enteafspraak van banken n giro Feesten in Ulster verliepen rustig GUNSTIGER REGELING WERKENDE VROUWEN Vrouw pleegt bankoverval in Doesburg Nu 2,5 procent op salarisrekeningen Korter dienen Buiig @uc/ Qlü 1 N Neus Scheef Delfts meisje tracht familie te vergiftigen Ter compensatie van totale lastenverzwaring in 1971 Havenstaking in Engeland is officieel „opgeschort"' Wanhoopsdaad van moeder met 5 kinderen teuwo T nw(Ht TWO EIDSCH DINSDAG 14 JUL! 1^70 No. 33145 DAGBLAD E. A. E. van Dlshoeok loo/üredacteur: Dra. J. Soefcenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 16.59), f 5.40 per maand (b|j vooruitbetaling), losse nommem f 0,25. Witte Singel 1. Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie «n Administratie: 26041: Redactie: 21607 (Van onze financiële redactie) LEIDEN Het ligt in de bedoeling dat de Postcheque- i Girodienst met ingang van i augustus een rente van 'fa procent gaat vergoeden. De rente wordt betaald over >t laagste saldo dat in een halve maand op de rekening :eft gestaan. (gelijkertijd zullen de handels- nken ,die momenteel in het ieen een rente van 3% pro nt betalen over de rekening. urant saldi, haar rente verla. n tot 21/2 procent. Daarmee Bmen de postcheque- en giro- V mst en de banken op gelijke W ogte te staan wat de rente- ■goeding betreft. )e uniformiteit is verkregen na roerig overleg, dat heeft plaats- onden onder leiding van de Neder- dse Bank. In de komende maan- zal het overleg worden voortge- teneinde ook de overige condi- voor dit soort rekeningen te be- )e renteverlaging van de banken It ook voor de zogenaamde sala- ekeningen. De houders van de sa- srekeningen by de banken, die het openen van de rekeningen lokt zyn door de aantrek- jke rentevergoeding zullen zioh bij de neus genomen voelen, nu plotseling moeten ervaren dat 5 zo onbestendig is als het weer ie rentevergoeding welke de ban- geven. oor de postgiro was het allang 'n (van onze correspondent) r HAAG (GPD) By de Ko ike Landmacht wordt een ydverkorting ingevoerd. Alle istplichtigen, die volgend jaar on- de wapenen worden geroepen en D reserve-officier of onderofficier rden, zullen niet achttien ir zestien maanden in dienst biy- >e diensttyd voor dienstplichtigen koninklijke marine en de lucht- jcht blyft ongewyzigd. De verkor- is mogeiyk geworden door ra- allsering van de opleidingen en waring van de selectienormen, vooropleiding. Daardoor kan opleidingstyd met twee maanden den teruggebracht. dwingende aangelegenheid om tot rentevergoeding over te gaan, om dat de concurrentiepositie met de banken was scheefgetrokken. Indien er niet zou zyn overgegaan tot over leg met de banken, zoals in de af gelopen weken op verzoek van de mi nisters van Financiën en Waterstaat, heeft plaatsgevonden zou er een wa re rente-oorlog hebben gedreigd. De uniformiteit van de rentever goeding heeft tot gevolg dat een be- langryke concurrentiefactor is weggenomen, hetgeen tot schade is van de rekeninghouders by de banken. De banken zullen dan ook alle zeilen moeten by zetten om door andere faciliteiten en dienstbetoon de cliënten te vriend te houden ten einde een compensatie te bie den voor de rentederving die nu uit het akkoord voortvloeit. (Van onze correspondent*) BELFAST (GPD) Noord-Ier. land heeft zijn feest achter de rug. Met veel tromgeroffel en ge- vlag hebben de protestanten de slag aan de Boyne herdacht en tegen alle verwachtingen in is deze viering vrijwel zonder inci denten verlopen. Terwijl alleen in Belfast al ADVERTENTIE hnn. l v Voorstellingen: zo 12301330 -15.00-16.30-20 töJVEHAVEN (bij Metro-nation TeL:(010) 114287 ,?el bewolking met plaatselyk bui- ^tige tot krachtige, aan de kust harde wind ruimend van taest naar west of noordwest, taatigde temperaturen. op 4.37 uur, onder 20.54 uur. an op 18.25 uur. onder 0.28 uur °8water te Katwyk te 11.54 uur twater te 7.23 en 20.05 uur. DELFT (GPD) De 25-jarige mej. R. uit Delft heeft een poging gedaan ten huize van haar familieleden en kele personen om het leven te bren gen, door een hoeveelheid slaapta bletten te deponeren in koffiemelk, die zou worden gebruikt. Na het gebruik van de koffiemelk voelde de moeder van het meisje zich minder goed worden. De politie werd gealarmeerd. waarna de vrouw werd overgebracht naar het ziekenhuis in Delft. Zij zou niet in levensgevaar verkeren. Ook de va der en een broertje van het meisje werden na het drinken van de kof fie ziek. De kans is niet uitgesloten, dat mej. R. in een vlaag van verstands- verbystering heeft gehandeld, zy heeft voor herstel in een psychiatri sche inrichting verbleven, maar was nu weer thuis. „Zy was als genezen ontslagen", deelde de politie desge vraagd mee. De politie voegde daar nog aan toe, dat men „op dit ogen blik niet overweegt om procesver baal tegen het meisje op te maken". veertigduizend leden van de Oranjeorde door de straten mar cheerden in totaal namen hon derdduizend personen aan de op tochten deel hielden de rooms katholieken zich op de achter grond. Beschermd door prikkel draad, twaalfduizend Britse sol daten en vierduizend politieman nen wachtten zij gespannen op het einde van deze dag. Zo was het ook in andere plaatsen van Ulster. Maar ondanks de span ning bleef de explosie uit. De enige voorvallen, die de aan dacht trokken, waren een brand in een fabriek die de nacht tevoren was aangestoken en die gisteren pas laat gedoofd kon worden en een opstoot je in een r.k. straat. Daar begon een vyftigtal personen de stenen uit de straat te halen, terwyi anderen le ger barricaden in brand staken. Toen Britse militairen de opstandigen ern stig verzekerden, dat de Oranjepara de niet langs hun straten komen, keerde de rust snel terug. De mars zelf was een indrukwek kende stoet. In Belfast namen er tenminste 400 muziekkorpsen aan deel. die met fel tromgeroffel en schril gefluit de massa naar het Fi- naghy-veld, tien kilometer buiten Belfast, leidden waar de Nederlands- Engelse Koning- Stadhouder Wil lem III in 1960 het leger van zyn RK. schoonvader Jacobus II versloeg. Duizenden hadden zich langs de straten geschaard om de drie uur du rende parade voorby te zien komen. Het geheel werd vanuit de lucht gadegeslagen door militairen in heli kopters, terwyl premier James Chichester- Clark alle veiligheids maatregelen volgde vanuit het leger- hoofdkwartier en niet zoals hy aan- vankelyk van plan was geweest met de optocht meeliep. Een beeld van de feestvreugde" in de straten van de Noordierse hoofdstad Belfast, waar de pro. testantse herdenking van de overwinning aan de Boyne (in 1690) wel luidruchtig maar zon. der incidenten is verlopen, even. als in andere steden van Ulster. Later op de avond verklaarde de premier zeer tevreden te zyn over de gang van zaken. Ook in het le gerhoofdkwartier kon men niet ver bergen opgelucht te zijn over de af- loop van deze spannende dag, Zowel leger- als politiefunctionarissen ver- klaarden, dat niet alleen de deelne- I mers aan de mars zelf, maar ook de ri. bevolking zich onberispelijk had den gedragen. Volgens de minister van Ontwikkeling, Brian Faulkner. I gaf dit goede hoop voor de toekomst. ARNHEM De bevolking van de wijk Klarendal in Arnhem heeft vannacht zelf de slopershamer ter hand genomenDe buurtbe- woners braken drie huizen af en staken daarna alles wat brandbaar was in brand. Het waren panden die leegston. den, de buurtbewoners waren het er niet mee eens dat de woningen dichtgespijkerd waren. De onbewoonbaar verklaarde woningen waren tot nu toe een dankbaar ob. ject voor de tienerjeugd, die j er geregeld onderdak zocht. DEN HAAG/UTRECHT (GPD) De regering wil in 1971 de ge trouwde werkende vrouw een gunstiger aftrekregeling voor de belasting bieden dan tot heden is gehanteerd. Het kabinet heeft bij de begrotingsopstelling reke ning gehouden met de inzichten daarover van staatssecretaris Graperhaus. De verwachting is dat de regering op Prinsjesdag (de derde dinsdag in september) een vaste aftrekregeling van 20 procent voorstelt. Die gaat dan ook gelden voor vrouwen die meewerken in het beroep van hun man. Het maximum van de aftrek zou f. 4.000,- moeten worden en het minimum f. 1.000,-. Thans zyn deze inmiddels gecorrigeerde bedragen f. 2.220,- en f. 550,- voor de werken de vrouw en f. 2.499,- en f. 833,- voor de in het bedryf van haar man mee werkende echtgenote. Voor de inkomensgroepen tussen f. 2.250.- en f. 6.00,- komt een ver lichting vergeleken by de oude rege ling. Er is bovendien een ruimere af trek mogeiyk in de groep f. 750,- tot f. 2.260,- en boven de zes mille wordt de 20 procent regeling ook weer gun stiger, aldus lichtte dr. Grapperhaus ln Januari toe in zyn nota aan de kamer. De georganiseerde vrouwen juichen de verwachte maatregelen eveneens toe, maar bUjven daarnaast pleiten voor gratis kindercrèches of een af- trekmogelykheid voor de kosten, die voor het onderbrengen van kinderen moeten worden gemaakt, als de moe der buitenshuis gaat werken. De verwachte faciliteiten voor de getrouwde werkende en in het bedryf van haar man meewerkende vrouw komen eensdeels tegemoet aan de prysstygingen en zyn anderzyds een compensatie voor de lastenverzwarin gen die het kabinet voor 1971 in pet to heeft en mede op het gezinsbud get zullen drukken. Naar verluidt gaat het daarby om: 300 extra btw-verhogingen van miljoen; de al aangekondigde verhoging van de wegenbelasting; een verhoging van de alcoholao- cyns van vermoedeUjk 10 pet; de al bekende huurverhoging van 7 procent die uitsluitend voor 1971 geldt; de ook in 1971 doorwerkende ver zwaring van de sociale premiedruk. Bovendien heeft de regering mid delen moeten vinden om tweeduizend huizen extra te gaan bouwen naar aanleiding van de achterstand in de woningbouw. Het roken zal in 1971 niet duurder worden. De defensielas- ten zouden niet verder worden ver hoogd. Er is nog een tweede belastingvoor stel te verwachten. De zakenlieden en de boeren kunnen daar hun voordeel mee doen. Alle zelfstandigen zullen straks belastingvry kunnen reserve ren om hun oude dag-voorzieningen te bekostigen en om in hun bedryf te investeren. LONDEN (DPA. AFPi De voor vandaag aangekondigde Britse ha venstaking is op het laatste moment afgewend. Na besprekingen met de werkgevers, die byna vier da gen hebben geduurd, hebben de vak bonden zich gisteravond bereid ver klaard het stakingsparool in te trek ken. De havenarbeiders willen een ver hoging van hun basissalaris van 11 pond per week tot 20 pond. Met overwerk, diverse toeslagen etc. ont vangen zy thans gemiddeld 35 pond per week. Een verhoging van het ba sissalaris zou het gemiddeld loon tot 50 pond doen stygen. Morgen zul len de vertegenwoordigers van de vakbonden zich beraden over de voorstellen van de werkgevers. Over deze voorstellen zyn nog geen by- zonderheden bekendgemaakt. Tot zolang is de staking officieel „opge schort". Intussen zUn de havenarbeiders ln Glasgow vanochtend niet aan het werk gegaan. Zij hebben zich wel gemeld, maar zijn weggestuurd door vakbondsfunctionarissen. De Schotse bond van transportarbeiders zou als nog beslissen of hy zal meegaan met het besluit van de in Londen geves tigde bond van transportarbeiders om de staking uit te stellen tot woensdag. In de Tilbury-havens in het oos ten van Londen wordt evenmin ge werkt. De daar ln dienst zynde 18.000 havenarbeiders hebben van vak bondsleiders opdracht gekregen zich niet te melden. Elders in Londen zyn de arbeiders vanochtend nor maal op het werk verschenen. - &ommer bestaat alt 14 pagina's. DOESBURG (GPD) De giste, ren in Doesburg gepleegde roofo verval op de Gemeentespaarbank behoort duidelijk te worden ge rangschikt onder de categorie bijzondere gevallen. Een 26-jarige zwangere van haar man geschei den vrouw, W. T.-V., moeder van vijf kinderen, als man gekleed in een legerjack en lange broek en een dikke ijsmuts over het hoofd getrokken, dringt op klaarlichte dag een bankgebouw binnen, en eist onder bedreiging van ©en alarmpistool geld. Naspeuringen naar een soortgelijk geval zullen, ook al zet men de poli tiearchieven op de kop, tevergeefs zijh. De politie ziet deze overval als een wanhoopsdaad. Oorzaak: gezins moeilijkheden. Er wordt verteld dat ze geld nodig had om in Engeland abortus te kunnen plegen. Tweedui zend gulden wilde de vrouw hebben, meer niet. Dat ze er uiteindeiyk met een bedrag van 5700 gulden vandoor ging had ze te danken aan de totaal uit het veld geslagen kantoorhoud ster, mevrouw E. H. Booiman-Tietge. Die gaf al het voorhanden zynde geld mee. „Ik ben in myn leven nog nooit zo geschrokken", vertelde ze toen wy haar thuis in Doetinchem bezochten. Nog ietwat trillend op de benen ver telde het jonge vrouwtje wat ze in die korte ogenblikken heeft meege maakt. „Het was omstreeks kwart voor twaalf toen er naar ik meende, een ongeveer 18-jarige man binnenkwam. „Geld, geld," riep hy", terwyi hy een pistool op my gericht hield. Ik was totaal verbouwereerd. Zenuwachtig rende mevrouw Bootman naar het geldbakje en nam alles mee wat er in lag. „Tweeduizend gulden" werd me toegeschreeuwd. „Man, dit is veel meer", zei ik. „Intussen begon de telefoon te rin kelen. En die rinkelde maar door. Je zegt niets, zo werd me toegebeten, want ik schiet je dood, ook als je naar buiten komt". Alarm De vrouw had haar hielen nog maar nauwelyks gelicht toen me vrouw Booiman by de buren, de fa milie Regeling, alarm sloeg. Door een tussendeur staat het kantoor di rect in verbinding met de kappers familie. Toevallig stond zoon Henk samen met zyn vriend Johan Visser in de deuropening te praten en op het geroep: „Een overval, een over val", kwamen ze meteen in actie. Dankzy hen kon de vrouw reeds bin nen een kwartier na de overval wor den gegrepen. Het was de ysmuts die de vrouw noodlottig werd", vertelde Johan Vis- ser. „We grepen wel meteen onze fietsen, maar we wisten nog niet wie we moesten achtervolgen. Plotseling zagen we iemand met een dikke muts op en dat vonden we by stralende zon toch wel wat opvallend. We zyn gewoon achter die persoon aange fietst en zagen op een gegeven mo ment,. naar we nog steeds meenden, dat „hy" de muts afdeed". Toen de fietser een gangetje in reed is Johan voor het huis blijven posten, terwyi Henk de politie waar schuwde om daarna met zyn vader en nog enkele zonen in de auto mee naar de woning van de vrouw terug be karen. Uit het Leidsch Dagblad van Juli 1870: Amsterdam. Het prov. ge rechtshof alhier heeft bij ar rest van heden Jan Groot oud 22 jaar, en zijne huis vrouw Maartje Slot, oud 23 jaar, beiden wonende te Haarlemmermeer, schuldio verklaard aan moedwillige brandstichting en hen des wege veroordeeld tot de doodstraf. AdvertentieDe onder- geteekende heeft de eer te berichten, dat hij den 18den dezer maand, zich als metse laar alhier zal vestigen, ho pende het in hem gestelde vertrouwen waardig te ma ken. J. Kooreman Voldergracht Wijk 6, no. 693 (thans no. 33)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1