BEDRIJVEN VRIJER IN PRIJSBEPALING LONDEN KONDIGT DE NOODTOESTAND AF Overvalster weer in vrijheid gesteld Storm verjaagt toeristen Strafvervolging nog niet zeker Minister Nelissen wil beschikking soepeler maken Douglas-Home niet zonder reden eerst naar Parijs JDO bouwt limtesleper ^ets hogere mperaturen UNICUM IN BENTHUIZEN Tegenslag Patiënt door ziekenhuizen teruggestuurd (9uc/ ^Jïaeuivi> rericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 JULI 1970 No. 33145 EIDSCH DAGBLAD eteur: E A F van Diahoeck dacteur: Drs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en \diQinir.tratie 25041; Redactie: 31607 KATWIJK/NOORDWIJK De Hle noordwester, die gisteren op de dzeekust beukte en bij vlagen ilfs een kracht van 9 tot 10 bereik- heeft de vele duizenden badgas- aan hun hotels en pensions ge- isterd. De strandexploltanten had hun cabines (zie foto LD/Jaap i Duyn) en badstoelen hoog tegen duin geplaatst. In Scheveningen het water zelfs zo hoog, dat strandpaviljoens bedreigd wer- n. Hier en daar werd schade aan richt. In Katwijk en Noord wijk er zijn liet zoveel badgasten als vorig jaar deze tijd was het ook een isteloze bedoening. De gasten lie- wat doelloos door het dorp en «chts enige moedigen waagden zich i de boulevards of op het strand, was geen aardigheid aan. Men ht vertier in de café's of in de andpaviljoens en doodde zo de tyd deze stormachtige dag. Ze hebben week nog niet veel van zon en kunnen genieten. Toen gister- nd de wind iets minder werd akten velen nog een ommetje om kt frisse lucht in te ademen. I De deelnemers aan de Kaagweek taffen het ook slecht. De wedstrijd- tmmissie besloot in verband met de lorm gisteren niet te zeilen. Het was por het eerst in de geschiedenis van fe Kaagweek. dat er een dergelijk be- frit moest worden genomen. Op de Ito rechts: storm rond de Scheve- Hngse pier. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen (Economi sche Zaken) polst deze week het bedrijfsleven over een gewijzigd en waarschijnlijk wat soepeler prijsbeleid. Na be sprekingen, die gisteren op zijn departement plaatsvonden, zullen de ondernemersorganisaties morgen hun standpunt aan de bewindsman meedelen. Waarschijnlijk zal de mi nister eind volgende week de prijzenoverlegcommissie, waarin werkgevers-, werknemers- en consumentenorgani saties zijn vertegenwoordigd, raadplegen. Zoals bekend, heeft minister Ne lissen in maart van dit jaar de Tweede Kamer toegezegd dat hij op de helft van dit jaar een wijziging van ziin prijsbeleid zou overwegen. Nu geldt nog de algemene pryzenbe- schikking, op grond waarvan slechts i in bepaalde gevallen externe kosten stijgingen in de prijzen mogen wor den doorberekend. Via ontheffingen PARIJS (GPD) De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Za- i ken Sir Alec Douglas-Home heeft de i Franse hoofdstad uitgekozen om, tij- dens zijn tweede ambtsperiode, zijn i eerste stappen op het diplomatieke wereldtoneel te zetten. Dus Parijs vóór Bonn. Die volgorde is niet moei lijk te verklaren: in zekore zin zit ten Frankrijk en Engeland in het- j zelfde bootje wat betreft de bezorgd- i neia voor de economische en zelfs politieke macht van West-Duitsland. aie zienderogen groeit. Om die reden hebben de Britse staatsman met zijn Franse gastheren Dremier Chaban Delmas en de mi nister van Buitenlandse Zaken Schu mann gisteren uitvoerig gesproken over de wenselijkheid het economi sche politieke en ook militaire even wicht in West-Europa te herstellen en te garanderen door de „entente cordiale" nieuw leven in te blazen. De Franse en Engelse staatslieden hebben gisteren in Parijs ook nog een balletje opgeworpen over een ge meenschappelijke aanpak, uitbouw en exploitatie van hun arsenaal aan atoomwapenen. De Engelse rege ring schijnt nu te sipelen met de ge dachte aan een nieuw Europees ver dedigingssysteem op nucleaire ba sic waarin Frankrijk en Engeland dan als enige bezitters va i de A- en de H-bom de spil zouden kunnen vormen en ook op dit punt hun su prematie over Bonn kunnen hand haven. is deze beschikking de laatste maan den steeds soepeler toegepast. De werkgeversverbonden en mid denstandsorganisaties hebben grote bezwaren tegen het huidige prijsbe leid. Zy menen dat het strakke be leid op wat langere termijn aan zijn doel voorbijschiet en ertoe zal leiden dat steeds meer bedrijven in moei lijkheden komen Zij verlangen een terugkeer naar de vrijwillige prijs- gedragsregels van 1966 en een ruimere rentabiliteitsnorm De huidige prijzenbeschikking loopt op 4 september af. Vertegenwoordi gers van de werkgeversbonden heb ben de indruk dat de minister de nu lopende beschikking wil vervangen door een andere, die een wat soepeler beleid mogelijk maakt Het valt ech ter te betwijfelen of de bewindsman zover wil gaan als de ondernemers organisaties noodzakelijk achten. De reeks informele besprekingen, die de minister voert over het prijs beleid, zal morgen en wellicht ook begin volgende week worden voort gezet. Dan komen de vakbeweging en de consumentenorganisaties aan de beurt. PHOL (GPD) De vlieg- riek Fokker gaat voor onge- 16.000,- deelnemen in de 6tudie bouw van een ruimtesleper. Westeuropese deelnemers in het vaartproject hebben de op- verleend aan Eldo, die in 'ijk zetelt. Twee consortia, n Fokker er één is. hebben de At. binnen enige maanden ge- I te verstrekken over de voor- te bouw van de ruimtesleper, de baan om de aarde onder- wdt gebruikt om sondes naar l planeten te schieten. Bilt verwacht van hedenavond «genavond elijk wat regen of een bul, ook zonnige perioden. Overwe- matige, naar west of zuidwest *nde wind. Iets hogere tempe- 17 JULI op 04.40 uur, onder 20.52 uur; op 20.33 uur, onder 02.06 uur. *ater te Katwijk 01.20 en 13.54 h&gwater om 09.35 en 22.10 uur. lommer bestaat alt 20 paginal ARNHEM (GPD) De Does- burgse bankovervalster, de 26-ja rige W. T.-V., is gisteren op last van de Arnhemse officier van justitie, mr. J. A. Kopp, op vrije voeten gesteld. Haar persoon lijke omstandigheden en psychi sche toestand waarin ze ver keert hebben hem daartoe doen besluiten. De jonge moeder is in verwachting van haar zesde kind. Of tegen haar een strafvervolging wordt ingesteld kon de officier vanmorgen nog niet zeggen. „In de eerste plaats hebben we rekening te houden met de persoon. De strafvervolging staat op het tweede plan", zei hy. Onder de hui dige omstandigheden levert een ver blijf in het huis van bewaring voor haar bijzonder veel moeilijkheden op. Haar vijf kinderen zijn op provisori sche wijze bij de familie onderge bracht. De vrouw pleegde een overval op de Gemeentespaarbang in Doesburg om aan geld te komen voor het ple gen van een abortus. Willie T. leeft al geruime tijd gescheiden van haar man. Het gezin zou weer herenigd worden op voorwaarde dat zij zich van het nog ongeboren kind ontdeed, dat door een Turkse gastarbeider, met wie ze thans geen relatie meer heeft, werd verwekt. De Doesburg se bankovervalster heeft voordat ze de spaarbank over viel stad en land afgelopen om langs de legale weg abortus te plegen. Het Arnhemse abortus-team zag gegronde redenen aanwezig om daartoe over te gaan, doch met dit advies kwam de vrouw niet verder omdat geen gyneacoloog in de omtrek aan haar wens wilde voldoen. Gyneacologen elders in het land, die daartoe wel bereid waren, hebben een dermate lange wachtlijst, dat ze op korte ter mijn - niet geholpen kon worden. Daarom werd haar door het abortus team geadviseerd naar Engeland te gaan. Haar huisarts stond daar ook volledig achter. De vrouw had ech ter geen geld om dit „uitstapje" te kunnen betalen, vandaar dat ze in haar wanhoop een bank overviel. Of zi) nu toch langs legale weg zal worden geholpen is nog niet be kend. BENTHUIZEN De heer A. Voor winden (SGP.) zal morgenavond voor de derde maal in dezelfde zit tingsperiode worden beëdigd als lid van de gemeenteraad van Benthui zen. Aanvankelijk als fractieleider optredend bedankte hy in 1967, maar aanvaardde onmiddellijk daarop zijn benoeming tot lid van de gemeente raad. Toen hij in de vacature van de overleden wethouder Van Leeuwen benoembaar werd verklaard, volgde zijn tweede beëdiging. In verband met de bestuurscrises in Benthuizen trad hy opnieuw af. Nu de heer C. Bremmer naar Gouda is vertrokken moest de heer Voorwinden voor de derde maal benoemd worden. Een unicum in de geschiedenis. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Britse havenstaking zal van lange duur zijn. Dit was vandaag de mening van vakbondsleiders en werkge vers, nadat de laatsten gister avond hadden geweigerd opnieuw aan de conferentietafel te gaan zitten zolang de havenarbeiders het werk niet hebben hervat. Al gemeen verwacht men, dat pre mier Heath op korte termijn de noodtoestand zal afkondigen. Het besluit van de vakbondsleiders om toch een nationale havensta king uit te roepen viel gistermiddag tydens een spoedvergadering in hun hoofdkwartier, Transport House. Jack Jones, de leider van Engelands grootste vakbond, de TGWU, legde zUn collega's daar de loonvoorstellen voor, die hy met de werkgevers ty dens het weekeinde had uitgewerkt. Maar met 48 tegen 32 stemmen wer den deze voorstellen afgewezen. Voor Engeland betekent dit besluit een grote tegenslag, vooral omdat de eco nomie gezien de laatste handels balans, die een tekort van 450 mil joen gulden laat zien —er toch al niet zo rooskleurig uitziet. Vandaag zou het kabinet in spoedzitting by- eenkomen. Eén maatregel, die onge- twyfeld getroffen zal worden, is het inschakelen van soldaten voor het lossen van vitale goederen en het openhouden van een aantal haven faciliteiten. Met het oog hierop zul len tweeduizend militairen uit Ulster worden teruggeroepen. Overigens is de reactie in Engeland op het besluit van de havenarbeiders om te staken tameiyk kalm. Hoewel het Britse eiland door het sluiten der havens vrywel van de buitenwereld afgesloten is, nam byna geen enkele huisvrouw de moeite te gaan ham steren. Desondanks kan zy erop re kenen, dat vele pryzen (o.m. die van boter, meel en vlees) omhoog zullen gaan, terwyi enkele grote leveran ciers al plannen hebben voor een vry willig distributiesysteem. De enige plaats waar een lichte mate van paniek te bespeuren was, was in de Londense City. Daar daal de niet alleen het pond sterling, maar ook de aandelenhandel was aanmerkeiyk minder winstgevend. De staking kwam niet helemaal onverwacht. Nadat Jack Jones het gehele weekeinde met de werk gevers had onderhandeld en 'n com promis had gevonden, verscheen hy maandagavond voor de tv. en vroeg de arbeiders het besluit van het be stuur af te wachten. Ondanks zyn verzoek was meer dan de helft van de havenarbeiders dinsdag niet op 't werk verschenen en ook gisteren wa ren de Britse havens volkomen ver lamd. Onder de indruk van dit mas sale protest meende het vakbonds- bestuur dan ook de voorstellen der werkgevers niet te kunnen aanvaar den. Overigens zullen de veerdiensten tussen Engeland en het vasteland zeer waarschynlyk geen hinder ondervinden van staking. Dit heeft een woordvoerder van de Britse spoorwegen gisteravond meegedeeld. Een van de gevolgen van de ha venstaking in Engeland: in Southampton moest personeel van een schip van de Cunard Line de koffers van de passagiers aaji wal brengen en sorteren. ADVERTENTIE De briljant solitaimng ie van onvergankelijke schoonheid en waardevast Eindeloze keuze vanaf 110,-. LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis en het Diaconessenhuis heb ben in de nacht van zondag op maandag geweigerd een Leidse jon gen op te nemen, die vanuit het zie kenhuis in de Franse stad Caen naar Nederland werd vervoerd. De Fran se doktoren gaven toestemming de jongen, die by een verkeersongeluk gewond was geraakt, naar Nederland te vervoeren op voorwaarde dat hy hier in een ziekenhuis zou worden opgenomen. Het Ellsabethziekenhuis heeft zich tenslotte over de jongen ontfermd. Hier zal hy vier weken het bed moeten houden. Op de stadspa- gina leest U meer over deze zaak en de commentaren die de ziekenhuizen hierop geven JUWEUERS Den Haag - Lange Poten 9-H Rotterdam Stadhuisplein 24-96- Coolsingel 50 Amsterdam Kalverstraat 125 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Uit het Leidsch Dagblad van 16 Juli 1870: Aan de school van Z. M den Koning te Appeldoorn wordt, wegens de warmte, 's- morgens van 7-9 en van 10- 12 uren les gegeven. De manschappen van on derscheidene kompagnies van de bataljons van het vierde regiment infanterie alhier in garnizoen, zijn he den van het kamp bij Milli- gen teruggekeerd Zij werden opgewacht en binnen de stad geleid door de muziek en de staf van het regiment.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1