Frente Obrero gaat de straat weer op Geen straf voor krakers Split-midi beste vondst van Rome F usie-commissie SER alleen voor de naleving van de gedragsregels Rechtbank in Arnhem Prijzen voor gezinnen hoger IK ZAL ER MEE Na mislukte deelneming aan nieuw Antilliaans kabinet LUNS ZIET GEVAAR IN VS-VERTREK UIT EUROPA GEEN NIEUW MATERIAAL IN RAPPORT VAN DAM Drs. J. W. de Pous bij installatie Nu ook bivak Rotterdams gezin in portiek van Huisvesting WOENSDAG 15 JULI 191Q LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T WILLEMSTAD GPDDe al dan niet oprechte pogingen die In de afgelopen weken door de Antilliaanse politici in de richting van een nationaal kabinet zijn ondernomen zijn, bijna gewoontege trouw, gestrand op moeilijkheden in het persoonlijke vlak. Uit het overleg tussen de politieke partijen is wel een nieuwe regering op brede basis te voorschijn gekomen. Een kabinet waarin de vrij con servatieve Nationale Volkspartij (NVP) de plaats gaat innemen van de uiterst linkse Frente Obrero. Een kabinet ook dat gezien de korte regeringsverklaring duidelijk een zelfde stempel draagt als de regering-Kroon van vóór 30 mei 1969. Het opmerkelijke ls dat er in de afgelopen weken op de Antillen druk is gemarchandeerd over de vor ming van een nieuwe regering ter wijl er in feite geen sprake was van een kabinetscrisis. Het kabinet- Petrona had zijn ontslag nog niet ingediend en nu een nationaal kabi net van de baan is. zit het er niet in dat dit alsnog zal gebeuren. De nieuwe ministers van de Nationale Volkspartij zullen waarschijnlijk zonder veel plichtplegingen in het kabinet worden geschoven. Hoe wel er officieel nog geen namen be kend zijn, ligt het voor de hand dat de ministers afkomstig uit de Demo cratische Partij en uit de Par- tido Patriotico Arubano op hun post zullen blijven. Dood De verwikkelingen rond de Antil liaanse regering zijn een direct ge volg van de dood van minister Ama dor Nita. Ex-bokskampioen Pappa Godet voorzitter van Frente Obrero. voelde zich geroepen om zijn vriend en partijgenoot als minister op te volgen. Voor de overige politieke par tijen was de Frente-leider echter niet ministeriabel vanwege een res pectabel aantal veroordelingen en t feit dat hij bij zijn laatste veroor deling verminderd toerekenings vatbaar werd verklaard. Ook in zijn eigen party was met name Stanley Brown en zijn aanhang niet zo ge lukkig met de ministeriële aspiraties van Pappa Godet. Premier Petrona wist de Frente- leider uiteindelijk te overreden zijn kandidatuur op te geven. Fren te Obrero kwam met andere kandi daten, waaronder Stanley Brown. Maar steeds kregen zij van de De mocratische Partij van ex-pre mier Ciro Kroon een „onaanvaard baar" te horen. Zaterdag 4 juli maakten de gezamenlijke regerings partijen bekend dat men niet meer zou meewerken aan de benoeming van een Frente-minister. De partij van Pappa Godet was in de opposi tie gedrukt. Intussen was premier Petrona er in geslaagd om alle poli tieke partijen van de Nederlandse Antillen inclusief Frente Obrero aan tafel te krijgen om te gaan praten over de vorming van een nationaal kabinet. De besprekingen verliepen naar Antilliaanse begrippen zeer soepel Pappa Godet ging wel bijna op de vuist met gedeputeerde (wethouder) Jonckheer en Stanley Brown kreeg het aan de stok met minister Beau- jon, maar dat waren niet meer dan schoonheidsfoutjes. Alle partijen wa ren het met elkaar eens dat er een nationaal kabinet moest komen. Ook de verdeling van de portefeuilles over de diverse partijen leverde geen on overkomelijke problemen op. De hele zaak spatte echter uiteen toen er na men genoemd moesten worden. Po litiek op de Nederlandse Antillen is meer een kwestie van personen en functies dan van ideologie en pro gramma. Men is niet tegen een par tij maar tegen een persoon. Pappa Godet presenteerde zichzelf weer als kandidaat-minister en werd volgens verwachting weggestemd. De Franteleider nam hierop wraak door zijn veto uit te spreken over verschillende kandidaten die uit de andere partijen naar voren kwamen. Een ander punt waarop het natio naal kabinet al prenataal ten onder ging was de onenigheid tussen de Arubaanse partijen. De Partido Pa triotico Arubano wilde slechts met de Arubaanse Volkspartij op regerings niveau samenwerken als de AVP ook bereid was tot samenwerking binnen het eilandbestuur (gemeentebestuur) van Aruba. De AVP bedankte voor deze eer en toen vakbondsleider Wy- kie Maduro ook nog met zijn eis kwam: „Als ik geen minister wordt, laat ik het eilandbestuur vallen" was de zaak wel bekeken. Nederland is vertrokken om politie personeel te werven. Pappa Godet gaat, nu hy in de op positie zit. weer met zyn Fren te Obrero op oorlogspad. De manipu laties rond het mislukte nationaal kabinet ziet hij als een politiek spel van Ciro Kroon en zijn Democrati sche Party om Frente Obrero uit de regering te wippen. Tydens de druk bezochte openbare vergadering van het afgelopen weekend was de Fren te-leider weer helemaal op de 30- mei-toer. „De Antillen horen by Zuid-Amerika en niet by Europa, daarom moeten we hier ook Zuid- amerikaanse methoden toepassen. In Zuid-Amerika gaat men de straat op als men verandering wil of als men onderdrukt wordt. Als Frente Obrero buiten de rege ring gehouden wordt, gaan we weer de straat op om Jonckheer. Kroon en zyn hele DP-kliek mee te sleu ren. Frente Obrero moet weer terug in de regeringsgebouwen van het Fort Amsterdam. En wy zullen de DP eruit schoppen. De revolutie moet worden voorgezet. Daarvoor moeten we bereid zyn om te offeren. Zelfs het leven als het nodig is". SCHOLEN KUNNEN ZELF AANWEZIGHEID TEGELS OP SPEELTERREIN BEOORDELEN DEN HAAG 'ANP) De staats secretaris van Onderwys en Weten schappen mr. J. H. Grosheide, meent dat de schoolbesturen in staat moe ten worden geacht de noodzameiyke maatregelen te nemen ter beveili ging van op met tegels verharde schoolterreinen aanwezige speelwerk- tuigen. Hy acht dan ook een aanwyzing zynerzyds aan de school- en ge meentebesturen, die zo langzamer hand voldoende bekend zyn met de mogeiyke gevaren die aan de tegel vloer zyn verbonden, niet nodig. De bewindsman heeft dit dinsdag geantwoord op de schrlfteiyke vra gen van het tweede-kamerlid mevr. Epema-Brugman (PvdA), die er by mr. Grosheide op had aangedrongen genoemde besturen de aanwyzing te geven de tegels onder de speel- werktuigen te vervangen door veer krachtiger materiaal. Delftse vrouw mede schuldig aan moord op haar echtgenoot DELFT (ANP) —De Delftse poli tie heeft gisteravond de echtgeno te gearresteerd van Herman de Kos ter. die in de nacht van zondag op maandag door messteken om het le ven werd gebracht. De vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord. Een Italiaan (haar min naar). de 32-jarige F.V. heeft inmid dels bekend de man om het leven te hebben gebracht. Gisteravond vond een reconstructie plaats van de moord in de Oosterstraat in Delft. Inspuiting In dezelfde toespraak kwam ook de dood van minister Nita weer ter sprake. Hoewel de Venezolaanse en Cubaanse doktoren een natuuriyke Stevig De nieuwe regering waarin Ernes to Petrona wel weer premier zal wor den. zit met 15 van de 22 staten- zetels achter zich vry stevig in het zadel Uit het voorlopig regerings programma komt wel een koers- wyziging naar voren. Lag by het eerste kabinet-Petrona de nadruk op zijn activiteiten in het sociale "lak, 't kabinet-Petrona in zyn nieuwe sa menstelling gaat zich intensief be zighouden met de uiterst wankele economie van de Nederlandse Antil len. Maar voorlopig zullen de nieuwe bewindslieden hun handen vol heb ben aan de handhaving van de openbare orde. Het is in dit verband Waarschyniyk geen toeval dat gezag hebber Kibbelaar van Curasao naar Voor kernoorlog TOKIO (AP) Minister van Bui tenlandse Zaken Luns heeft gisteren gezegd dat als de Amerikaanse con ventionele militaire macht in Europa tot beneden een zeker niveau in Europa zou worden verlaagd de mo- geiykheid van een nucleaire oorlog „groter en groter" zou worden. West-Europa, zo vervolgde hy, maakt zich ernstig zorgen over de mogelykheid van een vermindering van de Amerikaanse troepensterkte od het continent gezien in het licht van de crisis in het Midden-Oosten en de toegenomen Russische militaire macht in en bij de Middellandse Zee. Luns zei tamelyk sceptisch te staan tegenover het streven van de West- duitse regering om tot „een modus vivendi met Oost-Europa te komen. Over de EEG zei Luns dat het ent housiasme van de Britse vakbonden voor toetreding tot de EEG afneemt en dat dit het standpunt van de La bour-party zou kunnen beïnvloeden. „Als de Labour tegen is. is het twy- felachtig of de onderhandelingen zul len slagen. Luns meende dat de oprichters van de EEG de fout gemaakt hebben aan te nemen dat economische eenheid onvermydelyk tot politieke eenheid zou leiden. De recente besprekingen daarover hadden, zo vond hy, tot weinig geleid. „Ik verwacht ook niet een zeer sterke politieke unie" Stanley Brown (links) en Pappa Godet: radicaler dan Ama- dore Nita. dood hebben geconstateerd, biyft Pappa Godet van mening dat Ama dor Nita vermoord is. Hy acht het niet onmogeiyk dat Nita met een virus is ingespoten. „De Nederland se doktoren zijn de dienaren van de kapitalisten". De hele meeting ademde een sfeer van haat en wantrouwen tegen de Jockheer-clan, de blanken, de Shell en de kapitalisten. Na de dood van de gematigde Amador Nita is Frente Obrero radicaler dan ooit tevoren. Pappa Godet c.s. zullen hun opposi tie zeker niet tot het parlement be perken. En al zullen de gebeurtenis sen van 30 mei 1969 zich dan niet zo gauw herhalen, ook ongeregeld heden op kleinere schaal zyn al vol- donede om de zo nodige buitenlandse investeerders op een afstand te hou den. ARNHEM (ANP) —De rechtbank in Arnhem heeft gisteren vier Ny- meegse woningkrakers ontslagen van rechtsvervolging. De vier. een 39-ja- rige bouwvakker en drie studenten, hadden in mei jl. een pand in de Sta ringstraat in Nymegen bezet zonder B. en W. Utrecht: UTRECHT (ANP) Het college van B. en W. van Utrecht is van plan het rapport van de commissie Van i Dam over de moeilykheden aan het gemeentelyk Atheneum voor ken nisgeving aan te nemen. B. en W. menen dat de hele rapportering zo weinig materiaal levert dat 't nemen van disciplinaire maatregelen tegen een aantal docenten (zoals in het rapport wordt aanbevolen) niet in overweging moet worden genomen. B. en W. zullen vanavond, wan neer het rapport aan de gemeente raad wordt voorgedragen, de raad va hun standpunt in kennis stellen. De commissie Van Dam, die in op dracht van de gemeenteraad een on derzoek instelde naar de achtergron den van 't al maanden slepende, zeer Ingewikkelde conflict op het Athe neum over de democratisering, kwam tot de conclusie dat tegen een groot aantal docenten strafmaatregelen moesten worden genomen, omdat zy „in een ernstige crisissituatie de schoolleiding onvoldoende steunden". De voorgestelde maatregelen varieer den van ontslag tot een schrifteiyke berisping. DEN HAAG ANP) Het prys- indexcyfer van de gezinsconsumptie zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelyks sa menstelt op basis 1964-100, steeg van 131,3 medio mei tot 131.9 medio ju ni. Binnen de sector voeding, waar voor het indexcyfer opliep van 126,0 tot 127,4 werden sty gingen geregis treerd voor brood, aardappelen, groenten, vis, margarine en melk. Eieren daalden opnieuw in prys Voor de sector woning steeg het indexcyfer van 123,9 tot 124.7. Dit is o.m. toe te schryven aan bloemen en aan vaste brandstoffen. Het indexcyfer voor de sector kleding en schoeisel gaf een daling te zien van 134,2 tot 133,4. Binnen deze sector werden met name voor de dames- en de kinderkleding prysdalingen waargenomen Het schoeisel steeg daarentegen in prys Voorts is nog vermeldenswaard een styging van de kapperstarieven. vergunning van de eigenaresse, me vrouw M.C. van Dlnter in Eindhoven. De rechtbank heeft de vier wel schuldig verklaard aan het „plegen van feiteiykheden tegen het goed van mevrouw van Dinter". Volgens het vonnis van de rechtbank houdt in dit geval schuldigverklaring niet in straf baarstelling, aangezien de wet hier in niet voorziet. De officier van ju stitie, die veertien dagen geleden voor alle vier een boete van f200,- gul den eiste heeft hoger beroep aange tekend. Gebruik De rechtbank bepaalde voorts dat de verdachten moeten worden vryge- sproken van de hen ten lastege- legde huis- of lokaalvredebreuk. Huis vredebreuk kan niet omdat het pand niet in gebruik was als woning of lo kaal. Op het tydstip waarop de verdach ten de woonruimte hadden bezet, had de eigenaresse niet te kennen gege ven dat zy de woning wilde betrek ken. De rechtbank overwoog haar von nis, dat het bezetten niet alleen in stryd is met het in onze maatschap- py aanvaarde eigendomsrecht, maar dat het aanleiding kan geven tot wil lekeur en eventueel zelfs kan leiden tot een chaos. De rechtbank wil deze handelingen wel zien als protest tegen de nog steeds heersende wo ningnood, maar h.i. streven ze het gestelde doel ver voorby. Eisen Spaanse bisschoppen De Spaanse rooms-katholieke bisschop pen hebben gisteren in een verkla ring van de regering-Franco geëist meer te doen aan het opheffen van sociale onrechtvaardigheden en de arbeidende klasse beter te behande len. Zy verzoeken opnieuw om onaf- hankeiyke en representatieve vak bonden en om het recht op vereni ging en vergadering. Er moeten doel matige hervormingen komen op het platteland en meer goedkope hui- I zen gebouwd worden. DEN HAAG (ANP) —De voorzit ter van de Sociaal-Economische Raad, drs. .J W. de Pous, heeft gis termiddag in Den Haag de SER-commissie voor fusie-aange legenheden geïnstalleerd, die onder voorzitterschap zal staan van prof. dr. P. Kuin. Drs. De Pous zei bij de installatie, dat de SER met de vaststelling van het besluit fusiege dragsregels en met de instelling van de commissie als orgaan van toezicht op de naleving van deze regels voor de eerste maal uit eigen initiatief is opgetreden als toporgaan van het georganiseerde bedrijfsleven. Vrywel alle organisaties van on dernemers en werknemers, die zyn aangewezen tot het benoemen van leden van de SER, hebben een ver klaring gegeven dat zy de gedrags regels onderschryven en dat ze de naleving daarvan door hun leden zullen bevorderen. „Daarmee hebben de regels het karakter gekregen van een algemeen aanvaarde en gelden de „fatsoensnorm", aldus drs. De Pous. De voorzitter van de SER stelde met nadruk, dat de essentiële opdracht aan de commissie is: het nagaan of de coderegels in acht worden geno men. Drs. De Pous acht het niet uitge sloten dat vanwege de spanningen die fusies veelal zullen oproepen, de werkzaamheden van de commissie in brede kring kritisch zullen worden gevolgd en dat daarby soms zal bly- ken. dat van de commissie meer wordt verwacht dan zy kan doen. De voorzitter van de SER stelde dat het niet de taak van de commissie is de economische en sociale merites van concrete gevallen van fusie te beoordelen en op te treden tegen fu sies, die om enigerlei reden als min der gewenst voorkomen. „Voor wat betreft de naleving van de gedragsregels ter bescher ming van de belangen van aandeel houders is een weliswaar indirecte, maar nietemin effectieve sanc tie verkregen door de medewerking van de „Vereeniging voor den Ef fectenhandel". Deze zal haar leden verbieden mee te werken aan de ef fectuering van een openbaar bod op aandelen, als niet aan de gedragsre gels is voldaan. Gaat het daarentegen om fusies waarby uitsluitend de regels ter be scherming van de belangen van de werknemers in het geding zyn, dan is de enige sanctie een openbare ken nisgeving van de commissie dat de regels niet of niet volledig zyn na geleefd. De toepassing van de gedrachsregels zal dikwyls met uitleg en interpreta tie gepaard moeten gaan, zo zei de heer De Pous. Rechtstoepassing en rechtsvorming zullen zi. voor de commissie niet strikt te schei den zyn. „Het zou wel eens kunnen zyn dat de uitleg, verfyning en soms zelfs de aanvulling van de normen een belangryker deel van de taak der commissie zal worden dan het toezicht houden", aldus de SER- voorzitter. Rotterdammer die mensen smokkelde: 95 Overtreding STOPPEN' Slechts wanneer blykt dat een overtreding van de coderegels heeft plaatsgevonden kan de commis sie overgaan tot het doen van ver dere stappen, aldus drs. De Pous. ROTTERDAM (ANP' Een Rotterdamse huisvader heeft gisteren met vrouw en vyf kinderen zyn in trek genomen in het ruime portiek van de gemeentelyke woningstich ting aan de Westblaak in het cen trum van de stad. Het is de heer Van Aken (28) die hiermee het voorbeeld heeft gevolgd van een buurgenoot, die op het ogenblik met zyn gezin (acht kinderen) in tenten bivakkeert by het Rotterdamse vliegveld. De gezinnen zyn afkomstig uit het zogenaamde betondorp in Overschie, waar in 1943 op vochtige grond nood woningen verrezen, die thans in slechte conditie verkeren. Het gezin Van Aken heeft zich met tafeltjes, dekens en andere essentiële voorwer pen in het portiek geïnstalleerd. Het optreden van de heer Van Aken is evenals dat van het gezin pyi, by het vliegveld, bedoeld als een aan klacht tegen de woonomstandigheden Men is niet van plan uit vrye wil uit het portiek van de woningstichting te verdwynen. „wy biyven totdat de politie ons weg komt halen" zo zei de heer Van Aken gisteravond laat ROTTERDAM (GPD) De Rot terdamse koopman L. v. d. Staay heeft de afgelopen vier jaar mee gewerkt aan de illegale smokkel van enkele honderden Pakistanen en Indiërs naar Engeland. Hy ont ving daarvoor van een internatio nale organisatie enige duizenden guldens per man. Vorige week wer den twee chauffeurs in Londen ge arresteerd, nadat er negen Pakis tani in hun vrachtauto waren ont dekt. In het tv-programma Brandpunt van de KRO vertelde van der Staay gisteren dat hy met deze activitei ten zal stoppen. Hy verwacht dat de twee chauffeurs er met een geldboete van zullen afkomen. Van der Staay zelf ontsnapte uit Enge land: hy kan by terugkeer echter rekenen op een straf van zeven tot acht jaar. Van der Staay heeft in ons land ge probeerd Scotland Yard aan het ver stand te brengen dat de twee Rot terdamse vrachtwagenchaffeurs B.S. (41) en J. van V. (31) sedert 12 juni onschuldig in de Engelse hoofdstad worden vastgehouden. De Nederlandse leider van een smok- kelcomplot is bereid alle feiten over de affaire mee te delen als de twee chauffeurs maar worden vrygelaten. zy zouden niet hebben geweten dat er mensen in hun vrachtauto's zaten. Van der Staay en zyn mensen verstopten de Pa kistani en Indiëers in de auto ter wijl die op de haventerreinen ston den te wachten. Van der Staay's aandeel bestond uit het schip (in het ruim) of per au to (op de veerboot) overbrengen van Pakistani en Indiërs, die per vliegtuig naar West-Europa waren gekomen, naar Engeland te bren gen. Voordat zy konden vertrekken werden de Aziaten vaak enkele we ken in een Nederlands tehuis on dergebracht. Door Jos Hagers ROME (GPD) Prinses Galitzine hoefde gisteren op de zevende dag van de Italiaanse modemarathon niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Want de hele Europese high-society kwam uit Porto Erco- le een avondje naar Rome over. Prinses Borghese, die behalve aan prins Bernhard, aan heel wat an dere beroemdheden een stukje strand verkocht, zat als potentiële klant op de eerste ry. De pers en de high society mochten gratis binnen komen, maar de con fectie -inkopers waren voor een toegangskaartje per persoon maar liefst 6.000 gulden kwyt. en van die prys hoeft u eigenhjk niet eens op te kyken, wanneer u weet dat Galitznes goedkoopste mini-rokje zo'n 2.000 gulden kost. Kortom, de prinses maakt kleding die eigeniyk alleen Jackie Onassis kan betalen. maar omdat Irene Galitzine zoveel briljante ideëen heeft, slaan vooral de Duitse, Engelse en Amerikaanse confectiemagnaten geen enkele show by haar over. Samen met Courrèges, Cardin en Yves St. Laurent behoort ze tot 's- wereld meest gekopieerde coutu riers. Ook de charmante 40-Jarige wintersportvedette waagde het op een ommezwaai naar de nieuwe midi-lengte. Al was haar echtge noot (en manager), de ryzige prins Silvio de Medici het persooniyk be paald niet met haar eens. Van daar, dat het echtpaar tot een ui terst geraffineerd compromis kwam: de split-midi in combinatie met zwart satynen laarzen. Be paald niet zo praktisch voor over dag, al is succes by voorbaat wel verzekerd. Of de satynen laarsjes het in Italië erg lang zullen uithouden, is overt gens de vraag, want eigeniyk re kent de hele internationale mode wereld er op dat de paus ze even als de mini-rokjes zal verbieden. Ook al waren de split-midi's het enige frivole element in de verder nogal sombere Russische collec tie. Prinses Galitzine, Russische van ori gine. gaf namelyk de voorkeur aan een soort tsaristische soldatenjas sen, die zy asymetrisch met grote knopen sloot. Ze liet haar manne quins er faraoachtige hoofddeksels van panterbont by dragen. De rag- lan-mouwen en de op de rug onder de taille uitspringende stopplooi waren by haar, evenals by Carosa en Antonelli, onmisbare details. Terwyi zy zwart, tabaksbruin en lavendelblauw tot haar favoriete winterkleuren had gekozen Voor het komende se^= -4 viel er by haar geen reverskraagje te beken nen, want de prinses werkte al haar Jurken, mantels en mantelpak Jas jes met door doorgestikte naden extra geaccentueerde v-halsjes af. Doorgestikte naden en zelfs kleine ingesttkte plooitjes gebruikte ze bo vendien als garnering voor de on geveer 15 cm brede taillebanden, waarmee ze al haar Jurken voor zag. Met het oog op haar spllt-midi's maakte prinses Galitzine vrywel alleen gerende rokken, waarop zy zydeblouses met poffende mouwen liet dragen. Blouses, die zy af en toe ook met pantalons combineerde Maar het opmerkeiykste waren haar kimonoavondjurken, waar mee ze haar collectie besloot. Forquet. die eens de Griekse konin- gin Annemarie onder zyn clientele celde, heeft in zyn modehuls in een van de schilderachtige straatjes achter het Piazza di Spagnó niet veel meer te doen. Evenals Tlta Ro6si, Riva en San Lorenzo hield hy het voor de komende winter op een Jaren '30 mode. compleet met vossebontstola. En daarop raakt men nu zo langzamerhand wel uit gekeken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7