Surinaamse zonder weg terug, maar discriminatie-verwijt" Kennismaking met Leiden BEROERING IN DE C. FRANCKSTRAAT „(uurwerk a Katwijk directeur Stadsgehoorzaal nu ECHTmet vakantie introductiedagen studenten Conny trekt volle Gehoorzaal 4' ins Melkert 'Alles' Discriminatie (1) Discriminatie (2) Wijken in J Drive-in Weg terug LD-artihel op de deur geplakt van „homofiel' Nieuwe bewoner is tegen*" abnormale doorlichting 4 Pilgrimfathers- huisje weer open jjJDAG 10 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 „Bij ons in Holland" ver telt „Vrij Nederland" deze week. over het Leidse conflict tussen Stadsgehoorzaal-be heerder I. Milikan en Suri naamse studentenorganisa ties. Na een telefoontje met burgemeester v. d. Willigen komt het blad tot de conclu sie. dat deze het niet zo ern stig blijkt te hebben geno men. „Nadat", zo schrijft VN. hij het verhaal in het Leidsch Dagblad bedoeld wordt het interview met de heer Milikan naar aanleiding van opmerkingen van Suri naamse zijde tegen de Ge hoorzaaldirectie op het uni versitair lustrumcongres had gelezen kwam hij vol gens zijn eigen zeggen een paar uur later Milikan op straat tegen. Deze zei toen: „Dag burgemeester, ik ga met vakantie." Ik heb er niet eens over nagedacht, zegt burge meester v. d. Willigenen wenste hem een prettige va kantie. De eerste dagen van deze vakantie zijn voor de heer Milikan en zijn vrouw geen prettige geworden, omdat zij wèl hebben nagedacht. In hun pas verworven bezit aan de voet van de Zuiderzee dijk in Wervershoof in het wijde Westfriese land tussen Hoorn en Medemblik (voor lopig als vakantiehuis, later misschien als definitieve wo ning) hoorden zij via post en telefoon welke reacties het vorige week donderdag gepu bliceerde LD-interview na het weekeinde opleverde. De Milikan's wilden van de zaak af om hun vakantie on bezorgd te kunnen voortzet ten. Om eventuele misver standen weg te nemen en voor het geven van een aan vullende verklaring vroegen zij onze redacteur, die het eerste interview maakte, naar hun vakantieverblijf te komen. Daar is gisteren urenlang gesproken, welk gesprek zijn weerslag vindt in onderstaand verhaal. Daar is voorts komen vast te staan dat: Milikan geen woord te rugneemt van ivat hij vorige week heeft gezegd; Milikan niet, zoals de burgemeester in Vrij Neder land suggereert in een im pulsieve bui heeft gesproken maar daarentegen welover wogen in een gesprek, waar voor een dag tevoren de af spraak was ge-maakt Milikan het jammer vindt, dat zijn secretaresse tegenover andere kranten heeft verklaard, dat hij van het interview geschrokken zou zijn, omdat uitlatingen van hem niet voor publicatie bestemd waren (hij verwijt haar evenwel niets, omdat hij haar reactie kan begrijpen). Milikan heeft gesproken en daarmee is voor hem de zaak afgedaan. Hij wil er niet meer over praten met jour nalisten. Letterlijk zei hij: .De deur is dicht". En daar mee bedoelde hij niet de deur van de Stadsgehoorzaal voor Surinamer s. LEIDEN De groei naar nieuwe universitaire verhoudin gen heeft geleid tot een nieuwe opzet van de introductiedagen voor aankomende studenten. De voorlichting, die vroeger de introductiedagen kenmerkten, zal gedeeltelijk verdwijnen. Een belangrijk onderdeel van de introductie zal bestaan uit de ken nismaking met de stad Leiden. .IDEN/WERVERSHOOF „Men probeert mij voor jwagentje van discriminatie te spannen en dat is iets, ik gewoon weiger te aanvaarden. Het is eenvoudig be dijk, dat men een rassenkwestie maakt van een zaak, alter beleidstechnisch is benaderd." zegt de beheerder van de Leidse Stadsgehoorzaal, de I. Millikan, naar aanleiding van de reacties op zijn uitla- fn 0715 eerste interview. Hij wijst opnieuw op het oor- verleden van hemzelj en zijn Joodse vrouw, waarin zij den lijve discriminatie hebben ondervonden. „En als ik \ou willen, hoe zou ik kunnen? Waar blijj ik dan als ver- 1 er van zalen, als horeca-man? Politiek is voor ons taboe". op de feesten zelf. .Zoals andere fees ten is het Surinaams nachtfeest, waarvoor vergunning wordt aange vraagd, besloten. Die vergunning stelt eisen aan mij als beheerder èn aan de huurder. Die vergunning be schermt de huurder ook. Na 12 uur mag niemand meer worden toegela ten. Op eigen verantwoordelijkheid „versoepel" ik die maatregel tot „na aankomst laatste trein". Dan moeten de deuren dicht, dan moet de kassa worden gesloten. Ik heb niets tegen een commer ciële opzet van een feest. Daar zit ik zelf ook voor. Maar ik weet. dat men zakelijk „rond" is als om 12 uur 800 mensen binnen zijn. Als de kassa dan openblijft wat op de Surinaamse feesten gebeurde dan is dat mis schien leuk voor de organisatoren (elke kaart is f 5 volle winst), maar het mag niet, het kan niet. De wet gever stelt het in zijn wijsheid niet voor niets, die sluiting op midder nacht. weet het nog goed: „Ik heb Sfeerverandering op het Suri- ke nachtfeest aangestipt. Goed, ioel ik aan, maar dat is geen om een zaal te weigeren. wordt my aangewreven, dat Surinamers heb gezegd te dat zy speelden op anti-Ne- sentimenten, wat de ver- tussen Nederland en Suri- IkeL zou vertroebelen. Vooral de op grote bedrijven zou ik my aangetrokkenNou, ik ^jeen aandelen Shell En l r verklaar ik nog eens van het programma niets te begry- ik de taal niet versta". 21.q één „discriminatie-facet": Ik d'lanke meisjes hebben geweigerd "i 3 d laten. Dat klopt. Ik ben wette- n moreel tegenover de ouders u t dat laatste weegt veel zwaar- Dor me verplicht meisjes, die lenBggen 14 of 15 jaar te zyn, niet laten op een nachtfeest". ,ee stapt hy af van het on- discriminatie en komt terug irmei d hj Want wat gebeurt er 's nachts? Dan komen niet de mensen binnen, die by de organiserende vereniging I nisch probleem is. De bepalingen in de vergunning moeten by een even tuele huur (na een „afkoelingspe riode" en als het agenda-technisch mogelyk is) onvoorwaardelyk worden nageleefd. En het organiserende be stuur achter het personeel staan. Als hieraan wordt voldaan. rï-n ben ik bereid myn personeel te vragen dienst te doen. En dan wil ik i..._u eis voor een waarborgsom vervangen door een afspraak, dat de Stadsge hoorzaal na een feest direct wordt gecontroleerd door twee ambtenaren van de gemeente, één lid van het or ganiserende bestuur en één verte genwoordiger van de Stadsgehoor zaal. Wat zy vaststellen, moet dan bindend zyn". Met grote verbazing en ergernis heb ik uw artikel gelezen over de „behandeling" van een nieuwe huur der door het bestuur van de flats in de César Franckstraat en de Mo- zartstraat. Als eigenaar en bewoner van één van deze flats wens ik my ten zeer ste te distanciëren van een menta liteit zoals die door het bestuur ge toond wordt. Men doet nooit aan discriminatie, maar toevallig hebben we wel last Ik hoop in elk geval dat de nieu we bewoner, ondanks deze misplaat ste moeilijkheden, met plezier in zyn nieuwe huis zal wonen. M. G. N. VAN DEN ENDE César Franckstraat 22, Leiden Geaohte mynheer Lugtenburg, naar aanleiding van uw interview over be woning van de flat aan de César Franckstraat. het volgende: Hierin spreekt u. ik citeer: Hij kan wel zeg gen dat hy leraar is, maar hy zou ook byvoorbeeld wel een woonwagen- I De planning en de uitvoering van i de introductiedagen komt voor reke ning van de commissie El Cid <Eer- ste Leidse Commissie Introductieda- gen). By de nieuwe opzet voor de introductiedagen staat voorophet I opvangen van alle eerstejaars en niet alleen van hen die lid van een j studentenvereniging willen wor- I den. De gezamenlyke verenigingen j hebben besloten de verenigings- I gebouwen open te stellen gedurende I de vier dagen (31 augustus en 1,2 en 3 september', die de introductieda gen zullen duren. Een belangryke overweging voor deze nieuwe opzet van de introductie was dat alle stu denten opgevangen moeten worden als zy voor het eerst in Lelden ko men en niet alleen de minder dan vyftig procent van de eerstejaars die lid worden van een vereniging. De laatste dag van de introductiedagen is vooral bedoeld voor studievoorlich ting in enge zin Dan zal de zake- ïyke informatie verschaft wor den met betrekking tot de gekozen studierichting. De andere dagen worden ge baseerd op het mentorensysteem Er worden willekeurige groepen van ongeveer tien man gevormd, die on der leiding zullen opereren van een oudere student. Een vast program mapunt voor de groep zal iedere dag zyn de besprekingvan de die dag ADVERTENTIE e vereniging: ii betrokken zyn, zoals in dit geval de j Komi u naar noorawijk Surinaamse studentenorganisaties j" aJfTWIJK AAN ZEE —Na het tytieseizoen begonnen is en er meer gasten naar de bad- komen heeft het bestuur Vereniging voor Vreemdelin- :eer „Katwyk" besloten zater- id om tien uur het tweede irk van dit seizoen te laten ;n op de Zuid-Boulevard in Idellyke nabyheid van res- „De Zwaan". 'el het aantal gasten in ver met voorgaande jaren om id wel wat minder is, wordt za- weer een groot aantal vakan- :ers verwacht. De VVV wil hen ilyf in de bad- en vissers- zo aangenaam mogelyk ma rlet alleen, dat de binnen, en idse gasten op goede wyze ondergebracht, maar ook talrijke evenementen worden iiseerd. Het tweede is weder - vuurwerk, dat echter vanaf door meerdere evenementen zal worden. Natuurlyk zal het •ij dit ene vuurwerk biyven. ADVERTENTIE Apc4 ATTENTIE irkeergelegenheld heeft U by H.[rs s voor de deur. Of op één mi- end lut afstand v. d. Werfstraat, 123- ade Ryn, Kaasmarkt. Twee n/inuten Hooigr. (Ir. Dries- nstraat)Het loont de moeite melfl onze grote collectie en de g i ste merken in te zien. ^oze traditie 1 „altyd voor pui iliger' geen valse leuze „van veel voor zoveel" maar het ihele Jaar „voor zoveel" En M. cb vak-standing als echte iweliers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit, >or echte vakservice te bie- n n. Doet er Uw voordeel mee. en ouden sieraden, verlovings- ra Ogen, horloges, klokken, cas- ttes. rzilverde geschenk- artikelen, brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwellei - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 het geldt overigens in alle gevallen maar dan komt van alles binnen Dan wordt het een drive-in-nacht- club, die de wetgever niet wil. En met dat „alles" binnen kun je de zaak niet in de hand houden". Milikan vervolgt: „Myn brigade suppoosten, die ik hoogacht ik ben er trots op captain te zyn van zo'n team routiniers kon het by de Surinaamse feesten niet meer op brengen. Zy stonden tegenover een groep mensen vaak vyf- tot acht honderd - die binnen wilde, daarby gesteund door het organiserend be stuur. Ze werden bedreigd, uitge scholden en kregen klappen. Gevolg: sinds anderhalf jaar deed rrUjn sup poostenbrigade geen dienst nadat de eerste suppoost was neergeslagen. De toilet- en horecaploegen stonden er achter. Ze willen voor de Gehoorzaal, voor hun eigen brood ook. alles doen, maar dit niet. Op de laatste feesten namen door mij betaalde Surinamers hunplaatsen in". Milikan wyst erop, dat de Stads gehoorzaal wat bezoekersaantal be treft aan een limiet gebonden is. „Ik heb een congres van Jehova's ge tuigen met te veel bezoekers naar de Groenoordhal verwezen, een idem- dito congres van de Party van de Arbeid naar de Ahoy-hallen. Ze kun nen niet in de Stadsgehoorzaal, hoe wel ik de congressen best had willen hebben. Pleeg ik daarmee discrimi natie tegenover de Jehova's getuigen, tegenover de PvdA? Voor elke organisatie, die de zaal huurt, geldt: wetten en verordenin gen moeten worden nageleefd. Nie mand kan van de Stadsgehoorzaal een openbare drive-in maken. Dat heeft niet te maken met rang, stand of kleur. Gesteld wordt nu. dat ik Surinaamse verenigingen de zaal weiger. Ik heb nog nooit één Suri namer geweerd". Milikan over het voornemen van de Surinaamse organisaties om een aanklacht tegen hem in te dienen: „Die mogelykheid in de wet is een vorstelyk bezit en ze moeten het doen als ze zich gekrenkt voelen door myn opmerkingen over hun nacht feesten, die sloegen op de uren na twaalf uur, als dus „alles" binnen kwam. Als zy zich willen identifice ren met dit „alles", dan gaan ze hun gang maar. Maar er is in het inter view geen woord gelogen van wat er 's nachts gebeurde. Ik heb de op somming nog beperkt gehouden". Milikan wyst wat hy noemt de weg terug. „Men moet stoppen my van discriminatie te verwijten en begrypen, dat het een beleidetech- GA DAN EENS ETEN BIJ Diverse specialiteiten Komplete menu's vanaf f 10, Plate service f 6.50. gehad van een negerfamilie met ze- bewoner kunnen zyn. ven kinderen. Iedereen weet besilstIk zelf ben nog steeds een woon- wel. dat dit een ander soort mensen wagenbewoner, doordat Huisvesting is. die per per definitie stinken en my steeds afwijst voor een huis, om- brood uit het vuistje eten. Zoiets dat ik niet economisch aan Leiden doen wij nooit. Gelukkig voor het bestuur zijn die zwarten weer terug naai- het oerwoud van Suriname, want daar horen ze thuis en daar hebben ze geen aanpassingsmoeilijk heden. LEI7>EN —Ruim 700 kinderen vul den gistermiddag de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Zy kwamen kij ken naar een optrreden van Conny Vink en Franklin's Wondershow. Dit optreden was het eerste uit een reeks van drie variétévoorstel lingen, die door de Comissie voor de Jeugdvakantiebezigheden georgani- opgedane ervaringen. De overi- j seerd worden. Volgende week komt g» programmapunten bieden rul- de tweede voorstelling. ..Baron Swie- bertje", met Swiebertje en Brom- vlteit, van sport beoetenen tot telt- 5nor om twee uur df Stads. me mogelykheden voor eigen actl- gehoorzaal. De week daarop komt Tot overmaat van ramp zyn er sinds kort nu ook al homofielen. ".Vat het homofiel zyn te maken heeft met het bevuilen van een trappen huis. hef. herriemaken na tien urn en het hard laten spelen van een radio, is my onduidelyk. Helaas voor het bestuur zyn deze mensen nog niet vertrokken. Een tweede punt is het optreden van de ballotagecommissie t.o.v. de nieuwe bewoner. Dit valt slechts on- U i a f LI II J der één noemer te vangen: 19de nOlGi-Kfifl HO ander eeuws en nieuwsgierigheid IIUIWI IXWJI. HUIiailUWl Deze hele mentaliteit stinkt en elke poging dit recht te praten is tot mislukken gedoemd. Het vervelende voor my en een aantal andere eigenaars is. dat door gang van zaken de indruk Gezellige terrassen aan zee. Een klein kwartiertje ryden van Leiden. TEL. 017193441 gebonden ben. Ik ben nX bouwvak- vltelt. van port beoefenen tot zelf- Oo^.J"**. daar interviews te laten maken met de bewoners, een bejaarden tehuis te bezoeken en excursies te maken naar Leidse actiegroepen. arbeider en mag wel meehelpen de Merenwyk op te bouwen, maar myn werkgever komt van buiten de stad. Ik mag net als u, wel belasting be talen, maar een woning, ho maar. Ik ben genoodzaakt een woonwagen bewoner te biyven en nu ik uw stuk je heb gelezen misschien gelukkig maar. want by ons doet men niet aan discriminatie. Wy kijken niet j de reinigingsdienst of naar neer op iemand met een andere huidskleur. Ik blyf toch hopen dat er, buiten uw César Franckstraat om. toch andere huiseigenaren en buurtbewoners zyn, die my als woon wagenbewoner wel accepteren. Houd u dan uw straatje maar geselecteerd. Ik hoop alleen voor u dat er geen bewoners van de César Franckstraat zyn die een caravan bezitten en er mee op vakantie gaan, want dan zyn het in die periode ook woonwagen bewoners. Zeg hun dan ook het con tract op. Gisteren deed ze het erg leuk. Het standig informatie inwinnen. Zo j Ujkt alsof ze niet eerder begint dan denkt men er aan een groep studen- P®» nadat de Mal helemaal mee I aoet. ten bepaalde wyken in te sturen en z? haalt kinderen op het podium om te zingen(op foto LD/Holvast), ter- wyl ze ondertussen de zaal niet ver geet. Ook de filmvoorstellingen van de commissie in het Luxor-theater lo pen goed, aldus één der leden van de commissie. Waarschynlyk heeft I ook het verleden week niet zo erg Het ligt in de bedoeling de eerste- mooie weer een rol gespeeld. Jaars studenten een krant te laten Gisteren ging een gedeelte van de schryven met verslagen, interviews kinderen, van wie er 680 in vereni- overzichten en eventueel uitgewerkte I gingsverband gekomen waren, op de enquêtes. Die krant zou dan aan alle aankomende studenten moeten worden uitgereikt, zodat iedereen zo veel mogelyk kennis kan nemen van de ervaringen van de anderen. Een gevolg van deze intensivering van de introductiedagen leidt er toe dat de D ,.I^OTn ons °P het centrum j verenigingen minder tyd hoeven te wordit gewekt, dat iedereen hier een u kunt daar nog een hoop besteden aan de eigen kennismakings superieure fatsoensrakker is. Deze leren- periode dat dan by de meeste vere- handelwyze heeft echter met fatsoen w. WILLEMSEN. ntglngen dan ook tot enkele dagen is niets te maken. Woonwagencentrum 6. Leiden, teruggebracht. balkons zitten om een beter uitzicht op het podium te hebben. De Com missie voor de Jeugdvakantiebezighe den leefde nameiyk in de veronder stelling, dat ook de balkons gebruikt konden worden. Omdat de gang op de bovenverdieping vrywel geblok keerd was met stoelen, werden op last van de brandweer de balkons ontruimd. De zaal werd daardoor helemaal gevuld, en veel inderen moesten staan om de gebeurtenissen op het podium te kunnen volgen. (Door Hans-Ludo van Mierlo) LEIDEN Onder de bewoners van flats in de Cesar Franckstraat en de Mozartstraat is naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad van woensdag over „de abnormale doorlichting" die een toekomstige flatbewoner moet ondergaan, grote beroering ontstaan. Verschillende flatbewoners zyn zeer verontwaar digd over de uitlatingen van hun voorzitter, anderen sluiten zich ge heel of gedeeltelyk by hem aan. Een enkele, onbekende, buurtbewoner is tot actie overgegaan, door genoemd artikel uit ons blad op de deur te plakken van de persoon, die volgens de buurt in dit verhaal met homofiel wordt aangeduid. De woorden homo fiel waren met een pen omkrast. Enkele flatbewoners, die gisteren in de flat van de heer Van den Ende by elkaar kwamen, om deze zaak te bespreken gaven toe dat de ballota ge van nieuwe bewoners kort gele den in een vergadering door alle be woners werd goedgekeurd. „Ervarin gen met een Surinaamse familie, die hier met zeven kinderen op de flat woonde en vaak logees had, noop ten hiertoe. Dat gezin had duidelijk aanpassingsmoeilykheden in het be gin. Kippeboutjes en boterhammen lagen overal in het rond in het trap portaal. Later, toen de buurt de fa milie daar over aansprak, werd dat echter iedere avond trouw door de kinderen van dat gezin met stoffer en blik opgeruimd. Ook het vuil dat andere flatbewoners veroorzaakten ruimden ze op. Dat zo'n familie aan geduid wordt als „negergezin" vin den wy echter wel te gek. Dat stinkt", aldus één van de bewoners. „Dat de ballotage zo ver wordt door gevoerd. dat de voorzitter een per soonlijk bezoek moet brengen aan een toekomstige bewoner om hem te keuren vinden we dwaas". Een an dere bewoner: „Zo wordt de indruk gewekt dat er hier op de flats ne ger hater* en homofielenjagers wo nen. Dat is beslist niet zo". Weer een andere bewoner vraagt zich be zorgd af of door dit soort gebeurte nissen de verkoopwaarde van flat niet aanzienlijk zal dalen. „Die verkoopwaarde is al lang ge daald". meent de heer Heineman. onderbuurman van de als homofiel aangeduide heer M. de V. „Het in teresseert my helemaal niet wat die man boven is en wat hy doet. Ik zou niet eens durven beweren dat hy homofiel is. Wat ik wel weet is dat hy een geweldige overlast be zorg'. Sinds die man boven woont hebben we hier geen leven meer. Mid den in de nacht maakt hy met vier of vyf bezoekers geweldig kabaal. De lampen hangen hier soms aan het plafond te dansen. Myn zoontje van drie jaar is doodsbang van die man en myn moeder, die hier logeerde is eerder weggegaan, omdat ze dat ka baal niet kon verdragen. Ook bevuilt hy het trappenhuis. Geregeld vinden we peuken in het trapportaal. Soms worden die door buren by hem op de drempel gelegd om hem er op te wyzen. Als we hem zeggen dat hy rustiger moet zyn en schoner rea geert hy niet en soms als we bellen, doet hy niet eens open. Maar zo gaat het niet langer. Het is hy er uit of ik er uit. Dit houdt ik niet meer uit". Ook de naaste buurman van M. de V., de heer Van der Veen, denkt er zo over. „Homofiel of niet, hy moet zich rustig houden". Ver schillende medebewoners wyzen er op, dat als dit biyft duren er onge- twyfeld geweld gebruikt zal gaan worden tegen de heer M. de V. De eerste stap zal voorlopig zyn, dat men zal proberen hem in een verga dering van alle bewoners de flat te ontzeggen. De heer M. d. V. over dit alles. „Sinds ik hier woon krijg ik geregeld de politie aan myn deur, omdat ik te veel lawaai zou maken. Soms ge woon op een kaartavond Je. De poli tie lacht er al om. Ook worden er steeds peuken by my voor de deur gelegd. Of ik die wil opruimen, maar ze zyn niet van my. Ik rook sigaret ten zonder filter en de peuken zyn met filter. Ook heb ik gemerkt, dat m'n benedenbuurman geregeld by my komt belletje-trekken. En nu weer dat krantenartikel op de deur. Ik ga uitzoeken wie dat gedaan heeft. Ik wens een schrifteiyk excuus met handtekening en naam eronder. Doen ze dat niet dan zal ik op een nette manier een actie ondernemen". 7!tS=r*L hillilort' in t'mnvJistraal" LEIDEN Na een uitwendige en inwendige opknapbeurt van enige maanden gaat maandag 13 Juli as. het zogenaamde Pilgrimfathershuisje (in de tuin van het gemeentearchief) weer open. Door het verdwynen van enkele oude huisjes aan de Vlietzyde ont stond de mogelykheid om ter plaatse een ommuurde tuin aan te leggen, waarop men nu vanuit het Pilgrim fathershuisje door een nieuw aange bracht raam een prachtig uitzioht heeft. Ook van binnen k het huisje opgeknapt en geschilderd. De Pilgrimfatherstentoonstelling self heeft een andere indeling gekre gen en is aangevuld met enkele ori ginele stukken utt het bezit van het archief. Een onbekende persoon heeft op de deur van de als homofiel bekend staande flatbewoner het LD-artikel van woensdag op de deur geplakt, met grote cirkels om de woorden homofiel. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3