VOLGEND JAAR KOMT DE WERKENDE JEUGD AAN BOD' mini's Kortste gaan nu de uitverkoop in oluitmg dreigt »oor Lijempf NV Inbreker eist geld terug van de staat Ziekenfondssysteem maakt huisarts lui Roolvink belooft senaat: Commercie beheerst modebeeld Vakbonden: geen vertrouwen ^atwijker sloeg A" werkgever iü blauw oog OOK SENAAT AKKOORD MET HOGERE AOW Dokter Koppert stelt in proefschrift OMMEZWAAI NAAR MIDI Doorkijkcreaties Koopj es 8 JULI 1970 L&LD6CH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De regering zal volgend jaar •t een pakket maatregelen komen ten behoeve van de rirkende jeugd, die op 1 augustus 1971 van kracht moeten o"ïprden. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft dat gis- jen de Eerste Kamer belooft. De maatregelen, die betrek- g zullen hebben op de jeugd tussen de 1 4 en 18 jaar, |llen waarschijnlijk voorzien in een uitbreiding van de •r- en vormingsplicht en een arbeidsverbod voor jongens meisjes onder de vijftien jaar. 'inister Roolvink verdedigde gis- in de Eerste Kamer zijn voor- om de werkgevers by wijze van •gangsmaatregel te verplichten larige jongeren onder hun per- •1 tenminste één dag per week ir een vormingscursus of levens- >1 te sturen met doorbetaling het loon. Hoewel vrijwel de hele iat het discriminerend vond dat ien en vijftienjarige meisjes, die de huishouding werken, buiten te regeling zijn gehouden, werd .151 voorstel van de minister met te meerderheid aanvaard. uw mevr. mr, Irene Vorrink, dr. .15 jQuerido en mr. H. Versloot (alle 9 PvdA) was de uitzondering ech- reden om tegen te stemmen. Zij iden dat de minister de bereidheid elasticiteit van de vormings- en Dlingsinstituten om de ongeveer ELboo meisjes op te vangen, onder- at. ..Er kan nog best wat worden i Jaieschoven", meende mevrouw Vor- E. die ernstig protesteerde tegen 1 e „discriminatie naar sekse". If socialistische afgevaardigde ontlokte een aantal Dolle Mma's die het debat op de tribune volgden, een gul applaus door in dezen haar soli dariteit met haar seksegenoten te betuigen. De Dolle Mina's hadden zich al eerder op de dag gemanifesteerd door minister Roolvink bij zijn aan komst op het Binnenhof een droog lijn met wasgoed voor te houden, waarmee zij wilden aangeven dat huishoudelijk werk nu niet bepaald tot de categorie lichte arbeid kan worden gerekend, zoals de minister heeft gedaan. ZiJ zongen de bewindsman een „sociaal treurlied" toe, waarin hem werd verweten geen aandacht te heb ben voor de vorming van de meisjes omdat ze toch maar gaan trouwen. De minister die slechts met enige moeite het senaatsgebouw kon be treden (een' Dolle Mina wilde perse zijn hoofd afstoffen) protesteerde daar later in de kamer tegen. .Daar mee doet men mij bepaald onrecht", vond hij. De minister zei dat niemand de s ni i we EN EEUWARDEN (ANP) De rok- Ien hebben geen vertrouwen In voortbestaan van de LRempf iuwarder Ijs- en Melkprodukten- EN, ikkii •iek) In Leeuwarden, voorzitter van de ANAB (Alge- iseen Nederlandse Agrarische Be- 'sbondt. de heer Sake van der ig, verklaarde dat de vakbonden de conclusie zijn gekomen dat de iwarder fabriek op zijn vroegst zes maanden en op zjjn laatst '85-! zestien maanden de poorten zal len. De bonden leiden dit af uit ifeit dat men geen overeenstem - t heeft kunnen bereiken over een «—*ntieregefing. >als bekend stelde de presldent- missaris van de NV, de heer W. longe, tijdens de aandeelhouders- Yadering voor een kwart miljoen (en garantiefonds te storten. De (rheidstelling die de vakbonden de medewerkers eisen is te itten op 800.000 tot een miljoen tfigbfen. Het wel of niet voortbestaan het bedrijf, waar 180 man wer- is onzeker, zoals de president- S missaris ook toegaf op de aan houdersvergadering., en zit in Leeuwarden namelijk een ongunstig gelegen terrein. 4jl de besprekingen met de ge- nte Leeuwarden over een eventu- Oieuw terrein in het slop zijn ge- n gtt. Bovendien speelt het bedrijf een fusiegedachte. ?n (9 vakbonden hebben nu beslo- vooruitlopend op een sluiting :ledu SN HAAG/ KATWJK Een 39- |e schoonmaker uit Katwijk had f450 vakantiegeld te vorderen zijn werkgever. De vele aanma len tot betaling hadden echter, het gewenste resultaat. Toen de pnmaker op een avond een paar Jjes had gedronken, ging hij f Noordwijk waar hij van zijn [gever eiste dat het geld zou wor- uitbetaald. Zijn antwoord was kredigend en toen schoot de 1 van de schoonmaker fors uit. een de werkgever een blauw oog mg fertle' lij heeft me er toe gedwongen, ik I over mijn zenuwen", zei ver- Ite. Hy gaat van mijn geld met wtie en ik kan met mijn kinde- n thuis blijven". lar had de officier wel begrip, maar de wijze van „incasso" i hij toch ongewenst. „Dat kunt jter middels de vakbond of een nsttfoaarder doen", adviseerde hij. /wilde wel rekening houden met ptuatie en volstaan met een eis f 100 boet, dat ook het vonnis maatregelen te nemen. Men zal het personeel .inventariseren" door hun wensen voor alternatief werk ken baar te laten maken. Duidelijk werd gesteld dat er collectief gehandeld zal worden en dat niet ieder voor zich zal trachten het vege lijf te red den. omdat daardoor de belangen van anderen geschaad worden. Wanneer er collectief voor een groep mensen werk voorhanden is en de directie wil of kan geen ze kerheid geven, dan zal men niet aar zelen zelf ontslag te nemen. „Wy willen dit in geordende en streng ge leide banen doen. Wanneer de di rectie niet de moed heeft te sluiten, dan bieden wy aan dit te doen", al dus de heer Van der Ploeg. Wanneer de sluiting van het bedryf niet in het geding zou zyn, zo zeggen de vakbonden, zou het bedryf geen moeite hebben gehad met de aan vaarding van de garantievoorsteller) van de bonden. Tot nu toe hebben sluitingen van melkverwerkende fabrieken weinig moeiiykheden gegeven, omdat het personeel meestal meeging naar de fabriek die de melkverwerking over nam. In Leeuwarden verkeert men echter in de situatie dat er geen melk meer is. Alle melkontvangende bedryven op één na zyn namelijk af gestoten. bedoeling heeft te discrimineren. ..Het is geen kwestie van onwil, maar van onmacht", zei hy. De minister kreeg ook lichte kritiek te incasseren van de zyde van drie christeiyke regeringsparty en. De heer J. Hey (CHU, die mede namens de ARP sprak) en mej. G. M. P. Cornelissen DEN HAAG (GPD) Ook de Eerste Kamer is gisteren unaniem akkoord gegaan met het voorstel van minister Roolvink (Sociale Zaken) om de a.o.w. en a.w.w. uitkeringen per 1 Januari 1970 met 3 pet op te trekken en een vakantiebyslag in te voeren van nog eens 3 pet die in sep tember zal worden uitgekeerd. De byslag zal volgend jaar op 6 pet worden gebracht. De verhoging is bedoeld als aan zet tot een geleideiyke aanpassing van de uitkeringen tot het peil van het netto-besteed bare minimumloon in de komende vyf jaar. Samen met de bedrijf svoorzienin- gen op dit gebied moet deze aanpas sing zorgen voor een pensioeninko men dat 70 pet van het eindloon be draagt. Het wetsontwerp schryft voor dat de pensioenaanspraken niet op de hogere a.o.w.-uitkeringen mogen worden gekort. Minister Roolvink heeft de consequentie van zyn voor stel voor de premie berekend op 0,8 pet, waarmee de a.o.w.-premie in to taal op 9.9 pet, komt. De minister zei in de Eerste Kamer de overtuiging te hebben dat de werkende generatie best bereid i6 deze premieverhoging ten gunste van de gepensioneerden op te brengen. wilden hem echter nog een jaar respyt geven om de zaak recht te trekken. zy eisten dat de regering voor 1 augustus 1971 met maatregelen zal komen en verlangden op korte ter- myn' een nota waarin de hele pro blematiek van de werkende jeugd aan de orde wordt gesteld. Met de woordvoerders van PSP en PPR vond mevrouw Vorrink (PvdA) dat de minister reeds nu een voor waardelijk arbeidsverbod voor 14- jarigen had moeten treffen. „14-Ja- rige kinderen horen niet in een vond zy. Hoe de kinderen dan moe ten worden opgevangen, vond me vrouw Vorrink een tweede. Maar de minister voerde aan dat een arbeidsverbod zonder aanvul lende onderwysvoorzienlngen er zyn te weinig leerkrachten en er is onvoldoende controle) de grootste ramp zou zyn die men de jongeren kan aandoen. ..Dan raken ze tussen wal en schip en zoeken de straat op", riep hy met de liberale afgevaardigde dr. P. Q. van de Vliet uit. De minister liet weten dat inmid dels een Interdepartementale werk- fabriek, kantoor of huishouding", groep, waarin ook vertegenwoordigers Minister Roolvink werd gis teren op het Binnenhof belaagd door Dolle Mina's toen hij de Eerste Kamer wilde betreden voor de behandeling van het wetsont werp kinderarbeid. van werkgevers, werknemers en het Nederlands Vrouwencomité zitting hebben, zich op de hele problematiek heeft geworpen. Op verzoek van mej. Cornelissen beloofde hy ook een ver tegenwoordiging van de werkende Jeugd in deze werkgroep te zullen opnemen. De minister zag echter geen mogelijkheden ook de Dolle Mina's by deze studie te betrekken. MAASTRICHT (GPD) Anno Mink de 41-Jarige Heerlenaar die door de Nederlandse en Belgische justitie voor een ge raffineerd brandkastenkraker wordt aangezien heeft in kort geding voor de pre sident van de Maastrichtse rechtbank van de Staat der Ne derlanden gevorderd dat het Openbaar Ministerie hem op straffe van hoge dwangsommen een in beslag genomen geld kist met 12.000 gulden aan con tanten zal teruggeven en dat het daarop gelegde conservatoir beslag zal worden opgehe ven. Hy verwyt het Openbaar Mi nisterie tot nu toe niet te heb ben willen voldoen aan een beveJ van het hoger gerechtshof in Arnhem van 25 maart van dit jaar waarby de teruggave al werd bevolen. Op die som gelds is door het Sociaal Fonds voor de Bouwny- verheid conservatoir beslag ge legd. Dat fonds meent dat het geld afkomstig is van de brand- kastkraak die in maart 1967 In het kantoor van de bouwvakar beidersbond Sint Jozef in Maas tricht is gepleegd en waarby voor een groot bedrag aan so ciale uitkeringen werd geroofd. Die kraak is Anno Mink wel tenlastegelegd maar hy ls daar van in hoogste instantie na een cassatiebehandeling door het Arnhemse hof vrygesproken. Anno Mink meent, dat het fonds na die vryspraak nog onmoge- ■yk zal kunnen bewyzen dat. dat geld uit het Maastrichtse kantoor is gestolen. Het Open baar Ministerie heeft daarvoor in laatste instantie het bewijs naar het oordeel van het hof in Arnhem niet kunnen leve ren. De geldksist met inhoud werd by een razzia van de Zuidlim- buigse politie op 29 maart 1968 in de woning van een zwager van Anno Mink in Cchinveld in bes'aggenomen. UTRECHT (GPD) Gistermiddag promoveerde de Utrechtse chirurg P. C. Koppert (69) tot doctor in de geneeskunde aan de Ryksuniversiteit in Utrecht op een proefschrift „Enige beschouwingen over structuur en doelmatigheid van de voorzieningen tegen ziektekosten". Als promotor trad op prof. da*. Hoornstra. In de dissertatie wordt een verge- ïyking gemaakt (met veel cyferma- teriaal) van de kosten der twee ver plichte stelsels tegen ziekterisico's, die we in ons land kennen: de zie kenfondsverzekering en de ambte- narenvoorzieningen tegen ziekte. Hy komt daarby tot de slotsom dat de ambtenarenvoorziening (speciaal die by de gemeentepolitie) de vrije re latie arts-patiënt herstelt die nu tus sen de ziekenfondspatiënt en diens dokter ontbreekt. De ambtenaar kan de dokter kiezen die hy wil, terwyl de behandelend arts per verrichting by het ambtenarenfonds mag declare ren en niet zoals by de ziekenfond sen "n vast bedrag per jaar per inge schreven patiënt ontvangt. De „abon nementsmethode" doodt in de ge- dachtengang van de heer Koppert de prikkel by de huisarts om meer zelf te doen, een diagnose te stellen en een behandeling te beginnen omdat dat niet kan voor wat hy ja&riyks uit de ziekenfondskas als vergoeding voor de betrokken patiënt ontvangt. zyn onderzoek naar de verwyspa- tronen by ziekenfondspatiënten en ambtenaren liep vast door de om standigheid, dat de verwysbrlefje6 voor ambtenaren naar de specialis ten niet worden bewaard, terwyi die voor fondspatfmten formele docu menten zyn voor de specialist. Wel ontdekte de heer Koppert, dat de ziekenhuisopnamen by de fonds patiënten vergelykerderwys twee maal zo hoog liggen als by de amb tenaren. Door de veel geringere zie kenhuiskosten die zeer hoog zyn is het ambtenarenfonds in staat de hogere (huis)-artsenhonoraria te dekken. De heer Koppert meent dat Juist in deze tyd van beraad over de steeds duurder wordende ziektevoor zieningen het raadzaam is om de twee systemen van verplichte verze keringen in ons land grondig te ver- geiyken. Hy is een voorstander van een beperkt eerste risico voor de pa tiënt, die zoals by de ambtenaren niet meer dan één procent van het jaariykse netto-inkomen mag bedra gen. Voor bypassing van het verschil zou de Bystandswet ingeschakeld kunnen worden. De heer Koppert vindt die drempel nodig om meer be dachtzaamheid te kweken by de men sen inzake het raadplegen van hun arts. (Van onze moderedactrice Jos Hagers) ROMERARIJS (GPD) De komende drie weken zullen antwoord moeten geven op de vraag of wij de ko mende herfst definitief overschakelen op lang of dat de vrouw, naast midi, gerust een korte rok kan blijven dragen. De Romeinse en Parijse mode-ont werpers die de kamende weken hun nieuwe wintercollecties zullen sho wen. stonden dit keer voor een moei lijke keus. De staffenfabrikflnten. die hen fi nancieren. wilden niets meer van de mini's weten en kozen onverbiddelijk voor de lange rok, maar de inko pers van 's-wereld grootste kleding magazijnen lieten alvast weten dat zy niet van plan zyn om op grote schaal aan de midi-rage mee te doen. De ontwerpers bleven met het groot ste deel van hun nieuwe boutique- oolleotiee zitten. Een strop waardoor Franse en minstens evenveel Ita liaanse canfeotiefabrikanten onver wacht in een faillissement werden gesleurd. Het grote publiek voelt nog niet zo veel voor midi; maai- aan de andere kant kunnen winkels en warenhuizen het ach ook niet permitteren om al te veel achter te raken op het inter nationale modebeeld. Kortom: winter 1970'71 draait ween- uit op een com promis. Een oompromis dat er dit keer alleen maar kan komen wanneer men ook voldoende toegeeft aan de wensen van de cosmetische industrie. De fabrikanten van allerlei schoon heidspreparaten. die door hun finan ciële steun, de controle over steeds meer modehuizen krijgen, zyn nl. wanne voorstanders van zoveel mo- geiyh doorkijkcreaties. Modellen waarmee uiterst geraffineerd de be hoefte aan body-make-up wordt ge wekt. Bovendien wordt er niet voor niets in de laboratoria zo hard ge werkt aan de ontwikkeling van een onzichtbare spray, die de buste zó verstevigt dat de vrouw geen BH meer nodig heeft. Nooit hebben commerciële belangen zo'n grote rol by de ontwikkeling van 'n nieuw modebeeld gespeeld. De oou- zoenen oud is... turiers zyn niet langer vrij om een eigen Ujn te bepalen. De vrouw doet daar haar voordeel mee. want de ont werpers zijn daardoor praktisch niet meer in staat om consequent vast te houden aan één enkele stijl. Zoals Christian Dior dat in de zomer 1947 met zyn ..new look" deed. De com mercie zorgt voor variatie. Insiders zijn er dan ook van overtuigd dat er keus blijft, voor iedere vrouw. Maar één ding staat vast: de aller kortste mini's zullen onherroepelijk verdwynen, maar de korte, tot Iets boven de knie vallende, rok zal het zeker de komende winter nog van de midl's winnen. De mldl's zyn welis waar in opmars, maar wat men in Rome of Parys ook zegt wat Ne derland betreft is het niet te ver wachten dat zy boven de 30% uit zullen komen. De modevips van Hol land geloven nog niet in een rigo- reuze verandering van het straat beeld. al rekent men er wel op dat vooral de jongere vrouwen zullen overgaan tot de aanschaf van één of twee midi-creaties. De kortste mini's gaan dus de uit verkoop in. waarin dit keer extra veel koopjes vallen te behalen. Maar of men wel zo goed uit is met de ex tra voordelige japonnetjes waarmee de warenhuizen nu volhangen is de vraag, want de meeste fel gekleurde creaties zyn maar liefst twee. drie jaar oud. Wat geen enkele branche zich kan permitteren ls in de textiel- wereld heel gewoon. Overjarige tex tiel wordt zonder blikken of blozen by ons als splinternieuw verkocht en misschien komt het wel daardoor dat Nederland in internationale vakkrin gen de asbak van Europa wordt ge noemd. De mode- en kwaliteitsbewuste vrouw zou er mee gebaat zyn wan neer de textielindustrie zou worden verplicht alle artikelen te dateren, want alleen insiders kunnen zien of dat alledaagse Jurkje waarvoor u nog f 150,moet betalen al vier sei-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7