Mad. Ziekenhuis en Piaconessenhuis namen eidse jongen niet op Op dat moment geen indicatie tot opname Benoemingen aan de Leidse universiteit ambulance uit Frankrijk Hoe meer CEYLON h. hoe fijner uw thee Na 14 uur reizen per LAAG IN DE MORS HOOG EN Fasson bouwt in Australië Prof. dr. Sijes aanvaardt ambt Turks volks dansfeest in Gehoorzaal Handenarbeid LO AZ IN COMMENTAAR (Door Hans-Ludo van Mierlo) LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis en het Diaco- tssenhuis in Leiden hebben in de nacht van zondag op ndag geweigerd een achtjarige jongen, die per ambu- nce vanuit het ziekenhuis in de Franse stad Caen naar ederland werd vervoerd, op te nemen, ofschoon de Fran- artsen opname in een ziekenhuis als voorwaarde voor rvoer naar Nederland gesteld hadden. Na tweemaal te zijn doorgestuurd konden de twee mannen in de Franse ambulance uiteindelijk een bed voor de jongen nden in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Daar heeft de behan- oslend geneesheer verklaard, dat de jongeman voorlopig vier eken het bed zal moeten houden. A lkb 0 forige week vertrok de familie mp uit Leiden voor een vakantie ar Zuid-Frankrijk. By een stop- V ats in de buurt van Caen stak m Leendert plotseling de weg over werd door een auto aangereden, een hersenschudding en een ipfractuur werd hy in het zie- ihuis van Caen opgenomen. Met lt lulp van een Frans-sprekende Ne- ilander werd geregeld dat de jon- naar een Nederlands ziekenhuis worden overgebracht. Vervoers- lieren en ander benodigde docu- nten werden voor de familie mp in orde gemaakt. Zondagmor- bleek een ambulance beschik- om de jongen naai- Nederland p brengen. De behandelende artsen wjlden inmiddels gezorgd voor een klaring voor de Nederlandse art- die de behandeling zouden over- Den en gaven daarby röntgen- 's mee. 1 Ju aankomst in Breda informeer- men welk ziekenhuis dienst had daarna werd de reis voortgezet. twaalf uur kwam de ambu ce by het AZ in Leiden aan. n r bleek men niet bereid de jon- op te nemen, Mevrouw L. W, mp, de moeder van de jongen: i I rst kwam er een zuster die vroeg d3(wy kwamen doen. Toen ik het te, egde zei ze: ,,Leg hem maar in d'it iy je. In dat hokje stond een hard en dat was volgens my niet goed de jongen en ik protesteerde. kwam er een dokter by en die leg: wat is er aan de hand? Ik J ie het hem uit en gaf hem de pa ren die ik meegekregen had. Dat liet te lezen, zei hy toen en daar- bekeek hy de foto's. Toen vroeg aan myn zoon of hy gedrukt had. heb hem toen verteld dat hy de wreg al gebraakt en gedrukt had. •cnleindelyk zei de dokter, dat er geen plaats was en dat het ziekenhuis in Caen eerst had moeten bellen. Ik vroeg of hy hem dan wilde onder zoeken en misschien kon zeggen of ik myn zoon mee naar huis mocht nemen. Uiteindelyk werd hy boos en zei: U moet niet zo tekeer gaan Met U is niet te preaten. Gaat U maar. Door al die toestanden was ik natuurlyk behoorlyk zenuwach tig geworden en ik begon terug te schreeuwen". Verontwaardigd over deze behan deling vroeg mevrouw Ramp de ont hutste Franse ambulance-bemanning naar het Diaconessenhuis te rijden om daar een plaats te vragen voor haar zoon. Hier was men aanvanke- lyk wel bereid de jongen op te ne men. Nadat men hoorde dat hij in het AZ geweigerd had nam men daar echter dezelfde houding aan. Mevrouw Ramp: „Tenslotte zyn we naar het Elisabeth-ziekenhis ge- j gaan. Toen ik uitlegde wat er aan de j hand was werd ik meteen binnenge- haald en binnen tien minuten lag de jongen in zyn bed. Volgens de dok ter moet hij daar voorlopig nog wel biyven". (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Naar aanleiding van de weigering de achtjarige Leendert Ramp na een tocht per ambulance vanuit het zie kenhuis in Caen op te nemen geeft het Academisch Zieken huis desgevraagd het volgende commentaar: „In de eerste plaats moet worden opgemerkt, dat indien men meent, dat de behandeling in het Academisch Ziekenhuis daar aanleiding toe geeft, men zich met klachten kan wenden tot de directeur-geneesheer, die deze klachten op hun juistheid zal onderzoeken. Ten aanzien van de klachten van mevrouw Ramp kan echter het volgende worden opgemerkt: De patiënt is niet in een „hok met houten bed" neerge legd. In de .polikliniek heelkun de zyn vier onderzoekruimten aanwezig met brancards voor onderzoek, in één waarvan de patiënt is onderzocht. Inderdaad was het voor de dienstdoende medici niet moge- lijk de Franse verklaring te ont- cyferen. Dit was geen bezwaar. De meegebrachte foto's waren duidelyk. Op grond van deze foto's oordeelden de medici al thans op dat ogenblik geen in dicatie tot opname aanwezig. Na consult van een neuroloog werd mevrouw Ramp geadviseerd haar zoontje thuis te verplegen. Mevrouw Ramp heeft zich over dit advies zeer opgewonden. Zy verlangde bovendien, dat het personeel van de Franse ambu lance nachtgelegenheid zou worden geboden in het Acade misch Ziekenhuis. Toen haar werd meegedeeld, dat zulks niet mogelyk was, heeft zy onder het uiten van onheuse taal met de ambulance het zieken huis verlaten". Diaconessenhuis Mr. J. W. Filippo, economisch directeur van het Diaconessen huis, is er eveneens van over tuigd, dat er juist gehandeld is. „De verpleegster hier heeft het verhaal aangehoord en toen ze hoorde, dat men al op het AZ was geweest, heeft ze daarmee contact opgenomen. Daar zag men geen indicatie tot opname. Daarom is na overleg met onze adjunct-directrice besloten de patiënt te weigeren. Overigens vind ik wel dat de familie con tact had kunnen opnemen met het ziekenhuis of met de huis dokter, alvorens de patiënt over te brengen. Al met al is het maar een merkwaardig ver haal". Elisabethziekenhuis De arts die de jongen nu be handelt in het Elisabeth-zieken huis, dr. M. A. van Dongen: „Het kan natuurlyk zyn dat er in de andere ziekenhuizen geen plaats is geweest. Wy zorgen er zelf altyd voor. dat we wat bed den vry hebben. In het week einde was het erg druk met ver keersongelukken Ik kan me dus voorstellen, dat het AZ vol zat. Een ernstig geval betreft het overigens niet. De jongen zou misschien thuis ook wel ver der kunnen genezen. Ik zie hem zelf liever in het ziekenhuis, omdat er dan een oogje op kan worden gehouden". Eén van de secretaresses, die de brief van de Franse doktoren gelezen heeft, verklaarde: „De brief was best te lezen. Het was een normale Franse brief". LEIDEN De directie van Fasson (Nederland) N.V., een in Leiden ge vestigde dochtermaatschappy van Avery Products CorporationU.S.A., heeft de bouw aangekondigd van een fabriek voor de produktie van zelf klevende materialen in Adelaide. Australië. Men verwacht in november van dit jaar met de bouw te kun nen beginnen. Dertig jaar na rede prof. Cleveringa LEIDEN Op 26 november, de dag waarop het dertig jaar geleden zal zijn, dat prof. mr. R. P. Cleve- ringa in Leiden een protestrede hield tegen het onrechtmatig ontslag door de Duitse bezetter van twee Joodse hoogleraren, zal prof. dr. B. A. Sijes, die als eerste hoogleraar op de on langs ingestelde Cleveringaleerstoel by de Leidse universiteit is benoemd, zyn ambt aanvaarden met het uit spreken van een oratie in de Pie terskerk. Prof. Syes zal in zyn rede een his torisch overzicht over de laatste ze- veitig jaar geven van enkele Marxis tische, links-radicale opvattingen be treffende de verovering van de poli tieke macht. De Cleveringaleerstoel is enige tyd geleden ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding van Ne derland in mei '45 ingesteld op gcza- meniyk initiatief van de faculteit der rechtsgeleerdheid en de faculteit der sociale wetenschappen. De leerstoel is bestemd voor onderwys en onder zoek op het gebied van de meest fun damentele maatschappeiyke vraag stukken van de twintigste eeuw, zo als oorlog, revolutie, totalitaire staatsvormen, vryheid, democratie, ontwikkelingsproblematiek en derge- ïyke. Mevr. Ramp aan het bed van haar zoontje in het Elisabeth ziekenhuis. (Foto LD/Holvast) LEIDEN As. zondagavond orga niseert de stichting bystand buiten landse werknemers „Rijn en Lek" in samenwerking met de stichting Von delparkfeesten. een Turks volksdans feest in de Stadsgehoorzaal. Op deze avond zal optreden Turk Folklor Kurumu. een uit 40 perso nen bestaande dansgroep, voor het merendeel studenten van de univer siteit van Is tanboel. De in Nederland verbiyvende Turk se werknemers zullen kunnen genie ten van de sfeer van „thuis" en voor de Nederlanders waarmee zy samen werken is het een uitstekende gele genheid om kennis te maken met een stukje zuinig bewaarde folklore uit Anatolie en eens iets te ervaren van de levendige en kleurrijke pracht van de Turkse volksdanskunst. LEIDEN By besluiten van het college van curatoren der Leidse uni versiteit zyn benoemd: mevr. drs. M. W Aig Ojehömöm- Kettlng tot wetenschappelyk mede- j werker in tydeiyke dienst by de cul- turele antropologie, drs. C. L. M Ar- kesteyn tot wetenschappelyk me dewerker in tydelyke dienst bij de pathologische scheikunde, Z. Aytug, arts, tot wetenschappelyk hoofdmede werker in tydelyke dienst by de tho rax- ohirurgie, dr. W. Baars tot weten schappelyk hoofdmedewerker in vas te dienst by de faculteit der godge leerdheid. dr. F. J. Bekker tot weten schappelyk hoofdmedewerker in vaste dienst by de psychologie, dr K. Ber ger tot wetenschappelyk medewerker eerste klasse in tydelyke dienst by de faculteit der godgeleerdheid (uit legging van het nieuwe testament met inbegrip van de inleidingswe tenschap en oud-christeiyke letter kunde), mevr. mr. S. E. Bins-van Waegeningen tot wetenschappelyk medewerker in tydelyke dienst by de faculteit der rechtsgeleerdheid (straf- en strafprocesrecht), drs. E. Braches tot wetenschappelyk hoofd ambtenaar in vaste dienst by de bi bliotheek. drs. J. T. P. de Bruijn tot wetenschappelyk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de faculteit der let teren (nieuw-Perzisch), drs. A. L. J. Burgmans tot wetenschappelyk mee- dewerker in tydelyke dienst by de natuurkunde, drs. T. M. Chang tot wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst by het bureau On derzoek van Onderwys, dr. J. L. Dub beldam tot wetenschappelyk hoofd medewerker in vaste dienst by de Al gemene Zoölogie, mevr. drs. H. I. E. Dykhuls-Potgieser tot wetenschap pelyk ambtenaar in tydelyke dienst by de Sociale Geneeskunde (ten behoeve van het Planbureau Nieuw Universitair Medisch Centrum), drs. M. F. Fresco tot wetenschappelyk hoofdmedewerker in vaste dienst by de Centrale Interfaculteit wysbe- geerte», mevr. mr. H. Karstens-Van Halsema tot wetenschappelyk mede werker eerste klasse in tydelyke dien by de faculteit der rechtsgeleerdheid (notarieel recht), P. M. Khan M.B., BS, tot wetenschappelyk ambte naar eerste klasse in vaste dienst by de antropogenetica, drs. B. Kraal tot wetenschappelyk medewerker in tydelyke dienst by de biochemie, me juffrouw J. Kreuning, arts tot weten schappelyk hoofdmedewerker in vas te dienst by de gastroenterologie, me vrouw mr. J. Krul-Steketee tot we tenschappelyk medewerkster eerste klasse in vaste dienst by de faculteit der Rechtsgeleerdheid Forensische Psychiatrie), drs. G. Lodder tot we tenschappelyk medewerker in tyde lyke dienst by de organische che mie, dr. J. Lugtenburg tot weten schappelyk medewerker eerste klas se in tydelyke dienst by de organi sche chemie, mevr. drs. M. Maas kant-Kleibrink tot wetenschappelyk medewerkster in tydelyke dienst by de faculteit der letteren (klassie ke archeologie), mevr. drs. E. A. Mante-Meyer tot wetenschappelyk medewerkster in vaste dienst by de sociologie, dr. P. P. V. van Moorsel tot wetenschappelyk medewerker eerste klasse in vaste dienst by de faculteit der letteren (kunstgeschie denis), dr. J. W. M. Osse tot weten schappelyk hoofdmedewerker in vaste dienst by de algemene zoö logie, drs. J. A. van der Krogt tot wetenschappelyk medewerker in ty delyke dienst bij de biochemie, mr. Eric André de la Porte tot weten schappelyk medewerker eerste klas se in vaste dienst by de faculteit der Rechtsgeleerdheid (straf- en straf procesrecht), drs. L. Rademaker tot wetenschappelyk medewerker eerste klasse in vaste dienst by de Sociolo gie, drs. C. P Scholten tot weten schappelyk medewerker in tydelyke dienst by de analystisch en farma ceutische chemie, dr. F T. M. Spie- kama tot wetenschappelyk hoofdme dewerker in vaste dienst by de aller- gologie. P. L. G. Tegelaar. arts, tot wetenschappelyk hoofdmedewerker in tydeiyk dienst by de Alg. Inwendi- tot wetenschappelijk medewerker in tydelyke dienst bij de organische chemie, drs. J. F. Veldkamp tot we tenschappelyk medewerker in vaste dienst by het Ryksherbarium, drs. G. van der Wegen tot wetenschappe lyk hoofdambtenaar in vaste dienst by het ryksmuseum van geologie en mineralogie, dr. J. Wiebes tot weten schappelyk hoofdmedewerker in vas te dienst by de natuurkunde. LEIDEN Voor de acte handen arbeid L.O. zyn geslaagd: C. A. Pool, mej. E. J. Vrielink, mevr. A. de JongSiljee, mej. H. Emaus, A. W. Lankhout, mevr. StigterVan Gul- dener, mevr. Geul-Moerbeek, I. Lin- schooten, allen uit Leiden; mej. M. Grisniigt. mevr. MaasPolanen, mevr. De GrootSchlaman, allen uit Oegst- geest. W. H. E. Moolhulsen, Den Haag; A. L. van der Meulen en J. Brinks uit Noordwijk; J. Pen, Voor schoten; P. Vis en J. J. Jansen, Lei derdorp; H. Th. v. d. Lans en S. M. de Mik uit Zoeterwoude; mej. M. Schouten, Zoetermeer; mej. H. J. van Wyk, Gouderak; mevr. Vierling- Geitenbeek, Voorburg; mej. J. M. Kuylenburg, Alphen a. d. Ryn. Allen zyn leerlingen van de Chr. Kweek school in Oegstgeest. ADVERTENTIE In Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde II D. H. J. van Buren uit Leider- I dorp. ICEYLONl de fijnste thee ter wereld! Ui DONDERDAG IS JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Twee beelden uit het Morskwartierde plek, waar Leiden de laatste jaren het meest heeft gebouwd. Het is er lang zamerhand gaatjes vullen gewor den. Dat gebeurt o.a. met de bouw van eengezinswoningen in de koopsector, waar vlak vóór de bouwvakvakantie de verhuiswa gens voorrijden. Een contrast met deze laag bouw vormt de hoogbouw aan het Diamantplein. Fotograaf Jan Holvast speeldemet strakke muur, draaitrap en boom.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3