelfbestuur van onderne mingen ook in ons land toe te passen. Vorige maand moest NKV-voorzitter Mertens kritiek incasseren van de voorzitters van drie grote vakbonden. Zij ver langden van Mertens meer strijd lust bij de aanpak van fundemen. tele hervormingen in de maat schappij. Het optreden van de kritische bestuurders, de „groep van 30", heeft onmiskenbaar paniek ge zaaid bij de top van de vakbewe ging. Reeds waren vernietigende commentaren in sommige vak bondsbladen verschenen toen het NKV een nogal doorzichtige ma noeuvre uitvoerde: de katholieke vakcentrale besloot ruimte te geven voor een discussie met de „verontrusten", die een scherpe re opstelling van de vakbeweging op het gebied van de maatschap pij hervoming willen. Op den duur zal deze ontwik keling binnen de vakbeweging wellicht leiden tot een „hardere lijn", vooral op het gebied van de democratisering. Hoe deze ontwikkeling precies vorm zal krijgen, valt moeilijk te voorspel len, daarvoor zijn er teveel onze kere factoren in het geding. Toch mag worden verwacht dat er dit jaar meer tekening zal komen in deze ontwikkeling, via een reac tie van de vakbondsbesturen op het rapport over het Joegosla vische stelsel van arbeiders zelfbestuur, de opstelling van de vakbeweging ten aanzien van de verkiezingen van volgend jaar en de verdere activiteiten van de groep van kritische vakbondsbe stuurders en leden. Intussen wordt er bij de drie vakcentrales hard gewerkt aan een vernieuwing van de eigen organisatiestructuur: de bunde ling van de talrijke vakbonden in een beperkt aantal sterke blok ken, waarvan de resultaten zich nu gaan aftekenen. De pogingen om de antieke structuur van de vakbeweging te vernieuwen, zijn de laatste jaren moeizaam verlo pen. Begin vorig jaar nog wees de hoofdbesturenvergadering van het NW het plan van een stu diecommissie om vrijwel alle aangesloten vakbonden in een grote organisatie samen te bren gen van de hand. Daarna volgde een onderzoek naar de mogelijk heden om tot grotere eenheden te komen. Op dit punt zijn be langrijke vorderingen gemaakt: hoewel er nog problemen zijn, lijkt een volledige fusie van de NVV-metaalbond met de algeme ne bedrijfsgroepen centrale en de NVV-textielbond „De Eendracht" bereikbaar. Men hoopt deze fusie in het voorjaar van 1971 te kunnen ver- wezelijken. Dan zal een organi satie met een ledental van bijna 175.000 ontstaan. Binnen het NKV en het CNV is een soortgelijke ontwikkeling aan de gang. Onlangs kwam een structuurcommissie van het NKV met een rapport, waarin ervoor wordt gepleit de bestaande twin tig vakbonden om te zetten in drie krachtige organisaties op het terrein van 1. overheid, ge zondheidszorg, geestelijk en maatschappelijke belangen. 2. dienstverlening. 3. Industrie. De structuurwijzigingen komen vooral tot stand onder invloed van sterk verouderde situaties, zoals het naast elkaar bestaan van aparte bonden voor beamb ten en uitvoerende werknemers, financiële problemen en het niet of maar heel moeizaam volgen van de steeds voortschrijdende schaalvergroting in het bedrijfs leven. Afstemming van de vernieuwde structuren op elkaar lijkt voor de drie vakcentrales een noodzaak met het oog op een toekomstig samengaan van de drie vakcen trales, mogelijk eerst in federa tief verband. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag de Ketelbrug geopend. De brug verbindt de Noordoostpolder met de Oost-Flevopolder, waardoor de Randstad veertig kilometer dich ter bij Friesland komt. Bij de openingsplechtigheid probeerden bewoners van de Noordoostpolder de aandacht te vestigen op de slechte recreatieve mogelijkheden van de polder door met spandoe ken om betere stranden te vra gen. De brug. 770 meter lang, kost 25 miljoen gulden. ZWOLLE (GPD) Nog dit Jaar zal begonnen worden met het verle nen van meer inspraak aan betrok kenen, wanneer het gaat om de tracering van wegen. Minister Bak ker deelde dat mee tijdens de toe spraak .die hU woensdag hield ter gelegenheid van de openstelling van de Ketelbrug in de IJsselmeerpol- ders. De uitvoering van allerlei pro jecten betekent vaak een ongewen ste ingreep voor individuele burgers of groepen belanghebbenden. Wegenplannen roepen altyd grote en kleine weerstanden op. Formeel kan de enkeling in vele gevallen pas bij de onteigeningsprocedure zijn opmerkingen kwijt, maar dan heeft hij toch nog het gevoel dat er eigen lijk alleen over details valt te pra ten. „We hebben ons er op bezonnen." zei de minister, „of er geen proce dure te vinden is die bij het publiek en vooral bij belanghebbende enke lingen de onjuiste indruk kan weg nemen, dat een machtig apparaat er slechts op uit is zijn eigen zin door te drijven en andermans be- ADVERTENTIE langen daarbij te licht te tellen. Het bezwaar van het individu dat bij de vaststelling van wegtracé's zijn stem nauwelijks kan laten horen, is gerechtvaardigd dit in tegenstel ling tot allerlei instanties, zoals landbouwschap, natuurbescherming e.d. die meer mogelijkheden hebben hun bezwaren kenbaar te maken." Dit jaar wil rijkswaterstaat begin nen met een nieuwe gang van za ken in gevallen van voldoende be lang. Nadat een tracé is ontworpen, zal het plan in kaart worden g e- bracht. van een duidelijke toelich ting worden voorzien en daarop naar de gemeentebesturen worden gezonden. Deze zullen het enige tijd ter inzage leggen en vereenvoudig de afschriften ter beschikking stel len. Dit wordt dan in de plaatselijke pers meegedeeld. De Raad van de Waterstaat houdt daarop een voor lichtingsbijeenkomst en nodigt be langstellenden uit voor een openba re hoorzitting waar ieder zijn stand punten uit de doeken kan doen. Oordcel De adviesprocedure verloopt zoals gebruikelijk, met dit belangrijke verschil dat de commissie voor de wegen ook haar oordeel zal moeten geven over wat op de hoorzitting te berde is gebracht. Het advies van de raad en het rapport van de com missie voor de wegen worden open baar gemaakt en belanghebbenden worden door de minister in kennis gesteld met daarbij een motivering. „We zullen nooit bereiken," aldus de minister, „dat alle tegenstrijdi ge belangen zo verzoend worden dat altijd ledereen tevreden wordt ge steld, we kunnen er wel voor zorgen dat niemand terecht of ten onrechte de indruk krijgt dat zijn belangen niet gesteld of zijn suggesties niet gewaardeerd worden." BRUSSEL (ANP) De Neder landse bevolking wordt in de jongste EEG-basisstatistiek dit jaar geraamd op 12510.000. Voor 1975 en 1980 lui den de ramingen respectievelijk 13.658.000 en 14.462.000. Ons land is met zijn 380 inwoners per vierkante kilometer het dichtstbevolkte land van de EEG. Goede tweede is België met 315 inwoners per vierkante kilo meter. Frankrijk is met het cijfer 91 het dunstbevolkte land. In Duitsland wonen 242 mensen op een vierkante kilometer en in Italië en Luxemburg respectievelijk 176 en 129. De wereldbevolkingsdichtheid is 25 inwoners op een vierkante kilometer. Japan komt met het cijfer 273 het dichtst bij Nederland (althans van de landen waarvan gegevens ver strekt zijn). Canada heeft de ruimte met twee inwoners op een vierkante kilometer. De Sowjet-Unie heeft er elf, Noorwegen twaalf, Finland veer tien. Zweden achttien en de Verenig de Staten 21. België is in de gemeenschap het land met de meeste bejaarden. Het telt 12,9 procent boven de 65-jarigen. Voor Nederland ligt dat percentage het laagst, namelijk op 9.8. Voor Duitsland en Frankrijk geldt ieder het percentage 12,4 en voor Luxem burg en Italië is het respectievelijk 11,7 en 10.2. Nederland heeft in vergelijking met de andere gemeenschapslanden de kindersterfte het meest terugge drongen, namelijk tot 13.6 op 1000. Het gemiddelde getal voor de EEG ligt op 25,2. ARUBA (GPD) Frente Obrero, de Curacaose arbeiderspartij, die ais gevolg van de manipulaties rond de recente kabinetswijziging op de Ne derlandse Antillen, in de oppositie is gedrukt, doet alsnog pogingen een portefeuille te heroveren in het „nieuwe" kabinet-Petrona. De moeilijkheden rond Frente Obre ro ontstonden, toen partijvoorzitter Pappa Godet zichzelf als kandidaat minister naar voren schoof. De ove rige politieke partijen lieten onmid dellijk een „onaanvaardbaar" horen. Toen ook andere, meest nogal re volutionaire kandidaten uit Frente Obrero werden weggestuurd, besloot Pappa Godet met zijn aanhang in de oppositie te gaan. Het roer is echter plotseling weer omgegooid. In een telegram aan de regerings partijen heeft de Frente-leiding de wens te kennen gegeven in de rege ring te worden opgenomen. Als kan didaat-minister wordt nu de heer Thomas voorgesteld, een gematigde figuur uit de omgeving van de over leden minister Amador Nita. De nieuwe regeringspartijen heb ben op dit telegram nog niet gerea geerd. Het ligt ook niet voor de hand, dat zij er op dit moment veel voor voelen de pas afgesloten en moeizaam verlopen onderhandelin gen, weer te heropenen. Weinig artsen per hoofd van de bevolking BRUSSEL (ANP) De Nederlan der eet vet. Aan die conclusie valt niet te ontkomen als men de cijfers van de jongste EEG-basisstatistieken naast elkaar legt. Daaruit blijkt na melijk dat iedere inwoner van ons land per dag 153 gram vetten con sumeert, verreweg het hoogste getal in de zes landen van de Europese gemeenschappen. De Luxemburgers en de Belgen doen het iets kalmer aan met 144 gram en ze worden op de voet gevolgd door de Fransen met 142 gram. Dan volgen Duitsland en Italië met respectievelijk 136 en 93. Met het consumeren van eiwitten komen de Nederlanders op de vierde plaats met 84 gram per inwoner. De Duitsers doen het met 81 gram. Frankrijk met 99. de Belgen en Lu xemburgers met ieder 88 en Italië met 87. Alles bij elkaar nemen de Fransen het grootste aantal calorieën tot zich, namelijk 3172 per man per dag. De Nederlander komt op 3169, de Belgen en de Luxemburgers op 3090, de Duitsers op 2955 en de Ita lianen zijn met 2891 calorieën per man per dag de meest bescheiden eters. Met hun goed gevulde magen stappen 165 van de 1000 Nederlan ders in him auto. Het aantal auto's per 1000 inwoners ligt in Luxemburg echter beduidend hoger, namelijk op 235. Frankrijk volgt met 223, Duits land met 199, België met 187 en Ita lië met 151 auto's op de duizend in woners. T elevisietoestellen Op de Duitse Bondsrepubliek na is Nederland het dichtst bezet met televisietoestellen, namelijk 197 per i 1000 inwoners. Duitsland heeft er 231 op de 1000. Dan volgen de Belgen met 186, de Fransen met 167, de Ita lianen met 146 en de Luxemburgers met 131. Wie eenmaal ziek is van teveel eten, autorijden en televisiekijken kan in Nederland relatief slecht me- aisohe hulp krijgen. Per 100.000 in woners zijn er in Nederland name lijk 114 geneeskundigen en dat is op Luxemburg na (101) het laagste ge tal van de gemeenschap. Italië is wat dat betreft het gunstigste land met 171 artsen voor 100.000 inwoners. In België ligt het getal op 151, in Duits land op 148 en in Frankrijk op 118. Per 100.000 inwoners zijn er in Nederland ook maar 714 zieken huisbedden tegen bijvoorbeeld 1270 in Luxemburg. Frankrijk volgt op Luxemburg met 1120, dan komt Duitsland met 1084, Italië met 985 en België met 827. STuttgART (ANP) Na de eerste dag van de atletiekwedstrijd West Duitsland-Ver. Staten, die in het Neckarstadion van Stuttgart wordt gehouden, hebben- de West- duitse dames de leiding met 37 pun ten tegen 25. De Westduitse heren daarentegen moesten hun tegenstan ders voorlopig voor laten gaan: 48 tegen' 58 punten. In het Neckarstadion, waar in 1969 de wedstrijd EuropaAmerika plaats vond, werd een aantal uitzonderlijke prestaties geleverd. De beste kwam wel op naam van de Westduitser Schwartz, die bij het verspringen met een sprong van 8.35 meter het Euro pese record van' de Rus Igor ter Ovanesian evenaarde. Er sneuvelden nog een aantal Westduitse records. Kogelstoter Heinfried Birlenbach kwam tot een afstand van 20.35 m. 17 centimeter meer dan' hij ooit be reikt had. Bij het hoogspringen da mes wipte Renate Gaertner over 1.78 meter, waarmee zij haar persoonlijke en nationale record met 4 centime ter overtrof. Het beste nummer in de breedte was zonder twijfel de 400 meter he ren. Alle vier deelnemers kwamen beneden de 46 seconden, met de Ame rikaan Smith als beste in 45.1 sec. de 21-jarige Westduitser Jordan kon met 45.4, de beste Europese jaarpres tatie, de Amerikaan Collet juist niet van de tweede plaats afhouden. De korte afstanden werden zowel bij de heren als bij de dames door de Amerikanen beheerst. Ben Vaughan, enige blanke in de Amerikaanse sprinterstopklasse, liep de 100 meter zelfs in tien seconden rond, maar werd door een te sterke rugwind ondersteund. De Westduitsers gaven meestal de toon aan op de technische nummers, al zorgde de Amerikaan Skinner bi) het speerwerpen met een uitschieter van 88.94 meter voor een onverwach1 tegenwicht. Vijf kampster Heide Ro- sendahl bevestigde haar uitstekende vorm met een overwinning op de 100 meter horden, waarbij zij met eert tijd van 13.1 sec haar eigen West duitse record evenaarde. In tegen stelling tot de 100 meter heren was de rugwind nu niet te sterk. WASHINGTON (Reuter) De NA SA. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zal per 1 ok tober 900 man ontslaan, waardoor het aantal ontslagen van de afgelo pen drie jaar op 5.200 komt. Het personeelbestand zal per 1 oktober 29.850 bedragen, het laagste sinds 1963. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse regering de ruimtevaartbe groting aanzienlijk verminderd. ADVERTENTIE Proef met verlichte straatnaamborden in 's-Gravenhage DEN HAAG (ANP) In Dm Haag zal een proef worden genomen met verlichte straatnaamborden D» veelal kleine straatnaamborden zijn nu, vooral bij duisternis, in het al gemeen minder goed zichtbaar voor automobilisten, als gevolg waarvan dezen bij him pogingen de straatna men te onderscheiden, de verkeers veiligheid in gevaar (kunnen) bren gen, zo schrijven B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad. De nieuwe borden zullen haaks op el kaar op enkele straathoeken worden geplaatst. ROME Een ding is tijdens de teneinde lopende Italiaanse mo demarathon wel gebleken, het World Wild Life Fund heeft in de internationale modewereld niet het minste gezag. Ondanks protesten en vriendelijke verzoe ken is men er niet in geslaagd om het gebruik van panter- en tij gerbont binnen redelijke gren zen te houden. In de afgelopen week heb Ik zeker tweehonderd panter-midi's voor u gezien. En dan te bedenken dat je voor de prijs van ieder model net zo goed een Rolls-Royce zou kunnen kopen. Het is te hopen dat de klan ten van Mila Schön dat niet al te prijzig vinden, want anders zal het met haar Milanese modehuis en de bank die al dit fraais financierde wel heel erg gauw afgelopen zijn. Voor modieuze miljonaires is het vast moeilijk om de verleiding te weerstaan maar wanneer ze op voor stel van Mila Schön ook nog eens aan overgooiers, ceintuurs, tassen, broekpakken. hoeden en sjaals van panterbont beginnen, dan zal er bin nen een paar jaar geen enkele panter meer bestaan. Het wordt daarom, volgens de bontexperts, hoog tijd dat men de door de officiële jacht be schikbare huiden gaat rantsoeneren zodat er dan weloverwogen gebruik van zal worden gemaakt. In het zomerse Rome waar de kin deren in de fontijnen zwemmen, lo pen de mannequins nog steeds in winterse midi's rond. En wat voor midi's. André Laug, die gistermorgen als eerste zijn collectie liet showen, maakte er statige gewaden van. Jur ken, pakjes en mantels vol opmer kelijke details. Zoals manchetten ge garneerd met verticaal ingestikte plootjes, ceintuurs volgeplakt met veertjes, door zigzagnaden geaccen tueerde tailles en halve maanzakken afgewerkt met biesjes. Kortom het was te mooi om waar te zijn, maar André Laug. Zwitser van geboorte, deed zyn inspiratie dan ook in een museum voor middel eeuwse kunst op. Wat het enorme voordeel gaf dat 'er bij hem tenminste geen vossebont stola's aan te pas kwamen. Laug maakte wel een keus uit de in Rome voor de winter zo populaire tweed- stoffen, maar voor 's avonds koos hij nu eens geen satijn. En omdat hij vooral voor cocktails de voorkeur aan zelf ln elkaar gefrutselde drop- ruitmozaiekcreaties van zwart flu weel. lak en batist gaf. Voor wie de tijd heeft een leuk Idee om na tie maken. Een sombere tint voor 's avonds dus, geheel in te genstelling tot Laug's bijzondere kleurschakeringen voor overdag. Want juist door zijn veelvuldige com binatie van custard-geel met ober- gine kreeg zijn collectie een heel apart karakter. Huisvlijt Wat Marucelli betreft kunt u de komende winter niet zonder een zelf gebreide midi-japon met een bijpas send jasje. Voor huisvlijt was trou wens ook Gregoriana wel te vinden. Het modehuis dat bijna ieder jaar een andere ontwerper heeft, lanceer de in navolging van Cardin tweed- midi-jurken met uitgerafelde zomen en mantelpakjasjes met uitgerafelde horizontale pasnaden. En om de door Gregoriana fel be geerde herderinnelook te complete ren waren alle modellen bovendien I de show van Faraoni, de meest klas- nog van narcismouwen en aangerim- sieke Italiaanse couturier, die met pelde rokken voorzien. Dan was er I tweed-midi-pakjes met ingesnoerde tailles en overdreven hoog ingezette mouwen voor herleving van de jaren dertig zorgde. Mila Schön maakte voor de ko mende winter niet alles van panter bont. Traditiegetrouw zorgde zij voor de grootste Italiaanse broekpakcol- lectie. Tuniekensembles ln hemels blauw en zwart, die afgezien van de opstaande officierskragen weinig van de zo langzamerhand in iedere boe tiek hangende modellen verschillen. Evenals prinses Gaützine haalde Mila Schön ter ere van de wereldten toonstelling in Osaka de kimono's van zolder. Uiteraard bleven ook de Judo tunica's niet onberoerd. Mila Schön koos daarom voor bijna al haar jurken een pakjes een y-vor- mlge halslijn. Daarmee schaarde zi) zich onder de vele Italiaanse ontwer pers die niets rtieer van de revèrs- kragen moeten hebben. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7