"Voorzitter wil het beeld ondernemer verbeteren Roolvink is voor koppeling Tijgerbont geeft toon aan in Rome VMF blijft onderhandelen Bodegraaf se maakte broer geld afhandig „IK GELOOF IN KRACHT VAN GEZOND ARGUMENT" IJSTAND EN MINIMUMLOON Automobilist rijdt door na lodelijk ongeluk op zebra OOK TSISAR UIT PARLEMENT MET SPOORWEGEN EN ROTTERDAM Lector in cardiologie SONTCOUTURIERS NEMEN HET MET COUPE EN AFWERKING NIET ZO NAUW Gouden hand met tekort van IV2 ton VRIJDAG W JULI 19TO èESDëCB DAGBLAD PAGINA 7 ARNHEM/HAARLEM (GPD) „Ze vragen me weieens: wat ben jij nou. Dan zeg ik: noem me maar progressief. Ik probeer positief te zijn en democratisch. Jarenlang heb ik een eigen kantoor gehad en daar zei ik altijd tegen mijn mede werkers: je mag alles tegen me zeggen, als je maar accepteert dat ik dan ook flink mijn mond open zal doen". Drs. S. C. Bakkenist, de nieuwe voorzitter van het Verbond van ederlandse Ondernemingen is 55 jaar, Amsterdammeren één van vier vice-president en van A.K.Z.O. Hij studeerde in 1938 als onoom af aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam werkte vanaf 1942 tot 1964 als economisch-adviseur. Tussentijds 'haalde hij in 1946 zijn graad als accountant. Drs. Bakkenist kreeg het gehele land bekendheid als directeur van het raadgevend ireau Bakkenist, Spits en co. In die functie heeft hij jarenlang egang gehad tot de directiekamers van grote Nederlandse onder mingendie hij van advies diende op organisatorisch gebied. In 64 kwam hij in de raad van bestuur van Zwanenburg-Organon, tegenwoordige combindtie Koninklijke Zout-Organon. Samen et de Algemene Kunstzijde Unie vormde deze onderneming, nog et lang geleden, het wereldbedrijf A.K.Z.O. HCN HAAG (GPD) Minister olvink ('Sociale Zaken) meent dat koppeling van de bij standnormen het minimumdagloon in de werk- sheidswetten en de w.a.o. aan het fctelyk minimumloon moet worden ïandhaafd. In ons welvarende td is het redelijk dat ook in deze Sale uitkeringen en de bijstand i zekere vloei' wordt gelegd, aldus bewindsman. De aanzienlijke Idsbedragen, die daarmee gemoeid d, zullen moeten worden gevonden de rijksbegroting. De minister deelde dit mee in een ■lichting op zyn bij de Tweede tmer ingediende ontwerp tot wij- Ing van de minimumloonwet. Hij m daarmee stelling tegen het eer- r van liberale zijde geopperde I nkbeeld om de relatie tussen bij- jand en minimumloon te verbreken het minimumloon met terugwer- en AMSTERDAM (GPD) Op de tvalsweg naar Den Haag in Am- erdam is gistermiddag een automo- list doorgereden nadat hij op een vibra een dodelijk ongeluk had ver- Jrzaakt. De 59-jarige mevrouw J. ®nSnijdersVan Putten werd om h,«rt voor zes op de zebra geschept oor een bronskleurige Chevrolet, die flgens omstanders verscheidene ja- oud was. Zonder te stoppen reed uri o bestuurder door, de stad uit ven na acht uur is mevrouw Snij- Vrs aan haar verwondingen bezwe- 51>n. kende kracht, tot 1 juli volledig wel- vaartsvast zal worden. De Tweede Kamer komt op 28 juli van vakantie terug om dit belang rijke wetsontwerp te behandelen Verwacht moet worden dat de debat ten zich zullen concentreren op de relatie van bijstand aan minimum loon en de financiële consequenties daarvan. Minister Roolvink wees er verder op dat de suggestie van de vakbe weging om het minimumloon per 1 juli op te vijzelen tot f 160.niet is gevolgd omdat daarmee een te zware last op het bedrijfsleven zal worden gelegd. Het minimumloon komt op f 157.50. Dat is niet alleen het gevolg van toepassing van de zogenaamde loonindex. Er heeft na melijk een mime afronding naar boven plaatsgehad. Bovendien wordt de leeftijdsgrens teruggebracht van 24 tot 23 jaar. In het wetsontwerp is de mogelijkheid van een extra verhoging eens in de drie jaar op grond van een stijging van het alge mene welvaartsniveau gehandhaafd. De hele welvaartsgroei maakt de mensen zelfverzekerder. De voorop- kritischer. Dat vind ik een gelukkige leiding wordt beter en de instelling ontwikkeling. Dat die mensen dan een eigen mening gaan krygen, dat ze niet meer uitsluitend op basis van gezag een gezag aanvaarden en je argumenten willen wegen, daar moet je dan rekening mee houden. Als je met beter opgeleide, en meer ontwikkelde mensen werkt, dan moeten er ook hogere eisen aan de leiding en het middenkader worden gesteld. Je moet je standpunten niet opdringen, maar ze toelichten. En lk geloof in de overtuigingskracht van het gezonde argument, iemand die Je een goed gemotiveerd verhaal doet kun je winnen. Niet iedereen is an derzijds in staat in klare taal te zeg gen wat-ie bedoelt. Dat is een kunst die je niet komt aangewaaid, maar die je wel zou kunnen leren". Dit stukje ondernemersfilosofie is van drs. S. C. Bakkenist, een van de topmensen ln de AKZO en bin nenkort officieel voorzitter van de grootste werkgeversorganisatie in ons land. Hij zal de man worden, die het overleg met de vakbeweging, gaat leiden. Namens het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zal hij ook de sleutelaar aan het imago van de werkgever worden. Want dat beeld moet verder omlynd en positie ver worden dan het nu is, vindt hy. „Wy moeten niets nalaten om on ze zienswijze te laten overkomen. De beste diplomatie daarby is de open hartigheid. Niet iedereen zal het dan met Je eens zyn, maar het geeft niet. wy hebben allemaal een soort radar, waarmee we andere mensen kunnen aftasten. Daardoor kun nen we heel goed aanvoelen of be doelingen eerlyk zyn of niet. En om die eeriyke bedoelingen gaat het. De kern van myn filosofie is: als we voor de ondernemingsgewyze pro- duktie kiezen met instandhouding, van de privaateigendom, dan moe ten wy als werkgevers zorgen voor een positief oordeel over die zaak. PRAAG (AFP, Reuter) Tsisar, die vaak de ideoloog wordt genoemd van de Praagse liberalisatieperiode van 1969, heeft gisteren zyn ontslag genomen als lid van de Tsjechische nationale raad, het parlement van Bohemen en Moravië. De 50-jarige Tsisar was tot november vorig jaar voorzitter van dit parlement. In maart van dit jaar werd hy uit de party gezet. Volgens het persbureau Tse- teka hebben nog vyf leden van deze raad hun ontslag ingediend. Onder hen bevindt zich ook de vroegere voorzitter van de Tsjechische vak bondsraad. Patsowski, eveneens 'n vooraanstaande figuur uit de libera- lisatieperiode. Dat dit er al is, kan ik bewyzen uit het ongerymde. Want als het niet zo was dan hadden we de struc tuur niet waarmee we nu wer ken". Vindt hy dan dat die ondernemers zo goed by ons „overkomen" als we aan het welles-nietes-spelletje van de VMF of aan de prestige-affaire Spandon denken? „Kyk, we laten allemaal wel- eens steken vallen en we zyn ge neigd daar zelfs een ander op te beoordelen. Slechte ervaringen in be- dryven worden nu eenmaal tienmaal doorverteld en over de goede hoor Je zelden iets. Laat ik proberen om het neutraal te zeggen: natuurlyk er gert een' groot aantal constructieve ondernemers zich aan de buitenbeen tjes. Die zeggen dan als het ergens misloopt: weer zo'n afbraak voorbeeld. Voorkomen kun Je zulke ontwikkelingen niet. Er zyn nu een maal mensen die niet voor hun taak zyn berekend of vervuld zyn wrok of teleurstelling". „Wat loon en prysvorming betreft: In het algemeen zullen we naar een globalere overheidsbemoeiing moe ten. Dat betekent: minder gedetail leerd ingrijpen dan nu volgens de loonwet-Roolvink mogelijk is. Drs. Bakkenist, zegt dit naar aanleiding van zyn inzichten in het Westduitse loonsysteem en de stabilisatiewet in de Bondsrepubliek, zoals werkgevers- en vakbewegingsleiders dat kort gele den tydens een studiereis hebben be keken. Hy bepleit hiermee het stel sel van de vrije markteconomie als middel om in Nederland uit de loon politieke impasse te raken. In de ge lederen van progressieve vakbewe gingsmensen blykt men evenzeer voor dit middel te voelen. Daarmee is de basis gelegd voor een nieuw beraad tussen werkgevers en werknemers, waarvan de afloop voor minister Roolvink aanleiding zal kunnen zyn om zyn huidige stand punt aan te passen aan de geza- meniyke nieuwe inzichten van het i georganiseerde bedryfsleven. Prinses Beatrix en haar echt- teren met hun jongste kind een i Porto Er cole. De vrouw en het genoot Prins Claus maakten gis-wandeling langs de haven van jongetje op de voorgrond zijn on- I bekend. LEIDEN By K B. is dr. E. Var- nauskas, docent aan de Universiteit van Gothenburg en hoofd van de cardiologische afdeling van de eerste medische kliniek van d« medische faculteit van deze universiteit, aan de Leidse Universiteit benoemd tot lector in de inwendige geneeskunde met een byzondere opdracht in de cardiologie. Hy zal in 1971 de hoog leraar in de cardiologie, prof. dr. H A. Snellen, opvolgen, die dan met pensioen zal gaan. Dr. Varnauskas, die in 1923 te Zai- deliai in Lithauen werd geboren, doorliep het gymnasium in Kaunas en studeerde aan de universiteit al daar geneeskunde. Daar deze univer siteit door de Duitse bezetting her haalde malen werd gesloten, vertrok dr. Vernauskas in 1944 naar Zweden, waar hy zyn studies voortzette aan de universiteiten vam' Uppsala en Stockholm. Van 1951 tot 1955 was hy verbon den aan het St. Erik's Hospital in Stockholm, waar hy in laatstge noemd jaar de doctorsgraad verwierf met een proefschrift, getiteld „Stu dies in hypertensive cardiovascular disease with special reference tot cardiac function". Daarna werkte hy twee jaar als research fellow op het department of environmental medi cine van het John's Hopkins Hospi tal in Baltimore in de Verenigde Staten. Na zyn terugkeer in Zweden werk te dr. Varnauskas enige tyd aan de eerste medische kliniek van het Sahlgrenska-Hospital in Gothenburg. In 1958 werd hy aan de Universiteit Gothenburg benoemd tot docent. Afstand I Volgens artikel 8 van de huidige loonwet kan de minister ingrypen in afzonderlyke collectieve contrac ten en daarmee een beperkte groepe ring treffen, wanneer naar de mening van de minister de overeengekomen loonstyging gevaariyk kan zyn voor de nationale economie. Voor hy tus senbeide komt moet de bewindsman dan eerst met werkgevers en werk nemers overleg plegen. N.V.V. en N.K.V. hebben direct afstand ge nomen van deze bevoegdheid, die zy als correctiemiddel verwerpen omdat naar him mening de loonvorming uitsluitend een zaak van contract- partyen dient te zyn en het over- heidsingrypen zich niet alleen tot de lonen als inkomensbestanddeel dient te beperken. Beide vakcentrales hebben daarom hun medewerking aan het loonpolitieke overleg tot na der order gestaakt. „Wy hebben tot nog toe altyd ge meend dat een loon- of een prys- stop dé middelen zouden zyn om een overspannen conjuctuur af te koelen of inflatie tegen te gaan", aldus drs. Bakkenist. „Maar we hebben nu in Duitsland geleerd dat dit weieens een denkfout zou kunnen ziin. Daar zeg gen ze: als je de zaak wilt ontspan nen moet je conjuncturele maatrege len nemen. Die liggen dan op het budgettaire, het monetaire of het concurrentievlak. We moeten nu na gaan of dat een goede visie is. Daar by moeten we niet te gauw denken dat we het goed doen. We moeten vergeiyken en bedenken dat we bin nen de Europese gemeenschap toch naar één beleidsconceptie moeten. In Nederland hebben we de weg naar de vrijere loonvorming al ingesla gen. Het i6 best mogeiyk dat het met de prysvorming ook die kant op moet". DEN HAAG/UTRECHT (GPD) Valgende iveek zal de VMF met de Nederlandse Spoorwegen en de ge meente Rotterdam overleg plegen over de consequenties van het gis teren gepubliceerde regeringscommu niqué dat stelt dat er geen plaats is voor een wagonfabriek in Neder land en dat een onderzoek nodig acht naar de vraag hoe op beperkte schaal en voor een beperkte periode de werkzaamheden van de afdeling rollend materiaal van Werkspoor Utrecht kunnen worden voortgezet om tot een geordende afwikkeling van zaken te komen Daarna zal de raad van bestuur van de VMF vrij dag 17 juli met de vakbeweging op nieuw overleg plegen. Pas daarna kunnen VMF en vakbeweging een weloverwogen standpunt bepalen. Het botweg van de hand wijzen van de door de vakbonden naar vo ren gebraohte mogelykheid met deel neming van N.S. en de drie grote gemeenten een Rolma-nieuwe styi als aparte nv te oreëeren, wordt door de vakbeweging als een ernstige te- leurtclling gezien en als een star vasthouden aan het begin juni inge nomen regeringsstandpunt zondei dat daarvoor argumenten worden aangevoerd. Als woordvoerder van de NW-metaalbedrijfsbond zei de heer I R. Baarda overigens: we wisten dat i het idee van een Rolma-nieuwe styl i een strohalm was. Jhr.mr. F. O. J Sickinghe, woordvoerder vn de raad van bestuur van de VMF bleef in afwachting van de standpuntbepaling van volgende week elk concreet ant woord op vragen schuldig. Wel ver wachtte hy deze maand een .rede lijke definitieve beslissing' over de DEN HAAG/ BODEGRAVEN De officier van Justitie by de Haag se politierechter zei het een gemene 6treek te vinden, die een huismoeder in Bodegraven had uitgehaald. Ze had eigenlyk haar broer te pakken genomen, door hem toekomend geld te incasseren. Verdachte zat door al lerlei schulden danig in de knoei en had toen op deze wyze naar een uit weg gezocht. De officier wist evenwel, dat ver dachte een te royaal leventje leidt, royaler in elk geval dan haar finan ciën toestonden. „Ze maakte een mooi plannetje en voerde het met een maar uit", constateerde de of ficier Het ene gat werd door ver dachte door het andere gestopt. „Maar wanneer Je een eigen broer gaat bestelen, wordt het toch al te gek", vond de officier, die van me ning was, dat hier eigenlyk een ge vangenisstraf nodig is. Hy wilde ech ter rekening houden met de rappor ten over verdachte en daarom haar nog een kans geven buiten de ge vangenis te blyven. De broer van verdachte bleek nog al royaal te zyn en heeft haar en kele malen uit de financiële moei- Ujkheden geholpen, doch die hulp werd slecht beloond. Gezien de omstandigheden wilde de officier volstaan met een geldboete van f200, en voorwaardelijk 3 maanden gevangenisstraf met een proeftyd van twee Jaar. De po litierechter vond het moeiiyk om verdachte een geldboete op te leggen, gezien de reeds bestaande financiële problemen. Verdachte heeft welis waar anderen geld afhandig ge maakt. doch een boete zou het maar lastiger maken ook inzake de terug betaling. Het vonnis werd daarom drie maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met een proef tyd van twee Jaar. naaste toekomst van de rollend-ma- terieel-produktie. Naar de mening van de heer Sickinghe loopt de afwikkeling van de lopende orders geen gevaar. I> hier en daar geuite bezorgdheid daar voor oa. in verband met het weg trekken van personeel deelde hy niet. In de kantine van Werkspoor wa ren gistermiddag honderden werkne mers verzameld, toen directeur Mar tens het inmiddels algemeen beken- ae besluit van de regering voorlas. De werknemers hoorden het gelaten aan en de meesten vertrokken toen naar een administratiegebouw, waar vandaag het loon werd uitbetaald. Plannen om te staken waren er niet. In de voormiddag gaven reac ties als Jiet heeft nu toch geen zin meer' en ,wy merken het meteen in ons salaris' weer. dat de meerder heid er niet aan daoht om het werk neer te leggen. Na de bekendmaking besloten on dernemingsraad en personeel een protesttelegram naar de regering te zenden, waarin met klem geprotes teerd werd tegen de voorgenomen sluiting. „Wy eisen angedaanmaking van dat besluit", eindigt het tele gram. Volgens ongeorganiseerd onderne mingsraadslid Gerrit Hogenberg stond het personeel unaniem achter het te legram. Over het ultblyven van een staking, zei hy: Jn tyd van negen maanden is het personeel down ge slagen. Vanavond overleggen we met de vakbeweging welke stappen er te nemen zyn. De meeste mensen gelo ven er niet meer in. Wij eigenlyk ook niet". Ten aanzien van de situatie in de modelmakerij en gieterij, waar 300 mannen werken, zou een directielid de ondernemingsraad hebben meege deeld, dat daar per 1 januari 1971 duldeiyke beslissingen over worden genomen. In de apparatenfabriek (250 man) is vorige week een reor ganisatie doorgevoerd, waardoor acht leidende personeelsleden tot 13 juli op non-actief zyn gesteld. Acht man nen konden elders in het bedrijf te werk worden gesteld. (Door Jos Hagers) ROME (GPD) Nog een paar Italiaanse modeweken en >n mens hoeft meer op fotosafari naar Afrika te gaan. Voor nieuwe Italiaanse wintercollectie werd zoveel tijger,- pan- giraffe-, zebra- en gorillabont gebruikt dat de dieren bin- in een paar jaar wel voorgoed uitgestorven zullen zijn. Het orld Wildlife Fund deed, geschrokken door de pan ter-rage fan het vorig seizoen, al een beroep op de Bond van Italiaanse tfjouturiers, maar het heeft niet mogen baten. Het exotische bont oefent nu liniaal een onweerstaanbare aan- i tekkingskracht uit op vrouwen. Zo 'We Sofia Loren grif 2 ton voor 'tar pantermanteltje neer. Maar, Wonderdokter" Chris Barnard loet nog steeds die panterjas beta- W. die hy in een onbezon- en ogenblik aan zyn ex-vriendin yGina Lollobrigida cadeau deed. In het Romeinse Hlltonhotel, hoog in de bergen even buiten de eeuwi ge stad, kwam 's werelds topfotomo- del Veruschka in een rood minirokje, dat niet veel langer was dan haar ceintuur breed, naar de premiè re van de Italiaanse bontontwer pers kyken. In Italië vallen er voor de komen de winter geen bontkoopjes te beha len. Want alle creaties maakte men op midi-lengte. Met als het trieste gevolg dat de oersaaie verticaal ver werkte nerts-mantels weer een kans beginnen te krijgen. In de Italiaan se bontwereld ls dat niet de enige come back. Ook het klassieke zwar te persianer, zilvervos en lynx keren langzaam aan weer terug. De enige evolutie zit in de bontkleding. Man- -telpakjes van nerts en heren kostuums van geschoren persianer staan er voor in dat niemand het koud behoeft te krygen als hy er tenminlste voor betalen wil. Bontcapes De grappige bontcapes van een paar honderd nert-sstaartjes ten spyt. mag er ln het verre Rome toch wel eens gezegd worden dat onze eni ge Nederlandse bontcouturier Fred van Wardrager zyn Italiaanse Col lega's Bertolettl, Fendl en Parodi nog heel wat zou kunnen leren. Want met de coupe en de afwerking ne men de Italianen het niet zo nauw. En bovendien slaagde geen van hen erin om de zo karakteristieke zwier van van Wardragen in hun model len te brengen. Eeriyk gezegd dan ken de Italiaanse bontwerkers al leen hun naam aan de geweldige fi nanciële steun van de regering. Werkverschaffing Om de Italiaanse confectie-indu strie zo goed mogeiyk draaiend te houden, stampte de regering in Ro me. ten koste van vele tientallen miljoenen guldens, in 1951 een hele reeks modehulzen uit de grond. Een initiatief dat bovendien als een uiterst discrete werkverschaffing voor de door de oorlog totaal ver armde Italiaanse adel kon worden beschouwd. Iedere prinses, die een draad in een naald kon steken, open de met steun van de regering van de ene dag op de andere een eigen modehuis. Met meer geluk dan wy6- heid ia het hun in de byna 20 jaar gelukt om met de Parys couturiers te kunnen concurreren. De Italiaan se regering beschouwt de mode als een prestige-object. Vandaar dat de minister van handel Andreotti, die een byna even lange staat van dienst als minister. Luns heeft, jaar op jaar genoeg geld krijgt om de Ro meinse en Florentynse couturiers toe te kunnen stoppen. Men is in Rome alleen bevreesd dat de beëindiging van de huidige regeringscrisis daar aan een eind zal kamen, omdat de overheid in plaats van de 56 mode huizen te financieren volgens insi ders leder jaar wel veertig scholen zou kunnen laten bouwen. Op het beëindigen van de vaak totaal overbodige steun dringt voor al de Florentynse modekoning mar kies Pucci, die een van de belang rijkste democratische senatoren in het Italiaanse parlement is, aan. Als het even meezit krijgt, markies Puc ci in de nieuwe regering wel een mi nisterszetel en dan zal hy het be slist niet laten om een opruiming in de Italiaanse modewereld te houden. Want markies Pucci ligt al twee Jaar met zyn Romeinse collega's over hoop EDE (GPD) Het nadelig saldo van de tentoonstelling van vrye- tydsbesteding „Gouden Handen", die van 3 tot en met 14 Juni in Ede is gehouden, ligt in de buurt van 150.000 gulden. Enkele schuldeisers hebben reeds een kort geding aan gespannen tegen de organisatoren. Dit betreft ln de eerste plaats de Beursmy in Hilversum, welke orga nisatie achteraf formeel in het ge heel niet bleek te bestaan. Tegen de directeur is inmiddels het faillisse ment uitgesproken. Een week daar voor was hy reeds failliet verklaard in zyn hoedanigheid als directeur van de NV publiciteit en reclame- organisatie „Expo-Publico" even eens gevestigd in Hilversum. By de exploitatie van de tentoonstelling „gouden handen" was ook ten nauw ste betrokken de Edense winkeliers vereniging. waarvan het bestuur in goed vertrouwen met de Hilversum mer in zee was gegaan. De vraag die thans velen beheerst is in hoeverre die vereniging aansprake- ïyk kan worden gesteld voor de schulden. De kwestie wordt nog in gewikkelder. nu biykt dat een of meer bestuursleden van de vereni ging voor enige tyd in loondienst zyn geweest van de Beursmy.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7