ZOETEMELK DE MAN NA MERCKX Ik heb echt niet uit 11e macht gereden" 'Z CIJFERS J MERCKX, NADAT HIJ IN "LICHTE" BERGRIT VERNIETIGEND HAD TOEGESLAGEN TOUR IN Gr 'Het wordt nu wel gemakkelijker: als ik aan het wiel van Merckx blijf, word ik vast tweede c Lucas zegeviert in solo-klasse Coureurs eisen maatregelen 3 p 7 JULI 1870 PAGINA 9 EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD ►eiT jVan onze speciale verslaggever Ger Bestebreurtje) DIVONNE-LES-Bains (GPD) Joop Zoetemelk is gisteren doorgedrongen tot het platform, dat Felix Levitan na afloop van iedere tour-étappe reserveert voor prijswinnaars en opvallend sterke rijders. Daar wordt dan. ten behoeve van het televisiekij kend Frankrijk, het verhaal van de rit vertelt. En Levitan licht de coureur meteen degelijk door. zodat het wielerminnende volk niet meer voor verrassingen komt te staan. Gisteren was Joop Zoetemelk sregast: die bescheiden Neder landse renner uit het zo laag gelegen Rijpwetering, die zich met verbluffend gemak over steeds terugkerende cols mani festeerde als de voornaamste concurrent van het fenomeen Merckx. Men kende Zoetemelk al. want vorig jaar zegevierde hij als amateur in de Tour de l'Avenir. En hij was óók de sterkste in het Circuit des Mi nes. Maar dat, weet men in middels. betekent nog geen ga rantie voor een geslaagde car rière als beroepsrenner. Velen struikelden immer al nog vóór ze een kruimel brood verdiend hebben. Joop Zoetemelk, weet nu ook iedereen, zal niet duikelen. Klasse In de felste slijtageslag tot nog toe in deze toch al door een hoog wedstrijdgemiddelde ge kenmerkte Ronde van Frank rijk, bewees hij nadrukkelijk zijn grote klasse, die men in vo rige ritten al had onderkend. Over de flanken van de Jura vloog hij, in een schitterend ge vecht dat meer dan 170 km duurde, in het spoor van Merckx naar royale winst. Die hem op de tweede plaats in 't algemeen klassement bracht. Die hem voorbij een ontgoochelde Jan Janssen voerde. Die hem. ten slotte. als 23-jarige neo-profes- sional de leider maakte van het peloton, dat Merckx wil achter volgen. „Maar meer dan daar zit er voorlopig niet in", sprak de van de inspanningen snel herstelde timmerman uit Rijpwetering. „Ik heb ook niet de illusie hoger te eindigen dan een tweede of derde plaats want Merckx is te verslaan. Die rijdt als een trein". Waarna Joop Zoetemelk, hel der en zonder hapering, de rit ontleedde. „Merck", wist hij nog precies, „was vanaf het vertrek bij iedere ontsnapping geweest. Dat gaf me wel te denken. Maar ik was toch onattent, toen hij na zo'n 70 km naar Eef Dolman sprong. Ineens voelde ik, dat het de beslissende ontsnapping zou zijn, omdat Willem II nog meer mannen vooruit stuurde. Ik ben er alleen moeten bijko men. Daarna kon ik gemakke lijk volgen, hoewel het toch de eerste dag was. dat ik me echt heb moeten inspannen. Maar ik wilde ook alles geven, omdat ik meteen besefte, dat we weg zou den blijven. Want Merckx, zag ik. reed beslist om te winnen. Van den Berghe. zijn ploegmakker. de Willem II-ers trouwens ook. Merckx zei steeds hoe groot de voorsprong was en spoorde ons aan door te gaan. Wat een ver schil overigens met de Ronde van de Toekomst. Die verloopt veel regelmatiger. Daar wordt nooit zo hard gekoerst als in de Tour". Joop Zoetemelk kwam echter niet „kapot" te zitten van het harde gevecht. Hij raakte in een klim of in een afdaling wel eens wat achterop, maar keerde steeds terug aan het wiel van de mee dogenloze Merckx. „Toen Schot- te op 't laatst riep. dat ik moest demarreren, heb ik hem toch maar duidelijk gemaakt, dat ik dat niet kon. Want toen kwam ik toch een beetje in moeilijk heden", bekende hij lachend. Tweede? „Het wordt nu wel wat ge makkelijker voor me. Want als ik aan het wiel van Merckx blijf, kom ik gegarandeerd als tweede in Parijs aan". Zijn ploegleider Brik Schotte ging se rieus in op die lakonieke opmer king. Hij zei: „Hij hoeft nu alleen maar op Eddy te letten. Als hij gaat. moet Joop mee. Want de concurrenten van Zoetemelk zijn ook de gevaar lijkste klanten voor Merckx. Het wordt voor ons dus wat eenvou diger". Gisteren merkte de naar de top gepromoveerde Nederlander nog eens dat hij als één van de weinigen een aanval van Merckx kan beantwoorden. In een rit overigens, die door Willem II/ Gazelle was uitgezocht om Rinj Wagtmans winst te bezorgen. „In Divonne won Rini vorig jaar bijna, !Uj werd derde om dat hij te laat attaqueerde", her innerde Ton Vissers zich. „Het parcours is uitstekend voor hem geschikt, vooral door die lange afdaling naar de finish. Wij be sloten daarom vroeg aan te val len en een brug te slaan voor Wagtmans". Een prima plan. dat alle kans van slagen had. Nadat Otten- bros het eerste plaagstootje had geplaatst, nam Eef Dolman de aanval over. Merckx. Vanden. Bergne, Schleck. Labourdette, Galdos en Pintens kwamen er bii. En even later wipten ook Jos van der Vleuten en Jan van Katwijk naar de kop. Rini Wagtmans zélf ging later en slaagde pas toen Van Katwijk en Van der Vleuten verplicht werden op hem te wachten. Door de eendrachtige samen werking tussen de Faema's en de Nederlanders groeide voor sprong op het vlug verbrijzel de peloton snel. Tóch kon Ton Vissers aan de finish geen van zijn renners in de uiteindelijke kopgroep van vier begroeten. „Want ik kwam weer geen berg op", sprak Wagtmans op sombe re toon. „Ik heb me geforceerd toen ik alleen naar de kop reed. vóór Van der Vleuten en Van Katwijk me opwaentten. Daar door kreeg ik bij iedere col kramp in belde benen. De dok ter heeft onderweg wat ijs op mijn spieren gedaan, maar het hielp niet. Op het laatst moest ik zelfs mijr hielen uit de schoe nen doen Kijk eens naar die voet. Die is helemaal dood". Door die ergernis zakte Rini uit de leidersgroep. zoas ook Van Katwijk. Van der Vleuten en Dolman successievelijk wer den gelost. Dolman: „Ik ben er het langst bijgebleven. Tot op de laatste klim. Toch voel ik. dat het in alle opzichten veel beter met me gaat dan in alle vorige etappewedstrijden. Wie weet. misschien word ik volgend jaar niet meer door de eersten uit het wiel gereden". Pet kwartet Willem II-ers was trouwens toch erg tevreden: enoxme sprongen in het klasse ment. Jan Janssen daarentegen, was de grote ver':ezer van de waan zinnig harde en lange jacht naar Divonne. Wat hjj grif er kende. „Ik heb in die allereers te ontsnapping, met Merckx en Agostinho. voluit moeten rijden om aan het wiel van Eddy te blijven. Toen heb ik alles of niets gespeeld. Het werd niets, ik heb verloren". Janssen probeerde amper een ander excuus aan te voeren. „Misschien had ik één van mijn, berjrhte, slechte dagen. Mis schien had ik last van de plot selinge hitte. Misschien ook heb ben de Salvarani's van Gode- froot me afgeremd", zegt hij. „Dat kan allemaal. Maar het zijn niet de voornaamste oorza ken van mijn nederlaag. Ik miste de ontsnapping en Eddy Me-ckx reed vandaag zoals hij in deze lour waarschijnlijk nog niet heeft gereden". Waardoor Janssen bruut werd terupgeworpen. Zelfs Vianen, Caballero's sterkste op dit mo ment, finishte ver vóór hem en ging hem ook in het algemeen klassement, voorbil. Het „er ko men nog veel ritten om wat goed tc maxen" van de ex-tourwin- ïaar miste de overtuiging om op herstel te kunnen hopen. (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) DIVONNE LES BAINS (GPD) Pas toen het ge ruïneerde peloton bij stukjes en beetjes was afgestapt en vermoeid, bezweet, smachtend naar vocht, diep leunend op de fietsen de schade ging opmaken, toen pas bleek hoe vernietigend Eddy Merckx had toegeslagen. Want niet alleen de minuten telden op de eindstreep in de hitte van het Jura-dal maar vooral de woorden. Die Eddy sprak, nadat hij een eindsprint winnend had beëindigd, gébruik makend van een formidabele versnellingdie de machtige coureur in de laatste me ters met gewéldige kracht van achter de rug van de kruiperige Ita liaan Tosello vandaan deed schieten, letterlijk en figuurlijk. Was dat de kracht op brengen om zulk een versnelling na een unieke ontsnapping nog zó explosief te hanteren al wonderbaarlijk, de eerste ivoorden van de trui-drager sloegen veel totaal afgematte coureurs met stomheid, nadat zij het eenvoudige commentaar had den vernomen: „Ik heb gedurende de hele ontsnapping nooit uit volle macht gereden, uitgezonderd misschien in de laatste beklim ming. Maar nochthans was ook dat geen inspanning tot het uiter ste het wiel zette van de nijdige Portu- •B'l gees A?ostinh°. die wraak verlangde MI I, AK ft, VOOr z«n declassering van de vorige v öag Nee„ glimlachte dan de Tour-leider, „nee. dat met Agostin ho. dat was zo'n beetje proberen. HOLYHEAD (ANP) De Neder landse zeiler Jan Bart Lucas heeft gisteren de eerste race van het open Engelse Solo-kampioenschap ge wonnen. In het veld van 37 schepen nam de laag startende Jan Bart Lu cas snel een voorsprong, die hjj ondanks aanvallen van Volkers Struycken en Stone niet meer af stond. Hij finishte met een voor sprong van 1 min. 26 sec. op Alec Stone en de taktisch zeilende en vooral in de ruime rakken vaart ma kende Paul Kaan, die van de zeven de naar de derde plaats klom. Na dit trio voer Struycken het dicht bijeen liggende veld over de aan komsten. De jonge van Ellemeet werd zevende en Vollehregts, die vlak voor de start een noodrepara- tie aan de giek moest aanbrengen eindigde als negende. Wat, vroeg men zich af, gaat dan wel gebeuren als Eddy Merckx zich straks gaat inspannen? Als hij tot de grenzen van zijn krachten gaat? Als bergen nog veel hoger dan cols van derde en vierde categorie zijn werkterrein gaan worden? Nu al, het voornaamste werk verzettend in een slechts voor de helft arbeidzaam twaalftal, rende hij de voornaamste „concurrenten" bijna zes minuten vooruit. Nu al vernietigde hij de BIC-formatie van Jan Janssen en Luis Ocama en duwde hij het kreu nende groepje van De Muer met meer dan twaalf minuten achter stand terug in het peloton der naamlozen. Nu al raakte de woest aan het stuur rukkende Martin Van- denibossche op de hellingen van de Jura geen seconde dichter bij het groepje waarin ruim drie minuten vóór hem door Eddy Merckx een eenvoudig klimmerstempo werd ge- dioteerd. En nu al verzuchtte een eenvoudig wielrenner als Evert Dol man, niettemin verkerend in één van zijn beste dagen, zoals die hem al eens een wereldkampioenschap en nationale titels opleverden: „Ver schrikkelijk, wat kan die man rij den. Als het maar even omhoog ging, was hij niet te houden". En de nieuwe Nederlandse held Joop Zoe temelk, nog wat verbaasd rondkij kend in het helle licht van de schijn werpers, die op de Hollandse hoop zijn gericht: „Hij sprint gewoon te gen de hellingen op". En dat alle» dan, als Eddy Merckx heeft verze kerd, dat hij zich slechts eenvoudig heeft geschikt in de rol van aan voerder van een vluchtersgroep. De negende rit van de ronde was namelijk niet bestemd voor „het grote nummer", dat ploegleider Lom- me Driessens namens zijn vedette had aangekondigd. De etappe, met twee bergen van de derde en één van de vierde categorie, was er niet geschikt voor, gezien wellicht de te geringe moeilijkheidsgraad. En Eddy Merckx wilde ook niet anders dan wat „spel", toen hij zich in het be gin van de etappe een paax keer aan uitdagen. Waakzaamheid En ook daarna, toen Jan Janssen bij ons kwam, en we tegen dat bergje opgingen, was het niet de bedoeling, aat we door zouden gaan". Niette min had zijn aanwezigheid in drie vier kopgroepjes. die telkens mini maal een halve minuut vooruit draafden, het peloton toen al uiteen gerafeld. En was veler waakzaam heid door inspanningen verflauwd. Maar wilde Eddie Merckx dan niet meteen een zeer grote slag slaan toen hij met Eef Dolman meesprintte en kort daarna ondervond, dat die Nederlander vooruit was gezonden als onderdeel van een tactisch plan, dat Wagtmans naar voren moest helpen? Merckx: „Als er voorin dap per wordt gereden, dan help ik mee. Toen de Willen 2-ploeg met vier man op kop kwam en Zoetmelk en Pintens ook wilden werken, toen heb ik mij normaal ingezet. Maar tege lijk had ik de gedachte, dat de an- Ee yféfpe*!, m 8JULI-12eel.l9ilm deren nog wel zouden komen. Dat we met een stuk of wat sterke cou reurs een mooie koers zouden kun nen maken. Maar er kwam niemand" Eddy Merckx heeft lang gewacht En vergeefs. Tijdens dat wachten, aat tenslotte meer dan honderd ki lometer duurde, heeft hij zijn tac tiek ontwikkeld: een stevig tempo aangeven, maar bijna nooit versnel len als van achteren het sein kwam, dat het peloton in beweging was. Eddy Merckx heeft met als een leeuw gevochten om de kloof grotei te maken. En toen tachtig kilometer voor het einde het peloton van ruim vijf tot drie minuten was terugge komen, riep hij zelfs Driessens naast zioh: „Zullen we maar stoppen? Ik heb nog geen zin in een wilde jacht Er komen nog zoveel dagen". Dries- sens heeft hem toen in een discus sie. die een kilometer „duurde", overtuigd van het nut „rustig" door te fietsen en een verdere reactie van het peloton af te waohten. Later vertelde de sportdirecteur: „Hij had goeie mannen bij zich. Zo'n wakkere jongens als Zoetemelk, zo'n Pintens Zulke vlijtige mannen als die van Willem 2-Gazelle. Hij mocht dat niet stuk maken met niet meer te rijden Als hij zich maar niet ging forceren Dat zou zonde zijn geweest". Omwenteling De man in het geel forceerde zich niet. Maar dat had men in het pe loton allang wél gedaan. Slechts de dappersten sloten zich aaneen en vochten zioh leeg om daarmee dan tenminste een volkomen omwente ling in het algemeen klassement te bewerkstelligen. Meer niet. Want toen Eddy Merckx naar zijn zin te lang had gewacht op de komst van de concurrentie, besloot hij de za ken dan maar eens in hun juiste verhoudingen te brengen. Hij rende tegen de maar zeer langzaam stij gende hellingen van de niet eens tot een categorie vehorende Faucille op, in te spannen los, uitgezonderd de wierp elkeen, die zich niet wenste Italiaan Tosello, en stoomde met Zoetemelk, Pintens en de Italiaan in zijn spoor Divonne binnen. Op het circuit van aankomst nam hij nog even een persoonlijke wraak op de werkweigerende Italiaan met een grandioze eindsprint en daarna keek hij erg blij met Juist die sprint zege achterom. Bijna drie minti- De furieuze eindsprint van Eddie Merckx: bijna op de streep „wipt" hij voor de Italiaanse prijs-plakker Toscello als eerste over de streep. Op de achtergrond de Belg Pintens. ten lang, totdat zyn vroegere mede vluchters, aangevoerd door de schit terend opgerukte Zweed Goesta Pet- terson. arriveerden. Bijna zes minu ten lang. totdat een eerste groep van vroeger in aanzien staande coureurs als Poulidor. Aimar en Van Springe! aankwam. En toen Jan Janssen somber uitreed, was Eddie Merckx al op weg naar zijn hotel. Zonder zich op deze dag bovenmatig te hebben ingespannen. LONDEN (.ANP) De f or mule- 1-renwagens, die zaterdag 18 juli op Brands Hatch uitkomen in de grote prijs van Engeland zullen moeten voldoen aan nieuwe veiligheidseisen vara de vereniging van Grand prtx- coureurs (GPDA). De GPDA is tot actie overgegaan na de fatale ongelukken van de laatste tijd tijdens autoraces. Tij dens een ln Londen gehouden verga dering is besloten, dat de wagens moeten zijn uitgerust met een appa raat dat het mogelijk maakt schuim te spuiten in de brandstoftanks, ten einde het gevaar van brand te ver minderen. Ook zal de vorm van de velgen moeten worden gewijzigd, waardoor voorkomen wordt dat een lekke band in de velg loopt. De GDPA heeft voorts bepaald, dat een veiligheidscommissie opnieuw de Grand-prix-corcuits zal keuren en dat alle mogelijke verbeteringen op het gebied van veiligheid moeten worden aangebracht. Tevens zullen alle posten van baancommissarissen moeten zijn uitgerust met materiaal om coureurs te redden en met draag bare zuurstofmaskers. Uitslag: I. Merckx iBel-Driessens) 5.52.36, 2. Tosello (Ita-Albanii z.t. 3, Pintens (Bel-Cools'» z.t. 4. Zoetemelk (Ned- Schotte) 5.52.38 5. Galdos «Spa-Lan. garica) 5.55.17. 6. Schleck 'Lux-De Muer) z.t., 7. Dolman (Nod-Vissers) z.t., 8. v. d. Vleuten (Ned-Vissers z.t., 9. Gosta Petterson 1 Zwe-Martini z.t., 10 Wagtmans (Ned-Vissers) x.t., II. Labourdette (Fra-Caput) 5.55.49, 12. Van' den Berghe (Bel-Driessens) 5.58.06. 13. Van Katwijk (Ned-Vis sers) z.t„ 14. (Zubero 'Spa-Langari- ca) z.t., 15. Vianen (N-Peters) z.t., 16. Vanneste 'Bel-Cools» z.t., 17. Zilioll (Ita-Driessens> z.t., 18. VandenBos- sche <Bel-Albani> z.t.. 19. Schiavon Ita-Pezzi) z.t., 20. Schutz 'Lux-Al- banii. De plaatsingen van de overige Nederlanders waren: 44. Janssen (Ned-Muer» 6.05.09, 51. Steevens (N- Peters), 64. Zoontjes (Ned-Peters> beiden zelfde tijd, 87. Beugels 'Ned- Schotte) 6.15 04. 92. Benjamins 'Ned- Peters> 6.17.35, 94. Hoogerheide <N- Vissers», 104. Ottenbros «Ned-Vis- sers), 107. Rentmeester (Ned-Peters) allen zelfde tijd. Ottenbros kreeg 25 frank boete en een strafminuut. wgens het zoeken van bescherming achter een volg auto. Dolman werd beboet met 50 frank en 30 seconden omdat hij bui- j ten de ravitailleringszone voedsel had aangenomen. Ploegenklassement I. Vissers (Dolman. Van der Vleuten. Wagtmans) 17.45.51 2. Driessens 17. 48.48 (30 plaatsen). 3. Albani zelfde tijd <40 plaatsen) 4. Cools z.t. <41 plaatsen), 5. Langarica 1751.29, 15. Peters «Vianen, Zoontjes, Benja mins) 18.20.40. Algemeen klassement 1. Merckx (Belg, Driessens» 49.5558; 2. Zoe temelk (Ned., Schotte) op 2.51; 3. Pintens «Belg, Coolsop 355. 4. Gosta Petterson «Zweden, Martini) op 7.44; 5. Van Springel (Belg, Cools cp 8.02; 6. Poulidor (FY., Caput) op 8 31; 7. Zilloli (It. Driessens) op 8 34; 8. Wagtmans (Ned, Vissers) op 9.18: 9 Galdos <Sp, Langarica) op 9.33; 10 Van den Bossche 'Belg, Albani) op 9.41; 11. Godefroot (Belg., Pezzi) op 9.47; 12. Van Impe (Belg, Sta- blinski» op 10.05; 13. Van der Vleu ten (Ned., Vissers) op 10.10; 14. Dol man (Ned, Vissers) op 10.48; 15. Aimar (Fr.. Stablinski) op 11.00; 16. Oonzales-Linares (Sp. Langarica) op 11.19; 17. Zubero (Sp, Langarica) op 11.31; 18. Delisle (Fr. Plaud) op II.33; 19. Houbrechts 'Belg, Pezzi) op 12.40; 20. Balmanion (It, Pezzi) op 13.11. De plaatsingen van de Nederlan ders zijn: 25. Vianen (Ned, Peters) op 14.06; 29 Janssen (Ned, de Muer» op 14.42; 66. Steevens 'Ned, Peters) op 29.18; 76. Van Katwijk (Ned, Vissers» op 33.32 77. Zoontjens 'Ned. Peters» op 3353; 93 Beugels (Ned., Schotte) ep 42.32: 103. Ottenbros 'Ned, Vis sers) op 58.35; 106. Rentmeester (Ned, Peters) op 1.03.08; 108 Ben jamins 'Ned., Peters) op 1.0652; 112. Hoogerheide (Ned, Vissers) op 1.19 01 Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 144.59.30, 2 Cools 145.02.05; 3. Vissers 145.08.44 4. Langarica 145.12.04, 5 Albani 145.12.53. 15. Pe ters 146.51.34. Puntenklassement: 1. Godefroot (Belg.) 130 prat., 2. Merckx (Belg.) 113 pnt, 3. Janssen' (Ned.) 91 pnt, 4. Guimard (Fr.) 73 prat.. 7. Steevens (Ned.) 45 prat.., 9. Van Springel (Belg.) en Zoetemelk (Ned.) beiden 36 pnt. Algemeen bergklassement: 1. Merckx 'Belg» 20 pnt.. 2. Zu bero «Sp.) 16 prat 3. Agostinho (Port.) 15 pnt., 4. Vandenbossche (Belg.) 14 pnt, 5. Zllioli (It) 12 pnt

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9